Комунальний заклад культури
«Апостолівська міська бібліотека»
Бібліографічний список
«В байках і ліриці живе його душа»
(до 190-річчя від дня народження Леоніда Глібова)
Апостолове 2017
Бібліографічний список презентує читачеві неоціненну спадщину справжнього сина України, українського Езопа – Леоніда Івановича Глібова. З ім’ям Леоніда Глібова пов’язані створення оригінальної модифікації жанру байки і розвиток деяких тенденцій лірики. Байки — найбільша частина творчого доробку Глібова, що принесла йому популярність. За мовностилістичними характеристиками байкарський і загалом поетичний доробок Глібов стоїть в одному ряду з творчістю таких письменників XIX ст., як І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, М. Старицький, В. Самійленко, Б. Грінченко.
Список містить рекомендовану літературу, яка зберігається в читальному залі та на абонементі КЗК «Апостолівська міська бібліотека»
Відповідальна за випуск Демченко В.А.
Леонід Глібов
Український письменник, поет, байкар, видавець, журналіст, громадський діяч, проникливий лірик і видатний дитячий поет.
Коротка біографія
Леонід Іванович Глібов народився 5 березня 1827р. у селі Веселий Поділ Хорольського повіту на Полтавщині в родині управителя маєтків магнатів Родзянків. Початкову освіту він здобув дома за допомогою матері, а 1840р. вступив до Полтавської гімназії, де почав писати вірші і де виходить його перша збірка російською мовою «Стихотворения Леонида Глебова» (1847). До жанру байки Глібов звертається під час навчання у Ніжинському ліцеї вищих наук, тоді ж деякі з них друкує у газеті «Черниговские губернские ведомости». Після закінчення ліцею (1855) Глібов працює вчителем історії та географії в Чорному Острові на Поділлі, а з 1858р. — у Чернігівській чоловічій гімназії, гаряче захищає прогресивні педагогічні методи. Навколо сім’ї Глібова групується чернігівська інтелігенція. 1861р. письменник стає видавцем і редактором новоствореної газети «Черниговский листок».
На сторінках цього тижневика часто з’являлися соціально гострі, спрямовані проти місцевих урядовців, поміщиків-деспотів, проти зловживань судових органів, матеріали. За зв’язки з членом підпільної організації «Земля і воля» І. Андрущенком у 1863р. Глібова було позбавлено права вчителювати, встановлено над ним поліцейський нагляд.
Два роки поет живе у Ніжині, а 1865р. повертається у Чернігів і деякий час працює дрібним чиновником у канцелярії губернатора. З 1867р. він стає управителем земської друкарні, продовжує активну творчу працю, готує збірки своїх байок, видає книги «метелики», друкує фейлетони, театральні огляди, публіцистичні статті, поезії російською мовою, твори для дітей.
Помер Л. Глібов 10 листопада 1893р. в Чернігові, де його й поховано.
Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка «Байки Леоніда Глібова», що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863р., але майже весь тираж її був знищений у зв’язку з валуєвським циркуляром.
У 1872р. вдалося видати другу, доповнену в порівнянні з першою, книгу байок, а 1882р.—третю, що була передруком попередньої. Спроби надрукувати інші збірки Глібову не вдалися — перешкоджали цензурні заборони. Видання всього творчого доробку письменника-класика стало можливим за часів Радянської влади.
У смт Чорний Острів відкрито літературно-меморіальний музей-кімнату Глібова, у Чернігові на його могилі споруджено пам'ятник, на фасаді Ніжинського ліцею (тепер Ніжинський педагогічний інститут) встановлено меморіальну дошку.
Огляд творчості
Твори:
-
«Ведмідь-пасічник»
-
«Вовк та ягня»
-
«Журба» («Стоїть гора високая…»)
-
«Жаба й Віл»
-
«Зозуля і півень»
-
«Квіти»
-
«Лисиця-жалібниця»
-
«Мальований стовп»
-
«Мірошник»
-
«Муха й бджола»
-
«Охрімова свита»
-
«Пісня»
-
«Синиця»
-
«Солом'яний дід»
-
«Цуцик»
-
«Шелестуни»
-
2Щука»
Загадки і акровірші:
-
«Декому на догад»
-
«Кому привіт?»
-
«Хто баба?»
-
«Хто бреше?»
-
«Хто вона?»
-
«Хто вони?»
-
«Хто розмовляє?»
-
«Хто сестра і брат»
-
«Хто хвастає?»
-
«Що за птиця?»
-
«Що зашкварчить?»
-
«Хто доня?»
Кращі українські байки [Текст] /уклад. О.В. Зав’язкін ; худож. О.В. Загріб-Галчук. – К. : Укрвидавполіграфія, 2016. – 223 с. – ISBN 978-966-97340-9-9
Глібов Л.
Вибрані твори [Текст] / Л. Глібов. – К.: Дніпро, 1969. – 260 с.: іл.
Глібов Л.І.
Твори [Текст]. / Передм. С. Зубкова. – К.: Дніпро, 1982. – 231., іл. – (Шкільна бібліотека).
Деркач Б.А.
Леонід Глібов. Життя і творчість [Текст] / Б.А. Деркач. – К.: Дніпро, 1982. – 252 с.
Українська література у портретах і довідниках: Давня література – література ХІХ ст.: Довідник [Текст] / Редкол.: С.П. Денисюк, В.Г. Дончик, П.П. Кононенко та ін. – К.: Либідь, 2000. – 360 с.
Глібов Л.
Твори у двох томах. Т. 1. [Текст] / Л. Глібов; Редкол.: М.Л. Гончарук, Є.П. Кирилюк, П.Й. Колесник, О.В. Мишанич ; упорядкув. та прим. О.В. Мишанич, В.Л. Смілянська, Н.Ф. Клименко. – К.: Наукова думка, 1974. – 512 с.
Поділіться з Вашими друзьями: |