Урок з української літератури в 11 класі



Скачати 90,12 Kb.
Дата конвертації19.07.2017
Розмір90,12 Kb.


12744482511 Відкритий урок з української літератури в 11 класі
Остап Вишня «Моя автобіографія»,»Сом»,»Як варити і їсти суп із дикої качки». Трагічна творча доля українського гумориста,велика популярність значення його усмішок у 1920-ті роки.Оптимізм,любов до природи ,людини м’який гумор як риси індивідуального почерку Остапа Вишні. ТЛ. Усмішка.

sam_1131 Вчитель:Пужанська Л.П.

Познанка 2012


Тема:

Остап Вишня «Моя автобіографія»,»Сом»,»Як варити і їсти суп із дикої качки». Трагічна творча доля українського гумориста,велика популярність значення його усмішок у 1920-ті роки.Оптимізм,любов до природи ,людини м’який гумор як риси індивідуального почерку Остапа Вишні. ТЛ. Усмішка.



Мета:

ознайомити учнів із трагічною долею письменника ;з його творами «Моя автобіографія», «Сом», «Як варити і їсти суп із дикої качки»; талантом гумориста; формувати вміння працювати з текстами, аналізувати та визначати літературні засоби і прийоми письменника у досягненні комічного; розвивати естетичні смаки, почуття гумору;вміння вести діалог, слухати співрозмовника;виховувати любов до природи рідного краю, дбати про її збереження



Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: портрет, ілюстрації, комп’ютерні презентації,примірник «Мисливських усмішок»,ілюстрації до творів

Епіграф

Остап Вишня, хто він для нас?

Країна веселої мудрості.

Слава України, її невмируща краса

Олесь Гончар

Хід уроку



l. Організаційний момент

ll. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1.Вступне слово вчителя «Життя ж вогонь. У тім вогні серця людські палають, а сміху іскорки ясні над полум’ям літають» - писав відомий гуморист Павло Глазовий. Сила сміху перетворює гормон адреналін, який називають «гормоном кролика» на «норадреналін» - «гормон лева» і робить людину здоровою і нездоланною. Це знали люди з давніх-давен. Мабуть, саме тоді народилася притча: зустрівши чуму, володар країни спитав її, скільки його підданих вона хоче забрати.

_П’ятдесят тисяч, - мовила пошесть.

За другої зустрічі володар дорікнув чумі:


  • Ти обдурила мене, бо забрала сто тисяч.

  • Я забрала стільки, скільки збиралася забрати. Я ж не винна, що 50 тисяч померло з переляку.

Щоб не померти з переляку від життєвих труднощів, уміти посміятися над ними й жити далі – людині необхідне почуття гумору. Не в кожного з нас воно є. Та сьогодні ми продовжуємо говорити про людину, яка була щедро наділена цим почуттям.

Яким же ж був життєвий і творчий шлях Остапа Вишні, на основі дослідницької роботи Альона Борідько підготувала проект «Життя і творчість Остапа Вишні»




II. Сприйняття учнями навчального матеріалу.

Вчитель. Діти, згадайте, що таке автобіографія? (Автобіографія – це документ, у якому особа власноруч у хронологічному порядку подає стислий опис свого життя та діяльності. Остап Вишня назвав свою усмішку «Моя автобіографія». Чому?

Зачитайте початок твору.

Вчитель. Остап Вишня став родоначальником нового жанру – усмішки. Від звичайної гуморески усмішка відрізняється тонким ліризмом і чудовими описами природи. Письменник створив великий цикл неперевершених за своєю майстерністю, тонкістю відчуття рідної природи «Мисливських усмішок.»

Мисливські усмішки є найбільш поетичними творами Остапа Вишні. Це справді ліричні вірші в прозі, які стоять в одному ряду з «Записками мисливця» Тургенєва, мисливськими етюдами та оповіданнями Лєскова і Пришвіна.

У центрі усмішок стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Вони веселі оповідачі, знавці безлічі мисливських вигадок і побрехеньок. Це були щирі любителі й охоронці природи, які кохалися в пташинці й звіряткові, деревці і квіточці. Остап Вишня приятелював з цими людьми. Вирушав на полювання з Максимом Рильським, Андрієм Малишком. Переважно вони поверталися без здобичі, бо не за нею вирушали, але задоволені і щасливі, що відпочили, намилувалися краєвидами природою, нарозмовлялися з друзями, наслухалися побрехеньок.

Девізом Остапа Вишні були слова: «Живіть зайці!». Цей девіз стосувався і Рильського і Малишка. Якщо ж і траплялося вполювати звірину, настрій був зіпсований і полювання перетворювалося на траур по убієному.

«Мисливські усмішки» - це одухотворена природа. IV. Робота з текстом.



  • Згадайте, які назви «Мисливських усмішок» ви знаєте ? (учні перераховують)

Вдома ви читали усмішки «Як варити і їсти суп з дикої качки», «Сом»

  • Кому присвячена усмішка «Як варити і їсти суп із дикої качки ?» (М. Рильському)

  • Що, окрім рушниці, набоїв і мисливського реманенту рекомендує взяти з собою Остап Вишня на полювання ? (…стопку. Для чого ? «Щоб було чим вихлюпувати воду з човна, коли човен тече…»)

  • Що автор пише про вечірню і ранкову зорьку ? (Учні зачитують)

  • Що згадує про качок і як їх стріляти ? (Відповіді учнів)

  • Якою дорогою потрібно повертатись з полювання?

  • Що найперше і найголовніше у приготуванні супу із дикої качки ?

  • У чому найбільший комізм твору?

Вчитель. Усмішка «Сом». Вже на початку твору ми поринаємо у вир мальовничої природи, яка заворожує читача.

  • Яким же може бути сом ? (Учні з тексту коментують:

  • «Інтересна риба сом»

  • «Сом – риба осіла»

  • «Сом дуже сильна риба, могутня»)

  • Де живе сом?

  • Як ловити сомів ?

  • Кумедні історії про сомів

Вчитель. Отже, герої «Мисливських усмішок» - люди широкої натури, благородні, розумні, кмітливі, до безтями закохані в свій рідний край; люди, які полюбляють влучне і дотепне слово знають безліч мисливських вигадок. Це – щирі любителі й охоронці природи. «Мисливські усмішки» з повним правом можна назвати лебединою піснею письменника.

Гра «Феєрверк афоризмів».

Вчитель. В народі кажуть, що афоризм – це тест на інтелект. Кожен з вас підготував афоризми про гумор, сміх. (Учні прикріплюють на дошці афоризми)

Сміх – це здоров’я, сміхом можна більше вразити, ніж лайкою чи навіть бійкою.

Гумор приносить радість, якщо використовується з розумом.

Гарний сміх – це музика душі, її мудрість.

Сміх такий же святий, як і молитва.

Життя завжди краще, ніж твій настрій.

Вміння сміятися над собою – перша ознака морального здоров’я.

Три хвилини сміху дорівнює п’ятнадцяти хвилинам гімнастики.

Вчитель. Як світло стало від вашого феєрверку. Тест на інтелект ви склали.



Прийом «Кошик».

Впізнати з якої усмішки взято вислів.

Вчитель. Тема людини і природи в «Мисливських усмішках» багатогранна. Ці твори порушують проблеми екології та захисту природи. Закликають добре ставитися до нашого довкілля. Крім того, вони сповнені міркувань: про сенс життя, про смерть. Письменник учить шанувати природу, засуджує браконьєрство, заохочує насолоджуватися природою. Чи є актуальними твори Остапа Вишні у наш час, у нашому селі? Відповідь дає Віталій Ленько, презентуючи проект «Послання…»

V. Підсумок уроку. Тестування.

1. Павло Михайлович Губенко – це справжнє імя:

а. Остап Вишня;

б. Миколи Хвильового;

в. Юрія Яновського;

г. Миколи Куліша.

2. «У мене нема жодного сумніву, що я народився…» Так починається гумореска Остапа Вишні:

а. «Як ми колись учились»;

б. «Моя автобіографія»;

в. «Зенітка»;

г. «Гіпно-баба».

3. «Мабуть, із часів Івана Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сміхом, яким вона засміялася знову в прекрасній творчості Остапа Вишні», - так сказав:

а. Максим Рильський;

б. Олесь Гончар;

в. Андрій Малишко;

г. Микола Хвильовий.

4. Псевдонімом «Остап Вишня» вперше була підписана усмішка:

а. «Зенітка»;

б. «Заєць»;

в. «Чудака, їй – Богу!»;

г. «Сом».

5. Табірний щоденник Остапа Вишні називається:

а. «Думи мої, думи мої…»;

б. «Живописна Україна»;

в. «Чиб’ю»;

г. «Вишневі усмішки».

6. В українську літературу усмішку ввів:

а. Василь Барка;

б. Микола Хвильовий;

в. Остап Вишня;

г. Юрій Яновський.

7. Остапу Вишні не належать:

а. «Отак і пишу»;

б. «Майстер корабля»;

в. «Дід Матвій»;

г. «Ленінград і ленінградці».


  1. Вкажіть рядок, у якому правильно вказано місце народження Остапа Вишні (за усмішкою «Моя автобіографія»)

  1. У капусті

  2. У картоплі

  3. Витягли з колодязя

  4. У кукурудзі

  1. Вкажіть, яка подія раннього дитинства Остапа Вишні «твердо врізалася в пам’ять”

  1. Лайка матері

  2. Падіння з коня

  3. Навчання у школі

  4. Розмова з батьком

  1. Вкажіть назву книги, «що найсильніше … враження справила в моїм житті»

  1. «Катехізис» Філарета

  2. «Оракул» Соломона

  3. «Руський паломник»

  4. «Кобзар» Т. Шевченка

  1. Вкажіть рядок, у якому правильно названо цикл усмішок, що розглядався на уроці

  1. «Вишневі усмішки»

  2. «Сільські усмішки»

  3. «Мисливські усмішки»

  4. «Познанські усмішки»

  1. Вкажіть рядок, у якому правильно подано визначення літературного терміна «усмішка»

  1. Невеликий за розміром твір, побудований за законами віршованої мови

  2. Прозовий твір малого обсягу з динамічним розвитком сюжету

  3. Різновид фейлетону та гуморески

  4. Міркування, яке різко відрізняється від традиційного, загальноприйнятого, а іноді розходиться із здоровим глуздом.



Презентація проекту-телепередачі «Любителі природи» з постійною ведучою Ганною Бережливою.

Програма «Любителі природи» (круглий стіл з біологом, народознавцем, письменником Остапом Вишнею)

Ведуча. (Ганна) Добрий день! І знову в ефірі телепередача «Любителі природи» та я її ведуча Ганна Бережлива. Сьогодні на нашій телепередачі присутні гості:

неперевершений знавець жанру усмішки, письменник Остап Вишня;

біолог, чарівна Альона Деревце;

народознавець-дослідник Іван Кущик.

Отже, ми починаємо! Спочатку поспілкуємося з письменником Остапом Вишнею.


  • Добрий день, пане Остапе!

Остап Вишня (Андрій) – Добрий день!

Ведуча. – З якою метою ви вирушали на полювання?

Остап Вишня. – Щоб помилуватися густими лісами, зеленими луками, бездонними озерами, привітатися з улюбленими тваринами.

Ведуча. – Пане Остапе! Що лежить в основі ваших усмішок?

Остап Вишня. – В основі моїх творів лежать життєві факти, реальна дійсність, та звичайно, любов до рідного факту.

Ведуча. – Дякую! А тепер ми звернемось до біолога Альони Деревце. Скажіть, чи турбує вас екологічне становище нашого села ? Чому? Який вихід із ситуації ви бачите?

Біолог. – Мене, звичайно ж, турбує екологічне становище нашого села, а саме: вирубка зелених насаджень; забруднення річки Кодима та ставка; сміттєзвалище у кінці села Познанка Перша.

Пропоную:

організувати загони добровольців – охоронців лісосмуг та соснового бору, річки та ставка;

встановити штрафи за вирубку лісосмуг соснового бору за забруднення річки та ставка.

Ведуча. – Дякую! А зараз ми звернемося до народознавця Івана Кущика. Привіт, Іване! Розкажіть, які скарби народно-поетичної творчості використовував Остап Вишня у своїх усмішках?

Народознавець (Іван Кущик). – Письменник використовую пісні, прислів’я, приказки; казкові зачини, які надають творам інтимності та ліричності. (Наводить приклади із творів).

Ведуча. – Дякую всім за змістовні відповіді. А нашим глядачам раджу обов’язково прочитати усмішки Остапа Вишні. Закликаю вас любити природу кожен день, кожну хвилину бо вона наша мати, тож будьмо гідними її дітьми.

А я нагадую, що це була телепередача «Любителі природи» та її ведуча Ганна Бережлива.

До побачення! До зустрічі!

Вінок письменнику із різних авторів, присвячених Остапу Вишні. (Учні читають вірші напамять)

Вчитель. – Мабуть не має жодної людини, яка б не читала чудових усмішок Остапа Вишні. Головним джерелом його гумору була любов до життя, до людини, а девізом: «Треба любити людину більше, як самого себе.»



Остап Вишня – це не просто гуморист, він поет за станом душі.

VI. Домашнє завдання.

  1. Написати твір-роздум на тему: «Мої роздуми над «Мисливськими усмішками» Остапа Вишні».

  2. Прочитати роман В. Гжицького «Ніч і день» (про трагічну долю Остпа Вишні), табірний щоденник «Чиб’ю»

Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок з української літератури в 11 класі iconУрок математики та української літератури у 8 класі
Розробка інтегрованого уроку з математики та української літератури у 8 класі «Знаходження квадратного кореня. Стежками нашої землячки...
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок української літератури в 9 класі
Підготувала І провела вчитель української мови та літератури Салата Валентина Іванівна
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок української літератури в 9 класі «І. П. Котляревський зачинатель нової української літератури»
...
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок з української літератури у 7 класі Підготувала: вчитель української мови І літератури
Тема. Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях письменниці. Поезії «Чайка на крижині», «Крила»(диптих). Духовне багатство – найбільший...
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок української літератури в 11 класі Підготувала: Денисенко Людмила Василівна, вчитель української мови та літератури
Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його житття;...
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок української літератури у 8 класі з теми «Національна драма»

Урок з української літератури в 11 класі iconУрок з української літератури в 5 класі з використанням мультимедійних технологій. Позакласне читання

Урок з української літератури в 11 класі iconУрок зарубіжної літератури в 6 класі
Підготували: Прадійчук Олена Лук’янівна, вчитель російської мови та зарубіжної літератури, І гурська Раїса Леонтіївна, вчитель української...
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок з української літератури у 7 класі вчителя української
Тема: Тарас Шевченко. «Заповіт» твір, що єднає минуле, теперішнє І майбутнє. Історія його написання. Ідея єднання з рідною землею....
Урок з української літератури в 11 класі iconУрок літератури рідного краю у 10 класі з досвіду роботи учителя української мови та літератури
Тернопілля Соломії Крушельницької, розвивати естетичний смак, навички зв’язного мовлення, почуття гордості за славетну землячку;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка