Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника



Скачати 58.27 Kb.
Дата конвертації09.06.2017
Розмір58.27 Kb.
ТипУрок

Урок світової літератури в 11 класі

Тема. Михайло Булгаков. Життєвий і творчий шлях письменника. Роман «Майстер і Маргарита» – вершина творчості письменника.

Мета: допомогти учням визначити основні віхи життєвого і творчого шляху письменника, джерела його творчості, визначити риси його особистості, підготувати клас до сприйняття роману «Майстер і Маргарита».

Обладнання: портрети письменника та його сім'ї, відеоматеріали, київські краєвиди, роман «Майстер і Маргарита».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

Оголошення теми і мети уроку. Звернути увагу на портрет М. О. Булгакова (Додаток 1)

- Учитель. Ім'я М. О. Булгакова ви чуєте не вперше. Що відо­мо вам про життя і творчість цього письменника? (Очікувані відповіді: написав «Майстер і Маргарита», «Собаче серце», був заборонений, народився в Україні)

- Учитель. Які ваші власні цілі уроку? (Очікувані відповіді: під час вивчення біографії хотіли б більше дізнатися, чи було життя письменника та його творчість пов’язане з Україною? Чому твори деякий час були заборонені? Про особисте життя письменника).

- Учитель. На деякі запитання ви одержите відповіді на сьогоднішньому уроці, на інші - на наступних, а на треті - самостійно знайдете відповіді в
літературі.

ІІ. Робота в групах.

- Учитель. Я пропоную для початку познайомитися з сім’єю письменника. Матеріал перед вами. На його вивчення вам - 1 хвилина. (Додаток 2, 3, 4)

- Що ви дізнались про батьків Михайла Булгако­ва, про його сім'ю?

- Відповіді учнів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

- Учитель.

15 (3) травня 1891 року в Києві в сім'ї викладача духовної академії Опанаса Івановича Булгакова народився син Михайло, старший з сімох дітей Булгакових.

Ні родовід, ні дитячі і юнацькі роки самостійного життя не пророчили такого майбутнього. Сім'я Булгакових – звичайна провінційна інтелігентна сім’я, назавжди залишиться для Михайла Опанасовича світом тепла, інтелігентного побуту з музикою, читанням вголос вечорами, святом ялинки і домашніми спектаклями. Сім'я Булгакових – велика, дружна, культурна, музична, театральна, – згадує дружина молодшого брата Михайла Булгакова. Ця атмосфера знайде потім віддзеркалення в романі «Біла гвардія», в п’єсі «Дні Турбіних». Ця атмосфера і по сьогоднішній день залишається в їх сімейному будинку на Андріївському узвозі, 13. (Додаток 5, 6)

Батько письменника, Опанас Іванович, був сином сільського священика і кар'єрою зобов'язаний лише власним здібностям і працьовитості. Одночасно з викладанням в академії він служив в Київській цензурі, отримав чин статського радника, завдяки чому Булгакови зробилися потомственими дворянами. Мати, Варвара Михайлівна, вроджена Покровська, походила з сім'ї протоієрея Казанської соборної церкви міста Карачаєво Орловської губернії. На цю енергійну і добру жінку випала основна турбота по вихованню дітей. Саме від матері Михайло успадкував любов до музики і книг. Батьківського заробітку вистачало для безбідного існування. Але в 1907 році сім'ю спіткало нещастя: від спадкового гіпертонічного нефросклерозу, не доживши навіть до 50 років, помер Опанас Іванович. Близьким після його смерті залишилася пенсія, не менша, ніж колишня платня на двох службах. Мати, працьовита і діяльна жінка, зуміла дати синові освіту. До осені 1900 років Михайло вчиться удома, потім поступає в перший клас Александровської гімназії. (Додаток 8)

У ній вчилися діти російської інтелігенції і були зосереджені кращі викладачі Києва. Вже в гімназії Булгаков проявляє свої всілякі здібності: пише вірші, малює карикатури, грає на роялі, співає, вигадує усні розповіді і прекрасно їх розповідає. Після закінчення гімназії в 1909 році не без коливань (вабила дорога артиста або літератора) стає студентом медичного факультету Імператорського університету святого Володимира, де вчиться майже сім років (університетський статут дозволяв повторювати програму того або іншого курсу).

У 1913 році майбутній лікар, студент університету, Михайло Булгаков, одружується на Тетяні Миколаївні Лаппа, дочці керівника Саратовської казенної палати. Любов Булгакова до Тетяни Миколаївни рясніла драматичними моментами. Батьки по обидва боки були проти цього зв’язку. Проте молоді вирішили одружитися, і батьки змирилися з цим. 30 березня 1913 року Варвара Михайлівна Булгакова писала дочці Наді до Москви: Молоді знімають собі окрему кімнату.

У 1916 році М. Булгаков закінчує університет, отримує диплом з відзнакою і вирушає в Смоленську губернію земським лікарем. Враження цих років відгукнуться в забарвлених гумором, сумних і яскравих картинах «Записки юного лікаря», що нагадують чеховську прозу.

Громадянська війна застала Булгакова в Києві. В цей час він намагається займатися приватною практикою. Найменше хоче бути залучений в політику.«Бути інтелігентом зовсім не означає бути ідіотом», - відзначить він згодом. Але йде 1918 рік. Пізніше Булгаков напише, що налічив в Києві тієї пори чотирнадцять переворотів. «Добровольцем він зовсім не збирався йти нікуди, але як лікаря його постійно мобілізовували: то петлюрівці, то Червона Армія. Ймовірно, не по добрій волі, він попав в денікінську армію і був відправлений з ешелоном через Ростов на Північний Кавказ». У його настроях тієї пори, як відзначає С. Лакшин, голосніше всього одне - втома від братовбивчої війни.

Через тиф Булгаков залишається у Владикавказі, коли денікінці відступають. Щоб не померти з голоду, пішов співробітничати з більшовиками – працював у відділі мистецтв, читав просвітницькі лекції про Пушкіна, Чехова, писав п'єси для місцевого театру. У травні 1921 року успішна постановка «Синів мулли» дала йому достатньо грошей для від'їзду з Владикавказу в Тіфліс. У Тіфлісі, а потім і в Батумі в Булгакова була можливість емігрувати, але він залишився в Росії. Булгаков прийняв рішення оселитися в Москві, одному з головних літературних центрів країни.

До Москви він прибув у вересні 1921 року після короткої зупинки в Києві. Із столицею виявилися нерозривно зв'язані вся подальше життя і творчість Булгакова. Віднині він лише на короткий час виїжджав з Москви на Кавказ, до Криму, до Ленінграду, до Києва. Період мандрів, зміни місць закінчився. Важке життя письменника було в Москві і такі умови все частіше наштовхували письменника на роздуми: Що таке істина? (Додаток 7)

Досвід недавніх бурхливих років Булгаков втілив в багато своїх творах, не лише у ряді розповідей «Білій гвардії», «Днях Турбіних», «Бігу», але і у вершинному своєму романі «Майстер і Маргарита».

Булгаков і Київ

Ех, перлина - Київ! Неспокійне ти місто, - так писав Булгаков про рідне місто. І дійсно, неспокійне. Всі квапляться, квапляться у своїх справах, не помічаючи перебігу часу. А воно відносить удалину ті часи, коли ступав по київській землі Михайло Опанасович Булгаков...

Булгаков дуже добре знало своє рідне місто. Ось таким був Київ у ті часи, Київ Михайла Булгакова:

Коли він вчився в гімназії, його вчитель часто водив своїх учнів на екскурсії по Києву. Побували на Аскольдовій могилі, в Києво-Печерській лаврі, в церкві Спаса на Берестові і біля Золотих воріт, у Царському парку і біля Центрального мосту, зробили екскурсію пароплавом до Дніпровських порогів. Хлопчика вразила сила, яку несли в собі води Дніпра. В «Білій гвардії» Булгаков дуже точно відтворив ту картину, яка назавжди залишилася в його пам'яті: «Прямовисні стіни... переходили в берегові гаї... в'юнкі по берегу великої річки, яка вирушала туди, куди навіть з міських висот не вистачає очей, де сиві пороги, Запорізька Січ, і Херсонес, і далі море». Після цієї екскурсії, не дивлячись на заборони, часто один катався на байдарці по Дніпру. Це захоплення Булгаков передав героєві «Білої гвардії» Ніколці.

Київ був з М. А. Булгаковим завжди. Це місто збережене в багатьох його творах. Місто - в «Білій гвардії». Батьківщина Максутова - в «Театральному романі». У «Майстрові і Маргариті» - опис «весняних розливів Дніпра» і «сонячних плям, що грають весною на цегельних доріжках Володимирської гірки»: пейзажі, до яких був байдужий нічого не розуміючий Поплавський, за що і був покараний Воландом. Булгаков любив Київ так ніжно і пристрасно, який буває лише перше, світле кохання. Відчуття це не змогли затьмарити найпрекрасніші міста і екзотичні куточки на землі. (Додаток 9)

Демонстрація слайдів та коментар учителя. (Додаток 10)

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок.

- Учитель.

Гадаю, що уявлення про Булгакова як про письменника у вас склалося. Я хочу показати вам кілька книг М. О. Булгакова. Зверніть увагу на те, що вони абсолютно безликі, невиразні. Спробуйте створити ескіз обкладинки цієї книги. Поясніть свій вибір, чому ви хочете бачити обкладинку саме такою?

- Робота учнів в групах, захист ескізів (словесне малювання).

V. Домашнє завдання. Знати зміст роману «Майстер і Маргарита»


Список використаних джерел:

  1. Боборыкин В. Г. Михаил Булгаков. – М.: Просвещение, 1991. – 206 с.

  2. Варламов Алексей. Михаил Булгаков. ЖЗЛ. М.: Молодая гвардия, 2008

  3. Косогорова О. О. Метод проектів на уроках світової літератури. К.: Ранок, 2011. – 136 с.

  4. Нетрадиційні уроки із зарубіжної літератури 5 – 11 класи. – Х.: – Торсінг, 2003. – 170 с.

  5. Солошко Н. І. Групова форма роботи з розвитку критичного мислення. Система уроків за творчістю М. Булгакова. – Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2005. - № 9 – с. 35.

  6. http://www.youtube.com/watch?v=9p8BLahk6Ek

  7. http://www.youtube.com/watch?v=NNijC5W5zoY


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconМусієнко Н. Д., викладач зарубіжної літератури Комунального вищого навчального закладу Київської обласної ради Білоцерківський
Тема заняття: М. Булгаков — російський прозаїк І драматург. Київ у житті І творчості письменника. Роман «Майстер І маргарита»
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconКонспект уроку Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські й естетичні погляди. Роман
Тема. Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські І естетичні погляди. Камю й екзистенціалізм. Роман
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconКнига, без якої я не уявляю свого життя. Михайло Опанасович Булгаков " Майстер І Маргарита " Виконала учениця 11-а класу Василів Вікторія Зміст
Проект Книга, без якої я не уявляю свого життя. Михайло Опанасович Булгаков Майстер І маргарита
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconУрок №21 І. Я. Франко. Життєвий І творчий шлях митця
Мета: ознайомити учнів з етапами життєвого І творчого шляху письменника, розкрити жанрове й тематичне розмаїття його творчості; формувати...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconМихайло булгаков ■ майстер І марґарита
Б90 Майстер І маргарита: Роман / Пер з рос. М. А. Білоруса; Передмова І примітки Н. П. Євстаф’євої; Худож.ілюстратор Д. Б. Бублик;...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconТема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
Ета: простежити життєвий І творчий шлях письменника, дослідити вплив ідей філософії екзистенціалізму на творчість А. Камю; розвивати...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconТема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас
Творчим шляхом письменника, історією написання роману «Тигролови», поглибити знання І вміння учнів осмислено читати І аналізувати...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconВідкриті уроки зі світової літератури з застосуванням мультимедійних технологій
Нтегрований урок світової літератури І англійської мови "урок радісного дня. Життєвий І творчий шлях елеанор портер. "Полліанна"...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconТема. Іван – Карпенко – Карий. Життєвий та творчий шлях письменника. Багатогранність його літературної та театральної діяльності Мета
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях драматурга, його просвітницькими ідеями, участю у культурно – просвітницьких...
Урок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника iconЗа програмою
Тема уроку за програмою : Життєвий І творчий шлях письменника. Творчість Достоєвського як одна з вершин російської І всесвітньої...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка