Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька



Скачати 107.15 Kb.
Дата конвертації12.07.2017
Розмір107.15 Kb.
ТипУрок

Новоград - Волинська ЗОШ І – ІІІ ступенів № 3

Особистісно зорієнтований

урок української літератури у 6 – Б класі

Володимир Винниченко «Федько – халамидник».

Образ Федька.

Щедрість головного героя твору на добро

Вчитель

І кваліфікаційної категорії,

«старший учитель»

Классович С.П.


13 жовтня 2011 р.

Ознайомлення з проектом уроку
Доброго дня усім! Сьогодні ви відвідаєте урок української літератури у 6 класі. За системою ОЗОНу в цьому класі працюю другий рік. Тема уроку: Володимир Винниченко «Федько – халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро. Ім’я уроку: «Добрий чоловік - надійніше кам’яного мосту». В основу уроку покладені принципи особистісно зорієнтованого навчання. Звичайно, не всі уроки проводяться за озонівською структурою. Це може бути 1 - 2 уроки на семестр, але на кожному уроці намагаюся використовувати елементи озону. Як особистісно зорієнтований урок я визначила урок з розділу «Я і світ». Надзавданням свого уроку обрала прислів’я «Не одяг прикрашає людину, а добра справа». Хочу довести до учнів істину, що в людині головне її внутрішній світ. На даному уроці використовуватиму такі методи, форми та прийоми роботи: бесіда, слово вчителя, робота зі змістом тексту, складання схеми, робота в парах, прийом «незакінчене речення», літературний диктант, словникова робота.

Вибір зумовлений тим, що переважаючим каналом сприйняття є слуховий аналізатор і частина дітей є візуалами та аудіалами, а тому робота буде спрямована на роботу з текстом, ілюстраціями, проговорення усіх етапів уроку.

На своїх уроках намагаюся формувати учня – читача, розвивати такі рушійні сили читання як уяву, емпатію, почуття. Вчу бути читачем. Я ставлюся до твору як читач і вчу учнів думати про себе як про читача.

Спрогнозувати на перед, яким буде урок я не можу, але надіюсь, що все буде добре, що діти будуть впевнені в собі і досягнуть цілей, поставлених на початку уроку.

Із дзвінком особистісно зорієнтований урок не закінчується.


Світлана Павлівна Классович,

учитель української мови та літератури

ЗОШ №3

Урок української літератури у 6 – Б класі

Тема: В. Винниченко «Федько-халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник», вчити дітей характеризувати героїв; розвивати культуру зв’язного мовлення, висловлювати власні міркування щодо прочитаного.
Цілі:

Учні знатимуть:


  • зміст прочитаного оповідання;

  • основні риси характеру дійових осіб


Учні вмітимуть:

  • характеризувати життєві позиції героїв оповідання, визначати основні риси дійових осіб твору;

  • висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.


Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал
Методи, форми, прийоми роботи: бесіда, слово вчителя, робота зі змістом тексту, складання схеми, робота в парах, прийом «незакінчене речення», літературний диктант, словникова робота.
Ім’я уроку: «Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту»
Методичне надзавдання уроку: допомогти учням усвідомити справедливість народного прислів’я

« Не одяг прикрашає людину, а добра справа».



Хід уроку

І. Мотиваційний етап уроку

1. Забезпечення емоційної готовості до уроку

Учитель. Доброго дня усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо й день неповторний – теплий, осінній, з гостями у класі. Діти, а з яким настроєм ви прийшли на урок, що ви відчуваєте? (відповіді дітей)

- Знаєте, а я теж хвилююся. Давайте подаруємо один одному усмішку. Вона додасть настрою та надії, що все буде добре.

2. Вступне слово вчителя

- Ваша усмішка не схожа на інші, вона індивідуальна, властива тільки вам, бо кожен з вас – окрема людина, неповторна. А ви вважаєте себе особистістю? (відповіді дітей). Ви неповторні? Що відрізняє вас від інших? Чим ви неповторні?

- А герой твору, який ми вивчаємо, також неповторний? (відповіді дітей). А хто автор?



3. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань

Учитель:


- На минулому уроці ми ознайомилися з біографією Володимира Винниченка, а вдома ви повинні були прочитати оповідання. Підніміть руку, хто прочитав? Молодці! Є над чим працювати.

- А зараз перевіримо те, що ви засвоїли. Проведемо літературний диктант. Пишемо в зошитах:

Число

Класна робота



а)Літературний диктант

- Пропоную вам доповнити речення. Я читаю речення, а ви лише записуєте його продовження, нумеруючи послідовність речень.



  1. Батьківщиною для Винниченка є …. (Кіровоградщина).

  2. Письменник навчався в гімназії… (місцева класична)

  3. Потому вступив на юридичний факультет… (Київського університету )

  4. Емігрував за кордон у …(1921)

  5. За кордоном проживав у … (Франції)

  6. Винниченко був не лише письменником, а й … (громадським діячем)

  7. За радянських часів творчість митця була … (заборонена)

  8. Федько є героєм оповідання… («Федько – халамидник»)

  9. Батько карав Федька за провини, а потім - давав… (гроші за правду)

  10. Федько не любив … (товаришів видавати )

  • У вас є правильне продовження кожного речення, за три хвилини ви повинні обмінятися зошитами і перевірити літ. диктант.

(Обмін зошитами, взаємоперевірка)

  • Підніміть руку, хто дав 10 правильних відповідей; а хто - 9,8,7 ; а хто – 6.5,4; а хто – 3,2.1?

  • Молодці! (Декому ще є над чим працювати)

ІІ. Цілевизначення та планування

  1. Окреслення кола проблем, які розв’язуватимуться

  • Ми маємо зрозуміти, який є Федько і довести, що він багатий на добро.

  • Я хочу, щоб вийшовши з уроку, ви усвідомили, що красить людину.

  • Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу зі змістом оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник».

а). Словникова робота

  • А хто нам нагадає, що ми називаємо оповіданням?

  • Оповідання - це епічний твір. Хто нагадає визначення епічного твору?

(Твір, у якому послідовно про щось розповідається, описується побут, історія життя, пригоди, вчинки героїв.)

Слово вчителя

  • Молодці! Ви знаєте, коли я прочитала цей твір, то пригадала народне прислів’я «Добрий чоловік - надійніше кам’яного мосту», бо я вважаю, що Федько хоч і розбишака, проте добра людина. А як думаєте ви? Я пропоную це прислів’я взяти за ім’я нашого уроку. Чи погоджуєтесь ви зі мною? (Відповіді учнів).

Тож пишемо у зошитах ім’я уроку.

2. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «В. Винниченко «Федько-халамидник». Щедрість головного героя твору на добро.

Чи зрозуміла вам тема уроку?

Вона є у вас на партах. Запишіть у зошити. Подумайте , що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? («Незакінчене речення»)



На дошці Я хочу дізнатися…

зрозуміти…

відчути…

(Узгодження індивідуальних і загальних цілей)



  • У мене є і загальні цілі. Вони у кожного на парті. Що б ви хотіли змінити, доповнити?

(визначення учнями власних цілей у зошитах, зачитування окремими учнями)

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

  1. Бесіда.

  • А що означає прочитати твір?

  • Ви прочитали оповідання. Скажіть, чи всі слова зрозумілі у назві твору, що означає слово «халамидник» - (бешкетник, розбишака).

  • А чому автор назвав твір не просто Федько, а Федько-халамидник?

  • Як ви думаєте, чому? Невже він такий поганий – ми ж хочемо з’ясувати доброту хлопчика?

  • Скажіть, які враження викликав цей твір?

  • Що ви думали, читаючи оповідання?

  • Що відчули після прочитання твору?

  • Чи обурилися, що уявили?

  1. Робота зі схемою

  • Хто в центрі розповіді?

  • А хто оточує Федька?

(Робота на дошці та в зошитах, використовуючи матеріал тексту, складаємо схему)

батько Федька Толя батькоТолі


мати Федька ФЕДЬКО мати Толі



Стьопа Грицик


Спірка Васько
Ми отримали схему головних та другорядних героїв оповідання. Федько знаходиться в центрі розповіді, його характер розвивається у стосунках із другорядними героями.

Отже, Федько є головним героєм твору.



  1. Еврістична бесіда.

-Хто є Федько?

-А хто – Толя?

- Що їх різнить, а що об’єднує?

-Знайдіть у творі портретну характеристику Федька.

- А як описано зовнішність Толіка?

(Діти відповідають, зачитуючи уривки)

-Скажіть як автор характеризує поведінку і риси характеру Федька?

( Відповіді із зачитуванням уривків із твору)


  • Які риси характеру Федька проявляються в історії зі змієм?

  • Чи є у хлопця доброта? В чому вона виявляється?

  • Охарактеризуйте поведінку хлопця під час сварки з батьками.

  • За що батько давав гроші Федьку?

  • У зв’язку з чим Федько повсякчас отримував тумаки від батька?

  • Як ви думаєте, чому Толя дружить із Федьком?

  • Як відносяться хлопці до Федька?

  • Які риси характеру притаманні Толі і яка поведінка героя?

(Діти відповідають, зачитуючи уривки)

  • На вашу думку, на чиєму боці автор твору?

  • А, може, ви хочете мене щось запитати стосовно твору?

  1. Слово вчителя

У творі автор називає Федька: мужиченя, паршивець, одурілий хлопець, шибеник, мурло репане, не щастячко, сибіряка, халамидо, ідоляко, люципере. Про яке ставлення автора до героя свідчать ці слова? Як автор ставиться до Толі?

  • Пригадайте епізод, коли Федько зняв Толю з крижини і як повівся Толя у цій ситуації?

  • Як би повівся кожен з вас на місці Федька після зізнань Толі?

Учитель.

  • Отже, Федько – дитячий отаман. У ньому відвага, життєвий азарт, винахідливість, надійність - це малий бешкетник. У нього безліч вад і недоліків. Та в нього є чому вчитися не лише дітям, а й дорослим. Автор не тільки показав Федька як розбишаку, а й зумів показати честь, совість, велич душі хлопчика. Натура Федька повна суперечностей і протиріч, у яких загартовується людське Я. Такі люди як Федько - велика рідкість. Це люди особливі, спонукати їх до вчинку може щось дуже важливе, наприклад, велика сердечна доброта, вроджений потяг захищати слабшого і безпомічного.

Толя - «Лякливий, як заєць, а шкідливий, як кішка» (народна мудрість про героя)

  • Скажіть мені, то Федько добрий хлопчик? А надійний? На нього можна розраховувати у скрутну хвилину?

  1. Словникова робота.

  • Автор у творі представляє двох героїв, постійно їх порівнюючи, протиставляючи - такий художній засіб у творі називається контраст.

  • Контраст = антитеза = протиставлення – стилістична фігура, авторський прийом.

(запис у зошитах)

  • Робота з ілюстраціями до твору

ІY. Рефлексивно-оцінювальний етап

1. Бесіда.

- Cкажіть, то Федько добра людина? А надійна? Він підтримає у скрутну хвилину?

- Чи досягли ви цілей, поставлених на початку уроку?

- Що хотів автор донести до нас, читачів, цим твором, яку думку?

Народне прислів’я («Не одяг прикрашає людину, а добра справа»)

- Що уявили, що пережили?



2. Рефлексія почуттів.

Незакінчене речення: «Урок допоміг мені…», «Оповідання змусило мене задуматись над тим, що …»
3. Само-, і взаємооцінювання.

Закінчити речення.

«Я сьогодні молодець, бо….». «Найкраще на уроці працювали…, тому що….».

«Їм допомагали….»

Урок закінчується, а розмова - ні. Ми ще повернемося до неї на наступному уроці.

Y. Домашнє завдання:

Обов’язкове загальне: написати лист улюбленому герою. З яким питанням ви б хотіли до нього звернутися?

Обов’язкове на вибір: Уявити щасливу розв’язку твору. Записати її як коротку епічну оповідь

За бажанням: намалювати ілюстрацію до твору

Тема:

В. Винниченко «Федько-халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро
Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник», вчити дітей характеризувати героїв; розвивати культуру зв’язного мовлення, висловлювати власні міркування щодо прочитаного.
Цілі:

Учні знатимуть:


  • зміст прочитаного оповідання;

  • основні риси характеру дійових осіб


Учні вмітимуть:

  • характеризувати життєві позиції героїв оповідання, визначати основні риси дійових осіб твору;

  • висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.



Літературний диктант

1. …Кіровоградщина

2. … місцева класична

3. … Київський університет

4. …. 1921

5. … Франція

6. … громадським діячем

7. … заборонена

8. … «Федько-халамидник»

9. … гроші за правду



10. … товаришів видавати
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро Учитель. Доброго дня усім! Сьогодні ви
Хочу довести до учнів істину, що в людині головне її внутрішній світ. На даному уроці використовуватиму такі методи, форми та прийоми...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок № Тема. Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник». Федько як особистість Мета
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, портрет письменника, таблиця «Права дитини», презентація
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconВолодимир Винниченко (26 липня 880 — березня 1951) Життєвий шлях письменника…
Володимир Винниченко народився 14 липня 1880 року (за ст ст.), в місті Єлисаветграді Херсонської губернії в робітничо-селянській...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті
Мета: вчити семикласників аналізувати художній образ; розвивати естетичне чуття слова, вчити бачити й розуміти красу в природі, людині...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок математики та української літератури у 8 класі
Розробка інтегрованого уроку з математики та української літератури у 8 класі «Знаходження квадратного кореня. Стежками нашої землячки...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок української літератури у 8 класі Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Образ Калитки
Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Образ Калитки. Гроші як сенс життя Герасима Калитки у п’єсі «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок української літератури в 9 класі «І. П. Котляревський зачинатель нової української літератури»
...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconУрок з української літератури у 7 класі Підготувала: вчитель української мови І літератури
Тема. Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях письменниці. Поезії «Чайка на крижині», «Крила»(диптих). Духовне багатство – найбільший...
Урок української літератури у 6 б класі Володимир Винниченко «Федько халамидник». Образ Федька iconМихайло Грушевський. Володимир Винниченко
Мета : охарактеризувати історичні портрети діячів Української революції 1917-1919років, проаналізувати їх роль в будівництві національної...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка