«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака



Скачати 110.8 Kb.
Дата конвертації14.06.2017
Розмір110.8 Kb.

«Влада золота» і справжні життєві цінності

у повісті О. де Бальзака «Гобсек»

(Проблематика твору, соціально-історична зумовленість, персонажів. неоднозначність образу Гобсека. Художні особливості повісті «Гобсек». Романтичні й реалістичні тенденції у творі. Описи матеріального світу, засоби зображення головного героя).
Мета: розглянути зображення згубного впливу «влади золота» на людину в повісті О. де Бальзака «Гобсек», показати неоднозначність образу Гобсека, визначивши основні риси характеру головного героя; проаналізувати проблематику повісті та з’ясувати особливості стилю письменника; розвивати вміння аналізувати художній текст; виховувати свідоме відношення до праці, грошей, формувати моральні якості учнів.

Обладнання: електронна презентація, фрагменти художнього фільму «Гобсек» (1936р.), словник до уроку, структурно-логічні схеми, тести.

Тип уроку: урок-діалог з використанням мультимедійних засобів навчання та структурно-логічних схем.
Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань.

Творчість Оноре де Бальзака стала вершиною реалізму ХІХ століття. Автор книги про Бальзака Андре Моруа писав, що жоден письменник, за винятком Шекспіра, не викликав такого поклоніння, і жоден письменник не був у такій мірі цього вартий; що Бальзака «вивчали і будуть досліджувати в майбутньому, як вивчають і досліджують світ, тому що він і є цілий світ». Отже, давайте і ми відкриємо для себе світ Бальзака (для актуалізації знань використовується опорна схема «О. де Бальзак»).

Бальзак створив багатотомну епопею людського життя під назвою «Людська комедія». Яка ідея задуму цього творіння?

(Створити панораму суспільства, побудованого на засадах егоїзму, де «кожен за себе».)



З яких частин складається людська комедія? («Етюди про звичаї», «Філософські етюди», «Аналітичні етюди».)

До якої частини належить повість «Гобсек»? (До «Етюдів про звичаї»).

У першому роздiлi ("Етюди про звичаї") Бальзак створив галерею найтиповiших образiв його сучасникiв, що мали рiзний соцiальний статус та рiзнi професiї. Повiсть "Гобсек" входить до його складу.



Про які ж звичаї ми дізнаємося з повісті? Спробуємо відповісти на це питання, проаналізувавши твір Бальзака.

  1. Передмова до теми.

Молоді люди, чи є у вас гроші?

Скільки у вас є грошей?

А ви хочете, щоб їх у вас було більше?

А скільки вам потрібно грошей для повного щастя?

Сьогодні ми познайомимося з людиною, у якої було дуже багато грошей, але в той же час їй завжди було їх мало. Ім’я його Гобсек. Проте він не один у галереї літературних скнар. Давайте пригадаємо, де і в яких творах ви уже зустрічалися із образом скупого (для актуалізації знань використовується віртуальна виставка книг під назвою «Образ скупого у світовій літературі»).

Ми ще зустрінемо образ скупої старої лихварки в романі «Злочин і кара» Ф. Достоєвського.


  1. Об’явлення теми уроку, постановка навчальних задач.

Сьогодні ми будемо говорити про гроші, про людину, про «владу золота» над людиною. Головному герою повісті О. де Бальзака «Гобсек» належать слова, які складають сутність ХІХ століття, разом з тим вони звучать актуально і в наші дні, коли ми змушені дбати про те, де взяти грошей: «В золоті зосереджені всі сили людства… Ну а щодо звичаїв, то люди скрізь одинакові: повсюди йде боротьба між бідними і багатими, повсюди вона неминуча». Тема нашого уроку − «Влада золота і справжні людські цінності у повісті О. де Бальзака «Гобсек». (Назва теми з’являється на інтерактивній дошці).



У ході уроку учні «збирають» основні риси характеру Гобсека і заповнюють таблицю «Неоднозначність образу Гобсека» (позитивне –негативне).
4. Відкритий діалог проблемного характеру із застосуванням опорних схем. (Одночасно на інтерактивній дошці відкривається схема «Бальзак – письменник-реаліст», «Особливості стилю письменника», яку учні будуть заповнювати в ході розмови).

Чому повість називається «Гобсек»?

Гобсек – головний герой.



Хто він?

Лифар, який дає людям гроші під проценти, це ділова людина, для нього гроші – товар, який можна зі спокійною совістю продавати.



Як перекладається його прізвище?

Глитай (з голландської).



Чому Бальзак вибирає для свого героя таке красномовне ім’я?

Тому що Гобсек дійсно здатний проковтнути життя людські. Він, як павук, плете сітку навколо своєї жертви, він хижак. Він чинить темні справи для свого особистого збагачення. Взагалi, до лихварiв люди звертаються лише в найскрутнiшi моменти життя, у розпачi, коли немає iншого джерела, щоб отримати грошi. Наприклад, коли наближається банкрутство, й банки вiдмовляють у кредитi. У самому лихварствi як явищi, первiсно закладено дещо жорстоке, та Гобсек перевершує у цьому навiть своїх «колег»: спостереження за людьми, що потрапили у безвихiдь для нього стає розвагою. Про спiвчуття, зазвичай, взагалi не йдеться.



Знайдіть у тексті портрет Гобсека.

(Зачитується текст).



В чому суть метафор, порівнянь, епітетів, які використовує Бальзак?

Для нього сенс життя в золоті, в металі, звідси такі метафори і порівняння з золотом, сріблом, бронзою.



А які ще порівняння використовує автор?

Риси обличчя, «як у Талейрана», губи тонкі, «як у алхіміків», очі, «як у куниці».



А чому такі порівняння?

Тому що він хитрий, дипломатичний, як Талейран, розумний, як алхімік, хижий, як куниця.



Як ще називали Гобсека?

Людиною-автоматом, людиною-векселем, тому що для нього гроші – сенс життя. (Красномовні епітети і порівняння)



Як розкривається характер Гобсека?

Оповідь ведеться від імені Дервіля.



Чому автор вводить такий прийом – оповідь від особи вигаданого оповідача?

Дервіль – чесний служник закону, який був колись сусідом Гобсека, багато навчився у нього, а пізніше сам Дервіль став боржником Гобсека і свідком падіння сім’ї графа де Ресто. Таким чином, від свідка Дервіля ми дізнаємося про лифаря та його жертви.

Завдяки такому композиційному прийому «оповідь в оповіді» ми з вами неначе б стаємо слухачами Дервіля, тобто так зроблено для максимальної правдивості зображення. А це відповідало принципам реалізму: тобто слідування за життям.

У якому випадку ще проявляється строге слідування за правдою у створенні образу Гобсека?

В опису його житла (зачитується текст). (Використання побутової деталі).



Як побутова деталь характеризує Гобсека?

Приведіть приклади прояву жадібності, скупості Гобсека і героя п’єси

І. Карпенка-Карого «Хазяїн», які розкриваються за допомогою побутової деталі.

Центральна постать комедiї – Пузир, що, наживаючись на чужiй бiдi, без усякого жалю i спiвчуття переслiдує одну мету: «З усього... треба користь виймать, хоч би зубами прийшлось тягнуть – тягни!» Вiн ненажерливий. I ця жадоба збагачення не дає йому спокою. Йому властивi тi ж самi риси, що й Гобсеку: жадiбнiсть, хвороблива скнарiсть, дрiб'язковiсть. На всьому вiн прагне заощадити, всiх одурити. Маючи неосяжнi володiння, вiн торгується за кожну копiйку. Вiн нещадно i жорстоко експлуатує людей, що найнялися до нього на роботу. А ставиться до до них вiн гiрше, нiж до скотини. Годує людей таким хлiбом, що i в горло не лiзе, бо «поки свiжий, то такий глевкий, що тiльки коники ліпить», а коли зачерствiє, «тодi такий твердий, як цегла - i собака не вкусить». Бiльше того, цей мiльйонер обурюється на економа за те, що вiн платить робiтникам по 35 копiйок за день, а не по 25. Це ж який збиток хазяйству! Задля прибутку вiн вдається i на шахрайськi махiнацiї.

Скнарiсть проявляє Пузир i в ставленнi до самого себе. Згадаймо, наприклад, його знаменитий «халат мiльйонера» та кожух, який «аж торохтить». «Нового купувать не хоче, а вiд цього халата i вiд кожуха, повiрте, смердить».

На образi Пузиря I. Карпенко-Карий показав, що не може слово «прибуток» та бажання жити за рахунок визискування інших визначати сутність людського існування, бо це призведе до безславного кiнця.



До чого призвела Пузиря його жадібність?

А що ж сталося ще з одним скнарою – Гобсеком ми поговоримо далі.

А звідки у Гобсека скільки грошей?

А що ви ще знаєте про його минуле? (Розповідь про романтичну біографію Гобсека).

Нинішнє ремесло Гобсека не краще за попередні: в його охайну келію стікається золото, приходять люди, якими рухає відчай, а він розпоряджається їх благополуччям, честю і навіть життям. Герой наділений маніакальною пристрастю до золота («бальзаківська пристрасть» маніакальність).

В ході розмови ви виявили всі особливості стилю письменника, заповнили опорну схему.


5. Порівняння Гобсека із героєм поеми М. Гоголя «Мертві душі»

(На інтерактивній дошці з’являється зображення Гобсека). Порівняйте поставу, вираз обличчя Гобсека і Плюшкіна у момент найвищого блаженства, коли вони тримають у своїх руках гроші. «Проріхою на людстві» назвав Гоголь свого героя. Чи знаходите ви дещо спільне? Чи схожий Гобсек на Плюшкіна?



Учні роблять свої висновки після спостереження за портретами.

Така ж дріб’язкова жадоба. Той же закономірний підсумок життя. Гоголь змальовує особистість, яка втратила всі людські якості (навіть зовні Плюшкін «не то мужик, не то баба»). У цьому образі немає жодної позитивної риси, тому ні у автора, ні у читачів він не викликає співчуття. Плюшкiн М. Гоголя – дрiб'язковий скнара «побутового» типу. Не випадково «плюшкiними» називають часом людей, що не бажають викинути вчорашню газету чи щось подiбне: з Гобсеком їх порiвнювати не стане нiхто. У цьому образi узагальнено зовсiм iншi риси.



6. Робота в парах. Складання таблиці протиріч поведінки та характеру Гобсека.

Таким нам видається Гобсек. Але його образ набагато глибший. Доведемо це твердження, створивши таблицю протиріч поведінки та характеру Гобсека. (Учні працюють у парах, заповнюють праву сторону таблиці усно).




З одного боку, Гобсек…

З іншого…








6. «За чи проти?». Моральна оцінка «філософії золота».

В один із ранків ми застаємо Гобсека, коли він розважається. Що ж змусило лихваря так потішатися?

Передчуття того, що скоро до його рук потраплять нові багатства – багатства сім’ї де Ресто. Гобсек, за словами Дервіля, скнара і філософ. Він створив свою філософію – «філософію золота». У чому її сутність? Наведіть приклади тез із філософії Гобсека. Оцініть деякі висловлювння Гобсека з точки зору їхньої істинності (висловлювання підібрані учнями під час прочитання твору).

Гобсек вірить у безмежну владу золота. Він заявляє: «Золото – ось духовна цінність суспільства». Як Гобсек доводить свою позицію? (Перегляд фрагменту кінофільму з подальшою відповіддю на запитання).

А по рівню влади над світом він майже зрівняв себе з Богом. Не випадково Гобсек говорить: «У мене погляд, як у Господа Бога, я зазираю в душі». Ось життєва фiлософiя Гобсека: «Що може задовольнити наше «я», наше марнославство? Золото! Потоки золота. Щоб задовольнити нашi примхи потрiбен час, потрiбнi матерiальнi можливостi i зусилля. У золотi все це є у зародку, i воно насправдi дає все».

При цьому Гобсек не намагається скористатися згаданими ним можливостями золота, йому достатньо його мати. Не заради чогось iншого. Для Гобсека не iснує жодних задоволень, крiм усвiдомлення наявностi свого багатства.



«Чи є у цiєї людини Бог?» – риторично запитує iнший герой твору, Дервiль. Так, є: це грошi. Служiнню цьому iдоловi подаровано життя Гобсека.

Суворо та безжально засуджує Бальзак жагу накопичення i власне процес збагачення людини. Анi Гобсеку, анi iншим золото не приносить щастя. Образ Гобсека свiдчить, до чого призводить шлях користолюбства, а художня майстернiсть письменника робить це застереження ще переконливiшим.



  1. Зустріч з героями повісті.

Доля зводить Гобсека з двома жінками. Давайте надамо їм слово. Що ж зв’язує Фанні Мальво і Анастазі де Ресто з лихварем? (Перевірка випереджальних завдань: підготовлені учні від першої особи розповідають «про себе», а інші ставлять «героїням» запитання, які в них виникають у ході розповідей, наприклад:

Давайте запитаємо у самої Анастазі де Ресто, що вона відчуває, чому на її обличчі іноді з’являється жорстока мука.

Ваш коханець – ідеальна людина?

Ви прагнете до красивого кохання, вважаєте себе достойною його, а як же пояснити Ваше ставлення, як «порядної світської пані», людини, яка прагне до високих почуттів, ставлення до свого вмираючого чоловіка, батька Вашого найстаршого сина, людини, яка дала вам становище в світі? Чи пам’ятаєте Ви це?

Чи дійсно Ви дбали про своїх дітей, шукаючи розписку про спадщину? Ви можете розкрити справжні мотиви Ваших вчинків?

Пані Мальво, невже вам не хотілося пожити так, як жила Анастазі Де Ресто?

Яким себе проявляє Гобсек у ставленні до обох жінок?

Він, звичайно, прагне грошей, але все робить, не порушуючи закону, навіть наказує графиню. Дещо він правий, але діє жорстоко і незворушно.

Отже, крок за кроком ми впевнюємося, що Гобсек дійсно багатозначний образ. Тепер давайте всі разом визначимо риси характеру, які ви спостерігали на протязі уроку.


  1. Наповнення таблиці (Таблиця на дошці, і кожен з учнів має змогу підійти і написати риси Гобсека).

Позитивне

Негативне

працелюбство

скупість

гострий розум

жадоба до золота

відмінна пам’ять

байдужість до людей

дар передбачення

жорстокість

скромність

прагнення влади над світом

витримка

бажання з усього мати зиск

знання психології людини

хижацька сутність

комерційний досвід

гроші для нього – ідол

пунктуальність і розміреність




охайність





Що ж перемогло у душі Гобсека? Що привело його до духовної деградації?

Отже, вiн розумна людина, але його пристрасть виявляється сильнiшою за розум. Влада золота робить своєю жертвою самого Гобсека і приводить його до втрати всього людського.



(Читання фінальної сцени життя Гобсека).

Чи закономірним є такий кінець героя?

А чи є у повісті ще герої, які піддаються згубному впливу грошей?

Дайте їм свою оцінку.

Читання підсумкової структурно-логічної схеми у готовому вигляді.
Оноре де Бальзак

«Гобсек»

(1830)

(«фізіологічний нарис» про лихваря)




Навіщо таким людям, як Гобсек, Анастазі де Ресто, Максим де Трай потрібні гроші?

А чи може людина протистояти згубному впливу грошей?

Як ви гадаєте, чи актуальна повість Бальзака у наші дні?

9. Заключне слово вчителя.

Питання грошей надзвичайно складне. Кожен із вас буде його розв’язувати по-своєму. У житті можна йти різними шляхами, можна йти шляхом жадоби і наживи, як Гобсек, можна життя провести шукаючи задоволень, як Анастезі та Максим де Трай, а можна вибрати свій шлях… Наостанок дайте поради одне одному, яким шляхом піти, щоб не схибити, починаючи словом «Якщо…, і закінчуючи словами …то згадайте Гобсека».



10. Підведення підсумків уроку, виставлення та мотивація оцінок.

11. Домашнє завдання.

Напишіть, навіщо героям Бальзака потрібні гроші.



Література:
1. Більчук М. Українські та зарубіжні письменники: Розповіді про життя і творчість / М. Більчук. – Т.: Підручники і посібники, 2006. – 239 с.

2. Вивчення світової літератури в школі: збірник науково-методичних матеріалів. Випуск 5. – Полтава. 1995. – 136 с.



3. Мухін В.О. Вивчення зарубіжної літератури. 10 клас. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002. - 144 с.
Каталог: doc -> files -> news -> 413 -> 41397
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
413 -> Джангобекова Т. А. учитель світової літератури сзш №51 м. Львова Світ пригодницької літератури


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака icon«Влада золота та її філософія в повісті Оноре де Бальзака «Гобсек». Мета
Обладнання : мультимедійний проектор, комп’ютер, підручники, додаткова література, ілюстрації, презентація викладача, презентації...
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconТема. Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек». Романтичні й реалістичні тенденції в повісті. Мета
Тема. Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек». Романтичні й реалістичні тенденції в повісті
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconТема: Важливість знань про історичне минуле нашого народу в житті людини. Твір про справжні життєві цінності. За твором Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»

«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconКозівський районний методичний кабінет навчальний модуль в 6 класі за темою
Мета: розкрити образи Тома Сойєра І гекльберрі Фінна, роль дружби у житті героїв, виявити справжні цінності у повісті, показати протиставлення...
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака icon«Сонячний радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр і Гекльберрі Фінн справжні друзі»
Тема модуля. Сонячний радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Том Сойєр І гекльберрі Фінн...
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconСценарій Олімпійського уроку у харківській загальноосвітній школі №53 Тема уроку: Олімпійські цінності цінності життя. Мета уроку
Технічне та інше забезпечення: мультимедійний проектор, комп'ютер, мультимедійна презентація з теми «Олімпійські цінності – цінності...
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconПортрет Оноре де Бальзака
Народився Бальзак у місті Турі 20 травня 1779 р. Дід його був селяном, а батько вийшов у люди І перетворився з Бальса на Бальзака,...
«Влада золота» і справжні життєві цінності у повісті О. де Бальзака iconОбраз матері у творчості Бориса Олійника
Б. Олійника; формувати уяву про головні життєві цінності; розвивати естетичне сприйняття художніх образів, фантазію, образне мислення;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка