«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі»Скачати 167,1 Kb.
Дата конвертації10.02.2018
Розмір167,1 Kb.
ТипСценарій виховного заходу


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту

України

Дашівська станція юних техніків

Ілінецького району

Вінницької області

На допомогу керівникам гуртків«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі»

(Розробка сценарію виховного заходу присвячена

до Дня космонавтики)
Підготував: керівник технічних

гуртків Горбатюк Олександр

Михайлович

Дашів - 2011

Зміст
І. Вступ.

ІІ. Основна частина.

Автобіографічні дані:

1. О. Засядько,

2. К. Константинов,

3. М. Кибальчич,

4. К. Ціолковський,

5. Ю. Кондратюк,

6. Г. Лангемак,

7. В. Глушко,

8. С. Корольов,

9. М. Ягель,

10 . В. Челомей,

11. Л. Каденюк.
ІІІ. Висновок.

ІV. Список використаної літератури.


Сценарій виховного заходу присвячений до Дня космонавтики на тему: «Видатні сини України в ракетно-космічній галузі».

Мета заходу: розширити світогляд учнів, поглибити їх знання в області

космонавтики і авіації; розкрити значення дослідження

космосу в житі людини, ознайомити учнів з автобіографіч-

ними даними видатних конструкторів ракетно-космічної

техніки.

« Героям коcмічної ери,

Вершителям слави, чудес.

У Всесвіт розчинено двері,

Розірвано пітьму небес».

(У виконанні групи «Земляни » звучить запис пісні «Трава у дома».)
Керівник: Шановні запрошені на нашу зустріч присвячену «Дню космонавтики». Весна нас приваблює не тільки своєю красою, але й тим,що 12 квітня 1961 року, перемігши земне тяжіння стартував перший у світі космічний корабель «Восток» пілотований Ю. О. Гагаріним. Для часу, в якому ми живемо, звичними стали польоти космічних кораблів, до багатьох планет Сонячної системи, люди побували на Місяці, зробили грандіозні відкриття. А як людство дійшло до цього? Який внесок українських учених у розвиток космонавтики? Про це ми сьогодні і дізнаємося.
1-й ведучий. Вабливе безмежжя космосу, далеке Сонце, близький Місяць, міріади зірок , невичерпна глибина Всесвіту з давніх- давен були об’єктом людського пізнання, людської фантазії. Полинути в блакить земної атмосфери і ще далі , в космос , пізнати, що там відбувається – ось до чого тисячоліттями прагнула людина.
2-й ведучий. Із легенд давнини ми дізналися про перші спроби людини літати. Це легенда про Дедала і його сина Ікара. «Майстер Дедал зробив величезні крила собі і сину Ікару. Вранці вони злетіли в небо. У низу шумів океан. У горі підіймалося Сонце. Дедал просив сина не опускатися занадто низько, в низу океан і його хвилі можуть намочити крила. І не підніматися високо, щоб Сонце не розтопило віск, яким склеєні крила. Але Ікар не чув батька. Цого захопила радість польоту ,бажання долетіти до Сонця. Невдовзі промені Сонця розтопили віск, пір’я розсипалося, а мужній Ікар упав у море».
1-й ведучий. Вступ людства в космічну еру був підготовлений всією його попередньою історією, жагою пізнати нове, раніше невідоме.

Запитання «Що там за горизонтом?» - ніколи не давало людям спокою. Намагаючись відповісти, людина не шукає матеріальних благ, нею керує сила цікавості, прагнення до пізнання невідомого.


2-й ведучий. Космонавтика – це одна з тих галузей науки і техніки, куди можуть безмежно вкладатися людські знання. Подальший розвиток космонавтики приведе до злету інтелектуальної та матеріальної могутності людства.

1-й ведучий. « Дзвени моя розвихрена плането !

Ударила в твій дзвін нова доба…

У Сонця блиску, в спалахах ракети

Планета Марс у гості вигляда.


Як гордо над нескореним простором

Звелись у Всесвіт траси від Землі.

Одвічну мрію пошуків вам, зорі,

Несуть космічні кораблі!»


2-й ведучий. Свій внесок у розвиток космічних досліджень зробили вчені різних країн і народів. Мабуть, оте нестримне бажання подолати земне тяжіння, бодай зазирнути за мажі прекрасної планети підштовхнуло і наших земляків до геніальних відкриттів.

1-й ведучий. Тому, учні ракетномодельного гуртка Дашівської станції юних техніків вирішили провести дослідження на тему: «Видатні сини України в ракетно-космічній галузі».

Після опрацювання великої кількості книг, журналів та продивившись ряд документальних фільмів на ракетно-космічну тему гуртківці встановили, що в ракетно-космічній галузі працювала велика кількість людей, які були українцями або мали українське походження.


2-й ведучий. В ході своїх досліджень гуртківці дізнались багато цікавих і нових фактів із життя людей які займалися ракетно-космічною технікою.

Учні встановили, що до створення ракетно-космічної техніки, ще з 19-го століття були причетні наші видатні земляки, які були піонерами в розвитку ракетно-космічної галузі. І ось про самих відомих із них ми склали автобіографічний опис.


1-й учень. Передусім це нащадок славного козацького роду із с.Лютенька Гадяцького району Полтавської області Олександр Засядько, який народився в 1779 році.

Почавши військову кар’єру в чині підпоручика, Олександр Засядько дослужився в царській армії до генерал-лейтенанта. Але поряд із військовими походами він із 1815-го року захоплюється конструюванням бойових ракет, вкладаючи в цю справу свої кошти. За два роки експериментів він досягає успіхів, сконструювавши перші зразки запалювальних і гранатних ракет трьох калібрів, а також спеціальну установку для їх запуску. Завдяки цьому 1815 рік увійшов до історії, як рік народження вітчизняної ракетної науки і промисловості.

Олександр Засядько завойовує авторитет в армії та наукових колах, як талановитий інженер-ракетник.

В 1826 році О. Засядько створює на Волковому полі під Петербургом спеціальний ракетний заклад для виготовлення ракет власної конструкції. Щороку виготовлялось понад шести тисяч ракет.

В бою ракети Олександра Засядька були використанні в Російсько-турецькій війні в 1828-1829 –х роках.

Третього лютого 1834 року у зв’язку з погіршенням стану здоров’я Олександр Засядько вийшов у відставку і поселився в Харкові. Помер О. Засядько в 1838 році .1-й ведучий.

«Скільки подолала перепон

На своїй дорозі та ракета,

Як була ще мрією поета,


Вченому з’являлась, ніби сон

Змушена була пробити грати,

За якими мучивсь Галілей.

Крізь вогонь, що пожирав людей,

Змушена була промчати….
Що для неї та космічна мла,

Після пройдених шляхів облуди!

Тож носити всім планетам буде

Силу світла нашого й тепла!»
2-й учень. Продовжувачем справи О. Засядька слід вважати Костянтина Костянтинова, який народився в 1817 році на Чернігівщині.

К. Костянтинов закінчив створене О. Засядьком артилериське училище в Петербурзі і вже з 1849-го року очолив тамтешній ракетний завод. Він побудував ракетний балістичний маятник , за допомогою якого можна було встановити закон зміни швидкості ракети від часу. Крім того за допомогою цього приладу К. Костянтинов визначав вплив форми і конструкції ракети на її балістичні властивості, заклавши таким чином основи проектування ракет.

З 1861 року К. Костянтинов керував будівництвом ракетного заводу в Миколаєві. Він створив бойові ракети, які пролітали 4-5км, розробив технологічний процес виготовлення ракет з автоматичним контролем.

К. Костянтинов є автором багатьох книг про бойові ракети. Помер у Миколаєві в 1871 році.


2-й ведучий. « Так часом хочеться заснути навіки,

Бо лиш вві сні я вільний і живий:

Орю лани, переливаю ріки,

Долаю верхи простір степовий.


Ні, я не знав , що у людському горі

Найважче те, чим я тепер живу:

Лише у споминах я бачив зорі,

Лише у снах ступаю на траву.


І думка підкрадається тривожна,

Неначе хтось у мене світ украв.

О, люди! Без усього жити можна,

Але не без зірок і не без трав».


3-й учень. Принципово нову для свого часу ідею запуску ракет, проект першого в світі реактивного літального апарату, запропонував у 1881 році талановитий український винахідник М.І.Кибальчич.

Народився Микола Іванович в 1853 році в містечку Короп на Чернігівщенні. Його першим відкриттям була бомба.

Саме його бомбою 1-го березня 1881-го року було вбито царя Олександра II за що він потрапляє до каземату Петропавловської фортеці.

В камері М.І. Кибальчич працює над проектом корабля на якому можна було б сягнути зір. В цьому проекті були викладенні принципи реактивної тяги польоту на ракеті.

Було розв’язано ряд нових важливих питань: програмний режим горіння, система подачі палива в камеру згорання, використання багатокамерних апаратів.

Прожив М.І. Кибальчич всього 28 років.1-й ведучий. « Не цураймося неба законів!

Бо не знаєм, що буде за мить,

Світ з молекул, протонів, нейтронів

Несподівано може згоріть.


Не цураймося Радості Духа,

Щоб не впасти, йдучи до мети.

Зупинімось на мить, щоб послухать

Дивний голос для всіх з висоти».4-й учень. Автором фундаментальних наукових результатів із історії теорії руху ракет є «батько ракетної техніки» К. Е. Ціолковський – видатний вчений, автор багатьох відкриттів у ракетній техніці й теорії міжпланетних сполучень, основоположник космонавтки.

Мало хто знає, що К.Е.Ціолковський походить із прославленого роду Наливайків. Його предки походять із Волині, а народився він у с.Ужевському Рязанської губернії.

В 1929 році він розробив теорію руху складених ракет двох типів: із послідовним і паралельним з’єднанням ракет.

Ціолковський розв’язав задачу про рух ракети в полі тяжіння і визначив запаси палива, необхідні для подолання сили тяжіння Землі, вивів формулу, що дає змогу розрахувати максимальну швидкість, яку може розвинути ракета. Він є основоположником теорії міжпланетних сполучень, перший вивчив питання про ракету –штучний супутник Землі – і висловив ідею про створення позаземних станцій, як проміжних баз для міжпланетних сполучень. Його дослідження з ракетної техніки й теорії міжпланетних сполучень стали основою для створення сучасних реактивних апаратів, ракетно-космічної техніки.


2-й ведучий. « Я міг би жити, де є саме лиш небо,

Де Слово і Зоря – одна космічна суть,

Де в центрі Всесвіту вдивляється у себе

Отой, до котрого земні слова несуть».


5-й учень. Юрій Кондратюк (справжнє прізвище О.Г. Шаргей) народився 21-го червня 1897 року в Полтаві.

За багато років до польоту людини на Місяць він зробив для цього відповідні розрахунки ,якими й скористалися американці у 1969 році, так звана «траса Кондратюка».

В 1929 році вийшла книжка Ю. Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів». В ній він виклав: від даних про ракети ,формули перевантаження і типів траєкторії до загальних перспектив освоєння космосу.

Загинув Юрій Кондратюк у 1942 році під час оборони Москви.1-й ведучий. « Я так їх любив, мої зорі далекі,

Що знав поіменно, як в школі дівчат.

Комусь незбагненні, засвітні парсеки

Були мені ближчі, ніж гони левад».


6-й учень. Г.Е. Лангемак народився 8 липня 1898 року у містечку

Старобільську Харківської губернії (нині Луганська область). В 1916 році він закінчив класичну гімназію в Єлезаветградці. З 1923 по 1928 рік навчається Військовотехній академії в Ленінграді. Після закінчення його командирують до Одеси. Він стає керівником першого відділу балістичної лабораторії ,що займалася розробкою реактивних снарядів ,зокрема 82-міліметрових і 132-міліметрових ракетних гармат і снарядів до них, що стали основою легендарних « Катюш».

11 січня 1938 року його було засуджено до вищої міри покарання і розстріляно . В 1955 році був реабілітований .А у 1991 році посмертно йому було присвоєно звання « Героя Соціалістичної Праці».

2-й ведучий. « Злітати їх фізика вчила,

Наука їх в вись підніма.

Астрономія розправила крила,

А корабель далі промчав».7-й учень. В.П. Глушко народився 2-го вересня 1908 року в Одесі. Ще в юності Глушко досяг значних успіхів в астрономії.

Особливо вдалими науковці визнали зроблені ним у дні протистояння замальовки Марса , Венери , Юпітера. У 1925-1929 роках він успішно навчався в Ленінградському державному університеті.

Публікує статтю « Станції поза Землею». Пише дипломний проект на тему електрореактивного двигуна «ЕРД». В 1931 році В.П. Глушком була створена перша вітчизняна РРД-ДРМ-1 (дослідний ракетний мотор-№1).

В 1935 році Глушко спільно з Лангемаком видав книгу « Ракети, їхня будова й застосування».

В 1938 році Глушка було заарештовано. Він довгий час був підслідством, але його вдалі розробки двигунів і реактивних прискорювачів для літаків сприяли тому, що в 1944-му році він був звільнений і реабілітований.

В 1948 році Глушко із соратниками починає штурм космічної швидкості і вже в 1954 році надходить на випробування ракета «Восток». А далі були двигуни серії РД для ракетоносіїв : «Космос», «Протон», «Енергія».

Помер В.П. Глушко у 1989 році в Москві.
1-й ведучий. « Зі стапелів, здійнятих в небо синє,

Знов корабель стартує в висоту.

І геній наш ні на одну хвилину

Не задрімає на його борту» .
8-й учень. С.П. Корольов народився 12 січня 1906 році у Житомирі.

У 1930 році почав працювати в Центральному аеродинамічному інституті. У 1934 році видав працю «Ракетний політ у стратосфері». Розробив багато проектів керованих ракет, ракетопланів, балістичних і геофізичних ракет, ракет-носіїв.

Під його керівництвом проводився запуск першого штучного супутника Землі 4-го жовтня 1957 року, який піднявся на висоту 947 км. І 92 дні літав навколо нашої планети і дав початок космічної ери на Землі.

3 листопада 1957 р. – другий штучний супутник Землі із собакою Лайкою, який літав 5 місяців і 11 днів. Це дало підставу стверджувати, що живі організми можуть жити в космосі. А у 1959 році перша автоматична станція типу «Луна» досягла Місяця. Пізніше він керував запуском автоматичних міжпланетних станцій : «Луна -5», «Луна-9», «Венера-2», «Венера-3».

А 15 серпня 1960 року, після 17 обертів, вдало приземлився космічний корабель із двома собаками Білкою і Стрілкою, мишами, живими рослинами.

Але чи не найбільше досягнення ученого є підготовка і керування польотом першого пілотованого космічного корабля «Восток-1» 12-го квітня 1961-го року з першим космонавтом Юрієм Олексійовичем Гагаріним, що здійснив вікову мрію людства, зробивши свій перший виток навколо Землі. Політ тривав близько 2 годин ( 108 хвилин).

Подвиг Юрія Гагаріна записаний золотими літерами в книгу історії космонавтики.
( Звучить пісня « Знаєте, яким він хлопцем був»).

2-й ведучий. «Прекрасний наш зелений світ,

Ще кращим стане в плині літ.

І міжпланетні кораблі,

Немов трамваї стануть звичні».


9-й учень. Академік Михайло Янгель народився 7-го листопада 1911 року у селі Зирянове Іркутської області в родині переселенців із Чернігівщини. Закінчив у 1937-му році Московський авіаційний інститут.

З 1954-го року він керував конструкторським бюро у Дніпропетровську. Там на «Південьмаші», Михайло Кузьмич створив новий напрям і свою школу з конструювання ракет і космічних апаратів різного призначення, зробивши вагомий внесок у вивчення верхньої атмосфери та навколишнього космічного простору за програмою «Космос», «Інтеркосмос».1-й ведучий. «Літають у небо літаки,

Наш курс – на Місяць, на Венеру.

Людина в космос піднялась,

Ми підкорили стратосферу.


Ми живемо в космічний час,

В нас мрії і серця крилаті.

І в небі прославляють нас

Колумби космосу завзяті».10-й учень. Академік Володимир Челомей народився 30-го червня 1914-го року в місті Сідлець на Українському Підляшші (нині Польша) в учительській родині. Дитинство і юність його пройшли в Полтаві, а 1926 року його життя пов’язане з Києвом.

Він «батько» ракети-носія «Протон», за допомогою якої були виведені в космос космічні кораблі «Союз», «Мир», «Прогрес», автоматична станція «Вега» для вивчення «Венери», комети «Галілея». З 1974-го року В. Челомей –член Міжнародної академії астронавтики.


2-й ведучий. Як і серед творців космічної техніки, так і серед космонавтів світу, українців було багато:

П. Попович народився в Київській області-перший український космонавт-четвертий космонавт Землі. Перший політ здійснив у 1962-му році, а другий у 1974-му році.
Слідом за ним космічні вершини підкорили:

Г. Береговий (Полтавська область) – 1968 рік,

Г. Шонін (Луганська область) - 1969 рік,

Г. Добровольський (м. Одеса) – 1971 рік,

В. Жолобов ( Херсонська область) - 1976 рік,

В. Ляхов (Луганська область) – 1979 ,1985, 1988 роки,

Л. Попов (Кіровоградська область) -1980, 1981, 1982 р.

Л. Кизім (Донецька область) – 1980, 1984, 1986 роки,

І. Волк (Харківська область) – 1984 рік,

В. Васюті (м.Харків) – 1985 рік,

О. Волков (Донецька область) – 1985, 1988, 1992 роки,

А. Левченко (Харківська область) -1987 рік,

А. Арцебарський (Дніпропетровська область) -1991 рік,

В. Циблієв (АР Крим) – 1994 рік,

Ю. Маленченко (Кіровоградська обдасть) – 1994 рік,

Ю. Гідзенко (Миколаївська область) – 1996 рік,

Ю. Онуфрієнко (Харківська область) – 1996 рік.

1-й ведучий:

« Ми раді, ми горді по вінця

За нашу космічну сім’ю!

Злітайте до самого Сонця.

І повертайтесь на Землю свою!»

11-й учень. З 19 листопада по 4 грудня 1997 року у складі міжнародного екіпажу здійснив політ на американському кораблі багаторазового використання «Колумбія» громадянин України Л. К. Каденюк. Він народився 28 – го січня 1951 року в сім’ї вчителів у с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області.

Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище. З 1978 – 1983 роки космонавт-випробувач, із 1984-1988 рік – пілот – випробувач військових повітряних сил СРСР, з 1988 року космонавт-випробувач багаторазової космічної станції «Буран». У 1990-1992 роках пройшов підготовку як командир корабля «Союз-ТМ».

Леонід Каденюк взяв з собою у політ Державний прапор України, «Кобзар» Т. Г. Шевченка, касети з записами пісень Назарія Яремчука, Софії Ротару, Павла Дворського , капсулу із землею батьківського обісття.

Факт участі українського космонавта у польоті на кораблі «Колумбія» свідчить, що Україна є космічною державою.2-й ведучий. «Людей завжди манили далі,

Їх звали вічно океани,

А космос жив і не спішив.

Він був казковим і страшним…»


1-й ведучий. Таким чином проаналізувавши велику кількість біографічних даних відомих конструкторів та космонавтів ми дійшли висновку, що до конструювання ракет та підкорення космічного простору були причетні українці або вихідці із України. Можна сказати, що наші земляки були піонерами в розвитку ракетно-космічної галузі і своїми славетними справами прославили Україну.

Сподіваємось, що і нинішнє та майбутнє покоління українців також досягнуть великих успіхів в освоєні космічного простору, адже космічні дослідження і освоєння космічного простору в Україні – один із найважливіших проявів сучасної науково-технічної революції, одне з найвагоміших досягнень людського генія.

Ми сподіваємось, що ХХІ – ше століття принесе надзвичайні результати в освоєні космосу. І ми щиро віримо, що Україна займе там вагоме місце, оскільки дослідження в галузі космонавтики продовжують розвивати в незалежній Україні.

( У виконанні гуртківців звучить «Марш космонавтів».)
1-ст. На душі і тривожно й щасливо,

Досягли ми своєї мети:

Неможливе вже стало можливим –

Нам відкрилися інші світи.

Тільки б ми до їх меж долетіть не змогли,

Якби серце негрів рідний голос землі:

Приспів:

« Я- Земля,

Я синів і дочок проваджаю

В осяйний зорепад.

Кожен з вас хай до Сонця злітає

І щасливо вернеться назад!».

2- ст.. Покидаєм домівку одвічну,

Щоб донести в міжзоряну синь

Нашу мрію і правду величну,

І земний наш привіт і уклін,

Щоб у Всесвіті лунко летів через даль

Голос, повний тепла,

Довгожданий сигнал:

Приспів


« Я- Земля,

Я синів і дочок проваджаю

В осяйний зорепад.

Кожен з вас хай до Сонця злітає

І щасливо вернеться назад!».

3-ст. Летимо на космічні причали,

З нами разом в далекій путі

Ті, що мужньо життя віддавали,

Щоб Землі нашій вічно цвісти.

Хай звитяжно звучить і для них, і для нас

Командирські слова, материнський наказ:

Приспів.


« Я- Земля,

Я синів і дочок проваджаю

В осяйний зорепад.

Кожен з вас хай до Сонця злітаєІ щасливо вернеться назад!».

Список використаної літератури :


  1. Атаманчук А. В. «Людина і космос». Київ, «Веселка»

  2. Бубнов И. Н. «О космолетах» . М: Молода гвардия, 1982 р.

  3. Голованов Я. К. «Дорога на космодром». Научно-худ. літ-ра, М. 1982 р.

  4. Давидов И. П. «Полет продолжается». Одеса. Издательство «Маяк» 1977 р.

  5. Колесников Ю. В. «Вам строить звездолети».Научно-худож, лит-ра 1990 р.

  6. «Юний технік України». №12. Видавництво «Грамота». 2007 р.

  7. «Юний технік України». №8. Видавництво «Грамота». 2008 р.

  8. Якимов П. В. «Покорення космосу». Одеса. Видавництво «Зоря». 1997р.
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconПерелік видань, висунутих на здобуття щорічної премії Президента України«Українська книжка року» 2011-2012 рр. Номінація «за видатні досягнення у галузі художньої літератури»
Перелік видань, висунутих на здобуття щорічної премії Президента України«Українська книжка року» 2011-2012 рр
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconУрок №8 9 Географічні дослідження на території України
Видатні вчені –географи XIX – XX ст та їх внесок у розвиток географічної науки України
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconВидатні військові України Година спілкування для учнів 10 класу
...
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconЗ/п Предмет Опрацювати
Визначити тему, ідею, основну думку та художні засоби поезій В. Підпалого «Тиха елегія», «Запро-сини»
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconВидатні вчені-біологи України, їхній внесок у роз- виток біологічної науки
Володимир Іванович Вернадський (1863–1945), основоположник імунології та мікробіології, лауреат Нобелівської
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» icon110 років від дня народження сергія павловича корольова сергій Павлович Корольов
Сергій Павлович Корольов — радянський вчений, конструктор І організатор виробництва ракетно-космічної техніки та ракетної зброї срср,...
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconДмитро наливайко очима заходу: Рецепція України в Західній Європі XI-XVIII ст
України з усіма його «домислами», «помилками» І т п., що складався у реципієнтів І мінявся протягом століть. В цьому аспекті книга...
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconВедучий. Добрий день вам, люди, в нашій світлій хаті. Ми гостей найкращих
Я – Україна, а плачу, бо стогне земля моя відпролитої крові, від пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconТеоретичні та методичні засади реалізації нового Державного стандарту освітньої галузі «Математика»
...
«Видатні сини України в ракетно- космічній галузі» iconЗаконів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту»
Програми розвитку освіти Краснокутського району на 2014-2018 рр., Положення про загальноосвітній навчальний заклад, Статуту закладу...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка