Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті



Дата конвертації03.07.2017
Розмір38,9 Kb.
ТипУрок

Урок української літератури в 7-А класі
Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті.
Мета: вчити семикласників аналізувати художній образ; розвивати естетичне чуття слова, вчити бачити й розуміти красу в природі, людині й самому собі.
Обладнання: твори Б. Харчука, картини природи
Епіграф «Б'є грім, молотить град, а ти плекай свій нарцис, не забувай, чий ти син»

Борис Харчук



Хід уроку
І.

1. Заслуховування вивчених уривків із твору.

2. Словникова робота.

3. Зачитування уривку з повісті «Усе меркло: темніла гора. Ліс шумів, і хлюпало озеро, зустрічаючи досвіток. І обізвалось луною з лісу «Спробуй!»… І попливло річкою з лісу: «Спробуй! Спробуй!» Так закінчилася остання зустріч юнака з учителем. Він ще не знав, що стане Планетником. Його чекали випробування.»
ІІ. Бесіда з учнями:


  1. Які ж випробування чекали на юнака? І як він із них вийшов?

  2. Порівняйте «спілкування» Планетника з хмарами на с.200, 201, 212, 213. Чим вони відрізняються?

  3. Чому в тексті після слів Планетника, який, викликаючи дощову хмару, «шепотів спеченими губами», поставлено знаки оклику (с. 212)?

  4. Наскільки вдале порівняння, що хмари, які з'явилися на обрії, «моргнули» Планетнику? Адже йдеться про звичайну блискавку.

  5. Чому Планетнику все вдавалося, усе ладилося?

  6. Як відповідає юнак на слова односельців, що він – мудрець. Планетник?

  7. Розкажіть про зміни у світовідчутті, світосприйманні Планетника.

  8. Чи гармоніює із внутрішнім світом Планетника його портрет? Знайдіть відповідні рядки у творі.

  9. У чому виявилася любов Планетника до землі й світу?

  10. Яку винагороду отримав він за це?

  11. Як ставилися люди до життя Планетника?

  12. «Планетник орючи, жнучи, а то й сидячи над озером чи блукаючи лісом, не раз чув, мовби з роси і води голос Капуша «Спробуй…» Як ви гадаєте, із якою інтонацією мало б звучати це слово? Відтворіть її.

  13. А як звучали слова Капуша, сказані під час останньої зустрічі.. Осідлати хмару? Хочеш стати Планетником? Ти мій учень і помагач… - хрипко розсміявся і пропав»? Відтворіть інтонацією їхній зміст. Як ви гадаєте, чому Капуш при цих словах розсміявся?

Чим було зумовлене бажання юнака стати Планетником? Знайдіть у тексті відповідні рядки.

Що допомогло у здійсненні мрії?
ІІІ. Опрацювання плану характеристики героя (с.222 підручника)
ІV. Групова робота: підготовка до характеристики образів повісті
1-ша група – зовнішність Планетника, його мовлення.

2-га група – ставлення до себе і світу, визначення свого місця й призначення у світі (слова і вчинки)

3-я група – образ діда Капуша (Проблемні запитання: яка мета введення цього образу в повість? Що він символізує?)

4-а група – образ матері цілком реальний чи наділений надприродними рисами? Яка роль нарциса в повісті? Чому на початку твору він, незважаючи на турботу Планетника, загинув, а наприкінці розцвів і дав матері змогу визволити сина?


V. Коментування епіграфа уроку

Напишіть есе «Він такий, як усі ми?»

Пригадайте зміст повісті А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» (Запитання й завдання з підручника 10, 14 на с. 220)
Життєві цінності Планетника і Маленького принца





Любов

Краса













Планетник

мудрість













Маленький принц
















Відповідальність

Здатність бачити серцем




Планетник

Маленький принц

1. Краса. В усіх нас гуде крапелька небес

1. Пустеля гарна тим, що в ній десь криються джерела…

2. Творча праця. Найвища радість людини – орати й сіяти.

2. Причепурився сам уранці, причепурив гарненько і свою планету.

3. Любов. З любові і терпіння народжується людина і хліб.

3. Уміти любити.

4. Здатність бачити серцем. Як у дріб’язку вгадали велике.

4. Лиш серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима.

5. Відповідальність. Б'є грім, молотить град, а ти плекай свій нарцис.

5. Ти назавжди береш відповідальність за тих, кого приручив.


Укладання словничка художніх засобів


1. Метафори

Село і поля пливли у срібному мареві; камінь білів; червоніли сосни; місяць і зорі світилися у річці; в озері й у вікнах сільських осель; срібліли роси.



Порівняння

Камінь, що був схожий на велике млинове колесо; вони стояли на камені, як вмиті у ясну ніч.


Епітети


Мерехтливі зірки, карячкуваті сосни. (продовжте вдома цей вид роботи)
Підсумок уроку
1. Незакінчене речення: «Після вивчення повісті Б. Харчука «Планетник» я відчуваю… думаю… розумію…»
Домашнє завдання
1. Проаналізувати досягнення цілей теми за зошитом і підручником (с.223).

2. Підготуватися до письмового переказу (с.210, 211) від слів «Вони ішли, не шукаючи дороги, навпростець «до» - Спробуй! – почув юнак тільки його голос».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconКонспект уроку з української літератури в 7 класі
Тема Борис Харчук. „Планетник”. Роздуми про сенс людського життя, моральний вибір кожної людини. Добро І зло в повісті, в сучасному...
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті icon7-б клас Українська мова Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди прислівників за значенням Ступені порівняння прислівників Література Борис Харчук "Планетник" 7-А, в класи
Фразеологізми власне українського походження та фразеологічні запозичення з інших мов
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconУрок математики та української літератури у 8 класі
Розробка інтегрованого уроку з математики та української літератури у 8 класі «Знаходження квадратного кореня. Стежками нашої землячки...
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconУрок української літератури у 8 класі Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Образ Калитки
Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Образ Калитки. Гроші як сенс життя Герасима Калитки у п’єсі «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconУрок №6 Дата Тема (семестру,) Палітра музичних образів Тема уроку Образ танцю. Тип уроку: комбінований Жанр урок композиція
Моріса Равеля та особливостями розвитку образу звучання симфонічної п'єси
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconПлан-конспект уроку української літератури у 8 класі
Тема: Українські історичні пісні. Пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками, про боротьбу проти соціального...
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconКонспект уроку з української літератури у 7 класі на тему: "В. Голобородько. Поема "
Мета уроку: повторити біографію В. Голобородька, вміти виразно читати поезію, аналізувати прочитане, розкривати образ лелеки, знати...
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі учителя І категорії Тарасівської зош І-ІІІ ступенів
Мета уроку: ознайомити учнів з розповіддю Олени Пчілки про дитячі роки своєї дочки; шляхом перевтілень дітей в образи розвивати творчу...
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconКонспект уроку української літератури в 11 класі
Роман Уласа Самчука «Марія» один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про Голодомор. Образ матері Марії
Урок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті iconУрок зарубіжної літератури у 10 класі Тема уроку: «Життя, присвячене красі…» Оскар Уайльд. «Портрет Доріана Грея». Від тексту до контексту…
Сьогоднішній урок у нас, діти, буде таким, яким ви його самі створите. Зазвичай сценарій до кожного уроку пише вчитель. А ви, як...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка