Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови



Скачати 128.1 Kb.
Дата конвертації06.07.2017
Розмір128.1 Kb.
ТипУрок

Коротичанський ліцей

Харківської районної ради

Харківської області

Тема. Українські поети-романтики ХІХ ст.

Урок української літератури

9 клас

Виконала: Білоус І. І.,

вчитель української мови

та літератури

вищої кваліфікаційної

категорії

Тема. Українські поети-романтики ХІХ століття

Мета: допомогти учням глибше осмислити ідейно-художній зміст творів поетів-романтиків; надати предметні компетентності, сформувати компетенції та «спровокувати» рефлексії, а саме: ознайомити учнів з романтизмом як літературним напрямом в Україні та творчістю найвідоміших поетів-романтиків;

розвивати пам'ять, висловлення власної думки щодо прочитаного; навички аналізувати художні твори, простежуючи в них приналежність до літературної течії; стимулювати учнів до пошукової діяльності і навчити методиці самостійного вивчення матеріалу;

виховувати любов до художнього слова, естетичний смак; прагнення до духовного збагачення, шанобливе ставлення до народної моралі й етики; національну гордість та естетичні почуття, почуття гармонійності у мистецтві і житті



Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу з використанням групових форм роботи.

Обладнання: портрети письменників, збірки творів, краєвиди України, аудіо запис пісень, літературознавчі словники.

Теорія літератури: романтизм, ліричний вірш, романс, ліричний герой, елегія, балада.

Учні повинні знати:

  • визначення і основні риси романтизму;

  • представників українського романтизму;

  • мотиви творчості «ранніх романтиків»;

  • які з творів стали відомими романсами;

  • особливості українського романтизму.

Учні повинні уміти:

  • виразно і вдумливо читати романтичні поезії;

  • висловлювати і обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного;

  • добирати цитати на підтвердження власних думок;

  • розрізняти, до якого літературного напряму належить художній твір;

  • брати участь у дискусії з літературної проблеми;

  • провести презентацію власного пошуку і дослідження літературного матеріалу;

  • бути впевненими у собі, але толерантними;

  • відчувати прекрасне;

  • почуватись гармонійними особистостями;

  • відчувати дух команди;

  • визначати лейтмотив поезій.

  • коментувати їх у зв’язку з художніми особливостями творів і в контексті народнопісенної лірики.

Етапи особистісно орієнтованого навчання: поділ класу на групи за бажанням працювати під керівництвом певного лідера (керівниками обрані п’ять неформальних лідерів класу), бесіда з кожною групою: цілевизначення, завдання, пошук проблеми у навчальному матеріалі - життєвої чи творчої, проектування роботи на уроці, повідомлення вимог до презентації чи портфоліо; рефлексія.

З абсолютною впевненістю

можна сказати:

романтики зробили

великий внесок у розвиток

художнього психологізму,

розкривши людську душу

як непояснимий,

непідвладний

раціональному

аналізу феномен.

Шевельов Ю. –

літературознавець

Хід уроку



І. Актуалізація опорних знань

Повторення учнівських знань з теорії літератури. Хоч ми працюємо і в групі, але в кінці уроку буде виставлена сумарна оцінка за роботу кожному.



Бліц-опитування:

  1. Що таке літературний процес? (Творча єдність значної групи письменників певного історичного періоду, близьких один до одного своїм світоглядом, ідейними настановами, життєвим досвідом та художньою манерою).

  2. Розставте ці літературні напрями відповідно до їхньої появи в українській літературі: просвітницький реалізм, класицизм, сентименталізм. (1. Класицизм – 17-18 ст., спрямований на культуру Греції та Риму, зразковий, ідеальний; 2. Сентименталізм – др. пол. 19 ст., відображаються почуття і пристрасті простої людини, заперечується класицизм; 3. Просвітницький реалізм: к.17 –п.18 ст., правдиве відображення дійсності).

  3. Вивчаючи яку тему, ми говорили про романтику і романтизм? (І. Котляревський, Г. Квітка-Основяненко).

Яке з цих слів означає літературний напрям? (Романтизм – прикрашене, ідеальне зображення дійсності)

  1. Які риси властиві романтизму? (мрійливість, героїка, захоплення незвіданим, таємничим).

Хто представляє романтизм у світовій літературі? (Шіллер, Гейне, Кланд, Скотт, Байрон, Гюго, Міцкевич, Жуковський, Рилєєв).

2. Заповніть понятійну таблицю. Сьогодні ми будемо працювати в групах, це дасть нам можливість опрацювати більшу кількість матеріалу.

Заповніть пропуски необхідною інформацією. Що об’єднує цих трьох поетів?



1-ша група

Яків Головацький


?1

Маркіян Шашкевич




Іван Вагилевич







2-га група.

Маркіян Шашкевич


?2

Петро Гулак-Артемовський




Євген Гребінка







3-тя група.

Петро Гулак-Артемовський


?3

Микола Костомаров




Михайло Петренко





4-та група.

Євген Гребінка

?4

Михайло Петренко





Віктор Забіла




Відповіді: 1. «Руська трійця». 2. Поети-романтики. 3. Харківська школа-романтиків. 4. Автори відомих романсів.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1.Тема уроку «Українські поети-романтики ХІХ століття». Ми продовжимо роботу, розпочату на попередньому уроці.

2. Цілевизначення, ми проведемо, використовуючи метод «Незакінчене речення». Продовжіть речення «Від сьогоднішнього уроку я очікую …». «Після цього уроку я …»

ІІІ. Етап проектування.

Ознайомтесь із планом роботи на уроці, обговоріть його в групах і відредагуйте в разі потреби.



План уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бліц-опитування (повторення знань з теорії літератури).

2. Заповнення понятійної таблиці «Що об’єднує цих трьох письменників?».

ІІ. Оголошення теми і мети.

Цілевизначення.



ІІІ. Ознайомлення із планом роботи.

  1. Редагування плану.

  2. Слово вчителя «Особливість українського романтизму».

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

  1. Самостійна робота з підручником пошуково-дослідницького характеру.

  2. Обмін інформації у формі гри «Ажурна пилка».

V. Контрольно-оцінювальний етап.

1. Тестовий контроль. (Взаємоперевірка).

2. Оцінювання роботи.

3. Коментування домашнього завдання.



VІ. Рефлексія.

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

Звучить пісня на слова поетів-романтиків

Слово вчителя

Ми подовжуємо вивчати тему «Нова українська література середини ХХ ст.». Ми ознайомились із творчістю І.Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка. У кінці І семестру ми розпочали вивчати тему «Література українського романтизму 20-50-х років ХІХ ст.». Ми розглянули біографії таких письменників, як Євген Гребінка, Микола Костомаров, Віктор Забіла, Михайло Петренко. Дома ви опрацювали матеріал теми «Розвиток нової української літератури на західноукраїнських землях 30-50 рр. ХІХ ст.». Ви дізнались про гурток «Руська трійця», альманах «Русалка Дністровая», про життя і творчість М. Шашкевича. На вивчення цієї теми за програмою відведено 3 години, але не можливо за такий короткий час охопити весь матеріал. Тема надзвичайно цікава і важлива. Адже понад 200 років ми вивчаємо твори письменників даного періоду і захоплюємось їхніми геніальними творами. Сьогодні слово «романтизм» звучить як щось застаріле, неактуальне. А хіба можуть бути такими почуття людини?! Ось чому і сьогодні звучать романси, написані поетами-романтиками:



  • «Місяць на небі»;

  • «Чорнії брови, карії очі» автори забуті

  • «Гуде вітер вельми в полі» сл. В.Забіли;

  • «Вечірня пісня» сл. В.Самійленка, муз. Кирила Стеценка;

  • «Ніч яка місячна» сл. М. Старицького;

  • «Повій, вітре, на Вкраїну» сл. С.Руданського;

  • «Стоїть гора високая» сл. Л. Глібова;

  • «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» сл. І.Франка.

Український романтизм має свої особливості. З ними ми ознайомились на попередньому уроці.

Особливості українського романтизму :

  1. Велику роль в усіх родах літератури відігравала національно-історична тематика;

  2. Ідеалізувалися патріархальні відносини;

  3. У характерах поєднувалися національне і соціальне першоджерела;

  4. Ліричний герой перебуває у гармонії з природою;

  5. «Світова туга» носила характер суму за минулою славою та волею України;

  6. Український романтичний герой – це людина, яка є часткою всеосяжної природи, індивідуально-неповторна; тому часто використовується прийом психологічного паралелізму – паралельне зображення людини і природи:

  7. Головний герой українського романтичної поезії – вільний козак, вершник – символ виклику долі;

  8. Підносився ідеал суспільно активної, діяльної людини – патріотичної, хороброї, здатної на самопожертву, відстоює інтереси України.

А зараз вам пощастить поспілкуватись із шедеврами поетів-романтиків. Ми будемо працювати у формі гри «Карусель». З правилами роботи в групі ви знайомі. А якщо щось забули, то перегляньте пам’ятку, яка лежить на вашій парті.

Побудуйте групове повідомлення на основі запитань і завдань. Познайомте своїх товаришів із інших груп із ним. По закінченню роботи нас чекає перевірка, тому будьте уважні. При чому під час тестової перевірки ви матимете змогу користуватися лише власними записами.



1-ша група. Прослухайте музичний твір і виконайте завдання. Потім повідомте свою інформацію учням інших груп. Запишіть інформацію у вигляді плану, тез або в іншій формі, яка вам прийнятна.

  1. Доведіть, що «Українська мелодія» Є. Гребінки – це авторська балада. Для цього назвіть особливості народних балад, основні мотиви їх.

Балада (від прованс. balada - танцювальна пісня) - це невеликий віршований ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного чи героїчного змісту.
Перекажіть сюжет твору. Чим він нагадує сюжет «Наталки Полтавки»

І. Котляревського? Що спільного і відмінного в характерах героїв?



  1. У якій формі написано твір? Чи сприяє така форма глибшому розкриттю характерів персонажів?

  2. Доведіть, що «Українська мелодія» - романтичний твір.

  3. Які художні засоби використовує автор?

2-га група. Прослухайте пісню на слова Віктора Забіли «Соловей».

Елегія – один із жанрів лірики: вірш, у якому виражені настрої смутку і журби.

  1. Чи можна вважати твір «Соловей» В.Забіли елегією?

  2. Доведіть, що в основі твору – прийом контрасту. Який основний мотив пісні? Схарактеризуйте ліричного героя. Чому він страждає?

  3. Розкрийте символіку образів соловейка та пугача.

  4. Знайдіть у поезії зображально-виражальні засоби, властиві творам романтизму.

3-тя група. Прослухайте пісню Михайла Петренка «Небо».

Романс – це сольна лірична пісня, здебільшого про кохання, як правило, без приспіву.

  1. Доведіть, що пісня «Небо» М.Петренка – романс.

  2. Що символізує небо у творі? Доведіть, що небо і земля – це поетична антитеза. Яка основна думка поезії?

  3. Чи можна назвати ліричного героя твору романтичною натурою? Обrрунтуйте.

  4. Знайдіть і вірші епітети й метафори, поясніть їх роль.

4-та група. Прослухайте пісню на слова Миколи Костомарова «Соловейко» і виконайте завдання.

  1. Що ріднить твір із фольклором?

  2. Доведіть, що твір побудований на контрастах

  3. Яку роль у поезії відіграє пейзаж?

  4. Схарактеризуйте ліричного героя. Доведіть, що один із мотивів вірша – самотність. Знайдіть рядки, що свідчать про кардинальну зміну в настрої героя. Чим вона зумовлена?

  5. Проаналізуйте римо-ритмічні особливості поезії.

Звучить пісня на слова поетів-романтиків

V. Контрольно-оцінювальний етап.

Підіб’ємо підсумки уроку з допомогою тестових завдань, особливістю яких є різна кількість правильних відповідей у кожному. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 2 бали. Отже, ви можете отримати 12 балів.



Тести

  1. Назвіть представників Харківської школи романтиків.

А. П. Гулак-Артемовський

Б. Л. Боровиковський

В. М. Шашкевич.

Г. А. Метлинський.

Ґ. Я. Головацький

Д. В. Забіла.



2. Визначте представників «Руської трійці».

А. М. Костомаров.

Б. М. Петренко.

В. М .Шашкевич.

Г. І. Вагилевич.

Ґ. Я. Головацький.

Д. В. Забіла.

3. Укажіть жанри, у яких найчастіше творили романтики.

А. Ода.


Б. Байка.

В. Балада.

Г. Елегія

Ґ. Романс.

Д. Фігурний (курйозний вірш).

4. Знайдіть теми й мотиви, характерні для лірики поетів-романтиків.

А. Туга і самотність.

Б. Нерозділене кохання.

В. Возвеличення материнської любові.

Г. Сатиричне зображення верхівки суспільства.

Ґ. Уславлення героїчних сторінок національної історії.

Д. Роль поезії у суспільному житті.

5. Поєднайте прізвища авторів та назви їхніх творів.


  1. П. Гулак-Артемовський А. «Українська мелодія»

  2. Є. Гребінка Б. «Веснівка»

  3. М. Костомаров В. «Рибалка»

  4. В. Забіла Г. «Небо»

  5. М. Петренко Ґ. «Соловей»

  6. М. Шашкевич Д. «Соловейко»

  1. «Виняткові герої у виняткових обставинах» - є характерною рисою:

А. Символізму.

Б. Класицизму.

В. Імпресіонізму.

Г. Романтизму.






Відповіді: (Взаємоперевірка)

1. А, Б, Г, Ґ, Д.



  1. В, Г, Ґ.

  2. В, Г, Ґ.

  3. А, Б, Ґ, Д.

  4. 1 В; 2 А; 3 Д; 4 Ґ; 5 Г; 6 Б.

Дайте оцінку роботи групи. Підкресліть правильну відповідь

  1. Дружна/недружна робота.

  2. Взаємопорозуміння – було/не було.

  3. Правила етикету спілкування порушувалися/не порушувались.

  4. Перелік імен найбільш активних учнів.

Домашнє завдання

  1. Написати творчу роботу на тему «Чи потрібен романтизм неромантичному поколінню?».

  2. Повторити матеріал, який було задано на канікули (Життєвий і творчий шлях у будь-якій формі: хронологічна таблиця, твір-есе, інтерв’ю, психологічний портрет).

  3. Прочитайте оповідання «Ніч проти Івана Купала».

VІ. Рефлексія.

Підбиття підсумків уроку ми проведемо у формі інтерактивної гри «Мікрофон». Продовжіть речення.



  1. «На уроці мене зацікавило те, що ...».

  2. «Мені здається, у наш час поезія романтиків …».

  3. «Вірші для мене …».

  4. «Найбільше враження на мене справив твір .. , тому що …».

  5. «Поети-романтики особисто мені …».

  6. «У стилі романтизму мені імпонує …».

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconУрок зарубіжної літератури в 6 класі
Підготували: Прадійчук Олена Лук’янівна, вчитель російської мови та зарубіжної літератури, І гурська Раїса Леонтіївна, вчитель української...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconТема проекту
Гвоздецька К. В.,вчитель української мови та літератури зш І-ІІІ ст.№25 м. Івано-Франківська; Павлюк М. П., вчитель української мови...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconУрок з української літератури у 7 класі Підготувала: вчитель української мови І літератури
Тема. Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях письменниці. Поезії «Чайка на крижині», «Крила»(диптих). Духовне багатство – найбільший...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconУрок з української літератури, 11 клас
Підготувала: Суховерська О. М учитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, старший учитель
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconУрок української літератури в 11 класі Підготувала: Денисенко Людмила Василівна, вчитель української мови та літератури
Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його житття;...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconЛітературні ігри — крок до інтелектуальності, винахідливості, творчості Творча добірка Баб’юк Ганна Андріївна вчитель української мови та літератури Старокостянтинів — 2008
Баб’юк Ганна Андріївна, вчитель української мови та літератури Немиринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Старокостянтинівської...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови icon9 клас (збірник вправ, завдань,тестів) смт Каланчак
Упорядник: Кравченко Ірина Миколаївна, вчитель української мови та літератури Олександрівської загальноосвітньої школи і-ш ступенів,...
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconТеофіпольський районний методичний кабінет лисогірська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів вчитель української мови та літератури
«народознавчі елементи на уроках української мови. Дидактичний матеріал». Теофіполь 2016. с
Урок української літератури 9 клас Виконала: Білоус І. І., вчитель української мови iconІнтеграція педагогічних технологій на уроках словесності: активізація творчого потенціалу учня Підготувала вчитель української мови та літератури Чаплинської сзш І – ІІ ступенів Тарасова Тетяна Петрівна
Пріритетні завдання в формуванні особистості на уроках української мови та літератури


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка