Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному словуСкачати 100,25 Kb.
Дата конвертації24.05.2017
Розмір100,25 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову.

Мета : ознайомити учнів з постаттю А.Ворфліка, його життєвим і творчим шляхом, розширити знання учнів про літературну діяльність поета на прикладах його поезій; сприяти розвиткові мовлення дев'ятикласників, їх творчих здібностей, умінню аналізувати вірші, висловлювати власні думки та власну оцінку прочитаного; засобами поезій виховувати у учнів любов до прекрасного, до рідного слова, до неньки – України.

Обладнання : аудіо записи , слайди, портрет поета, Тлумачний словничок уроку, збірки поезій А.Ворфліка, картки – завдання із віршами.

Тип уроку: урок – усний журнал з позакласного читання в 9 класі.


На дошці: портрет А.Ворфліка, запис

Анатолій Ворфлік – відомий поет Дніпропетровщини,

літератор, журналіст, громадський діяч,

член спілки письменників та спілки

журналістів України.

‹‹ …робив я гарне і відважне ,

Зумів перебороти зле й продажне.››

Анатолій ВорфлікХід уроку

I. Організаційний момент.

( Звучить музика , вчитель читає вірш)

Україна золота,

чарівна сторона!

Рідна земля,

квітами травами заквітчана.

Скільки поетичних слів

придумали люди,

щоб виявити любов до свого краю,

де народилися і живуть!  • Немає життя без України, бо Україна – це доля, яка випадає раз на віку, бо Україна – це Мати, яку не вибирають, як і долю, бо Україна – це пісня, яка вічна на цій землі.

- У вас гарний настрій, є бажання пізнавати і ви готові отримувати нові знання. Тож уперед!

II. Вступне слово вчителя

- Протягом тисячоліть українські поети , письменники оспівували красу і велич української мови, рідної землі. Анатолій Васильович Ворфлік – відомий на Дніпропетровщині поет, літератор, журналіст, його вірші вивчають в школах Дніпропетровщини. Але все це завдяки великої любові до України.III. Повідомлення теми, мети уроку.

- Анатолій Ворфлік. З таким мелодійним ім'ям не можливо було не стати поетом. Сьогодні сторінками усного журналу ви дізнаєтесь багато цікавого про цю дивовижну людину, порините в світ його поезій.IV. Актуалізація опорних знань

- Що ви знаєте про А.Ворфліка?

- Які його поезії читали ?

V. Розширення та доповнення знань

1. Біографічна сторінка.

Вчитель: Народився Анатолій Васильович Ворфлік 3 червня 1942 року в мальовничому селі Іванівка Світловодського району , що на Кіровоградщині. Писати вірші почав у п'ятирічному віці. Виховувала, ростила хлопця сама мама – Хотина Федорівна Панченко, розумна, освічена, добросердна. А батька, Василя Івановича, родом із Сумщини, - не пам'ятає: загинув у воєнній хуртовині. Жодних вістей, ані документів, ані світлини. Кількаразові всесоюзні спроби розшукати нічого не дали, як і запит до Міжнародного Червоного Хреста. Осиротіла стара хата під солом'яною стріхою над ставом край села.

( слайд : Домівка із солом'яною стріхою )


Таємнича природа, нелегкі хлоп'ячі роздуми про життя та світ , про власну сирітську долю щемили серце. Але затишок удома зігрівав його серце . ікон в хаті не було, мама вірила у Бога, відтак до церкви не ходила . Вона була натурою поетичною, ліричною, виховала в ньому любов до пісні, малювання, можливо, саме завдяки їй Анатолій знайшов своє покликання. Поряд із евангельськими текстами в хаті висів портрет Тараса Шевченка, а також картина ‹‹ Петро і Наталка ›› ( за І.Котляревським). На столі лежав зачитаний ‹‹ Кобзар ›› - вірна опора в житті.

Після закінчення школи Анатолій Ворфлік працював у колгоспі їздовим, обліковцем тракторної бригади, чабанував, про що написано у поезії

‹‹ Чабанівський світ ››:Бур'яняться толоки, забиті вітрами і ратицями,

З них степи починаються – з них , а не з нас.

Учень: Будучи студентом відділення україністики філологічного факультету Харківського державного університету запоєм читав поезії І.Драча, В.Симоненка, Б.-І. Антонича, В.Стуса. Велике враження справляли зустрічі студентів з М.Рильським, О.Гончарем. У сусідній кімнаті гуртожитку на

вул. Студентській мешкав Григір Тютюнник. 1966 року закінчив університет.

Перебравшись 1970 року до славетних Жовтих Вод і провчителювавши, потягнувся до журналістики – був кореспондентом багатотиражки, відповідальним секретарем міської газети , очолював міську літературну студію ‹‹ Пошук ››. Рясно друкувався в обласних колективних збірках

журналах, газетах, аж до ‹‹ Літературної України ››.Учениця: Анатолій Ворфлік багато років укладав словник живої української мови, збирав фольклорні матеріали. Лексикограф і фольклорист.

У серпні 1989 – го року організував і очолив у м. Жовті Води Дніпропетровської області міський осередок Товариства української мови імені Т.Г.Шевченка, згодом і осередок Народного Руху України.

було нагороджено орденом ‹‹ За мужність ››.

( слайд : Народному Руху України 20 років…)

Член Спілки журналістів України ( з 1984 року) і Національної Спілки письменників України.

7 вересня 2011 року пішов з життя поет, літератор, журналіст , громадський діяч Анатолій Васильович Ворфлік.2) сторінка ‹‹ Публіцистична ››

Бібліотекар: Творчість поета охоплює усе його життя – він писав про дитинство, війну, про рідних людей, про кохання, про Україну. Серед його публікацій понад сімсот поезій у різних виданнях Києва, Харкова, Кіровограда, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Світловодська, Жовтих Вод.

У світ вийшли його поетичні книги ‹‹ Осінь в Іванівці ››,‹‹ Поріг ››,

‹‹ Чорнокрилий час ››,‹‹ Кущики деревію››.

Минулого року вийшов в світ п'ятитомник поезій А.Ворфліка ‹‹ Літорості ›› із вступним словом голови Дніпропетровської обласної організації Національної Спілки письменників України Лесі Степовички.

Чому саме таку назву отримав п'ятитомник ? що таке ‹‹ літорості ›› ? Поет пояснив так:

- Літорості або літоростки - це ті гілочки на дереві, які вироста­ють протягом літа — з весни до осені. Або ще коли спилюють де­рево і потім підраховують кількість років — скільки це дере­во прожило. Оці кільця річні,вікові, називаються «літорості».Теми, які мені усього ближче – це філософське осмислення життя, лірика.

( слайд : А.Ворфлік на вечорі у історико - краєзнавчому музеї м. Жовті Води Дніпропетровської області, присвяченому 50 – річчю його творчості)


Тож літорості — це роки творчої діяльності поета, кожен том охоп­лює певні роки життя.

( виставка книг Анатолія Ворфліка)

3) сторінка ‹‹ Поетична ››

Вчитель: Поезія А.Ворфліка – це роздуми над вічними життєвими цінностями, які є актуальними будь – якого часу. Його вірші наскрізь пронизані любов'ю до людей, рідного краю з його героїчною і трагічною історією, до рідної хати, природи, матері. Особливо цікава читачам інтимна лірика Анатолія Ворфліка: це – спогади про матір, чуйну, щиру, люблячу, це і гіркі спогади про батька, якого ніколи не бачив.

Учень:

Спогад про маму (уривок)

Наша біла ошатна хата,

Мов у яві наснилась мені,

Як лелека ота крилата,

Що на луках в самотині.

А навколо горби зелені

Підіймаються в небеса.

І роти, дуби та клени-

краса, і небес яса.

І виходить матуся з хати,

На вулицю вівці жене,

Намагається щось сказати?

Чи до себе кличе мене...

Його вірші, мужні й щирі, звучать му­шкою чарівної пори, коли людина осягнула сенс життя. Він бачить і веселкове кільце кольорове та вогні вечірніх сумувань, і барвінки та спориші, й батьківські шати, чує шепоти Ерота і мовить великі слова: кохання - то криниці копання.


4) сторінка ‹‹ Практична ››

а) - робота в парах:Вчитель: Зараз вам необхідно виконати таке завдання: прочитайте вірш , надрукований на картці і визначте його тему .

б) Анатолій Ворфлік — дитина війни, що забрала в нього батька. Тому ця гіркотна тема не зникає з його творчості упродовж років, де він спо­відує добро і любов.
Жовтоводський мотив

Білі сумні ковили, наче крила, —

В мріях і в пам'яті коло могили...

Дайте нам сили!

Зашелестить ковила біля хати,

Коні козацькі зупиняться. Мати

Вийде стрічати.

Стане, заплаче. З глибокої ночі

Не усміхнуться вже синові очі,

Очі пророчі.

Білі сумні ковили, наче крила, —

Волю, закопану в чорні могили,

Савани вкрили.

Де ти, козаче, та де ти, соколе,

Де провідник української долі

Високочолий?..

Не заростайте, шляхи, будяками

Перед Богдановими козаками —

Вийтесь віками!

Анатолій Ворфлік
  • бесіда за змістом:

Чи сподобався вам вірш? Чим саме?

Чи всі слова зрозумілі?

Тлумачний словничок :

ковила –

Савани –

Очі пророчі -

Що ви побачили, відчули, слухаючи поезію?


  • намалюйте словесну картину того,що уявляли, слухаючи цей вірш;

  • порівняйте створені вами асоціації з тими, що вжиті автором у вірші;

Асоціації: рідна хата,мати, ковили, коні, сум, козаки, могили, шляхи, пам'ять.

  • мовчазне читання учнями вірша;

  • виразне читання вірша учнями.;

  • знайдіть засоби художньої творчості : епітети, порівняння, звертання;

  • визначте час подій, відображених у поезії, ідею вірша.

У цьому творі відображені події далеких козацьких часів, якими захоплювався А.Ворфлік, якими славетне місто Жовті Води, зокрема битвою військ на чолі з Б.Хмельницьким з поляками в 1648 році,в якій українські козаки отримали перемогу.

Звучить уривок пісні , вчитель звертає увагу учнів на екран( показ слайдів).

( слайд : Пам'ятник героям Визвольної війни українського народу 1648 – 1654 років)( слайд : ‹‹ Богданів›› курган. Опорна стіна з природного каменя й горельєф із епізодом історичної битви .)

Часи становлення творчої особистості А.Ворфліка для нас такі далекі, але ті духовні цінності, які він проніс через роки і передає сьогодні нам – вічні і близькі . Кожен його вірш – це життя, філософське осмислення позиції автора, громадянської свідомості, ідеології сучасної людини.

5) сторінка ‹‹ Ексклюзивна ››

Вчитель : Зараз ви почуєте інклюзивне інтерв'ю з Анатолієм Ворфліком газеті ‹‹Жовтоводські вісті››.

( на екрані портрет поета, текст інтерв'ю,аудіозапис)  • Чому я пишу лише українською мовою?

Це принципове життєве питання. Я народився у селі Іванівка Кіровоградської Області, де російська мова не вживалася, і я завжди відчував національний дискомфорт, говорячи російською. Думав, чому усі живуть, як люди, мають рідну мову, на ній розмовляють, чому ми позбавлені цього?Коли я вступав до вузу у Білорусії, мені навіть дозволили складати іспити українською мовою.

  • Звідки ідуть витоки моєї поезії? На чому ״ стоять" мої вірші?

Почав писати я дуже рано, у п'ять років. Мама хотіла , щоб я рано цьому навчився. І зошиток мій, який потім, на жаль, загубився, увесь був списаний, бо писав про те, як поверталися додому молоді фронтовики, про червону школу, що лякала мене в дитинстві, про надзвичайну природу: ставок в городі, високі пагорби, річку Березівку, журавлів, ліс. Ось на чому стоять мої вірші, ось ті образи, що пройшли крізь усю мою поезію. Писав я так до четвертого класу, а тоді замислився, можливо, це несерйозне заняття, і трохи закинув це діло, але повернувся до поезії у восьмому класі. Ось тоді вже почалося добре віршуватись.

Про значення життя та значення праці всього життя А.Вофліка можна сказати словами його ж вірша:

‹‹Не все ще гарно, є ще люди злі.

Ще треба довго чистити планету.

Та й добре що живуть поети на цій каштановій землі…››

VI. Підведення підсумків уроку

Вчитель: Микола Миколаєнко відомий український поет, прозаїк писав :

,, У його віршах дзвенить його душа, як чарівна струна, а сам він натхненно співає українську щиру пісню. Поет приходить до читача з міцним переконанням, що життя кожного - не випадковість, воно нам дароване Небесами, маємо його цінувати й подіяти.

Він каже людям: ‹‹…робив я гарне і відважне,

Зумів перебороти зле й продажне.Найбільше диво на планеті - це ми! То ж не робімо собі зла, ловімо Синю Птаху Щастя.››

1. Вправа ‹‹Мікрофон ››. Продовжити речення ,, Я думаю , що поезія Анатолія Ворфліка цікава, тому що … ".

VII. Домашнє завдання : підготуватися до виразного читання , аналізу вірша ‹‹ Жовтоводський мотив››.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconАнатолій Антонович Перерва Перерва Анатолій Антонович
Перерва Анатолій Антонович, український поет, журналіст. Народився 12 квітня 1949 року в с. Вербівка Балаклійського району на Харківщині...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову icon«Михайло Грушевський. Від федералізму до незалежності України» Робота учасника міських інтернет-читань «Життя, віддане Україні»
Стає зрозумілим, що до активного політичного життя наш народ може бути готовим тільки завдяки знанням своєї історії, культури, усвідомленню...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconЖиття, віддане словесності
Максима Рильського нсп україни. Подвижник Франківського взірця, всеосяжний гуманітарій, науковець, перекладач, критик та історик...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconАнатолій Луговський
Анатолій Луговський : до 60-річчя від дня народження : біобібліографічний покажчик / Сумська обл універс наук б-ка; уклад. О. К....
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconОлег ольжич: життя, віддане за україну
Микола Мандрич, монтаж Алли Фатюкової володіють переконливим відчуттям кіно. Після перегляду, який триває 2 години 57 хвилин, залишається...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconМетодична розробка
В. Сосюри, який проживав у рідному краї. Викладач використовує різноманітні методи І прийоми, разом із студентами проводить пошуково-дослідницьку...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconВсе, що мав у житті, Він віддав для одної ідеї
Жертовне життя нашого земляка Осипа Тюшки було віддане боротьбі за волю України, його ім’я знали в Австрії, Німеччині, Канаді, сша,...
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconМузейна робота
В. Хім’яком створив перший у своїй практиці громадський музей – у рідному селі Залісці
Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconАнатолій Костецький tululu org›a8928

Анатолій Ворфлік. Життя, віддане рідному слову iconПроект «Жінка в історії України» «Ти в рідному краї царівна…»
Мета: передати силу І глибину поетичного світу Лесі Українки, виховувати любов до українського поетичного слова, творчої спадщини...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка