Урок позакласного читання. «Краса і милозвучність поезії Дмитра Павличка»
Мета: поглибити знання учнів про творчість Дмитра Павличка; розкрити красу і своєрідність його поезії; навчати розуміти поетичну мову; розвивати творчу уяву здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати емоцію читача.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Вовк ведмедя розбудив:
— Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу —
Вовк тікає в ліс від нього.
2. Відчуй настрій твору!
Скрипалі
У вишневому гіллі
Поховались скрипалі,
Забриніли: «Дзень-дзень-дзень!
Ох, який чудовий день!
Гріє сонце золоте,
А навкруг усе цвіте».
Зовсім то не скрипалі,
Не дзвінки сопілки,
То на вишенці малій
Заспівали бджілки.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогоднішній урок позакласного читання ми присвячуємо творчості українського поета Дмитра Васильовича Павличка.
— Що вам відомо про Дмитра Павличка?
— Які його твори читали на уроках?
IV. Робота з виставкою книг
— Розгляньте виставку книг.
— Які з них ви читали? Які хотіли б прочитати?
V. Обговорення прочитаних творів
— Які вірші Дмитра Павличка ви прочитали, готуючись до уроку?
1. Гра «Упізнай вірш»
— Правда, все я бачу з висоти.
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти! («Де найкраще місце на землі?»)
-
А в тім колоску — півжменіyy
Зерна.
А з того зерна колоски довжеленні
Знову добуде сила земна. («Зернина»)
Запорозький в нього шик:
Тучі шапка сивувата,
Блискавки червоний шлик. («Дядько дощ»)
Купатися у шапці зле.
Йому здається, що оса
Його під шапкою куса! («Капелюх»)
2. Фізкультхвилинка
VI. Читання й обговорення нових творів Дмитра Павличка
1. Опрацювання вірша «Птиця»
1) Читання вірша в парі одне одному.
— Яка основна думка вірша? У яких рядках вона висловлена?
— З якою інтонацією слід читати слова хлопчика?
— Як змінюється ця інтонація до кінця вірша?
— З яким почуттям треба читати слова пташки?
2) Конкурс на краще виразне читання вірша.
2. Опрацювання вірша «Заєць»
1) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
— Хто є головним персонажем вірша?
— З яким почуттям пише поет про зайця? З чим порівнює його вуха?
— Якими словами говорить про нелегке життя тваринки?
2) Гра «Добери риму».
Рухає — ... (дмухає);
копицею — ... (рушницею);
зеленими — ... (антенами);
вкладається — ... (накривається).
3. Опрацювання вірша «Синиця»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Що ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Словникова робота.
Корифей — провідний, видатний діяч мистецтв.
3) Повторне читання вірша учнями.
— Як люди допомагали синичці пережити люту зиму?
— Чому пташка припинила просити їжу?
— Якою була її вдячність?
— З чим порівнюється спів синиці?
— Чим хата відповідала пташці?
— Чого нас навчає цей вірш?
VII. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Чого він вас навчив?
— З якими творами Дмитра Павличка ви хотіли б ще ознайомитися?
VІІІ. Домашнє завдання
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Весну-красну зустрічаймо!».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.
Поділіться з Вашими друзьями: |