Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту



Скачати 71.47 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір71.47 Kb.

Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Штрихи до портрета Юліуша Словацького

(урок позакласного читання у 8 класі)

Презентація проекту

З досвіду роботи

учителя української мови

та літератури

Сватенко В.В.

Тернопіль 2009




Тема. Штрихи до портрета Юліуша Словацького.

Мета. Навчити учнів систематизувати зібраний матеріал та

повідомляти найголовніше; розвивати вміння логічно формулювати речення, вільно володіти словом, оперувати фактами; виховувати любов до поезії, до найкращих людських почуттів.



Тип урок. Бесіда з позакласного читання.

Технологія проведення: захист проекту; творча майстерня.

Перебіг уроку

І. Організація класу до уроку. Мотивація навчальної діяльності.

На сьогоднішньому уроці ми завершимо роботу над довготривалим проектом і дамо відповідь на запитання, яке зацікавило наш клас ще на початку минулого навчального року.

Перед нашими очима з'явиться постать непересічного польського поета Юліуша Словацького. Епіграфом до уроку нехай стануть слова поета Кременеччини Івана Мінчука, сказані ним про великого співвітчизника:

Він вірним сином

рідній Польщі був,

а домом називав

любовно Україну:

тут українську пісню

він почув

і край цей полюбив

з дитинства до загину...

І. Мінчук.
Учень з групи « Істориків».

На початку минулого навчального року наш клас досліджував історію вулиці ім. Грушевського, на якій знаходиться приміщення нашої школи.

Учні з'ясували, що 29 грудня 1905 року тодішня міська влада дала розпорядження збудувати у центрі міста чоловічу гімназію. Будівельні роботи були завершені 18 листопада 1911 року.

Так з'явилося приміщення нашої теперішньої школи. Гімназії присвоїли ім'я Юліуша Словацького. Ми зацікавилися постаттю польського поета, і з'ясування подробиць його життя і творчості виросло у довготривалий проект.


ІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
Слово вчителя

Справді, проектною діяльність ми з класом на уроках мови та літератури доволі часто займаємося. Роботу над проектом « Юліуш Словацький» розпочали у кінці минулого навчального року. Клас, відповідно до нахилів та уподобань, поділили на декілька груп, які отримали завдання.



  • Група «Істориків» , інформацію одного з її представників ви чули, досліджувала епоху, в яку жив і творив поет.

  • «Знавців біографії» збирала відомості про Юліуша Словацького. Насправді ж біографію досліджували протягом якогось часу учні усього класу, і як результат був проведений урок разом вчителем зарубіжної літератури, на якому прозвучала знайдена інформація.

  • Біографію, але під іншим кутом зору займалися краєзнавці, які під час подорожі класу до Кременця підготували відеоматеріал про поета.

  • Група літературознавців досліджувала творчу спадщину митця.

  • А ще утворилася група «Мистецька», яка красу поетового слова побачила у віршах та музиці.

За час роботи над проектом ми уже декілька разів слухали усе нові й нові відомості, які вдалося зібрати кожній групі. А сьогодні представники кожної команди запропонують найголовніше з напрацьованого, щоб вималювати портрет поета-романтика, укласти портфоліо, яке допоможе у створенні кімнати - музею Юліуша Словацького у нашій школі.

III. Основна частина.

1. Звіт учнів з групи «Знавці біографії».

Юліуш Словацький — один з найвидатніших польських поетів-романтиків, філософ і борець за правду, займає достойне місце серед геніїв світової літератури. Народився 4 вересня 1809 року у шляхетній родині в Кременці на Волині(тепер Тернопільської області). Тут провів ранні роки свого дитинства.

Після закінчення університету Юліуш Словацький з літа 1828 до лютого 1829 року жив у Кременці. Багато часу провів за читанням книг у бібліотеці Кременецького ліцею, що дало на майбутнє основу знань з історії, філософії, естетики і фольклору. Крім того, захоплювався грою на фортепіано, вивченням англійської мови. Тоді ж юнак удруге здійснив подорож по Поділлю.

Пізніше у своєму щоденнику, підсумовуючи роки дитинства і юності, Словацький писав: «Так завершується перший період мого життя. Мені тепер після закінчення університету дев'ятнадцятий рік, однак видається мені, що я так довго жив... Світ почуттів зник для мене, і кілька останніх років я живу іншому світі поезії»

Юліуш Словацький прожив неповних сорок років. У 1849 році французька земля прийняла його прах, який у 1927 році був урочисто доставлений із Парижа в Краків і перезахоронений у підземеллях Королівського замку - Вавеля. Саркофаг поета помістили поруч із саркофагом Адама Міцкевича. Поет, який не був повністю збагненний і пізнаний за життя, здобув після смерті особливу славу.

Результатом роботи учнів є папка матеріалів про Ю.Словацького.

2. Звіт учнів групи «Краєзнавців».

Весною цього року ми з класом відвідали Кременецький музей Юліуша Словацького. Із захопленням переглянули чудово збережені та заново відтворені дбайливими руками працівників музею кімнати, в яких пройшли найперші дитячі роки поета.

Ми тепер знаємо, що у 2002р. цей дім був відреставрований і він є місцем традиційних зустрічей поетів і письменників України і Польщі, усіх, кому дороге і небайдуже поетичне слово великого Кременчанина.


Відеоматеріали поїздки є також частиною портфоліо про Юліуша Словацького.

3. Слово вчителя:

Вплив на формування світогляду Ю. Словацького, як у дитинстві, так і в ранні юнацькі роки, мало і середовище видатних людей, яких часто збирала Соломія Словацька у своїх салонах в Кременці та Вільна. Серед інших постійними гостями були ректори та викладачі Кременецького ліцею і Віденського університету, а також письменники.
Звіт учнів з групи «Літературознавці»

Під впливом прочитаних в університетські роки поезій Байрона, Шекспіра, Дайте, Міцкевича, він написав перші ліричні спроби: «Елегію» (1825), «Місяцю»(182'5), «Мелодію»( 1826), «До Людовіка Шпіцнагеля»(1827), «Мати до сина»,(1828). А серед них і — «Українську думку»( 1826)», «Пісню козацької дівчини»(1829). Вони й започаткували романтичний шлях у творчості. На прикладі українських народних пісень, легенд, переказів відтворили боротьбу українського народу за свою незалежність. Поет тим самим торкнувся теми польсько-українських відносин.

У роки 18- літньої еміграції Юліуша Словацького, коли «вітер недолі» гнав його із Франці до Швейцарії(1833-1835), Італії(1836), а потім - на Схід(1836-1838)- у Грецію, Єгипет, Палистину, Сирію і знову провадив у Париж, він створив чимало шедеврів: «Кордіан»(1833), «У Швейцарії» (1838), «Ангеллі»(1837), «Ліля Венеда»(1838), «Батько зачумлених»(1839), «Розмова піраміди»(1836), «Фантазій»(1841), «Генезис Духа»(1844), котрі увійшли у золотий фонд світової літератури і принесли йому славу та визнання великого національного поета. Однак, все це після його смерті.

Українською тематикою позначені його поетичні твори:


поеми«Змії», «Година роздумів», «Вацлав», «Беньовський», «Срібний сон Саломеї», драми «Балладина», «Мазепа», «Золотий череп», «Ксьондз Марек», «Король Дух», прозовий роман «Король Лядави» та інші.

Саме в них оспіваний «край літ дитячих» - з його чудовими гірськими краєвидами, древній Почаїв, блакитні води Ікви, зоряне небо, гора Бона, котра підноситься над містом зі своїм величним стародавнім замком, Кременець, в якому жала найдорожча для нього людина - його мати. Їм обом судилася вісімнадцятилітня розлука, зустріч після якої відбулася в 1848 році у Вроцлаві, за рік до його смерті, і тривала два тижні.


4. «Мистецька» група пригадає для вас твори, присвячені Юліушу Словацькому, які написали митці Тернополя. Вони звучали на уроці літератури рідного краю і ще раз перенесуть вас у романтичну країну польського поета.

  • Юліуш Словацький «Година роздумів» (переклад Івана Горасевича, кременецького поета і художника).

  • Володимир Вихрущ « Юліуш Словацький»

  • Романтичні твори видатного поляка легко лягають на музику.

Звучить музика М. Вериківського «В альбом Софії Бобровій».
IV. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроків.
Якщо ти будеш у моїй країні,

Де котить Іква хвилі свої сині,

Де гори пнуться у блакить високу,

Де дзвонить місто над сріблом потоку,

Де квітчані конваліями луки

Біжапь по схилах до міського бруку...

Легке повітря, мов цілющу воду,

Там пив з грудей я рідному народу.

Так може написати лише людина, яка жила серед поетичного, співучого, багатого на пісню, на легенду, на казку народу, який має свої традиції, свою історію, свою давню славу. Саме такою країною стали для Ю. Словацького Кременець, Україна. Пам'ять про чудове місто, про історичну величаву гору Бону, про мелодійну річку Ікву проніс поет через усе своє життя і, одягнувши її в поетичне слово, розповів світові. «Кременець подарував світу Словацького - Словацький подарував світові Кременець».

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання у 8 класі Підготувала: Лариса Кравчук
Новела Олеся Гончара «Модрикамень» гімн всеперемагаючому коханню. Урок позакласного читання у 8 класі
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconКонкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури»
Тема. Урок позакласного читання. Презентація книги Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів»
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
Мета уроку: прищеплювати дітям любов до читання, цікавість до дитячої книги на прикладі творчості Всеволода Нестайка;Вдосконалювати...
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання в 4 класі за оновленою програмою Вчитель початкових класів Біда Лідія Петрівна
Народилася 2 січня 1941 року в місті Бережани Тернопільської області у сім'ї вчителів
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання в 5 класі Не одежа красить людину, а добрі справи
Підготувала: вчитель української мови та літератури ІІ категорії Сатанівського нвк І-ІІІ ст. Монастирищенського району Назарець Аліса...
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання в 5 класі Тема. Протистояння добра І зла в повісті-казці
Обладнання: портрет В. Близнеця, дошка, картки з іменами героїв твору, словник, ілюстрації до епізодів казки, таблиці
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання у 5 класі за твором сучасного українського письменника
Оксана Лущевська. Різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки». Значення дружби, допитливості та допомоги...
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок позакласного читання Тема. «Буду я природі другом» Мета: вчити
Обладнання: виставка книг до теми, презентація до уроку, картки із завданнями для груп, «Скринька сюрпризів», диски із музичними...
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconУрок №32 позакласного читання із зарубіжної літератури у 5 класі Вчитель Кучма Галина Миколаївна, вчитель-методист російської мови
Мета: Сформувати в учнів уявлення про творчість канадського письменника Е. Сетон-Томпсона
Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту iconФілософія повноти життя й любові за романом марії матіос «майже ніколи не навпаки»: літературно-мистецька вітальня як форма позакласного читання
Урокам позакласного читання понад 50 років. Н. Волошина пише про те, що така організаційна форма з’явилася у 1954-55 навчальному...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка