Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…»



Скачати 134.27 Kb.
Дата конвертації21.01.2018
Розмір134.27 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» - зразок ліричної мініатюри, романтичний спосіб вираження мрій та сподівань ліричної героїні.

Мета: опрацювати ідейно-художній зміст програмового твору Лесі Українки, пов’язуючи його з життям поетеси; з’ясувати основні мотиви даного вірша; розвивати вміння коментувати прочитане, логічно мислити, зіставляти, узагальнювати; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги, любові до поетичної творчості Лесі Українки, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь.

Обладнання: портрет Лесі Українки,тексти її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, кросворди).

Хід уроку

І. Організаційний момент

Відеоепіграф до уроку : «Хто вам сказав, що я слабка…»

Слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні ми продовжимо знайомитись з творчістю найсильнішої духом жінки в українській літературі. Давайте пригадаємо основні життєві миті великої дочки нашого народу.

Перегляд відео «Біографія Лесі Українки».

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Літературний диктант

1. Кому у 8 років Леся сама вишила сорочку? (Батько)

2. В якому місті народилася Леся Українка? (Новоград-Волинський)

3. В якій, за матеріальними благами, сім'ї виховувалася Леся? (Заможна)

4. Хто придумав псевдонім Лесі?(Мама)

5. Що трапилося з Лесею після переїзду родини у с. Колодяжне на Водохреща? (Промочила ноги і захворіла на туберкульоз кісток)

6. Як називалася перша поезія Лесі Українки, присвячена рідній тітці? (Надія)

7. Назвіть країну, в якій померла Леся Українка. (Грузія)

Робота у групах. За 5хвилин необхідно розгадати кросворд за змістом поезії

Лесі Українки «Давня весна»».

Завдання для першої групи





1



















2
















3
















4

























5






















По вертикалі: 1. Закінчіть рядок: «Про весняну волю заспівав…» (Вітер).

По горизонталі: 1. Епітет,який використовує Леся Українка,характеризуючи весну. (Весела)

2. Весна розсипала скрізь по землі…( Квіти)

3. Приміщення, де перебувала лірична героїня твору. (Хата)

4. Воля у творі названа… (Весняною)

5. Що надала весна, прийшовши на землю? (Дарунки)

Завдання для другої групи.





1.



















2



















3




























4






















5
















По вертикалі: 1. Пора року, відтворена у поезії. (Весна)

По горизонталі: 1. Через що лірична героїня твору спостерігає за красою природи. (Вікно)

2. Слово, за допомогою якого поетеса характеризує весну. (Щедра)

3. Стан, в якому перебуває лірична героїня вірша. (Самотність)

4. Дерево, про квітки якого згадується в поезії. (Яблуня)

5. Істоти, що супроводжують рух весни. (Птахи)

Підсумки роботи.

Не завжди шкільний підручник може надати повну інформацію про письменника, особливо це стосується моментів особистого життя, уподобань, звичок. Я пропоную переглянути відеоматеріал «Невідоме про відоме». Це дасть вам змогу краще пізнати Лесю Українку як особистість.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Повідомлення учнів про захоплення та обдарування Лесі Українки.

– Можна сказати, що Леся – це суцільне захоплення: красою природи, мелодійністю рідної мови, гармонією української пісні, Шевченковим „Кобзарем”, грою кобзарів, самобутністю волинської вишиванки, силою і могуттям органної музики, красою і грізністю морської стихії, обдарованістю рідного народу, його героїчною історією.

А почалося все, як це не дивно, із захоплення декламацією. Леся Українка в шість років завчає напам’ять і декламує будь-який вірш, котрий „попадається їй під руки”, найохочіше – „Русалку” Адама Міцкевича в перекладі П. Куліша.

У шість років вона вишиває батькові сорочку. У наступні, вже більш дорослі роки, Леся вишивала багато, навіть тоді, коли хвора рука була вся перебинтована. Пришпиливши роботу до пов’язки, продовжувала вишивати. Наприклад, на Різдво Христове 1883 р. вона вишила значну частину узорів до подарованих мамою різдвяним гостям сорочок. Йшов тоді дівчинці всього-на-всього 12-й рік. А в перервах цієї роботи висаджувала Леся квіти на клумбу.

Леся Українка дуже захоплювалася народною піснею. Хоча в дитинстві вона ще не могла досконало опанувати складні мелодії, але однаково цілими днями і вечорами допізна захоплено виспівувала їх.

Захопилася Леся випіканням булочок і до того, що конкурувала в цьому навіть з бабусею.

Дуже любила танцювати, плавати, стрибати, бігати наперегони, лазити по деревах, тобто любила різноманітні ігри.

З першим літуванням у Колодяжному виникло в Лесі захоплення волинськими пущами й дібровами. Її зачаровували велич-таємничість старезних лісів, їх безмежні простори, первозданність і розмаїття рослинного світу.

Учитель. – А чи багатий ваш світ? Якби вам довелося зустрітися з Лесею, вам було б цікаво з нею? А їй із вами?

Пропоную вашій увазі психологічний портрет письменниці, складений нашим психологом Перцевим Я. О.

Психологічний портрет Лесі Українки

1. Вдача і темперамент

 За натурою – вразлива до всього гарного як в природі, так і в людях.

 Весела від народження, дуже охоча до всякого танцю, музики, співів.

 Дуже терпляча і невередлива; допомоги просила тільки в разі крайньої потреби.

 Мала замкнуту стриману вдачу; була розумнішою від інших дітей, але не привертала уваги оточення, не кидалася у вічі.

2.Характер

Характер Лесі настільки прекрасний, наскільки ж і складний

3. Риси характеру:

 принциповість

 скромність

 самокритичність

 цілеспрямованість

 сила волі

 самовиховання

 почуття людської гідності

 солідарність у боротьбі за долю народу

 милосердя

 невсипущість

 прямота , делікатність

 жертовність

4. Здібності

Мати казала:

“ Леся прекрасна дитина, така без кінця добра, поблажлива до всіх, дуже здібна, як до науки, так і до мистецтва .”

5. Обдарування

1. Майже самотужки вивчила понад дев’ять мов. Добре знала німецьку, французьку, польську, російську, давньогрецьку, латинську, італійську, болгарську мови. Почувала себе вільною у спілкуванні з іноземцями.

2. Була педагогом у широкому розумінні слова: навчала братів і сестер, займалася репетиторством.

3. Стала вдумливим вихователем не лише рідних, знайомих, а й всього народу.

6. Національне питання.

 Леся Українка була щирою патріоткою, сповідувала високу національну ідею.

 Свято шанувала героїчну Козаччину і Гетьманщину.

 Толерантно ставилась до інших народів.

 Впливала на формування національної еліти, національної інтелігенції.

 Творила новий храм державності, бо

“ найжахливіше – це рабство…”, вважала поетеса.

7. Релігія

 Свято шанувала народні християнські традиції та релігійні обряди, зокрема Великодні.

 Позитивно ставилася до Святого Письма. І в листах, і в творах чимало посилань на образи і мотиви біблійного походження.

 Відповідно до передсмертного бажання, повали Лесю українку за православним обрядом.

ІY. Оголошення теми, мети уроку

1. Мотивація навчальної діяльності учнів

2. Основний зміст уроку

Вступне слово вчителя

Пісня! Як багато вона важить у житті людини! У ній – минуле,сучасне,майбутнє.

У ній найповніше виявилася душа народу. Українська пісня ніколи не відривалася від життя. Вона завжди була її джерелом і об’єктом відображення. Народна пісенність як дзеркало життя і поглядів трудових мас мас відзначається винятковою вірністю, бо вона вивірена багатим досвідом поколінь, відшліфована впродовж віків найталановитішими представниками народу, облагороджена чистим народним сумлінням. Саме в цьому секрет її невмирущості, краси і звучання.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, чому лірична героїня поезії Лесі Українки виявила бажання стати піснею.

Запис у зошити теми уроку.

1. Слово вчителя.

— Бажання ... У кожного вони свої. А що ж казала сама Леся?

«... мені здається, що я маю перед собою якусь велику битву, з

якої вийду переможцем або зовсім не вийду. Коли у мене справді є талант, то він не загине, — то не талан, що погибає від туберкульозу чи істерії! Нехай і заважають мені сі лиха, але зате, хто знає, чи не кують вони мені такої зброї, якої нема в інших, здорових людей ...»

Поезія «Хотіла б я піснею стати…» ввійшла до другої збірки Лесі Українки «Думи і мрії», що вийшла у Львові 1899 року.

Виразне читання вірша вчителем.

Лірична героїня Лесиної поезії прагне стати відомою піснею, бо саме вона допомагає кожному мріяти про щастя, радість. Долати життєві труднощі.

За жанром – це лірична сповідь. — Які ж бажання висловлює лірична героїня у поезії «Хотіла б я піснею стати ...»?

Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»

Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.

Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя.

Основна думка: пісня допомогає кожному мріяти про щастя, долати життєві труднощі.

Жанр: лірична сповідь.

Аналіз поезії. Бесіда за питаннями:

— В образі кого постає перед нами лірична героїня? (Самої себе, пісні, зірок, моря, мрій, щастя.)

— Що виражає людина через пісні? (Мрії, бажання, думки.)

— Символом чого є для нас зорі? (Високого, недосяжного, інколи незрозумілого)

— Що таїть в собі море? (Глибини життя, негаразди)

— Чим є для героїні щастя? (Прихованими мріями, які, можливо, здійсняться)

В якому образі виступають мрії? (Моста, що приведе до щастя)

— Які мотиви присутні у вірші? (Волелюбність, оптимізм, мрія, дійсність)

Самостійне читання учнями поезії у відеопрезентації.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Проведення тестового опитування

Леся Українка виявила бажання стати:

а)легендою, б)піснею, в)казкою, г)мудрою порадою.

2. Поетеса прагне: а) возвеличити красу на землі, б)бути корисною суспільству, в)вільно по світу літати, г) порозумітися з природою.

3. Який прикметник найчастіше використовує авторка?



а)ясний, б)гучніший, в) прозорий, г)вільний.

4. Спів героїні можна буде почути: а)на хвилях людських, б)на узбережжі моря, в)під зорями небесними, г)серед ланів широких.

5. Як Леся характеризує свої мрії? Вони: а)ясні і гучні, б)крилаті й вільні,

в)щирі й благородні, г)чисті й прозорі.

6. Вітер у творі розносив: а)пісню поетеси, б)бризки морські, в)пахощі квітів, г)луну.

7. Щастя в поетеси: а)чарівне, б)таємне, в)приховане, г)здобуте в боротьбі.

8. Одним із бажань ліричної героїні було: а)піднятися на гору високу, б)буяти над морем, в)віднайти квітку щастя, г)насолоджуватися красою квітів.

9. Спів поетеси під зорями буде: а)дзвінким, б)гучним, в)знайомим, г)тривалим.

10. Якими в поезії зображені хвилі морські? а)каламутними, б)високими,

в)прозорими, г)сяючими.

VII. Підсумок уроку

Виберіть із ряду слова, якими можна було б, на ваш погляд, охарактеризувати вірш Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»:

Легкий, прозорий, сильний, важкуватий, гнівний, сумний, журливий, веселий, жартівливий, інтелектуальний, філософський, особистий, наївний, складний, близький за духом, незрозумілий, простий, вражаючий, романтичний.

Слово вчителя. Багато поезій Лесі Українки покладені на музику. Я пропоную вам послухати цей твір у виконанні Ольги Юнакової.

Чи сподобалась вам мелодія? Чи відповідає вона настрою вірша?

Кажуть, що талановиті люди, як зорі, полишають свій слід у свідомості майбутніх поколінь. Сподіваюся, що Леся Українка залишить свій слід у ваших серцях.

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності

ІХ. Домашнє завдання

Вивчити поезію Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» напам’ять, прочитати твір «Давня казка».

Завдання для першої команди





1






















2



















3
















4






















5






















По вертикалі: 1. Закінчіть рядок: «Про весняну волю заспівав…»

По горизонталі: 1. Епітет,який використовує Леся Українка,характеризуючи весну.

2. Весна розсипала скрізь по землі…

3. Приміщення,де перебувала лірична героїня твору.

4. Воля у творі названа…

5. Що надала весна, прийшовши на землю?

Завдання для другої команди.





1.



















2



















3




























4






















5
















По вертикалі: 1. Пора року відтворена у поезії.

По горизонталі: 1. Через що лірична героїня твору спостерігає за красою природи.

2. Слово, за допомогою якого поетеса характеризує весну.

3. Стан, в якому перебуває лірична героїня вірша.

4. Дерево, про квітки якого згадується в поезії.

5. Істоти, що супроводжують рух весни.

КЗ КОР «Великополовецька спеціальна загальноосвітня

школа-інтернат I-II ступенів»



Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» - зразок ліричної мініатюри, романтичний спосіб вираження мрій та сподівань ліричної героїні.

Розробка уроку з української літератури у 8 класі

Підготувала Шевченко Н. П.



2016 /2017 н. р.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» icon«Хотіла б я піснею стати »
Вся сукупність її творів – це образ ідеальної землі, земного раю, що зветься «Україною». З’явився цей образ – І цілі маси людей збагнули,...
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconКонспект уроку української літератури у 6 класі Тема. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні.
Тема. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії», «Як дитиною, бувало…». Неповторний світ дитинства в цих...
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» icon"Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Тема: "Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconХвиля Леся Українка
Леся Українка використовує такі художні засоби, як: епітети (хвиля смутна), порівняння (може, буде там покірно,мов рабиня, тихо,...
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconЛеся Українка.”Бояриня”.Історична основа драматичної поеми. План Історія написання твору
Драму "Бояриня" Леся Українка написала в 1910 р., перебуваючи на лікуванні в Єгипті. Це єдиний твір поетеси, побудований на матеріалі...
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconУрок читання у 4 класі 12. 02. 2013 Тема уроку : Вчитаймося в Лесине слово іскристе
Матеріал уроку : Біографічні відомості про Лесю Українку. Леся Українка «Давня весна», «Вечірня година»
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconЛеся Українка геніальна донька
Мета уроку: збагатити знання учнів про Лесю Українку, допомогти їм скласти цілісне уявлення про неї як
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconТема. Леся Українка як особистість

Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconЛеся Українка
Мета уроку: Учні мають збагатити свої знання про Лесю Українку, скласти уявлення про неї як людину, митця, громадянина; через виразне...
Уроку: Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати…» iconТема. Леся Українка. «Давня казка». Проблеми І мотиви: роль митця в суспільстві та суть людського щастя. Характеристика головних героїв Мета уроку
Показати учням розуміння Лесею Українкою ролі митця в суспільстві, служіння музі й народові


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка