Взаємини між людьми змістСторінка1/3
Дата конвертації25.04.2018
Розмір0.51 Mb.
  1   2   3


ВЗАЄМИНИ МІЖ ЛЮДЬМИ


ЗМІСТ

ВЗАЄМИНИ У КОЛЕКТИВІ: ЯК ШВИДКО СТВОРИТИ ДОБРЕ ТА ХОРОШЕ СУСПІЛЬСТВО 4

ВСТУП 5

КОРОТКИЙ ЗМІСТ КУРСУ 6ПЕРШЕ ОЗЕРО 7

ДРУГЕ ОЗЕРО 11

ТРЕТЄ ОЗЕРО 15

ЧЕТВЕРТЕ ОЗЕРО 22

П'ЯТЕ ОЗЕРО 31

ПІСЛЯМОВА 37

КОРИСТЬ ВІД ОБ'ЄДНАННЯ 40
ВЗАЄМИНИ У КОЛЕКТИВІ: ЯК ШВИДКО СТВОРИТИ ДОБРЕ ТА ХОРОШЕ СУСПІЛЬСТВО
Ми пропонуємо п'ять простих принципів, розуміння яких допоможе вам досягти успіху в житті за допомогою людей, які вас оточують – ваших друзів, сусідів, колег.

Навіть за допомогою випадкових подорожніх, які зібралися в одному купе у потягу, ви маєте можливість, користуючись описаним нижче методом, прийти до дивовижних результатів – обрати, розпочавши з «нуля», новий напрямок розвитку свого життя, що веде до радості та щастя як особисто для вас, так і для усіх, хто вас оточує.

Ми назвали їх – п'ять озер. Чому?

Тому що озеро – це досконалість природи. Водяне плесо, яке у різний час доби відбиває місяць чи сонце, несе у собі рівновагу та спокій. Ви відпочиваєте розумом та серцем, просто перебуваючи поряд. Півгодини – і ви уже готові до нових звершень.

Озеро – це відповідний стан вашої душі. Що робить людина, яка бачила прекрасне озеро, була поряд з цим дивом природи?

Шукає інше озеро, ще красивіше.

Так і в житті.

Озеро – це ваше оточення; це люди, які випадково чи завдяки вашому свідомому вибору перебувають навколо вас і впливають на вас своїми думками, бажаннями та вчинками.

Головне у житті – постійно обирати для себе правильне оточення – хороше і добре. Щоб воно таким самим чином, добрим та хорошим, впливало на вас.

Аби люди, які вас оточують, щоразу були добрішими та кращими.

До речі, ви також впливаєте на них – своїми думками, бажаннями та вчинками.

Про що це ми? Ви зрозуміли?

Залишайтеся з нами, і ви про все дізнаєтесь.
ВСТУП

ЧОМУ ЛЮДСТВО НЕ МОЖЕ ПОБУДУВАТИ НА ПЛАНЕТІ ЗЕМЛЯ ХОРОШИЙ ТА ДОБРИЙ СВІТ?
Мабуть, всі ми бажаємо любові, щастя, добра, взаємної турботи, впевненості у завтрашньому дні – для себе та для наших дітей.

У кожного має бути робота, гроші, відпочинок та можливість виразити свою індивідуальність, реалізуватися у сім'ї, творчості, улюбленій справі.

З боку влади, великої і малої, ми хочемо більшої відповідальності, чесності, відданості своїй справі.

Ми хочемо, щоб було менше корупції та обману – як у відносинах між владою і простими людьми, так і на рівні країн.

Всі ми хочемо побудувати справедливий світ без війн, що ґрунтується на взаємному співробітництві, взаємодопомозі.

Підкажіть, що ще?

Так чому ж ми, люди планети Земля, не можемо побудувати хороший, добрий світ?

Що нам заважає?

Напевне, важко домовитися про щось одне для людства, яке поділене за релігійною ознакою.

Важко знайти спільну мову багатим та бідним.

Нелегко прийти до єдності державам, чиї лідери не вільні і діють, виходячи з інтересів правлячої верхівки, зазвичай, заснованій на боротьбі за фінансовий та військово-політичний вплив, що забезпечує доступ до ринків сировини, збуту продукції та озброєнь.

Діти з труднощами розуміють своїх батьків, і навпаки. Чоловіки та жінки живуть, як істоти з різних планет.

Схоже на те, що в рамках усього людства, усіх семи мільярдів, нам важко домовитися.

Запитання: а чи можливо домовитися в рамках нашого невеликого колективу? Чи можемо ми спробувати побудувати невелике, але дуже хороше та добре суспільство, під час наших зустрічей?

Ми пропонуємо вам спробувати.

Мета нашого курсу: самим побудувати маленьке, але дуже хороше і добре суспільство, між нами, учасниками цих обговорень.


КОРОТКИЙ ЗМІСТ КУРСУ:
Озеро перше. Світ об'єднаний і взаємопов'язаний.

Озеро друге. Світ об'єднаний та взаємопов'язаний, а ми, люди – ні.

Озеро третє. Світ об'єднаний та взаємопов'язаний, а ми, люди – ні. Через наш егоїзм. Причому в самому его немає нічого поганого. Завдавати шкоди може лише той намір, з яким ми його використовуємо.

Озеро четверте. Світ об'єднаний і взаємопов'язаний, а ми, люди – ні. Через наш егоїзм. Причому в самому его немає нічого поганого. Завдавати шкоди може лише той намір, з яким ми його використовуємо. Що допоможе нам використовувати власні природні якості з добрим наміром, а не з поганим? Оточення – хороше і добре.  

Озеро п'яте. Світ об'єднаний і взаємопов'язаний, а ми, люди – ні. Через наш егоїзм. Причому в самому его немає нічого поганого. Завдавати шкоди може лише той намір, з яким ми його використовуємо. Що допоможе нам використовувати власні природні якості з добрим наміром, а не з поганим? Оточення – хороше і добре. Як розвинути те краще, що є в нас? Граючись. У наступний, бажаний для всіх, досконаліший стан, що несе для всіх радість, щастя і любов.

Післямова. Що робити, якщо гратися надокучило. І взагалі, це виглядає смішно і нереально – коли люди весь час сидять у колі, один навпроти одного, та обговорюють щось.

І що робити тим, хто сором'язливий і небагатослівний? І яка взагалі користь від об'єднання?


ОЗЕРО ПЕРШЕ

СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ ТА ВЗАЄМОПОВ'ЯЗАНИЙ
Природа планети, на якій ми живемо, працює за принципом аналогової системи. Що таке «аналогова»? Це високо-диференційна і в той самий час повністю інтегрована система зі зворотним зв'язком, коли кожен її елемент працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні егоїстичні програми, але при цьому діє в інтересах цілого світу та людства.

Існує ідеальний приклад такої системи: людське тіло.

У кожної клітини тіла – свій «розум», своя програма розвитку та дії, але, коли вони об'єднуються разом, виникає нова істота: «організм», розум якого відноситься до вищого ступеня розвитку, що присутній вже не в кожній окремо взятій клітині, а в їхньому зв'язку, в об'єднанні між ними. Якщо вивчити поведінку клітини, вона може здатися егоїстичною. Насправді для себе вона отримує лише той мінімум, який необхідний для її існування.

У ній закладений генетичний код з повною інформацією про інші клітини та все тіло. Вона усвідомлює їхні потреби як свої власні, і її життєдіяльність спрямована на загальний розвиток.

Світ навколо нас об'єднаний, взаємозалежний.

Природа вибудувала наш світ і людське тіло за одним принципом.

«Уважне вивчення природи дозволяє зрозуміти таємницю дивовижної єдності, що підтримує її існування. Річ у тому, що кожний елемент доповнює інший та слугує йому. Це прекрасно ілюструє харчовий ланцюжок: рослини слугують їжею для травоїдних тварин, травоїдні тварини слугують їжею для хижаків, а хижаки – для суперхижаків. Так, наприклад, рослини є їжею для комах, комахи – для гризунів, а ті своєю чергою є їжею для хижих птахів. Така мережа взаємозв'язків, що включає у себе декілька пов'язаних між собою харчових ланцюжків, називається харчовою мережею. Харчові мережі також пов'язані між собою, створюючи величезну мережу взаємозв'язків, в якій кожен елемент прямо чи опосередковано впливає на інші елементи харчової мережі».

Відомий приклад взаємозв'язків у харчовій мережі – це випадок із знищенням горобців у Китаї 1958 року. У рамках боротьби за врожай було знищено близько 2 мільярдів «шкідників». Через рік після кампанії урожай дійсно став кращим, але при цьому розмножилися гусінь і саранча, які з'їдали паростки. У подальшому врожайність швидко зменшилася, і в країні настав голод, в результаті якого загинуло більше ніж 10 мільйонів людей.

На початку 90-х років минулого століття уряд Північної Кореї вирішив позбавити країну від вуличних кішок, які докучали населенню. Через декілька тижнів після знищення більшої частини їхньої популяції розпочався інтенсивний приріст мишиного «населення», а також пацюків та змій, в результаті чого довелося «імпортувати» кішок із сусідніх країн.

Ще один яскравий приклад пов'язаний з вовками, яких ми за звичкою вважаємо шкідливими та жорстокими звірами. Вже після багаторічної кампанії з масового відстрілу вовків з'ясувалося, який великий внесок вони роблять у регулювання поголів'я оленів, кабанів, а також різних гризунів. Виявилося, що, на відміну від людини, яка віддає перевагу полюванню на здоровіших індивідів, вовки полюють на хворих та слабких – тому їх і називають «санітарами лісу». Таким чином хижаки сприяють збереженню здорового середовища серед інших тварин свого ареалу.

Все у природі взаємопов'язане, взаємозалежне.

Цю рівновагу не варто порушувати.


ПІДСУМОК. СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ ТА ВЗАЄМОЗАЛЕЖНИЙ

Кожен елемент природи працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні егоїстичні програми, але при цьому діє також і в інтересах усієї системи, цілого світу.

Існує гарний приклад цьому – людське тіло та його клітини.

Усе в природі взаємопов'язане, взаємозалежне, і цю рівновагу не варто порушувати.


ЦИТАТИ МУДРЕЦІВ

«Відділяти частини від цілого є фундаментальною помилкою, помилка атомізації того, що не потрібно атомізувати. Єдність та доповнення утворюють дійсність»Вернер Гейзенберг,

лауреат Нобелівської премії з фізики.
«Людство має навчитися жити у злагоді з Природою, з її законами. Люди мають сприймати себе не панами, а частиною Природи»

М. М. Мойсеєв,

академік РАН, великий спеціаліст у галузі механіки,

прикладної математики і теорії управління.

«Усі речі є частиною єдиної системи, що називається Природою»Зенон Кітіонський,

древньогрецький філософ, засновник стоїцизму.
ПЕРЕВІР СЕБЕ

Перша вправа

Оберіть правильне твердження.А. Природа – це ліси, поля, гори, річки, озера, тварини, рослини.

Б. Під природою потрібно розуміти всеохоплюючу єдину думку, задум, свідомість, розум, загальну силу, що пронизує абсолютно всю енергію в її найтоншій та найбільш динамічнішій формі. Усвідомлення природи в її повному обсязі зовсім не обмежується картиною сприйманої нами частини матеріального Всесвіту, рослинного, тваринного світу і людини на нашій маленькій Землі.   

Ми можемо говорити про природу як про всеосяжний потік сил та інформації, які щодо нас матеріалізуються як наше сприйняття неживої, рослинної, тваринної, людської природи. Лише у людини існує можливість свідомо, власними зусиллями розвиваючи здібність відчувати природу в її повному обсязі, досягти рівноваги, гармонії та єдності з нею, пізнавши таким чином причину і реалізувавши мету свого існування.В. Обидва твердження правильні.

(правильне – В)


Друга вправа

Відповідайте «так» чи «ні» на наступні твердження.

Природа нічого не створює випадково. Тому недопустимо здійснювати насилля над природою чи над людиною як її елементом. Будь-яке насилля над людським, тваринним, рослинним та неживим світом, будь-яке грубе втручання, у підсумку відображається на всіх рівнях природи, і, передусім, на самій людині.

Стадію розвитку, на якій у сьогоденні перебуває людство, можна уподібнити недозрілому яблуку, ще не придатному до споживання.

Ті, хто розуміє закони природи, бачать весь процес розвитку і головне – його мету, не мають сумнівів, що цей маленький кислий плід, дозрівши, стане прекрасним та корисним.

Ми переживаємо сьогодні відповідний етап у процесі розвитку, і тому нам потрібно правильно просуватися разом з ним, не заважати і не зупиняти його. Оскільки ми – розумна частина природи, то маємо навчитися відповідати її законам, вивчаючи, усвідомлюючи та обмірковуючи її програму.

Закони, що діють у природі, визначають не тільки мету розвитку неживої, рослинної і тваринної її складових. Нам потрібно визнати наявність у природі закону, на якому заснована програма розвитку людини та людського суспільства, починаючи з моменту його зародження та включаючи всі етапи формування, аж до кінцевого, досконалого стану.

(усі відповіді – «Так»)


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ З ДРУЗЯМИ:

– Як ви вважаєте, чи являється людина елементом природи? Чи вона – вища за неї?

– Якщо людина є елементом природи, існує всередині неї, чи відповідає тоді вона її головному закону, згідно з яким кожен елемент природи розвивається максимально самостійно, але при цьому – працює на всю систему? Якщо є невідповідність – у чому вона полягає?

– До яких наслідків така невідповідність може призвести?


ОЗЕРО ДРУГЕ

СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ ТА ВЗАЄМОПОВ'ЯЗАНИЙ,

А МИ, ЛЮДИ – НІ

Усе в природі взаємопов'язане, взаємозалежне.

Цю рівновагу не варто порушувати.

А що людина?

Вона як невід'ємна частина Природи має нести благо цілому світу, діяти в його інтересах.

Ми, люди, також рухаємося вперед, в напрямку глобального взаємозв'язку – з величезною швидкістю. Існують беззаперечні успіхи.

Сучасна людина все більше відчуває себе такою, що живе в інтегральному, глобальному світі. Це проявляється в усіх сферах її життя. Світова економіка сьогодні – це складне переплетіння інтересів транснаціональних фінансових корпорацій. Найбільші виробництва орієнтуються на глобальні ринки сировини, товарів, послуг, робочої сили. У світі політики всім відомі назви: Організація Об'єднаних Націй (ООН), Світова Організація Торгівлі (СОТ), Міжнародний Валютний Фонд (МВФ) та інші.

Людина отримала можливість подорожувати в будь-який куточок земної кулі. Число користувачів інтернету в усьому світі скоро перетне відмітку у два мільярди людей. Більшість із них прекрасно почуваються в єдиному просторі подій музики кіно, моди, спорту, політики, економіки, який щосекунди оновлюється. Обмінюючись інформацією із життя відомих людей, курйозними випадками і кримінальними новинами, особистими та життєвими враженнями, люди, розділені відстанями у тисячі кілометрів, відчувають себе такими, що живуть «в одному селі», на сусідніх вулицях і навіть – в сусідніх кімнатах одного будинку.

До речі, а ви знаєте, що землетруси в Японії збільшують вашу страховку?

Чому?


Тому що ціни на послуги страхування визначаються відповідно до загальносвітових розрахунків. Світ уже давно став глобальним, взаємопов'язаним.

Ви не помітили?

АЛЕ ЩО МИ, ЛЮДИ, ПРИ ЦЬОМУ РОБИМО?

ОСЬ ОДИН ІЗ ПРИКЛАДІВ: «ДОСЯГНЕННЯ» ЛЮДСТВА.

За останні п’ятдесят років ми знищили 90% усіх світових запасів крупної риби. Двадцять два мільйони відомих риболовних районів океану були зовсім виснажені або переобтяжені надто завзятою експлуатацією, а ще 44% перебувають на межі виснаження. Виловлюючи їстівні види риб, ми щорічно викидаємо із сіток назад у море 27 мільйонів тон іншої живності, зазвичай, уже в нежиттєздатному стані. Морське дно у багатьох районах океану настільки прооране тралами, що на ньому уже ніщо жити не може. За останні 50 років людина знищила 70% світових лісів; решта роздроблені на частини і деградують, і вирубка в них йде зі швидкістю 50 квадратних миль на рік. Знищено більше ніж 45 тисяч озер.

Щороку хімічна промисловість випускає більше ста мільйонів тон сімдесяти тисяч різних органічних сполук, і щорічно до асортименту додає близько тисячі нових речовин. Лише невелика доля цих хімікатів добре перевірена на нешкідливість для людини та навколишнього середовища.  

За останні п'ятдесят років людина знищила чверть усіх видів птахів, 11 відсотків решти – на межі вимирання. Це вже загрожує 18 відсоткам усіх видів ссавців, 5 процентам риб і 8 процентам видів рослин.

Коралові рифи – найрізноманітніша із водяних систем на Землі – страждають від виснаження рибних запасів, забруднення, епідемічних захворювань та зростання температури.

Загалом 30% усіх ресурсів планети вичерпані; тим часом населення планети невпинно зростає… Це – дуже поверхнево. Якщо копати глибше, то картина буде ще жахливішою.

Що примушує нас чинити так, не думаючи про наслідки?


ПІДСУМОК. СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ ТА ВЗАЄМОПОВ'ЯЗАНИЙ, А МИ, ЛЮДИ – НІ.

Кожен елемент природи працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні, егоїстичні програми, але при цьому діє також і в інтересах усієї системи, цілого світу.

Людство також, від свого зародження і до сьогодні, працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні егоїстичні програми.

На сьогодні людство вступило в особливий, глобальний та інтегральний період свого розвитку. Воно як ніколи відчуває свою взаємопов'язаність і взаємозалежність, і спроможне вже також діяти в інтересах усієї системи, усього світу.

Але воно цього не робить, протиставляючи себе природі.

Чому?
ЦИТАТИ МУДРЕЦІВ

«Ми всі в одному човні. Одна глобальна економіка. Наші долі разом піднімаються і разом опускаються… На нас лягає колективна відповідальність за здійснення стабільнішого і більш процвітаючого світу, світу, в якому кожна людина у кожній країні зможе повністю реалізувати свій потенціал»

Крістін Лагард,

Директор-розпорядник

Міжнародного Валютного Фонду (МВФ).
«Ніщо тепер не може бути абсолютно ізольованим, і «зовнішніх справ» більше не існує… Проблеми інших людей – тепер наші проблеми, ми більше не можемо дивитися на них байдуже чи сподіватися отримати від них свою вигоду».

Хав'єр Солана,

колишній Генеральний секретар НАТО.
ПЕРЕВІР СЕБЕ

Вправа перша

Ми, мешканці планети Земля, відокремлені один від одного величезними відстанями. Але насправді ми набагато ближче один до одного, ніж ми думаємо!

Існує теорія шести потискань рук, відповідно до якої будь-які дві людини на Землі відокремлені лише шістьма рівнями загальних знайомих (і відповідно шістьма рівнями зв'язків). Теорія була висунута 1969 року американськими психологами Стенлі Мілгремом та Джеффрі Треверсом.

Запропонована ними гіпотеза полягала у тому, що кожна людина опосередковано знайома з будь-яким мешканцем планети через ланцюг загальних знайомих, складений в середньому з шести осіб. Експеримент Мілгрема був повторений неодноразово, у тому числі і вченими-дослідниками Колумбійського університету за допомогою електронної пошти. Учасникам запропонували знайти зовсім незнайому людину, використовуючи скупі дані про неї: професія, захоплення – через людей в мережі, які, на їхню думку, могли б її знати. І вони робили це – в середньому за допомогою ланцюга із шести знайомих, знайомих їхніх знайомих… і т.д.

Висновок: кожен пов'язаний з іншим мешканцем Землі лише шістьма рубежами віддалення – такий малий наш світ.

Ніколас Крістакіс і Джеймс Фаулер у своїй книзі «Зв'язані однією мережею» розповідають про наукові дослідження соціальних мереж інтернету. Вони говорять про те, що від будь-якого користувача в мережі виходять три ступені впливу. Він охоплює ваших друзів, друзів ваших друзів, друзів їхніх друзів та їхніх друзів також. Ви можете «заразити» їх своїм відчуттям щастям – або навпаки.

Дивовижно, але якщо ви починаєте курити, то шанси ваших друзів на це піднімаються на 61%. А якщо ви страждаєте від надмірної ваги, то 57% ваших товаришів також очікує ця проблема. На другому і третьому рубежах впливу ці відсотки падають, але зберігаються.

Отже: ви впливаєте на три кроки вперед. А всього таких кроків, щоб потрапити до будь-якої людини в соціальних мережах, потрібно зробити шість. Три – це половина від шести. Уявіть, що ви зареєструвалися в мережі FACEBOOK, в якій буде незабаром два мільярди користувачів. Чи означає це, що:А. Потенційно ви можете впливати на половину від двох мільярдів, тобто – на цілий мільярд користувачів.

Б. Цього просто не може бути.

В. Ну, все-таки не на один мільярд, але судячи з усього, ваш вплив дійсно може бути дуже великим. Все залежить від кількості ваших «друзів», і від кількості їхніх «друзів», і від кількості «друзів» у «друзів». При цьому така ж велика кількість людей через «треті руки» може впливати і на вас.

(Правильно – В)


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ З ДРУЗЯМИ:

– Наведіть приклади правильного взаємозв'язку на рівнях: сім'я, місто, країна, людство, природа.

– Наведіть приклади неправильного взаємозв'язку, який шкодить усім на тих самих рівнях.

– У чому причина неправильного зв'язку?


ОЗЕРО ТРЕТЄ

СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ І ВЗАЄМОПОВ'ЯЗАНИЙ, А МИ, ЛЮДИ – НІ.

ЧЕРЕЗ НАШ ЕГОЇЗМ. ПРИЧОМУ В САМОМУ ЕГО НЕМАЄ НІЧОГО ПОГАНОГО.

ЗАВДАТИ ШКОДИ МОЖЕ ЛИШЕ ТОЙ НАМІР, З ЯКИМ МИ ЙОГО ВИКОРИСТОВУЄМО.

Що примушує людей планети Земля не завжди чинити добре?

Егоїзм – власний, кожного з нас, і – загальнолюдський.

Кожен з нас щосекунди свого життя думає про те, як отримати максимальне задоволення з мінімальними зусиллями і як уникнути страждань.

Однак его – це хіба погано? Адже це нормально!

Хто винен у тому, що ми такими створені?

Спробуємо розібратися у тому, що доброго є в егоїзмі і що – поганого.

ОТОЖ: ХОРОШЕ ЕГО – ЩО ЦЕ?

ВІДОМА ІСТОРІЯ ПРО БАГАТОГО НІМЦЯ, У ЯКОГО В ПЕТЕРБУРЗІ ЗАГИНУЛА НА СКЛАДНІЙ ДОРОЖНІЙ РОЗВ'ЯЗЦІ ЖІНКА, І ВІН ДАВ ГРОШІ НА ПЕРЕБУДОВУ, ЩОБ БІЛЬШЕ НІХТО НЕ ЗАГИНУВ.

ІСТОРІЯ ВРАЗИЛА БАГАТЬОХ. ОСЬ ОДИН ІЗ КОМЕНТАРІВ:

«Чоловік зумів піднятися над особистими проблемами і побачити в них системну помилку. Побачив і виправив! Щоб більше ніхто не загинув.

Він зміг піднятися над власним горем, над стереотипами: «зараз усіх засуджу» і «потрібно помститися». Останній стереотип мене найбільше лякає, тому що сьогодні він уявляється ледь не як соціальна норма… Просто знімаю капелюха…».

Уже сьогодні існує багато прикладів того, що бізнес може бути заснований на позитивних цінностях.

Ось що пише з цього приводу в «Незалежній газеті» британський підприємець Чарльз Бренсон, засновник корпорації VirginGroup, яка включає в себе більше ніж 360 компаній: «Я закликаю керівників компаній змінити підхід до ведення бізнесу: припинити гонитву за прибутками заради прибутків і направити зусилля на те, аби приносити користь для суспільства та для навколишнього середовища. Багато людей зацікавилося концепцією, яку ми назвали  «Capitalism 24 902», але дехто вважає це недосяжним, оскільки єдино можливий мотив – це саме прибуток. Але вони як ніколи далекі від істини. Це не поступка собі у збиток, а швидше найнадійніший спосіб забезпечити процвітання вашої компанії у довгостроковій перспективі».

Далі у статті Бренсон розповідає про одну із компаній, в яку інвестує його фонд. Це фірма з опріснення води, що забезпечує «питною водою великих клієнтів, у яких немає коштів для будівництва власних опріснювальних заводів і які не готові самі займатися їхнім обслуговуванням». Компанія SevenSeas є однією з найбільших незалежних виробників прісної води у Карибському регіоні та успішно поєднує свою благородну місію з бізнесом, який процвітає.

РОЗПОВІМО ВАМ ЩЕ ОДНУ СУМНУ І КОРОТКУ ІСТОРІЮ ПРО ДОБРОГО ФАРМАЦЕВТИЧНОГО МАГНАТА.

Індійський мільйонер Ю.Хамід виготовив нові ліки, в основному від СНІДу та раку, і запропонував їх за реальною, більш ніж у чотири рази, заниженою ціною.

Конкуренти назвали його крадієм інтелектуальної власності, а він у відповідь охрестив їх серійними вбивцями. Індія зробила патентоспроможним процес виробництва ліків, а не самі ліки, що дозволило продавати їх за одну п'ятдесяту від американської ціни. Однак у 2005 році ця країна привела своє законодавство у відповідність з правилами СОТ, і ціни – під тиском світових виробників – довелося піднімати.

Его має багато хорошого. Погодьтесь.

Наприклад, художник насолоджується, малюючи картину і продаючи її за гроші, але в цьому немає нічого поганого – його творіння в подальшому приносить радість людям. Вчений, зробивши відкриття, отримує черговий науковий ступінь та повагу співробітників, він дуже гордий за здобуте, із задоволенням наповнюючи цим відчуттям своє его, але його досягнення приносить користь усьому людству. Умілий мер отримує немале задоволення, керуючи містом і вирішуючи багато проблем, його діяльність, яка спрямована на благо всіх, – корисна. Найбагатший спадкоємець великої фінансової імперії, купуючи замки, яхти і літаки, власне, не приносить цим жодної шкоди. Він радує самого себе. Він нікого не обманює – а раптом є і такі, добре виховані? Він вчасно сплачує рахунки і створює нові робочі місця. Так, він використовує працю інших людей – але ж вони погоджуються! Якщо б не ця можливість заробити, то вони б можливо голодували… Чи не так? Так що ж поганого в его?

У кінцевому підсумку, усі люди на Землі рівні не у тому, що ходять в однаковому одязі та отримують однакову зарплату. Вони рівні у своїй можливості розвивати і використовувати свої таланти, властивості до повної досконалості – якщо це не завдає нікому шкоди. Чийсь дар, вміння, мистецтво, виражене у творчості, науці, управлінні, приносить усім лише радість.

Що поганого є в его?

Тільки одне: намір, з яким ми його використовуємо.

Іноді ми використовуємо інших людей проти їхнього бажання, для досягнення власної мети. Буває одна людина живе і насолоджується за рахунок іншої – її біди та страждань.

Простий приклад: ґвалтівник, крадій.

Дуже часто ми прагнемо досягнення особистих цілей, не враховуючи наш загальний взаємозв'язок і того, до яких наслідків для всього людства приведуть наші дії. Простий приклад: житель однієї з квартир величезної будівлі краде електроенергію, підключившись напряму, повз лічильник, – у підсумку приходить комісія і відключає від джерела електроенергії весь будинок – до з'ясування.

Винен один – страждають усі.

Ви погоджуєтеся?

Світ, природа – взаємопов'язані, а ми – ні, хоч і рухаємося до цього повною ходою, на величезній швидкості. І усе це – через те, що неправильно використовуємо своє его – прекрасний дар, даний нам згори.

До чого це призводить?

Природа підганяє нас бідами, якщо ми відстаємо у розвитку. Точно так само, як батьки підштовхують своїх улюблених, але занадто лінивих дітей.

Кризи. Фінансові, періодично струшуючи всю планету в цілому, зачіпають практично кожну людину чи сім'ю. Екологічні: різкі зміни клімату, цунамі, землетруси, паводки, засухи. Опосередковано або напряму багато з них викликані життєдіяльністю самої людини, яка марнотратно і нерозважливо споживає природні ресурси. Запаси нафти вичерпаються через 40 років, водні ресурси щорічно скорочуються на 2 відсотки. Знижується імунітет, зростає смертність, пов'язана з онкологічними та серцево-судинними захворюваннями. Політичні: громадянські війни, кризи влади, народні хвилювання та революції вирують у багатьох країнах. Тероризм став звичним, буденним явищем, ознакою часу. Соціальні. Руйнується інститут сім'ї. Людям стає все складніше вести сімейний спосіб життя, темпи розривів шлюбу невпинно зростають, а молодь часто взагалі не бажає брати шлюб чи створювати сім'ю. На фоні постійного росту споживання алкоголю і наркотиків зростає проблема насилля у сім'ї та за її межами. Система шкільної освіти на межі розвалу, наявна криза довіри між учнями і вчителями. Річ не тільки і не стільки у падінні загального рівня освіти, а у тому, що ані середня, ані вища освіта не виховують із учня людину. Проблеми особистої безпеки стають настільки гострими, що у великих містах у темний час доби люди часто бояться вийти з дому. В усьому світі пишним цвітом процвітає корупція. У світлі цього не дивно, що «майже 40% населення страждає психічними розладами».

Нарешті, особиста криза. Людина іноді втрачає свій шлях, життєвий напрям. Вона не знає, як побудувати собі добре, прекрасне життя, сповнена невиразними, різноспрямованими вимогами, не знаючи, як їх реалізувати. Вона не знає, як утримувати та організовувати свою сім'ю. Вона переживає за своїх дітей, які стають гіршими з кожним днем і просто вислизають з її рук. Часто вона не бачить перспективи у майбутньому. Іноді вона втрачає надію і не довіряє собі, близьким, сім'ї, цілому світу.

Найголовніше: радості і щастя в її житті набагато менше, ніж гіркоти і страждань. Вона настільки розбита і придушена, що саме питання про можливість життя, сповненого взаємної любові і турботи, виглядає для неї як насмішка, глузування.

Часто вона виключає свої думки, аби не думати про це, і тому ще якось у змозі терпіти це життя.

Ми максимально розвинули егоїзм і зв'язки. Ми готові зрівнятися з аналоговою системою Природи, злитися з Нею.

Але не можемо, тому що ми так і залишилися егоїстами. Ми не задіюємо створені канали зв'язку, не передаємо через них турботу і любов – один одному.

Що ж робити далі?

Що нам допоможе? Де ті ліки, що дозволять дивитися на світ крізь «інтегральні» окуляри і бачити, що ми всі єдині?

Щоб людина сказала: «Я не знав і не здогадувався, але прийняв пігулку і тепер бачу, що всі сім мільярдів – це мої частини, мої близькі. Мало того: якщо сьогодні я стаю зарозумілим, задираю носа перед ними, то завтра я відчую необхідність турбуватися про них щонайменше як про себе, як про власних дітей, добробут яких для мене найважливіше за все».

    В Альберта Ейнштейна в одному з листів 1950 року є чудові слова: «Людська істота – це частина цілого, яку ми називаємо Всесвітом... Вона переживає себе, свої думки та відчуття як дещо ізольоване від решти – своєрідна оптична ілюзія свідомості. Ця ілюзія подібна до в'язниці, що обмежує нас лише власними бажаннями та тяжінням до небагатьох найближчих до нас людей. Наше завдання – звільнитися від цієї в'язниці, розширити коло свого співчуття та осягнути всі живі створіння і всю сукупність природи в її красі».

Де ж та пігулка, з допомогою якої кожен виправить лише одне – своє ставлення до людей, до всього людства?

Якщо усім дати такі ліки, світ наповниться любов'ю.
ПІДСУМОК. СВІТ ОБ'ЄДНАНИЙ ТА ВЗАЄМОПОВ'ЯЗАНИЙ, А МИ, ЛЮДИ – НІ. ЧЕРЕЗ НАШ ЕГОЇЗМ. ПРИЧОМУ В САМОМУ ЕГО НЕМАЄ НІЧОГО ПОГАНОГО. ЗАВДАТИ ШКОДИ МОЖЕ ЛИШЕ ТОЙ НАМІР, З ЯКИМ МИ ЙОГО ВИКОРИСТОВУЄМО.

Кожен елемент природи працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні, егоїстичні програми – але при цьому діє також і в інтересах усієї системи, всього світу.

Людство також від свого зародження і до сьогодні працює на себе, розвиваючи та виконуючи власні, егоїстичні програми.

У сьогоденні людство вступило в особливий, глобальний та інтегральний період свого розвитку, воно як ніколи відчуває свій взаємозв'язок та взаємозалежність, і здатне вже діяти також і в інтересах усієї системи, цілого світу.

Але воно не робить цього, протиставляючи себе природі.

Чому?


Причина – в егоїзмі. Кожен з нас створений таким, що прагне отримати максимальний зиск з мінімальними витратами сил і втекти від страждань.

Це наша природа, ми такими створені.

Але зло – не в самому его, а в тому намірі, з яким ми його використовуємо.

Погано, коли ми використовуємо іншу людину без її згоди для досягнення власної вигоди.

Дуже часто ми прагнемо досягти власної мети, не враховуючи нашого загального взаємозв'язку і того, до яких наслідків для всього людства та інших людей  приведуть наші дії.

Отож, світ, природа – взаємозалежні, а ми – ні, хоч і рухаємося до цього повною ходою, на величезній швидкості.

І все це – через те, що неправильно використовуємо своє его – прекрасний дар, даний нам згори.

До чого це призводить? Природа підганяє нас стражданнями, якщо ми відстаємо у розвитку. Саме так, як батьки підштовхують уперед своїх улюблених, але занадто лінивих дітей.

Де вихід?
ЦИТАТИ МУДРЕЦІВ

«Завдання наше сьогодні полягає у тому, аби готуватися в умовах системної кризи створювати цивілізацію,… аби енергію нашу і нашу взаємну відповідальність переплавляти у загальне творіння»Міхаїл Делягін,

дійсний член РАЕН, доктор

Інституту проблем глобалізації.
«Стає очевиднішим, що в усьому світі для подолання кризових ситуацій у розвитку людини необхідні, передусім, не трансформації суспільних структур, в яких би формах – революційних чи еволюційних – вони не проходили, а дещо складніше: глибинні зміни у свідомості та поведінці сучасної людини».

Професор Б.Л. Вульфсон,

член–кореспондент РАО,

один із засновників порівняльної педагогіки.

ПЕРЕВІР СЕБЕ
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Взаємини між людьми зміст iconНауково-методичний центр
Коли продовжуємо себе у своїх вихованцях, ми творимо не тільки людину, ми творимо сам час. Дух часу, взаємини між людьми – все це...
Взаємини між людьми зміст iconНавчальний матеріал Естетика
Естетика охоплює всю сферу людських почуттів, вивчає стосунки між людиною І світом, між людиною та іншими людьми, впливає на формування...
Взаємини між людьми зміст iconМіждисциплінарні зв’язки: дисципліну «Диференційна психологія»
Предмет вивчення навчальної дисципліни: індивідні, індивідуальні, стильові, групові та типологічні відмінності між людьми а також...
Взаємини між людьми зміст iconРобота формування міжпредметних компетентностей під час вивчення шкільного курсу фізики
Зміст Вступ Значення між предметних зв’язків для формування наукового світогляду учнів. Основні напрями здійснення між предметних...
Взаємини між людьми зміст iconПрограма факультативного курсу «Пізнаємо Україну»
Зростаючі потреби у спілкуванні та співпраці між країнами І людьми з різними мовами та культурними традиціями, процес оновлення освітньої...
Взаємини між людьми зміст iconПрограма факультативного курсу «Пізнаємо Україну»
Зростаючі потреби у спілкуванні та співпраці між країнами І людьми з різними мовами та культурними традиціями, процес оновлення освітньої...
Взаємини між людьми зміст iconБурхливий, суперечливий суспільно-історичний розвиток світу в першій половині XX ст. Зміна світоглядних та естетичних систем. Складність І неоднозначність художнього процесу цього періоду
«Утрачено рівновагу між людиною І природою, між життям І мистецтвом, між наукою І музикою, між цивілізацією І культурою»,— писав...
Взаємини між людьми зміст iconВиховна година «Вчимося жити добрими людьми» «Людина у цьому світі Лиш добро повинна творити» О. А. Захаренко Мета
...
Взаємини між людьми зміст iconВідгук на твір мистецтва
Гімн природі, на лоні якої виникають чисті людські взаємини І почуття, така ідея новели М. Коцюбинського "Тіні забутих предків"
Взаємини між людьми зміст icon8 клас І. Виконайте завдання
Назвіть усі відомі вам фольклорні жанри. В чому, на вашу думку, полягає відмінність між народним переказом І легендою, думою та історичною...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка