Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010Сторінка1/16
Дата конвертації17.04.2017
Розмір3,82 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

ІМЕНІ ПЕРВОУЧИТЕЛІВ СЛОВ’ЯНСЬКИХ КИРИЛА І МЕФОДІЯ

КАЛЕНДАР

ЗНАМЕННИХ ТА ПАМ’ЯТНИХ ДАТ


НА 2011 РІК

ДНІПРОПЕТРОВСЬК  2010

Шматочки історії – це така рідкісна річ, що нею треба вельми дорожити…

Михайло Грушевський
З книжних слів набираємося мудрості й стриманості.

Нестор Літописець

П е р е д м о в а

«Календар знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік» – покажчик, що містить хронологічний перелік дат, які відзначаються міжнародним суспільством, перелік найбільш важливих православних та народних свят, дат, які відзначаються в Україні як державні або професійні свята, ювілейних дат видатних історичних постатей та визначних діячів сучасності, а також найбільш значущих знаменних дат у галузі культури, науки, техніки, літератури та мистецтва.

Видання за змістом охоплює весь 2011 рік. Структурно календар поділено за місяцями, а події, що не мають конкретного датування, увійшли до розділу «Дати року». Окремо виділено розділ «Ювілеї художніх творів».

До календаря увійшло більше ніж 1000 дат. Видання має алфавітно-предметний покажчик.

Добір матеріалу до календаря закінчено 30 серпня 2010 року. Дати надані за друкованими та електронними джерелами. Перелік Інтернет-сайтів, використаних при добірці матеріалу, наведено у розділі «Список Інтернет-сайтів, використаних при опрацюванні матеріалів до «Календаря знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік».

«Календар знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік» має за мету поширити серед загалу знання щодо світової та української культурної спадщини. З огляду на це, ювілейні дати видатних історичних постатей і сучасників, ювілеї визначних подій та явищ супроводжуються тематичними, фактографічними та статистичними довідками, найвизначніші православні та народні свята охарактеризовані народними обрядодіями. Деякі свята, що відзначаються міжнародним суспільством, також супроводжуються довідками.

Видання стане у пригоді бібліотекарям, викладачам, учителям, журналістам та студентам, які у своїй діяльності або навчанні потребують інформації про ту чи іншу подію, а також всім, хто цікавиться величезним надбанням української національної культури та світової культурної спадщини. Матеріали календаря допоможуть у відзначенні пам’ятних дат, оформленні книжкових виставок, проведенні масових заходів та переглядів літератури, виконанні фактографічних довідок, складанні бібліографічних списків, розширенні власного світогляду та обізнаності.

Доповненням до даного покажчика служить щорічний бібліографічний покажчик «Моє Придніпров’я», який містить інформацію про знаменні дати і події на Дніпропетровщині (краєзнавчий відділ Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки, пр. К. Маркса, 18, тел. 47-45-36, 47-45-37).


При виявленні помилок у датах та фактографії зауваження просимо надсилати за адресою:

м. Дніпропетровськ, вул. Ю. Савченка, 10,

відділ наукової інформації та бібліографії

або телефонувати укладачам календаря за номером (0562) 42-67-75.E-mail: bibliograf@libr.dp.ua

Дати року
Вміння заощаджувати мудрість – наймудріше вміння.

Євген Ященко
Жизнь – это почти непрерывная цепь собственных открытий.

Герхарт Гауптман

2011 — Міжнародний рік лісів. Проголошено Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/61/193.

2011 — Міжнародний рік осіб африканського походження. Проголошено Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/64/169.

2011 — Міжнародний рік молоді: діалог та взаєморозуміння (12 серпня 2010 року — 11 серпня 2011 року). Проголошено Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/64/134.

2011 — Міжнародний рік хімії. Проголошено Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/63/209.

2011 — Рік Української Першокниги. Проголошено постановою Верховної Ради України № 2175 від 12.05.2010 р. «Про відзначення на державному рівні 450-ї річниці Пересопницького Євангелія».
*************

2395 років від дня народження Аристотеля, давньогрецького мислителя-енциклопедиста, філософа і логіка, засновника класичної (формальної) логіки, автора більш ніж 150 праць і трактатів з різних галузей знань. Помер у 322 р. до н.е. Довідка: Аристотелем були закладені основи біології, фізики, етики, логіки, психології, соціології.

1310 років від народження Лі Бо (варіанти ім’я – Лі Бай або Лі Тай-бо), китайського поета, найбільш шанованого поета в історії китайської літератури, нагородженого титулом «Безсмертний поет», автора 1100 творів (у тому числі 900 поезій). Помер у 762 році. Довідка: Російською мовою Лі Бо перекладали А. Ахматова, М. Гумільов; українською – Л.С. Первомай-ський, Г. Турков, Б. Рифтін.

1035 років від народження Ідзумі Сікібу, японської письменниці, поетеси та прозаїка, однієї з «тридцяти шести безсмертних поетів» Японії, авторки «Щоденника Ідзумі Сікібу», антології «Ідзумі Сікібу-сю» та близько 1,5 тис. віршів-танка.

1015 років від закінчення спорудження Десятинної церкви (повна назва Церква Успіння Пресвятої Богородиці Десятинна), першої кам’яної церкви Київської Русі. Спорудження почалося у 991 році.

975 років від дня народження Феодосія (варіант імені – Теодосій) Печерського, письменника-полеміста, церковного діяча, автора більш ніж 10 творів-повчань. Помер 3 травня 1074 року.

965 років від початку переписування Євангелія дияконом Григорієм для новгородського посадника Остромира (Остромирове Євангеліє). Завершено переписування у 1057 році.

960 років літописної згадки про заснування Печерського монастиря під Києвом (нині – Києво-Печерська лавра). Довідка: Монастир засновано монахом Антонієм як печерний монастир біля літньої княжої резиденції Берестове поблизу Києва. Співзасновником вважається один із перших учнів Антонія – Теодосій (згодом – Печерський). Першим ігуменом монастиря став преподобний Варлаам Печерський, колишній боярин. Впродовж століть монастир був центром місіонерства та просвітництва. В 1058 р., преподобний Варлаам побудував над печерою дерев'яну цер­кву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. З 1592 по 1688 рр. був ставропігією Константинопольського патріарха, з 1688 року – Московського патріарха, з 1786 – Київського митрополита. У 1688 р. отримав статус лаври. У 1930 р. монастир було закрито, натомість створено Всеукраїнське музейне містечко. В період німецької окупації (у 1941 р.) монастир було відкрито, проте знову закрито у 1960 р. радянською владою. Монаше життя відроджено у 1988 р. В Ближніх і Дальніх печерах лаври покояться нетлінні мощі святих отців києво-печерських. Сьогодні на території Верхньої Лаври діє музейний комплекс «Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник». На території Нижньої Лаври діє монастир Української православної церкви (Московського патріархату) «Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра», а також знаходиться резиденція Митрополита Київського і всієї України – предстоятеля УПЦ (МП). Трапезний храм Києво-Печерської лаври в ім'я святих Антонія і Теодосія де-факто є кафедральним собором Української православної церкви (Московського патріархату), адже у ньому звершує богослужіння предстоятель Церкви митрополит Володимир.

955 років від дня народження Нестора-літописця, автора «Повісті минулих літ», «Житія Феодосія, ігумена Печерського», «Житія Бориса і Гліба». Помер у 1114 (можливо – у 1116) році.

935 років від укладення дияконом Іоаном «Ізборника» (варіант назви – «Ізборник Святослава»), який містить уривки з релігійних текстів та житійної літератури. Довідка: Ізборник 1076 р. містить статті релігійно-морального характеру. Містить твори церковно-релігійного характеру, матеріали з граматики, поетики, риторики; стверджує користь знань і читання книжок.

915 років від першої згадки в Лаврентіївському списку «Повісті минулих літ» «Повчання дітям» Володимира Мономаха, визначної пам’ятки літератури Київської Русі. Довідка: Точної дати написання «Повчання» не встановлено, ймовірно це 1117 рік. Вперше текст «Повчання» Володимира Мономаха був опублікований графом О. Мусіним-Пушкіним 1793 р.

870 років від дня народження Нізамі Гянджеві Абу Мухамеда Ільяс ібн-Юсуфа, класика персидської поезії, мислителя, одного з найвидатніших поетів середньовічного Сходу, автора збірки поем «П'ятериця» («Хамсе»), яка складається з поем «Скарбниця таємниць», «Хосров та Ширин», «Лейлі та Меджнун», «Сім красунь», «Іскандер Наме», збірки лірики «Діван». Помер 1203 року.

810 років від дня народження Данила Романовича (Галицького), князя Галицько-Волинського і Великого князя Київського (1240 р.), короля Русі (1253 р.). Помер у 1264 році. Довідка: Данило Романович – син князя Романа Мстиславича з династії Рюриковичів. Сприяв розвитку міст, залучаючи туди ремісників і купців. За його правління були побудовані Холм, Львів, Кременець, Данилів, Стіжок, відновлений Дорогочин. Переніс столицю Галицько-Волинського князівства з Галича до Холма.

755 років першої літописної згадки про місто Львів. Довідка: Згадка міститься у Галицько-Волинському літописі і фігурує в контексті опису пожежі в столиці Галицько-Волинської держави – Холмі. Назва «Львів» дана місту на честь князя Лева Даниловича, сина засновника Львова Данила Галицького. Протягом своєї історії Львів жодного разу не змінював назви. Патроном і покровителем Львова є святий Юрій Змієборець. Де-факто девізом Львова сьогодні є гасло: «Львів відкритий для світу», адже воно зображене на логотипі міста. Львів розташований у центральній частині Львівської області, між Яворівським, Жовківським та Пустомитівським районами, у східноєвропейському часовому поясі, на 24 меридіані; місцевий час відрізняється від поясного на 24 хвилини. Площа Львова складає близько 180 км².

625 років від народження Донателло (повне справжнє ім'я Донато ді Нікколо ді Бетто Барді), італійського скульптора епохи Відродження, основоположника індивідуалізованого скульптурного портрету. Помер 13 грудня 1466 року.

610 років з часу переписування у селі Королеві (Закарпаття) Євангелія (Королевське Євангеліє), видатної пам’ятки українського письменства. Довідка: Королевське Євангеліє написане на 176 аркушах, прикрашене мініатюрами, заставками та ініціалами; є визначною пам'яткою українського письменства. Зберігається в Закарпатському краєзнавчому музеї (м. Ужгород).

610 років від дня народження Миколи Кузанського (справжнє ім’я – Микола Кребс), німецького філософа, юриста, математика, церковно-політичного та державного діяча, одного з найвидатніших мислителів ХV століття. Помер 11 серпня 1464 року. Довідка: Кузанський був одним з перших творців нового сучасного способу мислення, що почав формуватися на межі Середньовіччя та Ренесансу. З його ім'ям пов'язані також важливі натурфілософські уявлення про рух Землі, які не привертали уваги його сучасників, але були оцінені пізніше, в століття Коперника.

590 років видачі першого в історії патенту. Патент було видано міською управою Флоренції видатному архітектору, скульптору та вченому Філіппу Брунеллескі на винахід корабельного поворотного крану. Довідка: Термін «патент» походить від латинського слова «patere», що означає «класти на огляд» (тобто – робити доступним для широкого загалу), а також від словосполучення «letters patent», що у середньовіччі означало документ, виданий монархом або урядом на засвідчення того, що певна особа чи підприємство мають виключні права або монополію на певний вид діяльності. Патент діє на території тієї держави, яка його видала. Патент може бути виданий на ім'я автора або іншої фізичної чи юридичної особи (за умови їх згоди).

535 років від народження Джорджоне (повне ім'я – Джорджоне Барбареллі да Кастельфранко), італійського художника венеціанської школи живопису, одного із засновників мистецтва Високого Відродження в Італії, який у своїй творчості першим відійшов від канонів церковного мистецтва і надав своїм картинам світського змісту, автора картин «Юдиф», «Венера заснула», «Буря» та інших. Помер 25 жовтня 1510 року.

520 років від видання Швайпольтом Фіолем перших кириличних книг: Часослова, Октоїха, Тріоді пісної і Тріоді кольорової. Довідка: Книги Фіоля були поширені на території сучасної України ще в 20-их роках XVII ст. Збереглося 79 примірників видань Фіоля.

455 років від спорудження Д. Вишневецьким на острові Мала Хортиця оборонного замку – «Хортицького замку». Довідка: Деревоземляний острог, відомий в джерелах як «хортицький замок», проіснував до 1557 р. – турецько-татарське військо після довгої осади захопило та зруйнувало його.

435 років від часу першої появи геральдичного, тобто гербового образу козака з мушкетом, який згідно з нині діючою Конституцією України повинен бути елементом Великого герба України. Довідка: За легендою у 1576 р. польський король Стефан Баторій дарував гетьманові печатку із зображенням козака з рушницею (мушкетом). Це зображення використовувалося всіма подальшими гетьманами (окрім Івана Виговського, що використав на печатці свій герб).

430 років видання Іваном Федоровим в Острозі Біблії (Острозька Біблія), першого повного видання церковнослов’янською мовою всіх книг Святого Письма, яке отримало назву «Острозька Біблія». Довідка: Видання, надруковане на 628 сторінках з численними заставками, кінцівками та ініціалами, є досконалим зразком друкарського мистецтва України кінця ХVІ ст. Наклад видання – близько 1500 примірників. До нашого часу збереглося 350 примірників.

410 років від дня народження Грасіана-і-Моралеса Бальтасара, іспанського письменника, філософа-мораліста, теоретика літератури, найвизначнішого представника літератури бароко, автора праць «Герой», «Політик», «Розсудливий», «Дотепний, або Мистецтво витонченого розуму», «Ужитковий оракул, або Мистецтво бути розсудливим». Помер 6 грудня 1658 року. Довідка: Бальтасар увів у вжиток термін «смак».

365 років від народження Івана Ілліча Скоропадського, гетьмана Лівобережної України (17081722 рр.). Помер 14 липня 1722 року.

360 років від народження Іоанна Максимовича, письменника, церковного і культурно-освітнього діяча. Помер у 1751 році.

310 років від заснування Єльського університету, найстарішого та одного з найпрестижніших американських та світових університетів, розташованого у м. Нью-Хейвен (штат Коннектикут, США). Довідка: До Єльського університету входять 12 підрозділів: Єльський коледж, чотирирічна освіта якого закінчується отриманням ступеня бакалавра; аспірантура за різними спеціальностями (точні, природничі та гуманітарні науки) та 10 професійних факультетів. У ньому навчаються 11 тисяч студентів з 50 штатів Америки та більше ніж 110 країн світу. Професорсько-викладацький штат університету складається з 2 тисяч осіб. У загальному та спеціалізованому фондах бібліотеки Єля налічується 11 мільйонів одиниць зберігання. Це третя за величиною бібліотека США та друга у світі серед університетських бібліотек. Університет належить до групи елітних американських університетів, так званої «Ліги плюща«.

300 років від заснування Олешківської Січі, територіально-військової організації запорозьких козаків України у пониззі на лівому березі Дніпра на території володінь Кримського ханства. Олешківська Січ проіснувала до 1734 р., коли козаки переселилися з турецьких володінь в українські землі і заснували Нову Січ. Довідка: Січ являла собою правильний чотирикутник з ровами та валами заввишки 1,5 метри, з редутами по кутах та брамою з північного боку. У центрі розташовувалися курені-напівземлянки (вони досліджувалися археологами у 1990-2003 рр.). На захід від коша стояла церква Покрови Пресвятої Богородиці, зроблена з очерету, біля якої був цвинтар і криниця, де ніколи не замерзала вода.

290 років від народження Даниїла (у чернецтві – Давид) Нащинського, українського освітнього діяча, перекладача з латинської і німецької мов, який здійснив переклади творів Феофана Прокоповича на іноземні мови, професора та ректора Київської академії. Помер 16 травня 1793 року.

275 років від народження Захарія Голубовського (справжнє ім’я та прізвище – Зиновій Петрович Голубничий), українського живописця, одного з останніх представників українського бароко, керівника Лаврської іконописної майстерні. Помер 25 грудня 1810 року. Довідка: Венедикт Свідерський і Захарій Голубовський – автори перших романтичних творів українського малярства.

260 років утворенню у місті Глухів гетьманом К. Розумовським придворного театру.

260 років від дня народження Дмитра Степановича Бортнянського, українського і російського композитора, хорового диригента та музичного педагога, співака, автора концертів, літургій, опер, симфоній, квінтетів, квартетів, сонат, пісень та ін. Помер 10 жовтня 1825 року. Довідка: Д. Бортнянський створив новий тип хорового концерту. Музична спадщина Бортнянського величезна. Він написав 35 чотириголосних хорових концертів для різних складів, які називалися в його час псалмами, 10 двохорових концертів, 14 чотириголосних концертів «Тебе, Бога, хвалимо», 29 окремих літургійних співів, триголосну літургію, духовні твори для жіночого хору з рефреном мішаного хору, обробки давніх церковних київських та болгарських наспівів та багато іншого. Церковно-вокальний стиль Бортнянського є вершиною тогочасного мистецтва. Творами Бортнянського захоплювалися Берліоз та Л. ван Бетховен.

245 років від винаходу англійським хіміком Генрі Кавенішем водню.

235 років від народження Гаврила Матвійовича Головні, українського співака (бас), знавця та пропагандиста партесного співу, автора Ірмологія (про Київський розспів), який містить «Начало познанія нот ірмолойного простаго пінія». Помер 22 грудня 1786 року.

230 років від дня народження Павла Йосиповича Ярковського, українського книгознавця та бібліографа, завідуючого бібліотекою Київського університету, одного з піонерів українського бібліографознавства. Помер 24 травня 1845 року.

215 років від початку створення в маєтку Потоцьких (Умань) декоративно-пейзажного парку «Софіївка» (нині – Національний дендрологічний парк «Софіївка» – науково-дослідний інститут Національної академії наук України). Створення завершено у 1805 році. Довідка: Парк заснований власником міста Умані, польським магнатом Станіславом Щенсним (Феліксом) Потоцьким, названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької і подарований їй до дня іменин у травні 1802 року. Нині тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих та екзотичних), серед них 1994 таксони, з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав'янистих рослин, у тому числі 25 таксонів ліщини, 24 – буків, 41 – ялин, 44 – ялівці, 100 – ліан, 320 – троянд, 57 – рододендронів, 376 – ґрунтопокривних та 98 – квіткових рослин. Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області, обабіч ріки Кам'янка, за адресою: вулиця Київська, 12-а. Площа парку 179,2 га. Щорічно його відвідують близько 500 тисяч людей.

190 років від того, як англійський вчений Майкл Фарадей винайшов електричний двигун.

185 років від того дня, коли французький винахідник Жозеф Нісефор Ньєпс з вікна своєї майстерні за допомогою камери-обскури зробив перший у світі фотографічний знімок та закріпив його. Довідка: Знімок зберігся до сьогодні.

180 років від дня народження Олександра Йосиповича Бернардацці, українського та російського архітектора, автора багатьох відомих споруд у Кишиневі та Одесі. Помер 26 серпня 1907 року.

155 років від дня народження Григорія Андрійовича Ашкаренка, українського актора, антрепренера та драматурга, організатора російсько-української професійної трупи (1880-1882 рр.), автора п’єс «Рідна мати гірше мачухи», «Оказія з сотником Яремою» та ін. Помер 23 березня 1922 року.

150 років від того, як британський фізик Дж. К. Максвелл винайшов кольорову фотографію.

150 років від того, як Т.Г. Шевченко видав «Букварь южнорусскій» – книжечку, укладену і видану його коштом для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безплатних недільних школах. Довідка: Буквар містить абетку друкованих і рукописних літер, традиційні тексти для читання по складах, поетові переспіви окремих Псалмів Давидових, п'ять щоденних молитов, цифри й таблицю множення до 100. Другу половину книжечки займають думи про Олексія Поповича, про Марусю Богуславку, а також 13 народних прислів'їв.

140 років від початку масової селянської еміграції із Закарпаття до країн Північної та Південної Америки.

135 років від виходу «Емського акта», яким було заборонено ввіз українських книжок і брошур із-за кордону, друкування українських творів і перекладів у Російській імперії, українські сценічні вистави і читання, тексти нотних записів.

135 років відтоді, як американець Александер Грейам Белл одержав патент на перший, практично придатний телефон. Довідка: Випадковість при роботі над телеграфом допомогла Белу відкрити явище, яке допомогло йому винайти телефон: коли помічник Бела витягував пластинку з пристрою, що передає, в приймачі Белл почув деренчання. З'ясувалося, що пластинка замикала і розмикала електричний ланцюг. Белл звернув на це явище пильну увагу. Через декілька днів перший апарат – невелика мембрана з барабанної шкіри з сигнальним ріжком для посилення звуку – був зроблений. Так був створений родоначальник всіх телефонних апаратів. Через декілька років, телефон перетворився на масовий засіб зв'язку.

125 років від появи у США першого у світі телефонного автовідповідача.

120 років першої електропередачі трифазного струму на велику відстань російським електротехніком Михайлом Доливо-Добровольським.

115 років від відкриття Антуаном Анрі Беккерелем радіоактивності.

115 років від появи перших кольорових кінофільмів, коли кіноплівка розмальовувалась вручну.

115 років від появи перших спецефектів у художньому кінематографі.

110 років відтоді, як братами М. та Є. Вернерами було сконструйовано двоколісний мотоцикл сучасної комплектації (двигун у центрі спеціально сконструйованої рами, а не простий, велосипедної конструкції, як це було прийнято раніше).

110 років відтоді, як вперше в світі у США (м. Нью-Йорк) було застосовано автомобільні номери. Довідка: Спочатку автомобільних номерів не існувало. Потім кожний, хто мав автівку, повинен був їх виготовити власноруч. У Німеччині був уведений в обіг шрифт, який отримав назву такого, який запобігає фальсифікації. Він сконструйований таким чином, щоб літеру O неможливо було перетворити на Q, і навпаки; немає можливості додати штрих до P таким чином, щоб літера виглядала як R.

110 років відтоді, як англієць Френк Хорнбі винайшов гру «Конструктор».

105 років введенню індексу «IQ» (англ. IQ – intelligence quotient) як коефіцієнта інтелектуального розвитку. Довідка: IQ – кількісна оцінка рівня інтелекту людини: рівень інтелекту відносно рівня інтелекту середньостатистичної людини такого ж віку. Тести IQ розраховані на оцінку розумових здібностей, а не рівня знань (ерудиції). Коефіцієнт інтелекту є намаганням оцінити Фактор загального інтелекту (g).

105 років відтоді, як німецький мікробіолог Август Вассерман винайшов методику діагностики сифілісу («реакція Вассермана»).

100 років створенню Глібом Котельниковим першого авіаційного ранцевого парашуту, який розкривався за допомогою витяжного кільця. Довідка: Парашут Котельникова був компактний. Його купол виготовлений з шовку, стропи розділялися на 2 групи і кріпилися до плечових обхватів підвісної системи. Купол і стропи укладалися в дерев'яний, а пізніше алюмінієвий ранець. У 1912 р. Котельников перший запатентував парашутний ранець.

90 років від того, як канадський фізіолог Фредерік Бантінг та його колеги виділили гормон підшлункової залози – інсулін, який почав застосовуватися для лікування діабету.

90 років від того, коли з’явилися відомі парфуми «Chanel № 5» («Шанель №5») винайдені Ернестом Бо для будинку моди Шанель. Довідка: Шанель виступила новатором, запропонувавши жінкам перший синтезований парфум, що не повторює запах якоїсь однієї квітки.

85 років створенню Національної опери України імені Тараса Шевченка. Довідка: Постійна оперна трупа була організована у Києві в 1867 р. і стала однією з кращих в Україні. В часи Української Держави київська опера називалася як Український театр драми та опери. З приходом радянської влади у 1919 р. театр було націоналізовано і названо «Державним оперним театром ім. К. Лібкнехта», з 1926 – Київська державна академічна українська опера (постановки йшли українською мовою), а в 1934 р., з поверненням Києву статусу столиці, – Академічний театр опери і балету УРСР. У 1939 р. театрові було присвоєно ім'я Тараса Шевченка.

85 років від початку видання Великої радянської енциклопедії (рос. мовою – Большая советская энциклопедия, (БСЭ)), найвідомішої та найповнішої енциклопедії, що видавалася в СРСР видавництвом «Советская энциклопедия». Довідка: Перше видання складалося з 65 томів і додаткового тому без номера – «СССР». Закінчене видання у 1947 р. Головний редактор (до 1941 р.) – академік О. Ю. Шмідт. Обсяг складав 4400 авторських аркушів, наклад – 50–70 тис. примірників. Містить близько 65 тис. статей, 12 тис. ілюстрацій і понад 1000 карт.

85 років від початку застосування герметичного пиловологонепроникного корпусу у наручних годинниках.

80 років створенню Української студії хронікально-документальних фільмів.

80 років застосування протиударних приладів у кишенькових годинниках.

75 років від появи у Франції перших у світі телефонних годинників, які «розмовляють».

75 років від початку транслювання Британською радіопередавальною корпорацією «Бі-Бі-Сі» та американською компанією «Ен-Бі-Сі» (Нью-Йорк) перших чорно-білих телевізійних передач.

65 років від того, як американський винахідник Персі Спенсер отримав патент на виготовлення мікрохвильової печі. Довідка: Перша мікрохвильова піч була побудована фірмою «Raytheon» і була призначена для швидкого промислового приготування їжі. Її висота приблизно дорівнювала людському зросту, маса - 340 кг, потужність - 3 кВт, що приблизно в два рази більше від потужності сучасної побутової НВЧ-печі. Коштувала ця піч близько 3000 доларів США. Вона використовувалася, в основному, в солдатських їдальнях і столових військових госпіталів.

65 років від заснування корпорації Касіо (Casio Computer Co., Ltd.), японського виробника електронних пристроїв, яка вперше у світі (1957 р.) випустила повністю електронний калькулятор (Модель 14-А). Довідка: Касіо – найбільш відомий виробник калькуляторів, аудіоустаткування, КПК, фотокамер, музичних інструментів і наручних годинників.

55 років від винаходу відеострічки.

Каталог: projects -> 2010
projects -> Ситник Петр Федорович [Текст] // Художники Днепропетровщины: Биобиблиограф справочник
projects -> Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека дніпропетровщина у полум’ї війни
projects -> Тевяшов Василий Александрович // Художники Днепропетровщины: Биобиблиограф справочник
projects -> Дніпропетровськ 2005 Ліна Костенко
projects -> Бібліотека моє придніпров’я календар пам’ятних дат області на 2007 рік
projects -> Дніпропетровська
projects -> Сiчень 1 січня – 95 років тому (1919 р.) у м. Катеринославі народився Ігор Петрович Владіміров, видатний театральний режисер І педагог, актор театру І кіно, народний артист СРСР. Ігор Владіміров
2010 -> Наукова бібліотека календар знаменних та пам’ятних дат на 2010 рік дніпропетровськ  2009


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16

Схожі:

Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconНаукова бібліотека календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2011 рік
Календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2011 рік / Сумська обл універс наук б-ка; упоряд. О. К. Линник. – Суми, 2010. – 54...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconЗнаменних та пам’ятних дат на 2012 рік дніпропетровськ  2011
Україні як державні або професійні свята, ювілейних дат видатних історичних постатей та визначних діячів сучасності, найбільш значущих...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconКалендар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2010 рік
Календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2010 рік / Сумська обл універс наук б-ка; упоряд. О. К. Линник. – Суми, 2009. – 46...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconНаукова бібліотека календар знаменних та пам’ятних дат на 2010 рік дніпропетровськ  2009
Україні як державні чи професійні свята, перелік ювілейних дат видатних історичних постатей та визначних діячів сучасності, перелік...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconЗнаменних і пам’ятних дат на 0 рік Дніпропетровськ
Україні як державні чи професійні свята, найбільш значущих знаменних дат в галузі літератури та мистецтва
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconІ пам’ятних дат Сумщини на 2014 рік
«Календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на… рік» бібліотека видає з початку 60-х років ХХ століття
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconІ пам’ятних дат Сумщини на 2017 рік
Календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2017 рік / Сумська обл універс наук б-ка; упоряд. О. К. Линник. – Суми, 2016. – 61...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconІ пам’ятних дат Сумщини на 2016 рік
Календар знаменних І пам’ятних дат Сумщини на 2015 рік / Сумська обл універс наук б-ка; упоряд. О. К. Линник. – Суми, 2015. – 74...
Знаменних та пам’ятних дат на 2011 рік дніпропетровськ  2010 iconКалендар знаменних І пам'ятних дат Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка на 2011 рікБаза даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка