Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману



Скачати 431,77 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації23.06.2017
Розмір431,77 Kb.
ТипУрок
  1   2



Урок 1

Тема. Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману

Мета: надати відомості про життєвий та творчий шлях В. Скотта, розкрити роль письменника в розвитку жанру історичного роману ,зв'язку роману « Айвенго» з фольклором , на прикладі образу Локслі показати вплив народних балад на обрану систему творів , висвітлити новаторство Скотта у зображенні образу Робіна Гуда, поглиблювати знання учнів з теорії літератури;

розвивати вміння визначати та переказувати ключові епізоди великих епічних творів, навички компаративного аналізу художніх творів;

виховувати повагу семикласників до історичного минулого.

Обладнання: портрет В. Скотта, виставка його книг, тексти роману « Айвенго»,додатковий матеріал.

Методичні стратегії: складання таблиці, метод « Джигсоу»,система позначок «Допомога»,«Гронування», «кола Вена», «Сенкан»

ФОПД: індивідуальна, групова.

ХІД УРОКУ

Великий талант, що не має собі рівних… у ньому відкривається зовсім нове мистецтво,яке має свої власні закони.

Й. В. Гете



І. Евокація


В. Скотт
1. Ім'я Вальтер Скотта ви чуєте не вперше. Що відомо вам про життя і творчість цього письменника?

«Айвенго» Англійський письменник

Засновник історичного роману

Середньовіччя



2. Визначення учнями власних цілей уроку.

- Про що ви хотіли б дізнатись під час вивчення біографії і творчості В. Скотта?



3. Слово вчителя.

На деякі запитання ви одержите відповіді на сьогоднішньому уроці, на інші-на наступних, а на треті - самостійно знайдете відповіді в літературі. Матеріал перед вами. На його вивчення вам - 7 хвилин. За цей час підготуйте повідомлення із зазначеної теми.



ІІ. Осмислення

Метод «Джигсоу».



1. Робота в малих групах (4 групи)

2. Виступ учнів

1 група. Дитинство В. Скотта та юриспруденція в його житті

Вальтер Скотт народився 15 серпня 1771 року в Единбурзі, столиці Шотландії. Походив він із старовинного шотландського роду. Батько його був адвокатом.

Дев'ята дитина в сім'ї (усього було дванадцятеро, але шестеро померло ще немовлятами), хлопчик ріс хворобливим, батьки увесь час побоювалися за його життя. У віці півтора року у Вальтера виявилися ознаки дитячого паралічу, внаслідок якого він довгий час не ходив. Малюка відправили до діда-фермера, щоб хлопець мав змогу дихати свіжим повітрям. Дід та тітка Джанет доклали неймовірних зусиль, щоб хвороба відступила. Але Скотт на все життя залишився кульгавим. Ця його вада викликала насміхання у братів, але хлопець перемагав їх розумом і веселим характером. У Вальтера була феноменальна пам'ять, завдяки якій він запам'ятовував безліч шотландських балад, легенд, казок, пісень, що їх йому розповідала й співала бабуся. Хлопець багато подорожував з тіткою, котра возила його на різноманітні курорти, щоб поправити здоров'я свого небожа. На одному з таких курортів Вальтер відвідав театр і вперше побачив п'єсу В. Шекспіра. Враження були такими великими, що ін. захопився творами славетного драматурга, читанням і почав мріяти про літературну працю.

Коли Вальтеру виповнилося сім років, його перевезли до батьків і відправили до школи. Через п'ять років він вступив до Единбурзького коледжу на юридичний факультет, як того бажав батько. Юриспруденція мало приваблювала юнака, але він не міг суперечити волі батька й розумів, що повинен забезпечити себе матеріально. Невдовзі він починає виконувати дрібні доручення адвокатській конторі свого батька, а з 1789 року вивчає право.

- Коли народився Вальтер Скотт, в якій сім'ї ?

- Чому В. Скотт був кульгавим?

- Коли відбулася перша зустріч із творами В. Шекспіра?

- Де навчався юнак, чому вивчав право?



2 група. Збирання творів шотландського фольклору

Саме в цей час В. Скотт серйозно захоплюється збиранням творів шотландського фольклору, спогадів про важливі події героїчного минулого. Він багато подорожує, знайомиться з місцями героїчних подій, оглядає руїни старовинних замків. Цій праці майбутній письменник присвятив більше десяти років і в 1802 – 1803 рр. видав три збірки давніх шотландських пісень. Окрім того, зібрані матеріали він використав під час роботи над романами на історичну тему.

Адвокатська кар’єра В. Скотта була успішною: він став шерифом і секретарем Вищого суду Шотландії.

В. Скотт плідно працює й на літературній ниві: постійно друкує в журналах статті й рецензії, пише передмови до видань. У 1800 році вийшов його перший оригінальний твір – балада «Вечір Святого Іоанна». Протягом 1802 – 1803 років він створює власні балади в народному дусі та романтичні поеми, що увійшли до збірок «Пісня останнього менестреля» (1805), «Марміон» (1808), «Діва озера» (1810 р.). Ці твори принесли Скоттові славу й визнання.

За життя В. Скотт зазнав слави національного поета. Король Георг IV запросив його стати придворним поетом, але він відмовився, не вважаючи себе видатним літератором. Його обрали почесним громадянином Единбурга, англійський монарх подарував письменникові титул баронета й звелів помістити його портрет у галереї королівського палацу.

- Як працював В. Скотт над збиранням фольклору?

- Коли вийшли збірки шотландських пісень?

- Літературна діяльність письменника.

- Слава національно поета.

3 група. Романи В. Скотта

Проте в цей час на поетичному небосхил Англії яскраво засяяла зірка іншого поета Дж. Байрона. У п’ятдесятилітнього В. Скотта вистачило мудрості усвідомити, що змагатися з ним у поезії - справа марна й безперспективна. Він почав шукати свій шлях у літературі й вирішив спробувати себе в прозі. Не бажаючи ризикувати своїм ім'ям, В. Скотт анонімно надрукував у 1814 році свій перший роман «Уеверлі». Як автор «Уеверлі» він видав романи «Пуритани» (1816), «Роб Рой» (1818), «Айвенго» (1820), «Квентін Дорвард» (1823), «Вудсток» (1826), «Перська красцня» (1828). «Великий Невідомий» - так тепер називали його в розмовах і пресі, хоча найбільш проникливі читачі, у тому числі й Байрон, швидко здогадалися, хто із сучасних письменників міг так знати і зобразити Англію. Однак поет не розголошував таємниці В. Скотта до того часу, поки той сам не зізнався читачам у всьому.

- Чому В. Скотт друкувався анонімно?

- Які романи написав письменник?

- Чи здогадувалися сучасники, хто автор цікавих романів?

4 група. Таємниці творів В. Скотта

Чим пояснюється така поведінка письменника? Причин багато, і ми можемо висловити лише деякі припущення. Відомо, що цей час Скотт займав високу державну посаду - секретаря Вищого суду. Можливо, він вважав, що заняття літературою несумісне з його службовим становищем. Не слід забувати того факту, що до нового жанру письменник звернувся уже досить відомим літератором. Тому, звичайно, зрозуміли його побоювання, що історичні романи не будуть популярними і це негативно відобразиться на його літературній кар’єрі. Окрім того, В. Скотт дуже любив усілякі таємниці, вигадки навколо свого імені й іноді сам їх створював. Та щоб там не було, а загадковість невідомого автора «Уеверлі» сприяла кращому продажу книг, зацікавленості ним з боку читачів.

В. Скотт віддав літературі надзвичайно багато сил. Він не полишав писати навіть під час тяжкої хвороби. Його слава росла з кожним роком, а письменник ставився до неї досить скептично. Для нього важливіші були щирі дружні стосунки, допомога бідним. Він був дуже уважним до молодих літераторів, завжди підтримував їх морально і матеріально. Таким добрим,розумним,веселим,скромним і запам’ятався він сучасникам.

Творчий доробок письменника становить 28 романів, декілька оповідань та повістей, історичні праці «Історія Шотландії», «Життя Наполеона Бонапарда».

Помер В. Скотт 21 вересня 1832року в Абботсфорді. Та слава пережила його, а історичні романи й досі знаходять нових прихильників у різних країнах світу.


  • Чим пояснюється таємничість творів В. Скотта?

  • За що його поважали сучасники?

  • Який творчий доробок письменника?

Робота з підручником.

3. Прослухавши відповіді товаришів, ви дізналися багато про життя і творчість В.Скотта. Щоб з’ясувати ,що ви не знаєте, пропоную прочитати у підручнику статтю про В. Скотта , користуючись системою позначок «Допомога».

˅ - відома інформація; ? - дивує і викликає інтерес;

+ - нова інформація; ! - незрозуміле;

– - суперечить тому, що знаю; NВ - дуже важливо ,потрібно

запам’ятати

- Що нового ви дізналися про життя В. Скотта ?



4.Теорія літератури

- Які заслуги В. Скотта в жанрі роману?



Історичний роман – різновид роману , в якому історія тісно переплітається з авторським вимислом,є не лише «декорацією», художнім тлом оповіді, а й рушієм сюжету; художньо досліджуються закони історі.

- Використовуючи метод «Гронування», доведіть, що роман

«Айвенго»- історичний.

Англія ХІІст.,1194р.

Роман «Айвенго» - Боротьба саксонів з норманами

історичний Річард І Левине Серце

Принц Джон

Бесіда


5. Вальтер Скотт захоплювався збиранням творів шотландського фольклору. Як знання з фольклору вплинули на події роману «Айвенго»?

- З яким героєм ви вже знайомі?

- Чи однакові враження справив на вас Робін Гуд як герой народних балад та як персонаж роману Вальтера Скотта?

6.Робота в парах.

Використовуючи прийом «Кола Вена», здійсніть компаративний аналіз образів Робіна Гуда з фольклорних балад та Локслі з роману «Айвенго» за таким планом:

1.Портрет

2.Одяг


3.Мистецтво

4.Участь у турнірах

5.Місце перебування

6.Друзі


7. Вороги

8. Ставлення до знедолених та бідних

9. Ставлення до багатих

10. Стосунки з Річардом Левине Серце.

- Презентація роботи.

ІІІ. Рефлексія

1.Слово вчителя.

Думаю,що уявлення про В. Скотта як про письменника і людину у вас склалося.



2. Робота учнів над складанням сенкану «В. Скотт».

В.Скотт


1. Шотландець

2. Збирач фольклору

3. Поет

4. Таємничість, загадковість

5. Добрий, розумний, веселий

3. Робота з епіграфом.

- Про яке «нове мистецтво», пов’язане з творчістю В. Скотта, говорить

Й. В. Гете.

IV. Інформація про домашнє завдання

Написати есе «В. Скотт – шотландський чарівник».

Завдання для мікрогруп:


  1. Дібрати матеріал, в якому показано життя Середньовічної Англії;

  2. Створити ілюстрації до роману за темами : «Житло героїв», «Мода Англії XІІ ст.».

  3. Підготувати інсценізацію «Розмова Чорного лицаря і Локслі».



Урок 2

Тема. Широка панорама життя середньовічної Англії

Мета: поглиблювати вміння аналізу художнього тексту;

продовжувати розвивати навички виразного читання,

зв’язного мовлення, переказу тексту, усного словесного

малювання, вміння давати відповіді на поставленні

запитання;

виховувати інтерес до історичної літератури.

Обладнання: тексти роману «Айвенго», виставка малюнків учнів до

твору, картки.

ФОПД: групова, індивідуальна.

Методичні стратегії: метод «Джигсоу», «Мозкова атака», «Дискусійна нитка

Альвермана», «Театралізація», «Літературна гра»,

«Сенкан».

ХІД УРОКУ

Я повинен передавати все те,що мені розповідають, а вірити всьому не повинен.

Геродот

І.Евокація

Бесіда


  • Які ознаки історичного роману привертають увагу читача?

У романі зображені реальні історичні особи та вигадані персонажі, що представляють різні соціальні класи англійського суспільства. Пропоную у вигляді схеми зобразити героїв роману, починаючи з короля.

Річард


Герої роману «Айвенго»
Вамба Принц Джон

Гурт Бріан де Буагільбер

Ребекка Фрон де Беф

Ісаак Айвенго

Ровена Локслі

Седрік Сакс

  • Які запитання виникли у вас під час читання роману?

  • Що залишилося незрозумілим?

  • Що здивувало?

ІІ. Осмислення

1.Робота в групах (метод «Джигсоу») з картками.

1 група.

Про кого з героїв йдеться в даному уривку?

Що вам відомо про нього?


  • …Усі ми дурні, якщо погоджуємося служити норманам і терпіти їхні насмішки, ніби ми не сповна розуму. Вони думають, що я старий, але я їм ще покажу, хоч старий та бездітний!

2 група.

Що вам відомо про Ісаака із Йорка ?

Як його доля переплелася із долею Айвенго?

3 група.

Хто такі Гурт і Вамба?

Яке ваше враження від цих персонажів?

4 група.

Яким були стосунки між Седріком Саксом, його сином Айвенго та леді Ровеною?



5 група.

Назвіть лицарів, ім’я яких згадуються у творі.

Що ви можете сказати про них?

Чим подобаються вони вам?



2. «Припущення на основі запропонованих слів»

Словникова робота

Герой, лицар, змагання, турнір, прикраси, герольди, вісник, барди, співаки, забрало.



3. Бесіда

- Які асоціації викликають у вас записані слова? (Лицарський турнір)

- Хто мав право відвідувати лицарські турніри? ( Всі )

Оскільки на турнірах збиралися представники всіх соціальних верств населення, то давайте прокоментуємо «Лицарський турнір коло Ажбі»



4. «Мозкова атака».

- Чому люди у такий складний час поспішають на турніри?

- Опишіть місце турніру.

- Якими були правила і програма турніру?

- Назвіть учасників турніру.

- Хто з учасників турніру вам сподобався?



5. Уявити епоху Середньовіччя нам допомагає не тільки лицарський турнір, а й житло героїв та їхній одяг. Представлення – захист малюнків учнів.

- «Житло Середньовічного феодала»( зіставлення малюнків з текстом роману).

- «Мода Англії ХІІ століття»:

- Одяг саксів та нормані

- Одяг лицарів

- Жіночий одяг

- Одяг представників Єврейської нації.

6. «Дискусійна сітка Алвермана».

Як уже зазначалося на попередньому уроці, у зображенні Робіна Гуда В. Скотт дотримується фольклорної традиції.



  • Подумайте, чим пояснити таку велику славу Робіна Гуда?

  • Як на вашу думку, у чому при зображенні цього персонажа полягає данина традиції та новаторство письменника(як значні бурхливі події супроводжуються появою здібних та талановитих особистостей, котрі здатні повести за собою народ)?

7.» Театралізація» (інсценізація уривка «Розмова чорного рицаря та Локслі»)

Чорний лицар. У тебе англійська душа, Локслі,- й інтуїція тобі підказала, що ти повинен мені підкоритися. Я – Річард Англійський!

Робін Гуд. Не називайте мене Локслі, господарю, моє ім’я стало таким відомим, що, можливо, досягло і вашого слуху. Я – Робін Гуд із Шервудського лісу.

Чорний лицар. Король розбійників і ватаг добрих молодців? Ну хто не знає твого імені? Його чули навіть у Палестині! Але будь упевнений, мій славний розбійнику, що жоден твій вчинок під час моєї відсутності не буде вважатися злочином.

  • З яким ще образом пов’язана ідея утвердження особистості в історії? ( з образом Річарда І)

8. Літературна гра – дослідження «Речі героїв» .(робота в групах)

Звичайно, розкрити характер героїв, уявити їхнє життя та соціальний стан допомагають речі, які їм належать.



Завдання :відгадати речі, дати тлумачення їх символіки.

  1. Що було зображено та написано на щиті у незнайомого лицаря, який брав участь у турнірі?

(Молодий дуб з вирваним корінням та надпис «Desolichado» («Позбавлений спадку»). Ці знаки є символом лицарської доблесті й шляхетності Айвенго, та разом з тим і його відторгнення від батьківського дому).

  1. Кому з героїв належав білий плащ?

(Бріану де Буальберу. Білосніжний плащ мав символізувати ангельську чистоту помислів в лицаря ордену храмовників. Та насправді прикривав інші численні криваві злочини,жорстокість, насильство у грабіжницьких війнах, безсердечність, віроломство і зрадництво у ставленні до соратників).

  1. Яку річ кинув Бріан де Буагільбер як заставу у домі Седріка під час суперечки з пілігримом?

(Золотий ланцюг. Він є символом багатства, яке так багато значило для лицарів ордену Храму).

  1. Який заклад виставив пілігрим?

(Уламок дерев’яного хреста, що є символом духовних цінностей).

  1. З якого металу були виготовлені ошийники у Гурта та Вамби?

(У Гурта з міді, символ рабства. У Вамби зі срібла, це також символ закріпачення. Але Вамба, як блазень, був у кращому становищі, ніж Гурт).

  1. Який приз чекав на найкращого лучника в Ельбі?

(Ріг у срібляній оправі і шовкова перев’язка з вишивкою та медальйоном Святого Губерта, покровителя полювання. Річ є символом вільного товариства, єдності правителя зі своїм народом).

  1. Яка річ Ребекки стала символом виклику на дуель?

(Біла рукавичка – символ внутрішньої гідності, честі, незалежності героїні).

  1. Що подарував Локслі Чорному Лицареві?

(Мисливський ріг, щоб той міг у будь – який момент покликати його на допомогу).

  1. Що подарувала Ребекка леді Ровені?

(Скриньку з коштовностями на знак глибокої вдячності. Це був знак відмови Ребекки від світського життя).

Презентація роботи кожної групи.



ВИСНОВОК. Звичайно, романи на історичну тему з'являлися і раніше. Але Скотт вперше застосував історичний підхід до зображення людини й суспільства. У творах «шотландського чародія» уміло поєднується правда з художнім вимислом. Він показує час у динаміці, те, як суспільні події неминуче впливають на характер людини.

ІІІ. Рефлексія. Сенкан «Пізнавальне значення роману»

  1. Історія Англії.

  2. Представники різних соціальних класів та відносини між ними.

  3. Звичаї, традиції, побут, одяг.

  4. Віротерпимість і толерантність.

  5. Історія і доля людини.

ІV. Інформація про домашнє завдання

Підготуватись до характеристики образу Айвенго.

Завдання для мікрогруп:


  1. Зовнішність Айвенго (малюнок і цитати);

  2. Відношення героїв до Айвенго (цитати);

  3. Відповідність дій Айвенго законам кодексу честі (приклади).



УРОК 3

Тема. Образ Айвенго в романі В. Скотта та світовому мистецтві

Мета:

розкрити образ головного героя роману, простежити образ Айвенго у світовому мистецтві;працювати з цитатами в тексті;використовувати їх під час складання характеристики;продовжувати роботу над складанням плану розповіді про головного героя,підготувати учнів до читання твору, вчити цілісному сприйняттю літератури у взаємозв'язку з іншими видами мистецтва;

розвивати усне зв'язне мовлення, навички виразного читання, дослідницької роботи; вміння узагальнювати матеріал,аргументувати відповіді;

формувати активну життєву позицію семикласників; виховувати моральні якості: людяність, порядність , благородство; пробуджувати інтерес до історичного минулого,виховувати усвідомлення шляхетності.



Обладнання: ілюстрації до роману В.Скотта «Айвенго»(обов'язково зображення щита героя),підручники, зошити,худ. фільм «Балада про лицаря Айвенго.»

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань.

ФОПД: індивідуально - відокремлена,фронтальна,групова.

Методи і методичні прийоми: словесні( розповідь, опис ); наочні(спостереження,ілюстрація); за характером пізнавальної діяльності: пояснювально - ілюстративні , репродуктивні,проблемні, пошукові,дослідницькі.

Методичні стратегії: літературний диктант, «Асоціації», «Кошик», «Титанік», «Сенкан», «Кубування», «Інформаційний пакет», «Гронування».

Чисте світло лицарства вчить нас не боятися нічого, окрім ганьби. В.Скотт

Кожна епоха народжує свого героя.

Корейське народне прислів'я

ХІД УРОКУ

І. Евокація

Вступне слово вчителя.

На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо роботу над романом В.Скотта «Айвенго». Наш урок – це підготовка до контрольного твору, який ми будемо писати після вивчення теми «Героїчне минуле в літературі ». Ви отримали випереджаюче домашнє завдання творчого характеру і працювали в групах: лінгвісти, соціологи, художники , дослідники, адвокати ,судді. Ці групи були створені, щоб розкрити тему нашого уроку «Образ Айвенго в романі В. Скотта та світовому мистецтві».

Відкрийте зошити і запишіть тему уроку. Епіграфом до нашої теми будуть слова В. Скотта :

«Чисте світло лицарства вчить нас не боятися нічого, окрім ганьби».

«Асоціації».



  • З чим асоціюється лицарство?

( Відданість, чесність, благородство)

Зверніть увагу на другий епіграф:

«Кожна епоха народжує свого героя».

Корейське народне прислів'я

Які ви знаєте епохи та їхніх героїв?

(Античність - Геракл, Середньовіччя – лицарі, Відродження – герої Шекспіра)

На попередньому уроці ми з'ясували, що твір належить до жанру історичного роману, тобто в ньому відображено певну епоху. Щоб отримати дозвіл на подорож до цієї епохи ви повинні попрацювати з літературним диктантом. Ця робота оцінюється від 1 до 6 балів.

Літературний диктант

1.Події, описані в романі В. Скотта, відбуваються…

К) у Франції в Х ст.

Л) в Англії в ХII ст.

М) в Італії в XI ст.

2. Седрік Сакс вигнав свого сина Айвенго з дому, тому що…

З) не любив його

И) той служив норманському королю

І) був не слухняним

3. Королевою турніру в Ешбі обирають…

Ф) Ревекку

Х) леді Алісію

Ц) леді Ровену

4. Айвенго виступає на турнірі в Ешбі під ім'ям…

Б) Чорний лицар

А) лицар Позбавлений спадку

В) Локсі

5. Після поранення Айвенго лікує…

Р) Ревека

С) Ровена

Т) Вамба

6. Айвенго не приймав участі у штурмі замку, тому що…

Б) його там не було

В) не хотів

А) був тяжко поранений

7. На турнір Айвенго допоміг потрапити…

Й) єврей Ісаак

К) Седрік Сакс

Л) Вамба

8. Роман «Айвенго» за жанром…

В) історичний

Г) пригодницький

Ж) психологічній

9. Справжнє ім'я Айвенго

Ж) Локслі

Д) Седрік

Е) Уілфред

10. Люди у середні віки брали за взірець…

Н) лицарів

О) священиків

П) королів

11. Під прізвиськом Чорний Лицар ховається…

Г) Річард Левине Серце

Ж) Айвенго

Д) Ательстан

12. Короля, який правив в той час в Англії, звали…

М) Джон

Н) Карл ІІ

О) Річард Левине серце

Результати диктанту перевіримо пізніше. На наступних етапах уроку ми будемо працювати на достатньому та високому рівнях. Отже, вирушаємо в подорож.

Хочу запропонувати вам прослухати баладу Володимира Висоцького, написану до худ. фільму «Балада про лицаря Айвенго», що побачив світ

у 1983 році. І не просто її послухати, а відшукати та записати у зошит ключові слова, завдяки яким ми можемо уявити, визначити епоху, зображену у творі. (пісня В. Висоцького)



Замок временем и укутан, укрыт
В нежный плед из зеленых побегов.
Но развяжет гранит молчаливый гранит,
И холодное прошлое заговорит
О походах, боях и победах.
Время этих преданий не стерло,
Оторвать от него верхний пласт
Или взять его крепче за горло -
И оно свои тайны отдаст.
Упадут сто замков, и спадут сто оков,
И сойдут сто потов с целой
груды веков,
И польются легенды из сотен стихов -
Про турниры, осады, про вольных стрелков...
И к знакомой мелодии ухо готовь,
И смотри понимающим оком,
Потому что любовь - это вечно любовь,
Даже в будущем вашем далеком.
Звонко лопалась сталь под напором меча,
Тетива от напруги дымилась,
Смерть сидела на копьях, утробно урча,
В грязь валились враги,о пощаде крича,
Победившим сдаваясь на милость.
Но не все, оставаясь живыми,
В доброте сохраняли сердца,
Защитив свое доброе имя
От заведомой лжи подлеца.

Хорошо, если конь закусил удила
И рука на копье поудобней легла,
Хорошо, если знаешь, откуда стрела,
Хуже, если по-подлому, из-за угла? Бьют? - Поделом.
Ведьмы вас не пугают шабашем?
Но не правда ли - зло называется злом
Даже там, в светлом будущем нашем?
И во веки веков, и во все времена
Трус, предатель всегда презираем,
Враг есть враг, и война все равно есть война,
И темница тесна, и свобода одна,
И всегда на нее уповаем.
Время этих понятий не стерло,
Оторвать от него верхний пласт,
И дымящейся кровью из горла
Чувства вечные хлынут на нас.
Ныне ,присно, во веки веков, старина,
И всегда хорошо, если честь спасена,
Если другом надежно прикрыта спина!
Чистоту, простоту мы у древних берем,
Саги, сказки из прошлого тащим,
Потому что добро остается добром
В прошлом, будущем и настоящем.

«Гронування».

  • Які слова підказали вам назву епохи? Замок, походи, бої, перемоги, турніри, стрільці, меч, спис, стріла. І яку ж добу зображено у творі? (Середньовіччя)

Слово вчителя

Мине час, і письменники майбутнього напишуть і про наше бурхливе, неспокійне ХХІ ст., яке для них буде далеким минулим, історією. Люди з цікавістю перегортатимуть сторінки нашого сьогодення, знайомитимуться з тим, як ми жили, що цінували, а що - зневажали. Сьогодні ж ми цікавимося сивою давниною, зображеною в романі Вальтера Скотта. Тож повернімося до похмурого Середньовіччя з його кровопролитними війнами, хрестовими походами, лицарськими турнірами. Здається, проблеми того часу дуже далекі від наших. Але то тільки на перший погляд. Хоча нас відділяють від цієї епохи тисячоліття,та проблеми, моральні цінності, міжособистісні стосунки героїв роману залишилися актуальними до наших днів. Протиборство добра і зла є вічним. Зовсім недавно на одному із телеканалів ви могли почути розповідь про цинічне знущання підлітків над однокласником у дворі однієї з українських шкіл. Вони не лише записали це на мобільний телефон, а й розповсюдили запис в мережі Інтернет, хизуючись своїм геройством.

Особисто все це вражає і обурює. І ми сподіваємось, що сьогоднішній урок допоможе вам розпізнати, що таїться в людині - добро, чесність, порядність, готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину чи зло, жорстокість, підступність.

Чого нам сьогодні бракує? Яких чеснот не вистачає нашим сучасникам?

А як ми можемо одним словом назвати людину, якій властиві добро, чесність, порядність, готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину? (Лицар)

Чи правильно ви розумієте значення цього слова? Це слово багатозначне, над його лексичним значенням працювала група «Лінгвістів». Будь ласка, презентуйте свою роботу.



Лицар - (1) за доби Середньовіччя в Західній Європі - феодал, який належав до військово-землевласницького стану. Кінний воїн із важким озброєнням; (2)самовіддана, благородна людина, яка заміщає когось або щось;(3)той, хто самовіддано і безкорисливо служить на якійсь ниві, захищає ідею; етичні засади; (4) вихований, шляхетний, витончено чемний чоловік.

Вчитель.


А якого лицаря уславив у своєму романі В. Скотт? Прочитайте відповідь на це питання за результатами диктанту. ( Лицар Айвенго)

Саме про нього і йтиметься на нашому уроці, про Айвенго.

Яке із лексичних значень розкриває образ Айвенго? ( 1,3,4)

Повернемося до епіграфа уроку.

Епоха – Середньовіччя;

Герой – Айвенго, який , на жаль, зазнав ганьби( звинувачений у зраді королю Річарду) . Тому наше завдання: виправдати героя і довести, що він гідний називатися лицарем.(«Титанік»)



Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2

Схожі:

Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconТема. Вальтер Скотт – засновник жанру історичного роману. Роман «Айвенго». Мета: ознайомити учнів з основними фактами біографії письменника І особливостями його творчості; розкрити поняття «історичний роман»
В. Скотта – це художній синтез мистецтва та історичної науки; допомогти учням зрозуміти історичну основу; розвивати асоціативне...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconВальтер Скотт (1771-1832)
Здобувши юридичну освіту, працював адвокатом, шерифом. До літературної праці ставився як до розваги; перші вірші написав у 33 роки,...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconЖанрові особливості роману В. Лиса «Століття Якова» Актуальність теми
Актуальність теми дослідження полягає у зростанні наукового інтересу до жанру історичного роману та українського історичного роману...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconРоберт бернс
«Незвичайна людина» або ще — «геніальний поет Шотлан­дії»,— так називав Вальтер Скотт Роберта Бернса, бідного селя­нина, який став...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconУрок №1. Байка у світовій літературі Урок №2 Езоп легендарний поет, засновник жанру байки
Особливо це стосується молодших школярів. Ігри дають можливість здійснити самоконтроль пізнавальної діяльності, внести проблемність...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconРоберт Бернс (Robert Burns) 1759 — 1796 Кто честным кормится трудом, таких зову я знатью!
Відомі шотландці: Роберт Брюс, Вальтер Скотт, Роберт Бернс, Роберт Льюїс Стівенсон, Адам Сміт
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману icon«жанрова специфіка історичного роману вальтера скотта (на прикладі роману
Історія англійської літератури (Сентименталізм. Романтизм) для студентів курсу Інституту філології та соціальних комунікацій, 22а...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconІ рівень Укажіть рису, яка не є притаманною жанру соціально-психологічного роману

Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconЕдгар По ─ засновник жанру детективу у світовій літературі. Сюжет І композиція оповідання «Золотий жук»
Письменника Едгара По, показати багатогранність його особистості; дати теоретичні поняття про детектив І охарактеризувати особливості...
Урок тема Вальтер Скотт як засновник жанру історичного роману iconТема. Композиція І стиль, художні особливості, значення роману
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка