Я вам пишу чи не доволі?



Скачати 103,54 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір103,54 Kb.

Ставівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів


"Я вам пишу - чи не доволі?"
(Складання психологічних портретів героїв сонетів Ф. Петрарки в жанрі любовного листа)
Вчитель світової літератури

Глобенко О.В.


2012 р.


Мета: вчити писати творчу роботу в епістолярному стилі, відображаючи в ній психологічні портрети літературних героїв, розвивати зв'язне мовлення, уяву учнів, використовуючи прийоми словесного малювання, моделювання ситуацій і поведінки персонажів художніх творів; допомогти школярам в пізнанні справжніх цінностей особистості: її творчих можливостей, духовного багатства, мистецтва спілкування з іншими людьми, високих моральних ідеалів.

Обладнання: портрети Ф. Петрарки і Лаури; набір дидактичного матеріалу "Ідеальні пари закоханих у літературі"; сонети Ф.Петрарки; репродукції жіночих портретів майстрів різних епох; картина Яна Вермера "Дівчина з листом"; аудіозапис композицій: "Довга дорога в дюнах" Р. Паулса, "Тема Аета" А. Басілая, запис на дошці теми уроку.

Епіграфи:

Ніжними вустами трепетно і лагідно скажем

про кохання…

З пісні


І любов між нами триватиме - радій, Лауро -

без кінця…

Ф. Шиллер



Випереджувальні завдання

Повторити біографію Ф. Петрарки.

Виразне читання та аналіз сонетів №№ 19, 35, 131, 132, 162, 267.

Виписати слова, образи, порівняння, що допоможуть:

а) у створенні психологічного портрета ліричного героя поезій Ф.Петрарки;

б) в описі природи, що оточує героїню;

в) у художньому зображенні Лаури.

4.Підготуватися до конкурсу на краще звертання до коханої жінки (чоловіка).


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Робота за темою уроку.
1. Слово вчителя. Коли в душі полярна зима, і хтозна, чи настане літо, потрібно, щоб пітьму перетнула світла смуга. Що може засяяти таким променем?

Інколи досить погляду чи посмішки коханої людини - і ніби знову провели смичком по струнах забутої старої скрипки. Мрії линуть, мов у небі хмарки, зігріті першими променями сонця. І думка, ясна, метка і легка, знаходить дивне вбрання слів… Так народжуються вічні й неповторні історії кохання. І кожна з них є неперевершеною й унікальною в світовій літературі, як унікальним і неперевершеним є давнє й завжди юне почуття любові.


2. Робота з дидактичним матеріалом.

- Які пари закоханих літературних героїв можна вважати ідеальними?



(Учні працюють із дидактичним матеріалом, потім дають відповідь.)

"Ідеальні пари закоханих у літературі"

Завдання: з'єднайте розрізнені пари закоханих героїв, вкажіть літературний твір, що в ньому їх зустрічаємо, та автора твору.
Кай Ізольда (Лицарський роман, "Трістан та Ізольда")

Трістан Лаура (Ф. Петрарка, "Книга пісень")

Руслан Герда (Г.К. Андерсен "Снігова королева")

Петрарка Людмила (О. Пушкін, "Руслан і Людмила")

Ромео Джульєтта (В. Шекспір, "Ромео і Джульєтта")

- Яка із ідеальних пар слугує іменами не лише ліричних героїв поезії, а й реальних людей? (Петрарка і Лаура.)


3. Розповідь учителя. Видатний поет італійського Відродження зумів зробити своє життя та почуття високою літературою, а кохану Лауру - взірцем жіночої краси, ідеалом для благоговійного поклоніння.

В його житті був роковий той день,

Що став причиною усіх його сонетів і пісень,

Бо він зустрів у храмі, в Авіньйоні,

Частиночку себе, своєї долі.

В Амвросіанській бібліотеці, в Мілані, зберігається рукописний примірник творів Вергілія, що належав Петрарці в дні юності, - його улюблена книга. На звороті першої сторінки цього фоліанта - запис, зроблений рукою поета, єдине місце, де Франческо розповів про благословенний день першої зустрічі з Лаурою і чорний день прощання з її мертвим тілом, де він відверто, називаючи кохану на ймення, засвідчив свою любов. Послухаємо зміст цих рядків.:



(Читає учень або звучить магнітофонний запис: "Лаура, яка зажила слави своїми чеснотами і яку я довго оспівував у своїх віршах, уперше постала перед моїми очима в ранню пору моєї юності, у літо Боже 1327-ме, у день 6-й місяця квітня, у церкві святої Клари в Авіньйоні, в годину вранішню, і в тому ж місті, того ж місяця квітня, того ж 6-го дня, у той же вранішній час, тільки літа 1348-го у цього світла світло оне було віднято… Тіло її, непорочне і прекрасне, поховано в усипальниці в той же день смерті, надвечір, а душа її, певен я, повернулася на небо, звідки й була…")

Що вам відомо про історію великого кохання великого поета?



(21 рік поетично освідчувався Франческо Петрарка своїй донні за її життя. Він міг лише здаля спостерігати за долею Лаури, котра була чужою дружиною і матір'ю одинадцятьох дітей. 26 років жила ця жінка у снах і віршах Петрарки навіть після її смерті…Незадовго перед совїм відходом із життя поет написав: "Вже ні про що не думаю я, окрім неї…" Історія кохання Петрарки до Лаури склала "Книгу пісень" ("Канцоньєре"), яка вмістила понад 300 сонетів. У ній- розповідь про муки кохання без відповіді, про надії, сподівання, про уявні зустрічі.)

Учитель. Сонети Петрарки часто називають листами до Лаури, а от написати справжнього листа коханій поет так і не наважився. Гадав: не має права порушити спокій Лаури та її близьких. Сьогодні, майже сім століть потому, ми спробуємо від імені славетного митця "трепетно і лагідно" сказати ще раз: "І любов між нами триватиме, - радій, Лауро! - без кінця…" А зробимо це у формі любовного листа Ф. Петрарки до коханої. Можливо, декому із вас уява підкаже, якою могла бути відповідь Лаури, і вони напишуть цю відповідь.

"Я вам пишу", - щоб сказати таке від імені іншої людини, літературного героя, треба бути добре обізнаним з його душевним станом. Тож придивімось уважніше до ліричного героя поезії Ф. Петрарки.



Виразне читання учнями сонетів: № 132 (…Як не любов, то що це бути може?"), № 35 ("В полях, де тиша…")
4. Бесіда.

Якими почуттями переповнений герой? Чи щасливий він?

Які засоби художньої виразності (епітети, метафори, антитеза) допомагають передати душевний стан героя?
5. Самостійне складання учнями психологічного портрета Ф.Петрарки: діти письмово доповнюють фразу, розпочату вчителем.

(Ліричний герой сонетів: замислений; блукає манівцями; ховається від людей, палає таємним пламенем; у його душі неспокій; відчуває скорботу нищівну і водночас солодкі муки; не має власної волі; схожий на човен без керма; палає в мороз…)

Учитель. Кохання, описане в сонетах, було без відповіді. Не без опору Лаура приймала безперервні вияви шани до себе, і у віршах побачимо гордовитий погляд, ображену цнотливість, ангельську святість. Та Петрарка не впадає у відчай. Лаура знову й знову з'являється в його мріях… Послухаємо сонет №162.
6. Виразне читання учнем сонета №162 ("Щасливі квіти й благовісні трави…"). Аналіз сонета №162.
7. Учні виписують слова, образи, порівняння з описів природи, що оточують ліричну героїню.

(Природа: щасливі квіти, благовісні трави, пісок зі слідами святими, листок купави; гаїв прозорі віти, наче пави; ліси вільготні, тихі та густі; ріки голубі…)

Учитель. В одній старій збірці поезій мене вразив рядок: "Таємниця коханого обличчя…" Справді, кохане обличчя, таке близьке, рідне, бажане, повинно мати свою таємницю - в цьому особлива принада. Таємницю, подібну до тої, яка оповивала риси Лаури. Звернімося до сонетів Петрарки і спробуймо уявити портрет героїні, зазирнути в її духовний світ.
8. Виразне читання учнями сонетів: № 131 ("Співати по-новому про любов…"), № 267 ("Де погляд ніжний, де чарівний вид…"), № 19 ("Створіння є, що сонцеві навстрінь…")

Учні виписують художні засоби, що описують зовнішність ліричної героїні.



(Лаура: погляд ніжний; чарівний вид, постать горда; струнка постава; душа, мов зоря яскрава; немов троянди на снігу, вуста; зубів мармурове диво; сяйливі очі, золоте волосся, блакить очей.)

Учитель (доповнюючи): словосполучення, до складу якого входить ім'я "Лаура", часто перекладають як "золоте волосся", "милий подих".

(Демонстрування репродукції жіночих портретів майстрів різних епох.)

Котра з жінок на портретах, на вашу думку, більше схожа на Лауру? Чому?

Опишіть жінок, що на портретах, використовуючи рядки сонетів Ф. Петрарки.

Чи лише за незрівнянну вроду, квітучу молодість любив поет Лауру?

Можливо, безмірно ідеалізуючи її, Петрарка не помічав слідів старіння на коханому обличчі? Цікавими з цього приводу є думки відомого письменника і публіциста Євгена Богата, висловлені ним у книзі "…Що водить сонце і світила": "Хочу розповісти, що дороге мені в історії Петрарки і Лаури. Старішає кохана жінка. Сивіє волосся, зморшки укривають лице, важкою стає хода. Мені можуть заперечити, що Петрарка, засліплений любов'ю, не помічав, як старіє Лаура, яку він зрідка бачив на вулиці і в церкві. Та він помічав. Більше того, коли Лаура була молодою і він закохався в неї, то побачив її в своїй уяві постарілою, із "збляклим лико", і його пройняли такі ніжністьі біль, що не можна порівняти ні з яким почуттям не тільки в давній лицарській любовній ліриці, але й у його власних сонетах. Ця ніжність і біль вищі за безсонні ночі, коли він шепотів її ім'я. Безсонні ночі були й раніше у "разючому досвіді людини", поява ж ніжності і болю від думки, що твоя кохана постаріє, зів'яне, пов'язана з Петраркою…

Коли вона померла, їй було за сорок. У той час жінки в'янули рано. Петрарка бачив її незадовго до "чорної чуми" і кохав її, як ніколи раніше, постарілу".

- Спробуйте передати у листах від імені Петрарки цю ніжність і цей біль, які найбільше говорять про його живу душу, що так страждає і сумує, кохаючи не вигаданий образ, а живу земну жінку.

Що ж до листа самої Лаури… У сучасної української поетеси Ліни Костенко є хвилюючі роздуми:

Коли буду я навіть сивою,

І життя моє піде мрякою,

Я для тебе буду красивою,

А для когось, може, й ніякою…

- Чи могла б так висловитися Лаура у листі до закоханого в неї поета? Поміркуйте, можливо, це варто зробити замість неї у ваших творах.

- Як же писали листи в часи Ф. Петрарки?



(Учень читає листа: "Вельмишановному Франческо Петрарці, падуанському канонікові, увінчаному поетові, найдорожчому нашому співвітчизникові.
Пріор мистецтв народу і міста Флоренції

Давно вже до слуху нашого й сердець дійшла слава твого імені, найулюбленіший наш співгромадянине, щасливий пагоне вітчизни нашої. Ти можеш вільно оселитися в місті, де народився. Невже ти й далі маєш поневірятися по світу в пошуках чужої допомоги й спокійного дому в чужих краях? Невже тебе не вабить повернення до рідного міста, над яке, з певністю можна сказати, немає гарнішого в усій Італії?"

Учитель. Це послання Ф. Петрарка отримав з рідної Флоренції, що її за часів політичної реакції полишив його батько. За довгим переліком титулів, штампами, формальними зворотами просто неможливо розгледіти людину, що писала. Петрарка докорінно змінив листування свого часу. Він викреслив усі титули, церемоніальні звороти, усунув увесь етикет, а свої думки висловлював відверто,яскраво, емоційно.

Отже, лист до Лаури ви повинні написати так, як це запровадив сам поет.

А якими ж будуть найперші, найголовніші слова-звертання?
9. Конкурс на краще звернення до Лаури, Петрарки…

Можливо, наступними стануть такі слова ніжності й кохання…



(Учень зачитує зразок творчої роботи.)

Учитель. Уявімо на хвильку, що Лаура отримала лист Петрарки і, усамітнившись, як дівчина на картині голландського художника XVII ст. Яна Вермера Делфтського, читає його, насолоджуючись кожним словом. Сонце розчиняє навстіж вікно, обнімає юнку, і здається, що саме воно витворило у її руці лист.

Нехай наша фантазія намалює Лауру не просто щасливою, а й готовою відповісти взаємністю Петрарці, котрий безмежно її кохав. Послухайте, чи не ці слова народжуються в її душі, щоб трепетним зізнанням лягти в рядки любовного листа…



(Звучить мелодія. Учениці читають поетичні рядки сучасних українських поетів):

1 учениця. Все, як ти скажеш, так буде навіки.

Сонце не згасне. Любов не мине.

Здрастуй, коханий. Піднімеш повіки -

З тисячі лиць упізнаєш мене.



2 учениця. Про все, про все тобі сказать,

Тобі зізнатися в усьому!

Зірки, мов птаство, прошумлять

І змовкнуть за притихлим домом.

І буде жар мого лиця.

І ласка рук - поривна білиця.

Я прагну, прагну до кінця,

В найзаповітнішому звіритись,

В любові, в ніжності, в словах

Всю душу виплеснуть безжально

Й лишитись думою в очах

І таємницею відчайною.

Свого життя пекучу мить

Назвать твоїм коханим іменем!

Та як в цій спразі не згоріть,

Навчи мене, навчи мене…



(Звучить пісня Марійки Бурмаки або поетичний діалог на фоні ліричної мелодії.)

Учениця. І день мине, і два, і вік -

Чий сон я розбудила?



Учень. Хто був той дивний чоловік,

Якого ти любила?



Учениця. А голос осені ламкий!

А тиша світанкова!

Він просто був один такий,

Не схожий ні на кого.

О, дивний погляд - наче дим!

Учень. Чия душа озвалась?

Учениця. Він просто був такий один,

Кому я здивувалась.



Учень. Ти теж була йому одна

У щасті, у стражданні.

Була любов така чудна,

Як міфи стародавні.



Учениця. Так хто ж він був - поет, чаклун,

Що вам таке зробилось?



Учень. Його ім'я на сотні лун

У просторі розбилось…



Учениця. А на якому віражі

Зустрілось дві дороги?



Учень. Це була магія душі,

Тайнопис Бога.



Учитель. Замість Лаури ми щойно промовляли словами сучасних українських поетів. І в тому немає нічого дивного, неприродного, адже мова кохання не змінилася за кілька століть. Виконуючи творчу роботу, ви матимете унікальну нагоду зробити великого поета Ф. Петрарку найщасливішою людиною в світі. Напишіть від імені Лаури того листа, що його поет чекав усе своє життя.

ІІІ. Підсумки уроку.



Учитель. Ми схиляємося перед силою кохання визначних людей. Але необхідно пам'ятати: в любові кожен може стати великим, адже найголовніша і найшляхетніша людська потреба - віддати себе всього іншій людині, розчинитися, зникнути в ній, але тим самим знову знайти себе у новому, вищому житті, в єднанні і з коханою людиною, і з усім людством.

Безперечно, необхідна певна душевна зрілість, щоб відчувати безмежну, непоясненну потребу в іншому. І ви обов'язково досягнете цієї зрілості, і неодмінно у вашому житті буде і те несказане, "що бояться вимовить вуста", і омріяні листи ніжності, вдячності, любові…



IV. Домашнє завдання: написати лист Петрарки до Лаури або лист Лаури до Петрарки.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Я вам пишу чи не доволі? iconВсё это вам, моя родня! Всем вам без исключения! Вы мир мой, свет и часть меня
И прошу: «мои стихи причислять к стихам! То ль к хорошим, то ль к плохим, только не к грехам!»
Я вам пишу чи не доволі? iconПерша згадка про роботу Пушкіна надроманом знаходимо в його одеському листі П. А. Вяземскому 4 листопада 1823: Що стосується до моїх занять, я пишу не роман, а роман у віршах диявольська різниця
Перша згадка про роботу Пушкіна надроманом знаходимо в його одеському листі П. А. Вяземскому 4 листопада 1823: «Що стосується до...
Я вам пишу чи не доволі? iconКвк «Значення слова.»
Любі діти! Ви – учні 4 класу, вже багато знаєте, тож пропоную вам позмагатися, щоб показати свої знання з теми «Значення слова»....
Я вам пишу чи не доволі? iconЗавдання І етапу Всеукраїнської олімпіади з історії 8 клас Практичний тур Тести Максимум 10 балів
Священики ІХ – Х століть у західній частині Європи доволі часто розпочинали свої молитви словами: «Боже врятуй нас від люті…». Від...
Я вам пишу чи не доволі? iconТема. „Нічого просто не пишу, бо знаю
Мета. Поглибити знання учнів про життя І творчість Г. Чубач, шляхом дослідження з’ясувати тематичну багатогранність творів поетеси;...
Я вам пишу чи не доволі? iconСьогодні ви дізнались, що коханий Гриць вам зрадив. Сьогодні ви дізнались, що коханий Гриць вам зрадив
Ви впізнали у пораненому, який плаче, свого ворога. Хто він? Що з ним? Опишіть свій стан там, у лазареті
Я вам пишу чи не доволі? iconМоє дитинство на планеті Ді Пі
ДіПі”. Проте про славний табір “Райнгардт Касерне” у Новому Ульмі ні слиху ні диху. Туму вирішив я поділитись уривком із моїх спогадів,...
Я вам пишу чи не доволі? iconКонфлікти – це норма життя. Коли вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс
Коли вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс
Я вам пишу чи не доволі? iconТекст I. Підготовка до слухання. Діти, уважно послухайте оповідання «Гірке морозиво», щоб могли сказати хто вам більше сподобався: Оленка чи Петрик. II. Словникова робота. Костур палиця. Защебетала привітно заговорила
Діти, уважно послухайте оповідання «Гірке морозиво», щоб могли сказати хто вам більше сподобався: Оленка чи Петрик
Я вам пишу чи не доволі? icon«Козацтво в історії України: від Дмитра Вишневецького (Байди) до Богдана Хмельницького». Уявіть, що Вам, як члену цього гуртка, треба взяти в ній участь. Вкажіть тему своєї доповіді та складіть її розширений план
«Історик-початківець» вирішив провести шкільну конференцію на тему: «Козацтво в історії України: від Дмитра Вишневецького (Байди)...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка