Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр



Скачати 121.64 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір121.64 Kb.
ТипУрок

Відділ освіти

Києво-Святошинської райдержадміністрації

Районний методичний центр


Боярська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4

Творчість Альбера Камю







Цікава (Плани-конспекти уроків)

Підготувала вчитель зарубіжної літератури



Камєнєва Людмила Андріївна
Боярка-2016



Зміст


Вступ 3

Цитати Альбера Камю 5

Урок № 1 6

Тема: Життєвий і творчий шлях письменника А. Камю; його філософські та естетичні погляди. Камю та екзистенціалізм 6

Урок № 2 8

Тема: Роман-притча «Чума». Художнє осягнення подій Другої світової війни у світлі екзистенціальної філософії. Алегоричне зображення французького Руху Опору 8

Додатки 11

Історична довідка про чуму 11

Перевірочний літературний диктант 12

Урок № 3 13

Тема: Проблема морального вибору людини у пограничній ситуації та особистої відповідальності за цей вибір у романі А. Камю «Чума» 13






Вступ

Альбер Камю – один із найвидатніших представників літератури екзистенціалізму. У своїй художньо-філософській творчості розробляв екзистенціалістські категорії «існування», «абсурду», «бунту», «свободи», «морального вибору», «межової ситуації».

За жанровою приналежністю роман «Чума» - це роман-притча, що характеризується універсальністю, багатозначністю змісту.

Визначення даного твору пов’язане з певними труднощами саме через те, що це твір інтелектуального жанру, окрім того у романі наявний екзистенцій ний абсурд, поданий як форма існування зла: чому спалахнула чума? чи з’явиться вона знову? Окрім цього це ще й алегоричний твір, який наближається до міфу.

Дана розробка уроків пропонує поєднання роботи з текстом на уроці та продовження цієї роботи вдома.

Пропонуються різні види роботи: аналіз тексту, підбір цитат, підготовка повідомлень, заповнення таблиці-характеристики героїв, письмові відповіді на запитання.

Логічним завершенням є проведення літературного диктанту на знання біографії письменника та тексту.

Цитати Альбера Камю


«Розум безсильний перед криком серця».

«Бути щасливим не соромно».

«Варто лиш обзавестись звичками, і дні потечуть рівно».

«Важко жити тим, що знаєш і тим, що пам’ятаєш і не мати попереду надії…»

«Брехати надто втомливо».

«Не може людина розділити чуже горе, якого не бачить власними очима».

«Лише одні художники вміють бачити!»

«Не може людина вічно знаходитися на самотині».

«Свобода – це передусім не привілеї, а обов’язки».

«Геній – це розум, який знає свої межі».

«Там, де одні бачили абстракцію, інші бачили істину».

«Є сенс вмирати тільки за свободу, бо тільки тоді людина впевнена, що вона вмирає не повністю».

«Вільний той, хто може не брехати».

Урок № 1

Тема: Життєвий і творчий шлях письменника А. Камю; його філософські та естетичні погляди. Камю та екзистенціалізм


Мета: ознайомити з життям та творчістю письменника, впливом екзистенціалізму на його творчість

Обладнання: карта світу, ілюстративний матеріал, афоризми та цитати

А. Камю
Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Осмислення та сприйняття матеріалу.


  1. Вступне слово вчителя про події, свідком і учасником яких був Камю.

  • Коли і де з’явився фашизм?

  • Чию філософію сповідували фашисти?

  • Коли розпочалась Друга світова війна?

  • Що вам відомо про рух опору?

  • З якою країною пов’язаний цей Рух?

  • Як ще називають фашизм?

  1. Робота по групам.

Перша група учнів: розповідь про дитинство та юність Камю у Алжирі, роки навчання.

Друга група – розповідь про початок літературної творчості, про Камю і театр.

Третя група – Камю у 30-ті роки, ставлення до комуністів.

Четверта група – учні розповідають про Камю у роки війни, про його участь у Русі опору та післявоєнну творчість.



  1. Слово вчителя.

  • Що ви знаєте про екзистенціалізм?

  • Творчість якого письменника-екзистеціаліста ми вивчали?

  • Що властиво екзистенціалізму?

Камю проголошував, що розум людини, усвідомлюючи абсурдність буття, не мириться і не може із цим змиритись, кидає виклик абсурдному світу, хоча не має надії його остаточно подолати.

  1. Записати визначення екзистенціалізму в зошити.

  2. Записати у вигляді короткого конспекту характеристику Камю-поета і філософа.

Орієнтовна відповідь:

Камю – людина, що поєднала в собі поета та філософа, яка завжди мала свої переконання, у роки війни не зайняла нейтральну позицію, а була на боці добра, боролась з фашизмом, людина, яка на протязі усього життя продовжувала відкривати для себе щось нове.



Домашнє завдання:

Вивчити біографію А. Камю, скласти анкету письменника, прочитати роман «Чума».



Урок № 2

Тема: Роман-притча «Чума». Художнє осягнення подій Другої світової війни у світлі екзистенціальної філософії. Алегоричне зображення французького Руху Опору



Обладнання: роман А.Камю «Чума», словник термінів, портрет А. Камю.
Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду.

Перевірка домашнього завдання:

Анкета письменника.

ІІІ. Мотивація учбової діяльності, повідомлення теми уроку

ІV. Осмислення і сприйняття матеріалу


  1. Словникова робота (запис у зошитах).

Роман-притча – великий епічний твір з морально-повчальною ідеєю.

Хроніка – запис історичних подій в хронологічній послідовності.

Фатальність – невідворотність.

Абсурд – безглуздя.



  1. Слово вчителя

  • Що таке притча?

  • Чи знайомі ви з цим жанром?

  • Які притчі ви знаєте?

  1. Слово вчителя про тему і основну думку твору

Тема: Єдине, що важливо – це бути людиною.

Основна думка: як зберегти світло людської душі.

Головний зміст твору: боротьба Європейського руху Опору проти нацизму. Доказом цього є те, що ворог не названий в романі прямо, був впізнаний всіма і у всіх країнах Європи (учні записують це у зошитах).

Питання учням:

  • Що вам відомо про Рух Опору?

  • З якою країною він пов’язаний?

  1. Про побудову твору (слово вчителя):

а) багатошарова побудова сюжету – з одного боку своєрідна хроніка написана безпосереднім учасником подій.

Деякий час твір виходив під назвою «Хроніка». У творі весь час даються статистичні дані, які відбивають динаміку хвороби.

б) Роман побудований як притча, що порушує одвічні проблеми людства.


  1. Бесіда:

- Чому причиною епідемії обрано саме чуму?

- Що це за хвороба? (повідомлення учня про чуму як хворобу)

Висновок: особливість чуми у тому, що її бацили не вмирають, а чекають свого часу.


  1. Бесіда з елементами дискусії

  • Чи реальне місто Оран?

  • Яким зображено Оран до початку епідемії? (зачитати уривок

стор. 493 Хрестоматія)

  • Чому головний герой лікар?

  • Яким показано початок чуми?

  • Чи згодні ви з думкою отця Панлю: «Брати мої, вас спіткало лихо і ви його заслужили»?

  • Можливо людині необхідно потрапити в якісь надзвичайні обставини?

  • Чого у творі більше: розповіді про Рух Опору чи про життя взагалі?

  • На думку отця Панлю чума відкриває людям очі, змушує їх думати. Лікар Ріє вважає, що чума – це безкінечна поразка, єдине, що виносить людина із боротьби з цією хворобою – це досвід та пам’ять. Яку точку зору ви поділяєте?

Камю писав: «Образом чуми я хочу передати атмосферу задухи, в якій ми перебували, атмосферу загрози і вигнання, у якій ми жили. Водночас я поширюю його значення на життя в цілому».

Як ви розумієте це висловлювання?


Домашнє завдання:

Підручник стор. 251-254. Заповнити таблицю:



  1. Герої роману.

  2. Їх ставлення до чуми.

  3. Їх дії під час епідемії.

  4. Результати цих дій.

  5. Як автор оцінює ці дії.


Додатки

Історична довідка про чуму

Чума прийшла з Азії. Свого часу майже винищила скандинавські народи. Сприяло розповсюдження гризунів, бо кішок вважали причетними до диявола і винищували.

Найчастіше вмирали лікарі і священики. У ХІV столітті загинуло 25 млн. чоловік, це 33% населення Європи. Епідемії хаотично виникали аж до ХV ст.

Зараз щорічно хворіє на чуму 2,5 тис. чоловік (Азія, Африка). Останній спалах – острів Мадагаскар – 2014 р. Захворіло 119 чоловік, померло 40.



Перевірочний літературний диктант




  1. Де відбуваються події в романі?

  2. Що стало першою ознакою епідемії?

  3. Чому дружина Ріє виїхала з міста?

  4. Хто став першою жертвою епідемії?

  5. Хто вів хроніку цих часів?

  6. Хто перший висловив припущення що це чума?

  7. Як потрапив до міста Рамбер?

  8. Хто з героїв вважав, що чума – це кара за гріхи?

  9. Якою була офіційна реакція влади?

  10. Що було заборонено в місті?

  11. Хто нажився на епідемії?

  12. Хто намагався будь-якою ціною покинути місто?

  13. Що запропонував Тарру?

  14. Хто ще з героїв допомагав Ріє?

  15. Як вплинула чума на почуття героїв?

  16. Хто створив вакцину проти чуми?

  17. Чия смерть вражає лікаря Ріє найбільше?

  18. Коли чума починає відступати?

  19. Як склалась доля дружини Ріє?

  20. Що трапилось з Коттаром?

  21. Коли місто «відкрили»?

  22. Що символізує собою чума?

  23. Чому саме чума була обрана причиною епідемії?

  24. Чому лікар Ріє не відчував радості?


Урок № 3

Тема: Проблема морального вибору людини у пограничній ситуації та особистої відповідальності за цей вибір у романі А. Камю «Чума»


Мета: показати, як вирішується проблема вибору людини в пограничній ситуації, виховувати почуття відповідальності

Епіграф

Хто бореться з чудовиськом,

тому потрібно берегтися,

щоб самому не стати чудовиськом.

І якщо ти вдивляєшся у прірву,

то і прірва вдивляється у тебе.

Ф. Ніцше
Хід уроку:
І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опірних знань.



  1. Бесіда:

  • Що має бути сенсом життя?

  • Що таке погранична ситуація? Яким може бути вибір, між чим? (між життям і смертю, між добром і злом, бути жертвою чи катом) Як жити, як поводитись?

ІІІ. Мотивація учбової діяльності, повідомлення теми уроку.

ІV. Осмислення і сприйняття нового матеріалу.



  1. Слово вчителя:

В житті кожної людини може трапитись ситуація, коли вона повинна сконцентрувати усі свої сили і можливості для вирішення проблеми і від цього може навіть залежати її життя.

Такі випробовування виявляють справжню сутність людини.

Ситуація чуми ставить героїв твору, мешканців міста перед вибором.

Яким автор показує закрите місто Оран? Як змінилась поведінка його жителів? (відчуття ув’язнення, прагнення забутись у алкоголі, ріст спекуляції, спроби будь-якою ціною втекти з міста). Як чума вплинула на почуття людей? («Чума поодбирала в усіх здатність до любові, навіть до дружби. Бо любов вимагає бодай краплину майбутнього, а для нас існувала лише дана мить»).

Звернемось до домашнього завдання і поговоримо про конкретних героїв.


  1. Лікар Ріє (аналіз таблиці).

Додаткові питання:

  • Чому, коли Ріє відвідував хворих, його професія здавалась йому важкою?

  • Чому саме лікар за фахом обраний героєм, що веде хронічку епідемії?

  1. Журналіст Рамбер.

  • Як Рамбер потрапив до міста? (стор. 496 – хрестоматія)

  • Як змінилась його поведінка на протязі епідемії? Про що це свідчить?

  1. Тарру.

  • Як Тарру з’явився у місті?

  • Що про нього відомо?

  • Що запропонував Тарру?

  1. Гран.

  • Що відомо про цього героя?

  • Як змінюється про нього думка на протязі твору?

  1. Отець Панлю.

  • Чи правий був Панлю, вважаючи, що чума – це покарання за гріхи?

  • Чим відрізняються його перша і друга проповідь?

  1. Коттар.

  • Чим відрізняється Коттар від інших героїв?

  • Що уособлює собою цей герой?

  • Якою була його подальша доля?

Проблемне питання:

Що головне в романі: хроніка боротьби з чумою чи позиція людини у цій боротьбі?

Як ви розумієте епіграф до уроку (слова Ф. Ніцше)? Як цей епіграф пов’язаний з темою нашого уроку?

Висновок: головне добре робити свою справу в будь-якій ситуації залишатись людиною.

Домашнє завдання:

Стор. 251-254, 255-257.

Письмове завдання. Чому оранці не радіють закінченню чуми?

Питання № 11 стор. 257, підручник.



ДЛЯ НОТАТОК

ДЛЯ НОТАТОК

ДЛЯ НОТАТОК




Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВітаємо переможців ІV (всеукраїнського) етапу олімпіад з предметів
Відділ освіти Києво-Святошинської районної державної адміністрації. Районний методичний центр
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВітаємо переможців ІV (всеукраїнського) етапу олімпіад з предметів
Відділ освіти Києво-Святошинської районної державної адміністрації. Районний методичний центр
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВітаємо переможців ІV (всеукраїнського) етапу олімпіад з предметів
Відділ освіти Києво-Святошинської районної державної адміністрації. Районний методичний центр
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти Києво – Святошинської райдержадміністрації Мироцька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів інтегровані уроки – шлях до розвитку пізнавальної активності
«Високе Відродження. Ідея гуманізму в історії та літературі на прикладі життя і творчості В. Шекспіра» 20
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти віньковецької райдержадміністрації районний методкабінет інформаційно-методичний центр Яснозірської зош І-ІІІ ступенів
В даному посібнику зібрано матеріали образотворчого мистецтва, які можна використати на уроках української мови та в позакласній...
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти Тальнівської райдержадміністрації Районний методичний кабінет
Алфавітний покажчик портретів найвідоміших українських письменників
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти Тальнівської райдержадміністрації Районний методичний кабінет Тальнівський нвк «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1-гімназія»

Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти Красилівської райдержадміністрації Районний методичний кабінет
У посібнику подано розробки уроків за темою «Село моє – частинка Батьківщини» для учнів 4 класу
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconВідділ освіти Жашківської райдержадміністрації Районний методичний кабінет Дошкільний навчальний заклад «Дзвіночок» №5 м. Жашків мо вихователів днз району
«Використання інноваційних педагогічних технологій в освітньому процесі з дітьми дошкільного віку»
Відділ освіти Києво-Святошинської райдержадміністрації Районний методичний центр iconЧемеровецька районна державна адміністрація Чемеровецький районний відділ освіти Районний методичний кабінет



База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка