Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. "Пурпурові вітрила"



Скачати 90,06 Kb.
Дата конвертації09.05.2017
Розмір90,06 Kb.
ТипУрок
    Навігація по даній сторінці:
  • Урок 3




Зарубіжна література 7 клас

конспекти уроків

Карєва Т.М.

Фантастика і романтика.

Олександр Грін. “Пурпурові вітрила”

«Открывателем новых стран А.С.Грин был не на морях и океанах, а в той области, которая называется «душой человека». М.Шагинян.

Повість О.Гріна «Пурпурові вітрила» введена у програму «Зарубіжна література» 2001 року. У наш прагматичний, закомпьютеризований час ця романтична казка – як ковток свіжого повітря.

Он жил среди нас, этот сказочник странный,

Создавший страну, где на берег туманный

С прославленных бригов бегут на заре

Высокие люди с улыбкой обманной,

С глазами, как отсвет морей в янтаре,

С великою злобой, великой любовью,

С соленой, как море, бунтующей кровью,

С извечной, как море, мечтой о добре.

В. Саянов.

Урок 1..

З російської літератури. О.Грін. “Пурпурові вітрила”. Короткі відомості про автора. О.Грін і Україна.

Мета уроку: познайомити учнів із творчістю російського письменника Олександра Гріна, на прикладі його життя та творчості показати актуальність проблематики його творів, продовжувати формувати уявлення про загальнолюдські цінності – доброту, милосердя, любов до ближнього на прикладі романтичної повісті “Пурпурові вітрила”.

Обладнання: виставка літератури, виставка дитячих малюнків

Тип уроку: комбінований

“До кінця днів моїх я хотів би блукати

світлими країнами моєї уяви”

О.Грін.

Хід уроку



  1. Учениця читає уривок з вірша В. Саянова

Он жил среди нас, этот сказочник странный,

Создавший страну, где на берег туманный

С прославленных бригов бегут на заре

Высокие люди с улыбкой обманной,

С глазами, как отсвет морей в янтаре,

С великою злобой, великой любовью,

С соленой, как море, бунтующей кровью,

С извечной, как море, мечтой о добре.



  1. Слово учителя.(коротка розповідь про письменника)

“До кінця днів моїх я хотів би блукати світлими країнами моєї уяви”, говорив російський письменник Олександр Грін. Вже в дитячі та юнацькі роки задзвеніла в ньому струна романтики, захопила спрага пригод і мандрів. Майбутній письменник рано захопився читанням. Його цікавили розповіді про подорожі, мореплавців, мисливців. Особливо любив він твори Едгара По, Олександра Дюма, Даніеля Дефо, Жуля Верна, Роберта Стівенсона.

Можливо, саме тим можна пояснити втечу 16-літнього юнака з маленького містечка В’ятка в Одесу. Марячи морем і вітрилами, далекими землями і кораблями, він вирішив стати моряком. Проте тільки двічі йому поталанило: його взяли матросом на рейс до Батумі, і ще раз він побував у Єгипті. Повернувшись в Одесу, Грін зрозумів, що з кар’єрою моряка йому не пощастило.

Перш ніж стати письменником, Грін перепробував різноманітні професії: вантажника і робітника на пекарні, землекопа і рибалки, різноробочого в залізничному депо і лісоруба, плотогона і золотошукача. І хоча його переслідував голод, злидні, хвороби, все ж романтика мандрів не покидала Олександра Гріна. Письменник писав про екзотичні країни в південних морях, про залиті сонцем міста, про людей з незвичними іменами.

Вся творчість Олександра Гріна була присвячена оспівуванню мрії, прославленню людей, які вміють мріяти і добиватися втілення своїх найзаповітніших мрій. Такою була звичайна дівчина Ассоль з прекрасного міста Лісса, яка діждалася приходу корабля з багряними вітрилами. Письменник запевняв навіть, що такий корабель рано чи пізно приходить до кожного, хто вміє мріяти, хто вірить, що мрії не можуть не збутися.



  1. Читання уривку “…Не знаю, скільки мине років, тільки в Каперні розцвіте одна казка, пам’ятна надовго…і ти поїдеш назавжди в прекрасну країну, де сходить сонце і де зорі зійдуть з неба, щоб привітати тебе з приїздом”

  2. Запитання до уривку

  • хто подарував цю казку-мрію Ассоль і чому?

  • чи не було це насмішкою або жорстокістю по відношенню до Ассоль?

  • розкажіть про родину Ассоль. Як сусіди ставились до Ассоль та її батька? Чому?

  • поясніть слова Лонгрена “Ет, Ассоль, хіба вони вміють любити? Треба вміти любити, а цього вони й не можуть”

  1. Словникова робота.

(запис у словнику)

Символ – предмет чи слово, які умовно передають суть якого-небудь явища.

Слово учителя.

У стародавній Греції символом називали дві половинки розрізаної навпіл палички, які допомагали їхнім власникам упізнавати один одного в далеких місцях. У наш час символом називають предмет чи слово, які умовно передають суть якого-небудь явища.

Символ близький до алегорії та метафори, оскільки утворює свої переносні значення на основі того, що ми відчуваємо спорідненість, зв’язок поміж тим предметом чи явищем, які позначаються якимось словом у мові, та іншим предметом або явищем, на які ми переносимо це ж словесне позначення.


Домашнє завдання: знайти та відмітити в тексті характеристики головних та другорядних персонажів.

Урок 2.


Віра в силу надії та справжнього кохання в повісті-казці

“Пурпурові вітрила”. Чудо перемоги романтичної мрії над законами буденного світу.
Мета уроку: допомогти учням зрозуміти підтекст повісті О.Гріна, осмислити його з погляду загальнолюдської моралі, закріпити навички ідейно-художнього аналізу твору.

Обладнання : ілюстрації до повісті “Пурпурові вітрила” К.Штанко

Тип уроку: бесіда, коментоване читання

“Треба прагнути бути людиною,

незважаючи на всю жорстокість навколишнього

світу, і це можливо”

О.Генрі

Хід уроку

Слово учителя. “Пурпурові вітрила” стали символом романтики, символом мрії. У нашому прагматичному світі важко зберегти віру в чудо, романтику у стосунках, бажання дарувати казку. Важко вберегти свою душу від черствості. Сьогодні ми з вами будемо шукати відповідь на одне дуже складне і водночас, просте запитання – чи потрібна людям романтика.
Ідейний аналіз твору.

Визначте особливості композиції повісті “Пурпураві вітрила”





Експозиція

Зав’язка

Кульмінація

Розв’язка

Розповідь про дитинство Ассоль та Грея

Пророкування, мрія, яку подарував Ассоль Егль

Грей готує пурпурові вітрила для “Секрета”

Корабель з пурпуровими вітрилами у бухті містечка




  1. Яке враження справила на вас повість О.Гріна “Пурпурові вітрила”? Хто з героїв вам найбільше запам’ятався і чим саме?

  2. Зачитується епізод від слів “ В один з таких днів… до слів але він повівся інакше, ніж вони,- повівся незрозуміло і так поставив себе вище за інших, одне слово, зробив те, що не пробачають”

  3. Розкажіть про своє ставлення до вчинку Лонгерена з трактирщиком Меннерсом. Що хотів підкреслити цим епізодом автор?

  4. Чому мешканці містечка вороже ставляться до Ассоль та її батька?

  5. “Я був у тому селі, звідки ти йдеш… але у вас не розповідають казок, не співають пісень” – як ці слова Егля характаризують духовний світ мешканців містечка. Чому люди, які не розповідають казок, не здатні любити?

  6. В чому незвичність “Секрету” , його капітана та екіпажа?

  7. Прокоментуйте слова Грея, з якими він звертається до свого екіпажу: “…Я зрозумів одну немудру істину. Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками.” Чи поділяєте ви його думку?

  8. Які художні засоби мови допомагають авторові змалювати картину прибуття “Секрета” в Каперну та відтворити реакцію мешканців містечка і внутрішній стан Ассоль?

  9. Якими постають у вашій уяві епізодичні персонажі повісті – трактирник Меннерс та його син Кін, Егль, вугляр та інші. Для чого автор увів їх у твір?

  10. Як письменник висловлює своє розуміння прекрасного в житті та в кожній людині?

  11. Розгляньте ілюстрації К.Штанко та розкажіть про загальне враження від них.

Висновок:

Домашнє завдання: підготувати розповіді про життя Ассолі та Грея до їхньої зустрічі (дитинство, юність)




Урок 3


Цілісність натури й духовне багатство Ассоль. Символіка пурпурових вітрил і сенс назви твору. Ассоль та Грей - випадок чи задум долі?
Мета уроку: закріпити навички аналізу образів літературних героїв, вчити робити висновки з прочитаного, виховувати почуття краси та справедливості

Обладнання: картки для аналізу образів героїв, магнітофон з записом мелодії пісні “Пурпурові вітрила”

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку



  1. Словникова робота (пояснити, що таке символ)

  2. Слово учителя. Образ пурпурових вітрил з повісті О.Гріна з одного боку має власне, цілком конкретне значення розпізнавальної прикмети для героїв твору – Ассоль та Грея й водночас несе в собі ідею величі кохання.

  3. Вашим домашнім завданням було підготувати розповіді про Ассоль та Грея. Зараз ми послухаємо ваші розповіді та заповнимо таблиці. (робота з картками “Прокрустове ложе”)

  4. Розкажіть про дитинство Ассоль і умови її виховання.

  5. Порівняйте дитинство Ассоль з дитинством Грея.

  6. Якою бачать Ассоль мешканці містечка? Чи поділяють вони її віру в заморського принца та ще й з пурпуровими вітрилами?

"Прокрустове ложе"

( Схема характеристики лiтературного образу.)



iм'я персонажа




зовнiшнiсть героя




риси характеру

позитивнi

негативнi

думки i почуття




вчинки




визначнi подii в життi




чи щасливий лiтературний персонаж







  1. Перекажіть близько до тексту епізод “ Грей у таверні Меннерса”. З якою метою, на вашу думку, його введено у канву твору? Що нового додає цей епізод до образів Ассоль та Грея?

Висновок:

Таким чином можна твердити, що пурпурові вітрила – це символ кохання, символ перемоги мрії над буденністю.



  1. Повість “Пурпурові вітрила” не схожа на жоден з прочитаних нами раніш творів. Це казка, в яку ми дуже хочемо вірити. Тому давайте й урок завершемо трохи незвично. Давайте заспіваємо пісню.

  2. Виконання пісні. ( тексти пісні роздруковані та роздані учням)

Ребята, надо верить в чудеса,

Когда – нибудь весенним утром ранним

Над горизонтом алые взметнутся паруса

И скрипка пропоет над океаном.


С друзьями легче море переплыть,

И есть морскую соль, что нам досталась,

А без друзей на свете было б очень трудно жить

И серым стал бы даже алый парус.


Не три глаза, ведь это же не сон,

И алый парус правда гордо реет

В той бухте, где отважный Грей нашел свою Ассоль,

В той бухте, где Ассоль дождалась Грея.


Когда-то счастье ты свое найдешь,

Увидишь Грея и Ассолью станешь.

В мечту свою ты веришь, и ее ты не предашь,

Гори - сияй на солнце алый парус.


Ребята, надо верить в чудеса,

Когда – нибудь весенним утром ранним



Над горизонтом алые взметнутся паруса

И скрипка пропоет над океаном.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconСвіт уяви О. Гріна. Грін І Україна. Віра в силу надії та справжнього кохання у повісті-казці Пурпурові вітрила
«Світ уяви О. Гріна. Грін і Україна. Віра в силу надії та справжнього кохання у повісті-казці «Пурпурові вітрила»
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconАлгебра підручник 8 класу Г. П. Бевз, В. Г. Бевз(блакитний) – його треба скачати. №263(а,б,г), 264(б, в, г), 275, 276, 294, 295(а). Геометрія
О. Грін "Пурпурові вітрила". Прочитати ІІІ та ІV розділи. Підготувати розповідь "Як Грей та Ассоль знайшли один одного"
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconУрок позакласного читання. Рожеві мрії чистого серця
Мета: ознайомитися з короткими відомостями про життя І творчість О. Гріна; домогтися зрозуміти своєрідність образів головних героїв...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconБіографія та особливості творчості Олександра Гріна. Поєднання реального та фантастичного в повісті „Пурпурові вітрила
Чи любите ви подорожі? Чи хотіли б ви сьогодні помандрувати в місця, пов’язані з життям І творчістю дивовижного письменника? Чи чули...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconГрін Олександр Степано
Одесу. Вів кочівницький спосіб життя, працював матросом, рибалкою, мив золото на Уралі, служив в армії, де І вступив в партію соціалістів-революціонерів....
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconОлександр стахов-шульдиженко
Олександр Шульдиженко, псевдонім А. Стахов (у Британії підписувався як Alexander Stachow, в Україні – Олександр Шульдиженко). Британсько-український...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconОлександр Олесь (Олександр Кандиба) 1878-1944 Біографія
Олександр Олесь український, поет, драматург, перекладач, представник символізму. Його син Олег Ольжич, український поет, археолог...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" icon135 років від дня народження Олександра Олеся Олександр Іванович Кандиба
Олександр Іванович Кандиба (4 грудня 1878 – 22 липня 1944) — український письменник, поет, драматург, представник символізму. Свої...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconЗагадковий світ Михайла Булгакова
У його художніх творах примхливо переплелися сатира І лірика, романтична героїка І фантастика, викривальний пафос І містика, прониклива...
Уроків Карєва Т. М. Фантастика і романтика. Олександр Грін. \"Пурпурові вітрила\" iconТема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом І обов'язком. Мета
Тема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка