Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, красиСкачати 104,5 Kb.
Дата конвертації31.05.2017
Розмір104,5 Kb.
ТипУрок


Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5

Костянтинівської міської ради Донецької областіМайстер-клас за уроком української літератури в 6 класі

Підготувала

учитель української мови

та літератури

Андрієнко Ю.В.

2012 рік


Урок радості

Не заучування, а інтелектуальне

життя, яке б’є джерелом та

протікає у світі гри, казки, краси,

музики , фантазії , творчості –

таким буде навчання моїх вихованців.

В.О.Сухомлинський

Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського - засновника новаторської педагогіки, письменника, заслуженого учителя України - залишається джерелом ідей школи ХХІ століття. Віддана праця, щире бажання змінити світ на краще стали запорукою успішності його педагогічної системи.

«Серце віддаю дітям» - скарбниця методів, прийомів, технологій навчання для сучасних педагогів. Суголосні часові ідеї побудови процесу навчання та виховання у відповідності з віковими особливостями дітей, введення їх в коло знань, розвиток творчої думки, упевненості у власних силах. У роботі «Серце віддаю дітям» акцентується увага на тому, що процес навчання повинен бути емоційно забарвленим, приносити дітям справжню радість. « Я глибоко поважаю дидактику та ненавиджу прожектерство. Та саме життя вимагає, щоб оволодіння знаннями починалось помалу, щоб навчання – ця найсерйозніша та копітка праця дитини – було у той же час радісною працею, яка зміцнює духовні та фізичні сили дітей».

Методи та прийоми викладання, за Сухомлинським, повинні бути різноманітними та застосовуватись в залежності від конкретних умов того чи іншого класу, уроку, предмету, стану даного колективу. Добір методів – не самоціль, а засіб для кращого досягнення мети , але найбільш розумним та ефективним шляхом.

Сам процес навчання повинен мати розвивальний характер та містити проблемні ситуації, доступні для розв’язання школярами відповідного віку. Навчання на повинно зводитись до неперервного накопичення знань, до тренування пам’яті, до нікому не потрібного та шкідливого для здоров’я та розумового розвитку заучування. «Я поставив за мету досягти того, щоб навчання було часткою духовно багатого життя, яке б сприяло розвиткові дитини, збагаченню її розуму. Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси, музики , фантазії, творчості – таким буде навчання моїх вихованців. Спостерігати, думати, розмірковувати, переживати радість праці та пишатися створеним, творити красу й радість для людей та знаходити у цьому створенні щастя, захоплюватися красою природи, музики, мистецтва, збагачувати свій духовний світ цією красою, приймати близько до серця горе й радість інших людей, переживати їхні долі, як глибоко особисте, – ось мій ідеал виховання»,- писав В.О.Сухомлинський. Від життєрадісності , бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у свої сили.

Будуючи уроки, намагаюсь наслідувати В.Сухомлинського у вищезазначеному. Наприклад, вивчаючи творчість сучасної української письменниці Ірини Жиленко в 6 класі, добираю такі методи й прийоми, які сприяють розвитку образного мислення дітей, формую соціальну компетентність через роботу в групі, виховую в дітей уміння бачити красу в оточуючому світі, а найголовніше - прагну створити на уроці атмосферу радості.Ірина Жиленко. «Жар-птиця», «Підкова», «Гном у буфеті». Поетичні роздуми про красу, доброту, щастя, дружбу

( урок української літератури в 6 класі)

Мета

Навчальна: ознайомити учнів з творчістю Ірини Жиленко, допомогти усвідомити ідейно-художню цінність її поезій;

розвивальна: розвивати навички виразного та усвідомленого читання поезій, коментування їхнього змісту; удосконалювати уміння виділення художніх засобів;

виховна: виховувати вміння бачити красу навколо, цінувати доброту, дружбу, розуміти, що дитинство – вічне джерело сили, натхнення, мрії, фантазії.

Матеріали: робочі сторінки , візитки «Підкова», «Жар-птиця», «Гном», тексти віршів, фломастери, кольоровий папір , ножиці, стікери, папки з завданнями, стікери.

Перебіг уроку

 1. Цілевизначення й планування . Повідомлення теми уроку.

А. Асоціація до малюнків «жар-птиця» , «підкова», «гном» .

Почати урок пропоную з асоціацій до малюнків на екрані : жар-птиця, гном, підкова

- Зверніть увагу на екран. Згадайте, у яких творах літератури , кіно ви зустрічали жар-птицю, гнома та підкову ( «Білосніжка та сім гномів», казка «Про Жар-птицю та Вовка», мультфільм про маленького гнома Васю, підкова – символ удачі

- Що, на ваш погляд, їх може об’єднувати? ( виставити емблеми груп) – творчі групи так і називатимутьсяБ. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що цих казкових персонажів та предмет об’єднує іще творчість сучасної письменниці Ірини Жиленко, поезії якої ми будемо читати на уроці .

-Формулюючи тему уроку, залишаю недописаним рядок , щоб після ознайомлення з поезіями діти самі визначили , про ЩО ж поетично розмірковує Ірина Жиленко.

В. Цілевизначення

У дітей є робочі сторінки для виконання завдань протягом уроку .

На початку уроку пропоную заповнити першу колонку таблиці «Очікування від уроку» , щоб потім порівняти з результатами . Діти роблять це, познайомившись з темою уроку.

Після обміну «очікуваннями» роблю підсумок - повідомлення мети уроку : • Отже, ви маєте сформувати власне враження від творчості Ірини Жиленко , а для цього слід і знати біографію письменниці, і познайомитись із поезіями, і вміти ї виразно читати й пояснювати зміст.

 1. Актуалізація опорних знань:

А. Презентація учнями асоціативного конспекту за біографією Ірини Жиленко:

До заняття учні отримали таке завдання: самостійно опрацювати біографію Ірини Жиленко за підручником або іншими джерелами та намалювати або принести 1 предмет , який на їхню думку, якнайтісніше пов’язаний з життям та творчістю письменниці. Може бути кілька варіантів такої роботи з біографією: • Учень демонструє предмет та пояснює його зв’язок з біографією Ірини Жиленко;

 • Учень мовчки демонструє предмет або малюнок, а решта пояснює зв’язок з біографією Ірини Жиленко;

 • Можна ускладнити цей прийом, запропонувавши учням створити відеоряд з таких предметів чи об’єктів, які стосуються біографії Ірини Жиленко.

Наприклад, учениця демонструє фотографію та коментує , як зображене на ній пов’язується з життєвим шляхом письменниці (панорама Києва, палітра художника , фіалки).

Б. Гра « Чи віриш ти…?» :

1-2 учні отримали індивідуальне завдання скласти 6 питань за біографією Ірини Жиленко. Розпочинаючи кожне словами «Чи віриш ти, що ..?». Гру можна провести усно або у формі графічного диктанту , де відповіді «так» позначити плюсом, а відповіді «ні» - мінусом.

Приклади питань


 1. Чи віриш ти, що Ірина Жиленко народилась у 1941 році? (так)

 2. Чи віриш ти, що чоловіком Ірини Жиленко був Іван Драч? (ні, Володимир Дрозд)

 3. Чи віриш ти, що вірш, у якому Жиленко сформулювала свій життєвий девіз «любити землю, любити людей, любити працю і ранкові гомони..» називається «Радість»? (так)

 4. Чи віриш ти, що Ірина Жиленко має справжнє ім’я Іраїда? (так)

 5. Чи віриш ти, що перша збірка віршів , написана для дітей, називалась «Достигаючі яблучка»? (ні, «Достигаючі колосочки»)

 6. Чи віриш ти, що Ірина Жиленко – лауреат двох державних премій? (так).

 • А чи вірите ви, що Ірина Жиленко щаслива людина? (Так, бо ….., ні, бо це може сказати лише вона сама) 1. Мотивація навчальної діяльності

На етапі мотивації навчальної діяльності пропоную створити асоціативний ряд до слова «щастя» :

 • А що особисто ви розумієте під словом «щастя»? Слухаючи уривок з пісні на слова Ірини Жиленко, запишіть асоціації до цього слова на робочій сторінці ( звучить пісня «Домик» у виконанні Олександра Ігнатуша ) .

 • Обмін думками про щастя методом «Мікрофон» .

 • Познайомившись із поезіями Ірини Жиленко, спробуємо з’ясувати , що ж треба робити , щоб бути щасливими.

 1. Опрацювання навчального матеріалу

Опрацювання навчального матеріалу – знайомство з поезіями - організовую через групову роботу з віршами .

- На столі у кожної групи лежать папки із завданнями та віршами. Кожна група знайомиться з усіма поезіями, а детально за запитаннями опрацьовує одну з них.

- Кожна група працює над своєю поезією. Група «Жар-птиця» готується до виразного читання вірша в особах, адже там є яскраві емоційні частини. Виписує прикметники, якими описано Жар-птицю та ґаву Паву та порівнює їх. Дає відповідь на питання , на кого не хотілося б бути схожими і чому.

Група «Підкова» готує виразне читання вірша після виконання таких завдань: розфарбувати рядки вірша кольорами, які в них згадують, пояснити , скориставшись довідкою, символіку кольорів та використання їх авторкою.

Група «Гном» готується до виразного читання вірша «Гном у буфеті», виписує дієслова, які означають дії та заняття гнома, та робить висновок, добрий чи злий гном, з ним весело чи нудно.


 • Державним стандартом базової і повної середньої освіти виділено як одну з основних компетентностей – здоров’язбережувальну . І на уроці літератури потрібно слідкувати за цим аспектом. Приблизно на 18 хвилині слід провести якусь рухавку, аби зберегти руховий режим учнів. Пропоную проводити фізкультхилинки, спираючись на тему уроку. Так, наприклад, на цьому уроці вона може бути такою:

 • Уявіть, що високо в небі летить Жар-птиця. Щоб вона звернула на вас увагу, треба її закликати жестами ( діти імітують жест звертання, розминаючи хребет, руки, випростовуючись).

 • Ой, дивіться, на підлозі лежать підкови, ану назбираймо їх побільше - мамі, татові, братикові, сестричці – всім рідним! Молодці!

 • А щоб сьогодні гном розказав вам гарну казку уві сні, треба щиро посміхнутися один одному на побажати чогось від усього серця!

Групи готові представити результати своєї роботи.Б. Завдання для груп:

Група «Жар-птиця»:

1. Підготуватись до виразного читання вірша в особах.

2. Виписати прикметники, якими змальовано Жар-птицю та ґаву Паву, порівняти.

3. Дати відповідь на питання:

- Кого зображує Ірина Жиленко в цих образах ? На кого ви НЕ хотіли бути б схожими й чому?

Група «Підкова»:


 1. Виразно прочитати поезію.

 2. Зафарбувати рядки вірша кольорами, які в них згадуються.

 3. Скориставшись довідкою , пояснити чому поетеса вдається саме до цих кольорів.

Довідка: зелений – колір молодості, природи, надії, символ життя; рожевий – символ чистоти, ніжності, краси, любові; жовтий символізує тепло, радість.

 1. Які образи вірша перегукуються з образами поезії «Жар-птиця»?

Група «Гном»

 1. Виразно прочитати поезію «Гном у буфеті».

 2. Виписати дієслова, що означають заняття та дії гнома.

 3. Описати , яким уявляється гном. Він добрий чи злий, з ним цікаво чи нудно? • Підведемо підсумок цієї роботи. На основі опрацьованих віршів зробіть висновки, що треба робити , аби не перетворитися на старезну ґаву, щоб сніг узимку був різнокольоровим, наче Дід Мороз щойно загубив чарівну підкову, щоб жилося весело й затишно, як у будинку з гномом. Одним словом, щоб бути щасливими! На стікерах запишіть висновки одним реченням, порадьтесь, щоб не висновки не повторювались ( пісня «Домик»).

 • Отже, щоб бути щасливими( якщо вірити поезіям Ірині Жиленко) треба…….( учні коментують висновки та прикріплюють стікери до речення «Щоб бути щасливими, треба…» ). А ви погоджуєтесь із такими порадами поетеси? Порівняйте їх зі своїм розумінням щастя. Чи є співпадіння? А тепер повернемось до теми уроку. Так про які справжні людські цінності розмірковує Ірина Жиленко в запропонованих поезіях?

 1. Контроль і самоперевірка

 • Ви напевно помітили, що на партах у вас є три пера Жар-птиці? Це вона приготувала для вас цікаві творчі завдання для узагальнення . Оберіть одне перо за кольором . Об’єднайтесь у кольорові групи. Жовті сідають за першу парту, сині за другу, червоні – за третю ( новоутворені групи отримують завдання ).

 • Оскільки детально групою опрацьовано одну поезію, то методом «Мозаїка» утворюю нові групи, до яких увійшло по 1 учню, який може виступити експертом з опрацьованої поезії, поділитись знаннями . І таким чином узагальнююча творча робота буде охоплювати весь матеріал уроку, а вдома дітям легше готувати домашнє завдання.

- Отже, які ж творчі завдання отримали новоутворені групи?

І група: створює експрес - колаж «Кольори щастя Ірини Жиленко».

ІІ група: пише твір-5-хвилинку « Щастя навколо нас», починаючи словами: « Ірина Жиленко вміє бачити у звичайних предметах та речах красу і диво. І ми теж! Ось дивіться…»

ІІІ група: складає синквейн за темою уроку. • Якими ж можуть бути результати? Група, яка складала колаж представляє свою роботу.

 • До яких роздумів підштовхнули вірші групу «синіх», що працювати над твором?

 • Які синквейни можна скласти до теми уроку - запропонує група з червоними перами.

 1. Рефлексія та оцінювання

На етапі рефлексії та оцінювання пропоную повернутись до таблиці «Мій успіх» та заповнити другу колонку «Мої досягнення» .

Після обміну враженнями від очікуваного та отриманого, пропоную подякувати один одному за якийсь конкретний внесок в роботу групи. Наприклад, дякую Тетяні за виразне читання слів ґави у вірші «Жар-птиця» та ін.Подібну оцінку дає вчитель, оцінює балами участь учнів на уроці та виконання завдань.

 1. Домашнє завдання:

Обов’язкове:

 • виразно читати вірші Ірини Жиленко «Жар-птиця», « Гном у буфеті», «Підкова».

На вибір:

 • скласти кросворд чи ребус за творами Ірини Жиленко;

 • створити власну поезію за першим рядком вірша Ірини Жиленко;

 • намалювати ескізи мультфільму до одного з опрацьованих віршів.

Пропоную учням зробити це, слухаючи пісню Олександра Ігнатуші на слова Ірини Жиленко (і таким чином зацікавлюю й іншими творами письменниці, проводжу міжпредметні зв’язки) .

А всім присутнім дякую за увагу та допомогу. І хочу подарувати від моїх з учнів ось цю «домашню» Жар-птицю, яку вони виготовили на занятті гуртка «Оригамі» та запросити від імені Ірини Жиленко всіх на сьоме небо. Усім пісня в подарунок.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Зарубіжна література
2015 -> Тест №1 микола вороний. Олександр олесь. Павло тичина. Максим рильський. Богдан ігор антонич. Володимир сосюра
2015 -> Озповідає про своє життя Рим 1996 Генеральний Дім Дочок Милосердя Каносіянок Via Stazione Ottavia, 70 00135 Roma Назва оригіналу
2015 -> Ю. О. Матвієнко, С. В. Матвієнко еміль крепелін. До 160-річчя з дня народження
2015 -> FHI-25.docx [александър абт биография фигурист]
2015 -> Навчальний посібник За загальною редакцією ректора Національної академії Служби безпеки України
2015 -> Програма всеукраїнської наукової конференції " історія степової україни XVII хх століття"


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси icon1. у світі Франкової казки
Каменярі один з найвідоміших віршів поета. 10. Творчість Івана Франка вселюдське надбання, яке не вмістить І сотня томів
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconІнтелектуальне шоу «Спробуй себе у дивовижному світі літератури»
Вони активізують їхню психіку, розвивають логічне мислення, ініціативу, допитливість. Майбутнє нашої педагогіки, вважаю, за інноваційними...
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconПосвята в козачата – 2015 На фоні музики на сцену підіймаються ведучі. 1-й ведучий
Україна! Країна краси І радості, різних звичаїв І обрядів, щирої народної пісні, швидкого танцю, пишної природи, а головне – добрих,...
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconВиховний захід «Добро починається з тебе» Мета
Обладнання. Картки для гри,музичні записи,уривок з української народної казки «Названий батько»
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси icon«У гостях у героїв казок та мультфільмів»
Доброго дня, любі друзі! Я вітаю вас на нашому святі, яке має назву «У гостях у героїв казок та мультфільмів». Його немає в календарі,...
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconЩо таке радість? Радість це пісня, радість це сонечко
Поліанни, з’ясувати правила гри дівчинки, навитися самим грати Гру в радість; розвивати увагу, спостережливість, навички самостійної...
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconУрок позакласного читання. Іван Франко. "Під оборогом" "Життя мені мало всміхалось, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце"
Життя мені мало всміхалось, а діти були тим весняним сонячним промінням, яке зігрівало моє серце
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси icon1 та електронної гри
Назвіть найвідомішу визначну природну пам’ятку штату Аризона – одне з найпопулярніших місць в сша, яке щорічно відвідують більше...
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconВипуск 2015 Ведучий 1
Від сивої давнини І до наших днів, в радості І печалі, з першого нашого дня І все подальше життя він з нами!
Урок радості Не заучування, а інтелектуальне життя, яке б’є джерелом та протікає у світі гри, казки, краси iconУрок №1 слайд Т. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало»
Т. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало». Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому І складному...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка