Підготувала: вчитель початкових класів Новгород-Сіверської гімназії №1імені Б. Майстренка Литвяк Олена Олександрівна
Урок позакласного читання
(4 клас)
Тема. Сторінками доброти. Пізнавальна конференція за творами В. О. Сухомлинського
Мета: ознайомити дітей з біографією та творчістю В. Сухомлинського; учити художньо оформлювати свої думки на папері за допомогою слів; формувати найкращі людські риси, бажання жити серед краси і творити красу та добро, показати роль казки в житті людини; виховувати доброту, повагу до старших, любов до рідної землі.
Обладнання: комп’ютер, малюнки дітей, портрет В.Сухомлинського, ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу
Ось і березень.
Пробудження природи від зимового сну.
Час глибоких думок і прозорої мудрості.
Мені зараз урок треба знову почати з Азбуки.
І творити його, як митець творить вірш чи музику.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Наш урок - незвичайний. Послухайте запис і скажіть кому він присвячується. (Застосування презентації у Movie Maker: життєвий шлях В. Сухомлинського)
- Наш урок про нього, учителя добра і краси, і його тема: «Сторінками доброти».
- Сьогодні ми здійснимо мандрівку творчою спадщиною видатного письменника, педагога, В.Сухомлинського.
- Хто ж він В.О.Сухомлинський?
- Прочитайте мовчки біографію В.О.Сухомлинського.(Застосування презентації у Power Point: біографія)
Тест-перевірка
-
Коли народився великий педагог?
а) 28 вересня 1918р. +
б) 28 вересня 1920р.
в) 28 жовтня 1919р.
-
Де народився?
а) с. Веснянка
б) с. Василівці +
в) с. Васильки
-
Скільки дітей було в сім’ї педагога?
а) 4 +
б) 5
в) 3
-
Який інститут він закінчив?
а) Чернігівський
б) Н-Сіверський
в) Полтавський +
-
В якій середній школі він працював директором?
а) Н-Сіверській
б) Лизунівській
в) Павлиській +
-
Коли помер видатний педагог?
а) 2 вересня 1970р. +
б) 2 жовтня 1970р.
в) 2 серпня 1970р.
Ключик: абавва
- Творчість В. Сухомлинського сповнена любов’ю до природи, до рідного краю, до батьків. Василь Олександрович учив бачити прекрасне, захоплюватися сонцем, небом, землею, бачити казку.
Учень
Ми поїдемо до казки
Щоб в оцю чудову мить
Зрозуміти, як прекрасно
Нам на білім світі жить.
Хай мине дитинство наше
У маєві літ
Не забудеться ніколи
Казки дивосвіт.
- Діти, давайте пригадаємо казки, які ви вже прочитали.
Вікторина казок
(читання з дошки і відповідний запис у кросворд)
- Якщо правильно відгадаєте, прочитаєте прізвище автора цих казок.
-
Як називається казка, в якій колюча тваринка знайшла світло? («Їжачок і світлячок»)
-
У якій казці кіт гріє курча? («Як здивувався Мурко»)
-
У якій казці мама хвалить дівчинку за смачний борщ? («Чому мама так хвалить?»)
-
Під яким деревом стояв зайчик і просив стиглих ягід? («Заєць і горобина»)
-
У якій казці розповідається про найдобрішу дочку? («Сьома дочка»)
-
У якій казці хлопчик образив маму? («Образливе слово»)
-
У якій казці лелеки прощаються з Україною? («Лелеки прилетіли»)
-
У якій казці аптекар подумав про хлопчика, що у нього недобре серце? («Кам’яне серце»)
-
У якій казці сестри принесли яблуко для мами? («Яблуко в осінньому саду»)
-
Як називається казка, в якій батько дає настанови життя синам? («Батьківський заповіт»)
-
У якій казці дівчатка побачили щось дивне на землі? («Колючка»)
-
У якій казці хлопчик сповістив бабусю, що настала весна? («Важлива звістка»)
-
У якій казці тварина співчуває птахові? («Кріт і жайворонок»)
(Ключове слово Сухомлинський)
Хвилинка поезії
Вчитель
-
З якої казки віршовані рядки?
Деркач на батьківщину прилетів
Крильця і лапки потрудив
Дорога з Африки на північ розстелялась
Для птаха північ рідною землею звалась.
(«Деркач і Кріт»)
Лялька Зоя дуже зажурилась
Ручка в неї відвалилась
Не журись, моя любима
Зав’яжу її бинтом.
Будеш ти здорова знов
(«Лялька з відбитою рукою»)
Жив маленький Горобчик
Був допитливий він хлопчик
Маму він про все питав
Про траву, дерева, став
Про водицю, землю пташку
І малесеньку комашку.
(«Горобчик і вогонь»)
Ось приїхала вже ненька
Не було її давненько
Дочки радо її вітають
Гарні слова промовляють
(«Сьома дочка»)
Гра «Добрі чарівники»
Вчитель
- Я пропоную вам стати добрими чарівниками. Ви будете один одному передавати «мікрофон» і пригадувати, які добрі справи зробили.
Робота в парах
-
Прочитайте заповіді учня і виберіть ті, по яким би ви хотіли б жити.
Заповіді учня
-
Я людина, я мушу дбати, щоб цвіла земля.
-
Сторінки роду свого треба знати і свято оберігати:
- вартий пошани сивий волос і старенький тихий голос;
- я люблю і шаную матір і батька;
- дай, Боже, щоб я виріс, у школі добре вчився, щоб я батькові і ненці добре прислужився.
-
Моя рідна школа – святиня моя:
- я шаную, поважаю вчителя свого;
- буду гідним скрізь і всюди, щоб нести вам радість, люди;
-
О слово рідне, що без тебе я?
-
Без пісні, що співала мати, я навіть дня прожити би не зміг.
-
І рушник цей вишиваний, чи бабусин, а чи мамин, буду довго зберігати, з ним повернусь я до хати.
-
Людей буду я любити, добро й ласку їм чинити.
-
Любов і милосердя хай запанують у душі моїй.
-
Святими для мене нехай стануть слова: „Людина людині - друг”.
- Скажіть, як треба жити на Землі.
- Запишіть своє правило на листочках .(Діти записують на листочках правило, за яким прагнутимуть жити на Землі, прикріплюють листки на дошці.)
Висновок
- Діти намагайтеся надалі робити і примножувати добрі вчинки.
Інсценізація твору В. О. Сухомлинського
«Все безкоштовно»
Автор. Василько сидів за столом і щось старанно записував у свій зошит.
Мама. Що це ти так старанно пишеш?
Василько. Це я для Вас, мамцю, рахунок.
Мама. О, це вже мене зацікавило.
Василько. Побачите, коли закінчу.
Автор. Василько писав і думав: «Кожна праця повинна оцінюватись. Чому я повинен робити щось безкоштовно? От напишу рахунок, подам мамі і татові й стану таким чином гроші заробляти. Розбагатію і куплю собі все, що заманеться»
Коли він списав цілий аркуш, то показав мамі. Мама почала вголос читати.
Мама. Рахунок сина Василька мамі:
З рази приніс молоко — 30 коп.; 5 разів прибрав кухню — 50 коп.;
4 рази повитирав посуд — 40 коп.; 7 разів почистив взуття — 70 коп.;
9 разів побавив сестричку — 90 коп.;
5разів допоміг бабусі — 50 коп.;
7 разів всіх порадував п'ятірками — 70 коп.;
З рази допоміг татові ремонтувати мій велосипед — 30 коп.;
разом із татом розв'язав аж 5 цікавих задач додатково — 50 коп.
Усього разом — 4 грн. 60 коп.
Автор. Мама засміялась, коли прочитала цей дивний рахунок. А потім узяла ручку і сказала.
Мама. І я тобі напишу свій рахунок.
Василько (здивовано). Ваш, мамцю, рахунок? Ви що, теж для мене щось зробили?
Мама. Та так собі, трішки...
Автор. Сіла мама за стіл і написала:
Рахунок мами Ганни синові Василькові:
9 років для нього варила їсти — 00 коп.;
9 років прала йому майки, трусики, шкарпетки, сорочки, штанці — 00 коп.;
47 штанів, сорочок, курточок зашила й залатала — 00 коп.;
105 ночей просиділа коло нього, коли був хворий — 00 коп.;
зв'язала 5 шарфиків і пар шкарпеток — 00 коп.;
пришила 200 ґудзиків — 00 коп.;
розказала 1000 казок — 00 коп.;
поцілувала 50000 — 00 коп.
Усе разом — 0 грн. 00 коп.
Автор. Василько уважно прочитав рахунок.
Василько. Але, мамцю, чому Ви скрізь написали 0 коп.?
Мама. Тому, що мама для своєї дитини все робить просто так, з любові. Але я можу тобі заплатити ті 4 грн. 60 коп., які ти заробив.
Василько. Ні, мамцю, я все зрозумів. Я не хочу жодної копійки, бо Ваш рахунок мав бути в мільйон разів більшим від мого. Дякую вам за науку.
Вчитель
- Яка головна мета твору.
- Що ж зрозумів Василько? (Любов батьків не вимірюється грішми. Вона дорожча за життя)
- Отже, діти повинні любити батьків , шанувати їх, допомагати їм безкоштовно, а в старості піклуватися про них.
1 учень
Не лінуйтесь робити добро
Лише зла не бажайте нікому
Бо воно, як велика гора
Стане вам на шляхові земному.
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов’ю живіть з юних літ.
Будьте чуйними, веселими і добрими.
2 учень
І старайтесь робити добро
День і ніч, і у кожну хвилину,
Щоб серденько, як сонце цвіло,
Це хорошою робить людину!
Хай душа буде світлою в вас
Й променіться завжди добротою
3 учень
Йдіть робити добро! В добрий час!
І живіть в цьому світі з красою.
Правда в світі є дуже проста
Сонце землю теплом зігріває
А людину – її доброта
І любов у житті прикрашає.
Фізкультхвилинка
Поклонися щодня батькові низенько,
Бо його серденько до твого близенько.
Поклонися щодня матері ще нижче,
Бо її серденько до твойого ближче.
Робота в групах
Складання прислів’їв про доброту
-
Добре слово і
|
безмежна
|
Вітер рушить гори,
|
мороз зігріє
|
Сила слова
|
що дощ у посуху
|
Тепле слово і у
|
залізні ворота відкриває
|
Добре слово дім будує,
|
а зле руйнує
|
Добре слово людині
|
яким відкривають серця
|
Слово – ключ,
|
а слово дружбу
|
Мале зле слово
|
велику образу творить.
|
Вчитель
- Я вважаю, що ви виростите добрими і чуйними, а не такими, як хлопчик із казки В.Сухомлинського «Камінь». (Застосування презентації у Power Point: ілюстрація оповідання)
Учениця
Опустіла навколо земля
Вже не чути пісні солов’я
І засохла над криницею вербиця
Джерельце в криниці перестало битись
І вона тепер вже без води
Хто ж такої наробив біди?
Вчитель
- До чого закликає казка? (Казка закликає любити природу, не завдавати їй шкоди.)
- А тепер подивіться на малюнок і скажіть, до якої він казки? (Застосування презентації у Power Point: ілюстрація до оповідання «Соловей і Жук»)
- Чи правий був соловей, який сказав, що спів Жука не потрібний нікому?
1 учениця
Соловейко весело в садочку
На камені все співав пісні
Тут Жук рогатий прилетів й подумав:
«А чи не заспівать й мені?»
І загудів щосили: жу-жу-жу.
Тут Соловейко перестав співати
І став таке йому казати:
2 учениця
Твій спів нікому не потрібний!
А Жук: «Жу-жу! Про це я
Дівчинці скажу».
А дівчинка була кмітлива
І дуже вірно розсудила:
- Хай буде пісня Солов'я,
Але нехай і Жук співа,
Як же нам можна без Жука!
Вчитель
- Ми з вами пригадали казки В.Сухомлинського, які були створені у школі радості разом з учнями.
- Заплющіть очі і уявіть, що ви зараз знаходитесь на одному із уроків В. Сухомлинського. Він вам запропонував створити казку під назвою «Найрадісніше і найсумніше».
- А сонечко (казкове) із творів Василя Сухомлинського із своїми промінцями буде зігрівати вас своїм теплом. (Діти самостійно складають казки. Колективна перевірка)
Вчитель
- Ось і закінчується наша невеличка мандрівка сторінками творчості В. Сухомлинського.
- Хоч ці казки і твори маленькі, але в них багато повчального: мудрості, добра, чуйності, справедливості, високих почуттів, любові до рідної природи.
Підсумок
- Чому ж ви навчились сьогодні на уроці?
1 учень
Сьогодні на уроці нас вчителька навчила
На прикладах відомих, як гарними нам буть,
Щоб ми казки ці знали
І завжди пам’ятали,
Людьми росли старанними і добрими були.
2 учень
Коли ти будеш добрим,
Про тебе люди скажуть.
Ніколи не забудуть про ввічливість твою.
У школі і удома усім давно відомо
Що добрих не народжують, а добрими стають.
3 учень
А педагог відомий, земляк нам всім знайомий
Казок про нас багато хороших написав.
Ми їх читати будем,
Розкажем про них людям.
Нехай усі навчаться будь добрими завжди.
Вчитель
- В. О. Сухомлинський склав десять правил для учнів. Давайте зараз їх прочитаємо і запам’ятаємо. (Застосування презентації у Power Point: правила В. Сухомлинського)
НА ТВОЮ КНИЖКОВУ ПОЛИЦЮ
Бібліотекар
- Казки - це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів’я, приказки. Вивчайте казки, переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують синів і дочок нашої землі, нашого народу, вчать, як треба по правді жити.
Гра «Мікрофон»
- Інтерв’ю для газети «Сіверський край»;
- Що вас вразило і здивувало у казках В. Сухомлинського.
(Відповіді дітей)
- Мене здивувало …
- Мене зворушило …
- Мене вразило …
(застосування презентації у Power Point: вислів)
1 учень
Як учив видатний педагог В. Сухомлинський: «Нехай над кожною нашою школою горить зоря любові, запалювати яку, він навчав. Бо ж любов - джерело життя».
Діти (разом)
Хай на світі живе краса
Хай на світі живе любов
Хай на всіх голубі небеса
Сонце світить нам знов і знов…
У виконанні дітей лунає пісня
(Застосування презентації у Power Point: шкільне життя)
«Джерело життя»
(слова і музика Н. Михальчук)
Наші діти – це наша втіха,
Щастя, радість іскорка сміху
Всі ми різні – велика родина
Дай нам, Боже, любові, терпіння.
Приспів
Джерело життя – це любов
Біля тебе дитя – дай любов
Хай на світі живе доброта
Мир і злагода землю віта.
Школа-радості, мудрості дім
Тепло й затишно хай буде в нім
Тут чекають тебе, усміхнись
Тут любов і надія злились.
Поділіться з Вашими друзьями: |