Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської



Скачати 63,19 Kb.
Дата конвертації01.08.2017
Розмір63,19 Kb.

А.А.Гончарук,

вчитель української мови і літератури

НВК «Гайворонська гімназія — загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5»

КАЗКИ ПАНІ КАТЕРИНИ

(урок з вивчення літератури рідного краю)

Мета:

- ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської;

-виразно читати та розуміти тексти;

-вчити школярів аналізувати,давати характеристику дійовим особам та їхнім вчинкам;

-розвивати навички дослідницько-пошукової роботи, вміння вести дискусію, висловлювати думки з приводу прочитаного,розвивати навички стислого переказу, асоціативного мислення;

-виховувати почуття відповідальності за життя і діяльність людини на землі;

- формувати читацькі смаки, активну життєву позицію.

Тип уроку: урок-презентація для учнів 5 класу книги казок Катерини Барановської «Таємниця великого каменю»

Обладнання: проектор,слайди,роздатковий матеріал(картки), ілюстрації

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Психологічний тренінг

Вчитель: Давайте налаштуємося на позитивну роботу. Усміхніться один одному. Подумки побажайте успіхів. Будьте старанними і слухняними. Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Робота над епіграфом уроку

Вчитель:«Катерина Барановська знана і як народний цілитель, і як письменниця…Найголовнішим у збірці дитячих казок «Таємниця великого каменю» є ЛЮБОВ», — такнаписав у передмові до збірки Дмитро Головко, поет,письменник, член Національної Спілки письменників України. Лауреат премії імені Павла Тичини.

Катерина Барановська є, дійсно, людиною душевною і багатою духовно, надзвичайно доброю, лагідною, тактовною. Про ці риси говорять всі, хто з нею знайомий. Людина, яка несе ЛЮБОВ.



ІІІ. Повідомлення теми і цілей уроку

  1. Визначення теми

Вчитель:Мизнайомимося з творами письменників-земляків Гайворонщини. Знаходимо в них обриси і звичаї нашої землі ще з прадавніх часів. Талановиті митці відтворили справді чарівний і неповторний світ нашого краю. Поривчастий настрій поезій Марини Джус, розмірковування над сенсом життя у творах Галини Берізки, мінорний тон поезій Оксани Малиновської…На щастя, таких людей наГайворонщині багато. Ми ж будемо знайомитись із запашним калиново-барвінковим світом творчості Катерини Барановської. Уцентрі її творів людина—проста, звичайна, з чорно-білими смугами життєвої долі; природа—благодатна, пишна, щедра; боротьба добра зі злом. І все це ми побачимо у казках пані Катерини.

  1. Визначення цілей уроку

-Знати: літературна казка,персонаж, гіпербола

-Уміти: давати характеристику героям творів, давати об’єктивну оцінку подій, робити висновки.

-Цінувати: думку товаришів, природу

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Повідомлення учнів (біографія Катерини Барановської)

Катерина Барановська (Бельбрут) народилася в сім’ї колгоспників Івана Несторовича Кіку і Матрони Олександрівни Бельбрут 6 грудня 1954 року в м. Гайвороні Кіровоградської області. У 1972 році закінчила Гайворонську середню школу №1, у 1978 році—факультет журналістики Київського державного університету імені т. Г. Шевченка, згодом –філологічний факультет Кіровоградського педагогічного інституту ім. О. С. Пушкіна. Працювала в районних газетах Кіровоградщини, Одещини. Потім учителювала у Вікнинській середній школі, трудилася у багатотиражці Кіровоградського педінституту, у Київському рекламно-видавничому центрі «Орбіта» і Міжнародному центрі психотерапії А. М. Кашпіровського, була літредактором елітного столичного журналу. Друкувалась у місцевій пресі, у журналах і газетах Києва. Її вірші представлені у поетичній антології учителів України «Самоцвіти». 1996 побачила світ перша книга «Холодно мріям», 2000 року—друга збірка «Далекі береги», 2005 року вийшла друком книга «Господня воля на ваше зцілення», у якій Катерина Іванівна ділиться досвідом як цілителька. 2005 року—книга «Перед тобою, Господи», у якій письменниця виступила як прозаїк. У 2006—2007 роках вийшли друком твори для дітей: «Здрастуй,Сонечко моє!», «Таємниця великого каменю». У 2012 році—книга нарисів «Володарі сонячних душ».



-Повторити визначення із «Літературного словничка»

V. Закріплення та застосування знань, умінь, навичок

1. Демонстрація слайдів-ілюстрацій книги казок «Таємниця великого каменю».

Виступи учнів:

-Збірка «Таємниця великого каменю» складається з 13 казок. Вони різні за тематикою і змістом, але їх об’єднують поняття добра, щедрості, взаємопідтримки, безкорисливості, краси.

-Ілюстрації, створені дітьми, особливо до душі, адже близькі нам, школярам.

-Читаючи казки, ми збагатили свої знання відомостями про лікувальні властивості рослин. А там, де є помітка «прочитай батькам», була нами використана, щоб розширити кругозір дорослих.



2.Складання «асоціативного куща»

(метод «Мозковий штурм»)

Поясніть, як ви розумієте слово «любов»

Вислови дітей.

Любов—щирість—доброта—взаємодопомога—взаєморозуміння—прощення.



3. Евристична бесіда

-Які людські імена ви зустрічали на сторінках казок цієї збірки? Чомусаметакі?

(Богдан, Інга, Оксана, Поліна,Михайло. Це дало змогуказочкамзвучатибільшпо-сучасному, аджеціімена ми часточуємо зараз).

-Що в казках вказує на те, що події відбуваються в Україні?

( На це вказують описи, у казці «Про Інгу-красуню»ми знайомимось із зачарованим соловейком, ім’я Богдантакож є українським. Автор використала велику кількість прислів’їв та приказок…)


  • Який вираз із казки «Таємниця великого каменю» ляг, на вашу думку,в основу назви?

( «Та камінь навіває смуток, а його змиває пісенька джерельця»).

  • З якими казковими тваринками, комахами ви познайомилися Чому, на вашу думку, саме ці тваринки є у казках пані Катерини?

( Зайчики, Горобчик, Котик, Песик, Бджілки,Лисичка, Козлики, Вовчик…З цими героями ми зустрічаємося в українських народних казках ще з маленьких рочків. Такі казочки нам читали мами, бабусі)

-Які лікувальні властивості мають цибуля, часник, кропива?Скласти й оформитиінформаційнегроно.

-Як ви розумієте слова із казки «Чому завиває Пес» : «Любов—це Бог. Це знають усі. Навіть звірі у лісі. Із Любові Господь створив світ»?

-Чого навчає казка «Вишня на причілку»?

-Чому у текстах багато слів мають «пестливі» суфікси?

4. Повідомленняучнів «Лікарськірослини»

5. Виступ «Літературнихкритиків»

(Заздалегідьучні перечитали казкизбірки «Таємниця великого каменю» і підготувалиміні-виступи за схемою:

-Назватвору

-Короткий зміст

-Чогонавчаєтвір?

-Демонстрація ілюстрації до твору)

6. Міні-інсценізація уривку із казки «Вишня на причілку»

7. Робота з картками:

-Продовж визначення: літературна казка—це…

-Які персонажі є носіями добра, а які зла?

-Реальне і фантастичне у казці «Таємниця великого каменю»

- Чого навчає казка «Вишня на причілку»?

VІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок

-Зачитування відгуків про книгу казок Катерини Барановської «Таємниця великого каменю» письменників, членів Національної Спілки письменників України Івана Складаного й Дмитра Головка

-Рефлексія. Поміркуйте над запитанням: « Чого навчили мене казки пані Катерини?»

VІІ. Підсумок уроку.

Вчитель:Дякую за роботу, за те, що висловлювали свої думки, своє розуміння художнього твору. Головне,що не були байдужими. Ви всі прочитали казки пані Катерини і, як могли, дали свої оцінки героям. Відчули , як автор поділилася з нами своєю любов’ю до навколишнього світу, відкрила цілющі властивості лікарських рослин, переконала, що добро завжди перемагає зло, що люди щасливі лише тоді, коли серце відкрите для любові. І найважливіше—жити потрібно у ЛЮБОВІ. Книга, безперечно,заслуговує на увагу, тож обов’язково прочитайте ці казки своїм братикам та сестричкам.

VІІІ. Домашнє завдання.

-Написати казку й оформити у вигляді книжечки (Високий рівень)



-Поспілкуйтеся з товаришем по парті, обміняйтеся враженнями про одну із казок пані Катерини. На основі розмови побудуйте діалог, запишіть його (Достатній рівень)

-Намалювати ілюстрацію до казки
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок української літератури у 7 класі за творчістю Михайла Стельмаха «свята земля, святе моє дитинство…»
Мета: поглибити знання учнів про автобіографічну повість, закріпити їх шляхом групової роботи та самостійної роботи; ознайомити учнів...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко»
Мета: ознайомити учнів із творчістю письменників рідного краю; формувати вміння самостійно працювати з літературою; розвивати увагу,...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок 1 Тема. Література рідного краю. Літературна Воловеччина
Мета: ознайомити учнів із поетами та письменниками рід-ного краю; розвивати навички виразного читання; вихову-вати любов до рідної...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconЛітература рідного краю (10 клас)
Мета: ознайомити з творчістю письменника-земляка, формувати вміння аналізувати поезії; сприяти усвідомленню ролі літератури як духовної,...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconІ тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета
Мета: ознайомити учнів з художниками Сумської області, центрами музичної культури Сумщини та їх композиторами, видатними письменниками,...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconЛітература рідного краю. Марко Вовчок. Повість казка
Мета: ознайомити дітей із життям І творчістю Марко Вовчок; виховувати почуття національної гідності, любові до рідної мови; викликати...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок літератури рідного краю Перепаденко Оксана Леонідівна
Мета: ознайомити учнів із фактами біографії та поезією громадянської лірики миколаївського поета, перекладача Валерія Бойченка; формувати...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconКонспект уроку «Поет на грані геніальності» (за книгою М. Слабошпицького «Поет із пекла») Підготувала Шкляренко Галина Василівна, учитель української мови та літератури
Мета: Ознайомити учнів з життям І творчістю письменників літературного періоду Розстріляне Відродження. Поглибити знання про письменника...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок №8 література рідного краю. К. Перелісна «три правди»
Катерини Перелісної, митців рідної Харківщини, почуття любові до художньої літератури; прищеплювати інтерес до наслідків власної...
Урок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської iconУрок за творчістю поета Валентина Грабовського
Башманівська Любов. Література рідного краю. Співець Полісся (урок за творчістю В. Грабовського) // Дивослово. – 2004. – №8. – С....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка