Вступ методика проведення диктантуСторінка1/3
Дата конвертації16.03.2018
Розмір0,6 Mb.
  1   2   3

УКРАЇНСЬКА МОВА

Збірник диктантів
9 клас

Схвалено для використання в загальноосвітніх навчальних закладах
Видання друге, доповнене й перероблене

Київ


«Грамота»

2017


ВСТУП

Методика проведення диктанту

Методика проведення диктанту є традиційною.

Вид роботи й назву тексту потрібно записати на дошці. Спочатку вчитель читає весь текст, після чого не дає ніяких пояснень щодо його змісту, правописних особливостей і тлумачення значень використаних у ньому слів (з огляду на те, що тексти адаптовано для навчальних потреб, у них майже відсутня так звана авторська пунктуація, немає діалектизмів, застарілих слів, складної зі значеннєвого погляду, а тому малозрозумілої для учнів лексики тощо). Учитель може давати тільки коментарі формального характеру, як-от: розміщення заголовка, запис автора чи джерела тексту та ін. (хоча записувати автора тексту немає необхідності й робити це не обов’язково). Як виняток, учитель може пояснити написання слова в тому разі, коли контекст не до кінця з’ясовує його написання (наприклад, Українське радіо в тексті № 68 «Українському радіо — 90 років!»).

Після прочитання всього тексту вчитель читає перше речення повністю, а учні тільки уважно слухають його. Далі це саме речення диктується для запису частинами, причому кожна частина, як правило, читається тільки один раз (частиною в цьому випадку треба вважати словосполучення з двох-п’яти слів або частину складного речення приблизно з тією ж кількістю слів). Учитель може повторно прочитати частину речення, якщо вона велика за обсягом, у ній змінено нормативний порядок слів або під дією певних зовнішніх чинників учні недочули якогось слова або словосполучення. Після того як учні запишуть усе речення, його треба прочитати повністю повторно, щоб вони мали змогу перевірити записане.

У такий спосіб диктується кожне речення тексту. Учитель обов’язково вказує місце поділу тексту на абзаци. Після запису всього тексту він читає його ще раз від початку до кінця, роблячи паузи між реченнями, дещо триваліші від звичайних, і надаючи змогу учням ретельно перевірити написане й усунути можливі помилки. Текст треба диктувати виразно, відповідно до норм літературної мови,

З

з правильним наголошуванням слів та інтонуванням звукового потоку, у такому темпі, щоб учні встигали вільно його записувати.Після повторного читання всього тексту учні здають диктанти вчителеві. Часу для додаткової перевірки надавати не потрібно: сумніви щодо правописного оформлення роботи учні повинні вирішувати в процесі написання.

Обсяг текстів для диктанту та час написання роботи

Обсяг текстів для контрольних диктантів чітко визначено чинною програмою з української мови: у 9 класі це має бути текст на 140-160 слів (на перший показник треба орієнтуватися на початку навчального року, на другий — наприкінці). Для написання контрольного диктанту відводиться 30-35 хвилин.

Для написання тренувальних і контрольних диктантівучитель може скоротити текст на 10-15 слів, але без шкоди для його змістової єдності.

Нормативи оцінювання диктанту

Під час написання диктанту учням не дозволяється використовувати допоміжні джерела (довідники, словники й іншу літературу та технічні засоби).
Бали

Кількість помилок

1

15-16 і більше

2

13-14

3

11-12

4

9-10

5

7-8

6

5-6

7

4

8

3

9

1 і 1 (негруба) - 2

10

1

11

1 (негруба)

12

-

НАШІ ТРАДИЦІЇ

1. Новий рік у різних народів

Новорічні обряди в різних країнах дуже різноманітні. В Ефіопії, скажімо, Новий рік випадає на середину вересня. Люди сходяться на околиці міст і сіл і спалюють на вогнищі сухий хмиз, який принесли із собою. Навколо багаття влаштовують ігри й танці.

В Ірані ж, навпаки, Новий рік святкують весною, 22 березня. Господар дому дарує своїй родині нове вбрання, і всі разом виходять на вулицю, розпалюють багаття, стрибають через нього.

Шотландці на Новий рік приходять у гості з грудочкою вугілля. Вони кидають її у вогонь і бажають: «Нехай світло й радість завжди будуть у вашому домі!»

Особливою екзотичністю відзначаються італійці: вони під канонаду хлопавок і феєрверків викидають із вікон на вулицю старі меблі, посуд і ганчір’я.

Наші предки в давнину, ще до запровадження християнства, зустрічали Новий рік також весною, 1 березня. І в цьому був, очевидно, свій сенс: з пробудженням природи має неодмінно народитися й наступний рік. Тому з приходом весни люди збиралися на галявинах, співали, танцювали, грали в різні ігри, приносили дарунки богам, щоб задобрити їх.

164 слова В. Скуратівський

2. Сватання

З проханням висватати дівчину парубок звертається до своїх батьків, а вони вже вибирають сватів для такої поважної справи. Це, як правило, шановані в селі люди. Окрім того, вони мають бути дотепними й красномовними.

Свати вирушали, як смеркне: ніхто зайвий не завадить, менше лихих очей бачитиме та й менше хто знатиме, якщо буде відмова. Старости гупають тричі по три рази ціпком у двері й просять дозволу ввійти до хати.

Перед тим як показати дочку, батьки двічі виводять переодягнених інших дівчат. Старости, жартуючи, щоразу кажуть, що це не їхня, бо в них — найвродливіша. Тоді вже мати за руку виводить свою доньку, старости подають дівчині вузлик із хлібом-сіллю. Якщо їй хлопець до вподоби й вона хоче вийти за нього заміж, то дівчина бере вузлик, кладе його на стіл і розв’язує. А коли зі старостами прийшов нелюб, то вона виносить гарбуза як знак відмови.

Коли всі заходять до хати, перерізають хліб навпіл. Хлопець і дівчина з’їдають по шматочку, і відтепер вони звуться вже нареченими.160 слів Л. Горбач

  1. Ворожіння на Андрія

З давніх-давен у ніч на Андрія дівчата ворожать. Може, не зовсім щиро, та все ж десь там, у глибині душі, вони вірять, що Андрієва ніч допоможе пізнати долю.

Ще звечора дівчата, зійшовшись до хати на ворожіння, печуть балабушки — невеличкі круглі тістечка з білого борошна. Воду на ці тістечка носять із криниці не відром і не глечиком, а ротом! Носять так, щоб хлопці не бачили, бо, якщо побачать, буде біда!

«Ми, бувало, — оповідає Свирид Галушка, — як угледимо, що дівчата по воду пішли, то й починаємо їх смішити. Таке виробляємо, що дівчата хоч-не-хоч, а розсміються й воду в роті не втримають».

Коли балабушки спечуться та вистигнуть, кожна з дівчат позначає своє тістечко кольоровою ниткою або папірцем. Як усе це зроблено, до хати впускають голодного пса, який хапає балабушки одну за одною, боячись утратити смачну вечерю, а дівчата з притишеним диханням слідкують за кожним найменшим рухом пса. Чию балабушку пес проковтне першою, та дівчина перша й заміж вийде, а чию не зачепить, та сидітиме в дівках.163 слова О. Воропай


  1. Дерева-обереги

Здавна в Україні особливу популярність мали такі дерева, як дуб, береза, тополя, явір, верба. Дуб шанували за довголіття, міцність і вологостійкість, тому його використовували для будівництва житла.

Березу любили здебільшого за красу й декоративність, а також застосовували в народній медицині. Березовий сік, що збирали навесні, був одним із найпопулярніших напоїв.

Тополями обсаджували шляхи та садиби. З них брали жовту фарбу, кору використовували під час вичинення шкір. На Правобережжі й подекуди Лівобережжі білу тополю називали явором, а на Поліссі та в західних областях так звався один із видів клена.

Явір також дуже шанували в Україні. У багатьох народних піснях він постає як символ краси та кохання.

Особливою чудодійною силою була наділена осика: її використовували як надійний оберіг від упирів і відьом. Щоб уберегти корову від посягань нечистої сили, в огорожу ставили осикові кілки.

Найпоширенішим елементом українського пейзажу завжди була верба. Це дерево росте навіть із свіжозрубаного кілка, устромленого в землю. За розташуванням вербових дерев селяни визначали підземні джерела й місця, де доцільніше копати криницю. Також використовували кору верби як протизастудний засіб.170 слів О. Ворожейкіна

  1. Чистий четвер

Найважливішим днем тижня перед Великоднем є четвер, який наділяють однією з таких ознак: чистий, світлий, великий, страсний, або живний.

Чистий четвер — це день весняного очищення, тому селяни починали прибирати ще вдосвіта. Стайні, комори, подвір’я, хати — усе повинно бути чистим і мати святковий вигляд. У саду й на городі господар згрібав докупи торішнє листя, бадилля бур’янів і суху траву й підпалював, щоб очистити землю від морозу, зими та всякої нечисті.

Існує повір’я, що в Чистий четвер, до сходу сонця, ворон носить із гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровим протягом цілого року. Отож хворі люди купалися, бувало, уночі, доки ворон дітей не купає, щоб очиститися від хвороби. Викупавшись, хворий набирав зі свого купелю відро води, ніс ту воду на перехресну дорогу й виливав, залишаючи там усе лихо.

Обережні люди ранком цього дня з хати не виходили, а як були в дорозі, то обминали перехресні дороги, щоб хвороба не вчепилася. У Чистий четвер стрижуть, бувало, дітей, щоб волосся не лізло й голова не боліла.170 слів За О. Воропаєм

У СВІТІ ТВАРИН  1. Господарі повітря

До комах належать мільйони видів, і майже всі вони чудові авіатори. Крила дають їм змогу стрімко долати величезні відстані.

Більшість комах, як і люди, знаходять дорогу, шукають корм і уникають небезпеки завдяки зору. Проте їхні очі відрізняються від людських. Вони складаються із сотень чи навіть тисяч крихітних очок, подібних до куполів обсерваторій із направленими навсібіч телескопами. Опуклі очі забезпечують круговий огляд: не повертаючи голови, комаха бачить, що відбувається вгорі, унизу, ззаду та спереду.

Дзижчання, скрипіння, сюрчання, заливчасті трелі — різні звуки доводиться нам чути. Чому багато комах такі галасливі? Звичайно, беззвучно рухатися взагалі важко, крім того, їм часто доводиться використовувати різні звуки як спеціальні аудіосигнали. їх три типи. Першим вони приваблюють: «Я тут, хочу спаровуватися!» Другий попереджає конкурентів: «Тут моя територія!» Третій відлякує хижаків: «Тримайтеся подалі: я кусаюся!»

Якщо порівнювати довжину й висоту стрибка з розмірами тіла, то комахи — абсолютні чемпіони світу. Запаморочливі стрибки дають змогу їм уникати небезпеки й швидко діставатися до корму. 153 слова С. Паркер  1. Дитинство лісових котів

У травні, коли ліс починає вкриватися яскравим зеленим листям, а навкруги вирує сезон народження й вигодовування тварин-дитинчат, на світ з’являється пухнастий звір. Хоч ще зовсім малий, сліпий та безпомічний, проте лісовий кіт — майбутній хижак. Ця подія може відбутися в густих лісах Карпат, або в плавнях пониззя річки Дністра, або ж у балках, дубових і змішаних лісових масивах Поділля.

Кошенята розплющують очі, коли їм виповнюється тиж- день-півтора. Але залежати від матері-кицьки вони будуть ще довго. Спочатку малята чекають її з полювання в лігвищі, потім обережно виходять зі сховку, граються, пізнають навколишній світ.

Граючись, маленькі пухнастики з’ясовують, хто з них головний. Такі ігри — репетиція дорослого життя, бо саме ці комплекси рухів знадобляться кошенятам для пошуку, вичікування та переслідування здобичі, для спілкування з протилежною статтю та бійок між самцями в сезон спарювання. Але поки що до цього далеко, і мати супроводжує малих, а в разі небезпеки подає різкий сигнал, щоб вони встигли зачаїтись і сиділи дуже тихо. Самі кошенята далеко від лігвища не відходять, бо легко можуть стати здобиччю хижого птаха, куниці, лиса чи людей.

171 слово М. Шквиря


  1. Спосіб життя їжака

Хто не знає їжака — маленького, сірого, колючого... Однак, судячи з великої кількості безглуздих вигадок про його спосіб життя, не така це вже й проста тваринка!

З книжки в книжку, з листівки на плакат переходить образ запасливого їжачка з рум’яним яблуком на спині. Ніхто цього

не бачив у природі, але всі впевнені, що їжачок запасає на зиму яблука, груші та гриби.

Відкриємо таємницю: їжаки не роблять запасів, тому що вони сплять солодким сном із листопада до квітня. Уві сні потихеньку використовують підшкірний жир, накопичений аж ніяк не на яблуках, адже їжак — тварина комахоїдна. Рослинну їжу, зокрема варену картоплю, рис, горіхи та насіння, вимушені їсти ті їжаки, яких утримують у неволі.

В Україні мешкає їжак білочеревий. Улюбленими місцями його проживання є листяні ліси з густим підліском, зарості чагарників, городи, парки та живоплоти.

Удень їжак спить, а коли починає сутеніти, він неспішно обходить свою територію, обнюхуючи все довкола. Ніс у нього дуже вологий, а тому чутливий для пошуку здобичі. Друге знаряддя на полюванні — слух. Голки в їжака не лише для захисту, а й для нападу.172 слова Н. Черемних

9. Великий птах лісових боліт

Сірий журавель — рідкісний птах, він занесений до Червоної книги України. Багато народних прикмет пов’язано з його появою навесні та відльотом восени.

На території України сірий журавель гніздиться на поліських болотах, а також на заболочених ділянках у долинах великих річок. Перед осінньою міграцією журавлі збираються на полях у великі зграї, відгодовуються перед важким і далеким польотом. Більшість птахів, що гніздяться в Україні, летять на зимівлю до Туреччини, Ізраїлю та країн Африки. Найбільші такі скупчення в Україні утворюються поблизу озера Сиваш та в заповіднику «Асканія-Нова».

Сірий журавель потребує турботливого ставлення. Основні його вороги — цс лиси, кабани та великі хижі птахи, але найбільше цей вид потерпає від людей. Знищення місць проживання внаслідок вирубування лісу, осушення водно-болотних угідь — фактори, що зумовлюють зменшення чисельності журавлів на території України. Суттєвий негативний вплив на популяцію має браконьєрський відстріл птахів заради розваги, а інколи й для використання в їжу. Зміна клімату також впливає на гніздування птахів, адже в Україні пролягає південна межа ареалу сірого журавля.

157 слів П.Редчук

10. Збережімо бурого!

Бурий ведмідь — найбільший хижак Українських Карпат. Він селиться в захаращених пущах, поблизу мохових боліт і в місцях, де можна облаштувати зимовий барліг. Клишоногий полюбляє густі чагарники, лісоповали, яри, де він може сховатися вдень.

Навесні, коли в гірських долинах тане сніг, ведмеді покидають барлоги й спускаються в долини. Згодом, коли сніг розтане, піднімаються в гори. Улітку бурі ведмеді облюбовують зруби із заростями малини й ожини. Якщо добре вродила чорниця, клишоногі перебираються на луки, а коли достигають букові та ліщинові горіхи, вони поселяються в букових лісах і ліщинових хащах.

Більшість ведмедів у найхолодніший і голодний період зими залягають у сплячку. Барлоги влаштовують у ямах під корінням дерев, у старих дуплах, у норах, на схилах, у чагарниках, серед кам’яних завалів.

У зимове укриття ведмідь ще з осені настилає сухе листя, мох, траву, використовуючи барліг для відпочинку. Виходить за поживою все рідше, а згодом засинає.

Бурий ведмідь занесений до Червоної книги України як вид, що зникає. Цих чудових тварин на території України залишилося не більше трьохсот! У Закарпатській області діє єдиний в Україні реабілітаційний центр бурого ведмедя «Сине- вир».

174 слова Д. Біда

ЯІ СВІТ


  1. Наодинці із собою

Протягом усього життя ми маємо одного стабільного співрозмовника, з яким постійно спілкуємося у своїх думках. І цей безперервний потік свідомості визначає наші почуття та поведінку.

Ми дістаємо від життя те, у що віримо. Якщо віримо, що життя прекрасне, то воно прекрасне; якщо ж віримо, що жахливе, то воно й справді жахливе. Коли переконані, що виходу немає, то й не знайдемо його. Чекаємо біди — вона обов’язково прийде. Віримо в успіх — здобудемо його, адже наша віра створює нашу реальність.

Особисті кордони — це позначення безпечної для людини зони. Кордони не передаються в спадок, їх треба формувати, і цей процес триває все життя. Якщо ж кордони порушено, ми відчуваємо руйнацію своєї цілісності. Якщо не вміємо зберігати свої кордони ні всередині, ні зовні, ми стаємо вразливими.

Для того щоб зрозуміти, що ми готові дозволити іншим, а що категорично ні, де проходять наші кордони й де починається чужа територія, треба почати зі свого «Я». Варто розібратися з тим, що ми відчуваємо, якими є наші цінності й бажання та яким бачимо своє майбутнє.166 слів За Ю. Герцен

  1. Від читання до багатства

Учені довели зв’язок між ставленням людей до книжок у дитинстві й рівнем зарплати в дорослому віці. Італійські науковці дійшли висновку: люди, які в дитинстві читали із захватом, заробляють на 21 % більше, ніж байдужі до книжок. У чому ж полягає зв’язок між читанням книжок у дитинстві й рівнем заробітку?

За словами психолога Євгена Заїки, книжка не лише робить людину грамотнішою, розвиває її фантазію, мислення, логіку, а й призвичаює зосереджувати увагу й ухвалювати правильні рішення. Причому дуже важливо, щоб любов до читання розвинулася саме в дитинстві. Той, хто не оцінив смаку читання на цьому етапі життя, уже навряд чи стане книголюбом.

Доведено: якщо людина читає хоча б годину на день, вона має кращу здатність до запам’ятовування фактів, подій, імен. Якісна художня й документальна проза має іншу унікальну ознаку: вона навчає на чужих помилках, даючи досвід, якого змалку здобути неможливо.

Окрім того, читання книжок розвиває навички пошуку потрібної інформації та її швидкого сприйняття. Людина, яка набула таких навичок із дитинства, має високий шанс здобути освіту та стати успішною в дорослому віці.168 слів І. Конторських

  1. Вождь племені

Іван Даценко був солдатом, який став справжньою легендою, вождем племені.

1967 року радянська делегація прибула до Канади на міжнародну виставку. Приїхав сюди й танцюрист Махмуд Есамбаєв. Особливого інтересу експонати виставки в нього не викликали, тому він попросив відвезти його в резервацію до справжніх індіанців і познайомити з вождем. Там на танцюриста чекала несподіванка: спочатку здивувала шкіра вождя, а коли той заговорив українською, Есамбаєв ледь утримався на ногах.

Виявилося, що під час Другої світової війни Іван Даценко вважався одним із найкращих льотчиків, на рахунку якого було двісті тринадцять бойових вильотів. Українець навіть отримав звання Героя Радянського Союзу.

Але навесні 1944 року його літак збили. Уважаючи Івана мертвим, у документах сухо написали: «Не повернувся з бойового завдання». Насправді ж після тривалих поневірянь він потрапив до канадських індіанців. Коли одружився з донькою вождя, і сам дістав цей титул, а ім’я — Пронизливий Вогонь.

Хоча тривалий час цю історію замовчували, проте Есамбаєв не втримався й розповів сенсаційну новину, коли вже Радянський

Союз розпадався. За мотивами цієї історії українські кінематографісти зняли фільм «Той, що пройшов крізь вогонь».171 слово 3 проекту «Гордість України», канал 24

  1. Душа українських гір

У трембіті живе душа українських гір. Колись усе життя гуцулів минало під звуки цього інструмента: вона сповіщала про вихід овець на полонину, смерть людини чи народження в сім’ї дитини, нею запрошували на весілля, з нею колядували. На полонині трембіта була не просто музичним інструментом — раніше вона була чи не єдиним засобом зв’язку вівчаря із селом, тобто таким собі старовинним мобільним телефоном.

І хоча трембіта має простий вигляд, проте це оманливе враження. Її виготовлення може тривати два роки. Спочатку треба вибрати гарну смереку, бажано громовицю, тобто дерево, у яке влучила блискавка. Гуцули переконані: з небесним громом дереву передається голос Бога. Далі зрізаний стовбур треба залишити на рік загартовуватися, і лише після цього приходить найвідповідальніший момент: одним ударом підготовлений стовбур потрібно розчахнути навпіл і вручну витесати серцевину, а потім дві половинки треба скріпити корою.

Здавалося б, не так просто тримати трембіту й одночасно грати, адже її довжина сягає від трьох до восьми метрів. Цей найдовший музичний інструмент у світі занесений до Книги рекордів Гіннеса. Насправді ж, вага трембіти не перевищує якихось півтора кілограма.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Вступ методика проведення диктанту iconУрок №18 Тема: Контрольне читання мовчки. Редагування тексту
Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й читання мовчки. Проведення інструктажу щодо написання диктанту й перевірки...
Вступ методика проведення диктанту iconМетодика проведення профорієнтаційного уроку Підготовка до проведення профорієнтаційного уроку
Основний акцент профорієнтаційних заходів – формування позитивного ставлення до професій, що користуються попитом на ринку праці
Вступ методика проведення диктанту iconТа літератури нормативно-правове забезпечення, методика проведення, завдання Вінниця – 2013

Вступ методика проведення диктанту iconПосібник для податківців зміст
Види ділового спілкування. Методика проведення прес-конференцій, брифінгів, “круглих столів”, інтерв’ю
Вступ методика проведення диктанту iconУрок №1 Урок №2 Урок №3 Висновок Література Вступ
Методика вивчення теми: «Короткі історичні відомості про обчислювальні прилади та з історії створення еом»
Вступ методика проведення диктанту iconНавчально-методичний посібник з курсу „ Методика музичного виховання школярів" для студентів психолого-педагогічного факультету зі спеціальності 010103 -"Педагогіка І методика середньої освіти. Музика."
Методика музичного виховання школярів” для студентів психолого-педагогічного факультету зі спеціальності 010103 –“Педагогіка І методика...
Вступ методика проведення диктанту icon5 клас Зарубіжна література Ст. 116-121
Рв ст 74-75 – читати І перекладати текст, вивчити уривок напам’ять, підготувати уривок до диктанту
Вступ методика проведення диктанту iconСценарій ходу заходу викладається детально в такій послідовності: · вступ
Важливою складовою у діяльності бібліотеки є організація та проведення різноманітних масових заходів щодо просвіти та дозвілля
Вступ методика проведення диктанту iconУрок фізики 10 клас Н. А. Деркач, ст вчитель
О. Д. Засядько, М.І. Кибальчича, Ю. В. Кондратюка В. П. Глушка, К. Е. Ціолковського, С. П. Корольова, Ю. О. Гагаріна, Л. Каденюка,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка