1. ПередмоваСкачати 311,06 Kb.
Дата конвертації10.10.2017
Розмір311,06 Kb.


ЗМІСТ

1. Передмова …………………………………………………………………......


3

2. Театралізована вистава "Синичка та її друзі" ……………………………....


4-16

3. Театралізована вистава "Хризантема – квітка Сходу".……………………..


17-24

4. Театралізована вистава "Пані Мурка"……………………………………...


25-37

5. Список використаної літератури……………………………………………..


38


ПЕРЕДМОВА

Багатогранною є позакласна робота з біології. Використання різних форм і методів роботи робить її цікавою і привабливою для учнів. Інтелектуальні ігри, екологічні проекти, екскурсії, конкурси, свята на природоохоронну тематику формують в учнів бажання знати природу і ділитися своїми знаннями з іншими.

В 2011/2012 навчальному році в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Казавчин Гайворонського району Кіровоградської області було створено екологічний театр "Жайвір", акторами якого є учні 6-7 класів.

На першому зібранні вчитель біології та учні домовились, що виступи будуть нести цікаву інформацію і викликати посмішку і сміх у глядачів. За два роки акторами шкільного театру поставлено шість театралізованих вистав. Найбільш цікавими для учнів стали "Хризантема – квітка Сходу" (приурочена шкільному святу квітів), "Синиця та її друзі" (до свята зимуючих птахів), "Пані Мурка"( до Всесвітнього дня кішок).

Головними дійовими особами п’єс є літературні та казкові герої, які розповідають про особливості живих об’єктів: рослин і тварин.

Сценарії вистав складено так, щоб кожен "актор" отримав роль і зумів її добре зіграти. Костюми і реквізити готуються до кожної вистави разом з вчителем та учнями. На вистави запрошуються всі учні школи, вчителі, батьки.

Толерантні взаємовідносини, усвідомлення власної значущості, позитивна оцінка діяльності зі сторони глядачів сприяє комфортним умовам для творчого розвитку кожної особистості, її індивідуальних здібностей, а також задоволення її потреб та запитів.

Залучення школярів до театральної діяльності є неоціненним з огляду на становлення особистості, формування її культурної, соціальної, громадянської компетентності, ефективним шляхом духовно-морального та естетичного виховання. Адже театральна творчість сприяє формуванню спостережливості й уважного ставлення до навколишнього світу, людей, готовності до співпраці.Театралізована вистава, приурочена до свята зимуючих птахів

Тема: "Синичка та її друзі"

Мета: ………………………………………….

Дійові особи: Ведучий І, Ведучий ІІ, Баба Яга, Кощій, Дід, Баба, Внучка,

Змій Горинич, Попелюшка, Котигорошко, Пан Коцький, Листоноша Пєчкін, Україночка


Хід вистави.
Ведучий І. Наша українська земля протягом року кілька разів змінює свої кольори. Весною вона - зелена, влітку – яскраво-барвиста, восени – золотаво-жовта, а зараз, взимку - біла.

Ведучий ІІ. Надворі тріщить мороз, сніг покривалом лежить на дорогах, деревах, кущах. В цих володіннях Снігової Королеви ми можемо почути цвірінчання, цінькання, каркання птахів і побачити, як вони перелітають з дерева на дерево.

На роботу, як на свято,

Гарно вбралась в жовті лати,

Краватку чорну й капелюх,

Рябенький зверху ще й кожух.

Як лиш забачить її муха,

Чи ґедзь, чи жук – біжать щодуху

Та не втечуть – для них біда,

Наздожене їх скрізь вона.

Корисний дуже цей-бо птах

В садку шкідливих знищує комах.

Маленька пташка добра, як сестричка,

А звемо ми її …(синичка). (Лукіянчук Л.В.)

Ведучий І. Актори шкільного екологічного театру "Жайвір" запрошують вас на свято "Синичка та її друзі".

(виходить Баба Яга)Баба-Яга. Як я замерзла, повні чоботи снігу набрала. Всі дороги, поля, городи замела снігом Хурделиця. Доки дійшли, то довелося по коліна в снігу брьохкатися. Правда, Кощію? О, а де це він? Кощію! (звертається до дітей) Давайте разом гукнемо! (гукають) Кощію!

Кощій. Ой, іду-іду! Загруз у сніг по пояс. Думав, що вже мені кінець. Що та Зима собі думає? Хіба можна над нами, казковими героями, так знущатися? Подивіться на мене: руки заклякли, губи сині, ніг не чую. І це я, гроза казок… Добре, що хоч в школі тепло.

Баба-Яга. Ну досить, досить. Розплакався. Подивися як багато дітей зібралося.

Кощій. Мабуть, мороз перечікують.

Баба-Яга. Мабуть.

Кощій. Добрий день, любі діти…

Баба-Яга. Чого це ви тут сидите?

Кощій. А куди ж їм іти по такому снігу? Ще замерзнуть. Уроки в них на сьогодні закінчились, то вони тут пересидять до завтра і знову за парти. Правда діти?

(Відповіді дітей)Баба-Яга. Свято у вас? Як ви кажете? Синичка та її друзі? Кощію, це ж наше свято! Бачиш: "Синичка та її друзі". Ми ж друзі синичкам?

Кощій. Аякже. Не вірите? А ось дивіться. Всіх своїх друзів я ношу з собою.

Баба-Яга. Цікаво, цікаво. Тобі не важко?

Кощій. Не важко, бо це тільки фотографії моїх друзів. От ти можеш впізнати Синичку на цих світлинах? (показує фото птахів)

Баба-Яга. Я можу, а чи ці малюки зможуть?

(За бажанням виходять три учні, які знаходять фото синички і по черзі називають інших птахів. При потребі Кощій допомагає.)Кощій. Молодці ! Вірно відповіли! Можна ми зостанемось на вашому святі?

Ведуча ІІ. Запрошуємо вас, сідайте.

Ведучий І .А хто це йду до нас?

Ведучий ІІ. (звертається до дітей) З якої казки ці слова: " Пішов дід на город – гуп-гуп, взяв ріпку за зелений чуб…"? (відповіді дітей) Так, це дід з казки "Ріпка".

Ведучий І. Чи не на полювання ви ходили до лісу?

Дід. Що ви, діти! Я кожну велику і дрібну звірину шаную. А в ліс ходив калини назбирати від простуди. То там таке робиться! Всі дерева снігом замело, все біле-біле. Нічим пташині й поживитися. (до дітей) Діти, чи знаєте ви, що пташкам страшніше: холод чи голод? (відповіді дітей) Так, пташки більше бояться голоду, ніж холоду.(Заходить Баба з Внучкою)

Баба. Якось треба їм допомогти. Люблять птахи насіння різних бур’янів: щиру, кропиви, лободи…Але ми за літніми клопотами не заготовили цього корму.

Дід. А ви діти не збирали насіння щиру, лободи, пирію, кропиви? (відповіді дітей) Що ж робити?

Внучка . А давайте візьмемо трохи пшениці, трохи жита, перетертих сухарів і зробимо для лісових птахів їдальню.

Баба. Я чула, що синички люблять ласувати салом, тільки, щоб було воно несолоне.

Внучка. А я прочитала в журналі "Колосок", що "…ліпше не годувати салом… у природі такої їжі немає, для птахів вона шкідлива!"

Дід. Сала брати не будемо. Візьмемо тільки корисну для птахів їжу і -до лісу.

(виходять)Ведуча. До нас знову гість. Відгадайте хто це: "Дві ноги, три голови, а з рота полум’я". (заходить Змій Горинич – троє дітей під однією накидкою)

Змій Горинич. Що не впізнали? Це ж я ― Змій Горинич. Я теж люблю пташок. Вчора сів і думаю: "Намалюю портрет крилатої пташини, що так гарно співала мені весною, ширяла разом зі мною в повітрі". Ви, до речі, знаєте чому птахи вміють літати? ( Відповіді учнів: крила, пір’я, порожнисті кістки, відсутність зубів)

Ведуча. А де ж портрет пташки?

Змій-Горинич. Ось!

Ведучий ІІ. А що це за пташка?

Змій-Горинич. (з цікавістю крутить малюнок в руках). Що ж це руки намалювали? Всі три голови командують:одна голова хоче горобчика, друга -одуда, а третя-лелеку. От і вийшов такий малюнок.(роздивляється). Де ж тут верх, а де низ? Ага, ось так! Не знаю як зветься ця пташечка.

Ведучий І. Давайте, діти, допоможемо Змієві Гориничу впізнати цього диво-птаха.(Додаток І)

Змій-Горинич. Які розумні діти. І як все розібрали голова – одуда, тулуб – сороки, ноги – гусака. Чудо-діти! Прощавайте! Лечу далі, мене в казці чекають.

(заходить Попелюшка)Ведучий ІІ. Доброго дня, Попелюшко!.

Попелюшка. Друзі, ви впізнали мене? Ви знаєте, що мені в моїй казці довелося багато працювати, щоб догодити злій мачусі та сестрам.

Ведучий І. Так, ми пам’ятаємо! Дорослі люди працюють зараз 8 годин на добу, а тобі довелося з раннього ранку до пізнього вечора прати, шити, варити їжу.

Попелюшка. А ви знаєте, що птахи теж великі трудівники. Наприклад: граки працюють 17 годин; ластівки – 18 годин; стрижі – 19 годин; горихвістки – 20.

Ведучий ІІ. Вони майже не сплять. В добі 24 години, горихвістка працює 20 годин. Скільки відпочиває? (учні відповідають)

Попелюшка. Синиця 380 раз на добу приносить їжу своїм пташенятам; кропивник (волове очко) – 600 раз; горихвістка – 240 раз. За день вони знищують тисячі комах . Бережіть пташок!

Ведучий І.Ще один гість поспішає до нас на свято. Котигорошко!

Котигорошко. Друзі, ви пам’ятаєте в якій казці я живу? А назвіть моїх друзів по казці ( діти називають: Вернигора, Вернидуб). Мої друзі спритні, сильні, витривалі. Одним словом - рекордсмени. Сьогодні я хочу вам розповісти про птахів - рекордсменів (звертається до першокласника).

– От скільки буханок хліба ти можеш з’їсти за день?

(хлопчик відповідає)

- Поганенький у тебе апетит. Ось в птахів апетит! Якби вони були розміром з людину, то могли б з’їсти аж 40 хлібин.

(Звертається до іншого учня).

- А скільки кілометрів ти можеш пройти за день ?

(Учень відповідає).

- А от птах серпокрилок, полюючи на комах, пролітає за день сотні кілометрів.

- Який мороз ти можеш витримати, якщо добре одягнешся? (Відповіді дітей).

- Неймовірно, але дикі гуси витримують температуру -110° С.Ведучий ІІ. Дякуємо тобі, Котигорошку, за цікаві порівняння і запрошуємо на свято.

(за ширмою чути нявчання)Пан Коцький Добрий день, діти. Привіт Котигорошку! Впізнали мене? Я - пан Коцький. Як же я люблю поїсти! Та ви вже зрозуміли, що найбільше споживають їжі – птахи. Так сова з’їдає за місяць майже 130 мишей, а синички за день з’їдають стільки комах, скільки важать самі. От моя вага 5 кг, то це б я міг з’їсти 5 кг ковбаски.

(Чути стук у двері).Ведучий І. Хто там!

Листоноша Пєчкін. Це я, листоноша Пєчкін. Приніс вам телеграму.(До дітей) А ви читати вмієте? Краще я сам прочитаю.

Телеграма.

Учасникам свята "Синиця та її друзі" .

Дуже скучили за домівкою. Збираємось на Україну. Повідомте, чи є у вас комахи? Якщо немає, то телеграфуйте, ми затримаємось. Жайворонки.

Якась дивна телеграма. Чому вони запитують про комах?Ведуча. Діти, а хто з вас зрозумів, чому жайворонки запитують про комах? (Відповіді дітей).

Пєчкін. Тепер зрозумів. Нам потрібно послати телеграму і повідомити, що комахи ще не літають, тобто їжі нема. Вирушати додому ще рано.

Ведуча. Дякуємо тобі, Пєчкін.

Україночка.

Є багато прислів’їв і прикладок про птахів: Я буду починати, а ви закінчуйте.

Синиця – горобцю…(сестриця).

Індик хоч не співає, та …(багато думає).

З гармат по горобцях не…(стріляють).

Не ходи в воду за птицею, а в ліс за…(рибою).

Не роззявляй рота, бо…(ворона влетить).

Ні пава, ні…(ґава).

Пташка маленька, а та…(серце має).

Є люди, що й солов’я…(не люблять).

Сові сонце очі…(ріже).

Сорока сороці, ворона вороні, та й…(піде чутка).

Насміхався кулик з болота та й…(сам туди заліз).

Щебече, як соловейко, а кусає,…(як гадюка).

Кожна птаха своє гніздо…(хвалить).

Хвалила сова своїх дітей, що…(найкращі в світі).

Хвалилась синиця, що…(море запалить).

Журавель в небі, а ти йому вже…(ціну встановлюєш).

Не показуй пугачеві дзеркала, бо він і так знає,…(що гарний).

Сказано: велика птиця,…(як горобець).

Хоч би сова попід небом літала, то …(соколом не буде).

Не хотіла чапля рибок, а тепер…(їсть жаби).

Мала ворона, а великий…(кусок м’яса ковтає).

Куди орли літають, туди…(сороки не пускають).

Полохлива ворона й…(куща боїться).

Як боїшся горобців, то…(не сій проса).

Грак грака бачить …(здалека).

В своїм гнізді і ворона яструбові…(очі виколе).

(Заходить дівчинка, в одязі якої є елементи українського костюму).

Мудра дівчина. Друзі, я зійшла до вас зі сторінок української народної казка "Мудра дівчина" і хочу задати вам кілька цікавих запитань. Чи готові ви показати свої знання? Тоді слухайте. (Вікторина).

1. Де зимують птахи? Це цікавило людей здавна. Карл Лінней, писав: "Ластівка зиму перебуває під водою, але на весні вилітає на повітря". Дехто думав, що пташенята зариваються в намул, інші, що відлітають на Місяць або просто залазять у дупла і сплять там аж до весни.

По-справжньому вивчати пташині перельоти почали з 1890 року, коли датський учитель Х. Мортенсон винайшов спосіб позначати птахів, надіваючи їм на лапки цинкові кільця, які пізніше замінили на легкі алюмінієві. На маленькому кілечку багато не напишеш? Що писали на ньому? (На кожному кільці вибито серію, номер і місце кільцювання).

2. Існує така легенда. Княгиня Ольга, щоб помститися древлянам за смерть свого чоловіка Ігоря , підійшла до їх столиці м. Іскоростеня і сказала, що не буде чинити їм зла, якщо древляни дадуть викуп: одну пташку з заможного двору. Яких птахів вимагала Ольга?

(Горобця).

3. Птахи навесні невтомно співають. За один день зелений вівчарик може виконати 2340 пісень, а вівчарик-ковалик – 2860. Чому птахам в гарячу весняну днину так весело?

(Привернути увагу самички й попередити інших самців, що ця територія зайнята).

4. Кожна людина по-різному відчуває запахи. Не покладаючись на свій ніс, шахтарі брали в забій клітки з пташками. Ці птахи на вдивовижку гостро відчувають наявність у повітрі рудникового газу. Ще задовго до того, як його кількість стане небезпечною для людини, ці птахи непритомніють. До 1995 року в британському законодавстві була стаття про обов’язковість тримання їх в шахтах. Про яких птахів йде мова?

( Про канарейок. При збільшенні в повітрі рудникового газу (метану) вони переставали співати і непритомніли).

5. Звуки, схожі на бекання ягняти, цей птах створює хвостом. Піднявшись, він раптом стрімко падає до землі. Крила при цьому трохи складає, а хвіст розкриває. Розтинаючи повітря, пера починають вібрувати і з висоти линуть звуки, почувши які точно скажеш, який птах їх видає. Який?

(Бекас).

6. По-різному птахи можуть повідомляти про небезпеку. Як правило, це голосні звуки. Синиця трохи піднімає крила, крутить головою і шипить, як змія. А що робили гуси, які в результаті спасли Рим?

(Голосно гелготали і розбудили цим жителів Риму).

7. Пташенята цієї пташки мають оригінальний спосіб самозахисту. Коли до них наближається ворог, або коли доторкнутися до спини пташеняти, воно високо піднімає задню частину тіла і викидає в напрямку ворога смердючу зеленувату рідину. Дорослі пташки при появі ворога розплатуються на землі, підіймають догори дзьоб і стають схожі на ганчірку. Коли почуєш голос цього птаха, то можна подумати, що хтось дме у дудку.

(Одуд).

(Заходять Дід, Баба, Внучка).Внучка. Друзі, ми щойно з лісу, носили птахам гостинці. В нас в торбинці ще залишився корм. Давайте пригостимо пташок, які прилітають на шкільне подвір’я.
(Глядачі разом з героями вистави йдуть в шкільний сад, де розвішані годівнички і підсипають в них корм).

Допоміжні матеріали

ДОДАТОК 1. Птахи в фразеологізмах

Лебедина пісня.

Вислів ґрунтується на повір’ї, начебто лебеді співають перед смертю. Виник він ще в давнину, зустрічається в одній із байок Езопа (6 ст. до н.е.). Брем у "Житті тварин" свідчить, що лебідь перед смертю зітхає дуже мелодійно ("голос його нагадує приємний звук срібного дзвону") і що це могло послужити основою для крилатого вислову. Вживається у значенні: останній прояв таланту; ширше – останній вчинок у житті.


Одна ластівка весни не робить.

Вислів походить з байки Езопа, в якій розповідається про юнака, що розтратив батьківську спадщину. У нього залишився тільки один плащ, але й той він продав, побачивши ластівку – провісницю весни. Та вдарив мороз, ластівка загинула, а юнак з обуренням дорікав їй за те, що вона його обдурила (в деяких джерелах цей вислів вважають народним прислів’ям).Павичеве пір’я.

Вислів має зв'язок з байкою І.А. Крилова "Ворона", від якої походить і російський крилатий вислів "ворона в павлиньих перьях". В переносному значенні – те, чим намагаються прикрасити свої вчинки, власну особу.Фенікс.

Міф про фенікса виник в давній Аравії, а потім поширився в Єгипті і Греції. Існує кілька варіантів міфу. За одним з них, фенікс – орел з пір’ям вогненно-червоного та золотого кольорів – раз на 500 років прилітав у храм єгипетського бога сонця Ра. Там він спалював себе на вогнищі і знову молодим відроджувався з попелу. У переносному значенні фенікс – символ вічного оновлення, безсмертя.Синій птах.

Назва п’єси-казки (1908) бельгійського письменника М.Метерлінка (1862-1949). Синій птах – "Таємниця речей і щастя", якого шукають діти селянина-бідняка. Синій птах – символ невловимого щастя.


Птахи-синоптики (народний прогностик).

Якщо журавлі відлітають до Покрови, зима буде ранньою.

Одночасний приліт птахів зграями на дружну весну.

Ворони купаються ранньою весною на тривале тепло.

Якщо ранньою весною закувала зозуля, то морозів більше не буде.

Якщо птахи в’ють гнізда на сонячному боці дерева – літо буде холодним, а якщо в затінку - жарким.

Журавлі летять у вирій високо в небі – осінь тепла і довга.

Якщо пташки довго не відлітають, осінь буде довгою і теплою.

Рано замовкають сороки – осінь буде ранньою.

Ранній вирій птахів – холодна осінь.

Снігурі прилітають у грудні - зима передбачається сувора.

Зозуля кує на голому дереві – буде мороз.

Граки поводять себе неспокійно: зграями піднімаються вгору і стрімко падають вниз – на дощ.

Гуси сидять, заховавши голови під крила, - похолодає.

Якщо навесні соловей співає всю ніч – буде сонячна погода.

Якщо влітку горобці сидять набундючившись, то буде дощ.ДОДАТОК 2.

ДОДАТОК 3.

Пам’ятники птахам

На березі р. Вісконсін (США) створений меморіал, присвячений мандрівному голубу.

Пам'ятник горобцеві варто в м. Бостоні (США). Це знак подяки горобиної братії за те, що вона врятувала посіви і сади від навали гусені.

В Еквадорі існує пам'ятник колібрі.

У столиці Мексики, м. Мехіко, встановлено пам'ятник орлу.

Розпростер крила великий бронзовий орел - уособлення розуму, сили і безстрашності - прикрашає пам'ятник Н.М. Пржевальського. Пам'ятник встановлено біля могили вченого на березі озера Іссик-Куль (Киргизія). У дзьобі орла оливкова гілка, що символізує мирні завоювання науки, під кігтями птиці - карта Азії з маршрутами подорожей Н.М. Пржевальського.

Пам'ятник чайці є в Солт-Лейк-Сіті (США, шт. Юта). За переказами, цей птах врятувала від сарани урожай, який виростили перші поселенці - мормони (члени Церкви мормонів, заснованої в США в першій половині XIX ст.).

У Канаді в пам'ятнику увічнена поширена тут казарка канадська. Місцями цей птах перевершує за чисельністю всіх інших гусей.

Пам'ятник сизому селезневі з'явився в Казані (Республіка Татарстан) в 2005 р., в рік 1000-річчя міста, як пам'ять про виступи тут прославленого Федора Шаляпіна. Одна з пісень, які виконувалися співаком, називалася "Сизий селезень".

Лебідь став символом канадського міста Гранд-Прері (в провінції Альберта). Городяни встановили цієї красивої птиці пам'ятник: на постаменті - величезний білосніжний лебідь.ДОДАТОК 4.

журавли танец журавлей. пара аистов

Журавлі. Місто Барнаул Танець журавлів. Німеччина. Лелеки.Місто Барнаул.

Росія. Росія.

вороны петух из стокгольма

Ворони. Місто Гомель. Білорусь. Півень. Місто Стокгольм.

Швеція.
Орел. Пам'ятник Н.М. Пржевальського.

Берег озера Іссик-Куль. Киргизія.

соловей на филфаке

Соловей Місто Санкт-Петербург. Росія.Пам’ятник горобцеві. Скульптура орла.

Місто Барановичі. Місто Орел.

Білорусь. Росія.Театралізована вистава, приурочена шкільному святу квітів

Тема: "Хризантема – квітка Сходу"

Мета: ………………………………………….
Дійові особи:………………………………
Хід вистави.

Ведучий І. Хризантеми, хризантеми

Шепчуть тихо восени:

- Хоч і холод, ми цвітемо

І весняні бачим сни.Ведучий ІІ. Шановні друзі! Ми розпочинаємо наше Свято хризантем, на яке ми запросили батьків, казкових та літературних героїв. Давайте привітаємо наших гостей оплесками.

Ведучий II. А де ж казкові герої?

Ведучий І. Вони запізнюються, просили розпочинати без них.

Ведучий II. Понад сто видів хризантем відомі нині майже у всіх куточках світу. Більшість із них багаторічні. Цікаво, що перші згадки про ці квіти знайдено в китайській та японській літературі в І-ІІ столітті до нашої ери.

(За лаштунками чути звук мотора)Ведучий І. А ось і Баба Яга з Кощієм на вдосконаленій мітлі.

( Виїжджають Баба Яга і Кощій Безсмертний на мітлі, до якої приладнані кермо та панель приладів)Баба Яга. Кощію, гальмуй! Ми збилися з курсу!

Кощій. Та ні. Ми правильно летимо. Прилади ж не обманюють!

Баба Яга. Що мені твої прилади! Начіпляв залізяк і думаєш, що вони довезуть в потрібне місце! Подивись навкруги: скрізь хризантеми!

Кощій. Бачу. Тут дуже гарно.

Баба Яга. Отож! А їх батьківщина Японія, Корея, Китай.

Кощій. То й що?

Баба Яга. А те , що ми зараз в одній з цих країн. Повір мені - я вже не одну сотню років по світу мандрую.

Кощій. Прилади кажуть, що ми в Україні.

Баба Яга. (глузує) Прилади йому кажуть! Україна, Казавчинська школа - це наш кінцевий пункт. Так досить балакати. (дістає географічну карту) Шукай на карті місце, де ми приземлились.

Кощій. Ягусю, ти не перевтомилась? В тебе температури немає? Ти добре бачиш?( прикладає руку до лоба, проводить рукою перед очима)

Баба Яга. (сердито відводить його руку) До чого це ти ведеш?

Кощій. Ти вивіску на будівлі бачила?

Баба Яга. Ні, не бачила - ти ж летів, як реактивний.

Кощій. (гладить кермо) Ну так техніка ж.

Баба Яга . Так що за вивіска?

Кощій. А при вході було написано: "Україна. Загальноосвітня школа I- ІІІ ступенів..."!

Баба Яга. Та ти що!? То це ми вже на місці? А оце море хризантем... Де воно взялося?

Кощій. То ми ж запрошені на Свято хризантем.

Баба Яга. Оце диво так диво! (дивиться навкруги і помічає дітей) Доброго дня вам , діти. Вітаємо вас зі святом.

Ведуча II. Ми вас дуже раді бачити. (проводить їх до глядацької зали). Продовжимо наше свято.

Ведучий І. У Китаї хризантеми були символом мудрості. Її вирощували як священну рослину. В Японії цю квітку зображували на прапорах, найвищому ордені, державному гербі й монетах.

(збоку на сцені з’являються Знайко та Незнайко, слухають ведучих)Ведучий II. В Європу хризантему завезли з Японії в 1676 році.

Ведучий І. В Україні перші колекції хризантем можна було побачити в кінці 19 століття в Уманському дендропарку "Софіївка".

(ведучі помічають Знайка та Незнайка)Ведучий II. Запрошуємо до нас на свято.

Ведучий І. (до дітей) Це - Знайко, який все знає; а це - Незнайко, який хоче все знати.

Незнайко. Знайку, а тобі було відомо, що батьківщина цих чудових квітів Японія, Китай, Корея?

Знайко. Так, я це знав.

Незнайко. А я ні.

Знайко. Якщо ти будеш уважним на святі , то дізнаєшся багато цікавого про хризантеми.

Ведучий І. Проходьте, сідайте.

Ведучий II. На батьківщині хризантеми росли в дикій природі.

Ведучий І. Їх не треба було садити, поливати, доглядати.

Ведучий II. 2,5 тисячі років тому китайці окультурили хризантему і вивели перші сорти цієї квітучої рослини.

(Заходить Снігова королева та хлопчик Кай)Ведучий І. Заходьте, ми раді гостям.

Снігова королева. Як я люблю все біле і холодне: сніг, лід, дерева, які покриті інеєм. А знаєте чому? Я - Снігова королева. А сніг який? Білий!

(проходить і помічає квіти)

А де взялися тут ці яскраві квіти? (зневажливо) Червоні, жовті, рожеві! Порозставляли тут! Каю, ти бачиш? А ж очі печуть від цих кольорів!

Кай. Снігова королево, це ж хризантеми. А вони бувають (показує) жовті, як сонце; червоні, як маки; рожеві, як небо на світанку. Дивись вони є високорослі, середні та низькі. А квіти по величині: дрібненькі, середні, великі. Одні зацвітають у серпні - ранньоквітучі, другі - у вересні, жовтні - середні, а пізні квітнуть в листопаді.

Снігова королева (сердито) Я їх поквітую! (бере телефон) Алло! Небеса? Служба погоди? Це - Снігова королева. Замовляю на завтра холод і заметіль.

(до карти України виходить Микола – телеведучий програми "Прогноз погоди")Микола. В ефірі - Миколина погода. Взавтра по всій Україні слід очікувати морозу та снігу. Хочу заспокоїти любителів хризантем. Така погода не страшна дрібноквітковим та середньоквітковим рослинам. Зріжте квітучі пагони, а короткі стебла з коренями присипте листям та грунтом. Хризантеми добре перенесуть зимовий холод.

Снігова королева. Цікаво. Хризантеми, так як і я, не бояться холоду. Можливо ми родичі. А що? Дивись, серед них є такі, як колір мого плаття. Мені тут подобається. Дуже гарні білі квіти.

Ведуча І Запрошуємо вас на наше свято.

(Снігова королева і Кай проходять до дітей)Ведучий II. В 4 ст. хризантема дуже широко входить в культуру японців. Вона стає священною квіткою і національним символом правлячої династії. Зараз в Японії більше 10 тисяч сортів цієї рослини.

Ведуча І. А хто це до нас завітав?

Ведуча II. Це ж герої казки "Попелюшка".

Мачуха. (роздивляється виставлені квіти) Які гарні квіти! Оце б мені такі. Я б занесла в королівський палац і подарувала королю. Можливо тоді принц захотів би стати моїм зятем. А чому в мене ще не має цієї краси? (дивиться за лаштунки і зве)

Попелюшко! Попелюшко! Ніколи дозватись не можна.Попелюшка. Я тут!

Мачуха. Де ти ходиш? Хочу, щоб у нас біля хати були такі ж квіти! (виходить)

(з’являється Фея)Попелюшка. О, хрещена!

Фея. Що сталось, моя дитино?

Попелюшка. Мачуха хоче мати такі ж квіти, як у цій школі.

Фея. Я тобі допоможу: навчу розмножувати хризантеми зеленими живцями.

Попелюшка. Я уважно тебе слухаю, хрещена.

Фея. Коли кущ хризантеми відцвіте, потрібно зрізати засохлі квіти на висоті 5-7 см вище ґрунту та занести рослину в сухе, прохолодне приміщення, де зберігати до весни. Весною занести рослину до кімнати, полити і через 3-4 тижні з’являться молоді пагінці з листочками.

Попелюшка. А що ж робити з цими пагінцями?

Фея. Молоді пагінці зрізати і висадити в ящики з піском, полити поставити в тепле приміщення.

Попелюшка. (з радістю) А потім вони пустять корінчики і їх можна висадити на клумбі!

Фея. Вірно. З однієї рослини можна одержати 15-30 нових рослин! Попелюшка. Дякую!

(ведуча запрошує їх на свято)Ведуча І. В Китаї про хризантему складали легенди, на її честь будували храми. Один з осінніх місяців назвали іменем хризантеми.

Ведуча II. Саме в цьому місяці зустрілись герої казки "Лисичка-сестричка та сірий вовк".

(З’являються лисичка та вовк)Вовк. Лисичко-сестричко, прийду я до тебе на обід.

Лисичка. Ні, вовчику-братику, не приходь. Живе у мене пан Коцький - великий любитель квітів, то часу на обіди в мене не має - зараз хризантеми доглядаю.

Вовк. А що їх там доглядати : посади у лісі і нехай ростуть.

Лисичка. В лісі - дерева, а вони світло люблять.

Вовк. То що в лісі не можна?

Лисичка. Можна, але тільки на галявині.

Вовк. То посади на галявині, а сама готуйся до приходу гостей!

Лисичка. Та ні! Влітку їх потрібно поливати, підживлювати, прополювати бур’яни, восени пересаджувати або утеплювати. Не до гостей мені. Прощавай, Вовчику!

(розходяться. З’являється Айболить, а назустріч йому Вовк)Вовк. Ой, лікарю, рятуйте!

Айболить. Що сталося , любий Вовче?

Вовк. Хотів пообідати в Лисички, а вона: "Я вже не куховарю, доглядаю хризантеми для пана Коцького"

Айболить. А що ж вона їсть?

Вовк. Та той пан Коцький їй миші ловить.

Айболить. (здивовано) Лисичка перейшла на мишей... Стривай, а що ж тебе болить?

Вовк. Так от. З обідом не вийшло, то я пішов рибки половити та в воду впав. Змерз, як собака.. Горло болить, нежить і кашель починається.

Айболить. Ось я тобі випишу рецепт.

Вовк. Лікарю, тільки, щоб ліки недорогі, але швидко допомогли.

Айболить. Візьмеш одну чайну ложку дрібно нарізаних пелюсток хризантем...

Вовк. Знову ці хризантеми...

Айболить. ...і заллєш їх склянкою окропу, коли настоїться додаси меду за смаком.

Вовк. І допоможе?

Айболить. Допоможе, а ще нерви заспокоїш та апетит підвищиться.

Вовк. (в сторону) Апетит в мене і так вовчий,

Айболить. Лікуйся на здоров’я.

Ведуча II. Хризантеми на сході - це символ здоров’я та довголіття.

Пелюстки містять багато мінеральних речовин - калію, магнію, цинку, які необхідні для нашого організму, особливо нервової системи.

Чай із свіжих пелюсток - для зміцнення імунної системи.

Ведучий І. Якщо тримати хризантему в кімнаті , то вона , подібно до ялини і сосни, очищує повітря.

(Виходить Знайко і Незнайко)Знайко. Восени в Японії святкують день хризантеми. Всі вулиці перетворюються на ріку цих прекрасних осінніх квітів. Японці прикрашаються гірляндами і вінками з хризантем.

Незнайко. Ми не японці, але наші дівчата приготувалися до участі в конкурсі на кращий вінок з хризантем.

(Виходять учасниці конкурсу. Глядачі оплесками визначають найкращий. Переможець отримує кущ хризантем.

Огляд букетів з хризантем.

Ярмарок)Театралізована вистава, приурочена до Всесвітнього дня кішок

Тема: "ПАНІ МУРКА"

Мета: ………………………………………….
Дійові особи: Стюардеса, Незнайко, Знайко, Лев, Малюк, Карлсон, Баба Яга, Кощій, Червона Шапочка, Барвінок, Єгиптянин, Лікар Айболить
Хід вистави.

Стюардеса. Шановні пасажири! Хлопчики і дівчатка! Вітаємо на борту

нашого казкового лайнера. Зараз ми з вами вирушимо в мандрівку на пошуки знань про нашу домашню улюбленицю.


Незнайко. Про яку саме улюбленицю? В мене цих улюблениць повно: це і ковбаска, і цукерочка, і гойдалка, і хокейна ключка, і…
Стюардеса. Я зрозуміла тебе Незнайку. Якщо ти і ви , діти , відгадаєте загадку, тоді ми всі дізнаємось про кого йде мова.

І вдень, і вночі

В кожусі на печі.

Пухнастий клубочок під столом муркоче.


Незнайко. Та хто ж кішки не знає? Друзі ви бачили кішку чи кота? Ну от!

Стюардеса. А що ви діти знаєте про кішок?

(Діти відповідають).

Молодці! А хочете дізнатись більше? Тоді давайте розпочнемо свою подорож . Уявіть, що ми знаходимось на найжаркішому континенті на Землі – Африці. Саме африканці першими приручили кішок.

Для того, щоб наш літак злетів давайте всі встанемо, розкрутимо пропелер і покажемо, що наш літак запрацював: "У-у-у-у". Літак розігнався , відірвався від землі і набирає висоту.


Знайко. Дивіться: ми пролітаємо над африканськими саванами. Красота. Простори ніби золоті від піску.
Незнайко. Подивись, Знайку, он біжить здоровенний рижий кіт. Десь 2.5 метри довжиною, а яка в нього велика грива.
Знайко. Це не кіт, а лев.
Стюардеса. Давай посадимо тут свій літак і познайомимося з левом, адже він близький родич нашої кішки Мурки.
Упріться ногами і потягніть штурвал на себе.
Лев. Я радий вітати вас на нашій африканській землі.

Дорогі гості , куди ви прямуєте?


Незнайко. Ми вирушили в подорож, щоб побільше дізнатись про нашу домашню кішку. Можливо ти щось про неї знаєш?
Лев. Як не знати? Знаю. Я – лев , цар звірів, дуже радий , що ви цікавитеся моєю найближчою родичкою кішкою. До нашої царської родини належать:

Я - його величність - лев, страшний смугастий тигр, гнучкий, безшумний плямистий леопард; його племінник гепард; небезпечна і зла рись. Мабуть ви вже чули ці імена.

Зараз я покажу вам наш сімейний альбом , а ви спробуєте їх впізнати. (показує фото тварин. Діти називають)

До речі, за часів Київської Русі, слова рись не було, її називали лютий звір.

З усієї цієї грізної родини людям вдалося приручити лише кішку. Вона найбільш лагідна.

Незнайко. А скількох кішок приручили люди?
Лев. Один французький професор підрахував, що на нашій планеті сьогодні є майже 400 млн. домашніх кішок.
Знайко. А я читав, що не скрізь до кішок ставляться прихильно. В Перу ніхто не тримає кота в хаті , а в Австралії навпаки: кота в хаті має майже кожен житель країни.
Незнайко. Цікаво, в якій країні котів найбільше?
Лев. Найбільше котячого населення в США- там їх 55 млн. А ви знаєте, коли кішки всього світу святкують свій день? 1-го березня. Це день кішок.

Дякуємо тобі, Леве. До побачення.


Стюардеса. Летимо далі. Давайте встанемо і розкрутимо пропелер… Так, набираємо висоту.
Карлсон. Люблю літати. А ти , Малюк?
Малюк. Я теж, Карлсоне. Подивись в ілюмінатор. Ми пролітаємо над Єгиптом.
Карлсон. Що це за країна Єгипет?
Малюк. Єгипет знаходиться в Африці.
Карлсон. Не знаю, не чув.
Малюк. Знаєш, знаєш! В ній знаходяться величезні піраміди.
Карлсон. А бачив . Їх будували на честь царів, яких називали фараонами.
Малюк. А ви, шановні пасажири, бачили піраміди? Чули про цю країну? Давайте зробимо посадку і познайомимося з жителями Єгипту.
Єгиптянин. Вітаю вас на єгипетській землі. Хочете побільше знати про кішку? В стародавньому Єгипті її приручили разом з конем. Кінь став трудівником і воїном, а кішка—маленьким божком для єгиптянина.
Карлсон. Ви хочете сказати, що для них вона була богом? А чому?
Єгиптянин. Тому що люди зазвичай бояться того, чого не розуміють. Так було і з кішкою. Подумайте самі: вона схожа на хижих звірів, а водночас маленька і ручна, вона незвично поводиться – не спить вночі, а гуляє , в неї світяться очі в темряві.
Малюк. А ще я читав, що вона "співає" (муркоче) місячними ночами. Начебто розмовляє з місяцем.
Єгиптянин. Так. Усе це було дивним , незвичним, загадковим. Кішок тримали в храмах, годували їх, уважно спостерігали за їх поведінкою, а потім пробували пояснити цю поведінку як пророкування долі. Якщо хтось убивав кота, то цю людину засуджували до смерті. Мертвих кішок бальзамували як фараонів, і хоронили в усипальниці фараона.
Карлсон. Дякуємо вам за цікаву розповідь.
Малюк. Продовжимо нашу подорож.

(розкручуємо пропелер)


Стюардеса. Подивіться вниз. Ми пролітаємо над лісом.
Льотчик. Аварійна ситуація. Обхватіть голову обома руками. І нагніться вперед. Робимо вимушену посадку. Ми приземлились на галявині.
Баба Яга. Кощію! Чув? Чув?

Кощій. Не тільки чув ,Бабусю Ягусю , а й бачив. Таке здоровенне , з такими руками, без пальців.
Баба Яга. От темнота! Якими руками? То ж крила!.
Кощій. Ну нехай крилами. І голова, яка весь час крутиться!
Баба Яга. Та то не голова, то гвинт мотора.
Кощій. Та я й кажу: такий здоровенний звір з крилами і головою, що крутиться, як дзиґа. Десь он там в кущах засів. Я добре бачив, в кущах. Тікаймо , аби хоч нас не з’їв.
Баба Яга. А чого ти боїшся, ти ж безсмертний.
Кощій. Страшно. Такого страховища я ще в житті не бачив..
Баба Яга. Ой, Кощій. Далекий ти від цивілізації, не те що я. Все життя в польоті, правда літаю на мітлі. То не звір, то – літак. Пішли подивимось. О , дивись дітлахів повно. Ви хто і що ви тут робите?
Барвінок. Я – Барвінок, а це мої друзі. Ми прямуємо за знаннями про нашу звичайну кішку. А ви нічого не знаєте про неї?.
Баба Яга. Чом не знаю. В мене теж є … чорний кіт. Я його випускаю , коли хочу комусь якусь капость зробити. Ось недавно посварилася з Бармалеєм, то наказала своєму котику перейти йому дорогу. І Бармалей замість того, щоб потрапити в жарку Африку, опинився в холодній Антарктиді. Ледве сердешний не замерз. А що?Нехай знає , як зі мною заходити.
Кощій. Слухайте Ягусю, слухайте. Перейде чорний кіт дорогу і буде вам невдача. Не люблю я цих чорних котів.
Барвінок. Друзі я читав в журналі, що коти тут не винні. Просто з давніх-давен чорна кішка означала зло, якесь лихо. Ось і виникло це повір я. Навіть пісня є про це.

(співають пісню "Чорний кіт")


Кощій. В мене ні котів, ні кішок немає. Але я інколи забавляюся з чужими котами. Прив’яжу порожню банку від кільки до хвоста котові , він тікає, банка торохтить, кіт нявчить…

Баба Яга. О, знаємо, знаємо. Ти ж у нас злий, безсердечний та ще й боягуз.
Кощій. Чому я боягуз? Кота зловив? Значить сміливий! Коробку прив’язав? Сміливий!
Баба Яга. Сміливий! Маленьку тваринку впіймав і ну з неї знущатися!
Знай , що знущаються тільки боягузи , а герої – захищають!
Кощій. Справді?
Баба Яга. Ну, я тобі кажу.
Кощій. Треба подумати.
Баба Яга. А серед вас , діти, є такі боягузи, які мучать тварин? От і добре! Я так і думала. Будьте всі героями: захищайте менших, безпомічних, слабких.
Льотчик. Літак полагодив. Можемо продовжити нашу подорож.
Червона шапочка. Друзі ми летимо в Україну, додому. А щоб швидше промайнув час в дорозі, я вам дещо розкажу і покажу. Виявляється , що в Москві є музей кішки. В ньому зібрані різноманітні відомості про наших Мурок.
Учениця. А ми на гуртку також зібрали багато відомостей про кішечок. Ми навіть зробили ось такі листівки. Ви бачите кожного з нас з нашим чотириногим другом і невелику розповідь про нього.

(зачитують витяги зі своїх творів).


Червона шапочка. Друзі наш літак приземлився в аеропорту "Бориспіль". Прямо тут в великому залі відбувається концерт. Хочете на концерт? Тоді слухайте уважно і голосно плещіть в долоні.
(вірші, пісні про кішок)
Червона шапочка. Займаймо місця в літаку і вирушаймо додому. Подивіться в ілюмінатор. Це столиця нашої держави місто – Київ.

Давайте зупинимось тут і зайдемо в майстерню художника.


На столах у вас є папір, клей, кольорові заготовки. Спробуйте зробити аплікацію кішки. (робота учнів над аплікацією, визначення найкращої )

Червона шапочка. Продовжимо свій шлях додому.
Лікар Айболить. Я теж хочу дещо розповісти про кішок. Вчені вважають, що вони можуть відчувати , який орган в людини може захворіти і стараються попередити про це господаря. Як вони це роблять? Ластяться до людини, муркочуть, притискаються до хворого місця, ніби хочуть ввібрати в себе хворобу.

Притуляючись до хворої людини, кішка може знижувати температуру, нормалізувати тиск і пульс . Відомі випадки, коли після такого кошачого лікування зникали синяки та загоювалися неглибокі рани.


Стюардеса. Ну ось і закінчилася наша подорож. Що ви дізналися нового про нашу пані Мурку? Чия розповідь була для вас найцікавішою?

Допоміжні матеріали

ДОДАТОК 1. ВІРШІ

МОЄ МАЛЕНЬКЕ КОШЕНЯ Яновська ГаннаМама-киця вранці встала

Й діточок порахувала:

Спить Аліса-чепуруха,

Лащиться до мами Муха,


Вже прокинувся Мурко,

Встав і хлепче молоко,

А Тишко до нірки нишком

Йде сказати: "Здрастуй, Мишко!"


Ось за фокуси взялися

Наші Муха і Аліса:

Штору із вікна стягли,

Ще й нитками обплели.


А Мурко з Тишком мудрують-

Разом рибку дресирують.

Кошенята – циркачі

Бешкетують – хоч кричи


Щоб не розвалити хати,

Треба вийти погуляти.

Бо на дворі – всім відомо -

Краще бігать, ніж удома.


Дивиться Тишко, як кріт

Виткнувся на білий світ.

Тут метелик прилетів

І на хвостик Мусі сів.


Ось прийшли до огорожі,
тут знайшов забаву кожен.

Всі гасали , як хотіли,

Ще й лишилось трохи сили,

Щоб додому донести

Вуха, лапки і хвости.

Нагуляли апетит -

Скоро в котиків обід!
БРЕХЛИВА КИЦЯ Катерина Перелісна
--Ой ти, кицю неслухняна,

А куди біжиш так рано?

-- Побіжу я аж до річки,

Щоб напитись там водички.

- А вночі куди ходила?

- В полі мишку я ловила.

- Ой , неправду ти сказала,

Ти сметанку тут злизала.  • Я не відаю , не знаю,

  • Я сметанки не вживаю.

Хто на сонечку лежить?

Хто так голосно мурчить?

Хто зїв рибку на обід?

Це звичайно , мурчик-кіт.

Він сметанкою закусить

І оближе довгі вуса.
Дуже зранку на світанку,

Шпарить котик на рибалку ,

Котик миттю сів на грудку –

Закидає в річку вудку.

До полудня просидів

А нічого не зловив

Бо забувся на гачок

Наживити черв’ячок.

А ти , коте сірий ,

Вимети нам сіни


А ти білуватий,

Прибери нам в хаті.

А ти , коте рудьку,

Та витопи грубку

А ти , коте чорний,

Сідай в срібний човен

Лови рибки повен.
Котику невесело

В нього все болить.

Він не хоче бігати

І мишей ловить.

Треба кликать лікаря –

Помагать біді.

А причина хворощів

Котика в воді

Маму він не слухає,

Воду з крана п’є,

Одягати шапочку

Теплу не дає.

Ще й калюжі міряє

Мочить лапки й хвіст

Все, що попадається,

Не помивши, їсть.


Котик виїв кашки мисочку

Й спати проситься в колисочку

Завітала ніч до хатоньки

Наказала всім нам спатоньки.

Над колискою схилилася

Хто не спить ще ,- подивилася.

І стуляє котик віченьки

Бо слухняний він у ніченьки.

Котик спить не озивається

А колисочка хитається.


Засмутилось кошеня

Треба в школу йти щодня.

І прикинулося вмить,

Що у нього хвіст болить.

Довго думав баранець,

І промовив, як мудрець:

"Ця хвороба- не проста,

Треба різати хвоста!"

Кошеня кричить:

"Ніколи! Краще я піду до школи"


МУРЧИКІВ ПЕРЕЛЯК Л. Дяченко
Мурчик з вулиці прибіг,

Нявкнув злякано-там сніг!

Холоднючий і лапатий

Хоче все позакидати,

І садочки і поля…

Лихо! Змерзне вся земля.

Цить, котуню, вгомонися.

Поле снігу не боїться,

Для землі пухкий сніжок-

Найтепліший кожушок!

Ти ж бо шубку маєш гарну

І зими злякався марно.


В.Паронова
Є у хаті дивний звір,

Дуже мудрий він, повір.

Це-лизун і воркотунчик,

Мій пухнастий котик Мурчик.

Тата Мурчик поважає.

А мене він розважає.

Має мисочку свою.

Молочко йому наллю,

Він спочатку нявкає-

За сніданок дякує.

А наїсться, вигне спину,

Скік – до мами на коліна.

Загорнеться в клубочок

І тихесенько муркоче.

Любить Мурчик спокій, мир.

Дуже мудрий в хаті звір.


КІТ-РИБАЛКА Г.Бойко
Кіт-рибалка у човні

Мріє на світанні

-От якби зловить мені

Карася в сметані.


А. Малишко

Кіт-воркіт біля воріт

Чеше лапкою живіт

З’ївши мишку-побіганку,

Що робити по сніданку?

Чи пограти біля хати

Вслід за голубом –гінцем?

А чи вуса-довгоруси

Почесати гребінцем?
Що робити, кіт не знає.

За ворітьми у кущі.

А над ним веселка грає,

Золоті несе дощі.


М. Познанська
Киця любить, як по спинці

Гладжу киценьку свою,

Як дарую їй гостинці-

Кашу, молоко даю.

Киця сердиться на мене,

Як смикну її за хвіст:

Очі зробляться зелені,

І не п’є тоді, й не їсть.
П.Воронько
Кіт збирався до роботи,

Та завадили турботи:

Треба висушить хвоста,

Накрутити вусик,

І зчесати з живота

Позапічний трусок.

Цілий день такі турботи,

Що й не встигнеш до роботи.


П.Воронько
Кіт з Рябком були друзями.

Котик нишком у собаки

Брав щоранку м'ясо, сало,

А Рябко зітхав у тузі:

-Хай бере, на те ми друзі.

Діти, ви скажіть мені, Кіт був друг Рябкові?ДОДАТОК 2. ПРИСЛІВ'Я І ПРИКАЗКИ ПРО КІШОК
Бачить кіт сало, та сили мало.

Біг пес через овес, а кіт через пліт

Боязливий, як заєць, блудливий, як кішка.

Буде катюзі по заслузі.

Вхопив кіт сало та й кричить "мало".

Гладкий кіт мишей не ловить.

Для кота забагато, а для собаки замало.

Для миші й кішка звір.

Допався, як кіт до сала.

Є сало, та не для кота.

Знає кіт чиє сало з’їв.

З чорної кішки білої не зробиш.

Живуть як кіт з собакою.

І старий кіт любить тепло.

Кіт воркоче, бо кашки хоче.

Кіт їв би рибу, а в воду не хоче.

Кіт за пліт, а миші в танець.

Кіт мурличе – дітей кличе.

Кіт спить, а мишей бачить.

Кішці смішки, а мишці слізки.

Кота в мішку не купують.

Котові з ведмедем не грати.

Минулася котові масниця.

Наївсь, як кіт качалки.

Нашій кішці миші хвоста від’їли.

Не страши кота салом.

Ні сіло, ні впало, з’їв кіт сало.

Носив кіт сало, поки не стало.

Огляділась киця вже тоді, як хвіст змочила.

Один кіт стада мишей не боїться.

Подружилось з котом сало – відразу не стало.

Поки суд за діло, а кошеня сало з’їло.

Пишається, мов кошеня в попелі.
Сильніш звіра від кішки нема для мишки.

Смішки з бабиної кішки, а як своя здохне?

Старий кіт, а масло любить.

Чим більше кішку гладиш, тим вище вона горб підіймає.

Чує кіт у глечику молоко, та морда коротка дістати.

Чує кішка, де мишка.Ховається, як кіт з салом.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. ……………………………………………………………
ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ
1. http://loved-ones-dogs.ucoz.ru/forum/94-17-1


Відомості про джерела складаються відповідно до вимог, зазначених у стандартах: ДСТУ ГОСТ7.1 – 84 «СИБИД. Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления», ДСТУ 3582 – 97 «Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила», ДСТУ 3008 – 95 «Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення».

Наприклад:

книга трьох авторів оформлюється так: Дудюк Д. Л., Максимов В. М., Оріховський Р. Я. Електричні вимірювання: Навч. посіб. – Л.: Афіша, 2003. – 260 с.

збірник: Цеков Ю. І. Підтекст художнього твору і світовідчування письменника // Проблеми сучасного літературознавства. – Одеса, 1998. – С. 149-180.

стаття із журналу: Дзюба І. М. Україна перед сфінксом майбутнього // Науковий світ. – 2004. − № 2. – С. 2-6.

Електронні джерела оформлюються відповідно до загальних правил опису літературних джерел, при цьому в квадратних дужках після назви зазначається: [Електронний ресурс]. В кінці – Режим доступу: http://www.psyh.kiev.ua.

Наприклад: Королько Л. М. «Голодомор 1932-1933 на Сватівщині». – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://svatovo.ws/famine/index.html.

Посилання на сайти, портали, Інтернет-ресурси розміщуються окремо в кінці списку використаних джерел без нумерації під заголовком: «ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ». Наприклад: http://www.botany.kiev.ua.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

1. Передмова iconПередмова

1. Передмова iconМетодичний кабінет
Передмова
1. Передмова iconБбк 4. 266. П55 Передмова

1. Передмова iconМедицина та художня культура
Передмова
1. Передмова iconЛисенко О. В. (м. Київ). Ґенеза ідеологічних та політичних
Передмова
1. Передмова iconПрограма курсу за вибором зі світової літератури Міфологія стародавнього
Передмова
1. Передмова iconНавчальний посібник Черкаси 2013 зміст передмова
Дидактичні матеріали для формування історичних компетентностей учнів з курсу «Вступ до історії»
1. Передмова iconПрактикум частина перша 2004 передмова
...
1. Передмова iconЛьвів 005 ббк – ш (4 укр) – 4
Франкіана Василя Сімовича / Упоряд., передмова та приміт. М. Білоус І з. Терлака. – Львів, 2005. – 234 с


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка