Урок телеміст ( світова література ) 7 клас ПідготувалаСкачати 245,58 Kb.
Дата конвертації25.04.2017
Розмір245,58 Kb.
ТипУрок

Загальноосвітня школа І – ІІ ст. с. Новосілка

Тема уроку

Урок – телеміст


( світова література )

7 клас

robin-gud_1.jpg5 14332.jpg

Підготувала

Юрійчук Марія Василівна

вчитель світової літератури

загальноосвітньої школи

І- ІІ ступенів с. Новосілка

19.07.1980 р.

Урок проведений

19.09.201


Розділ: « Героїчні пісні та балади у світовій літературі» (11 год.)

Клас: 7.

Урок № 6

Епіграф до уроку:

Кожна пригода до мужності дорога

Народне прислів᾽я

Тема уроку. РЗМ. Урок – телеміст « Англія – Україна. Шервудський ліс – Чорногора. Робін Гуд – Олекса Довбуш»

Мета уроку: поглибити знання учнів про Робін Гуда та ознайомити із життям і подвигами українського опришка Олекси Довбуша;

формувати вміння самостійно працювати з додатковою літературою та ІКТ, узагальнювати зібраний матеріал; розвивати образне, асоціативне, логічне мислення, навички дослідницької роботи, індивідуальні творчі здібності в процесі роботи ;

виховувати інтерес до мистецтва слова, на прикладі життя героїв виховувати національну свідомість учнів, любов до свого народу, країни та повагу до інших народів.

Обладнання: збірка фольклорних балад про Робіна Гуда, перекази проОлексу Довбуша, мікрофони , ілюстрації до творів, фотографії Карпат та Ноттінгему, записи пісень І.Поповича « Карпати», « Отаман Карпат», Павло Доскоч « Я їду в Карпати»; гуцульські та англійські етнічні мелодії, мультимедійна презентація, український та англійський прапорці виготовлені з картону, бейжики із назвами професій виступаючих.

Тип уроку: сприйняття й усвідомлення навчального матеріалу.

Форма уроку : урок-телеміст.

Міжпредметні зв᾽язки : географія, історія, художнє мистецтво, музичне мистецтво, англійська мова, українська література,інформаційні комп᾽ютерні технології.

Попередня підготовка : учні в класі методом жеребкування діляться на дві групи, одна із них готує матеріал про Англію і Робіна Гуда, інша – Україну і Олексу Довбуша. У кожній групі учніроподіляють ролі і вибирають для себе ті завдання , які їм найбільше подобаються:

1. Підготувати :

- географічні відомості про Карпати;

- історичні факти про опришків;

- біографію Олекси Довбуша;

- літературознавчі повідомлення;

- музичний твір,

- інсценізацію про життя Довбуша;

- заочну екскурсію по карпатському краю,

аналогічні завдання готує друга група про Англію і Робіна Гуда.Хід уроку

І. Організаційний момент.

"До успіху"

- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.ІІ. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Наш сьогоднішній урок пройде в незвичайній для вас формі. Ви вже мали випереджувальні завдання до цього уроку. Скажіть, ви любите дивитися телепередачі?

Напевно, на телеекранах бачили таку передачу в якій люди сидять в одній студії, а мають змогу бачити і спілкуватися з гостями іншої студії і навіть іншої країни.

Хто скаже як називають такі передачі. Так звісно телеміст. І сьогодні ми проведемо урок – телеміст, на якому ви матимете змогу побачити і поспілкуватися з гостями англійської студії « Шервуд»


ІІІ. Ознайомлення з темою, метою та завданнями уроку

Слайд 1

  • Тема нашого уроку « Урок – телеміст. Англія – Україна. Шервудський ліс - Чорногора. Робін Гуд – Олекса Довбуш».

Ваше завдання полягає у тому, щоб сьогодні, під час спілкування, ознайомити гостей іншої телестудії із своєю країною, її історією та визначним героєм, самим же, взамін опрацювати інформацію подану іншою телестудією. А в кінці уроку визначимося, чи справдилися наші очікування, чи виконали поставлене завдання?

ІV . Робота за темою уроку

Вчитель ( у ролі головного ведучого). Дорогі друзі,зараз я знаходжуся в телестудії « Карпати» і в нас на зв᾽язку Англія. Я думаю що прийшла пора надати слово нашим ведучим.

Звучить пісня Івана Поповича « Карпати»

Студія « Карпати». Доброго дня, всім хто нас бачить і чує, зараз на зв᾽язку з вами ведуча української телестудії « Карпати» Аліна. Розпочали ми нашу програму із такого незвичного привітання саме тому, що ця пісня є нашою візитівкою. Велике вітання гостям і глядачам у студії « Шервуд». Ми дуже раді що маємо можливість сьогодні поспілкуватися із англійським народом, обмінятися інформацією та запросити їх до себе в гості. У нашій студії сьогодні багатолюдно , присутні тут історики, географи, літературознавці, біографи, а також актори та музиканти, і всі вони хочуть поспілкуватися та поділитися враженнями із людьми, які нас сьогодні бачуть.

Вчитель. Дякую, Аліно, за інформацію, давайте поглянемо, як розгортаються події у студії « Шервуд», чи готові вони до телемосту? Пряме включення.

Студія « Шервуд» . Good monig! Good monig!

Good monig to you!

Good monig! Good monig!

I am glad to su you!

Велике вітання всім глядачам нашої програми з туманного Альбіону. На прямому зв᾽язку з вами я, ведуча Вікторія. Сьогодні у нас у студії панує атмосфера піднесеного настрою, тому що ми маємо можливість бачити вас і дізнатися багато цікавого про Україну, зокрема про карпатський край та його героїв. Ми також хочемо розказати вам про свою батьківщину і її історію. Маємо надію, що наш телеміст пройде цікаво і буде мати продовження надалі. Як ви бачите у нас сьогодні також багато присутніх у залі гостей, які впродовж програми поділяться з глядачами інформацією, проведуть заочну шервудськими місцями та покажуть акторську майстерність. Аліно, надаємо вам слово.

Студія « Карпати» . Дякую, Вікторіє за теплі слова. А я зараз запрошую до слова нашого географа – дослідника, який ознайомить всіх глядачів із географічними особливостями краю.

Географ « Карпати» . Велике вітання усім глядачам нашої програми. Сьогодні я ознайомлю вас із деякими географічними відомостями про гори Карпати, на території яких народився і мешкав Олекса Довбуш.

Слайд 2


Українські Карпати — частина гірської системи Карпат на Заході України. Довжина їх від верхів´їв Сану до витоків Сучави становить 280 км, ширина - понад 100 км. Територіально Карпати займають територію Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Площа понад 24 тис.кв.км. Гірські хребти, розділені повздовжніми улоговинами та розмежовані глибокими поперечними долинами, котрі простягаються з північного заходу на південний схід.Ось перелік найвищих вершин карпатських гір (гори-двотисячники):

  • Говерла ,Бребенескул ,Піп Іван ,Петрос,Гутин Томнатик,  Ребра 

Клімат помірно-континентальний, теплий, з циклонічними та антициклонічними вторгненнями атлантичного повітря. Температура найтеплішого місяця (липень) у передгір`ях +18°, +20°, у високогірному ярусі +8°, +10°, найхолоднішого (січень) - відповідно: -3°, -6° і -8°, -9°. Найбільшим з озер є озеро Синевир.

П’янке карпатське повітря насичене запахом хвої та духм’яним коктейлем з полонинських квітів і трав. Туманний мовчазний ранки дихають прохолодою. Слайд 3. Велетенські правічні дерева тихо поскрипують хитаючись від вітру, створюючи справжню містичну атмосферу.

Слайди 4-8

Попереду на нас чекає розповідь про Чорногору. Отже підйом до Шпиць (1863 м). Далі Гора Гомул - 1787 м над р.м. До вершини Шпиць – подати рукою. Зі сходу Чорногори знаходиться урвище, з якого піднімається ціла гряда прямовисних, химерної форми скель. Східні відроги Ребер та Шпиць утворюють тут майже непрохідну стіну своєрідного котла, що позначений на картах як урочище Гаджина, вузькою слизькою стежкою спускаємось до найвисокогірнішого озера Карпат – Бребенескул (1800 м над р.м.). Прощаючись з найвисокогірнішим озером, стрімкими схилами котла, в якому розміщений сам Бребенескул, піднімаємось до підніжжя гори Гутин-Томнатик. До вершини зовсім недалеко, тому без особливих зусиль піднімаємося на одну із найвищих вершин Чорногірського хребта. Гора Гутин-Томнатик - 2016 м над р.м. Верхів’ям західного відрогу Чорногори вирушаємо в напрямку Туркула – до озера Несамовите. Ми перебуваємо саме в Карпатах на Чорногірському хребті.

Життя – це мандрівка, кожен знаходить тут щось своє, близьке та рідне. Є миті, які залишаються в серці назавжди, існують люди, з якими хочеться підкоряти гори, були моменти, які ще довго і приємно хвилюватимуть вашу душу. Дякую.

Студія « Шервуд». Ведуча. Всі ми настільки захопилися цікавою розповіддю, що виникло бажання вже сьогодні помандрувати у цей казковий край. Ми також не залишаємося осторонь і пропонуємо вашій увазі виступ нашого географа – краєзнавця із матеріалом про Англію та Шервуд.

Географ « Шервуд» Слайд 9

Саме місто Ноттінгем, що знаходиться в центральній частині Англії (так звана місцина East Midlands, буквально — Східні Серединні Землі), Ноттінгем (Nottingham) розташований в графстві Ноттінгемшир у Великобританії, на річці Трент. Ноттінгем величають «Королевою Мідленда», а ім'я міста тісно пов'язане з легендою про Робін Гуда, який, як свідчить переказ, промишляв зі своєю зграєю у Шервудському лісі, де боровся за справедливість. Клімат Ноттінгема помірний, мінливий. Літні дні бувають як жаркими, так і холодними. Середня максимальна температура в літні місяці варіюється від +20 до +25 градусів. Найхолодніші місяці - січень і лютий. Засноване місто у 600 р.до н.е., площа становить 74,61 м. Ноттінгем серед інших міст Великобританії вирізняється своїм середньовічним і доіндустріальним минулим. Перші поселення датується доримським періодом. Також на території Ноттінгему ймовірно були римські поселення. Ноттінгем є привабливим містом для туристів з усього світу. Про це докладніше нам розповість екскурсовод.Ведуча « Карпати». Ми з нетерпінням чекатимемо мандрівки по Ноттінгему з екскурсоводом, адже як бачимо ваша країна є також дивовижною. Як ви знаєте , у нашій студії є журналіст відомої газети « Вечірні Карпати» і він просить слова.

Журналіст « Карпати» . Доброго дня, Україно! Щирі вітання народу Англії. Я радий, що знаходжуся сьогодні в цій студії і маю можливість почути багато нового про славних героїв як українського,так і англійського народів. Для читачів нашої газети буде цікаво дізнатися про історичні події в Англії за часів Робін Гуда, та й взагалі чи ця особа є реальною, а чи це видуманий образ? Дякую.

Ведуча « Шервуд» . Так, Аліно, ми з задоволенням поділимося з вами інформацією, якою володіємо. І я думаю, що найкраще це питання висвітлить наш визначний історик. Тож надаємо йому слово.

Історик. Студія « Шервуд». Дуже добре, що ми змогли провести наш телеміст і у мене є велика нагода розповісти бажаючим про свої дослідження. Трохи історії: Робін Гуд - персонаж, який вийшов за рамки фольклору і став важливою культурною реалією в нашому світі.

Слайд 10


Відважний герой вперше згадується в англійських баладах і легендах на початку XIV століття. Виріс він у Шервудському лісі, а всі бурхливі події його життя розгорталися в Ноттінгемі. Понад шість століть живе легенда про шляхетного розбійника, а вченим досі так і не вдалося встановити, чи існував насправді Робін Гуд. Одні історичні джерела вважають, що Робін з'явився при королеві Едуардові II або Едуардові III (1307-1377), інші схильні вважати, що він був сучасником Річарда Левове Серце. Вчені звіряли балади та легенди з історичними документами і з'ясували, що деякі його «подвиги», оспівані в баладах, відзначені в судових документах.. Особистість Робіна Гуда настільки приваблива, що історики вже давно шукають прототип легендарного героя. Було встановлено кілька історичних особистостей, які могли послужити прототипом легендарного Робіна.
У реєстрах перепису населення за 1228 і 1230 роки значиться ім'я Роберта Гуда, на прізвисько Домовий, проте ім'я Роберт Гуд було досить поширеним, тому вчені більше схиляються до версії про те, що прообразом Робіна Гуда був якийсь Роберт Фітцуг, претендент на титул графа Хантінгдонского, який народився приблизно в 1160 році і помер у 1247. Якщо взяти за відправну точку згадку про короля Едуарда II, то виходить, що герой-розбійник робив свої подвиги в першій чверті XIV століття. Однак, за іншими версіями, він з'являється на історичній сцені як відважний воїн короля Річарда I Левове Серце, правління якого припало на останнє десятиліття XII століття. Я думаю що мені вдалося зацікавити і глядачів, і слухачів нашої програми. Своїх колег з України прошу також розповісти про історичну основу розповідей про Олексу Довбуша. До зустрічі.

Ведуча « Карпати». Так , Вікторіє ми охоче поділимося своїми відомостями і слово надаємо нашому історику.

Історик « Карпати». На початку ХVIII століття на українській землі жилось людям важко. Пани забирали усе, наживаючись на горі і стражданнях простих селян. Та були серед них ті, що не хотіли миритись з несправедливістю. Їх називали опришками - вільними людьми, розбійниками і захисниками бідних.

Слайд 11

Очолював загін опришків Олекса ДовбушЗазвичай загін Довбуша складався з десяткапівтора хлопців. Головною зброєю була бартка, без якої гуцул у гори не йде. Власне, саме сокира робить українське опришківство унікальним зпоміж інших повстанських рухів, де переважали лук зі стрілами, шаблі та ножі або вогнепальна зброя.

Загін Довбуша діяв цілих вісім років — аж до його смерті. Це тільки той період, про який відомо з документів. Але, ясна річ, Довбуш опришкував і раніше. Про силу його загону свідчить один промовистий факт: головнокомандувач усіє Польщі Йосиф Потоцький вирушив сам на Гуцульщину на чолі двох із половиною тисяч вояків на придушення повстанського руху. Окрім цієї армади, горами постійно нишпорив загін полковника Пшелуського зі сто п’ятдесятьма вояками, який роками висліджував Довбуша. Отож регулярна армія протистояла кільком десяткам наймитів, пастухів та зубожілих селян. Співвідношення військових сил було одне до сотні.

Дії Довбуша — найбільш яскрава сторінка і історії боротьби західноукраїнських селян проти соціального й національного гноблення. Олекса з перших днів свого виступу прославив себе серед простого люду, котрий зразу ж повірив йому і допомагав, чим міг. Перші згадки про виступи Довбуша та його опришків знаходимо в документах за 1738 р. У 1738—1739 рр. Олекса Довбуш розгортає діяльність навколо Печеніжинського ключа, а згодом і всього Яблунівського староства. Вже тоді-таки у рідному с. Печеніжині Довбуш потривожив шляхту. Селяни інколи навіть шукали захисту в Довбуша, бо вже в 1739 р. на прохання одного селянина з Малих Лючок опришки боронили його перед братами.. Спочатку Олекса Довбуш діяв зі своїм братом Іваном. Вони ходили по всьому Покутті, нераз навідувалися в рідне село а відходячи, залишали родичам грошову допомогу Олекса і далі діяв зі своїм загоном у Галицькій землі, а Іван подався на захід, на Бойківщину. Олекса Довбуш у 1744 р. робить далекі походи під Турку і Дрогобич. Десь на заході Іван Довбуш загинув. Після розлуки з Іваном навесні 1739 р. Олекса сам очолює загони покутських опришків. Особливо активно діяли опришки О. Довбуша в Коломийському повіті влітку і восени 1738 р. їх опорним центром стали околиці Яблунівського ключа. Головні удари Довбуш спрямовує на найбільш ненависних народові панів. Виступ його набуває масового характеру. У 1740—1741 рр. Довбуш під натиском шляхетських війск змушений був Залишити околиці Печеніжина і Яблунівщини, відступити у Верховину й отаборитися на деякий час на Буковецькій полонині, де дав своім хлопцям відпочинок. Звідси знову почав нападати на шляхетські маєтки не лише на Коломийщині, а й на Буковині і в Закарпатті.

Загін Довбуша з’являвся у найнесподіваніших місцях не тільки ІваноФранківщини, Буковини, Закарпаття чи Львівщини, а й навіть Тернопільщини. Опришки діяли випробуваною партизанською тактикою — вночі долаючи великі відстані, а вдень відсипаючись у безлюдних місцях. Збиралася ватага навесні, коли ліс уже добре розпускався і в ньому можна було ховатися. А на зиму всі розходилися. Як правило, йшли на дальші села і наймалися до господарів, вдаючи із себе звичайних селян. Ніхто нікому не казав куди йде, аби на випадок провалу під муками цього не вивідали у побратимів. До речі, Довбуш навіть ночував завжди окремо від ватаги. Така обережність не раз рятувала його, коли загін потрапляв у засідку.Біограф « Шервуд ». Прослухавши так багато цікавої і нової інформації , я б хотів внести деякі свої дані щодо біографії Робін Гуда. І якщо ви не проти , то я продовжу розповідь. Вчені давно сперечаються про те, чи був Робін Гуд реальною історичною особою, або це скоріше збірний і, значною мірою, міфічний образ.

Ім'я Робіна Гуда в українській транскрипції часто трактують як Робін "Хороший" (від англійського good). Однак в англійській транскрипції воно пишеться як Hood, цим словом позначається великий капюшон, який повністю покриває голову, або башлик. Такий одяг у часи середньовіччя була дуже поширений серед простолюдинів. Це свідчить швидше про те, що Гуд - прізвисько, а не прізвище головного героя балад.

Однак в англійських документах згадується якийсь Робін Гуд, Год чи Гоуд - всі три написання прізвища вживалися літописцями. Він народився в 1290 році і був холопом графа Уоррена. В ті часи термін "холоп" вживали  швидше до збройних слуг феодальних загонів, ніж до підневільних орачів.

У 1322 році Робін Гуд перейшов на службу до графа Томаса Ланкастерського. Незабаром граф очолив повстання проти короля Едуарда II. Робін, як і решта слуг графа, виступив разом з ним і взяв участь у кількох битвах. Проте повстання було жорстоко придушене. Гуд змушений був тікати і ховатися. Кращого місця, ніж глухий Шервудський ліс, який займав площу близько сімдесяти квадратних кілометрів, знайти йому було важко. Важливим було й те, що через ліс проходила прокладена ще древніми римлянами Велика Північна дорога. Вона служила основним шляхом переміщення в цих краях і давала необмежені можливості для грабунків і розбою. Саме цими двома "благородними" заняттями загін Робін Гуда і заробляв собі на життя.

Ватага Робіна Гуда підпорядковувалася йому у всьому, лідерство його було безсумнівним. Багато років Фітцуту вдавалося підтримувати фактичну незалежність від Англії. У всякому разі, ні королю, ні суддям він не підкорявся.

Цікаво, що влада неодноразово пропонувала великі гроші за допомогу в затриманні розбійника, але, жодна з цих спроб результату не принесла. Можливо, легенди про роздачу награбованого багатства біднякам значною мірою є правдивою. Можливо, місцеві жителі набагато сильніше боялися Фітцута, ніж Шерифа Ноттінгемського.

Старіючий Фітцут був зрадницьки вбитий. Одного разу він звернувся за медичною допомогою до своєї родички, настоятельці Керклійского абатства. Та зробила йому кровопускання і дозволила стекти кров'ю. Таку ж смерть приймає і сам Робін Гуд в баладах. На момент загибелі Роберту Фітцуту було 87 років.
Ведучий « Карпати». Як бачимо, у біографії Робін Гуда тільки догадки і припущення, про Олексу Довбуша ми можемо розповісти реальні факти. Дослідженям біографічних даних займався біограф , який присутній у нашій студії і не відмовиться від виступу.

Біограф « Карпати».Звичайно, Аліно, я охоче поділюся тими біографічними даними про Олексу Довбуша, які мені вдалося роздобути в під час дослідження. Народився Олекса Довбуш у 1700 році. Прожив 45 років, що немало, враховуючи, що опришки, як і сучасні гангстери, помирали переважно молодими. Така вже в них доля.

По суті судові документи і листи шляхти того часу стали єдиним джерелом для вивчення опришківського руху. З них довідуємося, що родина Довбушів належала до найбідніших у селі Печеніжин, що біля Коломиї. Вона навіть не мала своєї хати, а тому знімала куток у багатшого селянина. Батько Василь вівчарив, у чому йому допомагали й двоє синів — Олекса та Іван. Змалку, виростаючи на полонинах, вони відчували себе в горах, як удома. Тому й могли роками нести тягар важкого партизанського життя на Верховині.

Відомо, що в Олекси була жінка. І вона часто ходила з ватагою в походи і навіть зимувала з ними в останній рік у криївці. Про дітей ніде не згадується.

Одягався Довбуш просто, як звичайний гуцул. Завжди носив із собою два пістолі за поясом, бартку (сокиру) та кріса (рушницю). Курив люльку. Відзначався силою. На жаль, описів його зовнішності ніде не зафіксовано. За спогадами 120 річного селянина, який його бачив у дитинстві, був він чорнявий, високий та кремезний.

Незвичайна сміливість, завзятість, неабиякі організаторські здібності, ненависть до ворогів сприяли тому, що навколо Довбуша згуртовувалися опришки, з якими він робив успішні наскоки на шляхту й орендарів. За лицарство й чесність народ високо цінував Олексу.

Судилося карпатському Робін Гудові померти не під тортурами ката чи від жовнірської кулі, а від руки такого ж гуцула, як і він. Ніяк не можучи впіймати опришка, шляхта вдалася до безпрецедентного кроку. Той, хто б убив Довбуша, на все життя позбавлявся усіляких повинностей, а панська земля, яку він обробляв, дарувалася у власність. І, як бачимо, це спрацювало.

Збереглися три свідчення очевидців про смерть Довбуша, в тому числі й самого вбивці.

Село Космач Довбуш вважав «своїм» і часто туди заходив. Тут мав велику підтримку. Але декотрі ѓазди злакомилися на панську винагороду і почали щось затівати. Дізнавшись про це, Олекса вирішив покарати відступників. Серед них був і Стефан Дзвінчук.

Уночі Довбуш із двома побратимами прийшли до його хати. Але той заперся й опришків не пускав. Тоді Довбуш підважив двері дрючком і почав на них тиснути, намагаючись пропхатися у сіни. А Стефан упритул у нього вистрілив. Він ватажка поранив, і опришки відійшли.

До ранку вбивця з родиною ховалися по кущах, боючись розплати. А вдень разом із панськими людьми за допомогою собаки знайшли Довбуша недалеко в лісі. Вони принесли його до корчми, де єврей перев’язав рану, аби опришка можна було допитати. Олекса не захотів висповідатися, кажучи, що причастився ще перед тим, як став на розбійничу стежку. Ще його запитали про знамениті Довбушеві скарби. Він відказав, що вони лежать у Чорногорі, на полонині. Де саме — він і Бог знають. Але користуватися ними буде земля, а не люди. Тримався Довбуш із гідністю і невдовзі помер.. Це сталося 24 серпня 1745 р. Про Олексу Довбуша досі співають пісні і пам'ятають у народі. Одну із таких пісень, виконавцем якої є Іван Попович, пропонуємо вашій увазі.

Звучить пісня « Отаман Карпат» ( запис) або виконують учні.

Ведуча « Шервуд». Аліно, Ми просто в захопленні від такої кількості цікавої інформації та від прекрасної пісні , яка надає піднесення. Ми також пропонуємо послухати пісню про Робін Гуда у виконанні наших артистів.

Звусить запис пісні про Робіна Гуда

Журналіст « Карпат» . Так, ваш музичний твір також викликає захоплення, а що відомо про літературні твори про легендарного розбійника?

Літературознавці « Шервуд ». Уже шість з половиною століть ім'я Робін Гуда є синонімом спритного і кмітливого лісового стрільця з лука. Перші відомості про розбійників, які промишляли в густих лісах Англії, та їх улюбленого ватажка відносяться до 1261 році. Але минуло 120 років, перш ніж шотландський історик Фордуна заніс ці відомості на папір. Відтоді ім'я Робін Гуда перекочувало в англійські народні легенди.З кожним новим переказом образ Робіна става благороднішим. Поступово з просто щасливого і сміливого бандита він стає благородним розбійником. Він грабує і обманює злих і жадібних багатіїв, а награбоване роздає біднякам. Але Гуд ніколи не ображає жінок, підпорядковується владі короля і свято вірить в Бога. . Такі перші письмові перекази про Робіна Гуда, які, без сумніву, розповідалися і переказувалися щонайменше протягом попередніх півтораста років і згодом обростали все новим деталями. Кількість подвигів Робін Гуда також незмінно зростає. Якщо в першому виданні "Балад про Робіна Гуда" невідомий автор наводить лише чотири історії, то в найбільш повному збірнику їх уже близько сорока. Нарешті, слава Робіна Гуда переходить межі Англії, і його ім'я стає загальним для всіх "благородних розбійників" - людей, що захищали бідних від свавілля багатих, і щедро діляться з бідними своєю здобиччю. Найімовірніше, образ Робіна Гуда таки є збірним. Народна міфологія постаралася об'єднати в цьому герої риси, якими англійський народ пишався: сміливість, спритність, чудове володіння луком поєднувалися з благородством, чесністю й боротьбою за свободу. Відтоді як ім'я Робіна Гуда стало прозивним, свої "робіни гуди" з'явилися майже в кожній країні.

Журналіст « Шервуд». Для , так як і для моїх колег з України сьогоднішня зустріч дуже важлива і цікава, адже ми дізналися про надзвичайно важливі і цікаві речі. Прослуханий і побачений матеріал ми зможемо надрукувати у газетах, щоб його прочитали читачі, та ще у мене є таке запитання: чи написані літературні твори про опришка, у яких жанрах відображено його життєвий шлях?

Ведуча « Карпат». Дякуємо за ваші цікаві запитання, адже ми бачимо що для вас наша зустріч є важливою, як і для нашої аудиторії. Відповідь на ваше запитання дасть літературознавець із Прикарпаття.

Літературознавці « Карпат ». Разом із Кармалюком Довбуш став найвідомішим українським розбійником. Про нього написано з десяток романів, поеми, опера, балет, знято фільм, але цього все одно замало. Його постать і через 250 років після загибелі ховає в собі великі таємниці.

Хто був недавно князем і владикою тих гір, орлом того воздуха, оленем тих борів, паном тих панів аж ген по Дністрові води? Довбуш! Перед ким дрожали смілі і сильні, корилися горді? Перед Довбушем! — писав згодом Іван Франко

Олексі Довбушу присвятив І.Кавалерідзе свій фільм «Пісня про Довбуша» (1941), зйомки якого увірвала війна.1960 — за тим же сценарієм Л.Дмитерка В.Іванов зняв кінокартину «Олекса Довбуш».

Напевно, кожен народ має своїх легендарних розбійників — народних месників та борців проти соціальної несправедливості. Але не кожен народ уміє зробити з них міф, який донині вражає уяву сучасників. Усталений образ Олекси Довбуша настільки покритий лаком святковості та картинності, що частіше нагадує ширвжиткового гуцула з трембітою, ніж розбійника, від одного імені якого здригалося громадянство трьох держав. Правда, як завжди, виявляється набагато цікавішою за казку.

Ведуча « Шервуда ».Аліно, наша зустріч у телестудії підходить до завершення і ми дуже хочемо провести вам віртуальну екскурсію « Шляхами Робін Гуда», можливо наші глядачі виявлять бажання приїхати у наш край і дізнатися про нього ще більше , аніж ми сьогодні встигли розповісти. Тож пропонуємо вашій увазі екскурсію по Ноттінгему.

Екскурсовод . Подорож в стилі Робін Гуда. Слайди 12- 15

Дорогі мандрівники , настійно рекомендуємо відвідати британське місто Ноттінгем. А ще Ноттінгем називають “містом печер”, лабіринти яких тягнуться углиб попід нинішніми залишками колись могутніх, ще у доісторичні епохи, скель. Адже кожен будинок старовинного англійського містечка так чи інакше пов'язаний з ім'ям Робін Гуда. А зовсім поруч знаходиться таємничий Шервудський ліс, який, як ми пам'ятаємо, був домом для благородного розбійника. Кожен, хто приїжджає в ці краї, має можливість на короткий час відчути себе хоч ненадовго розбійником.

Ви можете заздалегідь спланувати свою подорож і вирушити до Великої Британії в останній місяць літа. Адже з 13 по 19 серпня кожного року в Ноттінгемі проводиться фестиваль на честь Робін Гуда. Свято проводиться згідно з історією про благородного злодія: шериф Ноттінгема і його оточення намагаються зловити злочинця. Зрозуміло, всі учасники цього дійства вбрані в костюми. Фестиваль Робін Гуда був би неповним без стрільби з лука, яка проходить неподалік від Major Oak. Костюмовані лучники в обмундируванні змагаються один з одним, щоб продемонструвати свої навички.

Напевно, головною визначною пам'яткою міста є Ноттінгемський замок, який був зведений ще в далекому 1076 році. Багато століть минуло з тих часів. Але замок, як і колись, стоїть непорушно.

Для туристів Ноттінгемський замок - це місце, де народилася легенда про Робін Гуда, благородного розбійника з Шервудського лісу. На подвір'ї замку встановлена скульптура Робін Гуда, виконана скульптором Джеймсом Вудфордом. Ноттінгемський собор - діючий католицький кафедральний собор, який будувався протягом 1841-1844 років на розі вулиць Дербі-Роад і Норт-Сіркус. Собор було побудовано в готичному стилі за проектом Огастеса П'юджина.

Музей-галерея правосуддя - одна з найбільш відвідуваних визначних пам'яток в місті. Рекомендуємо відвідати її, оскільки тут в цікавій формі представлена точка зору на правосуддя, нехай часом і жорстока, проте історична. Крім цього, галерея є найбільш населеним місцем. Ось тільки її мешканці - це привиди.

Знаменитий Шервудський ліс сьогодні - це національний заповідник в околицях Нью Алертона (Кліпстона). Величезний природний парк, відкритий в 1963 році, загальною площею 423 гектари з сучасною інфраструктурою, обслуговує щороку до півмільйона туристів, охочих доторкнутися до легенди про Робін Гуда.

У Шервудському лісі росте дуб-довгожитель, названий Головним дубом, який, згідно з місцевим фольклором, був штаб-квартирою Робін Гуда. Вік Головного дуба оцінюється від 800 до 1000 років.

Заможні відвідувачі можуть зробити собі «особливий» подарунок і, наприклад, за помірну плату придбати саджанець берези зі знаменитого лісу або навіть готовий до посадки жолудь знаменитого дуба, сидячи на якому легендарний Робін обачливо планував свої зухвалі акції.

Англія – це дійсно казкова країна, яку можна відкривати кожного разу по новому. Відпочинок у Англії – самий кращий подарунок для себе і рідних.Ведуча « Карпати». Карпати - гори містичні і загадкові, сповнені легенд і міфів. Кожна ущелина, кожна бурхлива річка має свою, неповторну таємничу історію. Завдяки їм гори набувають нового, особливого шарму. Одним з найцікавіших місць в передгір'ї Карпат є знамениті скелі Довбуша, про них і розповість наш екскурсовод. Слайди 16-17

Екскурсовод « Карпати». Серед всіх мальовничих гірських куточків, саме вони мають таких історій чи не найбільше. Знаходяться вони за 15 км від Болехова, на Соколовій горі, в самому серці карпатського лісу. Серед безмежної зелені, поміж могутніми деревами височіють окремі гіганські скелі, ніби недбало розкидані іграшки велетня. А за гуцульською легендою, це частини тіла знаменитого ватажка бідних і знедолених - Олекси Довбуша. Скелі Довбуша мають на собі незліченні відбитки історії, від залишків перебування тут людей у кам'яну добу, до фортечних укріплень галицького князя.

Стежка Довбуша в Яремче - є мальовничим художньо-меморіальним комплексом, що бере свій початок в заповідному урочищі «Дрібка», проходить між скелями до «Комора Довбуша», і виходить на Запрутський хребет (Горгани). Стежку Довбуша створили в пам'ять про великого ватажка Олексу Довбуша, а також багатьом народним месникам. Гора Добушанка також варта уваги. На ній часто бував Довбуш. Цікавим є камінь Довбуша, який знаходиться уздовж траси. Існує кілька легенд про його походження. Одна легенда свідчить, що Довбуш відламав скелю під час бою з поляками, кинувши її на противників. Вів тоді камінь і лежить на стежці. Інша історія говорить про те, що на камені зображено портрет самого Олекси, який підніс герою місцевий художник. Щоб подивитися на цей шедевр, камінь потрібно перевернути ...

Скелі Довбуша також розташовані на стежці. Це сукупність кам'яних брил рідкісного ямненського пісковика, що застиг на цьому місці ще під час льодовикового періоду.
Давні легенди свідчать, що туті заховані скарби Олекси Довбуша, а вхід до печери, яку ніхто не бачить, комусь обраному вкаже цвіт папороті в одну з ночей на Івана Купала. А той, хто спробує заволодіти багатством безроздільно, перетвориться на камінь.
Стежка Олекси Довбуша - це загадкова, чарівна та велична пам'ятка, яка зберігає таємницю великого і непереможного українського народу.

Ведуча телестудії « Шервуд». Аліно, ми дякуємо екскурсоводу за таку прекрасну мандрівку. Я думаю що наші телеглядачі вже зразу ж після програми замовлятимуть туристичні путівки на Україну.

Ведуча телестудії « Карпати» . Дякуєм, Вікторіє ! Я думаю що у нас є на що подивитися і багато дізнатися нового . А щоб ще більше заохотити туристів у мандрівку, пропонуємо вашій увазі виступ акторської трупи.

Актори « Карпати» . Інсценізація твору « Олекса Довбуш» від слів … от і народився синок… до … і пішов він опришків збирати..

Журналіст «Шервуд» . Усі ми знаємо що англійський театр бере свій початок з шекспірівського часу, і я думаю що наші актори зараз теж продемонструють свій талант. Дивимося.

Актори студії « Шервуд» . Інсценізація балади про Робіна Гуда « Зустріч Робіна і Маріан на турнірі»

Ведуча « Карпат». Браво, браво! Ми всі в захопленні від прекрасної інсценізації про Робін Гуда. І загалі від всього що сьогодні почули і побачили. Та на превеликий жаль час нашого телемосту вичерпується. Ми щиро вдячні вам, Вікторіє, і всім гостям студії за прекрасні хвилини спілкування. До нових зустрічей!

Ведуча « Шервуд». Так, Аліно, наша сьогоднішня зустріч була приємною, всі гості нашого телемосту раді такій можливості поспілкуватися. Ми передаєм щирі вітання всім хто був сьогодні з нами на прямому зв᾽язку, маємо надію на продовження програми, а також на зустрічі на нашій землі. Good bay!

V Підбиття підсумків уроку.

Вчитель. Ось і закінчилася наша уявна мандрівка Карпатами та Шервудським лісом, в ході якої ви дізналися надзвичайно багато нового і цікавого. Звичайно шкода, що цей телеміст був у межах нашого класу, але оскільки новітні технології ідуть вперед швидкими темпами, будемо шукати можливість для спілкування в онлайн – режимі з іншими школами на наступних уроках. Маю надію, що цей урок збагатив вас новими знаннями, розширив кругозір, а також викликав бажання подорожувати, побувати у Карпатах, та в інших країнах.

А зараз дайте відповідь на запитання, яке мали на початку уроку « Чи досягли в процесі спілкування поставленої мети, чи справдилися ваші очікування»?

Слайд 18 Прийом « Мікрофон »


  • Я вважаю, що …

  • Я думаю, що…

VІ. Домашнє завдання

Прочитати сербську баладу « Смерть матері Юговичів»Користуючись додатковою літературою або інтернет - ресурсами підготувати повідомлення про сербську баладу.


Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconУрок телеміст поезії для душі (українська література, англійська та американська література)
Розробка рекомендована для проведення в класах з поглибленим вивченням англійської мови, в яких викладається курс «Англійська та...
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconПосібник Світова література
Посібник. Світова література. 2 клас. Розробки занять з курсу за вибором. Стецьківська зош І-ІІІ ступенів. 2012 90 с
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconУрок №22. Дата 24. 11. 14. Клас Світова література
Тема. Джон Кітс «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші, його ідея
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconЗарубіжна література
О. О. Ісаєва, Ж. В. Клименко, А. О. Мельник «Світова література». 11 клас. Рівень стандарту
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconПавло Тичина «Не бував ти у наших краях»
Урок інтегрований ( українська література, світова література) компаративного аналізу
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconСвітова література. 11 клас. Посібник для вчителя. Частина Деражня, 2011. с

Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconУрок №17. Дата 11. 11. 14. Клас Світова література. Тема. Давньогрецька лірика та її особливості. Творчість тіртея
Мета: ознайомити з особливостями давньогрецької лірики, її жанрами, головними представниками; зацікавити особистістю Тіртея, його...
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconУрок №1 Світова література духовна скарбниця людства. Роль книжки в сучасному житті 7 Урок №2
Фольклор, його характерні ознаки. Фольклорні жанри різних народів. Гуманістичні цінності, втілені у фольклорних творах
Урок телеміст ( світова література ) 7 клас Підготувала iconУрок української літератури 11 клас Учитель І категорії
Тема. Українська література за межами України. Література в Західній Україні


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка