Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами



Скачати 62.26 Kb.
Дата конвертації31.05.2017
Розмір62.26 Kb.
ТипУрок

ТЕМА УРОКУ: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини – мами. Відчуття, навіяні великодньою поезією «Писанки».

МЕТА УРОКУ: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом І.Калинця, звернути особливу увагу на окремі епізоди із його життя, зацікавити шестикласників творчістю поета. Домогтися усвідомлення школярами змісту поезії «Писанки» та відчуттів, навіяних нею. Розвивати вміння аналізувати поетичний твір. Виховувати почуття любові до найдорожчої людини – матері та поваги й бережного ставлення до народних звичаїв і традицій.
ХІД УРОКУ


  1. Мотивація навчальної діяльності (на фоні музики).

Яскраві промені сонця легко торкаються верхів’я дерев, трави, политих дощем, і сріблом мерехтять на гілках і квітках. Аж кортить відчути ніжний дотик цього світла! Це – краса.

  • Діти, а що таке краса для вас? (Відповіді дітей.)

Краса – це радість нового дня. Людина, можливо, й стала людиною, бо побачила і відчула красу і вражена пішла по землі, створюючи нову. О.Довженко сказав правду: «Боже, як багато в світі краси!»
Обплетений вітрами ранок

шугне, мов циганя з води

і на піску кричить з нестями

обсмалений і молодий.


Ріка зміяста з дном співучим

хвилясто хльостають вітри,

і день ховає місяць в кручу,

мов у кишеню гріш старий.

Клюють ліщину співом коси,

дзвенить, мов мідь, широкий шлях

іде розсіяний і босий

хлопчина з сонцем на плечах.

Богдан-Ігор Антонич

Усне малювання

Діти переповідають про власні враження поезії


ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Поезія і краса тісно пов’язані. Ірина Жиленко вважає: «Душа митця має найтонший слух. Він – як камертон, приймач, що вловлює звучання краси і намагається витлумачити».

Сьогодні ми спробуємо осягнути красу поезії Ігоря Калинця, спробуємо витлумачити мову її метафор, поговоримо про писанкарство.

Учні записують очікувані результати самостійно.



  • У чому своєрідність дивосвіту поезії Калинця?

Відповідь на це запитання спробуємо дати наприкінці другого уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Інтерактивний метод «Ажурна плитка»

Учні вдома опрацювали біографію Калинця в «домашній» групі. Працюючи в «експертних» групах на уроці, вони переповідають вивчену інформацію членам своєї групи. Після цього повертаються в «домашні» групи, заповнюють таблицю.



Біографічне лото.

«Мучився, але не каявся – і радий з того, що лишився людиною»



1. Дитинство




2. Освіта




3. Праця




4. Арешт




5. Джерела творчості




6. Творчість




7. Праця після арешту




8. Нагороди



Кілька учнів озвучують таблицю.



  • Учитель акцентує на певних центральних її моментах, словах: «Мучився, але не каявся – і радий із того, що лишився людиною». Чому?

Звучить запис «Веснянки» у виконанні Н.Матвієнко.

Діти розповідають, що вони знають про відзначення Великодня, про власні родинні традиції.



  • Підкресліть епітети, які характеризують свято Великодня.

Буйне, велике, величне, вічне, довгождане, знаменне, пишне, світле, шумне, нечуване, нове, народне, видатне.

Складіть тематичний словничок «Великдень»..



  • Як до нас прийшла писанка? (Заздалегідь підготовлені учні відповідають про яйце, крашанки, писанки, ілюструючи свою розповідь малюнками із зображенням писанок).

  • Розмалювати писанку могла лише жінка чи дівчинка, яка постила, не сварилася і не гнівалася. Перед писанням вмиваються, вдягають на себе все чисте, моляться.

Щоб розписати великоднє яйце, треба знати абетку символів, уміти умовно зображувати літери та числа. Писанка – те саме, що й лист релігійного або приватного змісту. Від слова «писати» походить назва «писанки».

Спочатку писанкарка тримає яйце гострим кінцем догори, а тупим донизу. На гострому кінці вона малює сонце, а на тупому – землю, або вгорі – зірку, а внизу – воду. Далі умовними знаками майстриня записує дату події, якій присвячена писанка. Спочатку записує рік, нижче позначає фазу місяця (ранній, старий, новий). Потім перевертає низом догори і записує число дня, пору року, місяць і день тижня.



  • Яйце завжди, в усіх давніх культурах символізувало світопочаток. Нашим пращурам світ уявлявся як велетенське яйце, небо – склепінням, а нижня частина шкарлупи означала підземний світ. Крашанка, писанка символізували пробудження природи, початок нового циклу життя.

  • «Писанка дуже гарна. Як правило вона розписана кольорами, які ідеально поєднуються. Тло, на якому виконується розпис: синє – для писанки релігійного змісту; червоне – для світської писанки. Писанка приватного змісту виконується на жовтому фоні. Унизу писанки можна прочитати ім’я автора.

Крашанка червоного кольору присвячувалася богові Сонця й означала радість життя, а для молодих любов і надію на одруження. Жовтий колір співвідносився з місяцем і зірками, а в господарстві з урожаєм; блакитний – з небом, повітрям, а отже, здоров’ям; зелений – з весною, воскресінням природи; бронзовий означав плодючість та багаті дари Матері-Землі; чорний з білим – пошану до душ померлих, подяку їм та опікунство. Чорний колір знаменував пору досвітків та ночі до третіх півнів, а тому темна писанка зачаровувала темні сили. Писанка з зображенням Дерева Життя – то символ безсмертя людини… Трикутник завжди символізує три стихії – воду, повітря й вогонь, а ще батька, матір і дитину. Він також є заповітом батьків-предків, пересторогою для нащадків. Писанка має сорок клинців-трикутників і пов’язана не лише з чарівним числом три, а й з усім життям. Кожен клинець має свій зміст і присвячений Сонцю, Місяцю, зорям, воді, повітрю, оранці, посіву, проростанню, дозріванню, збиранню врожаю, молотьбі, саду, пасіці, приплоду худоби і т. ін., а далі ще – родині: народженню, добру, щастю…» (В.Войтович, «Українська міфологія»).


  • Послухайте поезію Я.Стельмаха «Писанки» і намалюйте «творців» писанки.

бджілка

голка

свічечка

сонечко

цибулина

небо

трава






















Словникова робота перед читанням поезії І.Калинця «Писанки». Пояснення незрозумілих слів:



Писанка – розмальоване великоднє куряче або декоративне, звичайно дерев’яне, яйце.

Крашанка – пофарбоване куряче яйце, призначене для великодніх свят; писанка.

Писачок – перо, зроблене з тонкої бляхи, у яке наливають віск і виписують орнамент.

Філігранний – тонкий, кручений, срібний, золотий, мідний дріт, зігнутий у складний мереживний узор.

Стилізований – той, якому надали рис певного стилю за допомогою умовно-декоративних прийомів.

Оболонь – заплавні луки; оболоня, оболоння.
Учитель виразно читає вірш, після чого учні читають поезію «ланцюжком».

  • Який настрій передає поезія?

  • У поезії переплелося уявне та реальне. Відшукайте приклади. Чому між реальним немає чіткої межі?

  • Запишіть, які слова в першу чергу привертають вашу увагу.

  • Які образи поезії є ключовими?

  • Проаналізуйте образ матері.

  • Простежте, якими барвами вимальовується образ писанки. Розмалюйте писанку тими кольорами, які зустрічаються у поезії.

  • Відшукайте рядки, де звучить колір? Про що вони свідчать?

  • Передайте свої враження від зорової палітри вірша. («Цибулиний золотий узвар», «писанка оранжево горить», «дзвенить, як згусток сонця», «писанки – ясні сонця»).

  • Як називаються ці художні засоби? Випишіть метафори і порівняння з поезії «Писанки»




Метафори

Порівняння


























ІV. Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Написати твір-мініатюру «Портрет писанки».

  2. Написати твір-мініатюру за рядками: «Котились писанками ізгори ясні сонця у мамині долоні».

  3. Написати твір-розповідь «Світле свято Великодня».

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconІгор Калинець. «Писанки». Образ найдорожчої людини мами. Відчуття, навіяні великодньою поезією
Тема: Ігор Калинець. «Писанки». Образ найдорожчої людини мами. Відчуття, навіяні великодньою поезією
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconТема. Ігор Калинець — талановитий український поет, що пише для дітей. Поезія «Писанки». Виготовлення ескізу Великодньої писанки. Мета
Ознайомити учнів із творчістю І. Калинця, з’ясувати ідейно-тематичне спрямування поезії «Писанки», розкрити роль метафори й порівняння...
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconУроку №1 : Живописець правди, оборонець добра Григір Тютюнник. Життєвий і творчий шлях письменника, цікавий епізод з його життя
Система уроків з української літератури за новою програмою для 7-го класу по темі
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconГригір Тютюнник. Цікавий епізод із дитинства письменника. Автобіографічна основа повісті «Климко» Мета
Григір Тютюнник. Цікавий епізод із дитинства письменника. Автобіографічна основа повісті
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconЦікавий епізод з дитинства письменника Григора Тютюнника
«Чесний до прямолінійності, принциповий до жорстокості, від чого сам не раз потерпав. Але то вже Григорів характер, відредагований...
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconУроку обрали «Ігор Калинець.
Методи та прийоми особистісно зорієнтованого опрацювання вірша Ігоря Калинця
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconКонспект уроку в 10 класі Тема. Федір Михайлович Достоєвський. Нарис життя та творчості письменника. Філософські та естетичні погляди письменника. Образ Петербурга в творчості російського письменника-реаліста
Ями, зацікавити творами письменника; розвивати вміння сприймати інформацію на слух, лаконічно висловлювати власні думки з приводу...
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconІ. Калинець. Поезія Писанки
Обладнання: підручник «Українська література» для 6 кл загальноосвіт навч закладів з навчанням мовами нац меншин/Н. Гуйванюк, В....
Уроку: Ігор Калинець. «Писанки». Цікавий епізод із життя письменника. Образ найдорожчої людини мами iconТема: Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови. Просторові, часові та просторово-часові (синтетичні) види мистецтв. Поняття «образ» у мистецтві. Світ людини й образ світу у мистецьких шедеврах
Просторово-часові (синтетичні) види мистецтв. Поняття «образ» у мистецтві. Світ людини


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка