Урок з теми: хімічні вла стивості середн



Скачати 471.43 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації15.02.2018
Розмір471.43 Kb.
ТипУрок
  1   2   3

Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації

Костянтинівський ліцей «Ерудит» Мелітопольської районної ради

g:\урок\ірині миколаївні для презентації\хим свойства солей\38139800.jpg
Урок з теми:

"ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ



СЕРЕДНІХ СОЛЕЙ"

8 класg:\урок\ірині миколаївні для презентації\хим свойства солей\g4_12_7.gif

Вчитель хімії вищої категорії,

старший вчитель

Костянтинівського ліцею «Ерудит»

Донець Ірина Миколаївна

Тема уроку. Хімічні властивості середніх солей.

Мета уроку: розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі властивостей середніх солей; дослідити хімічні властивості солей; розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних реакцій, формувати вміння виконувати хімічний експеримент; спостерігати, робити висновки і узагальнення, поглибити знання учнів про використання солей в промисловості, побуті та народному господарстві, виховувати пізнавальний інтерес до предмета хімії.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Форма проведення уроку: урок-дослідження

Девіз уроку : Дерево науки всім своїм корінням пов'язане з практикою.

О. Несмеянов.

Просто знати - ще не все, знання треба використовувати.

Й.Гете.

Наочність: необхідні набори хімічних реактивів; хімічний посуд; періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва; таблиця розчинності, ряд активності металів, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Хід уроку

1.Організація класу. Вітання. Створення позитивного емоційного настрою.

День добрий,друзі!

Ще один урок прийшов до нас

За розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у знань безодню!

Ви знаєте, що хімія-це природнича наука. В процесі її вивчення ви слухали лекції, приймали участь в семінарських заняттях, розв'язували задачі, писали рівняння хімічних реакцій, проводили лабораторні і практичні роботи. Хоча, я впевнена, що більшість із Вас хотіли б пограти, позмагатися, побувати в хімічній лабораторії,приймати участь в дослідженнях. А чом би нам сьогодні не стати учасниками телевізійних передач? Яка ваша думка?

Тоді я запрошую Вас всіх в студію «1+1». Перед вами камера, вас знімають, поглянули в неї, помахали своїм знайомим. І звернули увагу на програму передач,яка вас сьогодні чекає:

1) «Сніданок з 1+1»

2) «Кунсткамера»

3) «Світ подорожей»

4) «Ми - дослідники»

Слово надаю ведучим програми «Сніданок з 1+1» Сергію і Ганні.

Ведуча» : Добрий день, шановні глядачі!

Передаємо останні новини шкільного життя. Костянтинівський ліцей «Ерудит» готується до проведення тижня хімії, підготовку якого очолює «Королева хімії» - учениця 11 класу-переможець районного етапу Всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт МАН та  ІІ (районного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії Юлія. Надаю їй слово.

Королева хімії. Шановні глядачі!

Хімію любіть, вивчайте та поважайте, як матінку свою.

Хоча вона вам ніби і не потрібна,

Бо ви дорослі знаєте вже все

І впевнено в житті уже крокуєте.

А хімія, оця гірка, терпка, пекуча,

Водночас корисна і пахуча,

Без неї нам не їсти і не спати,

Не вмитись і не покататись,

Та навіть не погратись-

Це треба добре пам'ятати,

Бо все, куди не подивись в житті,

Без хімії, як і без мами, ніяк не обійтися,

Ніде вам не пройти без формул, без рівнянь,

І без завдань, і без міцних хімічних знань.

Ведучий, А зараз ми зупинимося детально на подіях, які відбулися минулого тижня в 8 класі. На минулому тижні учні 8 класу прибули до країни «Солі». Пропонуємо поділитися своїми враженнями стосовно набутих ними знань.


2.Актуалізація знань:

А) Фронтальна бесіда
-Які речовини називаються солями?
Солі-це складні речовини, до складу яких входять атоми металів і кислотні залишки.
-З якими фізичними
властивостями солей ви познайомилися на попередніх уроках?
Перед вами на екрані герб країни «Солі», в центрі якого зображений метал і кислотний залишок, учні побували в 6 районах країни «Солі»: голубому, жовтому, зеленому, білому, червоному, оранжевому.

Назви районів означають колір солей. За звичайних умов усі солі-тверді кристалічні речовини різного кольору. Розчинність солей у воді різна, визначаємо за таблицею розчинності.

Ведуча. Скажи, будь ласка Сергію, чи не зміг би ти прокоментувати такий підвищений інтерес учнів 8 класу до країни «Солі». Чим викликана необхідність вивчати склад, назви, фізичні властивості солей, а тепер ще й бажання вивчити хімічні властивості?

Ведучий, Такий інтерес до класу солей, викликаний широким застосуванням солей в народному господарстві, в побуті, в медицині тощо. В народі говорять «Служіння проблемам практики - мета науки». Тому цілий тиждень до нас на передачу надходили повідомлення від учнів 8 класу про застосування солей , які представлені в цій презентації.
-Де ж застосовуються солі?
Слово надаю нашим кореспондентам Максиму і Ірині.(перегляд презентації)

NaCl- натрій хлорид, кухонна сіль застосовується як харчовий і консервуючий засіб, є сировиною для добування соди, їдкого натру, хлору, соляної кислоти, мила.

FeС13 - ферум (III) хлорид, застосовується як травильний засіб у радіотехніці, сировина для органічних барвників.

Na2SO4 - натрій сульфат, глауберова сіль, застосовується як послаблюючий засіб, сировина для виробництва скла, соди.

FеSO4 - ферум (ІІ)сульфат, залізний купорос, хімічний засіб захисту рослин, протрава при фарбуванні тканин, сировина для виробництва чорнила,фото- препаратів, мінеральних фарб.

СuSО4 - купрум (II) сульфат, мідний купорос, хімічний засіб захисту рослин, сировина для виробництва чистої міді, штучного шовку, мінеральних фарб.

NaNO3 - натрій нітрат, натрієва селітра, застосовується як добриво, кон- сервуючий засіб, сировина для виробництва скла, мила.

NaНСОз - натрій гідрогенкарбонат, питна сода, використовується у медицині і харчовій промисловості, сировина для виробництва скла, мила.

СаСОз - кальцій карбонат, крейда та зубний порошок, мармур, вапняк, черепашник, використовують в будівництві, в цукровій промисловості для очищення бурякового соку, в паперовій, гумовій промисловості ,як наповнювач у будівельній і ремонтній справі - для побілки, чистий, білий мармур для скульптурних робіт.

СаSO4 - кальцій сульфат, мінерал, гіпс СаSO4 • 2Н2O, використовують у будівництві.

СаСl2 - кальцій хлорид, застосовується в медицині, в холодильних системах.

КВг - калій бромід застосовується у фотографії.

КІ - калій йодид застосовується у медицині і як хімічний реактив.

К2СО3 - калій карбонат, поташ, застосовується у скляному і миловарному виробництвах, а також як добриво.

КМnО4 - калій перманганат, в медицині і ветеринарії, в органічному синтезі.

АgNОз - аргентум нітрат, ляпісний олівець, в медицині застосовується і як хімічний реактив.

-Де поширені солі в природі?

Солі досить поширені в природі і відіграють важливу роль у процесах обміну речовин у тваринних і рослинних організмах. Солі містяться у клітинному соці живих організмів, входять до складу різних тканин: кісткової, нервової, мязової тощо. Масова частка солей в організмі людини становить 5,5%. Живі організми потребують постійного надходження солей. Вони їх одержують з питною водою та харчовими продуктами. Це були події минулого тижня.

Б) Гра « Хімічний тренажер». Перевіримо, як ви вмієте складати формули солей і давати їм назви.

В) Робота в групах. Інтелектуальна гра «Найсильніша ланка». І-ІІ групи. Називати по черзі як можна більше солей, які використовує людина в своїй діяльності.

Г) Робота з картками самоконтролю. ІІІ група. Складання формул солей.

Варіанти 1-4.

Взаємоперевірка.

Оцінювання.(Правильні відповіді на екрані)

Переключаємо канал на передачу «Кунсткамера». Ведучий передачі Дмитро демонструє підводний колоїдний «сад».

Бляшанку конторського силікатного клею розвів водою (1:5). Добутий розчин вилив у велику скляну посудину і кинув у неї крупні кристали таких солей:

СоС12∙6Н2O; NiС12∙6Н2O (або NiSO42O); СuSO4∙5Н2O; СrС13∙6Н2O; Cr2(SO4)3∙6Н2O; (або КСr(SO4)212Н2O); FеSO42O (або (NН4)2Fе(SO4)22O); MnС122O; FеС132O (або NН4Fе(SO4)2 12Н2O); А12(SO4)3 18Н2O (або КА1(SO4)2 12Н2O); MgС122O.

Незабаром з кристалів з'явилися химерні утвори, що формою нагадують морські водорості найрізноманітніших кольорів і відтінків. Так, солі кобальту утворюють «водорості» рожевого кольору, міді - блакитного, нікелю - смарагдово-зеленого, хрому - брудно-зеленого, заліза(ІІ) - темно-зеленого, заліза(ІІІ) - бурого. Солі алюмінію і магнію утворюють безбарвні «водорості».

Як пояснюється поява примхливих фігур ви можете знайти у книзі «Цікава хімія»(автор М.Д.Василега, стор.174). А у світі ще багато див.

3. Мотивація діяльності учнів. Подорож по океану речовин.
Переключаємо канал на передачу «Світ подорожей».


Подорож - це завжди захоплююча подія,це нові знання,нові враження. Чи готові ви до цього?

І так країна «Солі» межує і встановила економічні стосунки з країнами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Метали». Пропоную продовжити подорож по океану речовин і спрогнозувати результати досліджень(планування).
4. Планування результатів дослідження ( що учень повинен знати і пови- нен уміти):

  • знає склад, назви, фізичні та хімічні властивості середніх солей ;

  • вміє складати відповідні рівняння хімічних реакцій;

  • прогнозує перебіг хімічних реакцій солей та кислот із металами, використовуючи ряд активності металів;

  • проводить хімічний експеримент з дотриманням правил техніки безпеки;

  • спостерігає;

  • узагальнює;

  • формулює висновки.

А чого чекаєте ви від цієї подорожі? Ви активно готувалися до неї і свої сподівання відобразили в листах, тож давайте їх відправимо до кінцевої зупинки нашої подорожі до острову «Солі» і побачимо, чи вони справдяться? (Кораблики закріплюються учнями на острові)

5.Постановка проблемних питань.

Під час подорожі по океану речовин ми вивчили властивості оксидів,кислот,основ і за результатами наших досліджень ми склали таблицю взаємодії класів неорганічних сполук. Проаналізуйте її.




Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

-

+

-

Кислота

+

-

+

+

Основа

-

+

-

+

Сіль

-

+

+

?


Солі взаємодіють з кислотами та основами.

-А чи завжди можливі ці реакції?

- А чи взаємодіють солі з солями?

- Які стосунки у країни «Солі» з країною «Метали»?

-Що відбувається з солями при нагріванні?

Відповіді на ці проблемні питання ви зможете дати, коли дослідите властивості солей під час подорожі, тема якої «Хімічні властивості середніх солей».(Робота в зошитах)
Метою подорожі є дослідження і вивчення хімічних властивостей солей засобами хімічного експерименту, вміння його виконати і теоретично обґрунтувати, зробити висновки і узагальнення.


Але перед дослідженням треба пригадати правила техніки безпеки при роботі в кабінеті хімії.

6. Повторення інструкції з безпеки життєдіяльності під час проведення навчальних занять в кабінеті хімії», а також читання вірша Е.П. Кіма «Правила техніки безпеки при роботі в кабінеті хімії».

7. Демонстрація хімічних властивостей солей.

І. Взаємодія з металами.

Увага! На півночі країни «Солі» знаходиться країна «Метали». Економічні стосунки між цими країнами вивчала група учнів на позакласних заняттях:

а) На заняттях хімічного гуртка ми брали алюмінієвий дріт, робили з нього дерево і опускали в розчин Рb(NOз)2 і спостерігали, як гілочки дерева вкривалися голочками. «Сатурнове» дерево.

2А1 + 3Рb(NO3)2 = 2А1(NO3)3+ 3Рb

б) Із цинкової пластинки вирізали їжачка і опускали в розчин Рb(NОз)2, він покривався голочками.

Zn + Рb(NO3)2= Zn(NO3)2 + Рb

в) Опускали алюмінієвий дріт в розчин СuSО4 і на ньому виділялась мідь

2А1 + 3СuSО4 = А12(SO4)3 + 3Сu

г) А при опусканні мідної пластинки в розчин FеСl2 реакції не відбулося. FеС12u =

Висновок: Не всі метали реагують із солями, а лише ті, які у витискувальному ряду розташовані лівіше від того металу, який входить до складу солі. У водному розчині відбувається реакція заміщення: активніший метал витісняє менш активний з розчину його солі, внаслідок утворюється нова сіль і новий метал.

Пам'ятайте! Для таких реакцій не можна брати дуже активні метали: Lі,Na,К, Са, Ва, які реагують за звичайних умов з водою.
II. Взаємодія з лугами.

Слідуюча країна, яка встановлює економічні зв'язки з країною «Солі» - це луги.

- Що називається лугами?

а) АlСІ3 + 3NaОН = А1(ОН)3+ 3NаСl

б) К2SO4 + Ва(ОН)2 = 2КОН + ВаSO4

  • До якого типу належать ці реакції?

  • Які реакції називаються реакціями обміну?

  • Які речовини утворюються під час взаємодії солі з лугами?

Висновок: Пам'ятайте! Реактиви необхідно підбирати так, щоб в результаті реакції випав осад, тоді реакції проходять до кінця.
ІІІ. Взаємодія з кислотами. Встановлюємо економічні зв’язки з країною «Кислоти»

  • Які речовини називаються кислотами?

  • За яких умов кислоти взаємодіють з солями?

а) СаСОз + 2НС1 = СаС12 + СO2 + Н2O

б) ВаС12 + Н2SO4 = ВаSO4+2НС1

в) Са3O4)2 + 3Н2SO4 =3 СаSO4+ 2Н3РO4

Висновок: Пам'ятайте! Реакції між солями і кислотами відбуватимуться лише тоді, коли:

а) сіль утворена леткою кислотою, а реагуюча кислота нелетка;

б) утворюється осад, нерозчинний у кислотах;

в) реагуюча кислота сильніша від тієї, яка входить до складу солі.

IV.Взаємодія з солями.

Слідуюча зупинка: острів « Солі». Чи можлива взаємодія солей з солями?

ВаС12 + Nа2SO4 = ВаSO4+2NaCl

  • До якого типу належить ця реакція?

  • Що утворюється в результаті даної реакції?

  • Чи завжди можливі реакції між солями?

Висновок: Реакції між солями відбуваються лише в тому випадку, коли в результаті реакції утворюється осад.

V. Термічний розклад солей.

2KMnO4= K 2MnO4 +MnO2+ O2

CaCO3=CaO+CO2

(NH4)2Cr2O7 = N2+4 H2O+Cr2O3 ( «Хімічний вулкан»)

8. Експериментальні дослідження. Переключаємо канал на передачу «Ми-дослідники»

Лабораторний дослід №7 .



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок Угорщина. Румунія. Урок Болгарія. Югославія. Тема № Країни Сходу та латинської Америки. Теми, які потрібно розглянути в ході вивчення даної теми
Урок Особливості соціально-економічного розвитку країн Центральної та Східної Європи. Польща. Чехословаччина
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок входить до системи уроків теми «Трикутники» і прямує за уроком з теми «Висота,бісектриса, медіана»
Даний урок входить до системи уроків теми «Трикутники» І прямує за уроком з теми «Висота,бісектриса, медіана». Він доповнює знання...
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconПояснювальна записка Календарно-тематичне планування уроків
Урок №2 Хімічні елементи на службі людини. Особливості походження назв І символів
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок №1 Урок №2 Урок №3 Висновок Література Вступ
Методика вивчення теми: «Короткі історичні відомості про обчислювальні прилади та з історії створення еом»
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок: Алюміній. Положення в псхе. Будова атому. Основні хімічні властивості. Цілі уроку: Надати інформацію про історію
Довести практичне значення застосування алюмінію І його сполук. Формувати комунікативні та інформаційні компетентності учнів. Вдосконалювати...
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок: Алюміній. Положення в псхе. Будова атому. Основні хімічні властивості
На другому уроці більш уваги приділити властивостям алюміній оксиду та алюміній гідроксиду, довести їх амфотерність. Ознайомитися...
Урок з теми: хімічні вла стивості середн icon«Не бійтесь заглядати у словник ». Узагальнюючий урок з теми «Лексика». Робота зі словниками
Тема: «Не бійтесь заглядати у словник». Узагальнюючий урок з теми «Лексика». Робота зі словниками
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок української літератури у 8 класі з теми «Національна драма»

Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок-дискусія з теми «земноводні»
Методи навчання : інформаційно рецептичний, проблемного викладу матеріалу, частково – пошуковий, дослідний
Урок з теми: хімічні вла стивості середн iconУрок розвитку зв’язного мовлення в 11 класі Тема уроку: Ділові папери. Автобіографія
Генералізація теоретичних положень з теми


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка