Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка "Іван Підкова", "Тарасова ніч"



Скачати 126,5 Kb.
Дата конвертації02.11.2017
Розмір126,5 Kb.
ТипУрок

Урок з української літератури
6 клас (слайд 1)



Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка “Іван Підкова”, “Тарасова ніч”.

«Героїзмом можна назвати тільки таке діло, де мука і терпіння одиниці здобуває або окуплює добро цілого народу». І. Франко (слайд 2)



Мета уроку: ознайомити учнів з поезіями Т. Шевченка героїчного змісту, з’ясувати патріотичні мотиви творів, їх героїчний пафос, зображення в них історичного минулого, дізнатися з теорії літератури про ліричний твір і строфу; розвивати активний словник школярів, пам’ять, увагу, спостережливість, логічне мислення; вміння співставляти, узагальнювати, робити відповідні висновки; навички виразного читання, раціонального використання навчального часу; виховувати почуття пошани до творчості Великого Кобзаря, повагу до історичного минулого нашої країни, патріотичні почуття; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці. (слайд 3)

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Що мені відомо про Тараса Шевченка?

1.Батьківщиною для Т. Шевченка, місцем де він народився є…  


2.Перші скупі знання малий Тарас отримав …  
3.Чому життя для малого Тараса було нестерпним?
4.З якого часу Тарас залишився круглим сиротою?
5.Змалку в обдарованій від природи дитині був талант …
6.Чим малював майбутній митець?
7.У якого пана малий Тарас служив казачком?  
8.З якими талановитими митцями познайомився Шевченко?
9.Де і в якому закладі навчався Тарас Григорович, після чого став відомим художником?
10.За яку суму було викуплено Т. Шевченка з кріпацтва?
11.Які композитори звернули свою увагу на творчість Т. Шевченка?  
12. За що Шевченка було прозвано Кобзарем? (слайд 4)

2. Що нового з біографії Т. Шевченка ви дізнались на попередніх уроках?

3. Яке значення мав Петербурзький період у його творчості? (1831 р. - разом із іншими слугами пана переїздить до Петербурга

1836 p. - знайомиться із земляком Іваном Сошенком, учнем Петербурзької академії мистецтв, той знайомить його з Євгеном Гребінкою, Карлом Брюлловим та іншими відомими особистостями

1838 р. 22 квітня - Шевченка викуплено з кріпацтва за допомогою поета Василя Жуковського, художників Брюллова і Венеціанова та ін.;) (слайди 5 – 9)

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Тепер я переконалася, що багатогранний талант Т.Г. Шевченка, його постать залишили у ваших серцях слід. Шевченко дійсно писав з думкою про народ, про його долю. Поет усю силу свого хисту спрямував на те, щоб відстоювати правду і справедливість. Доля великого Кобзаря склалася трагічно. Але, незважаючи на усі негаразди життя, Тарас Григорович став «поетом усього людства». Сьогодні ми продовжимо подорож у творчість цієї геніальної постаті.

Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішню дату та тему уроку.

Ранній період творчості Шевченка триває від 1837 до 1843 рр. У цей період він був одночасно романтиком і реалістом.

У 1840 році вийшов друком перший “Кобзар”. До збірки увійшло 8 творів “Думи мої, думи мої..”, “Катерина”, “Перебендя”, ”Тополя”, “Думка”(Нащо мені чорні брови), “До Основ’яненка”, “Іван Підкова”, “Тарасова ніч” ( слайди 10 – 12)



ІІІ. Фізкультхвилинка ( слайд 13)

Всі піднесли руки – раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! – і вгору,

Два! – і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз – присіли, два – піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати



ІV. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу.

З дитячих років Т. Г. Шевченко захоплювався історією України. З великою цікавістю слухав він розповіді старих людей, в пам'яті яких збереглися найважливіші її події.  Особливу його увагу привертала героїчна визвольна боротьба народу України. 

До шевченківських творів, присвячених героїчній боротьбі запорізьких козаків проти султанської Туреччини, належать насамперед поеми «Іван Підкова» і «Гамалія», а про тяжке становище українського народу, поневоленого шляхетською Польщею, розповідає поема “Тарасова ніч”

“Тарасова ніч” та “Іван Підкова”-це твори на історичну тему.

Слухайте: ревуть гармати –

Це минулих днів все шати!

Так було – козакам слава,

Запорозька бо держава вміла в світі панувати,

Волю людям здобувати! (слайди 14 – 16)

1. Опрацювання змісту твору Т. Шевченка «Тарасова ніч»

2.1.  Виразне читання учнями твору.

2.2.  Історія написання поеми.

У Санкт-Петербурзі 6 листопада 1838 р. Т. Шевченко написав твір «Тарасова ніч». З-посеред безстрашних ватажків селянсько-козацьких повстань кінця XVI ст. — Тараса Федоровича (Трясила), Павла Павлюка (Бута), Северина Наливайка, Якова Остряниці — першого з них Великий Кобзар оспівав особливо натхненно. В основу згаданого твору покладена історична подія — перемога козаків над військом польської шляхти у 1630 р. під Переяславом. ( слайд 17)



2.3. Тема: зображення боротьби українського козацтва з польськими загарбниками; змалювання ночі розгрому армії польського воєначальника Конец-польського під час антишляхетського повстання 1630 р., очоленого гетьманом Тарасом Федоровичем (Трясилом)
2.4. Ідея: возвеличення мужності, героїзму, цілеспрямованості, наполегливої віри в перемогу козаків на чолі з гетьманом Трясилом; засудження жорстокості, жадібності ляхів, які полонили намагалася перетворити народ у рабів, позбавляючи його навіть віри християнської. .
2.5. Жанр: історична поема.

2.6. Основна думка: наш народ завжди буде пам’ятати і шанувати своїх оборонців, їх подвиги; тих, хто визволяв їх від рабства і поневолення.

2.7. Композиція:Події у творі перемежовуються у двох часових площинах — сучасній (спів кобзаря) і минулій (боротьба українського народу з ляхами). 
Співаючи, кобзар розповідає про лихо, яке огорнуло Україну, коли польська шляхта заполонила рідний край і рична поема. 
2.8. Наскрізний образ твору — кобзар, який оспівує минулі перемоги козаків 
2.9. Художні особливості поеми. Яку роль відіграють художні засоби у творі. Відшукати їх у поемі “Тарасова ніч” (слайд 18)

Робота в групах: 1 група шукає: рефрени, риторичні запитання, метафори

2 група: епітети, порівняння

3 група: звертання, риторичні оклики, анафори

Образ ночі в поезії — символ суспільного мороку. Світанку народові нема, та оскільки в цій ночі засвітив місяць і «зірки засіяли», то зміст поеми настроює на оптимізм долі народу в майбутньому, бо все ж місяць і зірки є джерелом світла, а не мороку. Пригадується тут народне прислів’я: «Місяць — козацьке сонце». У поемі з народних споконвічних джерел море — синє, орел —сизий, хмари — темні, ворон — чорний. Важливе місце займає також образ могили — це символ минулого, України. Так через зображення минулого українці краще розуміли сучасне.

3. Обговорення змісту поеми «Тарасова ніч» Т. Шевченка за питаннями: (слайд 19)

• Що вам відомо про козаків? Назвіть твори, присвячені козацтву, які ви вже читали?

• Хто такий кобзар? Як це слово перемежовується з Кобзарем (Т. Шевченком)?

• Про що співав кобзар, сидячи на розпутті?

• Як зрозуміти такі слова з твору: «Грає кобзар, виспівує, аж лихо сміється»?

• Чому «зажурилась Україна»?

• Прочитайте, що трапилося на Україні після того, як її заполонила польська шляхта?

• Що хотіли ляхи заподіяти українцям, позбавляючи народ віри?

• Про яких видатних ватажків-оборонців рідної землі згадується у творі? (С. Наливайка, П. Бута, Т. Трясила)

• Про що свідчить звернення Т. Трясила до України, її народу?

• Як у творі зображена битва козаків з ляхами? Чи знаходить Т. Трясило порозуміння, підтримку серед запорожців? Що про це свідчить?

• Чому, на думку автора, «ніч кривава славною стала»?

• Що символізує закінчення твору? У чому його значення?

1.Аналізування поеми Т.Шевченка «Іван Підкова»  

2.Виразне читання твору. 

- Про кого йде мова у творі?



3. Проблемне питання.
- Хто ж були козаки – розбійники чи воїни-захисники? ( Довідковий матеріал про отамана Івана Підкову як видатну історичну постать. 

Після смерті Байди-Вишневецького козаки-запорожці не переставали воювати з турками, татарами та іншими ворогами українського народу. Козаків збиралося на Січі щораз більше, і вони зорганізувалися під проводом отаманів та кошових. 

Так у 1575 році (через десять років після смерті кошового Байди) повів запорожців на татар новий кошовий Богдан Ружинський. Вони тоді силою побили татар, але в тій битві отаман загинув. 

Третім славним козацьким кошовим був Іван Підкова. Він відібрав у Туреччини Молдавію і став володарем цієї країни. Турецький султан погрожував польському королю Стефанові Баторію: якщо той не звелить схопити Підкову, то турки підуть воювати Польщу. Король не збирався сперечатися з Туреччиною і наказав українським воєводам, щоб зловили отамана Підкову. Воєводи не хотіли воювати з козаками, тому вдалися до хитрощів. Коли Підкова вертався з великою здобиччю на Україну, прибув до нього воєвода з Брацлава і став його вмовляти: 
— Їдь до короля і перепроси його за те все, а певно, він простить тобі, що ти зачинив турків без його відома. Ти лицар, а король любить лицарів. 
Іван Підкова послухав і поїхав у Варшаву до короля. А королем польським був тоді, як ви вже знаєте, Стефан Баторій. Він справді любив лицарів-запорожців і бажав з них утворити сильну сторожу для східних кордонів Речі Посполитої, щоб боронитися від турків і татар. Він був залежний від Туреччини, а султан Амурат ІІІ зажадав, щоб Баторія покарав Підкову. 

І король, не бажаючи входити у війну з могутньою тоді Туреччиною, велів покарати Підкову смертю. Коли Іван Підкова прибув до Львова весною 1578 року, — тут його було ув’язнено, і на підставі королівського указу відрубали голову смілому отаманові на львівськім Ринку в присутності турецького посла Ахмета. 
Дуже багато польських діячів того часу дорікали королю, що так суворо обійшовся зі славним козацьким отаманом. 
Ще по нинішній день згадує український народ про Івана Підкову і в піснях співає про його страшну смерть, а Тарас Шевченко звеличив славні подвиги цього героя в поемі «Іван Підкова». Цей твір поет написав у 1839 р. у Санкт-Петербурзі. ) (слайд 20)

4. Словникова робота.

5. Аналізування поеми Т.Шевченка «Іван Підкова»(слайд 21)



  • Тема: зображення спогадів діда про героїчну минувшину рідного краю, коли козаки на чолі з отаманом Іваном Підковою боролися з турецькими загарбниками. 

  • Ідея: возвеличення мужності, героїзму козаків та отамана Івана Підкови, їх сили волі, братерської дружби, які так необхідні в здобутті перемоги над ворогом

  •  Основна думка: ми повинні пишатись героїчним минулим України та її синами-козаками, на чолі яких були такі мудрі керівники, як І. Підкова; вшановувати їх і пам’ятати. 

  • Композиція. Твір поділяється на дві частини: 
    1) сучасність (дід, дивлячись на могили, згадує, як козаки мужньо виборювали волю, щасливе життя для України; козаки не втрачали почуття гумору, впевненості в собі навіть під час небезпеки); 
    2) минувшина (бурхливе море, яке начебто відчуває небезпеку, що наближається, — битва козаків з турками. І. Підкова обмірковує, де будуть відбуватися військові події, і відчувається задоволення отамана від того, що запорожці готові до рішучої боротьби, за це він їм дуже вдячний).

  • Жанр: історична поема. 

  • Образ Івана Підкови – сміливий отаман, що не раз очолював морські походи проти Туреччини. У поемі, що названа його іменем, цей козарлюга змальований мужнім, відчайдушним, досвідченим, справедливим, за що побратими дуже його шанують.

  • Художні особливості поеми Кожна група свою відповідь має розпочати так: «Ми шукали такий художній засіб, як …. . Це – …..(дати визначення)». А далі озвучити результати своєї роботи.

І група шукає: рефрени, риторичні запитання;

ІІ група:       епітети;

ІІІ група:      порівняння;

ІV група:     звертання;

V група:     риторичні оклики;

VІ група:    метафори.



Учитель.(Обговорення художніх засобів). (ü Рефрен: «Було колись…»

Метафори: «ревіли гармати», «тіло лягло», «могили чорніють…говорять», «лихо танцьовало», «лиман човни вкрили», «хвилі запінились», море грає», «серце мліє», човни стали».

Епітети: «біле тіло», «козацьке тіло», «синє море».

Порівняння: «могили…, як гори», «хвилі, як ті гори».

Звертання: «Ануже, хлоп’ята», «Грай же, море», «Добре, батьку, отамане».

Риторичні оклики: «А згадаймо!», «На байдаки!», «Ходім погуляти!», «Грай же, море!», «Поїдемо в гості», «Спасибі вам!».

Риторичні запитання: «Де-то буть роботі?»)

6. Обговорення змісту твору за питаннями: (слайд 22)
1.Про яку бувальщину згадується у творі? 
2.Хто такий І. Підкова? (Можливо, хтось із учнів підготує міні-доповідь про нього.) 
3.Що свідчить про велику кількість козацьких могил? 
4.Яку цікаву минувщину розповів дід онуку? 
5.Яке значення у творі має опис бурхливого моря? Усно опишіть його. 
6.Як козаки поставились до морської негоди? 
7.З чим звернувся отаман до козаків? Прочитайте. 
8.Чи підтримали запорожці свого ватажка? Чому? 
9.Охарактеризуйте Івана Підкову як людину, козацького ватажка, посилаючись на зміст твору
10.Яке значення має образ Іван Підкови для нас, сучасників? Чим поема актуальна сьогодні?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Тестування



«Іван Підкова»
1. Про що згадує автор на початку твору?
А щасливе життя українського селянства
Б сміливість і мужність запорожців
В нещасне власне дитинство
2. Могили, де поховані оборонці рідної землі
А поросли травою і всіма забуті
Б уквітчані червоними маками
В зберігають славну минувшину
3. Свідок слави дідів говорить з вітром
А про волю
Б необхідність гарної погоди для обжинок
В щастя людини і сенс життя
4. Яка річка згадується в поемі?
А Дунай Б Дніпро В Ока
5. Коли дід побачив могили, його огорнули думки
А про призначення людини в суспільстві
Б героїчну минувшину рідного краю
В швидкоплинність життя
6. Перебуваючи на байдаках, козаки співали
А «Віють вітри, віють буйні»
Б «Як були ми козаками…»
В « Грай же, море!»
7. У яких скрутних умовах перебували козаки?
А відсутність води і харчів
Б складні погодні умови на морі
В обмаль необхідної зброї
8. Над якою роботою розмірковує отаман?
А бій з ворогом Б негайний ремонт човнів В приготування зброї до бою
9. Портове місто, що згадується у творі, знаходиться
А у Німеччині Б Польщі В Туреччині
10. Козаки отамана називають
А героєм Б силачем В батьком
11. За що отаман подякував козакам?
А за вміння дотримуватися дисципліни
Б готовність мужньо вступити в бій з ворогом
В сміливість під час перебування у бурхливому морі
12. Поема як літературний жанр – це твір
А великий віршований твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей
Б написаний у формі звертання однієї людини до інших
В в основі сюжету якого лежить гострий неприхований життєвий конфлікт, який здебільшого закінчується смертю героя

«Тарасова ніч»

1. Де сидить і грає кобзар?

а) На розпутті; б) біля величезного дуба; в) на майдані.

2.Про що співав, граючи, кобзар?

а) Про нещасну власну долю і долю народну;

б) про те, як козаки билися з москалями, ордою, ляхами;

в) про красу природи рідного краю.

3.Твір «Тарасова ніч» має таку назву:

а) через власне ім’я письменника;

б) особливості назви дня у церковному календарі на честь імені Тарас;

в) повстанські події, очолені гетьманом Тарасом Трясилом.

4.Журба України порівнюється:

а) з горем матері-кріпачки; б) нещастям простого люду; в) малою дитиною.

5.Художній засіб, який автор використав у назві «Зажурилась Україна», називається:

а) епітетом; б) метафорою; в) порівнянням.

6.Слава батьківщини гине:

а) бо ляхи заполонили українські землі;

б) народ відмовився від святкування перемог козаків;

в) не вшановуються народні звичаї та обряди.

7.Про якого борця за народні інтереси не згадується у творі? а) І. Богуна; б) С. Наливайка; в) Т. Трясила.

8.Україна у творі названа:

а) голубонькою; б) сестронькою; в) ненькою.

9.Козаки обступили ворога, наче:

а) зграя птахів; б) хмара; в) ліс дрімучий.

10.Гетьман, звертаючись до козаків, називає їх: а) друзями; б) синами; в) братами.

11.Де кров тепла козацькая над річкою, в чистім полі, там:

а) оборонцям країни збудовано пам’ятник;

б) посаджено кілька верб; в) чорніє могила.

12.Від чого заплаче козак?

а) Бо згадає Гетьманщину; б) від співів кобзаря; в) через власну нещасну долю.



VІ.Підсумки уроку (слайди 23 -24 )

Отже, образи цих безсмертних творів розкривали славні сторінки визвольної боротьби українського народу в минулому. Шевченко розумів,що без історичної пам’яті немає майбутнього. Події минулих часів мають бути взірцевим уроком для сучасників.



VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.  ( слайд 25 )

VІІІ. Домашнє завдання: 

  1. скласти сенкан до образів Івана Підкови та Тараса Трясила;

  2. підготуватися до тематичного оцінювання «Загадково прекрасна і славна давнина України»;

  3. Індивідуально: скласти публікацію.

Каталог: uroki
uroki -> Закон електромагнітної індукції. Правило Ленца. Електродинамічний мікрофон. Індуктивність. Самоіндукція
uroki -> Уроки з елементами творчості Розробила вчитель початкових класів
uroki -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с
uroki -> Рідна мова Зошит для контрольного оцінювання 9 клас Упорядник: Н. Синіцька Синіцька Н. С. Рідна мова
uroki -> Тема 1: Зразки образотворчого мистецтва Трипіль­ської та скіфської культур. Мистецтво грецьких міст Північного Причорномор'я
uroki -> Поверхневі води україни. Річки. Мета
uroki -> Тема: Публій Вергілій Марон. Поема "Енеїда" як літературна обробка римської легенди про троянця Енея засновника Риму. Творче наслідування поем Гомера
uroki -> З досвіду роботи учителя російської мови та літератури Роменської зош І-ІІІ ст. №3 Кулєцкіх О. М. Відповідно до Державного стандарту базової повної загальної середньої освіти програма зі світової літератури «спрямована на формування літературної
uroki -> Програма для загальноосвітніх вчитель навчальних закладів. 10-11 класи. Українська література. К
uroki -> «порівняльний аналіз різних типів грунтів україни». Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconКонспект уроку-узагальнення з української літератури в 6 класі за темою
М. Вороний «Євшан-зілля»,Т. Шевченко «Думка», «Іван Підкова», В. Рутківський «Джури козака Швайки»
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconУрок української літератури 9 клас Учитель Смуток Наталя Володимирівна Тема уроку. Тарас Григорович Шевченко. Огляд життя І творчості
Обладнання: портрет поета, «Кобзар», виставка творів Шевченка, репродукції картин Шевченка – художника, автопортрети Шевченка, білий...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconПлан-конспект уроку з української літератури у 5 класі Тема уроку: Тарас Шевченко. Життєвий шлях. Мета уроку
Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconЮрій Мицик Кобзар І Придніпров'я
Тараса Григоровича Шевченка золотими літерами вписане в історію не тільки української, а й світової літератури. Є в біографії Кобзаря...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconУрок. Українська література, 9 клас Тема. «Вшануймо пам’ять Кобзаря»
Т. Шевченка в умовах підневільного становища нації, прагнення бути справжніми українцями; мати почуття гордості за Україну, за її...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconУрок з укр літератури для учнів 6 класу. ( Стежками Великого Кобзаря ) Тема. Дитинство та юність Тараса Шевченка
Мета : поглибити знання учнів про дитячі та юнацькі роки Тараса Шевченка від народження до його відʼїзду з паном Енгельгардтом в...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconУроку, присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка, тема першого уроку для учнів початкової та основної школи присвячена життю й творчості Тараса Шевченка

Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури
Які твори художньої літератури Є. Гуцала ви читали? Чим вони вам запам’яталися? (Слайд 3)
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconУрок історії України, 8 клас
Наш край в роки Національно –визвольної війни українського народу середини ХVII ст. Сподвижники Богдана Хмельницького: Іван Богун,...
Урок з української літератури 6 клас (слайд 1) Тема уроку: Відображення історії українського козацтва в поемах Тараса Шевченка \"Іван Підкова\", \"Тарасова ніч\" iconЛауреат конкурсу „Учитель року-2009 Урок №1 Тема уроку: Іван Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Очікувані Учні повинні
Катеринич С. А.,учитель української мови та літератури приватного закладу


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка