Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса



Скачати 58.03 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір58.03 Kb.

Тема: Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про детективну літературу; вдосконалити навички цілісного сприйняття художнього твору; розвивати творчу уяву; вчити характеризувати образ художній; розвивати мислення; виховувати загальнолюдські моральні цінності: порядність, чесність, справедливість.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизування.

Обладнання: портрет Дойла; виставка книг,речі-експонати.
Епіграф: Шерлок Холмс – це людина,яка ніколи

не жила, але ніколи й не помре


Ф.Веллс, амер. режисер

Хід уроку


  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети уроку.

Вчитель:

Сьогодні ми спробуємо узагальнити все, що ми знаємо про детектив, згадати життя і творчість Артура Конан Дойла. Я чи цікаво вам дізнатися, як взагалі виник жанр - детектив?




  1. Узагальнення вивченого матеріалу

  1. Розповідь учня про історію виникнення детектива.

Перше «Бюро розслідувань» було засновано в Парижі в 1833 році Франсуа Еженом Відоком. У минулому сам був злочинцем, поліцейським інформатором. Потім з успіхом завідував агентством, яке складалося з колишніх крадіїв та грабіжників, готових виконувати найбруднішу роботу. Послугами Відока скористалися близько чотирьох тисяч багатих клієнтів. І це не дивно. Адже Відок і його люди бралися за роботу, з якою не могла впоратися поліція. Потім Відок видав чотири томи мемуарів. Ці мемуари зацікавили Едгара По і справили на нього неабияке враження. Саме цим мемуарам ми зобов’язані появі новели «Вбивство на вулиці Морг». Так народився класичний детектив. А американський письменник Едгар По став засновником цього жанру, створив закони класичного детективу.


  1. Самостійна робота (в парах)

а) Учитель. Пригадайте закони класичного детективу і виправте неточності:


Хибне твердження

  • Злочинець, відомий одразу

  • Кохання, політика згадані побіжно

  • У сищика є друг, який розповідає про події читачам

  • Злочинець – не головний герой

  • Кількість дійових осіб обмежена

  • Твір побудований на емоціях



Правильна відповідь

  • Злочинець невідомий до кінця твору

  • Широко розкрито теми кохання і політики

  • Сищик розповідає про справу сам

  • Злочинець – один із головних героїв

  • Багато дійових осіб

  • Твір побудований на логіці

б) Прийом «Павутинка».

Слід до поданих слів підібрати правильне тлумачення (завдання на картках)


Детектив – розум, здібності

Детективна література – протиправна, протизаконна дія або дії, які ведуть до покарання

Дедукція – розкривати, виявляти, шукати

Інтелект – міркування від загального до конкретного

Злочин – художні твори про розкриття злочину


  1. Робота над біографією письменника.

Учитель показує предмети; учні, користуючись дедуктивним методом, вгадують захоплення відомого автора детективів – власника подібних речей

(стетоскоп, географічна карта, боксерська рукавичка, ручка).

(Стетоскоп свідчить, що її власник має справу з медициною. Географічну карту має мандрівник. Дойл багато подорожував. Боксерська рукавичка належить спортсмену. К.Дойл був чемпіоном університету з боксу. За допомогою ручки написано багато творів.)

Учитель. Пригадавши біографію А.К. Дойла, можна зробить висновок, що він був усебічно розвинутою людиною. Саме таку розумну, інтелектуально багату людину показав у своїх творах.




  1. Історія Створення оповідань про Шерлока Холмса

( індивідуальне завдання)

Молодий лікар Дойл оселився в Лондоні, але медична практика прибутків не давала. Якось згадав він про свого улюбленого викладача Джозефа Белла, який не раз дивував студентів своєю спостережливістю і надзвичайним умінням за допомогою дедуктивного методу розв’язувати важкі життєві проблеми. Завдяки фантазії Дойла Белл став героєм новел під іменем Шерлока Холмса.

Д.Белл – головний хірург королівської лікарні в Единбурзі. Черговий пацієнт, який потрапив до нього, не встигав мовити й слова про свою хворобу, як Белл у присутності своїх учнів ставив йому діагноз.

Інсценування розмови Белла з відвідувачем



    • Ви в минулому військовий?

    • Так

    • Шотландський полк? Унтер-офіцер?

    • Так

    • Служили в Індії?

    • Так

Учитель. А ось пояснення. Зверніть увагу на те, що цей чоловік не зняв капелюха. Це прийнято у військових. Демобілізувався він не так давно, інакше встиг би призвичаїтись до цивільного життя. Жорстокість відчутна в його особі, безпомилково вказує на шотландське походження. А на службу в Барбадосі вказує опухлість тіла, «слонова хвороба», якою хворіють в Індії.

Запис подібного роду бесід зберіг для нас один із найкращих учнів Белла – А. Конан Дойл.




  1. Робота над твором

Учитель. - Спробуйте себе в ролі криміналістів. За описом відгадайте героя.

  1. « Худий високий чоловік з довгим носом, що стирчав, немов дзьоб, між сірими, посадженими очима, які поблискують оправою окулярів». (д. Мортімер)

  2. «… він скоцюрбився у кріслі, підтягнув коліна аж до свого орлиного носа, застиг так, заплющивши очі, а його глиняна чорна люлька вистромиась вперед. (Шерлок Холмс)

  3. «… невеликого зросту, кремуний, міцний … карі очі, густі темні брови, смаглява обвітрена шкіра»( Генрі Баскервіль)

  4. « … невисокий, худий світловолосий чоловікроківа 35-40 з чисто вибритою, пісною фізіономією, вузьким, довгим підборіддям, в руках – зелений сачок, щоб ловити метеликів.(Степлтон)




  1. Перевірка домашнього завдання

  1. Учні зачитують ланцюжок здогадок

Записка ----- черевик, що зник -------- таємний чоловік з бородою -------- лист від Л.Л. ------- смерть каторжника -------- портрет Хьюго Баскервіля ---- обід у Степлтонів ----- розв’язка

2)Завдання:

- Розкажіть, як Холмс розкрив задум Степлтона.
7. Бесіда. Запитання:

- Які риси характеру допомогли Шерлоку Холмсу розплутати справу? Доведіть (усно).

- спостережливість – бачить те, чого не бачили інші;

- прагнення надзвичайного - все моє життя - прагнення врятуватися від одноманітності;

- безкорисливість – не брав велику нагороду;

- шляхетність – завжди був готовий допомогти іншим;

- мужність – ризикував собою;

- справедливість – був на стороні ображених;

- розум, винахідливість – знав багато наук.
8. Складання схеми (письмово, на дошці)

Секрет успіху Шерлок Хомса







Риси характеру

Спостережливість

Прагнення надзвичайного

Справедливість

Винахідливість

Благородство

Мужність

Знання та захоплення

хімія


фізика

медицина


музика

зоологія


поезія


9. Підсумкова бесіда. ( на дошці заздалегідь написані запитання)

1) Дати відповідь на запитання:

- Як ви думаєте, в чому причина популярності творів про Шерлока Холмса?

( прославляє розум людини; хотілося вірити у помічника, який прийде на допомогу)



    • Чому Шерлок Холмс брався за справи?

( щоб допомогти людям)

    • Які риси характеру ви хотіли б запозичити для себе? Чого вас навчив славетний сищик?

    • Які проблеми порушує автор у творі?

  1. Робота з епіграфом. Запитання:

    • Як ви розумієте слова?

3)Слово вчителя.

З тих пір як письменник створив образ Шерлока Холмса, минуло понад століття. За цей час детектив став одним з наймасовіших жанрів літератури. Книги сучасних письменників складніші; вражають фантазією. Однак навіть на цьому багатому тлі оповідання про Шерлока Холмса мають стабільну цінність незалежно примх моди та віяння часу. Дойл залишається творцем – першовідкривачем.



  1. Домашнє завдання.

Прочитати « Пістрява стрічка» А.К. Дойла. Написати твір-роздум «Чи хотів би я мати такого друга, як Шерлок Холмс?»





Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconТема. Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса
А. Конан Дойля, розширювати коло їх читацьких інтересів; удосконалювати навички текстологічного аналізу твору; розвивати навички...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconШерлок холмс І його творець артур конан дойль секрет популярності творів про шерлока холмса мета
Мета: зацікавити учнів творчістю А. Конан Дойля, з’ясувати причини популярності художнього образу Шерлока Холмса; розвивати творчі...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconАртур Конан Дойль. «Пригоди Шерлока Холмса» Пам’ятник Шерлоку Холмсу І доктору Ватсону в Москві
Кадр із російського телефільму "Пригоди Шерлока Холмса І доктора Ватсона", 1980 рік
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconВчитель зарубіжної літератури
...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconТема. Детектив як жанр літератури. А. К. Дойл «Записки про Шерлока Холмса» Мета
Мета: : ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменника Артура Конан Дойла та особливостями детектива як літературного...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconГузь Ольга Олександрівна, вчитель нвк №26 м. Кіровограда Артур Конан Дойл (1859-1930)
Артур Конан Дойл (1859-1930). «Записки про Шерлока Холмса»
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconАртур Конан Дойль
Численні шанувальники Дойлевого таланту охоче відвідують Музей-квартиру Шерлока Холмса в Лондоні, надсилають на його адресу тисячі...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconАртур Конан Дойл Пригоди Шерлока Холмса Переклад Миколи Дмитренка Зміст
Разом з тим вони були для нього, як для спостерігача, пречудовим засобом, з допомогою якого можна було навдивовижу вправно проникнути...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconІван Багряний (Іван Павлович Лозов’ягін)
Мета: розкрити трагічну долю письменника-емігранта, дати учням уявлення про велику популярність творів І. Багряного за кордоном;...
Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса iconШерлок Холмс І доктор Вотсон класичний детективний дует
Мета: вчити учнів характеризувати головних героїв циклу творів Конан Дойла про Ш. Холмса І доктора Вотсона, з’ясувати причини їх...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка