Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні



Скачати 111,57 Kb.
Дата конвертації02.08.2017
Розмір111,57 Kb.
ТипУрок

Урок позакласного читання в

Тема. Твій друг – книга! Гімн книзі.

Слайд 1

Мета.Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому сховане джерело мудрості, накопиченої віками; ознайомити з основними історичними етапами створення книги.

Сприяти формуванню інтересу до читання. Розвивати в учнів бажання пізнавати нове, читаючи книги; розширювати кругозір.

Виховувати повагу до людей, які створюють книгу, шанобливе і бережливе ставлення до книжки як духовної і матеріальної цінності; любов до книги, інтерес до світової літератури.

Обладнання: виставка дитячих книжок; вислови видатних людей про книгу; виставка ілюстрацій; слайди.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Хід уроку


  1. Організація класу.

  2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Слайд 2

– «Книжка вчить, як на світі жить», – так кажуть у народі. Хто багато читає, той багато знає, книжка відповідає на безліч запитань. Кожна людина знає, що мудрішого друга, ніж книжка, не знайти.

У таємний незвіданий Всесвіт

Шлях нам, мудра книго, вкажи,

Проведи по всіх зоряних трасах,

Стать мудрішими допоможи.

Слово, мова, книга … Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути одне одного і порозумітися.

Хоча слово, мова, книга з’явилися у різний час, але вони взаємопов’язані. Без слова немає людської мови, а без мови – книги.

– Сьогодні на уроці ми доведемо, що книжка – чудовий витвір людського розуму, найвірніший друг людини. А ще – будемо слухати, читати, грати. Ви доведете, як багато знаєте, наскільки добре вмієте читати, гарно і правильно говорити.


  1. Прогнозування та очікування результатів.

– Прочитаймо тему уроку на дошці і спрогнозуймо, про що ми дізнаємося на уроці і що ми від нього очікуємо.

  1. Робота над темою.

– Книга – одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та сьогоднішній день, вона веде нас у захоплюючу

подорож до Країни знань.

Книг існує незліченна кількість. Вони дуже різні: і великі, і малі, з малюнками і без … Чому так багато книг?Мабуть, тому що вони потрібні всім: і малюкам, і школярам, і дорослим. Недаремно народ каже, що людина без книги – як криниця без води.

Понад тисячу років тому князь Володимир Великий сказав, звертаючись до всіх учнів у школі, яку відвідував: «Учіться, діти, знайте, що хто читає книжки, той здобуває справжнє щастя. Книга – це найбільший скарб для людей…». Діти, книга - це справжнє джерело знань усіх поколінь і наш розум без книги, як птиця без крил.

Зверніть увагу на дошку! До сьогоднішнього уроку я дібрала вислови відомих людей про книгу та її значення у житті людини.(Людина перестає мислити, коли перестає читати. Д. Дідро. Читання книги – це нібито розмова з найкращими людьми минулих віків. Декарт … любіть книгу всією душею! Вона не тільки ваш найкращий друг, а й до кінця вірний супутник. М. Шолохов

– Ми вирушаємо з вами в далеке минуле, щоб ознайомитися з історією виникнення книги. А в цьому мені допоможуть книголюби. Вони підготували невеликі проекти.



(Виходять підготовлені учні. Діляться інформацією про виникнення книги. Розповіді ілюструють слайди на екрані).

Слайд 3

Учень. Давним-давно на землі не було книжок, люди невміли їх робити. Своєрідними сторінками найдавніших книг є малюнки давніх пращурів на камені, стінах печер, вояцьких щитах. Писали на всьому, бо ж не було тоді ані паперу,ані пер чи олівців. У Єгипті на стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною кам’яною «книгою», найбільшою у світі за своїми розмірами. Її кам’яні сторінки сягають до сорока метрів завширшки! Це одна із найдавніших книг у світі, яка дійшла до нас через віки.

Згодом люди додумались писати на глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Та хіба на глиняних сторінках-цеглинках багато напишеш? А щоб узяти в дорогу 2-3 такі книги, потрібен був віз.



Слайд 4 – 5

Учень.У далекій Африці на берегах повноводних річок простягнулися нескінченні зарості болотяної рослини – папірусу. Річковий очерет мав високе і товсте стебло. Серцевину його розрізали на смужки, сушили і перетворювали на гладенькі листки. На них і писали. Писати було зручно, але такі книги швидко ламалися. Потім листки навчилися склеювати так, щоб виходила книга у вигляді довгої стрічки. Після читання стрічку згортали у трубку (сувій) і ховали у футляр. Найбільша книга – сувій, довжина якого 40 метрів.

У Стародавньому Китаї робили книги з окремих дощечок, які нанизували на мотузок.



Слайд 6

Учень.Минуло дуже багато років, перш ніж у стародавньому місті Пергамі люди навчилися робити із тонкої козячої або телячої шкіри особливий матеріал – пергамент. Папір із шкіри назвали пергаментом за назвою міста. Шматок пергаменту згортали так, що виходило чотири сторінки. Кожний згорток грецькою мовою звався «тетрадос».

Кілька таких «тетрадос» зшивали, і виходила книга, на сторінках якої можна було писати і малювати.Ці книги були дуже дорогі. На виготовлення однієї книжки потрібно було шкури з цілої череди (50 – 60 телят). Прикрашали книги мідними накутниками. А ще ж палітурка! Її одягали в дорогу шкіру, парчу,оздоблювали коштовним камінням, золотом, сріблом.Щоб уберегти такі книжки, у бібліотеках їх приковували залізними ланцюгами до стіни.



Слайд 7 – 9

Учень. Дуже любили книги в Київській Русі. Київський князь Володимир Святославович, який жив понад тисячу років тому, відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. А в часи князювання Ярослава Мудрого в Києві при Софійському соборі було засновано перше книгосховище – бібліотеку, в якому зберігалося понад 500 книг.

Спочатку книги писали вручну. Сиділи переписувачі в соборі, переписували книги, перекладали з інших мов. А це було дуже довго і важко. Одну книжку переписували іноді кілька років.

З «Повісті минулих літ» – нашого славного літопису – ми дізнаємось про таке:«Любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень і вночі…».

Найпоширенішим у Київській Русі матеріалом для написання книг був берест – тонкий лист березової кори. Берестяні грамоти – унікальна пам’ятка давньоруського письма.



Слайд 10 – 11

Учень. Перш ніжстати книгою у сучасному вигляді, вона здолала складний, довгий шлях. Пройшло багато років і пергамент замінили більш дешевим матеріалом – папером.У 1440 році (572 роки тому) винайдено книгодрукування.Книга стала дешевшою і доступнішою. Її стало легше виготовляти.

Народилася книга давно. Її хрещеним батьком є Іван Федоров.

Іван Федоров був першим друкарем на східнослов’янських землях – спочатку у Москві, а потім у Львові. У 1563році у Москві з’явилася перша російська друкована книга – «Апостол».

Згодом Іван Федоров переїздить до Львова, де продовжує свою благородну справу. Понад 10 років працював Федоров над створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу. Перша друкована книга в Україні, «Львівський апостол», була завершена в 1574році. За своє життя Іван Федоров видрукував лише декілька книжок ( він друкував перші церковні книги, серед них був і перший слов’янський «Буквар»), але його роботу з вдячністю згадують усі. Недарма на могилі першодрукаря у Львові викарбувано напис: «Друкар книг, перед тим не бачених».



Слайд 12

Учень.Справжній папір, що на ньому пишуть зараз, навчилися робити 2000 років тому. Але книги, як і раніше, зшивали з окремих зошитів і «вдягали» у тверду або м’яку обкладинку. Так роблять і нині.Сучасна книжка має форму «кодексу» (кодекс – латинське слово, означає зібрання, тобто книга – зшиті чи склеєні корінці аркушів, які легко перегортаються, завдяки чому можна швидко відшукати потрібну сторінку).

Як краплин у Дніпрі,

Як зірок у горі,

Як листочків на гіллі –

Стільки книг є на землі.

Все, що серце і що розум

Вік творили не один,

Повизбирувало людство

В книзі – перли із перлин.


  1. Перевірка розуміння прочитаного.

  • Що було сторінками найдавніших книжок? (Сторінками найдавніших книжок ставали камені, стіни печер, вояцькі щити).

  • Де використовували папірус? (Папірус використовували у далекій Африці).

  • Хто із київських князів заснував першу бібліотеку?(Київський князь Ярослав Мудрий у Києві при Софійському соборі заснував першу в Київській Русі бібліотеку).

  • У якому році було винайдено книгодрукування?(У 1440 році було винайдено книгодрукування).

  • Хто був першим друкарем у наших краях?(Першим друкарем у наших краях був Іван Федоров).

  • Які були перші його книги?(Першими його книгами були «Апостол», «Львівський апостол»).

  • Коли навчилися робити справжній папір?(Справжній папір навчилися робити 2000 років тому).




  1. Гра «Доповни прислів’я».

Навчання – сонце, а книга – … ( віконце ).

Книгу читай, розуму … ( набирай ).

Кому книга – розвага, а кому – … ( навчання ).

З книгою подружишся, розуму … ( наберешся ).

Книги читати – усе … ( знати ).

Дім без книги – день … ( без сонця ).

Книга – міст у світ … ( знань ).
Ознайомлення зі структурою книжки.Слайд 13

Вчитель розподіляє ролі між учнями, які добре читають (палітурка, титульна сторінка, книжковий блок, довідкова частина).Дає їм тексти для читання. По ходу на екрані з’являються слайди.

П а л і т у р к а .

Я – обкладинка, або палітурка,

Пречудова у мене «фігурка»,

Корінець мене зшиває,

Про це кожен учень знає.

Книгу стійко захищаю.

А ще автора та назву

На собі я завжди маю.

Т и т у л ь н а с т о р і н к а .Слайд 14

Я титульною називаюся,

До читача першою озиваюся:

Назву автора ще раз ім’я,

Розповім, де народилася я:

Де і коли мене набирали,

Звідки до читачів відправляли.

К н и ж к о в и й б л о к .

Книжку з окремих блоків складають,

Потім їх склеюють чи зшивають.

Кожен блок містить 16 сторінок …

Можуть й ілюстрації містити,

Щоб читачу догодити.

Д о в і д к о в а ч а с т и н а .Слайд 15

А я довідкова частина,

Щоб про книжку знала людина …

Хочу – стану на початку,

А захочу – і в кінці.

Анотація першою виступає,

За нею передмова поспішає,

Ну а зміст вам завжди покаже,

Що читати, цікаво підкаже.



Структура книжки
Обкладинка Титульна Книжковий Довідкова

сторінка блок частина


Прізвище Заголовок Вихідні Анотація

дані
Місто, де Передмова

надруковано
Рік видання Зміст
Видавництво


  1. Тест на закріплення матеріалу.

  1. Для чого потрібна обкладинка?

а) прочитати назву книжки;

б) ознайомитися з автором книжки;

в) захистити книжку від пошкоджень і надати їй охайного вигляду.

2. Титульна сторінка містить:

а) прізвище автора, заголовок, рік видання;

б) прізвище автора, заголовок, малюнок;

в) прізвище автора, заголовок, вихідні дані.

3. Із чого складається довідкова частина?

а) анотація, передмова, зміст;

б) біографія письменника;

в) перелік творів, що увійшли в книгу.

4. Що таке книжковий блок?

а) книжка без палітурки;

б) книжки однієї тематики;

в) нумерація сторінок.

5. Як визначити, чи цікаво буде її читати:

а) перегорнути аркуші книги від початку до кінця;

б) ознайомитися зі структурою книжки;

в) переглянути ілюстрації.
9. Гра «Впізнай героя».

В кожнім домі, в кожній хаті,

В кожнім місті і селі

Той, хто вміє вже читати,

Має книжку на столі.

Книга дружить з дітворою,

Полюби її і ти …

– Переді мною листи – розповіді казкових героїв. Також слід впізнати героя, від імені якого йде розповідь.

1. Я вирішив подорожувати світом. Я гадав, що всі так само добрі, як мої бабуся і дідусь. Але виявилось, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі.(Колобок).Слайд 16

2.Безперечно, я б не хотів її підводити. Я б міг відстати, і вся ця історія закінчилася б там, на балу. Але я не маю права ні поспішати, ні відставати. (Годинник. «Попелюшка»).Слайд 17

3. Для мене дуже шкідливо стільки часу знаходитись у волі. Дякую цьому допитливому хлопчику. Якби не він і не черепаха, то скільки б ще довелося мені лежати на дні? (Золотий ключик. «Пригоди Буратіно»).Слайд 18
10. Запрошення до участі в акції «Подаруй книжку бібліотеці».

– Діти, ви всі читачі нашої шкільної бібліотеки і громадяни країни Читалії. В бібліотеці ви знайдете багато цікавих книжок, дитячих журналів, газет. Книжки ви можете запросити до себе на гостини, тобто брати читати додому, а з газетами та журналами поспілкуватись у читальній залі. Ще в бібліотеці є книги, які все знають – словники, енциклопедії, довідники. Вони вам пояснять будь-яке незрозуміле слово та розкажуть про будь-що невідоме для вас. У нашій бібліотеці багато книжкових виставок.

Якщо у вас дома є книжки, які ви вже прочитали, то, з дозволу батьків, подаруйте їх бібліотеці для того щоб ці книжки змогли прочитати інші діти.

Не кидай книгу на смітник,

Віддай її в бібліотеку,

Бо книга – скарб, у ній для тебе

Думок і висловів квітник.

А ще незвідані простори

Письменник відкриває в ній.

Тож дурно книгу не змарнуй,

Бібліотеці подаруй.
11. Бліц – турнір «Книголюб».

1. Як називається невелика книжечка, яка заведена на усіх читачів бібліотеки, в яку вписують дані про взяті книги? (Формуляр).Слайд 19

2. Спеціально оброблена шкіра молодих тварин, яку колись використовували для письма. (Пергамент).Слайд 20

3. Майстерня, фабрика, де виготовляють книги. (Друкарня).Слайд 21

4. Як називається зібрання творів Тараса Шевченка? (Кобзар).Слайд 22

5. Що означає слово «кодекс»? (Зібрання – книга).Слайд 23

6. Про кого йдеться: «за три копи куплена…»? (Про Козу-Дерезу).Слайд 24

7. Хто написав казки «Кресало», «Гидке каченя»? (Г.-Х. Андерсен).Слайд 25 – 27


12. Гра «Перевтілення». Робота в групах.

– Ви всі – книжки шкільної бібліотеки. Складіть звернення до учнів школи, як треба поводитися з книгами.



(Я – твій товариш і порадник. Не рви мене, не малюй на моїх сторінках, не бери мене брудними руками. Не бийся мною, не кидай мене. Зроби закладку, а не вкладай ручку чи олівець. Обгорни мене. Якщо порвалась моя сторінка – підклей мене).
13. Рефлексія уроку.

Я це знав Я частково Я цього Я дізнався

це знав не знавпро …
– Які ваші враження від уроку?

– Чи виправдались ваші очікування?


Читачу!Слайд 28

Я – друг і супутник, я книга твоя.

Завжди на дозвіллі, де ти – там і я.

Ми добре з тобою проводимо час,

Чудова розмова триває у нас.

Навчаю відважним, правдивим рости,

Любити природу, свій край берегти.

З дитинства учися зі мною дружить –



Без доброї книжки тобі не прожить.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconПовідомлення про походження книги, про мистецтво читання. Вивчити читацькі інтереси школярів за допомогою питань: Твій улюблений письменник? Твій улюблений літературний герой? Про що ти читаєш найбільше охоче?
Мета: розширювати знання учнів про роль книги в житті людини, прищеплювати навички читацької культури, виховувати дбайливе відношення...
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок позакласного читання Тема. Материнська свята доброта
Мета: розширити І поглибити знання учнів про значення матері в житті людини, формувати культуру стосунків у сім*ї. Розвивати техніку...
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок 1 Тема. Музика в житті народу
Мета; розкрити значення мови, пісні, Державного Гімну України в становленні громадянської позиції уч­нів; розвивати образне мислення,...
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок позакласного читання у 5 класі за твором сучасного українського письменника
Оксана Лущевська. Різдвяний детектив «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки». Значення дружби, допитливості та допомоги...
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок позакласного читання у 8 класі Підготувала: Лариса Кравчук
Новела Олеся Гончара «Модрикамень» гімн всеперемагаючому коханню. Урок позакласного читання у 8 класі
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconКнига в нашому житті. Історія книги. Структура книги. Значення малюнків для розкриття змісту книги. Мета
Книга в нашому житті. Історія книги. Структура книги. Значення малюнків для розкриття змісту книги
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconКонкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури»
Тема. Урок позакласного читання. Презентація книги Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів»
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок позакласного читання 5 клас Тема. Ірен Роздобудько. Що може пензлик? Історія про Катрусю Білокур Слайд №2
Роздобудько, дати уявлення про дитячі роки української художниці Катерини Білокур
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconУрок з позакласного читання та музики
...
Урок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні iconДружба І товаришування
Мета: Виховувати в дітей загальнолюдські чесноти; допомогти,м усвідомити значущість слова «друг». Формувати уявлен­ня про значення...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка