Вище професійне училище № 9
План уроку №
Група: _______Дата___________
Курс навчання: ___________
Викладач: Афтеньєва Лілія Григорівна
Тема програми: Українська література та мистецтво в XIX – на початку XX ст.
Тема уроку: Т.Г.Шевченко та М.В. Лисенко корифеї української класики. Взаємозв’язок літератури та музичного мистецтва.
Навчальна мета: сформувати знання про роль Т.Г. Шевченка та М. В. Лисенка в українській культурі та мистецтві, ознайомитися з їх впливом на розвиток української національної культури.
Розвиваюча: продовжувати розвивати вміння аналізувати літературні твори та музичні композиції; виділяти головну ідею літературних та музичних творів;
Виховна: виховувати інтерес до літературної та музичної спадщини; бажання вивчати літературну та музичну спадщину; зберігати та примножувати здобутки української культури.
Методична: активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроці з використанням інтерактивних технологій навчання.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок – бесіда з елементами дискусії, навколо проблемного питання – що важливіше поезія чи музика?
Метод викладання: частково–пошуковий
Дидактичне забезпечення: портрети Т.Г. Шевченка, М. В. Лисенка; музичний ряд; збірки поезії; записи музичних творів М. Лисенка на слова Т. Шевченка, презентація, показ в Microsoft Office PowerPoint.
Міжпредметні зв’язки: історія України тема: «Розвиток культури в Україні кін. ХІХ поч.ХХст.»; українська література тема: «Літературний процес кін. ХІХ поч. ХХ ст.».
Список літератури: 1. Малий словник історії України. (В.А. Смолій ( ред.) – К.: Либідь. 1997. – 464 с.
2. Сарама Ф. К. Т.Г.Шевченко. Біографія ювілейної
літератури 1960 – 1964. – К.: наук. думка, 1968. – 623 с.
3. Шевченко Т.Г. Твори. В 5 т. – К.: Дніпро, 1978. – 1978.
4. Гречанко В., Чорний І., Кушнерук В., Режко В. Історія світової та
української культури. – К.: Літера Лтд, 2006. – 264с.
5. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура: Курс лекцій. – Київ:
Центр навч. літератури, 2005. – 584с.
Перелік знань і вмінь:
учні повинні мати уявлення:
-
про розвиток літератури та мистецтва кінця XIX – початку XX ст..
учні повинні знати:
-
основні віхи життя і творчості Т.Г. Шевченка та М. Лисенка;
-
орієнтуватися у творчій спадщині Т. Шевченка та М. Лисенка;
-
знати на пам'ять вірші Т. Шевченка.
учні повинні вміти:
-
виділяти головну думку твору;
-
орієнтуватися в літературних та музичних жанрах;
-
виразно читати поезії;
-
висловлювати оцінні судження стосовно музичних та поетичних творів.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Організація учнів до роботи на уроці.
Виконати запис у журналі.
II. Актуалізація.
- Більш як півтора століття минуло з тих часів коли жили і творили свої безсмертні твори видатні особистості XIX ст. Т.Г. Шевченко та М.В. Лисенко.
-
Чим уславити вони національну та світову культури?
-
Чи знаєте ви напам’ять поезії Т.Шевченка?
-
Чи знаєте хто такий М.Лисенко?
-
Які Ви знаєте твори М.Лисенка?
III. Мотивація
Культура – стратегічна сфера держави. Це велика об’єднувальна сила, яка діє не злом, а добром, красою, поезією, піснею, відкритою радістю.
IV. Виклад нового матеріалу.
Оголошення теми уроку (презентація в Microsoft Office PowerPoint)
Епіграф: Він від народу набирався сил
В натхненній праці, в боротьбі палкій,
Коли творив щоденний подвиг свій
В ім’я тих, що сіяли й косили
(М. Рильський)
Евристична бесіда з елементами розповіді, постановка проблемного запитання.
-
Прослуховування твору Т.Г. Шевченка. («Реве та стогне…» у виконанні національного професійного хору імені Г.Верьовки).
-
Які почуття викликає цей твір?
-
Що вдалося виразити поету та композитору?
Викладач. Що ви знаєте про М.В. Лисенка?
Учні(відповіді).
Викладач:- Чим приваблює М.Лисенка поезія Великого Кобзаря?(відповіді учнів).
Викладач: Прослухаємо оригінальний за формою жанр М.Лисенка («Садок вишневий коло хати» виконання хорової капели бандуристів «Карпати»).
-
- Поміркуйте, як музика доповнює твір, чи збігається настрій музики із настроєм вірша, чи може, музика тут зайва?
Учні: -(відповіді на запитання)
Викладач:- Запитання для дискусії. Що важливіше-поезія чи музика?
Учні:- Дискусія.
Викладач:- Прослухаємо пісню «Думи мої, думи мої…» у виконанні дуету Й.Кобзона та Т.Повалій, зверніть увагу на ліричний малюнок.
Викладач:- Як би ви були композитором, то яку б музику ви написали?
Учні(відповіді).
Викладач:- звучить «Заповіт» у виконанні хорової капели бандуристів «Карпати»
Учні(відповіді).
Викладач:- Підведення підсумків з виділенням відповіді на епіграф та проблемне питання.
V. Закріплення: Відповіді на фото питання (показ).
Рефлексія
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Що вам особливо запам’яталось на уроці?
- Які почуття викликало у вас прослуховування музичних творів?
- До чого спонукає вас почуте і побачене на уроці?
VI. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів, повідомлення та їх коментар.
VII. Пояснення домашнього завдання для обов’язкового опрацювання: виникнення професійного українського театру. Підготувати індивідуальні повідомлення про «корифеїв українського театру» на Єлисавеградщині (М.Л. Кропивницького, І. Котляревського, М. Заньковецької, родини Тобілевичів, «Хутір Надія»)
Викладач Л.Г.Афтеньєва
Поділіться з Вашими друзьями: |