Голубівська загальноосвітня школа
І – ІІІ ступенів
Урок на тему:
Вчитель : Тацій Ольга Степанівна
Голубівка 2012
Тема. Людина народжується, щоб залишити по собі вічний слід. Василь Сухомлинський « Який слід повинна залишити людина на землі».
Мета. Вчити учнів розуміти текст; розвивати уміння виділяти головне і аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення школярів про людяність; сприяти осмисленню філософського поняття « слід людини на землі».
Обладнання. Портрет В. О. Сухомлинського; таблиця складів; картки для вправляння в швидкості читання.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
-
Твори якого письменника ми почали вивчати?
-
Назвіть, які оповідання ми вже прочитали?
-
Про що розповідається в оповіданні «Гвинтик»?
-
Чому хлопчик не закінчив виконувати домашнє завдання?
-
Стисло перекажіть історію, яку розповів Юркові батько.
-
Чому вчить оповідання « Гвинтик»?
ІІІ. Вправи для вдосконалення навичок читання.
-
Розчитування. ( Таблиця складів. Читати з питальною інтонацією; із стверджувальною інтонацією)
-
Запис прочитаних речень.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Гра «Інтерв’ю» ( мікрофон)
-
Зараз для перевірки знань біографії та творчого надбання В. О. Сухомлинського я візьму у вас інтерв’ю.
-
Коли і де народився Сухомлинський?
-
Що ви знаєте про батьків Василя Олександровича?
-
Яку освіту отримав?
-
Ким працював?
-
Яку школу заснував великий педагог?
-
Вікторина « З якого це оповідання?»
-
Прочитайте «ланцюжки « слів. Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали ці персонажі і предмети.
-
Учитель. Директор. Клас. Горбатенька . («Горбатенька дівчинка»)
-
Яринка , мама, маленька сорочечка ( «Як же все це було без мене»)
-
Бабуся Марія, онук Петрик, маленька пташка (« По волосинці»)
-
Злива, поле, маленька хатинка ( « Красиві слова і красиве діло»)
-
Учитель, записка, Віталик (« Кінь утік»)
-
Сенкан
-
Іменник
-
Прикметник
-
Дієслово
-
Чому вчив.
-
Синонім до 1 рядка.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Асоціативний кущ.
- Перш ніж перейти до теми уроку давайте складемо кущ асоціації до слова слід. Підберіть слова, які б пояснили значення слова слід у прямому значенні.
( Слід : відбиток, відтиск, слід людини, тварини, бруд, пам’ять)
-
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з одним оповіданням В. Сухомлинського « Який слід повинна залишити людина на землі?». Скажіть заголовок до якого речення за метою висловлювання відноситься? Наше завдання до кінця уроку дати відповідь на це питання.
-
Але спочатку я б хотіла запросити вас взяти участь у інтерактивному опитуванні.
-
Якщо ви впевнені, що слід людини повинен бути добри, поставте букву а.
-
Якщо, на вашу думку, слід повинен залишитися будь – який, поставте букву б.
-
Якщо ви невпевнені, і вам потрібна допомога, поставте букву в
-
Повторне опитування відбудеться наприкінці уроку.
VІ. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського « Який слід повинна залишити людина на землі?»
-
Словникова робота.
-
Поясніть значення слів: осторонь (збоку, біля, окремо, коло)
Знизують плечима ( виявляють здивування рухом
плечей,
нерозуміння, незнання)
випестувати( дбати, виплекати)
-
Доберіть антоніми до слів: старий, докір ( похвала), згадалась, найнижчий.
-
Читання оповідання комбінованим способом.
А) читання вчителем.
- Про кого дізналися із прочитано частини оповідання?
- Що робив старий Майстер? Що йому не сподобалося у вчинкові хлопчика?
- Що на старості літ згадав старий Чоловік?
Б) Читання в особах.
- Який же слід залишив після себе Чоловік?
3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
1. Що думав майстер біля зведеного власними руками будинку? (Завтра в ньому оселяться люди).
2. Що зробив хлопчик біля будинку? (Залишив слід від взуття на цементі сходинки, який ще не застиг, і побіг собі).
3. Чи зробив цей хлопчик щось корисне, коли став дорослим? (Ні).
4.Чи запамятали люди з його рідного села цього чоловіка? (Ні). Чому?
5. Що зробив цей чоловік (колишній хлопчик) у своєму житті корисного? (Нічого) Прочитайте як склалося його життя.
6. Чому не знав цього чоловіка старий дід з його села? (Бо він не зробив нічого такого, по чому його б запамятали).
7.Прочитайте, що згадалося чоловікові, коли він був маленьким? (Слід на сирому цементі сходинки).
8. Що зрозумів чоловік про своє життя? (Що не залишив ніякого доброго сліду після себе). Прочитайте про це.
4. Визначення головної думки твору.
- Як ви думаєте, чи такий слід мав на увазі автор, даючи оповіданню такий заголовок.
Робота з прислів’ям.
5. Види читання : ланцюжком, з лінійкою. Скоромовко; закінчіть речення)
VІ. Підсумок уроку.
-
Асоціативний кущ.
- А тепер давайте складемо новий кущ асоціації зі словом слід. На сердечках напишіть коротко свою відповідь на питання « Який слід повинна залишити людина на землі?»
- Повернемось до опитування . Візьміть листочки, і якщо ви змінили свою думку, то виправте букву.
- Діти, тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові. Саме таким було серце Сухомлинського – чудового письменника і вчителя від Бога.
Григорій Орел так написав про Сухомлинського
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі,
Слід той, що не зможуть змести
Сиві і славні століття.
-
Таким повинно бути життя кожного з вас. Пам’ятайте, що ви – людина . « Людина ,- стверджував Сухомлинський, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується для того, щоб лишити по собі слід вічний».
VІІ. Д\з. 1. Виразно читати текст.
-
Переказувати.
-
Обдумати, який слід на землі можете залишити ви.
Поділіться з Вашими друзьями: |