м. Херсон, ЗНЗ № 31
Вчитель вищої категорії Ковальова Ольга Василівна
Урок зарубіжної літератури у 10 класі
Шарль Бодлер – пізній романтик і предтеча символізму
Збірка «Квіти зла» - втілення боротьби добра і зла в суспільстві і душі поета
Мета: висвітлити життєвий і творчий шлях Ш. Бодлера, особливості його естетики, визначити місце поета в літературному процесі кінця XIX — початку XX ст., його зв'язки з романтизмом і модернізмом, схарактеризувати його збірку "Квіти зла" й проаналізувати вірш "Альбатрос"; розвивати навички виразного читання, усного мовлення, критичного мислення, аналізу поетичного тексту; виховувати любов до краси, до мистецтва слова.
Обладнання: Малюнок А. Матісса "Ш. Бодлер", збірка "Квіти зла", тексти віршів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Епіграф: Перебуваючи в пеклі, можна марити про білосніжні вершини.
О. Блок
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
• Словникова експрес-вікторина: символізм, парадокс, романтизм, антитеза, реалізм, модернізм, декаданс
ІІ. Оголошення теми, епіграфа, навчальних завдань уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу та систематизація знань
-
Підготовка до сприйняття нових знань. Слово вчителя
Шарль Бодлер – помітне ім’я в світовій літературі. З ним, пізнім романтиком, пов’язують появу декадансу, в його творчості вбачають витоки символізму. Сам він заговорив про необхідність створення літератури, яку чітко назвав новою, тобто модерністською.
Хто ж він, Шарль Бодлер, – людина і митець? Уже давно існує науковий інститут із вивчення бодлерівської спадщини, яка налічує понад 15 тис. досліджень. Духовними дітьми Бодлера вважають таких поетів, як Рембо та Малларме, Верлен та Рільке, Блок та Білий, ранній Тичина.
О. Блок, оцінюючи творчий шлях і творчий доробок Бодлера, зазначав: «Перебуваючи в пеклі, можна марити про білосніжні вершини». Яке ж пекло пізнав Бодлер і про що мріяв, спробуємо дізнатись простеживши його найбільш значущі біографічні дані та проаналізувавши його вершинний твір – збірку «Квіти зла». Ми маємо зосередитись на питаннях:
– Чому побутують суперечливі судження про поета, хто має слушність?
-
Який урок ми винесемо, ознайомившись зі збіркою «Квіти зла»?
-
Чи можна на прикладі аналізу одного вірша збагнути долю поета?
-
Розповідь учня про віхи життя та творчості Бодлера
-
Результати роботи дослідників: різні погляди на творчість Бодлера
-
Робота з портретом А. Матісса «Бодлер».
Погляньте уважно на роботу експресіоніта Анрі Матісса, який повинен би насамперед виразити почуття. Кажуть, очі – душа людини. Матісс бачив Бодлера вольовим, рішучим, нескореним. Та душу автор портрета приховав від людей. Щоб ви на місці художника намалювали в очах, аби цей вираз передав його почуття? До цього повернемось, проаналізувавши творчу долю збірки «Квіти зла» та вірш із збірки «Альбатрос».
-
Символіка назви
Антиномія – поєднання непоєднуваного.
-
Що відтворюють складові словосполучення «Квіти зла»?
(Квіти – прекрасне творіння природи, символ краси та досконалості світу, радості. Зло – чорна сила диявольського темного породження, антипод добра, страждання, біль. У назві - парадокс. У ній протиставлено сподівання, ідеали, відчай та безнадія.)
-
- Якою була доля збірки і як вона вплинула на подальше життя поета? Повідомлення учнів. Творча доля збірки «Квіти зла»
-
Робота з поезією «Альбатрос»
Поет. Не кожен може ним бути. Якщо талант даний згори, то, по суті, цим визначається і доля поета.
-
Як визначає долю поета, а власне свою, Шарль Бодлер, чи можна це збагнути на прикладі одного вірша?
Вірш був написаний у 1842 році під час поїздки на острів Маврикій, куди направив Бодлера вітчим, щоб по вернути його на путь істини. Шарль, перебуваючи там 10 місяців на кораблі під наглядом капітана і спостерігаючи за птахами, роздумував над власною долею.
Виразне читання поезії «Альбатрос»
Аналіз вірша
-
Які два світи протистоять у вірші? (У протиставленні поета і натовпу втілюється мотив боротьби добра і зла).
-
В яких образах втілюється ця боротьба? (Альбатрос, тобто сам поет - це світ прекрасного, добра. Моряки, тобто натовп - світ потворного, зла).
-
До чого прагне душа ліричного героя? (Вона прагне до духовних висот, «жадає висоти»).
-
Символом чого у вірші є альбатрос? (Романтичний образ - символ поета і його долі. З образом альбатроса пов'язане все піднесене, він у центрі уваги).
-
Як автор ставиться до альбатроса? (Він захоплюється ним і висловлює йому співчуття).
-
Які ще символи ви знайшли у тексті? (Море - символізує життя; корабель, човен - людську долю; грім, гроза, блискавка - життєві негаразди).
-
Що стверджує цей вірш? (В «Альбатросі» стверджується божественна сила мистецтва, з найбільшою повнотою втілена у постаті поета).
-
Як у вірші поєднуються романтизм і модернізм? (Автор оспівує душу, що прагне високого ідеалу, краси. У поета, як у альбатроса, "міць велика", але його намагаються приборкати. Він не може протистояти суспільству, як птиця натовпу матросів. Натовп не розуміє його. І тут зло перемагає добро. Але прекрасне завжди вище за потворне, навіть коли гине. Мистецтво та особистість вищі за натовп. Така позиція автора.)
Висновок. Основний мотив поезії "Альбатрос" – мотив боротьби і зла, втілений у протиставленні поета і натовпу. Бодлер був пізнім романтиком, тому у творі переплітаються традиції романтизму і модернізму. Автор утверджує велич душі, що прагне високого ідеалу, краси, духовності. Натовп, навпаки, не розуміє цих поривань. Духовність стає беззахисною перед грубою дійсністю, тому й гине, залишаючи пам'ять про високий злет.
IV. Узагальнення
-
Робота з портретом
-
Що б ви тепер, коли перед вами розкрився внутрішній світ поета, могли на місці Матісса намалювати в очах поета, аби цей вираз передав його почуття? (Самотність, страждання, гіркоту, біль, приреченість, відчай, безсилля, твердість, віру, трагізм від безсилля щось змінити, нерозуміння його оточенням, відірваність від світу).
2. Висновок учнів. Відповіді на проблемні питання уроку
3. Висновок вчителя
У «Квітах зла» перед читачем постав поет нової формації, поет, який не йшов за кимось, а вів поезію за собою. Бодлер випередив свій час і ніби зазирнув у майбутнє. Хіба не про наше сьогодення його твердження: «Будь-яка газета – від першого і до останнього рядка – лише плетиво жахів. Війни, вбивства, крадіжки, тортури, злочини націй, приватних осіб, універсальне сп’яніння жорстокістю». Час показав, що Бодлер був не наклепником, а провидцем, який один із перших вказав на постійну присутність зла в цивілізованому світі та на право вибору, яке має кожен із нас.
V. Підсумок. Оцінювання відповідей
VI. Домашнє завдання
На прикладі віршів «Гімн Красі» і «Падло» показати протиставлення Бодлером категорій Добра і Зла.
А. Матісс «Бодлер»
Поділіться з Вашими друзьями: |