Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель



Скачати 88,67 Kb.
Дата конвертації12.07.2017
Розмір88,67 Kb.

Остап Вишня.

Трагічна доля українського гумориста.

«Моя автобіографія» - гумористична розповідь

письменника про свій життєвий шлях.

( урок з української літератури в 11 класі)

Підготувала вчитель

української мови та

літератури СЗШ№27 Шевченківського р-ну

м.Києва

Товкес Т. М.



Тема: Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях.

Мета: - навчальна: ознайомити учнів із життям і творчою спадщиною письменника-гумориста, тематикою його творів. Поглибити знання засобів створення комічного з теорії літератури; -  розвивальна: розвивати творчі, акторські здібності; усне та писемне мовлення, логічне мислення;
-    виховна: виховувати любов до спадщини Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його життя.

Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет Остапа Вишні, виставка творів письменника, таблиця «Тематика творів О.Вишні», мультимедійний додаток «Життя і творчість Остапа Вишні», аудіо запис уривка автобіографічного твору «Моя автобіографія».

Епіграф:

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої

мудрості. Слава України, її невмируща краса.

Олесь Гончар


Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань.

1.1.Слово вчителя. слайд

Доброго дня, у вас сьогодні незвичайний урок, але я маю надію, що у вас гарний настрій і ми з вами плідно попрацюємо.

Життя багатогранне і складне. У ньому і радість, і сум, і щастя, і горе, а то відчай. Важко живеться людині, яка не має почуття гумору. Здається, немає жодної людини, яка не читала б чудових усмішок Остапа Вишні, «запашних», «ніжних», «смішних» і водночас, кажучи словами Миколи Хвильового, «глибоко трагічних». Головним джерелом його гумору була любов до життя, до людини, а девізом – «Треба любити людину більше, як самого себе». Остап Вишня – це не просто гуморист,він поет за станом душі.

Зверніть увагу на портрет письменника. Таким він був і в житті: ласкавий, щирий, люблячий, завжди усміхнений. Таким він запам’ятався рідним, друзям, усім, хто його знав.



1.2.Бесіда.

  • З чим асоціюється ім´я Остапа Вишні? (Відповіді учнів)

  • Можливо, після опрацювання життєвого і творчого шляху письменника асоціації додадуться чи зміняться…

II. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

    1. 2.1 Слово вчителя. слайд

Тема нашого уроку: « Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях.» Сьогодні ми довідаємося про цікаві сторінки життя письменника,гумориста, сатирика Остапа Вишні. Мета уроку:поглибити знання з теорії літератури, проаналізувати твір. Доречно згадати про те, що нещодавно, а саме, 13 листопада ми відзначали 125 років з Дня народження великого письменника.

    1. Робота в зошитах.

Запишіть дату, тему.
1.3. Робота з епіграфом. Слайд

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої мудрості. Слава України, її невмируща краса.

- Зверніть увагу на дошку, там написані віршовані рядки, які ми взяли за епіграф до уроку. Прочитаємо та прокоментуємо слова О.Гончара.

- А чи замислювалися ви над тим, ким для нас є Остап Вишня?

- Що означає для вас вислів «країна веселої мудрості»?

- Про кого кажуть мудрий? Звідки береться мудрість?

III. Сприймання та засвоєння нової навчальної інформації.

3.1. Цікава сторінка з біографії митця. слайд

Гумор — найкращий порадник у важкій ситуації і кращі ліки від усіх хвороб. Щирий сміх над собою — помічник подвійний. Цією давньою мудрістю користувався Павло Михайлович Губенко, відомий українцям як Остап Вишня, – письменник, незамінний гуморист і сатирик.

В народі Остапа любили. За його характер – добрий і чуйний. Вишня вмів завжди вислухати людей; переживав усі людські біди як свої особисті.

(Біографія)

(Фільм)


А зараз ми застосуємо метод «вільне письмо». Прослухавши біографічні відомості, ви маєте записати свої думки. Що ж це за людина була…

(слухаю бажаючих)



3.2.Своєрідність творчої спадщини

Остап Вишня – письменник, який у 20-х рр. ХХ ст. заохотив мільйонні маси до читання української літератури. Він був «королем українського тиражу». За життя гумориста побачили світ понад 100 збірок його творів, деякі неодноразово передавалися.

У великому творчому доробку письменника представлені різноманітні жанри малої прози: усмішка, гумореска, фейлетон, автобіографічні оповідання. Остап Вишня ввів в українську літературу й утвердив у ній новий різновид гумористичного оповідання, що його сам же й назвав усмішкою.

Тематичний цикл усмішок: сільські, мисливські, закордонні, київські, кримські тощо.



Слайд

3.3. Теорія літератури

Жанр - гумореска

Комічне - результат контрасту, розладу, протистояння прекрасного – потворному, низького – піднесеному, внутрішньої пустоти – зовнішньому вигляду, що претендує на значущість.

Форми комічного

 гумор (використання дотепності та гри слів);

 сатира (критика недоліків, суперечностей);

 іронія (прихований сміх, замаскований серйозною формою);

 сарказм («зла іронія», що має руйнівну силу).

Фейлетон – невеликий літературно-публіцистичний твір сатиричного, викривального жанру на злободенну тему.

Гумореска- невелика оповідь про якусь смішну пригоду чи рису характеру людини. Власне, це синонім тих же усмішок.

Усмішка – різновид гуморески, у якому поєднано жанрові особливості гумористичного оповідання, анекдоту, фейлетону.

«Мені нове життя усміхається. І я йому усміхаюсь! Через те й усмішка!» (Остап Вишня).



Автобіографічне оповідання – опис власного життєвого шляху.

За жанром це гумористичне оповідання, або гумореска. Хоча тут є одна особливість. Взагалі-то автобіографія — один з видів ділових паперів. А це дійсно автобіографія, бо у творі присутні всі дані, властиві цьому документу: місце і дата народження, відомості про батьків, про освіту, захоплення, початок трудової діяльності та літературної творчості. Але все це приправлене такими коментарями, поясненнями та своєрідними «ліричними відступами», що до ділового паперу його ніяк не віднесеш.

 3.6. Аналіз автобіографічного твору «Моя автобіографія»

Пояснення заголовка….



Тема: розповідь про батьків, навчання й формування світогляду письменника.

Ідея: висвітлити фактори, які впливають на формування митця, у гумористичній формі.

Композиція: 3 розділи. 1 розділ - народження Остапа Вишні, його дитинство; 2 і 3 розділи - навчання Остапа Вишні; формування його світогляду.

Проблематика:

• Формування митця

• Пошана до старших

• Повага до вчителів

• Відповідальність за свою працю
Робота з текстом

Коли ви читали вдома твір, то побачили, напевно, що його можна поділити умовно на розділи.



  1. Початок

  2. Про батьків

  3. Формування світогляду

  4. Про вчителя

  5. Формування класової свідомості

  6. Шлях у науку

  7. Про книжки, що справили велике враження

  8. Як став письменником

Характеристика образів

Ми зараз розділимось на групи:

I ряд – запише в зошити образи людей(оповідач…)

II ряд – образи природи(тварини)(Оришка…)

III ряд – предметів і явищ(криниця…)

(зачитують)

Образи: 


людей: оповідач; батько; мати; діди («швець, жив у Лебедині, другий, хлібороб, у Груні»); «сімнадцятеро дітей»; Іван Максимович — старенький учитель, який учив сумлінно, інколи застосовуючи лінійку; пані-«експлуататорша»;

природи: корова; картопля, коноплі, бур’яни; кінь;

предметів і явищ: народження, криниця, колиска, їжа, город, ямки; черкеска або восьмерика; ліжко; школа, лінійка; падіння з коня; поцілунки руки, класова свідомість; навчання; робота; газета; писання.

Ще існують Символічні образи: лінійка, яка виробляла літературний стиль письменника; книга «Катехізис» Філарета, яку треба було не просто читати, а знати напам’ять; книга «Руський паломник», що його років двадцять підряд читала мати (символи негуманної освіти).



Час і місце подій: 1 листопада (за ст. ст.) 1889 р. містечко Груні Зіньківського повіту на Полтавщині, точніше хутір Чечва, поблизу Груні в маєткові поміщиків фон Рот; пізніше Лебедин — Груня — город — ліжко — пізніше школа «Міністерства народного просвещенія», яку закінчив 1903 р. — маєток фон Рот — Чечва — 1903 р. фельдшерська школа в Києві — 1919 р. Харків — 1921 р. редакція газети «Вісті».
Засоби творення комічного у гуморесці "Моя автобіографія":
Письменник, досконало володіє усіма засобами творення комічного. Це змішування «високого» та «низького» стилів; іронія, вульгаризми, жартівливі народні прислів’я та приказки, комічні ситуації та події; застосування політичних та наукових термінів для зображення побутових явищ, повтори, підтекст.

(слайд)


Наприклад, жартівливі прислів’я, приказки, фразеологізми,вульгаризми: «яка тебе лиха година… потягла», «куди дірка дівається, як бублик їдять», «як муха дише», «велика… цабе», «роззявити рота», «хай воно йому сказиться!», «собача тропа», «душа в штанях», «як мокра миша» і подібні.
Що, на вашу думку, було смішного і кумедного? Зображення комічних ситуацій, деталей, подій.
Композиція: (давайте прослідкуємо ланцюг подій) слайд

народження — генеалогія роду — дитинство — природа, її роль у формуванні майбутнього письменника — падіння з коня, коли автор усвідомив, що бути йому письменником — спогади про першого вчителя та його методи навчання — народження «класової свідомості» — навчання на фельдшера — згадка про нудну роботу — згадка про роботу перекладачем у газеті.



Закріплення матеріалу. Тести

Взаємоперевірка . Чи виникли труднощі?



IV. Підсумок уроку. 4.1 Бесіда

- Які риси характеру Остапа Вишні вас вразили найбільше? (Несхитність, вірність ідеалам простих людей, душевна щедрість, витривалість, мужність, емоційність)



4.2 Ланцюжок думок

Підсумуємо все: на початку уроку ми ставили перед собою завдання….


- У чому новаторство Остапа Вишні?
- Продовжіть думку: «Гумор Остапа Вишні вражає…, викликає у мене…, примушує замислитися…»
Оцінювання

V. Оголошення і коментар домашнього завдання.

Опрацювати матеріал підручника ст. 121-129. Вивчити теорію літератури.



Прочитати усмішки «Сом», «Як варити і їсти суп із дикої качки»
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок з української літератури у 7 класі Підготувала: вчитель української мови І літератури
Тема. Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях письменниці. Поезії «Чайка на крижині», «Крила»(диптих). Духовне багатство – найбільший...
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок української літератури в 11 класі Підготувала: Денисенко Людмила Василівна, вчитель української мови та літератури
Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його житття;...
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок позакласного читання в 5 класі Не одежа красить людину, а добрі справи
Підготувала: вчитель української мови та літератури ІІ категорії Сатанівського нвк І-ІІІ ст. Монастирищенського району Назарець Аліса...
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок світової літератури в 6 класі з використанням мультимедійних технологій
Підготувала: Прадійчук Олена Лук’янівна, вчитель російської мови, світової літератури та основ християнської етики
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок зарубіжної літератури в 6 класі
Підготували: Прадійчук Олена Лук’янівна, вчитель російської мови та зарубіжної літератури, І гурська Раїса Леонтіївна, вчитель української...
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок математики та української літератури у 8 класі
Розробка інтегрованого уроку з математики та української літератури у 8 класі «Знаходження квадратного кореня. Стежками нашої землячки...
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconУрок №32 позакласного читання із зарубіжної літератури у 5 класі Вчитель Кучма Галина Миколаївна, вчитель-методист російської мови
Мета: Сформувати в учнів уявлення про творчість канадського письменника Е. Сетон-Томпсона
Урок з української літератури в 11 класі Підготувала вчитель iconПідволочиська зош І-ІІІ ступенів Вчителеві на пораду Форми проведення перевірки І закріплення знань на уроках світової літератури у 9 класі Підготувала: Добрунова М. А., Вчитель світової літератури
Форми проведення перевірки І закріплення знань на уроках світової літератури у 9 класі


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка