Усний твір-опис природи за власним спостереженням



Скачати 133,66 Kb.
Дата конвертації29.09.2017
Розмір133,66 Kb.

Тема: Усний твір-опис природи за власним спостереженням

«Мандрівка зимовим селищем»

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про опис, його будову; формувати вміння і навички правильно користуватися дібраним матеріалом; розвивати мислення, мовлення, естетичний смак; виховувати любов до природи, до мистецтва.

Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадку:

Стало всюди чисто й біло.

А тепла чогось нема.

Це прийшла до нас… има)

- Діти, чи пам’ятаєте вірші про зиму, прислів’я, приказки, загадки, народні прикмети.

Які асоціації викликає у вас ця пора року?

Сьогодні ми на уроці будемо говорити про мистецтво, про красу мистецтва, про витвір мистецтва, про вплив його на думки і почуття людей.

- Як ви гадаєте, хто причетний до мистецтва?

(Художники, письменники, композитори, скульптори).

Італійський композитор Антоніо Вівальді (1678-1741) у своєму циклі «Пори року» (концерт для скрипки) так зобразив зиму (учні слухають уривок).

- Чи не змінилися ваші асоціації про зиму після прослуховування такої музики? Бачите, як мистецтво здатне впливати на наші емоції та почуття. Митці можуть показати світові, насамперед, що життя прекрасне, що вже саме по собі воно є найбільшим і найвеличнішим з усіх мислимих благ.



ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми теж спробуємо стати митцями, побачити прекрасне в буденних, на перший погляд, речах. Мета уроку – учитися будувати власне висловлювання про зиму, добираючи образні слова для характеристики тих чи інших предметів та явищ та підготуватись до написання твору-опису природи за власним спостереженням.

Записуємо тему уроку.

- Щоб стати великим майстром слова, щоб вдало описати красу зимової природи, треба ретельно підготуватися і пригадати теоретичний матеріал.



ІV. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда.

- Які стилі мовлення ви знаєте?

- Які типи мовлення ви знаєте?

- Чим відрізняються типи мовлення: розповідь, роздум, опис?

- Які види опису ви вже знаєте? (портрет, інтер’єр, натюрморт, пейзаж)

- Роботи яких художників-пейзажистів ви знаєте? (Архип Куїнджі, Василь Климик, Ісаак Левітан, Володимир Патик, Іван Айвазовський).

- Твори яких композиторів про природу ви вивчали на уроках музики?

- Який ще вид мистецтва змальовує пейзаж?

- Яку роль відіграє опис природи у художній літературі?

2. Робота за підручником С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова «Українська мова. 6 клас». Стор. 240, стор.255 (прочитати правила та пам’ятку «Підготовка до твору»)

Пам’ятка «Підготовка до твору»

1. Пригадайте свої яскраві враження від спілкування з природою (прогулянка лісом, відпочинок на річці, морі, у горах; перший сніг тощо).

2. Пригадайте особливості художнього стилю.

3. Продумайте початок твору (зачин).

4. Визначте основну думку.

5. Доберіть тематичні слова, побудуйте тематичні речення (план твору).

6. Зверніть увагу на добір епітетів, метафор, порівнянь.



7. Сформулюйте узагальнення опису.

V. Формування знань, умінь і навичок.

1. Робота за підручником с. 225

Прочитайте текст «Перед грибними дощами». Про яку пору року в ньому йдеться? Зачитайте речення з порівняннями.

2. Робота у групах

Завдання для І групи

Прочитайте текст, визначте стиль та тип мовлення. Знайдіть у тексті епітети, метафори, порівняння, запишіть їх у таблицю.

Епітети

Метафори

Порівняння










По обидва боки Росі долини були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом. Небо вкрите білим прозорим туманом, крізь який лився срібний світ вечірнього сонця. Молоде гілля грабів спускалось до самого долу на м’який пухкий сніг. Дрібний іній обсипав гілки тонким пухом та дрібними алмазами. Іній блищав, світився, переливався білим світлом. Ліс стояв, неначе молода під вінцем, в дорогому білому уборі. І все те диво світилось наскрізь, блищало, сипало іскрами, діамантами, переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї пишної фантастичної картини мертвої зими. То був тихий, мрійний сон заснулої зими. ( Іван Нечуй-Левицький)



Завдання для ІІ групи

Прочитайте текст, визначте стиль та тип мовлення. Знайдіть у тексті епітети, метафори, порівняння, запишіть їх у таблицю.

Епітети

Метафори

Порівняння










Уся поляна, вкрита білим пухом, загорілась якимсь сяючим світлом. Серед того сяйва почали ворушитись сніжинки, закружляли у зимовому танку. Ясне сонце почало підніматись за лісом, і його червоний світ слався по снігу, а на опушених інеєм високих гілках стрибало його ясне проміння, висвічуючи то жовто-зеленими, то червоно-синіми іскрами. Наче зачарований велетень, стояв ліс, опушений білим інеєм, прикритий і пронизаний сонячним сяйвом. У ньому було тихо. Холодне повітря від лютого морозу, здається, загусло, ані ворухнеться – чисте, прозоре, спокійне. Хто втерпів би не зупинитися, щоб налюбуватися тією чарівною красою? ( Панас Мирний)



Завдання для ІІІ групи

Прочитайте текст, визначте стиль та тип мовлення. Знайдіть у тексті епітети, метафори, порівняння, запишіть їх у таблицю.

Епітети

Метафори

Порівняння










Повівав холодний вітерець. З краю неба насувались білі, наче молочні хмари. На обидва боки від дороги розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знову здіймалося з місця. Вітер дужчав. Насунули снігові хмари і оповили небо. Сонце сховалось за хмари. Посипав сніжок. Василько в’їхав у ліс. Здорові кострубаті дуби грізно стояли в снігових заметах. Їм було байдуже, що бурхав холодний вітер, ішов сніг.(Михайло Коцюбинський)



Слово вчителя.

Отже, великим майстрам слова вдалося так мальовничо описати красу зимової природи, що ми її «побачили» і «почули».

3. Лінгвістичний експеримент

Текст №1


Завдання: прочитайте, дайте відповіді на питання.

  • Чи можна обійтися в тексті без засобів образності?

  • Що текст втрачає?

По обидва боки Росі долини були засипані снігом. Небо вкрите туманом, крізь який лився світ вечірнього сонця. Гілля грабів спускалось до самого долу на сніг. Дрібний іній обсипав гілки. Іній блищав, світився. Ліс стояв. І все те диво світилось наскрізь, блищало, переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї фантастичної картини зими. То був сон зими. (Іван Нечуй-Левицький)

Текст № 2



Завдання: прочитайте, поясніть, чого бракує цьому уривку.

- Що необхідне в описі для його сприйняття?

(логічна послідовність думок, яка є невід’ємною ознакою будь-якого зв’язного тексту)

І все те диво світилось наскрізь, блищало, сипало іскрами, діамантами, переливалось то різким, то матовим світом. По обидва боки Росі долини були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом. Дрібний іній обсипав гілки тонким пухом та дрібними алмазами. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї пишної фантастичної картини мертвої зими. Небо вкрите білим прозорим туманом, крізь який лився срібний світ вечірнього сонця. Молоде гілля грабів спускалось до самого долу на м’який пухкий сніг. Іній блищав, світився, переливався білим світлом. Ліс стояв, неначе молода під вінцем, в дорогому білому уборі. То був тихий, мрійний сон заснулої зими. ( Іван Нечуй-Левицький)



Слово вчителя.

При написанні твору таку послідовність думок ми завжди відображаємо в плані. Пропоную вам подивитись на макет плану твору-опису зимової природи та додати до нього пункти, яких, на вашу думку, не вистачає.



4. Колективне складання плану до твору-опису.

Мандрівка зимовим селищем

І. Вступ


Опис місця, краєвиду.
ІІ. Основна частина
1. Небо, хмари, сонце.
2. Сніг, земля.

3.Дерева,кущі.


4.Будинки,дахи,дороги.
5.Люди,птахи,тварини.
ІІІ. Висновок.

Враження від прогулянки.



5. Робота в групах: ви вже переконалися, що без художніх засобів образності неможливо передати красу навколишнього світу. Тому, перед складанням твору, ми з вами підготуємо робочі матеріали. Та перед цим я пропоную вам трохи відпочити, відчути та побачити красу зимової природи (перегляд відеосюжету про зимове місто).

Висловіть, будь ласка, загальне враження від побаченого, свої емоції.




До поданих слів доберіть порівняння

Дерева стоять, мов..

Небо ніби…

Озеро

Сніг


У кришталі, неначе молода під вінцем, ніби цвітуть

Безмежний тьмяно-срібний простір

Мов крижаний острівець

Мов біла ковдра



Доберіть означення до слів

Сонце

Ясне, яскраве, сліпуче…




Вітер

Тиша


Хмари
Небо

Повітря


Ревучий, шалений, несамовитий, страшенний…

Незвичайна, насторожена, напружена, важка, гнітюча…

Чорні, густі, низькі, важкі, свинцеві, грізні, страшні…

Чисте, голубе, блакитне, ясне, бездонне, прозоре, похмуре, захмарене…

Чисте, свіже..


Доберіть синоніми до слів

Тихо

Оповив


Купаються

Сиві


Глибока

Нечутно, безмовно…

Огорнув, закутав…

Стоять, потопають…

Білі, позбавлені кольору..

Повна, цілковита…


Доберіть метафори до слів

Сніжинки

Дерева


Мороз

Будинки


Вулиці

Дороги


Кружляли у зимовому танку

Прислухаються до їх падіння

Лютує, щипає за ніс, хапає за руки, хоче нас подолати…

Насупились, дрімають

Примовкли

Чекають на снігоочисну техніку


Як ви гадаєте, чи готові ви вже після проведеної роботи скласти власний твір?

6. Вправа «Снігова куля». За фото, які вчитель вивішує одне за одним на дошці, кожен учень по черзі робить висловлювання, створюючи таким чином колективний усний твір.

VІ. Підсумок уроку, оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання: написати твір-опис природи.

Тема: Розвиток мовлення. Письмовий твір-опис природи за картиною

С. Васильківського «Козача левада»

Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів; розвивати спостережливість, емоції, відчуття прекрасного; зацікавити вітчизняним образотворчим мистецтвом, зокрема пейзажним живописом.

Обладнання: підручник, репродукції картин.

Хід уроку

І. Повідомлення мети і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

ІІІ. Підготовка до роботи над твором за картиною.

Демонстрація репродукцій картин.

Розповідь учителя.

Сергій Іванович Васильківський (1854 - 1917) – один з найвідоміших українських художників кінця ХІХ – початку ХХ ст. Творча спадщина митця становить більше як три тисячі полотен.

Народився на Харківщині (м. Ізюм). Професійну освіту здобув у Петербурзькій академії мистецтв. Виїхавши у пенсіонерське відрядження за кордон, удосконалював живописну майстерність. Подорожував Францією, Італією, Північною Африкою. Багато працюючи на планері, намагався передати колорит зображуваної місцевості, домогтися правдивості та емоційності. Після повернення на батьківщину поселяється в Харкові й повністю віддається розробленню української тематики. Картини С.Васильківського зображують привільний український степ, тихі річки й ставки, краєвиди сіл та хуторів, розливи Дніпра та Дніпровських плавнів, затишних полян і левад. Відомий передусім як тонкий лірик, співець неповторної краси рідного краю. Зображував природу в її перехідних, мінливих станах. С.Васильківський не прагнув до розроблення в пейзажах соціальних мотивів, проте його картини сповнені такої чарівної краси й поезії, відзначаються такою витонченістю письма, що сміливо можуть змагатися з найдовершенішими зразками пейзажного живопису в світовому мистецтві.

Демонстрація репродукції картини “Козача левада”.

Бесіда.


  • До якого жанру живопису слід віднести картину?

  • Пояснити лексичне значення слова левада (затишний куточок рівнини біля ставу чи річки з луками та деревами).

  • Чому саме цей куточок обрав для змалювання художник? Що міг вбачати С.Васильківський у таких левадах?

  • Яка пора року зображена на полотні? Який час доби? З чого це видно?

  • Що зображено на передньому плані картини? на задньому плані?

  • Чим приваблює колорит полотна? Який настрій навіває картина?

  • До яких роздумів спонукає?

Коментар учителя.

Левадою в Україні звуть затишний зелений куточок рівнини побіля водойми. Колись у таких місцях охоче спинялися на перепочинок козаки та чумаки: тут можна було напоїти та попасти коней та волів. Часом поблизу левад люди оселялися назавжди.

Для С.Васильківського такі місця мали велику вагу. Він вбачав у левадах, як сам казав, “людські гнізда”, образ України.

Композицію (побудову) картини художникові підказав вигляд реальної левади, яких багато колись було поблизу Харкова. Писав художник з натури, навіть уже готовий твір виносив на луки, щоб ще раз перевірити окремі деталі. Працював без підмальовка, виключно кольором, що є ознакою найвищої майстерності. Писав картину протягом шести років.

Для картини С. Васильківський вибрав найбільш типовий для України краєвид. Безкраї простори нив, луки, вкриті густою травою, ліси та переліски, насичені яскравими барвами. У центрі картини — воли, які пасуться на зеленому лузі біля озерця. Праворуч — високе розлоге дерево, під яким спочивають люди. Для них віл — показник достатку родини, своєрідний символ землеробства. Людина на картині відійшла на другий план, висунувши на перший своїх вірних помічників. Адже ця лагідна, красива і сильна тварина супроводжувала селянина від колиски до домовини.

Пейзаж «Козача левада» — це щиросердне освідчення художника своїй батьківщині у синівській любові.



Робота на комп’ютері. Вписати в таблицю назви предметів, детально виписаних художником на передньому плані полотна, а також назви явищ природи, які необхідно згадати, описуючи картину (“відоме”).

Левада, воли, озерце, трава, каміння (валуни).

Сонце, небо, туман, вітерець.

Записати назви предметів, зображених художником на задньому плані (“відоме”)

Дерева, двоє селян, дерево, ліс.

Дібравши до “відомого” “нове” (ознаки), заповнити таблицю.

“відоме” “нове”

Левада Затишна, зелена, оточена могутніми деревами

Воли Круторогі, вайлуваті, сиві, зі сталевим відтінком

Озерце Невелике, неглибоке, заросле лепехою, наче око

Вода Прохолодна, свіжа, лагідна, смачна, солодка

Трава Зелена, соковита, свіжа, запашна, духмяна

Каміння Важке, сіре, незрушне, вгрузле в землю

Сонце Ясне, гаряче, золоте, щедре, розкішне

Небо Блакитне, високе, бездонне, глибоке, безмежне

Туман Ранковий, легкий, мерехтливий, лагідний, як молоко

Вітер Легенький, свіжий, ранковий, пестливий, грайливий

Дерева Крислаті, розложисті, столітні, могутні, міцні

Селяни Розважливі, спокійні, балакучі.
Колективне складання плану творчої роботи.

Орієнтовний план твору-опису природи за картиною

1) Левада – затишний куточок рівнини біля озерця.

2) Зображені на полотні пора року та доба.

3) Соковита запашна трава.

4) Воли біля невеличкого озерця.

5) Трава випинається з-під сірого каміння.

6) Селяни під деревом на другому плані картини.

7) Зелена стіна лісу на обрії.

8) “Козача левада” – портрет ясноокої України.

Складання усного твору за планом з використанням дібраного робочого матеріалу.

ІV. Самостійна письмова робота учнів на чернетках.

V. Підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання. Закінчити твір, відредагувати чорновий варіант тексту, переписати твір до зошита.


Зразок твору
Простяглась, розпросторилась затишна левада, розкинулась навколо невеликого озеречка. Середина гарячого літа. Легкий ранковий туманець молоком стелиться над розкішною духмяною травою.

Біля зарослого лепехою озерця – круторогі вайлуваті воли. На якусь мить відірвались вони від соковитої травиці й тягнуть сонні морди до прохолодної свіжої води. Некліпним блакитним оком вдивляється озерце у безмежне небо.

Повростало в землю важенне каміння. Та й з-під нього випинається розкішна зелена трава, буяє, нестримно тягнеться до сонця.

Трохи віддалік, у затінку високих крислатих дерев спочивають двоє селян. Спокійно й розважливо вони гомонять про щось між собою.

Зеленою стіною стоїть на обрії ліс. Ледь вимальовуються на темному його тлі обриси могутніх дерев.

А над усім цим – високе, бездонне в своїй глибині блакитне небо та щедре золоте сонце України.

“Козача левада” Сергія Васильківського – ніби краплина свіжої роси. Це затишний куточок рідної, такої прекрасної землі.


Відредагувати текст

Біля зарослого лепехою озерця – круторогі, вайлуваті, білі воли. На якусь мить відірвались воли від соковитої травиці й тягнуть сонні морди до прохолодної свіжої води. Некліпним блакитним оком вдивляється озерце у безмежне небо.

Загрузло в землю важенне каміння. Та й з-за нього випинається розкішна зелена трава, буяє, нестримно тягнеться до сонця.

Трохи віддалік, у затінкє високих крислатих дерев спочивають двоє селян. Спокійно й розважливо вони гомонять про щось між собою.

Зеленою стіною стоїть на обрії ліс. Ледь вимальовуються на темному його тлі обриси могутніх дерев.

А над усім цим – високе, бездонне в своїй глибині блакитне небо та щедре золоте сонце України.



“Козача левада” Сергія Васильківського – ніби капелька свіжої роси. Це затишний куточок рідної, такої прекрасної землі.






Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconВераксіч Надія Михайлівна 5-б клас Мова
Твір-опис тварини за власним спостереженням ст. 136-137, впр. 347(усно),вик впр
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconУсний твір опис пам’яток історії та культури за картиною в публіцистичному стилі за складним планом
Тема: Усний твір – опис пам’яток історії та культури за картиною в публіцистичному стилі за складним планом
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconТвір опис природи за картиною Катерини Білокур " Рідне поле "
Ознайомитися з творчістю та життєвим шляхом української народної художниці Катерини Білокур
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconТвір-опис природи за картиною Катерини Білокур «Рідне поле»
Домашнє випереджувальне завдання: підготувати відомості про життя І творчість Катерини Білокур та історію створення картини «Рідне...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconУсний журнал ( 4 клас.) Цілі
Цілі: розвивати в учнів активне, небайдуже ставлення до природи, естетичне сприйняття природи; виховувати бережливе ставлення до...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconТема : Картини природи у повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба» Епіграф
Мета : виразно прочитати І проаналізувати з учнями описи природи у творі, визначити їхню роль у ньому, розвивати навички усного мовлення,...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconТема. Твір-опис зовнішності людини за картиною
Мета: формувати в учнів спостережливість, уміння описувати зовнішність людини за картиною; удосконалювати мовленнєві навички; сприяти...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням icon"Весняні образи в літературі і мистецтві " Організаційний момент
Незважаючи на те,що цей твір було створено багато років тому,ми можемо побачити живі картини природи. Таку геніальну музику написав...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням iconПрограма фахового іспиту (творчий конкурс зі спеціальності) для вступників на освітньо-кваліфікаційний рівень
На музичному інструменті ( фортепіано, скрипка, баян, акордеон, бандура, гітара, цимбали) виконати два твори поліфонічний твір та...
Усний твір-опис природи за власним спостереженням icon«Вічний живий голос» Усний журнал, присвячений творчості Лесі Українки Форма заняття: усний журнал Адресність
Мета: передати силу І глибину поетичного світу Лесі Українки, виховувати любов до українського поетичного слова, до Вітчизни, до...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка