Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !»



Скачати 65,22 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір65,22 Kb.
ТипУрок

Попазова В.Л.,

учитель української мови та літератури

ЗОШ № 98, спеціаліст вищої категорії

Урок розвитку мовлення « Плекайте рідну мову – культури нашої основу ! ». Суржик та антисуржик
Мета: 1) активізувати інтерес учнів до вивчення української

2) прищеплювати дітям звичку розмовляти правильно, не припускати недбалості й брутальності;

3) звернути увагу на типові мовленнєві помилки;

4) довести школярам, що досконале володіння мовою – це обов`язок людини.



Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Методи: 1) самостійна пошукова робота учнів;

2) групові та індивідуальні форми роботи;

3) взаємоцінування учнівських відповідей;

4) виконання репродуктивних та творчих завдань;

5) використання міжпредметних (мова та література) зв`язків;

6) залучення до роботи дітей з акторськими здібностями.



Обладнання: роздатковий матеріал, портрет П.П. Глазового, реквізит для інсценівок.

I. Організаційний момент.

Оголошення теми і мети уроку.


II. Актуалізація вивченого.

  • Діти ми вивчаємо тему « Дієприслівник».

Нагадайте:

  • Що називається дієприслівником ?

  • Яке словосполучення називається дієприслівниковим зворотом ?

  • Коли і як він відокремлюється у реченні ?

( На дошці 2 речення, які треба відредагувати і доповнити розділовими знаками )

1. Згадавши про невимкнуту праску мене охопив жах.

2. Бажаючи гуляти Сашкові не сиділося вдома.

( Учні пропонують свої варіанти виправлення цих речень ).


III. Новий матеріал.

На дошці


« Плекайте рідну мову – культури нашої основу ».

План бесіди

1. Суржик – мовний покруч, бур`ян.

2. Обережно : наголос!

3. « Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш » ( виступи юних мовознавців).

4. « Гуртом і батька легше бити » ( робота по групах).

5. З живих уст ( Сценки )

6. « Із потворного й дурного посміятися не гріх ».

( П.П. Глазовий )
1. Переднє слово вчителя.

­– Чи відомо вам слово « суржик »?

Селянин так назве зернову суміш, нечисте збіжжя, яке не даси доброго врожаю. Це пряме значення слова. Але вже давно побутує поняття « мовного суржика » - тобто мішанини слів, виразів з двох споріднених мов – української та російської. Ви, напевно, згодні, що людина, яка невправно вживає слова, справляє погане враження.

Здавна казали: « Заговори, щоб я тебе побачив». Не тільки зовнішність приваблює нас в людях, а й їхнє мовлення.

Ми живемо на Слобожанщині – землі, яка стала домівкою для людей багатьох національностей. Лунають російська, українська, вірменська. Кожна по-своєму цікава. І бажано їх вивчати, знати досконало, легко переходити з однієї мови на іншу, не калічачи жодної.



« Мовний ланцюжок»

2. – Першим випробуванням на суржик є наголос. Відомо, що чимало слів російських та українських пишуться однаково, а вимовляються по-різному.

Про це не слід забувати!

( Учень роздає кожному учневі завдання: прочитати слово спочатку російською, а потім українською; 2-3 пари слів з наголосами записуються.

Наприклад, дочка -дочка)

Перелік слів:

Новый - новий, старый - старий, мягкий – м`який, семьдесят - сімдесят, восемьдесят - вісімдесят, одиннадцать - одинадцять , загадка – загадка, дочка –дочка, подруга – подруга, ненависть – ненависть, размер - розмір, колесо – колесо, постель - постіль, казаки – козаки, крапива – кропива, спала – спала, брала – брала, везем – веземо, кладем – кладемо, высоко - високо , далеко – далеко, олень – олень, приятель - приятель, жили – жили, были – були, спина – спина, начинка – начинка, доска – дошка, верба – верба ... ( Слів ще дуже багато ).

( NB. Якщо учень помилився, інші його виправляють ).
1) – Чому на вашу думку, люди розмовляють суржиком, невправно? Чому це погано? ( - Можливо, бракує освіти, мало читають, не заглядають до словників, поспішають, копіюють «модні» слівця, не мають відчуття слова, не вважають за потрібне приділяти увагу словам).

2) – Чи легко навчитись говорити правильно й красиво ?

3) - Що допомагає людині в цій справі ?

- Отже, спробуймо сьогодні, хоч частково, позбутися недолугих висловів. « Пополімо бур`ян», - як радив давно поет Максим Рильський.

( Учні в зошиті замальовують).

3. « Слово - не горобець, вилетить - не спіймаєш ».

Виступають юні мовознавці (філологи ), які дослідили суржикові вислови із зони ризику.

( Учні записують правильний вираз з кожного виступу).

1) Лікар лікує чи лічить ?

2) Зустрічі без зустрічей.

3) Любий, коли люблять.

4) Скільки ж хворів ? ( Про міжмовні омоніми ).

5) Коли себе не треба вибачати ?

6) Чи завжди ми тільки губимо ?

7) Не кажи зайвого ( дещо про небажану тавтологію).

8) Неоднакові половинки.

9) « З нього мало толку ».

10) А може, краще ... бо.

11) Слово одне, а значень багато!

12) Із часом не жартують.

4. « Гуртом і батька легше бити»

(робота по групах)

Учні одержують завдання - запитання, обговорюють ( 4 учні ), записують правильну відповідь. Представник групи зачитує завдання і правильну відповідь.

Завдання – жарти

1) Що буває цвітною, а що кольоровою ( капуста чи стрічка )?

2) Коли фарби стають барвами ?

3) Чи буває половина більшою або меншою ?

4) Чому не варто вибачатися ?

5) Що небезпечніше окріп чи кріп ?

6) Що солодше – печиво чи печеня ?

7) Який зуб болить – кореневий чи корінний ? Яка гарна мебель !

8) Потрібно більш серйозніше відноситись до свого здоров`я.

9) Тут продаються ліки від нежитю. Слідуюча зупинка « Героїв труда ».

10) Учні приймають участь у конкурсі. Це самий смачний хліб.
5. – А тепер, діти, почуємо суржик, як кажуть, з живих уст.

( Призначаються 3 експерти, які уважно слухають сценки і нотують всі недоречності)

Сценка I

« Телефонна розмова »



  • Добрий день, Юля !

  • Привіт, Настя!

  • Чи вийдеш на прогулянку ?

  • Мати приказала бути вдома, так як вона пішла по справам.

  • Тоді давай друг другу позвонимо пізніше.

  • У скільки ?

  • У шість вечора.

  • На все добре.

  • Чекаю дзвінка.

Сценка II

« У крамниці »

Саме головне не забути про жвачки.


  • Дайте 3 кілограма цукру, 2 батона й бутилку сока.

  • А грошей вистачить у тебе ?

  • Так, ще й на жвачки буде.

  • Усе коштує 15 гривнів

  • Ось вам 20.

  • Візьми здачу: 5 гривнів.

Сценка III

« Запізнився »



  • Добрий ранок. Дозвольте зайти в клас

  • Доброго ранку, Ігоре !

  • Вибачте мене, Ольга Іванівна !

  • Заходь, будь ласка. Чому ти спізнився ? До речі, вже не вперше. Що цього разу сталося ?

  • Так годинник зупинився, а скільки часу , я не знав. Гадав, що тільки сім годин. Я так спішив в школу.

  • Що ж, виправляйся. Я вибачаю тобі. Сідай.


6. Слово – Павлу Прокоповичу Глазовому, українському пересмішнику, поету, який не стояв осторонь мовних покручів, які помічав довкола. Герої йог гуморесок смішні, бо зневажають мову, не хочуть нічого навчатися. Самовпевнені нахабні невігласи.

Пропонує вам подивитися на них, посміхнутися і не брати їх собі за приклад.

( Учні – виконавці оголошують гуморески й виконують).

1. « Капелюшок »

2. « Куца Фенька »

3. « У трамваї »

4. « Кухлик »
IV. Підбиття підсумків.


  • Отже, діти, чи не вперше ми так багато говорили про суржик - зону ризику на межі двох мов.

  • Що сподобалось ? Запам`яталось ?

  • Чи будете відтепер дбати про своє мовлення ?

Чиї виступи вам припали до душі ?

  • Важко чи легко позбутися мовного суржика ? Що для цього потрібно? ( Бажання, словники, читання книг ...)

Отож, плекайте щодня і все життя рідну мову.
V. Оцінювання учнів.
VI Пояснення дом. завдання:

а) скласти сценку-діалог



або б) записати почуті суржикові вирази.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconЗаклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр»
Мета. Розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору;...
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconУрок розвитку мовлення №17. Усний докладний переказ тексту з елементами роз­думу. Годинникар І лікар
Тема: Вимова приголосних звуків. Уподіб­нення приголосних звуків. Слухання-розуміння текстів різних стилів І типів мовлення. Урок...
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconКрилаті вирази вислови цитати Про Батьківщину та патріотизм. Про рідну мову, українську пісню

Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconПояснювальна записка Слухаючи І використовуючи рідну мову в повсякденному житті, ми рідко задумуємося над тим,яким неоціненним багатством ми володіємо. Звуки, утворені із них слова та речення сприймаються нами як щось звичайне, буденне
Слухаючи І використовуючи рідну мову в повсякденному житті, ми рідко задумуємося над тим,яким неоціненним багатством ми володіємо....
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconРозвиток зв`язного мовлення на уроках української мови
України, І досконале володіння нею створює умови для повноцінного високоінтелектуального розвитку особистості, участі її в різних...
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconАфоризми про Батьківщину та патріотизм, про рідну мову та українську пісню
Свою Україну любіть. Любіть її Во врем'я люте. В останню тяжкую минуту За неї Господа моліть
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconУрок розвитку зв’язного мовлення
Міжпредметні зв’язки: природознавство, малювання, літературне читання, математика
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconТема заняття: Правопис складних слів
Піклуватися про розвиток держави – обов’язок кожного українця. І це не значить братися за зброю І йти на Майдан. Треба починати з...
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconОсновоположник практичної космонавтики
У своїй анкеті студентських років у графі "національність" він написав: "українець". Сергій Павлович любив рідну мову, любив співати...
Урок розвитку мовлення «Плекайте рідну мову культури нашої основу !» iconДо 160- річчя від дня народження Олени Пчілки) ( 29. 07. 1849 10. 1930) «Вона, як І крилата трудолюбниця, невтомно впродовж всього життя горопашно заповнювала щілинки нашої культури цілющим нектаром»
Ці слова належать людині, яка все життя присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка