Євген Гуцало «Сім’я дикої качки»



Скачати 100,96 Kb.
Дата конвертації27.07.2017
Розмір100,96 Kb.

7 клас література
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки». Твір про людину і світ довкола неї

(розраховано на 2 години)



Мета: відновити в пам’яті учнів основні біографічні відомості про Є. Гуцала, вивчене з теорії літератури; опрацювати з учнями оповідання Євгена Гуцала «Сім’я дикої качки»: перевірити знання тексту, схарактеризувати центральні образи, сюжетні елементи, проблеми, порушені у творі; звернути увагу на мовне багатство твору; розвивати в учнів мислення, аналітичні здібності, мовлення, уміння обґрунтовувати висновки прикладами з твору; виховувати доброту, небайдужість до навколишнього світу, любов до життя.

Обладнання: портрет Є. Гуцала, підручники літератури для 7 класу, малюнки учнів до твору «Сім’я дикої качки» (домашнє завдання); зошити, картки для роботи груп, картки-сенкани.
Хід уроку
І Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ Повідомлення теми уроку

Доброго дня, вітаю вас на сьогоднішньому уроці літератури. За вікном весна, прокидається життя, світліше сяє сонце, і мені б дуже хотілося, щоб протягом цього уроку настрій ваш був таким же сонячним.

Ми розглядатимемо прекрасний твір Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», який учить читача добра, милосердя, любові до навколишнього світу. Хотілося б, щоб протягом уроку ви були в доброму гуморі, почувалися комфортно й упевнено висловлювали свої думки.
ІІІ Визначення очікуваних результатів

Припустіть, будь ласка, зважаючи на тему, про що ми говоритимемо на уроці?

Яких висновків ми повинні дійти по закінченні роботи над твором?
ІV Повідомлення мети уроку

Дійсно, у ході роботи ви повинні будете продемонструвати знання про основні етапи життя письменника, міцні знання сюжету пропонованого для аналізу твору, ми визначимо порушені у творі проблеми, дамо характеристику образам, повсякчас звертатимемося до тексту, пригадаємо з вами деякі відомості з теорії літератури. А наприкінці уроку ми разом маємо збагнути, який величезний емоційний і виховний потенціал має твір Є. Гуцала, а також дослідити, як автор досягає такої проникливості, переконливості в передачі не таких уже й складних характерів та ситуацій.
V Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

Із яким регіоном України пов’язане дитинство Євгена Гуцала?

Що ви дізналися про його родину?

Яку освіту здобув письменник?

Розкажіть про випадок із вступом до Київського університету.

Про які риси характеру Євгена Гуцала свідчить те, що він усе ж таки здобув вищу освіту?

Які твори знаменували початок його літературної діяльності?

Яким є творчий доробок Євгена Гуцала?

Як було відзначено його твори на державному рівні?

Коли помер письменник і де похований?
2. Робота з підручником.

Прочитайте його вислів про дитинство. (стор. 255).

Прокоментуйте своїми словами, як ви розумієте суть цього вислову. Хто з вивчених письменників напевно б погодився з Є. Гуцалом? (М. Стельмах, О. Довженко)

Зачитайте з біографічної довідки слова автора про те, що спонукало його писати твори для дітей. (стор. 256).

Як ви розумієте вислови «кривити душею», «іти на компроміси», «драматична ситуація»?

Матеріал під запис:

Кривити душею – обманювати.

Іти на компроміс – поступатися.

Драматична ситуація – складна, проблемна ситуація.



Чи згодні ви із цим твердженням Є. Гуцала?

Згадайте твори Є. Гуцала, які нам доводилося раніше опрацьовувати. («Олень Август», «Лось») Які проблеми порушив автор у цих творах?

Прочитайте вислів М. Жулинського про творчість Гуцала. (стор. 256) Як ви розумієте цю характеристику? Доведіть правильність цих слів, спираючись на вивчені твори.
3. Тест на знання сюжету твору:

1. Твір Є Гуцала «Сім’я дикої качки» за жанром є



а) оповіданням; б) повістю; в) новелою; г) казкою.

2. Коли відбуваються події, описані у творі?

а) навесні; б) ранньої осені; в) улітку; г) пізньої осені.

3. Через який ліс ішов на риболовлю Юрко?



а) дубовий; б) сосновий; в) мішаний; г) листяний.

4. Як Юрко сприйняв появу Тосі на риболовлі?

а) зрадів, бо одному було самотньо; б) йому було байдуже до того, що дівчинка прийшла; в) зловтішався, що вона прийшла пізніше за нього;

г) демонстративно відвернувся, на бажаючи вступати з нею ні в які розмови.

5. Як реагувала Тося на те, що Юркова риболовля не йде успішно?

а) сумувала, бо виходило, що вони марно так рано прокинулися;

б) засмутилася, бо якби Юрко щось зловив, то почав би радіти, і вони б помирилися; в) їй було байдуже; г) раділа, що хоч таким чином Юрко покараний за свою зухвалість.

6. Для чого Юрко схопив каченят?

а) щоб показатися метким і проворним перед Тосею; б) щоб похизуватися перед міськими товаришами, викликати їх заздрість; в) щоб урятувати від шуліки; г) щоб показати батькам замість улову.

7. Про які риси характеру Тосі свідчить вислів «вона сама ладна була стати тією качкою, сама ладна була попливти разом з ними…»?



а) співчутливість і доброту; б) цілеспрямованість, готовність на все заради здійснення поставленої мети; в) силу волі та сміливість; г) прагнення довести Юркові, що вона не гірша й заслуговує на його повагу та дружнє ставлення.

8. Чому сільські хлопці заходилися допомагати Тосі й не розділили Юркового обурення на неї?

а) бо хотіли, щоб Тося дружила з нами, а не з приїжджим хлопцем; б) бо хотіли таким чином поставити на місце зухвалого Юрка; в) бо їм набридла Юркова хвастливість; г) бо їм стало шкода каченят, вони усвідомлювали вповні, яке лихо скоїв Юрко.

9. Чому Юрко почувався недобре в останні дні свого перебування в селі й перед від’їздом?

а) бо ніхто з ним не товаришував і він залишився один; б) бо стало нудно без міських друзів; в) бо не зміг привезти товаришам у місто каченят, аби похизуватися; г) бо переживав болісний сором за скоєне із сім’єю дикої качки.

10. Як називаються вислови, вжиті автором у тексті твору: «знати своє місце», «дивитися/слухати розкривши рота», «живе слово»:

а) епітети; б) метафори; в) фразеологізми; г) уособлення.

11. Як називається засіб виразності, вжитий у рядках «вудочка, як великий промінь», «думки, мов сонячні зайчики», «голос, неначе вибух»?

а) епітети; б) метафори; б) порівняння; в) уособлення.

12. Як називається засіб виразності, вжитий у рядках «ліс на хвилю заслухався, а потім зразу і збайдужів», «тиша немов кинулася стрімголов увсебіч», «ліс уже з більшою увагою приливався до нього» ?

а) епітет; б) метафора; в) уособлення; г) порівняння.
4. Взаємоперевірка (робота в парах).

Учитель читає питання, учні колективно визначають правильні відповіді. Виставлення оцінок одне одному.


VІ Опрацювання теми уроку

1. Теорія літератури

До якого жанру належить твір? Доведіть, що це оповідання, у разі потреби скориставшись літературознавчим словником у кінці підручника (стор. 347).

Які сюжетні компоненти ми виділяємо в літературних творах (зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка)? У разі потреби скористайтесь літературознавчим словником у кінці підручника (словник стор. 344- 349)

Визначте ці сюжетні компоненти в оповіданні «Сім’я дикої качки».

2. Аналіз твору й характеристика персонажів.

Хто головними дійовими особами оповідання?



  • Самостійна робота

Дайте коротеньку характеристику образам Тосі та Юрка, заповнивши сенкани:


Сенкан

Ім’я персонажа

1. Дібрати 2-3 означення, що характеризують персонаж.


  1. Дібрати 2-3 дієслова, що схарактеризували б дію чи стан цього персонажа.

  2. Почуття, яке викликає у вас (1-2 словами).

  3. Асоціація. (предмет, явище природи, тварина тощо)






  • Озвучення сенканів.

Визначте, чий сенкан, на вашу думку, є цікавішим?

Чиї характеристики, асоціації є влучнішими?

  • Бесіда

У якому він настрої ми зустрічаємо Юрка? Зачитати фрагмент, де описано його емоційний стан. (стор. 258) Чому він радіє? Зверніть увагу на мовні засоби, яким автор підкреслює настрій Юрка, приємну атмосферу риболовлі.

Зачитайте опис природи. Як реагує ліс на раннього гостя? (стор. 258)

Яке почуття намагається передати нам автор, використовуючи художні деталі: «Юрко зостався в пустці, яка все збільшувалась… поки ліс не перетворився на величезну пустку»?

Хто така Тося? Зачитайте коротеньку характеристику цього персонажа.

Як складаються стосунки Тосі та Юрка? Яке ставлення викликають до себе обидва персонажі при першому ж знайомстві? Якими засобами автор створює таке враження в читача? Зачитайте в тексті рядки, у яких містяться авторські характеристики Тосі та Юрка.

Чому хоч Юркові й неприємне товариство дівчини під час невдалої риболовлі, він починає їй брехати? Прочитайте, як пояснює це сам Юрко.

Чи правда це?

Чи здавалася вам Тося набридливою? Чому вона горнулася до хлопця, вірила його побрехенькам?

Прочитайте опис нападу на каченят. (стор. 260) А тепер прочитайте уривок, де описано почуття ловця. Що змусило Юрка порушити спокій качиної сім’ї?

Чи розділила його радість Тося? Чому? А чи розділяєте ви?

Висловіть свої почуття, думки із цього приводу.

Прочитайте опис каченят у неволі. (стор. 261) Як на вашу думку, чому вони такі розгублені, злякані, адже їх годують, їм безпечно?

Зверніть увагу на почуття ловця. Як вони змінилися у перший же день турбот?

Зачитайте, як поводиться Тося після того, як стала свідком нападу на качину сім’ю? Як це її характеризує? (стор. 262)

Зачитайте, як Тося намагалася виправити скоєне. Зверніть увагу на почуття дівчини та описи природи у цих фрагментах твору. (опис кущів, дубів) (стор. 262 – 263)

Які автор використовує засоби виразності та з якою метою?

Як змінилося її ставлення до Юрка? Зачитати.

Прокоментуйте поведінку самого хлопця після прикрої історії.

Як Юрко пояснює, що залишився один? Чому саме так, а не інакше?

3. Фізхвилинка

Раз! Два! Час вставати,

Будемо відпочивати

Три! Чотири! Посідаймо.

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав

Повернутися до справ.

4. Розв’язання проблемних ситуацій.

Зараз пропоную вам об’єднатися в 4 групи по 4-5 учнів.

У межах групи попрошу визначити ролі: голови, який координуватиме роботу групи; секретаря, який записуватиме результати роботи групи, доповідача, який представлятиме результати роботи групи; посередника, який стежить за часом і просуває роботу групи вперед.

Пропоную вам проблемні питання, на які ви маєте колективно дати відповіді за 7-10 хвилин. По закінченні доповідачі мають представити результати роботи групи класу.




Група № 1
Як на вашу думку, чи змінить характер хлопця ця історія, чи він таким і залишиться? Що б ви йому порадили?





Група № 2
Яку роль у творі відіграють описи природи, вжиті на різних етапах розгортання конфлікту? Як би змінилося звучання твору, якби цих описів не було ?





Група № 3
Які проблеми порушив автор у цьому творі? Чи є вони актуальними сьогодні? Чому?

Назвіть прочитані раніше літературні твори, які ілюструють подібні проблеми.







Група № 4
Порівняйте Юрка і Тосю з персонажами прочитаних раніше творів Євгена Гуцала – хлопчиками-підберезниками та дядьком Шпичаком (оповідання «Лось»); Женею та режисером Альтовим (оповідання «Олень Август»).

По закінченні роботи доповідачі озвучують висліди груп.

Голови груп виставляють оцінки членам груп, робота голови оцінюється членами групи.
VІІ Захист творчих робіт (домашнє завдання)

Тепер я хочу звернути увагу на ілюстрації, які прикрашають дошку від самого початку уроку. Я пропоную авторам вийти до дошки та прокоментувати, який фрагмент твору ви проілюстрували й чому саме цей фрагмент твору взяли за основу свого малюнка.


VІІІ Підсумки уроку

1. Бесіда

Які враження залишив по собі твір?

Як на вашу думку, що хотів Гуцало сказати цим твором читачам?

Яким він хоче бачити молоде покоління?



2. Оцінювання

3. Слово вчителя

Сьогодні ми з вами розглянули ще один прекрасний твір з української літератури, який учить нас добра, співчутливості, людяності, застерігає від черствості, нахабства, егоїзму. І хай залишає по собі це оповідання доволі суперечливі почуття (і жаль, і гнів, і щиру приязнь, і співчуття, і дружнє ставлення), але все ж таки зумів автор досягти найголовнішого – не дати прорости байдужості в серцях юних читачів. Цінуйте, любіть, бережіть світ довкола себе, учіться бачити красу в кожній дрібничці, а побачивши, не займайте, не руште, адже створена ця краса для всіх. Хай щастить.


ІХ Домашня робота

1. Ознайомитися з біографією Л. Пономаренко.(стор. 265 – 267)

2. Прочитати новелу «Гер переможений» (стор. 268 – 269)

3. Опрацюйвати усно питання до твору (стор. 279 – 270)


Література

  1. Пометун О. і. Енциклопедія інтерактивного навчання. – К., 2007. – 144с.

  2. Пометун О. І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібник / О. І. Пометун, Л.В. Пироженко / За ред. О. І. Пометун. – К. : В-во А.С.К., 2004. – 192 с.

  3. Слоньовська О., Пасічник Є. Українська література: Підручник для 7 кл. – К.: Арт-Освіта, 2005. – 352 с.

  4. Степанишин Б. Викладання укр. л-ри в школі: Метод. посібник для вчителя. - К.:РВЦ «Проза», 1995. – 254 с.

  5. Українська література. Програма для загальноосв. навч. закл. з українською мовою навчання для 5-12 кл. /Жулинський М. та ін.. – К.: ВТФ «Перун», 2005

  6. Ярещенко А. П., Бездітко В. І., Козир О. В. Сучасний фразеологічний словник словник української мови. – Харків: ТРОСІНГ ПЛЮС, 2008. – 640 с.

Каталог: doc -> files -> news -> 116
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
116 -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconУрок Тема: Євген Гуцало. "Сім’я дикої качки"
Тема: Євген Гуцало. “Сім’я дикої качки”. Людина І світ, морально-етичні проблеми в оповіданні. Образи Юрка й Тосі, їхні слова І вчинки...
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconТема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем. Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях Є. Гуцала, ознайомити з його твором «Сім’я дикої качки»
Тема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconТема: Євген Гуцало. “Сім’я дикої качки”. Твір про людину І світ довкола неї. Мета: Поглибити знання школярів про життєвий І творчий шлях Є. Гуцала, ознайомитися з його твором «Сім’я дикої качки»
Тосі та Юрка; розвивати в учнів мислення, увагу, спостережливість, вміння «повільного читання» тексту; виховувати доброту, милосердя,...
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» icon80 років від дня народження євгена пилиповича гуцала євген Пилипович Гуцало
Гуцало – дивовижний, загадковий, майже нерозкритий критиками письменник. Він – один з найбагатших кількісно І найрізноманітніших...
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconКраса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки»,
«Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити і їсти суп із дикої качки»
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconТема: Остап Вишня. Загальний огляд життя І творчості письменника-гумориста. Тематика І проблематика усмішок «Моя автобіографія», «Зенітка», «Як варити І їсти суп із дикої качки» : життєвий оптимізм, любов до природи та людини

Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconЄвген Гуцало «Лось». Вічне протистояння добра І зла. Співчуття, милосердя шлях до перемоги добра
Тема: Євген Гуцало «Лось». Вічне протистояння добра І зла. Співчуття, милосердя – шлях до перемоги добра
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconУрок з української літератури в 11 класі
Остап Вишня «Моя автобіографія»,»Сом»,»Як варити І їсти суп із дикої качки». Трагічна творча доля українського гумориста,велика популярність...
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconЄвген Гуцало «Перебите крило»
Обладнання: портрети Євгена Гуцала, тексти твору «Перебите крило», мультимедійна презентація
Євген Гуцало «Сім’я дикої качки» iconПозакласне читання. Євген Гуцало. Поезії
Гуцала; художньою М. Приймаченко; вчити аналізувати вірші; розвивати чуття поетичного слова; розвивати вміння читати твори мистецтва;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка