1785–1863 Якоб Людвиг Карл ГріммСкачати 79,57 Kb.
Дата конвертації29.06.2017
Розмір79,57 Kb.

Календар знаменних дат

4 січня

230 років від дня народження

Якоба Грімма

(1785–1863)

Якоб Людвиг Карл Грімм (нім. Jacob Ludwig Karl Grimm; 4 січня 1785, Ханау — 20 вересня 1863,  Берлін; брат Вільгельма) —німецький філолог, брат Вільгельма Грімма.

Біографія
Якоб народився в місті Ханау, що у південно-східній частині землі Гессен. До цього багатого на луки й оточеного вражаючими горами краю він зберіг любов протягом усього свого життя. Батько Якоба був адвокатом, незабаром після народження братів посів місце окружного судді в невеличкому укріпленому містечку Штайнау, куди вся сім'я переїхала у 1751 р. Роки життя в Штайнау, який віддавна стоїть на перехресті торгових шляхів, він згадував як час «хай і нетривалого», але раю.

Матір Якоба – Доротея Грімм за тринадцять років сімейного життя народила дев'ятьох дітей, з котрих двоє померли, а шістьох вона після смерті чоловіка повинна була виховувати сама. В сім'ї Грімм панувала атмосфера поваги до роду, особливої любові до вітчизни, рідного краю та релігійного послуху. В автобіографії Якоб згадує: «Ми, діти, без зайвих слів, а ділом і прикладом виховувались у строго реформаторському дусі... У мене й зараз ще таке відчуття, ніби я лише в цілковито простій, по-реформаторськи обставленій церкві можу розпізнати щирий молитовний настрій, – настільки міцно прив'язана будь-яка віра до перших вражень дитинства...».

У 1798 р. Якоб переїхав в Кассель, з яким пов'язані шкільні роки й куди вони повернулися після закінчення Марбурзького університету. У 1802 р. Якоб, продовжуючи сімейну традицію, вступив на юридичний факультет університету в Марбурзі. В університеті він познайомився з Ф. К. фон Савіньї. Його лекції справили на Якоба Грімма сильне враження, в них приваблювала «свобода і жвавість викладу», дивовижним чином поєднані з «почуттям міри та спокою». Постійне спілкування братів із Савіньї спочатку на лекціях, а згодом вдома, у бібліотеці професора, переросло у багаторічну дружбу. Саме в бібліотеці Савіньї Якоб Грімм вперше побачив Бодмерівське видання німецьких мінезингерів, поетичну спадщину яких у подальшому брати ретельно вивчать. Савіньї ввів Якоба Грімма до кола романтиків, поміж котрих був автор роману «Годві» К. Брентано. У домі Брентано в Марбурзі Якоб познайомився із наймолодшою сестрою Брентано – Беттіною, майбутньою дружиною А. фон Арніма. Саме Беттіні Брентано, розумній, пристрасній, по-романтичному непримиренній, буде присвячено перше видання «Дитячих і родинних казок» («Kinder-und Hausmarchen»), опублікованих у 1812 р. Саме в Марбурзі, маленькому університетському місті, Якоб Грімм пізнав, «що таке освіта і наука, використовував благодатні можливості для розширення свого духовного світу та знайшов шлях до самого себе», – підсумовує цей період життя знаменитого казкаря А. Хекк.

Закінчивши університет, восени 1805 р, Якоб Грімм повернувся в Кассель. Велика сім'я Грімм оселилася в домі на Йоханнісштрассе 78/79, відомому цілому світу як «Дім казки братів Грімм».

1859 p. був роком втрат для сім'ї Грімм. Пішли з життя близькі їм люди – О. фон Гумбольдт, видатний вчений-лінгвіст, Б. фон Арнім. 16 грудня не стало і Вільгельма Грімма. Похорон Вільгельма відбувся 20 грудня на кладовищі святого Матфея в Берліні. Там само був похований і Якоб Грімм, що помер 20 вересня 1863 р.
Творчий шлях
Після приїзду Вільгельма з Марбурґа розпочалося наукове творче співробітництво братів. У 1807 р. в «Новому літературному віснику», який вийшов у Мюнхені, з'явились перші повідомлення про стародавні німецькі поеми та середньовічний роман. А в 1808 р. Якоб став співробітником заснованої Арнімом і Бреттіною в Гейдельберзі «Газети для відлюдників» («Zeitung fur Einsiedler»). У 1811 p. вийшла друком і перша книга Якоба Грімма «Про давньонімецький мейстерзанг» («Uber den altdeutschen Meistergesang») і переклади Вільгельма «Давньоданські героїчні пісні» (« Altdanische Heldenlieder»). На цей час припадає і початок роботи зі збирання та підготовки до друку знаменитих казок.

У 1812 р. був надрукований перший том «Дитячих і родинних казок», тираж яких склав 900 примірників; третій том побачив світ у 1815 р. З 1814 р. Грімм працював бібліотекарем в Касселі, а потім у зв'язку з переїздом у 1830 р. у Геттінген виконував там ті ж обов'язки. З 1831 по 1837 pp. Якоб — професор Геттінгенського університету, в 1841 р. був обраний професором Берлінського університету і став членом Прусської академії наук. З 1841 р. наукове і творче життя Якоба Грімм пов'язане зі столицею Пруссії. Тут проводилася робота над такими фундаментальними працями, як «Історія німецької мови» («Geschichte der deutschen Sprache», Bd. 1–27, 1848) і «Німецький словник» («DeutschesWfirterbuch». Bd. 1–4), перші томи якого вийшли друком за його життя, а останній – лише у 1861 р. Висвітлюючи в листі до Савіньї (2 квітня 1839 р.) задум словника, Грімм повідомляв: «Основна думка полягає в тому, щоб подати мову такою, якою вона за останні три століття, від Лютера до Гете, є». Але, розпочавши роботу над словником, Якоб прийшов до висновку про необхідність звернення до епох, які передували знаменитій лютерівській реформі. В перших томах словника, підготовлених Якобом, була представлена «природна історія окремих слів» від середини XV століття до сучасної Гріммовської епохи. Коли 1 травня 1862 р. перший том словника побачив світ, то, за спогадами сучасників братів Грімм, «він був з повним правом визнаний найвеличнішою літературною справою століття».

Наукова і художня спадщина Якоба Грімма велика, значення його праць неможливо переоцінити. Серед центральних залишаються публікації середньовічних німецьких текстів «Про давньонімецький мейстерзанґ» (1811); «Рейнеке Лис» («Reineke Fuchs», 1834); дослідження «Німецькі героїчні сказання» («Deutsche Heldensage», 1829), праці «Німецька міфологія» («Deutsche Mythologie», 1835), «Німецька граматика» («Deutche Grammatic», 1819–1836), також збірки казок «Дитячі і родинні казки» (1812–1815); німецьких легенд «Німецькі легенди» у 2 т. («Deutsche Sagen», 1816–1818).

Безсумнівно, всесвітню славу мають «Домашні і родинні казки», найсамобутніший і один з найпопулярніших у світовій літературі творів. У першому виданні казок, опублікованому на Різдво 1812 р. у берлінському видавництві «Книготоргівля для реальних шкіл», було 86 текстів, у 2-му томі, який вийшов у 1815 р., містилося 70 текстів, в останньому прижиттєвому виданні казок було вже 210 текстів. Які й принесли Якобу Грімму всесвітню славу. Перший переклад казок був здійснений данською мовою в 1816 p., в 1821 р. – голландською, в 1823 р. – англійською, в 1830 р. – французькою. Сьогодні казки Грімм перекладені понад 100 мовами світу, в тому числі й українською.

У чому ж причина всесвітньої популярності гріммівських казок? Одна з причин полягає в тому, що Якоб Грімм зібрав, обробив і видав найтиповіші та найпопулярніші сюжети, які склали фундамент культури та літератури Європи. Спираючись на величезний матеріал, вони виявили структуру казки, заклавши основи наукового підходу до дослідження казкових сюжетів. Якоб Грімм першим створив літературно достовірний стилістичний взірець книжної народної казки, жанр якої один із дослідників творчості братів Грімм визначив як «гріммівський» (О. Науменко).

Гріммівська казка є розповіддю чи історією, яку вирізняє «лаконізм і ємнісність вираження, насиченість багатозначними іменами, зв'язаними лише дієсловами» (О. Науменко). У казках Грімм відсутні розгорнуті психологічні мотивування, описання мінімальні, проголошується «буденність» дива, відсутні моралізуючі елементи. Казкам Якоба Грімма притаманна зрозумілість і простота викладу, доступність сприйняття. Цим здебільшого пояснюється і популярність «Дитячих і родинних казок». Водночас, даючи до видань своїх казок розлогі примітки, в яких були варіанти існуючих сюжетів, Якоб Грімм заклав основи наукового підходу до публікацій пам'яток народної творчості, вніс важливий внесок у фольклористику. Вивчення натомість спадщини самих братів Грімм та їхніх послідовників оформилося в школу гріммознавства, центр якої розташований на кафедрі германістики Вуппертальського університету.


Діяльність
Опубліковані Якобом Гріммом книги з історії та граматики німецької мови, на фоні багаточисельних діалектів, виявились стимулом до оформлення лінгвістики (мовознання) в самостійну наукову дисципліну. Разом з братом склав відомий збірник немецьких казок, започаткував систематичне наукове вивчення рунічної писемності.


Цікаві Інтернет-ресурси

  • Грімм, Якоб [Електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Грімм Якоб. Біографія, історія життя, творчість [Електронний ресурс] // История жизни великих людей – Режим доступу : http://www.tonnel.ru/?l=gzl&uid=422&op=bio. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Якоб Гримм [Електронний ресурс] // Лаборатория фантастики. – Режим доступу : http://fantlab.ru/autor6327.– Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Грімм Якоб [Електронний ресурс] // Академік – Режим доступу: http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_colier/5159/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Якоб Грімм – видатний германіст [Електронний ресурс] // Реферат. – Режим доступу : http://www.ukrreferat.com/index.php?referat=45501/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Грімм Якоб [Електронний ресурс] // Энциклопедия кругосвет – Режим доступу : http://www.krugosvet.ru/enc/kultura_i_obrazovanie/literatura/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • Якоб Грімм – учений, письменник і … бібліограф [Електронний ресурс] // Личность. – Режим доступу : https://lib.1september.ru/2006/04/18.htm. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).

  • 11 інтересних фактів про Якоба Грімма [Електронний ресурс] // Національна літературна премія «Большая книга». – Режим доступу : http://www.bigbook.ru/articles/detail.php?ID=16491. – Назва з екрана. – (Дата звернення 18.09.2014).


Рекомендована література
1. Глазов, Ю. Братья : К 200-летию со дня рождения братьев Гримм [Текст] / Ю. Глазов // Семья и школа. – 1986. – № 2. – С. 54–55.

2. Гугнин, А. А. «Благотворная сила …» (О сказках Братьев Гримм) [Текст] // Педагогика. – К., 1995. – № 2. – С. 34–39.

3. Дунаєвська, Л. Сподвижники великої справи (Брати Грімм) [Текст] / Л. Дунаєвська // Література. Діти. Час. – К., 1985. – Вип. 10. – С. 128–132.

4. Ерохин, А. Жили были братья Гримм .[Текст] / А. Ерохин // В мире книг. – 1985. – 

№ 8.– С. 82–83.

5. Зройчикова, Л. І. Брати Грімм. «Пані Метелиця». Типові чесноти казкових героїв. [Текст] / Л. І. Зройчикова // Зарубіжна література в школі : наук.-метод. журнал. – 2012. – № 15/16. – С. 50–52.

6. Каплун, Любов «… Кожному приємна їхня простота і повчальна правдивість» [Текст] / Любов Каплун, Борис Шалагінов // Всесвітня література в сучасній школі. – 2012. – № 11–12. – С. 30–35.

7. Краснов, А. П. Братья Гримм : (К 200-летию со дня рождения) [Текст] / А. Краснов // Литература в школе. – 1985. – № 6. – С. 61–64.

8. Овчинникова, С. Братья Гримм : (Их жизнь и сказки) [Текст] /С. Овчинникова // Дошкольное воспитание. – 1981. – № 12. – С. 54–57.

9. Скурла, Г. Братья Гримм. Жизнь и творчество. [Текст] /Г. Скурла /. – М. : Радуга, 1989. – 304 с.10. Фирсов, Г. Г Братья Гримм – библиотекари [Текст] /Г. Г. Фирсов // Библиотековедение и библиография за рубежом: Сборник. – М., 1987. – № 112. – С. 77–83.
Каталог: files
files -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
files -> Наталія звольська
files -> Стиль романтизм. Архітектура романтизму. Скульптура романтизму. Неоготика. Невізантійський історизм. Наполеонівський ампір
files -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
files -> Для вчителів зарубіжної літератури
files -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
files -> Только мертвый, спокойствию рад. Только мертвый, спокойствию рад
files -> Талант людини це божий дар


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconМи приносимо користь світу, бо в цьому весь зміст
...
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconДружба — найдорожчий скарб. Якоб І Вільгельм Грімм «Бременські музиканти» (скорочено) Мета: ознайомити учнів з казкою братів Грімм «Бременські музиканти»
Мета: ознайомити учнів з казкою братів Грімм «Бременські музиканти»; вчити визначати послідовність дій у творі; розвивати навички...
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconГра «Закінчіть речення» Королівна зустріла в комірчині бабусю, яка …
Шарля Перро. Якоб відшукував казки, в той час як Вільгельм надавав. В останні роки брати працювали над словником німецької мови....
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconКарл Густав Юнг Життєвий шлях та здобутки знаменитого психолога Карл Густав Юнг
Вперше ввів поняття: архетип, колективне несвідоме, комплекс,розширив уявлення про несвідоме
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconНародилася 10 грудня 1958 року в місті Дорстен. Батьки Карл-Хайнц І Хелм Функе. Народилася 10 грудня 1958 року в місті Дорстен. Батьки Карл-Хайнц І Хелм Функе
Народилася 10 грудня 1958 року в місті Дорстен. Батьки Карл-Хайнц І хелм Функе
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм icon“Царівна української літератури”
Народилася Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 року в містечку Гура-Гумора на Буковині
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм icon150 років від дня народження Ольги Юліанівни Кобилянської
Ольга Юліанівна Кобилянська (27 листопада 1863 – 21 березня) — українська письменниця
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconВидатні вчені-біологи України, їхній внесок у роз- виток біологічної науки
Володимир Іванович Вернадський (1863–1945), основоположник імунології та мікробіології, лауреат Нобелівської
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconГерої казок братів грімм як прецедентні феномени
У статті подано визначення поняття прецедентного феномену, наведені основні лінгвістичні характеристики цього терміну, проаналізовані...
1785–1863 Якоб Людвиг Карл Грімм iconЗнаменні та пам’ятні дати вересня 2013 р 01. 09 – День знань 02. 09 – Закінчення Другої Світової війни
Дмитра Олександровича Граве (1863-1939), укр математика, творця першої великої математичної школи


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка