Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла ІвасюкаСкачати 217,81 Kb.
Дата конвертації13.07.2017
Розмір217,81 Kb.Вижницька центральна районна бібліотека
Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека

імені Михайла Івасюка


(методично-бібліографічні матеріали

до 50-річчя від дня народження поетеси, педагога, українознавця Світлани Яреми)


Чернівці

2013

ББК 83.3(4УКР.- 4ЧЕН)

Я 11

Підготували:

Славнич О. Д., зав. методичним відділом Вижницької ЦРБ

Макарейчук Т. В., зав. відділу науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній справі Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка
Редактор:

Рудько І. В., зав. редакційно-видавничим відділом ЧОУНБ ім. М. Івасюка
Відповідальна за випуск:

Довгань М. М., заступник директора з наукової роботи ЧОУНБ ім. М. Івасюка

«Я світлим іменем живу» [Текст] : методично-бібліографічніЯ 11 матеріали до 50-річчя від дня народження поетеси, педагога, українознавця С. М. Яреми / упоряд. О. Славнич, Т. Макарейчук. – Чернівці : ЧОУНБ ім. М. Івасюка, 2013. – 20 с.

«Іду до слова, як на сповідь, і словом причащаюсь я»
Коли народжується дитина, Господь наділяє її особливим талантом, якщо цей талант вдається розпізнати та розвивати, то така людина стає надзвичайною, її творінням захоплюються поколіннями. Саме такою творчою та талановитою є відома поетеса Світлана Ярема.

Це надзвичайна особистість своїм поетичним словом звертається до людей з відкритою душею та добрим серцем. Вона наділена неабияким талантом і, аналізуючи її творчість, з упевненістю можна стверджувати, що цей талант - це вищий дарунок небес, щедрий Божий промисел, втілений у ніжній жіночій душі.

Життя тече нестримним плином, ми всі кудись поспішаємо, до чогось прагнемо, про щось мріємо, але життя Світлани Михайлівни можна охарактеризувати трішки по-іншому: вона живе для людей, живе, щоб дарувати свою любов ближнім. Проникливі рядки її віршів, сповнені любов’ю та ніжністю, знаходять відображення в трепетних людських душах, вони заставляють переосмислити свої життєві вчинки.

Працюючи багато років вчителем, поетеса зуміла розпізнати таємницю дитячого світогляду, достукатись до тендітних дитячих сердець, а це під силу далеко не кожному. На це спроможна тільки відкрита душею людина, та, що не боїться поглянути на світ дитячими очима. Натхнена теплом дитячого спілкування, вона написала чимало творів, присвячених дітям.

Як заграє маестро в саду

У осінні барвисті литаври,

Я до вас, мої діти, іду

У палаци дитинства надхмарні.

На уроки до вас я іду,

Щоб навчилися фарбами слова

Малювати весну молоду,

Що гаптує дари веселкові.

Кожну мить до вас, діти, іду

Без краплини лукавства і фальші.

Світлом совісті й вас поведу,

Бо не вмію, не можу інакше.

Зріє слово у вічнім саду,

Де любові довірливі очі.

Я до вас, мої діти, іду

Так, як мама, як вчитель, як зодчий.

Зміст віршів по-дитячому доступний та зрозумілий, і водночас збагачений глибоким змістом, мов дзвінке джерельце, яке з маленького плину переходить у бурхливі хвилі великої річки, річки людського життя. А скільки ще нерозгаданих таємниць в її душі… Це мовби невичерпна криниця, вона дзеркально чиста та неповторна, бо по вінця наповнена добром та вірою, великою вірою в Бога.

Тож ввійдімо в світ поетичного слова Світлани Яреми насолоджуємось, читаймо та слухаймо її вірші, як слухаємо музику.
Літературно – музична композиція
«Я світлим іменем живу»
(Звучать слова Мавки, героїні із твору Лесі Українки «Лісова пісня». Виходить дівчина у костюмі).

Ви чуєте, до нас прийшла весна. Весна! Весна! Я так довго чекала її, і вона прийшла. Перші весняні квіти заполонили усі гаї в нашому краю.

…А ще я чую ніжну мелодію, (на фоні музики) так-так , я чую музику, вона звучить в дзюрчанні струмка, в шепоті листя, у подиху весняного вітру. Від цієї мелодії навіть далекі зорі замовкли, а снігова туга тане десь у глибині ночей.

Це музика моєї душі, це органна мелодія Весни.


Ведуча 1. (на фоні музики) Саме в цю пору, коли теплі промінчики, торкаючись сонно-зачарованої природи, ніби пустотливим лоскотом пробуджують кожну травинку та квіточку, тоді, коли суворі снігові крижини перетворюються в грайливі струмки, в перший день весни, як перша квіточка з-під талого снігу з’явилась на світ маленька дівчинка Світланка.

Як з маленької зернини маку, вибухає диво-квітка, так з маленької Світлани народилася творча, сповнена поетичними здібностями, надзвичайно талановита людина.


Ведуча 2. Саме весна, найчарівніша пора року, подарувала світові поетесу, педагога, українознавця Світлану Ярему.
Я з вами… - сьогодні весна.

Яка до сьогодні незнанна.

Я з Вами …- сьогодні весна

Така первозданно-жаданна.

Не осінь, - сьогодні весна,

Хоч барви осінні надворі.

І муза, неначе хмільна,

І в серці хвилюються зорі.


Так просяться нині в танок

І сонце, і місяць – романтик,

І зоряний неба вінок,

І сліз чарівні діаманти.

Сміється і плаче весна,

Чи осінь надворі – не знаю…

То мить така ніжно – хмільна

Аж вічність за нею минає.
Ведуча 1. Народилася Світлана Михайлівна 1 березня 1963 року у місті Вижниці. Про мальовничий куточок Буковини ллються поетичні рядочки, як дощ весняний, як подих золотої карпатської осені.

…Знаю, Вижнице, є,

Наче скарб на землі.

Бог таланти дає

Цій священній землі.

То не десь, не колись,

А усе на яву

Лине в сонячну вись

Місто, де я живу.

Це - пісня на слова Світлани Яреми «Рідне місто моє», музика


М. Г. Мойсея.

Органна музика карпатських краєвидів: любов матері Параски Іллівни до Бога, до людей, до слова й пісні; мудрість і доброта, одухотворена краса чарівних земляків надихали Світлану на творчість. Особливо припали до душі пісні, бо вони йдуть від щирого серця.


Звучить пісня «Я подарую любові» (сл. С. Яреми, муз. Т Бойчука)
Ведуча 2. Перші одкровення душі з’явилися, коли майбутня поетеса навчалася в другому класі. Ще зі шкільної парти працювала позаштатним кореспондентом районної газети. У 1980 році закінчила Вижницьку ЗОШ №1, а у 1985 р. – філологічний факультет Чернівецького державного університету. В студентські роки друкувалася в обласній та республіканській пресі.
Ведуча 1. Вивчаючи творчість нашої поетеси, в кожнім слові відчуваємо любов, доброту, чуйність та щирі зізнання до прекрасного. «Я світлим іменем живу», - так називається одна із збірок Світлани Михайлівни. Можливо, для творчості поетеси неабияку роль має саме ім’я Світлана, яке походить від слова «світла». Покровителькою цього імені є свята Фотинія-розкольниця, що жила у ті часи, коли розкольники терпіли страшні гоніння за свою віру. Ця жінка віддалилася від світу і віддала своє багатство на улаштування скиту, в лісі для пустельників. Їй властиво присвячувати всю себе чомусь одному. Призначення власниць цього імені полягає в тому, щоб висвітлювати життя ближніх світлом, любов’ю і ласкою.

Ця свята покровителька наділила нашу поетесу світлом, любов’ю і ласкою, яку висвітлює в своїй творчості Світлана Михайлівна Ярема.


Ведуча 2. Твори малої прози та поезії побачили світ в таких газетах: «Молодь України», «Промінь», журналах: «Піонерія», «Благовісник», «Заклик», «Дзвіночок», «Німчич», у колективних збірниках «Нащадки кобзарів», «Сузір’я надії», «Літературний дивосвіт Буковини», «Промінь в зорях Черемошу», «Черемоше золотогривий», «Цвіт шовкової косиці».

Окремими виданнями вийшли у світ 15 власних книг. На слова С. М. Яреми створено 87 пісень Немає в світі людини, яка байдуже ставилася б до музики, адже в ній втілено все прекрасне, світле, добре і вічне. З любов’ю пише Світлана Ярема про вижничанку Антоніну Клоцьку. За словами поетеси, Антоніна наділена неабияким талантом, бо народилася в краї, де «…маестро Черемош має особливі мелодії натхнення, якими щедро обдаровує багатьох митців. Коли настає вечір і відкриває ауру тихої неповторної зоряної симфонії, вродлива молода артистка своїм ніжного тембру голосом лине у відкриті віконечка сердець своїх краян, бо щиро закохана у них: у Буковину, у пісню», - такі щирі зізнання може написати людина, яка понад усе любить музику, пісню, слово. А переконатись в цьому допоможе ніжна, красива і неповторна пісня «Твої очі», слова С. Ярема, муз. А. Клоцької (звучить пісня).


Ведуча 1. З дитинства Світлана мріяла стати вчителем і стала відмінником освіти України. Після закінчення навчання у вузі працює вчителькою української мови і літератури та українознавства у рідній школі.

У народі кажуть, що професія вчитель - це професія від Бога. За словами легенди багато років тисяч тому побачив Бог, що множаться пороки людей і вирішив допомогти їм. Скликав він Високих Духів і сказав: «Люди втратили свій шлях. Як бути?» Один з Духів запропонував навіяти на людей сон пророчий, інший – послати манну небесну, третій – воду від Бога. І лише четвертий Високий Дух прорік: «Вклади в кожну людину спрагу до пізнання і дай їм вчителя».

Послав Бог вчителів на землю: Мойсея, Будду, Ісуса Христа, і Мухаммеда. А потім зібрав світлих ангелів і наказав їм бути вчителями для дітей». З тих незапам’ятних часів народжуються на землі ангели, як звичайні діти, дорослішають і поспішають до дітей. Це - вчителі.
Ведуча 2. Навчити і душею обігріти – в цьому суть професії учителя. За покликанням Світлана Михайлівна обрала професію вчителя. В своїй роботі прищеплює дітям любов до рідної мови, до рідного краю, вона по праву не тільки вчитель, а й дочка свого народу, бо понад усе цінує любов і патріотизм до нашої Батьківщини – України.
Вірш: «Я – Українка»
Я мові оберегом стану

І в очі – вічності погляну,

Донька Вкраїни – українка:

Калина, дівчина, гаївка!

Спів сонця у колисці неба

Любов’ю обігріти треба,

Скарби душі – в дарунок людям

Й освятиться у праці будень.

Щоб ангелів співали хори,

Щоби нові світились зорі,

Я пісню подарую світу,

Щоб нею спраглих всіх зігріти,

Дарами слова причастити,

Усім і все повік простити,

В молитві Богу поклонитись,

Ніколи лиху не коритись.

…скарбниця роду? Мудра жінка?

Я – українка, я – українка!

Хай спів витає гінко-дзвінко,

Я – українка, я українка!


Ведуча 1. Світлана Ярема довго мріяла осягнути християнську тему, знаючи, що писати духовно-пізнавальні твори – надзвичайна відповідальність перед Богом і людьми. Перший твір на духовну тематику з’явився у День Святого Духа (1994 р.). Це вірш «У цьому світі».

Маючи у своєму серці віру, велику віру в Бога, Світлана Михайлівна оздоблює ікони намистинками. З її трепетних ніжних рук народжуються прекрасні витвори мистецтва. В житті матеріальні цінності бувають мінливими, а духовність - безмежна і вічна. Тож доторкнімося до безмежної і вічної духовності Світлани Яреми.


(Виставка робіт Світлани Яреми: «Намистинки любові і краси»)

Я дякую за все, за все!

Будь славен, Отче, славен Сину!

Не заховай Своє лице –

Без тебе, Господи, загину.

Допоможи, допоможи

Молю тебе, Всесильний Боже!

Від мук смертельних збережи –

Це тільки Ти, Єдиний, можеш.

С. Ярема.

Нині, святкуючи ювілейну дату, можна сказати, що Світлана Ярема - вельми шанована людина. Вона - лауреат районної премії ім. Г. Гараса (1997), обласних премій ім. Омеляна Поповича (1999 р.) та ім. Дмитра Загула (2001 р.). Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» (2001 р.).

Тож нехай ваша, Світлано Михайлівно, наполеглива праця, стане запорукою процвітання рідного краю, принесе мир, добробут, злагоду. Бажаємо Вам здоров’я на довгі роки, великого людського щастя, родинного затишку і благополуччя, плідних творчих зажинків, сил та невгасимої енергії у всіх справах.
Рекомендуємо назви книжкових виставок, виставок-настроїв, виставок поетичних миттєвостей, виставок творчих робіт поетеси, майстрині, педагога:
«У світлицях душі»;

«Талант – це Божа іскра»


Виставка – персоналія:

«Сад поезії С.Яреми»

«Світлані Яремі – 50»
Виставка творчих робіт (ікони):

«Намистинки любові і краси»


Крім творчих здобутків ювілярки, пропонуємо використати посвяти Світлані Яремі:
Світлані Яремі
Проліта в роботі день,

Може, й найглухіший.

Ти – подвижниця пісень,

Ти – духовник віршів.

Йдуть вони у Божий дім,

Це ніхто не зрушить.

Ти віддала серце їм

Та чутливу душу.

У натхненні вечори

Музу вірну маєш.

Ти в поезії гориш –

Світ цей зігріваєш.

Все на кінчику пера:

І політ, і крила!

Сад любові і добра

Щиро посадила.

Ось дитячії сліди

До твоєї хати…

Дочекалась, щоб плоди

Міг народ збирати.Ярослав Кузик (30.11.1999 р.)
Світлані Михайлівні Яремі на 50 –річчя!
Бажаємо Вам в цей щасливий, неповторний день

Написати ще багато віршів і пісень,

Хай квітне, буяє Ваш Богом даний талант,

Хай Бог дасть Вам здоров’я і щастя до 100 літ!

Віват! Віват! Віват!

В. Малиш
З літературного калейдоскопу Вижниччини
Коли в Вас на серці тривога,

Коли Вам тяжко на душі,

Тоді прочитайте про Бога

Світлани Яреми вірші!В. Малиш
Хай квітнуть таланти Богом дані
Поетесі Яремі Світлані!

Свою душу в вірші вона вклала –

15 збірок надрукувала!

А в тих віршах – ідея висока,

Про сутність життя думка глибока,

І в кожній збірці знову і знову

Веде Світлана щиру розмову

Про світло душі – віру Христову,

Щоби ми жили в мирі й любові,

Один одному допомагали,

В лихому горі не покидали.

В Світлани фантазій без краю:

Мистецтвом колажу володіє

Й образи так прикрасити вміє,

Що душа від захоплення мліє!

Світлану з ювілеєм вітаймо,

Здоров’я і щастя побажаймо!

Дай, Господи, їй довгого віку,

Удачі та успіхів без ліку!

Віват! Віват! Віват!В. Малиш, шанувальниця поетичної і мистецької творчості та душевної щедрості Світлани Яреми.
Світлані Яремі

Промайнули морози, завірюхи й хурделиці.

І весна веселкова ступа на поріг.

А для Вас, моя люба, наче килимом стелиться

50-й Ваш березень нині ліг Вам до ніг.

Не дивіться на цифри, це – проста математика.

Краще душу зігрійте Ви, піднявши бокал.

50 не 15, але в тому й романтика,

Що душа Ваша знов співає хорал.

Тільки Вам так дано оспівати кохання,

Нашу віру й надію і велику любов.

Хай Вам Бог допоможе розквітати, як ружа,

Щоб завжди Вас і всюди зігрівало тепло.

О. П. Сивирин

Коломийки

Закувала й зозулечка

В лісі на ялиці

Яка файна поетеса

Живе у Вижниці.

Наша знатна поетеса

Як біла лілея,

А ми файно привітаймо

Її з ювілеєм.

О Світлано Михайлівно,

Поетична доле,

Хай же рясно колоситься

Ваше творче поле,

Красна Ваша поезія,

Як чисте джерельце,

Ізцілює кожну душу

Зігріває серце.

Хай квітує Ваша творчість

І ніц не міліє.

Бо так, як Ви, ніхто

В світі не вміє.

Щоб до 100 літ, Світланочко,

Ви були здорові,

І з родиною своєю

Прожили в любові.

О. П. Сивирин
Світлані Яремі
В цей першоберезневий день

Постука ангел у віконце.

Гучніше дзвони «дзень-дзень»

У Вижниці світи ясніше, сонце!

Палай, гори яркіш, свіча

За здравіє, на многая літа!

Бо ж ювіляр у нас - шанована Світлана,

А значить – Всевишнім Богом дана.

Розумна, щира, в якій зібралась

вся душевна доброта.

Це – Педагог з великих літер,

Народу мудрого коріння

Учителю, сьогодні Ваші діти

Вам уклоняються доземно.

Спасибі, що Ви є на цій землі,

серця дитячі зігріваєте своїм промінням!

І просто знайте: Ви потрібна нам усім –

Людина з світлим йменням.

Бо Ваші книги – то жива вода,

А Ваша творчість - то Карпатських гір вершини,

Ну а поезія – то душу наскрізь прорива,

Немов той вітер беззупинний.

ЇЇ пісні – то музика Йорданська,

Що напуває з чистої живиці.

І дзюркотом плюскоче в танці

Веселково й різнобарвно так іскриться.

Сьогодні все для Вас:

І квіти, і пісні, й слова -

бо це сьогодні Ваші іменини.

То ж будьте завжди мила й молода,

І хай в душі цвітуть троянди і жоржини.

З святом Вас!Новошецька В. Т.,

зав. сільською бібліотекою с. Бережниця


Рекомендуємо наступну форму популяризації творчого доробку - бібліографічний огляд літератури
«В полоні творчості Світлани Яреми»
Світлана Ярема – людина великої душі, щирої християнської віри, високої духовності, вчителька за освітою, поетеса за покликанням.

Пропонуємо познайомитись з книгами Світлани Яреми, бо вони це - відкрите віконце у світ пізнання краси поетичного слова, чарівної казки, людської доброти, милосердя.1. Ярема С. М. Творім добро! [Текст] : вірші, загадки, для дітей різного віку / худ. Л. Косович. - Вижниця, 1997. – 84 с.

Основні промені книжечки – це увага, і повага, чуйність і старанність, доброзичливість і благородство, милосердя, а ще ви дізнаєтесь про світло християнських свят, про красу таємниць світу.

У книзі Світлани Яреми читаємо вірші. осяяні Божим благословенням, що вчать любові до Бога, милосердю, добру, , вчать поважати старших.
2. Ярема С. М. Чи віру на землі знайду? [Текст] : духовно-пізнавальне видання / С. М. Ярема. – Чернівці : Прут. - 1997. – 108 с.

У даній книзі поетеса закликає бути добрішими, милосерднішими, а основою цієї книги стали Євангельські слова Ісуса Христа «Чи віру на землі знайду?» В цій книжці твори про Божу благодать і про те , що там, за дверима, і чому вони так щільно зачинені. Слова автора: «Я як автор відчиняю оті важкі темні двері у світ сучасний з вірою, що читач збагне усю суть скороминущого життя земного і відкриє двері дому і свого серця для Ісуса Христа – Сина Божого, Спасителя нашого».


3. Ярема С. М. Любов і гріх ? [Текст] : лірика /С. М. Ярема ; худ.
Л. І. Косович. - Чернівці : Прут, 1997. - 100 с.

Дана книга складається з таких розділів: «Як тебе звати?», «Ви мрія моя чи уява?, «Якби раптом не стало любові», «Як тим Содому і Гоморрі буде кара за гріхи?», саме в книзі ви знайдете відповіді на ці питання.


4. Ярема С. М. А ви – і сонце, і мороз…? [Текст] : лірика / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. - Вижниця, 1999. - 71 с.

А. Гудима у передмові «У сад добра, у сад любові» запрошує читачів: …Не запізнімося ж і ми у Сад Любові, причащаймося з пелюсток Добра, пелюсток Любові, які линуть з від щирого серця поетеси.


5. Ярема С. М. Де спів смерічок неземний [Текст] : духовні і світські пісні для дорослих і дітей / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. - Вижниця, 1999. – 65 с.

Для Світлани Яреми музика – це храм душі, саме в даній книзі розміщені оригінальні музичні задуми різноманітної тематики, що стануть у пригоді людям різного віку і різних уподобань.


6. Ярема С. М. Я Світлим іменем живу [Текст] : для дорослих і дітей /
С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович ; ред. Ю. Петричук. – Вижниця, 1999. –
71 с.

Ця книга, ніби сповідь перед світом, відкрила перед нами усю глибинну сутність поетеси. Вона зачарована світом Господнім, бо звідти усе, що маємо ми і що має вона. Коли серце Світлани переповнюється щастям чи смуток сутінком впаде на душу – вона пише, споглядаючи Вічність з власного пізнання життя. « Я Світлим іменем живу» - це ще один яскравий спалах на небосхилі Всесвіту. Його призначення - не просто впасти в очі красою побаченого, а давати силу землі, звеличуючи людину в добрі - такий відгук на книгу написала редактор газети «Вижницькі обрії» Я. Кибич у передмові «Розмай на творіннях літ твоїх, Світлано»


7. Ярема С. М. Ісус Христос перед тобою [Текст] : духовно-пізнавальне видання / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. - Вижниця,1998. - 68 с.

Шукайте Ісуса Христа у всьому. Він поряд з вами. А поезія Світлани Яреми вам у цьому допоможе, вона взяла на себе важку ношу – своєю поезією навертати до Бога людину. Світлана закликає: «Не гинь у багні суєти, Людино!»

«Наповнити збанчики людських душ своїми духовними творами, милосердям, добротою, виполоти гріховність, очистити людину від всього суєтного, тимчасового, влити в неї вічне, непроминуще», – ось головні завдання поетеси. Таку високу оцінку творчості нашої поетеси дає поет
Я. Кузик у передмові до даної книги.
8. Ярема С. М. Ви знаєте, діти?.. [Текст] : посіб. з позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення для 1-4 кл. початкової школи /
С. М. Ярема ; реценз. В. С. Філіпчук ; худ. Л. І. Косович ; муз.
М. І. Фуштей, Т. В. Бойчук, М. Г. Мойсей. – Чернівці : Прут. - 1998. –
168 с.

Дидактичний матеріал книги розрахований на втілення творчих можливостей як учителя, так і учня, також може бути використаний для позакласної і гурткової роботи, зокрема, до релігійних, календарно-тематичних свят.

В. Філіпчук, кандидат філологічних наук, доцент педагогічного факультету Чернівецького держуніверситету ім. Ю. Федьковича, у передмові пише, що на основі нових власних творів Світлана Ярема упорядкувала посібник «Ви знаєте, діти?», де утверджуються одвічні істини рідного народу: віра в Бога, любов до отчого краю, повага до людини, свого роду, хліба, праці, історичних і моральних цінностей

Науковець вважає, що це вчасна, а головне потрібна книга.


9. Ярема С. М. Край – дивограй [Текст] : посіб. з позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення для 1-4 кл. початкової школи та 5 кл. ЗОШ ІІ ступеня / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. – Вижниця : Черемош. - 2002. - 86 с.

У даній книзі змальовані неповторні картини дивосвіту буковинської природи, джерело нашої духовності, нетерпимість до байдужості, бездушності. Тематика даної збірки різноманітна, багатожанрова, з якої учні та вчителі зможуть використати вірші, оповідання, казки, легенди, загадки, скоромовки відповідно до теми уроку.


10. Ярема С. М. Сяйво живиці [Текст] : літературно-мистецький вісник / С. М. Ярема ; реценз. Н. О. Мазуряк ; худ. Л. І. Косович ; нот. запис Кузьми Смаля. – Вижниця : Черемош, 2002. - 127 с.

У віснику вміщені уривки наукових і творчих робіт поетів, прозаїків, юних талантів, композиторів, мовознавців, літературознавців, істориків, краєзнавців, дослідників іноземних мов, умільців, математиків, фізиків, біологів, географів, хіміків, економістів Гуцульщини. Це своєрідний посібник на уроках літератури рідного краю, історії, українознавства та ін.11. Ярема С. М. Господньою стежиною. Уроки духовної краси [Текст] : вірші, літературно-музична композиція, пісні та загадки для дітей / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. – Вижниця : Черемош, 2005. – 54 с.

Книга «Господньою стежиною» – це духовно – пізнавальне видання для дітей різного віку. Вірші та загадки даного посібника стануть у пригоді на уроках позакласного читання і українознавства у початковій школі.


12. Ярема С. М. Зорі ніжності [Текст] : лірика / С. М. Ярема ; ред.
М. Г. Огродюк ; муз. Т. В. Бойчука, А. А. Клоцької, К. А. Смаля. – Вижниця : Черемош, 2007. – 88 с.

Книга складається з двох розділів «Лірична арфа» і «Пісенний плай», де поміщена лірична поезія, ніби перлинка світлої і щирої любові до слова українського, до краю рідного, до матері – голубки, до ліричного героя.

Заступник начальника відділу освіти Вижницької РДА Н. М. Додяк у передмові до книги високо оцінює творчість нашої поетеси: «ЇЇ вірші – це її розрада, її непізнаний світ гармонії і краси. Відкрийте двері у храм своєї душі і впустіть поетичне слово Світлани Яреми, яке поведе Вас до української мистецької світлиці. Вона для нас – це той пробний камінь, на якому відточується і талант нашого сприйняття – не просто читати, а відчувати її слово, довіритися йому, віддати йому себе, душу свою, свою людську повагу».


Рекомендаційний список літератури
1. Ярема С. М. А ви – і сонце, і мороз… : лірика / худ. оформ.
Л. Косович. - Вижниця, 1999. - 71 с.

2. Ярема С. М. Божий дар. Уроки милосердя : вірші та оповідання для дітей / С. М. Ярема. – Чернівці : Прут, 1996. – 72 с.

3. Ярема С. М. Візерунки серця [Текст] : пісні для дітей і дорослих /
С. М. Ярема. – Чернівці : Золоті литаври, 2000. – 52 с.

4. Ярема С. М. Ви знаєте, діти?.. [Текст] : посіб. з позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення для 1-4 кл. початкової школи /


С. М. Ярема ; реценз. В. С. Філіпчук ; худ. Л. І. Косович ; муз. М. І. Фуштей,
Т. В. Бойчук, М. Г. Мойсей. – Чернівці : Прут. - 1998. – 168 с.

5. Ярема С. М. Господи, сило моя [Текст] / С. М. Ярема. – Чернівці : Прут, 1996. – 116 с.

6. Ярема С. М. Господньою стежиною [Текст] : уроки духовної краси /
С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. - Вижниця : Черемош, 2005. – 54 с.

7. Ярема С. М. Де спів смерічок неземний : [зб. духовних світських пісень] / С. М. Ярема. - Вижниця, 1999. – 68 с.

8. Ярема С. М. Зорі ніжності [Текст] : лірика / С. М. Ярема ; ред.
М. Г. Огродюк ; муз. Т. В. Бойчука, А. А. Клоцької, К. А. Смаля. – Вижниця : Черемош, 2007. – 88 с.

9. Ярема С. М. Ісус Христос перед тобою [Текст] : духовно-пізнавальне видання / С. М. Ярема ; худ. Л. Косович. - Вижниця, 1998. – 68 с.

10. Ярема С. М. Край – дивограй [Текст] : посіб. з позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення для 1-4кл. початкової школи та 5 кл. ЗОШ ІІ ступеня / С. М. Ярема ; худ. Л. І. Косович. – Вижниця : Черемош. - 2002. - 86 с.

11. Ярема С. М. Любов і гріх [Текст] : лірика / С. М. Ярема. – Чернівці : Прут, 1997. – 100 с.

12. Ярема С. М. Між литаврами вічності [Текст] : поезії / С. М. Ярема. – Чернівці : Золоті литаври, 2000. – 80 с.

13. Ярема С. М Сяйво живиці [Текст] : літературно-мистецький вісник / ред. С. М. Ярема ; реценз. Н. О. Мазуряк ; худ. ред. Л. Косович ; нотний запис Кузьми Смаля. – Вижниця : Черемош, 2002. - 127 с.

14. Ярема С. М. Творім добро! [Текст] : вірші, загадки для дітей різного віку / С. М. Ярема ; худ. Л. Косович. - Вижниця, 1997. – 84 с.15. Ярема С. М. Чи віру на землі знайду? [Текст] : духовно-пізнавальне видання / С. М. Ярема. – Чернівці : Прут. - 1997. – 108 с .

16. Ярема С. М. Я світлим іменем живу [Текст] : для дорослих і дітей / С. М. Ярема ; худ. Л.Косович ; ред. Ю. Петричук. - Вижниця, 1999. – 71 с.


 • ***

 • 17. Ярема С. М. Ой, розкажіте, лелеки; Не спокушай і не гніви; Господнє слово; На жнивах, де колосся книжок : [вірші] // Проміння в зорях Черемошу : поезія, проза, мистецтво. - Вижниця, 2001. - С. 43- 46

 • ***

 • 18. Ярема С. М. Освітянські зерна : [Вірш] // Вижн.обрії. - 2004. - 22 жовтня. (№43). - С. 5

 • 19. Ярема С. М. Стрічань, Розлук не погасить…, Весна ж бо така молода : [Вірші] // Буковин. віче. - 1992. - 8 лют.

 • 20. Ярема С. М. Чуєш, Людино? : [Вірш] // Вижн. обрії. - 2003. - 28 лют. (№17-18). - С. 6.

 • 21. Ярема С. М. Дві грані два крила…[Текст] // Вижн. обрії. - 2003. - 4 лип.

 • 22. Ярема С. М. Юрій Федькович ; Сто сімдесят : [Вірші] // Буковин. віче. - 2004. - 21 лип.

 • ***

 • 23. Ярема С. М. Восени у нашому освітньому храмі : [урок «Таланти твої, Буковино» за участю поетеси В. Китайгородської] // Буковин. віче. - 2005. - 2 листоп.

 • 24. Ярема С. М. До Франкової криниці // Вижн. обрії. - 2006. - 5 трав. (№19). - С. 6.

 • 25. Ярема С. М. [Статті, присвячені Н. Яремчуку] // Буковин. віче. - 2004. - 11 черв., 2005. - 15 черв.; Вижн. обрії. - 2004. - 25 черв. (№26). - С. 3; 2005. - 21 січ. (№4). - С. 5; 2005. - 24 черв. (№26). - С. 4; Буковина. - 2004. - 29 груд.

 • 26. Ярема С. М. Чи зуміємо добром на світі повторитись : [Про
  В. Михайловського і Вижниччину] // Німчич. - 2006. - С. 111-112.

 • 27. Ярема С. М. Коли лоза співає солов’їно [Текст] : Долі людські // Німчич. - 2006. - С. 134 – 135.

 • 28. Ярема С. М. Наближаючись до зірниці, у світло вогню, або Свято в реанімації продовжується…[Текст] // Німчич. - 2006. - С. 140 – 145.

 • 29. Ярема С. М. Тополиний смуток [Вірш] //Німчич. - 2008. - С. 48.

 • 30. Ярема С. М. Гуляли коні між отав… : [Вірші] // Німчич. - 2009. -
  С. 48-49.

 • ***

 • 31. Ярема Світлана Михайлівна. // Богайчук М. Література і мистецтво Буковини в іменах : словник-довідник. - Чернівці, 2005. - С. 306 -307.

 • 32. Ярема Світлана Михайлівна // Іванюк М.В. Літературно-мистецька Вижниччина : бібліогр. довідник. - Вижниця, 2001. - С. 205.

 • 33. Про присудження літературної премії імені Дмитра Загула 2001 року: [С. М. Яремі за зб. віршів «Я Світлим іменем живу», «Візерунки серця»] // Буковина. - 2001. - 28 серп. (№65). - С. 1.

 • ***


 1. Дебют – дві книжки : [Про С. М. Ярему та її кн. «Господи, сило моя» і «Божий дар» ] // Буковина. - 1996. - 2 листоп.

 2. Кибич Н. Я. Божий дар Світлани Яреми // Педаг. пошук. - 1999. - трав. (№1). - С. 4.

 3. Кириляк С. В. В полоні творчості Світлани Яреми// Вижн. обрії. - 2001. - 18 трав. (№39-40). - С. 6.

 4. Китайгородська В. Тендітні кроки під зорею // Буковин. віче. - 1992. - 8 лют.

 5. Кузик Я. До дитячих сердець // Вижн. обрії. - 2002. - 19 лип. (№59-60). - С. 4.

 6. Марчук М. Відкриймо чарівне віконце : [про книги С. М. Яреми ] // Вижн. обрії. - 2002. – 19 лип.

***

 1. Ярема С. М. Найкраща стежка [Диск].

 2. Ярема С. М. Перед храмом духовності [Диск] : пісні і вірші / слова
  С. М. Яреми ; муз. Т. Бойчука, В.Василіки, А. Клоцької, М. Г. Мойсея, Кузьми Смаля.

 3. Ярема С. М. Солов’їна пісня [Диск].

 4. Ярема С. М.У рідному краю [Диск] : пісні.Зміст
«Іду до слова як на сповідь і словом причащаюсь я»…………………………4
Літературно-мистецька композиція «Я світлим іменем живу»……………….5
Цикл книжкових виставок………………………………………………………9
Посвяти Світлані Яремі…………………………………………………………10
Бібліографічний огляд літератури «В полоні творчості Світлани
Яреми»……………………………………………………………………………13
Рекомендаційний список літератури…………………………………………...17

___________________________________________________________________
Віддруковано на обладнанні

Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Івасюка

58000, м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 47; тел.: 52-62-05.

Наклад 20.2013 р.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Бібліотека вищашко ла анотований огляд періодичних видань за 011 рік Випуск київ 2012
2013 -> Вісник київського національного лінгвістичного університету серія Філологія
2013 -> $RR00001,4,1,2,0,2 Поняття "політика" найчастіше вважається похідним від
2013 -> Карпатська Україна: документи І матеріали, хроніка подій”
2013 -> 95 років тому (1918) Українська Центральна Рада прийняла закони про Державний гарб Української Народної Республіки (тризуб), грошову систему, громадянство. 01. 03
2013 -> Анотація Папка призначена для вивчення теоретичного матеріалу за темою: “ Атомне ядро. Ядерна енергетика в 9 кл за програмою “Фізика
2013 -> Бібліотека панорама життя бібліотек збірник методичних матеріалів
2013 -> Йозеф Гайдн (ім'ям Франц сам композитор не називав себе ніколи) народився


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconЧернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка Глибоцька центральна районна бібліотека
Осадчук Ганна – головний бібліотекар науково-методичного відділу чоунб ім. М. Івасюка
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconЧернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Михайла Івасюка Путильська центральна районна бібліотека
Данила Харов’юка : метод бібліогр матеріали. Чернівці : чоунб ім. М. Івасюка, 2013. 12 с
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconЧернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка Серія: «Відомі родини в літописі культури Буковини»
Бажанського (1863-1933) та 80-річчя від дня народження лікаря, письменниці Зірки Колотило (1933-2006))
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconСарненська центральна районна бібліотека сектор інформаційно-бібліографічної роботи Серія : Гордість краю
Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний відділ. – Сарни. – 016. – с
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconХмельницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Миколи Островського
Планування – 2015: метод матеріали. Вип. 11 / Хмельниц. Оунб ім. М. Островського. – Хмельницький, 2014. – 60 с
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconБібліотеки сумщини (всі дані станом на 01. 01. 2015 року) обласна універсальна наукова бібліотека
У 2014 році бібліотека стала переможцем конкурсу ідей «Смарт-технології в навчальному процесі з використанням інтерактивної дошки»...
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconБібліотеки Дніпропетровщини
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconТростянецька районна центральна бібліотека т. Г. Шевченко І Сумщина
Т. Г. Шевченко І сумщина [ Текст ]: бібліографічний покажчик / Тростянецька районна центральна бібліотека; упоряд. З. Каруна. Тростянець,...
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconБерезнівська центральна районна бібліотека Організаційно-методичний відділ
Апостол духу. Каменяр – Іван Франко: методико-бібліографічні матеріали /Березнівська центральна районна бібліотека, організаційно-методичний...
Вижницька центральна районна бібліотека Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка iconВолян Наталія Петрівна, головний бібліотекар відділу маркетингу та наукової роботи Комунального закладу «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека»
Волян Наталія Петрівна, головний бібліотекар відділу маркетингу та наукової роботи Комунального закладу «Рівненська обласна універсальна...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка