Урок «Єдине, що важливо бути Людиною»Скачати 146,04 Kb.
Дата конвертації26.05.2017
Розмір146,04 Kb.
ТипУрок

Урок 1. « Єдине, що важливо – бути Людиною»
Тема: « Лев Миколайович Толстой – мислитель і творець. Філософсько - етичні та творчі пошуки письменника як найповніший вияв можливостей реалістичної літератури»
Мета: ознайомити з життєвим і творчим шляхом Льва Толстого, простежити етапи творчого шляху письменника, окреслити особливості його творчої еволюції як найповніший вияв можливостей реалістичної літератури; створити образ письменника – учителя, мислителя, творця; розвивати творчі здібності учнів, удосконалювати навички працювати самостійно та в групі;застосовувати сучасне програмне забезпечення в розкритті питань; виховувати моральні почуття, життєву активність, бажання читати твори світової класики та прагнення до самовдосконалення; формувати інформаційну, творчу, комунікативну компетентності.
Обладнання: електронна презентація « Лев Миколайович Толстой. Життя та творчість», фотоколаж; мультимедійне устаткування, виставка книг Льва Толстого, зображення статуї Мойсея роботи Мікеланджело , висловлювання Толстого, записи теми, епіграфів до уроку, музичне оформлення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з захистом творчих групових проектів у формі мультимедійної презентації.
Підготовчий етап: ( за тиждень до захисту проектів, учні отримують випереджальне завдання).

 1. Постановка мети і завдань на уроках вивчення творчості Л.Толстого.

- Розподіл на групи;

- Вибір теми для кожної групи;

- Визначення послідовності виступів груп.

- Орієнтація на джерела пошуку матеріалу ( Інтернет).

2. Актуалізація знань на уроці інформатики для роботи в додатках Microsoft Power Point ,Microsoft Word, пошук інформації в Інтернеті та створення підсумкових презентацій.
Форма уроку: урок – портрет з візуальною презентацією.
Толстой – це цілий світ

М.Горький

Для того, щоб бути щасливим, треба одне –

любити…,любити всіх і все.

Л.Толстой

Просто дивовижно, як багато міркувала ця

людина про моральність, доброту й істину і

з якого раннього часу.

П.В. Анненков

Усі думки, які спричиняють величезні наслідки, завжди прості.

Л.Толстой
Хід уроку

І. Організаційний момент

Слово вчителя.

( Біля зображення скульптури Мойсея роботи Мікеланджело та портретного зображення Льва Толстого.)Це було у двадцяті роки минулого століття. У церкві святого Петра у Римі, біля скульптури Мойсея, роботи геніального італійського художника, скульптора й архітектора Мікеланджело часто зупинялася жіночка, з виду росіянка. Вона довго стояла біля величної кам’яної постаті пророка, пильно вдивляючись на могутню фігуру старця. Це була донька відомого російського письменника Л.Толстого – Тетяна Львівна Толстая. Вона розповідала своїм рідним, що, дивлячись на скульптуру Мойсея, згадує батька . Так, Мойсей дійсно схожий на Льва Миколайовича.

Учитель звертає увагу дітей на зображення Мойсея і портретне зображення Толстого, ставить проблемне запитання:

У чому схожість Мойсея та Льва Толстого?
/За допомогою методу « картка думки» ( даний метод візуального опрацювання проблеми за допомогою понять, визначень, символів, гасел дозволяє активізувати знання учнів, пробудити їх уяву і фантазію), вчитель пропонує учням припущення щодо цієї схожості, акцентує увагу учнів на тому, що Т. Толстая, говорячи про схожість, мала на увазі не лише зовнішність, але, напевне, і внутрішній зміст, пропонує дітям згадати, що вони знають про біблійного героя Мойсея/.

має фізичну

досконалість
геній талант письменник біблійний пророк вождьмає тілесну досконалість
духовний наставник

мужній іудеїв

зовнішня міць

фізична сила вивів

люд з єгипетської неволіВчитель.

Впродовж свого творчого життя Лев Миколайович Толстой у своїх творах намагався йти своїм шляхом – відобразити проблеми свого століття так, як він їх бачив і сприймав.

Якою ж людиною був Толстой? У чому внутрішня та зовнішня схожість Л.Толстого з біблійним героєм?

Спробуємо створити його портрет.ІІ. Робота над темою уроку. ( Повідомлення теми уроку та його мети).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 • Об’єднання в групи, кожна з яких отримує завдання дослідити такі теми:

 1. «Родовід Льва Толстого».

 2. Рольова гра « Я –Лев Толстой»: учень, використовуючи слайди, від імені письменника розповідає про його життя і творчість( за матеріалами Інтернету та підручника О.В.Пронкевича)

 3. «Моральні уроки та правила життя від Льва Толстого»

  • Презентація роботи в групах (комп’ютерна презентація з усним супроводом)

1 група. « Родовід Льва Толстого»

( Орієнтовна відповідь: Лев Толстой за народженням і вихованням належав до вищої поміщицької знаті в Росії. Його батько, граф Микола Ілліч Толстой, був учасником Вітчизняної війни 1812 року. Його предок по батьківській лінії – дипломат, сподвижник Петра І, Петро Андрійович Толстой одним з перших у Росії отримав графський титул . Мати Льва Толстого – Марія Миколаївна Волконська, тому по материнській лінії Лев Толстой належав до давнього роду князів Волконських, що були пов’язані родинними стосунками з князями Трубецькими, Голіциними, Одоєвськими та іншими знатними сім’ями. По матері Лев Толстой був родичем О.Пушкіна. Їхній загальний предок – соратник Петра І, боярин І.Головін. Одна з його доньок була прабабусею Пушкіна , а інша донька Головіна була прабабусею Матері Льва Толстого.Старий будинок в Ясній Поляні, де народився Лев Толстой, будував спочатку дід Толстого, Н. Волконський, а добудовував батько, М. Толстой. Дім був триповерховий , мав 42 кімнати, пізніше Толстой його продав.

 • Запрошення до фотосалону.

Розповідь підготовленого учня. Існує велика кількість фотопортретів Толстого. Але є один єдиний фотопортрет письменника – кольоровий. На ньому камера зафіксувала Толстого, який відпочиває у парку. В його легкій усмішці та примружених очах світиться радість життя, віра в свою титанічну силу. І лице, і вся міцна постать великого росіянина - живе уособлення сили, мужності та волі, таким він був у житті, такими були і герої його кращих творів.
Л. Н. Толстой за работой в кабинете яснополянского дома1909 г.

Фотография С.А. Толстой.Л. Н. Толстой рядом со своими скульптурным портретом работы И.Е. Репина. 1891 г. Ясная Поляна. Фотография Е.С. Томашевича.


Л. Н. Толстой и А.С. Пушкин, Плотников


Л. Н. Толстой.


Л. Н. Толстой.


Л. Н. Толстой верхом.


Л. Н. Толстой и его помощники составляют списки крестьян, нуждающихся в помощи.


Л. Н. Толстой и С. А. Толстая.


Л. Н. Толстой с внучкой Танечкой Сухотиной перед домом.


Портрет: Л. Н. Толстой. (Репин)


Л. Н. Толстой. Единственный цветной фотопортрет писателя, явившийся и первым цветным фотопортретом в России. Май 1908 г. Ясная Поляна.


Л. Н. Толстой. 19 мая 1910 г. Кочеты.


Л. Н. Толстой. Фотография 1890-х годов. (Фронтиспис)


Государственный музей Л. Н. Толстого.


Л. Н. Толстой. Проект памятника работы С. Коненкова. 1953-1954 годы.
Звіт роботи 2 групи.

Учень «Лев Толстой»(використовуючи слайди комп’ютерної презентації): «Я народився 28 серпня 1828 року в родовому маєтку матері Ясна Поляна під Тулою. Це може здатися дивним, але мої дитячі роки були особливо радісними. В мене було троє братів: Микола, Сергій, Дмитро та одна сестричка Марія. Моя мати походила із старовинного роду Волконських, але вона померла, коли мені не було і двох років, а через сім років помер і батько. Все, що я знав про своїх батьків – це все прекрасно.

Одного разу мій старший брат Микола розповів нам легенду про «зелену паличку».Ця чарівна паличка може зробити всіх людей щасливими, якщо її віднайти, а закопана вона у нас, в Ясній Поляні, в лісі, на краю яру, і саме на ній написано, як зробити так, щоб люди стали щасливими. Я до кінця своїх днів прагнув знайти цю «паличку», щоб принести щастя всім людям.

Ми дуже рано стали сиротами, але у своїй дитячій свідомості ми були щасливими.

Вчитель . І все ж Лев Толстой, проживши довге життя, на схилі літ говорив: «Особливо радісними були дитячі роки». Ці роки наповнені моральною чистотою, любов’ю до всіх людей, вірою у добро, яке обов’язково переможе зло на землі. Цю моральну чистоту та віру в людей Толстой проніс через усе своє життя.

Учень « Л.Толстой»:Матері своєї я зовсім не пам’ятаю. Мені було півтора

року , коли вона померла. На жаль, не залишилося в мене жодного її портрета, але я завжди уявляв її духовний образ, і все, все, що я знаю про неї – прекрасне…Утім, всі ,хто оточували мене, були виключно гарними людьми.

Я ніколи не забуду свою тітоньку – Тетяну Олександрівну Єргольську. Вона навчила мене любити людей, вірити у них , і я зрозумів щастя любові.

Більшу частину свого дитинства я провів в улюбленій Ясній Поляні.

Мені було 14 – 15 років. Але я вже познайомився з поезією Пушкіна, знав багато народних переказів, казок, пісень, читав французькі романи. Відкриттям стали і прочитані вперше сторінки Руссо. Я замість хреста носив медальйон з портретом Руссо.

За мою глибину і оригінальність суджень, знайомі мене називали філософом. В свої вісім років я написав перший твір під назвою « Кремль»( моє перше враження від поїздки до Москви ).Учитель. Незабаром Толстой переїхав до Казані , де жила його тітка Пелагея Іллівна Юшкова, яка стала опікункою для братів та сестри Толстого.

У 16 років він обрав для себе дипломатичну діяльність і вступив до Казанського університету на юридичний факультет. Ще студентом Лев Толстой вільно володів англійською, французькою, німецькою мовами, читав італійською, польською, чеською, сербською. У зрілому віці знав грецьку, латинську, українську, татарську, церковнославянську, вивчав турецьку, болгарську та інші мови. Не вважаючи себе поліглотом, Толстой, однак, мав можливість знайомитися з творами багатьох зарубіжних письменників в оригіналі .Учень « Л.Толстой»: «Я завжди був бажаним гостем багатьох знатних сімей міста, часто відвідував вечори, бали, вів бурхливе світське життя. А 17 березня 1847 року я вперше зробив свій щоденників запис і продовжував вести свій щоденник до кінця своїх днів. У повному зібранні творів, мій щоденник займає 13 томів. Я чітко побачив, що життя - безладне, що його більша частина світських людей сприймає за наслідок молодості, є не що інше, як наслідок ранньої розпусти душі.

Вчитель : Так розпочався толстовський період формування своєї особистості, який тривав, як і щоденники, все життя. Перші твори Толстого –

повісті « Дитинство», «Отроцтво» і згодом « Юність» - засвідчили, що у російську літературу прийшов новий великий художник.Учень « Л.Толстой»: У 1851 році я несподівано для себе, від’їжджаю на Кавказ, де служив мій брат Микола. Я хотів побачити війну на власні очі, перевірити себе, чи хоробра я людина. Тому пішов служити в армію юнкером, а далі здав іспит на присвоєння мені молодшого офіцерського чину. Я брав участь у бойових діях на Кавказі, в Криму, командував батареєю, був нагороджений орденом « Анни» «За хоробрість». Враження від війни лягли в основу моїх « Севастопольський оповідань». Мені тоді було 27 років.

Учитель. У цей час Толстой всерйоз береться за літературну працю.

« Севастопольські оповідання» вразили сучасників правдою, що пахла порохом, кров’ю і солдатським потом. Так народився Толстой – епік, майбутній автор романів « Війна і мир», « Анна Кареніна», « Воскресіння», повісті «Хаджи – Мурат», « Крейцерові соната», драми «Влада тьми» і багато-багато інших відомих творів.Учень « Лев Толстой»: «Восени 1856 року я подав у відставку. Три роки подорожував Європою, потім повернувся у Ясну Поляну, відкрив школу для селянських дітей, а потім допоміг відкрити ще понад 20 шкіл у сусідніх селах. Все своє довге життя я багато подорожував . На човні спускався по Волзі в Астрахань, пішки проходив шлях від Москви до Ясної Поляни. Побував в Румунії, Німеччині, Англії, Бельгії , Швейцарії, Італії, Франції.

Я любив працювати у полі з селянами, удосконалював господарство, з величезним задоволенням їздив на полювання .Наражаючись на серйозну небезпеку, вполював ведмедя..

Я пригадую осінь 1862 року. Я щасливий, зовсім нова людина. Я дожив до 34 років і не знав, що можна так кохати і бути щасливим.

Вчитель. Цього ж року, Лев Толстой одружився з 18 – річною Софією Андріївною Бернс, донькою лікаря придворного відомства. Весілля відбулося 23 вересня 1862 року у Москві. Ввечері у великому дормезі, запряженому шестіркою, молоді відправилися до Ясної Поляни. Обоє були щирі і горді, обоє вразливі і сильні. обоє ревниві і гарячі. Вони прожили у великому коханні майже 50 років. Софія Андріївна стала найближчою для Толстого людиною, народила йому 13 дітей.

Вона вела господарство, розпоряджалася у садибі, брала участь у всіх справах Льва Миколайовича, садила разом з ним дерева, їздила навіть з ним на полювання.Учень « Лев Толстой»: Я прожив життя здорової та сильної людини. Все життя займався фізичними вправами, завжди славився своєю силою.

Вважають, що у мене була пристрасна натура. Я дуже любив грати шахи, займався музикою, чудово грав на декількох інструментах, захоплювався їздою верхи . Всі захоплення мої важко перелічити. З пристрастю я ставився і до ідеї народної освіти, перечитав величезну кількість методичної літератури, з цього питання двічі відвідав Німеччину, зустрічався з найбільш відомими педагогами та теоретиками шкільної справи. Школа – це поетична справа всього мого життя, від якої неможливо відірватися. Розширюючи мережу шкіл, я складав проекти « Товариство народної освіти», намагався залучити кращих людей Росії до такої важливої справи .Вчитель: Наприкінці 1870 року письменник переживає страшну моральну кризу, яку в своїй « Сповіді» називає переворотом.
Учень « Лев Толстой»: Все більше і більше хворію своїм достатком і навколишньою нуждою: безліч народу, всі гарно одягнені, їдять, п’ють, вимагають. Слуги бігають, виконують. А мені все болісніше і болісніше, важче і важче брати участь і не засуджувати…Життя тут, у Ясній Поляні зовсім отруєне. Куди не вийду – сором і страждання…. Не можу забути, не бачити…

Вчитель : Своїм ідеалом Толстой проголошує « життя простого трудового народу», відходить від літературної діяльності, веде селянське життя. Це отримало майже науковий термін «опрощення Толстого». Він багато говорить про необхідність морального удосконалення. На початку 1900 року відбулася подія, про яку писала преса всього світу. Святійший Синод відлучив Толстого від православної церкви, причисливши його до єретиків, віровідступників.

Учень « Лев Толстой»: Темно - осінньої ночі я таємно залишив Ясну Поляну. 28 жовтня 1910 року я сів у вагон 3-го класу і поїхав туди, де можна було поселитися невпізнаним, невідомим, в одному із тисяч сіл, загубитися серед мільйонів людей. Конкретного плану і мети в мене не було. Я заїхав у Шамордіно до своєї сестри – черниці і хотів залишитися там доживати свій вік. Але приїхала моя донька і пояснила мені, що мене розшукують у Ясній Поляні, всі турбуються за мене і я вимушений був повернутися. У дорозі додому мій стан погіршився, підвищилася температура, далі їхати було неможливо, на найближчій станції – Астапово – ми вийшли. Було темно . Дув пронизливий холодний вітер. Начальник станції Мозолін запропонував нам свою квартиру.

Вчитель: Це було 31 жовтня. Сім днів і ночей продовжувалася тяжка хвороба – запалення легень, сім днів і ночей боролися за життя Толстого.

Приїхала сім’я..

6 листопада, перед смертю він покликав сина: « Сергію! –Я люблю істину.. Дуже…люблю істину». Це були останні слова письменника.

10 листопада 1910 року Толстой помер. Його поховали в Ясній Поляні, в лісі, на краю яру, де в дитинстві він з братом шукав «зелену паличку» котра могла б знищити все зло в людях .3 група «Моральні уроки та правила життя від Льва Толстого»

Учень: Молодий Толстой розробив цілу систему правил розвитку волі, розумових здібностей, памяті. Ці правила свідчать перш за все про величезну внутрішню роботу і надзвичайну вимогливість до себе.

( Учні зачитують окремі толстовські правила).Правила життя

Правило 1. Щоранку плануй все, що ти повинен зробити протягом дня, і виконуй усе заплановане.

Правило 2. Спи якомога менше.

Правило 3. Перенось всі тілесні муки, не показуючи їх назовні.

Правило 4. Будь вірний своєму слову.

Правило 5. Якщо ти розпочав якусь справу , то закінчи.

Правила для підкорення волею почуття самолюбства

Правило 9 . Займайся більше сам собою, ніж думкою інших.

Правило 11. Шукай у людях завжди гарну сторону, а не дурну. Завжди говори правду.

Правила для розвитку пам’яті.

Правило 23. Роби конспект всього, чим займаєшся, і вчи його напам’ять .

Правило 24. Щодня вчи вірші тією мовою, яку погано знаєш.

Правила для розвитку розумової діяльності

Правило 32. Не будуй повітряних замків.

Правило 33. Намагайся дати розуму якомога більше поживи.


 • «Мікрофон»

Які із цих правил особисто ви вважаєте важливими і корисними?
Вчитель. Правила створюються для того, щоб їх виконувати. І Лев Толстой щоденно звіряє за ними всі свої справи, вчинки, поведінку. Звичайно, він їх порушує, створює нові, погрожує у щоденнику, що вб’є себ, якщо їх не виконає. Одним словом, студент Толстой – людина, що намагається виправити життя людей, почавши з виправлення самого себе. А коли одружився, відмовився від прислуги, щонеділі організовував обіди для бідних.

Толстой любив простоту в усьому – в одязі, у побуті, в їжі. Це все він називав своїм «планом життя». • Повідомлення учня « Особливий реалізм Толстого»

ХІХ століття називають»золотою добою» соціально – психологічного роману, бо саме цей жанр досяг свого найбільшого розквіту. У першій половині ХІХ століття поряд співіснують і взаємодіють романтизм і реалізм. Письменники Франції (Оноре де Бальзак), Англії ( Чарльз Діккенс) та Росії( Л.Толстой, І. Гончаров, І. Тургенєв, Ф.Достоєвський) у своїх творах втілили принципи реалізму, дослідили вчинки героїв, виявляючи причини, що їх зумовили. Продовжуючи традиції реалістів – попередників Лев Толстой представляє реалістичний напрямок у літературі ХІХ століття, але його реалізм особливий.

Він не просто відображає певні моменти дійсності, а показує їх зв'язок з минулим і майбутнім, тобто дає їм філософське тлумачення. Толстого називають філософом, тому що він у своїх творах порушує вічні проблеми добра і зла, кохання і ненависті.

Характерною ознакою творчого методу Толстого є заглибленість у світ людської душі. Толстого ще називають «майстром психологічної рентгеноскопії». « Люди, як ріки, - пише Толстой, - вода у всіх однакові всюди одна та сама, але кожна ріка буває то вузька, то швидка, то широка, то тиха, то чиста, то холодн,. то мутна, то тепла. Так і люди»

 • Запис до зошитів.

Новаторство прози Толстого.

- відображення певних моментів дійсності;

- філософське тлумачення життя;

- порушення вічних проблем людства;

- заглибленість у світ людської душі.

ІУ . Етап рефлексії.

Учитель біля зображення скульптури Мойсея. Зупинимося знову біля вражаючого твору Мікеланджело, так як зупинялася біля нього Тетяна Львівна Толстая, і спробуємо її очима поглянути на постать Мойсея. Ось він – мудрий і мужній, повний титанічних сил і незламної віри в людей. І згадуються рядки Івана Франка поеми « Мойсей»:

Все, що мав у житті, він віддав

для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї.Запитання до класу:

-А чи можуть ці рядки характеризувати і життя Льва Толстого? Служінню якої ідеї присвятив своє життя великий російський письменник? (істині, правді, духовним пошукам шляхів особистого удосконалення та удосконалення людства). • Написання учнями сенкана « Лев Толстой»

1.Лев Толстой;

2.Мислитель і мудрий пророк;

3.Створює, пише, впливає;

4.Зазирнув у людську душу;

5.Геній

Ю.Шкоропата

1. Лев Толстой;

2.Сильний, життєлюбний;

3.Мислить, розповідає, шукає;

4. Намагався знайти сенс життя;

5.Письменник

Ж.Сиротюк

Висновок. Великого російського письменника Льва Толстого людство вважає, як і біблійного Мойсея, мислителем і мудрим пророком, що зумів зазирнути у такі глибини людської душі, які ще не відкривалися нікому . Він завжди намагався знайти сенс особистого і суспільного життя, завжди прагнув до простоти й правди у своїй душі та в навколишній дійсності, тому його життєвий шлях завжди супроводжували духовні суперечності і пошуки тих божественних істин, без яких не може існувати людина, а отже, і все людство.

У. Домашнє завдання. Скласти хронологічну таблицю життя і творчості Л.Толстого; написати есе – порівняння « Мойсей – Мікеланджело –Лев Толстой».

Індивідуальне завдання: підготувати доповідь на тему « Музика у житті Л.Толстого».

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» icon“ Єдине,що важливе, це бути людиною”. “ Єдине,що важливе, це бути людиною”
Персоніфікація різних можливостей морального вибору в образах роману А. Камю " Чума". Символіка чуми
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» icon«Єдине, що важливо, це бути людиною»
Персоніфікація різних можливостей морального вибору в образах роману А. Камю «Чума». Символіка чуми
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconУрок «Чи був Тарас Григорович Шевченко успішною людиною?»

Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconТема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета
Епіграф: у чому призначення людини? Бути людиною! С.Є. Лєц Станіслав Єжи Лєц польський
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconНавчальний матеріал Естетика
Естетика охоплює всю сферу людських почуттів, вивчає стосунки між людиною І світом, між людиною та іншими людьми, впливає на формування...
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconНе можуть бути всі панами,мусять бути й люди
«Не можуть бути всі панами,мусять бути й люди» (Компаративний аналіз комедій «Мартин Боруля» Івана Карпенка-Карого та «Міщанин-шляхтич»...
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconВласне висловлення може бути побудоване в один із таких способів
Зверніть увагу, що кожен аргумент повинен бути проілюстрований прикладом! Не може бути, що один із аргументів підтверджений двома...
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» iconУрок світової літератури 7 клас Тема: Редьярд Кіплінг(1865-1936). Поезія «Якщо…». Уславлення сильної особистості, здатної за будь-яких умов обставин залишатися Людиною.
...
Урок «Єдине, що важливо бути Людиною» icon"Бути здоровим модно!"
Урок-екскурсія до міста Читайликів учнів 1-х класів. Ознайомлення з правилами користування бібліотекою та книгами


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка