Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаряСкачати 163,54 Kb.
Дата конвертації12.03.2018
Розмір163,54 Kb.

Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря
У житті немає більшого задоволення,

ніж долати перешкоди, переходити

з однієї сходинки успіху на іншу,

формувати нові цілі і бачити,

як вони стають реальністю

(Дж. Семуель)
Ми живемо у світі, у якому за добу відбувається величезна кількість подій і лише деякі з них набувають статусу історичних. 11-17 серпня 2012 р. у цьогорічній столиці світового дизайну, культурному і багатонаціональному Гельсінкі - столиці Фінляндії проходив Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників: 78 Генеральна конференція та засідання асамблеї ІФЛА під гаслом «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості».

Можливість відвідати Всесвітній бібліотечний інформаційний конгрес – це чудова нагода зустрітися і налагодити професійні зв’язки з колегами з усього світу, поспілкуватися з лідерами бібліотечної справи, дізнатися про тенденції розвитку бібліотеки майбутнього і про міжнародні практики, інформаційні ресурси та ідеї, що корисно для професійного зростання і розвитку бібліотеки в цілому.

Конгрес – це потужна інформативна та інноваційна конференція, на якій визначаються основні тенденції розвитку бібліотеки майбутнього на глобальному та зокрема на національному рівнях. Для мене особисто - це була унікальна можливість дізнатися більше про сучасні напрямки розвитку бібліотечної справи, зокрема розвиток потужних бібліотечних асоціацій, практики світового бібліотечного дизайну, використання електронних книг у європейських бібліотеках, копірайт, власність та законний доступ до інформації, використання новітніх технологій для обслуговування людей з вадами зору та тими, у кого не сформовані вміння читати; взяти участь у церемонії вручення нагороди «Доступ до навчання» Фонду Білла та Мелінди Гейтс, відвідати фінські бібліотеки, зробити невелике дослідження про дизайн фінських бібліотек й порівняти його з дизайном німецьких та данських книгозбірень.

Особливо приємно зустрітися з тими, хто безпосередньо знав виконавчого директора Королівського інституту бібліотечних та інформаційних професіоналів, члена правління та Виконавчого комітету ІФЛА Боба МакКі (http://www.ifla.org/en/news/ifla-presidential-newsletter-no-4-september-2010#bob), премію імені якого я отримала (http://www.ifla.org/en/funds-grants-awards/aspire) і завдяки якій я стала учасником Міжнародного бібліотечного Конгресу у 2012 р.

Варто зазначити, що Конгрес творять учасники, тому познайомитися й поспілкуватися з лідерами бібліотечної справи й інформаційних технологій, колегами-професіоналами та експертами ІФЛА, такими як Сініка Сіпіля, доктор професор Клаудіа Люкс, Фіона Бредлі, Джілліан Халлам, Крістіна Віртанен, Дебора Джейкобс (Фундація Білла та Мелінди Гейтс), Клаус Вернер та інші, є честю і справжнім задоволенням, цінним подарунком Конгресу в Гельсінкі. Моя участь у Конгресі ІФЛА стала можливою завдяки участі й перемозі у конкурсі на отримання нагороди ім. Боба МакКі ІФЛА та Королівського інституту бібліотечних та інформаційних професіоналів. Цю нагороду започаткували для участі молодого професіонала з України у конгресах ІФЛА в пам’ять про Боба МакКі (http://www.ifla.org/en/news/ifla-presidential-newsletter-no-4-september-2010#bob/). Я щиро вдячна родині Боба МакКі – Ліз Джолі та Даніелу МакКі, президентові та Виконавчому комітету ІФЛА, усім представникам Королівського інституту бібліотечних та інформаційних професіоналів, з якими мала за честь зустрітися на кокусі (зібранні перед початком конференції для вироблення спільної позиції на Конгресі) британських бібліотечних працівників, Фіоні Бредлі, віце-президенту УБА Валентині Пашковій та працівникам виконавчого офісу УБА (http://ula.org.ua) за надану можливість і за допомогу в організації моєї участі у Конгресі ІФЛА.

Серед різноманітних літніх святкових подій на честь 200-річчя столичного статусу міста Гельсінкі Конгрес ІФЛА став визначальним моментом, місцем зустрічі та обміну прогресивними ідеями на глобальному рівні серед бібліотечних та інформаційних працівників. Однією з важливих рис фінського менталітету є особливе ставлення до всього національного. Фінські колеги намагалися передати свою любов до Фінляндії й учасникам конференції, зокрема під час церемонії відкриття.

Відкриття Конгресу ІФЛА 2012 р. у Гельсінкі розпочалося з приголомшливого попурі з фінської фольклорної музики та сучасних авторських творів, за допомогою яких було відтворено національний дух Фінляндії, створено доброзичливу атмосферу на Конгресі та відображено своєрідний характер самого міста за будь-якої погоди. У вступному слові Майя Берндтсон, Голова Національного організаційного комітету ІФЛА 2012 р., порівняла бібліотеку з Санта Клаусом: бібліотеки майбутнього повинні дивувати, бути такими ж щедрими, робити сюрпризи для своїх користувачів і виконувати їхні заповітні мрії. Звідси і наступний посил: вчимося один в одного, допомагаймо рости і ставати кращими, ділімося прогресивними ідеями і запозичуємо їх, щоб зробити той дивовижний інформаційний прорив на бібліотечному рівні.

У своєму виступі на церемонії відкриття президент ІФЛА Інгрід Перент наголосила на вагомій ролі бібліотек у демократизації світу. Вона й визначила гасло бібліотеки майбутнього: надихати, дивувати і розширювати нові можливості. Протягом наступних днів перебування на Конгресі стало зрозумілим, наскільки актуальним є це завдання. Було також відзначено спеціальну роль, яку відіграє ІФЛА як міжнародна асоціація у підтримці бібліотек, як вона може реагувати на зміни на міжнародному рівні, що можуть зробити в своїх країнах бібліотеки та бібліотечні асоціації.

Одним із надзвичайно важливих напрямків роботи, який запроваджує ІФЛА, є переконати держави-члени WIPO (Всесвітня організація інтелектуальної власності) ухвалити нові винятки та обмеження в авторському праві для бібліотек та архівів. Правова визначеність дозволить бібліотекам зберігати колекції, підтримувати освіту й наукову діяльність та надавати користувачам електронні матеріали. Життєздатність бібліотек як надійних інформаційних посередників в XXI столітті суттєво залежить від збалансованого та орієнтованого на розвиток законодавства в галузі авторського права на національному та міжнародному рівнях.

Усі сесії Конгресу було розподілено на різні секції: збереження і консервації, каталогізації, бібліотек з соціальних наук, парламентських та академічних бібліотек, міжнародних бібліотечних асоціацій, національних бібліографій, інформаційної грамотності тощо. Мені, як новачку на Конгресі ІФЛА, було важко одразу визначитись з правильним вибором потрібних сесій з такого величезного списку. Проте задум відмічати щодня те, що справді дивувало, надихало і розкривало нові можливості, таки реалізувався і дав свої результати, перетворюючись у зустрічі з колегами та відкриття можливостей до майбутнього партнерства на рівні спільних інтересів та реалізації подібних проектів.

Засідання для новачків відбувалось у формі двох окремих панельних дискусій, присвячених темам мотивації до участі у діяльності ІФЛА і використання набутого на Конгресі досвіду. Член комітету FAIFE Олехандра Мартинез дель Прадо назвала Конгрес рушієм змін на місцевому і національному рівнях. Йан Яп, інформаційний координатор секції бібліотек для дітей та молоді, порівняв ІФЛА з сім’єю, наголошуючи на тому, що стосунки бібліотекаря та ІФЛА взаємні: «Ви можете багато здобути на Конгресі ІФЛА, проте маєте можливість ще більше дати іншим». Виступ президента ІФЛА 2005-2007 рр. Алекса Бірна дав зрозуміти, що Всесвітній бібліотечний форум – це не тільки презентації, але й ділові зустрічі, які формують розвиток наших бібліотек в майбутньому.

Що ж надихало, вражало та розкривало нові можливості на Конгресі, який я б охарактеризувала таким влучним висловом: «Які різні квіти на одній клумбі!»?

Перший день сесій зацікавив низкою засідань, зокрема розглядом Міжнародного кодексу етики для бібліотекарів та інформаційних працівників, який протягом 2011-2012 рр. розробляла робоча група FAIFE. Сотні доповнень від членів ІФЛА були додані до остаточного варіанту Кодексу, підготовленого для схвалення Радою керівників ІФЛА і затвердженого у серпні 2012 р. Значний інтерес аудиторії викликав виступ Шиви Вайдхяназана “Internet is Dead!” («Інтернет мертвий!») (Вірджинія, США). У своїх дослідженнях він вказує на зростаючу експансію Google в усьому світі, торкається й питань інтелектуальної власності, досліджуючи негативний вплив процесу Googlization на наше мислення та вибір. Зрештою, Шива пропонує створення екосистеми Інтернету, спрямованої на благо всього світу.

Вразила і запам’яталась у перший день презентація проекту “Заборонені книги у США у 2011 р.», де було визначено десятку заборонених для читання книг. Надихаючим на нові проекти та можливості розширення читацької аудиторії був виступ представника Американської бібліотечної асоціації Джонатана Келлі (управління інтелектуальної свободи). Він поділився досвідом роботи Книжкового клубу FAIFE, друга зустріч якого була присвячена роману Рея Бредбері «451º за Фаренгейтом» - таким чином вшановувалась пам'ять американського письменника, який пішов з життя 5 червня 2012 р. Засідання клубу супроводжувалось відкритими дискусіями про роль ЗМІ в нашому житті, про читання як стимул розвитку нації в умовах новітніх технологій, про державну цензуру тощо. У приватній розмові з Дж. Келлі я дізналась про масштабність проведення, розмаїття заходів та зацікавленість у поширенні досвіду про реалізацію книжкових проектів за романом Р. Бредбері.

Наступний день Конгресу передбачав багато зустрічей, які були як запланованими, так і зовсім несподіваними. Розпочалось усе з дивовижної зустрічі «Пам'ять усього світу» з Пітером фон Бахом, кінокритиком, автором 30 книг з історії мистецтва («Історія світового кіно (1975-1998)», книга про і з Акі Каурісм'які), доктором політичних наук, продюсером, книговидавцем, кінорежисером (“Oi Kallis Suomenmaa”, “Історія Фінляндії” (1997), «Пісня Фінляндії» (“Sininen laulu”), автором 12-годинної програми з історії мистецтв Фінляндії (2007), низки кінокартин (“Helsinki Forever”, “Sodankylä Forever”), куратором та програмним директором фінського кіноархіву, одним з організаторів фестивалю «The Midnight Sun Film”, художнім директором кінофестивалю в Італії “II Cinema Ritrovato” (Болонья, з 2001 р.).

Пітер фон Бах є пристрасним прихильником книги. У своїй емоційній промові він підкреслив, що література та бібліотеки - це не лише пам'ять світу, але й основа розвитку нації. Він наголосив, що традиційні книги сьогодні мають ще більшу цінність, а бібліотека - це найкращий друг людини. "Перемога книги доведена. До книг потрібно ставитися так само, як і до людей ", - зазначив Бах. На його думку, література завжди відігравала ключову роль у створенні фінської національної самобутності. Невеликі сільські бібліотеки з винахідливими бібліотекарями, «казкові феї - хресні літератури» допомогли створити основу фінської літератури та культури. Завершуючи свій виступ, Бах висловив глибоку стурбованість невіглаством молодого покоління. У той час, як Фінляндія «п'яна від новітніх технологій», молоді студенти інституту кінематографії далекі від книг і високої культури, стаючи майстрами псевдо-комунікації. «Я б хотів, щоб всі бібліотеки, включаючи публічні, стали показувати давнішу частину своїх фондів. Вони не повинні осісти в сховищі, їх не варто забирати з полиць. Я не думаю, що бібліотеки мають купувати «фастфудну літературу» (книги про моду, біографії знаменитостей, дешеві любовні романи), тільки щоб залучити більше відвідувачів. Мені приємно бачити, що бібліотеки переглянули свій дизайн і планування простору і при цьому зберегли «вічну» атмосферу».

Ця зустріч надала заряду та настрою на цілий день, який завершився подорожжю до Vallila бібліотеки, що зустрічала учасників Конгресу та своїх постійних користувачів джазовим концертом. Такі концерти у бібліотеці пропонують відвідувачам постійно, а глядачі, до того ж, можуть замовити свою улюблену мелодію. Насолоджуючись знайомими композиціями, я пройшлась з відеокамерою усією бібліотекою. Варто зазначити, що після тренінгів з бібліотечного дизайну зовсім по-іншому сприймаєш бібліотеку як таку: подумки виділяєш зони, використані кольори, аналізуєш доцільність розстановки меблів і одночасно дивуєшся, як зручно почувають себе тут дорослі користувачі у ділових костюмах, сівши на підвіконні і працюючи з ноутбуками. Дитяча зона є невід’ємною частиною будь-якої фінської бібліотеки. Чесно кажучи, тут хочеться залишитись і спостерігати за малечою, яка малює, ліпить, майструє, грається, співає тощо. Мами у цей час зайняті читанням свіжих журналів, лише подекуди їх задоволений погляд зупиняється на дітях, яких важко відірвати від улюбленої справи. Книжкові виставки на підвіконнях, незвичайні релаксаційні зони, місця для голосного читання вражають своєю незвичайністю і змушують робити кадри знову і знову. Справді, напис на брошурі «Vallila бібліотека – місцевий оазис креативності» таки себе виправдовує. Поступово звикаєш до фрази наших фінських колег: «Якщо матимете нагоду бути у Фінляндії, заходьте ще».

Проте найважливішою подією другого дня Конференції стало відкриття виставки стендових постерів. Я б назвала цю експозицію таких різних і неординарних за своїм характером бібліотечних інформаційних проектів медитацією пензликом. Найкращі ідеї з усього світу розкривали глобальні та успішні зміни, які відбулись протягом останніх років у бібліотечній спільноті. Було представлено 150 проектів, які дозволили детально проаналізувати, оцінити та передбачити процес наступного етапу розвитку бібліотеки майбутнього. Це справжнє «тансекхва», чи «моно-ха», чи «арте-повера», що входить у вжиток на міжнародній культурній сцені як позначення особливого напрямку у розвитку бібліотечної справи у тій чи іншій країні.

Український авангард у виставковому лабіринті представляв наш постер з новаторським успішним проектом «Розбудова потужних бібліотечних асоціацій». Протягом двох днів, коли ми мали нагоду презентувати діяльність нашої бібліотечної асоціації, постер привернув увагу багатьох колег, серед яких були й ті, які прагнули до співпраці та більше дізнатися про реалізацію проекту в Україні. Це – колеги з Литви, Великої Британії, Данії, Швеції, Фінляндії, Польщі, Німеччини, країн Африки тощо. Зацікавилась постером й ІФЛА-журналіст, яка серед представлених стендових робіт виокремила наш та взяла інтерв’ю у віце-президента УБА В. Пашкової про цілі та результати цього проекту і наскільки успішно розвивається бібліотечна асоціація у нашій країні (http://express.ifla.org/node/5527). Постер виявився дійсно актуальним, особливий інтерес виявили колеги з Литви, бо вони реалізовували подібний проект, та Фінляндії. Художній задум постера з його потужним образним струменем підживлював інтерес глядачів та стимулював до обговорення, адже у всеєвропейському бібліотечному інформаційному стрибку XXI ст. розбудова потужних бібліотечних асоціацій становить фундамент усіх стратегічних змін.

Пройшовши експозиційним лабіринтом, можна побачити безліч проектів, вартих уваги та безпосередньої реалізації у наших бібліотеках. У хаосі натовпу перед кожним стендом мою увагу привернули плакати з бібліотечного дизайну. Виявляється, ця тематика є також престижною і наразі має неабиякий інтерес серед європейських дизайнерів та архітекторів. Недарма деякі сесії Конференції з перебудови бібліотечного приміщення та бібліотечного дизайну проводились за спеціальними запрошеннями. Моє нестримне бажання бути учасником подібного засідання компенсували дві зустрічі з колегами-професіоналами: представником Філологічної університетської бібліотеки м. Берлін Клаусом Вернером, який приїхав на Конгрес з проектом з німецького бібліотечного дизайну, та Еленою де Лізіо (Фінляндія), яка розповіла про дослідження «Скандинавські будівлі публічних бібліотек: типологічний аналіз».

Постери були різної тематики, наразі усіх їх не опишеш, тому вкажу деякі з них, які допомагають зрозуміти загальні тенденції розвитку сучасної бібліотеки: 1) «Час читати» (Китай, 108 організацій заохочують до читання китайської класичної літератури); 2) «Бібліотечні послуги для людей з проблемами зору» (Тайвань); 3) «Надаємо відкритий доступ та забезпечуємо інформаційну грамотність серед людей з вадами зору і слуху» (Тайвань); 4) «Бібліотечна асоціація Естонії»; 5) «Бібліотека як третє місце та інноваційні ідеї» (Нідерланди); 6) «Спілкування в університетських бібліотеках: web 2.0» (Франція); 7) «Найкращі практики у мультикультурних бібліотеках (Фінляндія); 8) Відновлення культурної спадщини у японських бібліотеках після землетрусу та цунамі 2011 р. (Японія); 9) «Бібліотеки без кордонів» (Хорватія, Словенія); 10) «Бібліотеки на колесах: мобільні бібліотеки» (Палестина); 11) «Бібліотека у в’язниці зараз» (Німеччина, цей постер зайняв призове місце і був визнаний найкращим); 12) «Надихаючи на нові можливості бібліотекарів через соціальні мережі» (Норвегія); 13) «Електронні книги на вимогу» (Естонія); 14) «Доступ до електронного управління через публічні бібліотеки» (Молдова); 15) «Електронна книга у бібліотеках» (EBLIDA) (Нідерланди); 16) «Відкритий доступ до ІФЛА» (Німеччина); 17) «Всесвітня книжкова столиця 2013» (Таїланд); 18) «Публічна бібліотека та Американський куточок Белграду» (Республіка Сербія) тощо.

Новітні технології для потреб вибагливої сучасної бібліотеки представляли компанії різних країн: 4DigitalBooks, INFOR, ProQuest (Велика Британія), Axiell Group (Швеція), Bibliotheca (Швейцарія), Boor2net, Image Access (Німеччина), E-IMA geData Corp, STImaging (США), TREVENTUS (Австрія), VTLS (Іспанія) тощо. Доступ до потужних колекцій електронних книг та журналів демонстрували такі міжнародні провайдери, як EBSCO (Велика Британія), Dawson Books, Elsevier BV (Нідерланди), Gale Cengage Learning (США), Springer (Німеччина) тощо.

«Інформаційна грамотність назустріч електронному навчанню: давайте поговоримо про взаємозв'язки та результати» - такою була назва сесії, де розглядалися питання e-learning. За останні десять років спостерігається помітне зростання ролі електронного навчання в здобутті інформаційної грамотності. Воно все частіше розглядається як ефективний спосіб розширення соціального впливу бібліотеки за рахунок надання інноваційних послуг і залучення до бібліотек нових категорій користувачів. З розвитком нового освітнього середовища бібліотекарі повинні змінити своє власне розуміння того, як слід навчати інформаційній грамотності. Насамперед, це стосується розуміння й оптимального використання нових платформ електронного навчання і системи управління навчальним контентом, щоб допомогти формувати суспільну свідомість і критичне мислення.

Чи мають бібліотеки, які пропонують електронне навчання, можливість розширити свій вплив на нові групи населення або надавати нові послуги та нові можливості для навчання постійних категорій користувачів? Які стратегії були запроваджені в публічних бібліотеках, щоб сприяти електронному навчанню протягом усього життя людини? Чи є якісь переваги у навчанні інформаційній грамотності з використанням віртуального способу навчання (VLE) або таких систем управління, як Moodle, Blackboard, WebCT в контексті змішаного навчання? Чи може форум, чат та дистанційне навчання стати частиною навчання інформаційній грамотності? Як інформаційна грамотність поглиблюється за рахунок електронного навчання? Які елементи електронного навчання мають найбільшу цінність у навчанні інформаційній грамотності? На ці та інші питання можна було отримати відповідь під час дискусії після засідання. Корисним було також засідання «Стратегії для бібліотечних асоціацій: залучайте нових професіоналів зараз!», організоване секцією ІФЛА «Менеджмент бібліотечних асоціацій» разом з робочою групою молодих професіоналів, яке стосувалося програм професійного розвитку для молодих бібліотекарів, міжнародної програми з підготовки бібліотечних лідерів ІФЛА, залучення до роботи волонтерів у професійних організаціях, обміну досвідом між молодими бібліотекарями

День Конгресу ІФЛА 13 серпня запам`ятався врученням нагороди «Доступ до навчання», яка відзначає інноваційну діяльність публічних бібліотек та інших установ за межами Сполучених Штатів Америки, що розширюють доступ до інформації та надають вільний доступ до Інтернет-мережі з метою поліпшення життя людей через доступ до новітніх технологій. Премія Фонду Білла і Мелінди Гейтс в один мільйон доларів на впровадження новаторського проекту була надана громадським технологічним центрам Домініканської республіки, організацією роботи яких займається перша леді цієї країни пані Фернандес.

14 серпня 2012 р. розпочалося президентською сесією на тему: «Бібліотеки сьогодні і завтра: рушійна сила змін у мінливому суспільстві?» Засідання було присвячене обговоренню того, яким чином зміни в суспільстві сьогодні можуть вплинути на демократизацію цифрового доступу в майбутньому; ролі, яку можуть відіграти бібліотеки в трансформації суспільства. Завершилось засідання «круглим столом», присвяченим обговоренню презентацій та пропозицій учасників з питання «інклюзивні бібліотеки - трансформація бібліотек і трансформація нашого суспільства». Суспільство швидко змінюється і трансформується під впливом багатьох зовнішніх факторів, зокрема, доступ і використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), масові демократичні рухи, мультикультурність та культурна інтеграція, економічні завдання у поширенні добробуту в суспільстві.

Президентська тема «Бібліотеки - рушійна сила змін» Інгрід Перент включала наступні принципи: 1) інклюзивність, коли ми знаходимося у центрі процесу демократизації доступу до інформації для всіх людей, незалежно від їхнього етнічного походження, релігійного віросповідання, віку або мови; 2) зміни, коли ми можемо буквально змінити життя людей, ставши не лише центрами для саморозвитку, освіти і читання, але місцем зібрання людей, що сприяє соціальній взаємодії і діалогу; 3) інновації, коли ми використовуємо креативний підхід, задовольняючи очікування наших користувачів, і, нарешті, 4) об'єднання ресурсів та ініціатив в сфері інформаційних професій. Втілення цих принципів у життя стане нашим найважливішим завданням на найближчі кілька років, щоб бібліотеки справді змогли стати рушійною силою позитивних змін.

Цей день для української делегації був найбільш відповідальним, оскільки він передбачав виступ на сесії «Розбудова потужних бібліотечних асоціацій: результати проектів перших шести країн». Бібліотечні асоціації є ключовими інституціями у бібліотечно-інформаційному секторі усього світу, що забезпечують адвокаційну роботу щодо вільного доступу громадян до інформації та допомагають будувати потужну, стійку бібліотечну громаду шляхом покращення послуг для користувачів. Проект ІФЛА «Розбудова потужних бібліотечних асоціацій» стартував у 2010 р., пропонуючи стратегічний підхід до розвитку бібліотечної справи у обраних за конкурсом країнах – Ботсвана, Камерун, Ліван, Литва, Перу та Україна. Шість бібліотечних асоціацій брали участь у дворічному проекті, спрямовуючи свою діяльність на реалізацію поставлених перед ними завдань. Представники цих Асоціацій презентували результати своїх успішних проектів і від України блискуче виступила віце-президент УБА Валентина Пашкова, національний тренер програми BSLA в Україні, а результати, яких досягла УБА в реалізації цього проекту, обговорювалися колегами-професіоналами ще протягом наступних днів Конференції.

На одному із засідань Маркету ІФЛА 15 серпня були присутні понад 50 амбіційних та енергійних авторів. Вони зібралися разом, щоб дізнатися, як опублікувати свої роботи. Один із доповідачів відзначив: "Є ті, які хочуть писати, і є ті, які повинні писати. Я сподіваюся, що серед нас більше тих, хто повинен писати». У ході жвавої дискусії молоді автори отримали хороші поради як опублікувати свої роботи.

У другій половині цього дня на Генеральну асамблею ІФЛА зібралися усі учасники Конгресу (4000 осіб), серед яких були й ті, які мали право голосу (10 голосів від УБА представляла віце-президент В. Пашкова). Було визначено стратегічні напрями ІФЛА, серед яких основним є надання вільного доступу до інформації усім категоріям користувачів. Особливу актуальність має також цифровий контент - управління доступом до цифрових ресурсів і надання його усім користувачам бібліотеки, програма розвитку міжнародного бібліотечного лідерства, у рамках якої передбачається розбудова потужних бібліотечних асоціацій, питання авторського права і роль бібліотек у його дотриманні, програма збереження культурної спадщини народів після природних стихійних лих. Наступний Конгрес ІФЛА 2013 відбудеться у Сінгапурі, а у 2014 р. місцем зустрічі бібліотекарів всього світу стане Ліон (Франція).

Увечері мені вдалось відвідати відому мобільну бібліотеку Barbro з Упсала (Швеція), оглянути пересувну бібліотеку зсередини та дізнатися про її послуги.

Я - завзятий прихильник якісних методів, які можуть в перспективі прогнозувати швидкі потенційні зміни. Разом з тим, і кількісні дослідження можуть мати свої переваги - вони необхідні, щоб дати нам уявлення про певні тенденції розвитку, визначити напрям і сформулювати гіпотези про стан речей. Але в будь-якому випадку, надавати перевагу якісним дослідженням кожного дня Конгресу ІФЛА мене спонукав виступ Сьюзана Гіббонса (Єльський університет, Нью-Хейвен, США), який розглядав «методи дослідження, що дають можливість зрозуміти необхідність змін для користувачів у бібліотеках», сесія «Що означає електронна бібліотека для користувачів публічних бібліотек», програма «Бібліотеки-посестри», сесія «Бібліотечні стандарти ІФЛА» тощо.

Моє бажання познайомитися і поспілкуватися на Конгресі з тими, хто особисто знав Боба МакКі, з лідерами бібліотечної справи, експертами ІФЛА, колегами-професіоналами, отримати поштовх до майбутніх досліджень та перспективи успішного партнерства, а також навчитись презентувати власний досвід та досягнення, реалізувалось повною мірою. Завершилось моє перебування у Фінляндії чудовою подорожжю до бібліотек у Гельсінкі та Тампере, обміном вражень від побаченого з колегами з різних куточків світу.
Юлія Кашпрук,

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва,

учасник делегації УБА на Конгресі ІФЛА в Гельсінкі,

переможець конкурсу на здобуття премії ім. Боба МакКі

для молодого бібліотекаря з України 2012 року

(http://www.ifla.org/en/news/2012-cilipifla-aspire-award-winner-selected)


Каталог: fileadmin -> uba documents -> doc for conferens
fileadmin -> Українська література, 5-12 кл
fileadmin -> Тема. Життєвий І творчий шлях М. Петренка. Поезія Петренка. Мета
fileadmin -> План Що таке бібліографія І для чого вона використовується? Різні типи бібліографічних видань (посібників)
fileadmin -> Міністерство аграрної політики та продовольства України Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine
fileadmin -> I. Уніфікація бібліографічних описів (для чого потрібні дсту?) II. Процес складання бібліографічного опису
fileadmin -> Наукова Бібліотека Національного університету “Києво-Могилянська академія”
fileadmin -> Світова література 10-11 класи Академічний рівень
doc for conferens -> Програма ІІІ всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: нові вимоги»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconНайвідоміші бібліотеки України
Сучасні бібліотечні колекції Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconКонспект лекцій з дисципліни «сучасні жанри медіа» Модуль «Сучасні жанри преси»
Бахметьєва, А. М. Сучасні жанри преси [Текст] : конспект лекцій з дисципліни «Сучасні жанри медіа» / А. М. Бахметьєва. – Д.:, 2012....
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconВізитка бібліотекаря; Візитка бібліотекаря
За навчальний рік кожен читач у середньому відвідав 10 разів бібліотеку І отримав 24 книги
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconБібліотека та сучасні тенденції в інформаційному забезпеченні освітньої, науково-дослідної та інноваційної діяльності вищих навчальних закладів
Нб хну, 15–16 берез. 2012 / редкол.: О. Б. Айвазян, В. О. Глухенька, О. О. Мацей. – Хмельницький : хну, 2012. – с
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconКонгрес послідовників ідей К. Д. Ушинського
Конгрес послідовників ідей К. Д. Ушинського: тематичний збірник праць / за заг редакцією А. О. Лавренчука. – Рівне, 2014. – 74 с
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconНових надходжень
Бібліографічний покажчик, що пропонується вашій увазі, допоможе без значних витрат часу отримати систематизовану інформацію про нові...
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconК київ*2012 Від укладача Бібліографічний покажчик присвячений великому спортивному святу – футболу
Раїною під час підготовки та проведення чє з футболу 2012 року. Гостинність та доброзичливість нашого народу, краса нашої української...
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconЗвіт миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва за 2015 рік Миколаїв 2016 І. Наші здобутки
Організація дистанційного онлайн-навчання сільських бібліотекарів публічних бібліотек області на окремому модулі бібліотечного сайту...
Всесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря iconКонституційна асамблея
Бюлетень інформаційно-аналітичних матеріалів, орієнтований на задоволення інформаційних запитів членів Конституційної Асамблеї, органів...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка