Урок української літератури 11 клас



Скачати 93,54 Kb.
Дата конвертації09.10.2017
Розмір93,54 Kb.
ТипУрок

КЗ «Верхньотерсянська ЗОШ І-ІІІ ступенів»

Гуляйпільської районної ради

Урок української літератури 11 клас

Тема: Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях поетеси. «Пастораль ХХ сторіччя», оригінальність жанру. «Українське альфреско». Українські фольклорні типи, новітнє переосмислення їх.

http://www.poetryclub.com.ua/upload/poem_all/00419085.jpg

Підготувала і провела учитель

української мови та літератури

Шаповал Н. Б.

2013 рік

Тема : Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях поетеси. «Пастораль ХХ сторіччя», оригінальність жанру. «Українське альфреско». Українські фольклорні типи, новітнє переосмислення їх.

Мета: навчальна: на прикладі біографії допомогти учням зрозуміти особистість поетеси, особливості її творчої манери; дослідити архетипні обрізи її поезій; розкрити їх громадянську одухотвореність, високу художню культуру, багату образність, афористичність; повторити та узагальнити вивчений матеріал про поетів-шістдесятників; поглибити знання з теорії літератури;

розвивальна: розвивати образне мислення і творчі здібності, навички дослідницької роботи;

виховна: виховувати повагу до особистості митця; плекати почуття любові до поетичного слова, вічності роду й народу, добра та людяності.

Цілі.

Учні повинні знати: - основні події з життя Ліни Костенко;


  • називати її твори, тематику та основні мотиви поезій.

Учні повинні вміти: - виразно читати поезії, акцентуючи увагу на засобах виразності мови;

  • висловлювати власні думки про громадянську мужність поетеси;

  • складати сенкан за темою;

  • характеризувати поезії, визначати в них художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Теорія літератури: катрен, пастораль, архетипні образи.

Методи, прийоми, форми роботи: евристична бесіда, «Творча лабораторія», робота в парах, сенкан, «Мозкова атака», читання напам′ять, розповідь учителя, дослідницькі повідомлення, «Мікрофон», «Незакінчені речення».

Під час уроку розвивається, удосконалюється комунікативна, полікультурна, інформаційна, діяльнісна компетентності учнів.

Хід уроку.

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель. Коли Бог наділяє жінку талантом, то прирікає її на нелегкий шлях. Поклавши на неї природні обов′язки матері, дружини, котрих уже, здається досить, щоб реалізуватися в цьому світі. Він знає, що нереалізований талант мучить, а реалізований – обмежує природний жіночий світ. І лише володіння безцінним даром поєднання цих стихій дає жінці гармонію буття. У нашій школі є така жінка-вчитель. Це Білан Світлана Іванівна. Вона прекрасно поєднує обов′язки матері, дружини з науковою роботою. Світлана Іванівна – кандидат філософських наук, нещодавно вона захистила кандидатську дисертацію. Тож хочеться побажати Вам здоров′я і творчої наснаги на многії-многії літа. На уроках літератури ми познайомились з багатьма долями жінок-митців. Назвіть, будь ласка, кого ви знаєте з відомих жінок письменниць?

(Приблизна відповідь: Марко Вовчок, Олена Пчілка, Наталія Кобринська, Ольга Кобилянська, Леся Українка, Олена Теліга, Ірина Вільде).



Вчитель. А чи знаєте ви жінок-письменниць, які репрезентують наш сучасний літературний процес?

(Приблизна відповідь: Оксана Забужко, Катерина Мотрич, Марія Матіос, Ліна Костенко).



Вчитель. Саме сьогодні ми і познайомимось із творчістю Ліни Костенко, поезіями якої зачитуються як сивочолі дідусі та бабусі, так і юні дівчата та парубки.

Епіграф уроку:

Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною станеться –

У мене жодних претензій нема

До Долі – моєї обраниці.

Ліна Костенко.



ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Що ви знаєте про Ліну Костенко?

(Активна учасниця руху шістдесятників).

  1. Кого ще з учасників цього руху ви знаєте?

( В. Симоненко, В. Стус, І. Драч, І. Дзюба, І. Світличний, Д. Павличко, І. Жиленко, Є. Гуцало, М. Вінграновський, Г. Тютюнник).

  1. Хто такі шістдесятники?

(Це творче покоління 60-х років, яке породило літературно-мистецький і суспільний рух в Україні у період тимчасового послаблення режиму. Цей рух був опозиційним до офіційної ідеології і влади. Його завдання: викриття сталінізму та показ його згубних наслідків для країни).

  1. Яка праця мала великий вплив на пробудження самосвідомості української інтелігенції?

(«Інтернаціоналізм чи русифікація?», 1965р.)

  1. Хто такі дисиденти?

(Люди, які вимагали ширших громадянських, релігійних і національних прав і не були згодні з панівною ідеологією суспільства. Осередок дисидентів і склали шістдесятники. В Україні налічувалося не більше 1000 активних дисидентів, їх підтримувала значна частина населення).

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями матеріалу.

Сторінка 1. Біографія поетеси.

  1. Вірш «Доля» Ліни Костенко (учениця декламує напам′ять).

  2. Випереджальне завдання (опрацювання біографії поетеси) –«Біографічні дані».

  3. «Робота в парах» - усний літературно-хронологічний диктант.

(Один учень називає дату, другий – подію.)

  1. «Мозкова атака». Чим викликане 16-ти річне «мовчання» поетеси та заборона творів?

  2. Створення міні-антології сенканів.

1 Ліна Костенко

2 Неповторна, талановита

3 Бореться, відкриває, зачаровує

4 Взірець безкомпромісноті, національної свідомості

5 Поетеса

(Діти зачитують складені сенкани).



Сторінка 2. Літературний шлях.

  1. Поетеса про роль і місце поета у суспільстві (поезія «Доля»).

  2. Архетипні образи в поезії Ліни Костенко. Робота з підручником.

  3. Виразні архетипні образи є в поезіях «Пастораль ХХ сторіччя» та «Українське альфреско».

А. «Пастораль ХХ сторіччя» (підготовлений учень декламує поезію напам′ять).

1.. Робота зі словником. Значення слова «пастораль».



Пастораль – 1. Різновид буколічної поезії. 2. Старофр. і провансальський поетичний твір ХІІ – ХІІІст. 3. Драматичний твір про щасливе і безтурботне життя пастухів, сформувався в Італії, популярний у ХVІ – ХVІІст.

2. Робота над змістом поезії

1). Тема поезії.

2). Ідея поезії.

3). Як хлопчиків називає поетеса?

4). Як явища природи підкреслюють горе матерів?

5). За допомогою яких слів досягається емоційність та експресивність поезії?

6). Які зорові та слухові виражальні засоби вживає поетеса?

7). В яких словах передана ідея національної незнищенності?

8). Підтвердіть словами поезії думку про торжество життя над смертю.

9). Які архетипні образи використано в поезії?(Мальви, степ, діди, матері).

Б. «Українське альфреско» (підготовлений учень декламує поезію напам′ять).

1. Робота зі словником. Значення слова «альфреско».

Альфреско – це настінний живопис водяними фарбами на штукатурці. Фрески багатьох київських храмів виконано саме так .

2. Робота над змістом поезії.

1). Як ви зрозуміли сюжет вірша?

2). Яким віршовим розміром написана поезія? (Катрен).

3). Теорія літератури. Катрен – в перекладі з французької чотиривірш. Строфа з чотирьох рядків, яка в кожному окремому випадку може мати суміжне, перехресне або кільцеве римування. Чотиривірш – найпоширеніша форма строфічної будови віршів від найдавніших часів народнопісенної лірики до наших днів.

4). Випереджальне завдання. Назвіть поезії Ліни Костенко, які написані катренами.

5). Ідейно-художній аналіз поезії.

V. Рефлексивно-оцінювальний етап.

«Незакінчені речення».


  1. На цьому уроці я дізнався про… (творчість Ліни Костенко).

  2. В поезіях «Українське альфреско» , «Пастораль ХХ сторіччя» Україну показано через…(архетипні образи).

  3. Поезії Ліни Костенко досі популярні тому, що в них розповідається про …(вічність роду й народу, незнищенність краси, доброту й людяність).

  4. Кредо поетеси – (свобода і правда)

  5. Поезії Ліни Костенко навчають нас…

«Кодекс честі – заповідь нащадкам».

(Учні записують по одному афоризму із творів Ліни Костенко, які готували вдома, обмінюються ними. Вчитель дарує свої афоризми).



VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

І-ІІ рівень. ст.307-317, вивчити поняття з теорії літератури.

ІІІ рівень. Знайти і проаналізувати архетипні образи в поезії Ліни Костенко «Я вранці голос горлиці люблю», Д. Павличка «Два кольори», А. Малишка «Пісня про рушник».

ІV рівень. Написати твір на тему «Лист до Ліни Костенко».

Побажання учням. Рядки із поезії Ліни Костенко «Пісенька з варіаціями».

І все на світі треба пережити, 


І кожен фініш – це, по суті, старт, 
І наперед не треба ворожити, 
І за минулим плакати не варт.

Хай буде все небачене побачено


Хай буде все пробачене пробачено. 
Єдине, що від нас іще залежить, – 

Принаймні вік прожити як належить.



«Кодекс честі – заповідь нащадкам»

! Людині бійся душу ошукать,

Бо в цьому схибиш – то уже навіки.
! Зробити щось, лишити по собі…

Щоб тільки неба очі голубі

Цю землю завжди бачили в цвітінні.
! Любіть травинку і тваринку,

І сонце завтрашнього дня.


! Не треба думати мізерно.
! Є для серця така покута:

Забувати скоріше зло.


! Не забувайте незабутнє,

І не знецінюйте коштовне,

Не загубіться у юрбі.

! Життя людського строки стислі.

Немає часу на поразку.
! Не дай мені заплутатись в дрібницях,

Не розміняй на спочинки доріг.


! І все на світі треба пережити.
! Люди, будьте взаємно красивими.
! Єдине, що від нас іще залежить, -

Принаймні вік прожити як належить.


! Найвище уміння – почати спочатку,

Життя, розуміння, дорогу, себе.


! Поезія – це завжди неповторність,

Якийсь безсмертний дотик до душі.

Основні твори:

поетичні збірки

«Проміння землі»,

«Вітрила»,

«Мандрівки серця»,

«Зоряний інтеграл»,

«Княжа гора»,

«Над берегами вічної ріки»,


«Неповторність,

«Сад нетанучих скульптур»,

«Вибране»,
«Річка Геракліта»;

Поеми


«Сніг у Флоренції»,
«Дума про братів неазовських»,

«Берестечко»;

Історичний роман у віршах

«Маруся Чурай»;

Прозовий роман

«Записки українського сумашедшего».

КЗ «Верхньотерсянська ЗОШ І-ІІІ ступенів»

Гуляйпільської районної ради

Урок української літератури 11 клас

Тема: Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях поетеси. «Пастораль ХХ сторіччя», оригінальність жанру. «Українське альфреско». Українські фольклорні типи, новітнє переосмислення їх.

http://www.poetryclub.com.ua/upload/poem_all/00419085.jpg

Підготувала і провела учитель

української мови та літератури

Шаповал Н. Б.



2013 рік



Каталог: uploads -> editor
editor -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок української літератури 11 клас iconУрок з української літератури, 11 клас
Підготувала: Суховерська О. М учитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, старший учитель
Урок української літератури 11 клас iconУрок № української літератури 8 клас

Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури 9 клас Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко батько української прози
Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко — батько української прози. "Маруся" — сентиментально-реалістична повість, перший прозовий твір...
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови
Мета: допомогти учням глибше осмислити ідейно-художній зміст творів поетів-романтиків; надати предметні компетентності, сформувати...
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури (11 клас)
Тема. Павло Тичина – «дивний мрійник з очима дитини І розумом філософа». Світла нота «Сонячних кларнетів»
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури 11 клас Учитель І категорії
Тема. Українська література за межами України. Література в Західній Україні
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури і англійської мови (8 клас) «Поет трагічної долі»
Розробка інтегрованого уроку української літератури І англійської мови у 8 класі «Поет трагічної долі»
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури і англійської мови (8 клас)
Обладнання: портрет Л. Українки, ілюстрації до творів, тзн, роздатковий матеріал, виставка літературних творів
Урок української літератури 11 клас iconУрок № української літератури 11 клас 20. 01. 14, 23. 01. 14
Тема І. Багряний Основні віхи життя й творчості митця. «Тигролови» як український пригодницький роман. Проблема свободи й боротьби...
Урок української літератури 11 клас iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка