Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи»Скачати 95,86 Kb.
Дата конвертації04.08.2017
Розмір95,86 Kb.
ТипУрок


АНОТАЦІЯ

Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» (за імпресіоністичною новелою М. Коцюбинського «Intermezzo») має міжпредметні зв’язки з екологією, адже душа головного героя знаходить перепочинок від бурхливих буднів міста та від людського горя саме на лоні природи рідної землі.: серед золотих нив та полів, природного спокою, пташиного щебету, грайливості білих вівчарок.

Спілкування з природою наповнює головного героя спокоєм, силою, енергією, знімає втому, лікує.

Завдяки спілкуванню з природою герой новели зміг відпочити, зняти втому, стрес та повернутися до людського спілкування, відновити себе.

Даний матеріал призначається для учнів 10 класу під час вивчення новели Михайла Коцюбинського «Intermezzo», адже спілкування з природою приносить радість всім людям, а її збереження – завдання кожного з нас.

Перед проведенням уроку пропоную учням послухати написану мною поезію «Бажання» на екологічну тематику, тому що «Intermezzo» – твір особливий, не схожий на будь-який інший у творчості самого М. Коцюбинського та й в усій українській літературі.

В ньому немає розгорнутого сюжету, зовнішнього конфлікту, діалогів та полілогів, які пожвавлюють сюжет, а є царство природи, панування Божої краси, розкіш барв і велич рідної землі. І все це об’єднане в одне ціле зболеним авторським «я», яке шукає порятунку в обіймах природи.

Ліричний герой після зцілення природою та перепочинку повертається до того, з чим жив раніше.


Автор вірша

вчитель української мови та літератури

Даценко Оксана Василівна
Бажання
Чарівне небо і вода,

Гаї, ліси і луки...

І моя сила молода

Не хоче горя й муки.


А чую гуркіт – голос віку,

Прогресу круговерть.

Невже природі вирве очі

Страшна, безжальна смерть?


Яку ж Господь створив красу

В своїй палкій любові?

Невже отруїмо весну

Його порад у слові?


Як нищити – уміють всі,

І роблять це, ой швидко!

Ну а поборників краси

Мені чомусь не видко.


Ми для природи не царі,

Ми лікарі, і тільки...

А будемо, мов «глухарі»,

Не стане навіть квітки.


Якщо дорослі і малі

В інстинкті руйнування,

То розпочнеться на Землі

Живого вимирання.


А я так хочу зупинить

Людську зарозумілість,

І в душі кожного улить

І розум, і сміливість.


Я сонця хочу, й щастя теж,

І квітів, квітів, квітів...

Кохання, радощів без меж

У дивному суцвітті.


Нехай медовим сонцеграєм

Течуть думки мої.

Ніколи хай не замовкають

Дзвінкоголосі солов’ї!


20.03.2001 рік м. Кіровоград

Комунальний заклад «Навчально-виховне об’єднання

«Школа козацько-лицарського виховання І-ІІ ступенів № 21 –

суспільно-гуманітарний ліцей – дошкільний навчальний заклад Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

Кіровоград

2014 рік


Тема: Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи (за імпресіоністичною новелою М. Коцюбинського «Intermezzo»)

Мета: Ознайомити учнів з новелою М. Коцюбинського, удосконалити вміння логічно висловлювати думки, прищепити любов до природи.

Обладнання: Пейзажні картини, текст твору, підручник.
Хід уроку
І. Вступ

Вчитель. Перед вивченням сьогоднішньої теми я прошу вас звернути увагу на художні полотна, які виставлено. Це пейзажні картини. Центральним образом кожної з них є сонце, яке своїм промінням пронизує природу, ллє самоцвіти, єднає небо і змелю. Від картин віє теплом, затишком і спокоєм. Прислухавшись, почуємо спів птахів, без яких неможливо уявити літній день.

Саме про такий спокій і тишу мріяв герой новели «Intermezzo», в якій сонце, ниви, птахи є головними «дійовими особами».

Написав цей твір М. Коцюбинський – людина, яка любила життя, світло, яку називали «сонцепоклонником». Так, природа – це те, що додавало натхнення виснаженій душі письменника. Будучи з дитинства хворобливою дитиною, він дуже цінував життя, прагнув у ньому знайти лише прекрасне, навіть там, де його важко віднайти. Син у спогадах про батька напише: «Він був людяним, не втрачав цієї риси протягом усього життя, любив добро, вірив у його переможну силу».

Останнім твором М. Коцюбинського стала новела «На острові». Написав він її незадовго до смерті. В основі лежить розповідь про агаву – рослину, яка живе доти, поки не зацвіте, а зацвівши, одразу помирає. Агава пробивається крізь каміння і першою вітає схід сонця. «Одчиняючи вранці вікно, я раз у раз бачу ряд цвітучих агав. Стоять стрункі і високі, з вінцем смерті на чолі, й вітають далеке море».

За висловом П. Тичини, письменник залишив нам найвищий заповіт: ніколи не розминатися з людиною. Так, саме людина стоїть на вершині кожного твору автора, для неї і про неї він пише.

Але досить дивним є ліричний герой імпресіоністичної новели «Intermezzo». Він, на перший погляд, хоче втекти від людей, усамітнитись, відійти далеко-далеко. І сьогодні ми повинні з’ясувати: чи тікає герой від суспільства, чи це був лише тимчасовий перепочинок, під час якого герой натягує струни душі, очищає душу, приймає в неї золотий засів цілющої сили природи.


ІІ. Історія написання

Про історію написання твору розповідають учні, котрі з допомогою вчителя підготуються до цього заздалегідь.


ІІІ. Проблемне завдання

Протягом уроку спробуємо з’ясувати: чому твір М. Коцюбинського присвячено Кононівським полям, в чому ж їх роль, яка заслуга? Відповідь спробуємо дати наприкінці заняття.


ІV.Хід бесіди вчителя з учнями

Вчитель. На початку твору автор подає список дійових осіб. Але дійові особи – прерогатива драми. Як це зрозуміти?

Учні. Справа в тому, що дія твору відбувається в душі ліричного героя і є однією з рис імпресіонізму. У Коцюбинського дійові особи – це не люди, а почуття, вірніше, символи суперечливих почуттів, які постійно ведуть боротьбу в душі героя.

Автор прагне показати не стільки зовнішній перебіг подій (втеча з міста, приїзд у село, мандрівка серед поля), скільки суперечливу душевну боротьбу за право і можливість повернення до людей. Чим більше герой переповнюється негативними емоціями і почуттями, тим чіткіше і виразніше простежується його зневага до людини, її проблем. І, навпаки, позитивні почуття наближають його до суспільства. Отже, дія твору відбувається в душі героя.Вчитель. Як імпресіоніст Коцюбинський вихоплює із життя героя лише хвилинні враження, настрої, які виникли лише в даний момент і, можливо, більше ніколи не з’являться. Він прагне відкрити перед читачем усю душу свого героя, не оминаючи навіть стану депресії і стресу.

Серед образів твору можемо виділити зорові і слухові. А чи можна дійові особи поділити на дві групи?Учні. На основі розподілу позитивного і негативного можна виділити дві групи: перша – це ті образи, які наповнюють душу позитивними емоціями: сонце, жайворонки, ниви; друга – почуття, які вносять смуток, породжують нервовість, стрес: утома, людське горе, залізна рука города.

Вчитель. Давайте спробуємо відновити усі переживання, думки ліричного героя. Знову пройти його стежками.

Що ж утомило героя, в чому його трагедія?Учні. На початку новели ми бачимо, що ліричний герой перебуває у стані втоми, яка ось-ось має призвести до стресу і депресії. І, що цікаво, герой усвідомлює причини свої втоми: «мене втомили люди», «Мені надокучило бути заїздом на чужій станції», «я чую, як чуже існування входить у моє». Отже, сам герой дає нам відповідь.

Так душа переповнена людським горем, вона більше не в змозі сприймати і відчувати чужу істоту. А трагедія ліричного героя полягає в тому, що він втомився від людей, але в той же час не може бути без них. Він, мов гумка, вбирає в себе людське страждання. «А власне, хіба я знаю, де закінчується моє життя, а чуже починається?» Для нього немає власного «Я» – є лише одне ціле. Тому так важко зараз втекти від людей, залишити все.Вчитель. Герой навіть починає заздрити планетам, бо кожна з них має свою орбіту і ніщо не стає на їхній дорозі.

Чи була це втеча? Після перших рядків важко сказати. Здається, ніби справді герой тікає, тікає як подалі, щоб про все забути. Йому важко слухати розмови у потязі, важко чути постійне «треба, треба». Отже, тікає! Але перші враження можуть бути оманливими. Давайте простежимо далі. Що ж ми бачимо в душі героя? Не просто втому, а стрес. З чого це видно?Учні. Згадаймо лише перші хвилини перебування героя у кімнаті. Він збайдужів до людей: звістку про повішаних заїдає стиглою сливою (це досить вагома деталь для імпресіоністичного твору). А дізнавшись про страту людей, лише ліниво позіхнув. «Проходьте», – говорить він до невидимих істот.

Вчитель. А згадайте перші хвилини приїзду. Що здивувало героя?

Учні. Героя здивувала абсолютна тиша, коли він почув навіть калатання власного серця. Не може бути такої тиші! Ні, вона є! Ось вона! Нарешті знайдено те, чого так бажалося в останні дні. Приходить заспокоєння, «утома» повільно залишає героя, зникає нервове виснаження.

Вчитель. Отже, серед нив, приходить заспокоєння. Але абсолютного зцілення поки що немає. З якого епізоду твору це видно, що змусило насторожитись?

Учні. Це сталося серед нив. Ліричний герой милувався стиглим колоссям, слухав жайворонка, простягав долоні до сонця. І раптом несподівана тінь на землі. Невже це знову людина знайшла його і тут? Душа, яка до цього була відкрита, вбираючи проміння сонця, щільно зачинила свої дверцята. І з якою полегкістю зітхнув ліричний герой, коли переконався, що це лише тінь від хмарини. І знову дні потекли серед степу.

Вчитель. Даний твір – новела, для якої характерний динамічний сюжет, несподівані повороти дії. Все це побачили в «Intermezzo». Але є ще і символічні образи. Головне місце серед яких займають сонце і жайворонки. Герой дякує їм. За що?

Учні. «На небі сонце, серед нив я», – думає герой. Він кохається в сонці, вдячний йому, бо саме воно сіє в душу золотий засів, наповнює її теплом і щирістю. Його проміння здаються материнським молоком, яке ставить на ноги дитину, воно лікує знервовану душу, вносить заспокоєння.

Вдячний жайворонку, бо він натягує струни, єднає небо і землю. Якщо струни натягнуті, вони породжують прекрасну музику без жодної фальшивої нотки. Він натягнув і струни душі, яка вже співає, веселиться.Вчитель. Отже, можна зрозуміти, що душа героя заспокоїлась, настала рівновага. Доведіть, що герой знову здатен повернутися до людей.

Учні. Яскравим доказом цього може бути зустріч з мужиком. Вони зустрілися, стояли мовчки і хвилину дивилися один на одного. Ліричний герой ніби перевіряє свою готовність повернутися до людей, випробовує наше терпіння. Йому самому не віриться, що він може знову сприймати людське горе. Не віриться і нам, бо ще зовсім недавно була «стигла слива», «легке позіхання», «тінь від хмаринки». Але раптом лунають слова: «Говори, говори...»

Вчитель. Так, дійсно ліричний герой після зцілення повертається до попереднього життя. «Душа співає, струни натягнуті...». Гармонії досягнуто. Отже, це була не втеча, а інтермецо – тимчасовий перепочинок, під час якого приходить заспокоєння.

А тепер давайте повернемося до проблемного завдання, яке звучало на початку уроку. Тож яка роль Кононівських полів? В чому їх заслуга?Учні. Кононівські поля стали тією ланкою у ланцюгу життя, яка називається інтермецо. Саме вони і приносять заспокоєння. Лише у природі є гармонія, якої постійно шукає людина. Без цієї гармонії в душі немислиме нормальне існування. Стрес, депресію можна перемогти, зцілити – для цього потрібно йти в природу.

Вчитель. Давайте спробуємо накреслити лінію психологічних змін у душі ліричного героя.

Утома – стрес – інтермецо – рівновага – спроможність сприймати горе.

Отже, як бачимо, інтермецо займає в цьому ланцюжку центральне місце. До нього є утома, стрес і лише після цього приходить рівновага. В природі ми повинні шукати перепочинку, душевної гармонії. Природа – це спокуса, спокуса для тих, хто втратив віру у власні сили, віру в життя. І герой не тікає від суспільства, без якого його життя втратить будь-який сенс, він лише набирається сил.
V. Підсумок уроку

М. Коцюбинський, великий сонцепоклонник, написав хвалебний твір, оду життю, сонцю, природі. Він зумів розібратися у суперечливостях людської душі, знайти правильний вихід. У цьому творі розкрилася майстерність Коцюбинського як імпресіоніста і новеліста. Він ще раз підкреслив неможливість втечі від суспільства. І сам автор ніколи не тікав від людини, навпаки, йшов їй назустріч, відкривав для неї свою душу.Подивіться ще раз уважно на картини, які є перед вами. Зверніть увагу, тут багато сонця, яке сіє в душу тепло, надію, щирість. Впустіть це проміння в совою душу, нехай і для вас сьогоднішня мандрівка стане іntermezzo, і ваші душі співають без жодної фальшивої нотки.
VІ. Оцінювання учнів. Коментар оцінок.
VІІ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум: «Цілюща сила природи в новелі М. Коцюбинського «Іntermezzo».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconЛук’янчук А. А. Вчитель зарубіжної літератури нвк «зош І – ІІІ ст., гімназія» №5, м. Славута Явище ескапізму в літературі
Ключові слова: ескапізм, втеча від реальної дійсності, філософсько – методологічна концепція, маргінальний, маргіналізм
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок з української літератури в 11 класі
Остап Вишня «Моя автобіографія»,»Сом»,»Як варити І їсти суп із дикої качки». Трагічна творча доля українського гумориста,велика популярність...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconГенріх Гейне. Змалювання природи як засіб бачення І пізнання світу та власної душі. Матеріали до уроку світової літератури, 9 клас. Лідія Лепська
Розвивати навички аналізу поетичного твору; усне І образне мовлення; творчу уяву
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок української літератури за технологією розвитку критичного мислення в 10 класі з теми
Матеріали: аудіозапис «Інтермеццо» І. Брамса, аркуші оцінювання зі стікерами різного кольору зі споду, відеоряд картин природи, відеоряд...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconСпівпраця Олександра Барвінського І Пантелеймона Куліша над підручниками з літератури
Вітніх потреб українського суспільства в Галичині поставив на порядок денний проблему оновлення навчальної книжки з літератури, яка...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconКалендарно-тематичне планування з української літератури для 11 класу на 2016-2017 навчальний рік
Вивчення української літератури в 10-11 класах загальноосвітніх навчальних закладів – за програмами, затвердженими наказом Міністерства...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок української літератури в 9 класі «І. П. Котляревський зачинатель нової української літератури»
...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок компаративного аналізу потребує попередньої підготовки учнів. Задля ефективної роботи, оптимального використання часу доцільним є випереджальне опрацювання біографії письменників, текстів творів з відзначенням цитат
Тема. Друга світова війна у дзеркалі української та німецької літератури. Осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних...
Урок української літератури «Втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи» iconУрок з української літератури, 11 клас
Підготувала: Суховерська О. М учитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, старший учитель


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка