Біографія Дружина султанаДата конвертації22.04.2017
Розмір445 b.1 Біографія

 • 1 Біографія

  • 1.1 Дружина султана
  • 1.2 Діти
  • 1.3 Смерть
 • 2 Опис сучасників

 • 3 Політика

  • 3.1 Жертви інтриг султанші
 • 4 Цікаві факти

 • 5 Значення

  • 5.1 В історії
  • 5.2 В культурі
   • 5.2.1 Архітектура
   • 5.2.2 Література
    • 5.2.2.1 Роман Загребельного


Роксола́на (Лісо́вська Анастасі́я (або Олекса́ндра) Гаври́лівна; бл. 1506 — 15 березня 1558,) — наложниця, а згодом — улюблена дружина султана Оттоманської імперії Сулеймана І Пишного, дочка священика з міста Рогатин Івано-Франківської області , яку в 1520 році під час нападу на місто полонили кримські татари. Згодом потрапила до султанського гарему. Як дружина Сулеймана І Пишного мала великий вплив на чоловіка й османську політику, посприяла сходженню на турецький престол свого сина Селіма II, відіграючи при ньому велику роль як султанша-мати (валіде).

 • Роксола́на (Лісо́вська Анастасі́я (або Олекса́ндра) Гаври́лівна; бл. 1506 — 15 березня 1558,) — наложниця, а згодом — улюблена дружина султана Оттоманської імперії Сулеймана І Пишного, дочка священика з міста Рогатин Івано-Франківської області , яку в 1520 році під час нападу на місто полонили кримські татари. Згодом потрапила до султанського гарему. Як дружина Сулеймана І Пишного мала великий вплив на чоловіка й османську політику, посприяла сходженню на турецький престол свого сина Селіма II, відіграючи при ньому велику роль як султанша-мати (валіде).Народилася майбутня султанша приблизно у 1506 році. Достеменно дата її народження невідома. Під питанням і її дівоче прізвище та навіть ім'я. В джерелах XVI століття немає інформації щодо її імені, але багато пізніших традицій, наприклад, українська, і вперше — лише в XIX столітті, називають її Анастасією.

 • Народилася майбутня султанша приблизно у 1506 році. Достеменно дата її народження невідома. Під питанням і її дівоче прізвище та навіть ім'я. В джерелах XVI століття немає інформації щодо її імені, але багато пізніших традицій, наприклад, українська, і вперше — лише в XIX столітті, називають її Анастасією.

 • Народилася майбутня султанша в сім'ї священика Гаврила Лісовського з Рогатина — невеликого містечка в Західній Україні (а за версією Михайла Орловського, Роксолана родом з містечка Чемерівці).

 • Під час одного з традиційних набігів татар, приблизно у 1520 році, була захоплена в полон і переправлена, ймовірно, спочатку до кримського міста Кафа (тепер — Феодосія), а потім — в Стамбул, де дівчину примітив візир Ібрагім-паша, який пізніше й подарував її Сулейману.Сулейман І, син Селіма І Грізного (Явуза), був одним з найвідоміших турецьких султанів. В Європі його звали Пишний, а в Туреччині — Кануні (Законодавець) — за створення зводу законів, спрямованих на захист інтересів феодалів і закріплення селян за їхніми земельними ділянками, які належали поміщикам. Фактично це було введення кріпосного права.

 • Сулейман І, син Селіма І Грізного (Явуза), був одним з найвідоміших турецьких султанів. В Європі його звали Пишний, а в Туреччині — Кануні (Законодавець) — за створення зводу законів, спрямованих на захист інтересів феодалів і закріплення селян за їхніми земельними ділянками, які належали поміщикам. Фактично це було введення кріпосного права.

 • Спочатку — наложниця, Роксолана стала великим коханням султана. Сулейман адресував їй свою любовну поезію (султан був поетом і писав під псевдонімом Мухіббі).У гаремі, званому Бабус-сааде, тобто «Брами блаженства», Роксолана отримала за гострий язичок і розкотистий сміх прізвисько Хурем, що означає «Та, що сміється»[3].

 • У гаремі, званому Бабус-сааде, тобто «Брами блаженства», Роксолана отримала за гострий язичок і розкотистий сміх прізвисько Хурем, що означає «Та, що сміється»[3].

 • Перший син Сулеймана і Роксолани народився у 1521 році.

 • За законами віри, султан міг мати чотири законні дружини та стільки наложниць, скільки міг утримувати. Діти першої дружини ставали спадкоємцями престолу. Але це не могла бути християнка, всі дружини повинні були прийняти іслам.В Манісі в гарем Сулеймана входили 17 жінок, яких очолювала його мати Хафса. Відоме ім'я лише однієї з наложниць, яка в 1515 р. народила Сулейману Мустафу. Її звали Махідевран. У Сулеймана вже був син Махмуд який народився в 1512 р. В 1519 р. у нього народився третій син, Мурад. Про їх матерів історія не говорить. Мурад помер в 1521 р., а Махмуд помер наступного року.

 • В Манісі в гарем Сулеймана входили 17 жінок, яких очолювала його мати Хафса. Відоме ім'я лише однієї з наложниць, яка в 1515 р. народила Сулейману Мустафу. Її звали Махідевран. У Сулеймана вже був син Махмуд який народився в 1512 р. В 1519 р. у нього народився третій син, Мурад. Про їх матерів історія не говорить. Мурад помер в 1521 р., а Махмуд помер наступного року.Шлюб та гучне весілля Сулеймана і Роксолани відбулися в 1530 році. Султан надав їй ранг баш-кадуни — головної (а фактично — єдиної) дружини і звертався до неї «Хасеки», що означає «Мила серцю». Хурем виявилася не лише бажаною коханкою, але і цікавою, розумною співбесідницею, досвідченою в мистецтвах і державних справах. В дні розлуки (а Сулейман зробив 13 військових походів) вони переписувалися вишуканими віршами на перській і арабській мовах

 • Шлюб та гучне весілля Сулеймана і Роксолани відбулися в 1530 році. Султан надав їй ранг баш-кадуни — головної (а фактично — єдиної) дружини і звертався до неї «Хасеки», що означає «Мила серцю». Хурем виявилася не лише бажаною коханкою, але і цікавою, розумною співбесідницею, досвідченою в мистецтвах і державних справах. В дні розлуки (а Сулейман зробив 13 військових походів) вони переписувалися вишуканими віршами на перській і арабській мовах

Одна з найосвіченіших жінок свого часу, Роксолана приймала іноземних послів, відповідала на послання іноземних правителів, впливових вельмож і художників. В XVI столітті флорентійці навіть помістили парадний портрет Хурем, для якого вона позувала венеціанському художникові, в своїй картинній галереї. То був єдиний жіночий портрет серед зображень бородатих султанів у величезних тюрбанах[3].

 • Одна з найосвіченіших жінок свого часу, Роксолана приймала іноземних послів, відповідала на послання іноземних правителів, впливових вельмож і художників. В XVI столітті флорентійці навіть помістили парадний портрет Хурем, для якого вона позувала венеціанському художникові, в своїй картинній галереї. То був єдиний жіночий портрет серед зображень бородатих султанів у величезних тюрбанах[3].Згодом Роксолана запропонувала султану побудувати мечеть, що носила ім'я Сулеймана. Цю ідею реалізував придворний архітектор Сінан. В цій мечеті згодом султаншу і поховали.

 • Згодом Роксолана запропонувала султану побудувати мечеть, що носила ім'я Сулеймана. Цю ідею реалізував придворний архітектор Сінан. В цій мечеті згодом султаншу і поховали.Сулейманіє- це найбільша в Стамбулі мечеть, що підноситься на пагорбі над бухтою Золотий Ріг. Окрім мечеті релігійний комплекс включає початкову школу, мед училище, притулок, публічну кухню, торговий ряд, публічну лазню і дві усипальниці, одну для Сулеймана, а іншу для Роксолани. Її будівництво було закінчене в 1557р.

 • Сулейманіє- це найбільша в Стамбулі мечеть, що підноситься на пагорбі над бухтою Золотий Ріг. Окрім мечеті релігійний комплекс включає початкову школу, мед училище, притулок, публічну кухню, торговий ряд, публічну лазню і дві усипальниці, одну для Сулеймана, а іншу для Роксолани. Її будівництво було закінчене в 1557р.Роксолана народила султану 5 дітей — четверо синів і одну доньку Міріам.

 • Роксолана народила султану 5 дітей — четверо синів і одну доньку Міріам.

 • Мехмед (тур. Mehmed) (1521 — †1543)

 • Міріам (тур. Mihrimah) (1522 — †1578)

 • Селім (тур. Selim) (1524 — †12 грудня 1574)

 • Баязид (тур. Bajezid) (1525 — †28 листопада 1562)

 • Джангір (1533 — †1553)З-поміж синів батька пережив лише Селім. Інші загинули в ході боротьби за трон. В тому числі і син Сулеймана від третьої дружини Махідевран — Мустафа. Існує версія, що саме Роксолана, плетучи інтриги проти Мустафи, спровокувала його смерть — налаштувала батька проти сина (за наказом Сулеймана Мустафу задушили).

 • З-поміж синів батька пережив лише Селім. Інші загинули в ході боротьби за трон. В тому числі і син Сулеймана від третьої дружини Махідевран — Мустафа. Існує версія, що саме Роксолана, плетучи інтриги проти Мустафи, спровокувала його смерть — налаштувала батька проти сина (за наказом Сулеймана Мустафу задушили).Баязид, після невдалої спроби вбити Селіма, разом з 12 000 своїх людей переховувався в Персії. Скориставшись допомогою персів, ворогів Османської імперії, він став зрадником. Згодом Сулейман порозумівся з персидським шахом, в результаті чого, в обмін на 4 000 золотих монет, прихильників Баязида було вбито, а його самого, разом з чотирма синами, видано посланцям султана. Смертний вирок, який виніс Сулейман своєму синові, було виконано 28 листопада 1562 року.

 • Баязид, після невдалої спроби вбити Селіма, разом з 12 000 своїх людей переховувався в Персії. Скориставшись допомогою персів, ворогів Османської імперії, він став зрадником. Згодом Сулейман порозумівся з персидським шахом, в результаті чого, в обмін на 4 000 золотих монет, прихильників Баязида було вбито, а його самого, разом з чотирма синами, видано посланцям султана. Смертний вирок, який виніс Сулейман своєму синові, було виконано 28 листопада 1562 року. • Роксолана померла 18 квітня 1558 року (за іншими версіями — 1561 або 1563). Після її смерті Сулейман проводив активну діяльність на її честь, по всій імперії збудував велику кількість об'єктів, присвячених Роксолані.

 • Сам султан помер в ніч з 5 на 6 вересня 1566 року під час військового походу на Угорщину. Тіло падишаха (без серця і нутрощів) забрали до Стамбулу і поховали поруч з Роксоланою — в мавзолеї, збудованому на подвір'ї мечеті Сулеймана...Селі́м II П’яниця (Мест) (28 травня 1524 - 13 грудня 1574) — одинадцятий султан Османської імперії, правив в 1566 —1574.

 • Селі́м II П’яниця (Мест) (28 травня 1524 - 13 грудня 1574) — одинадцятий султан Османської імперії, правив в 1566 —1574.

 • Наступник Сулеймана, був досить невдалим політиком, син Роксолані.Сучасники Роксолани описували її «скоріше як милу, ніж красиву». Венеціанець Наваджеро писав, нібито:

 • Сучасники Роксолани описували її «скоріше як милу, ніж красиву». Венеціанець Наваджеро писав, нібито:

 • «Султан так сильно кохав Роксолану, що в османській династії ще не було жінки, яку б поважали так само».

 • На його думку, в неї був дуже милий вигляд і вона добре знала примхи Сулеймана.

 • Венеційський посол Домініко Тревізано казав, що Роксолана «молода, але не красива» , а стамбульський люд вважав її за відьму.

 • В 1554 році Домініко Тревізано писав про Роксолану:

 • «Для його величності султана це така кохана дружина, що, — переказують, — відколи він її спізнав, відтоді вже не захотів знати якоїсь іншої жінки; такого не робив ще ніхто з його попередників, бо в турків є звичай міняти жінок». • Ще двічі султани Османської імперії (Сулейман ІІ та Ібрагім І), вже у ХVІІ столітті, брали шлюб з українками. Одна з них, Хатідже Турхан Султан, була матір'ю султана Мехмеда ІV і відома тим, що збудувала у Стамбулі біля Галатського мосту велику мечеть Йені Джамі.З Роксолани розпочався період, який історики називають «правління привілейованих жінок» або «правління султанш» — період впливу дружин султанів на своїх чоловіків (друга половина XVI — перша половина XVII століття).

 • З Роксолани розпочався період, який історики називають «правління привілейованих жінок» або «правління султанш» — період впливу дружин султанів на своїх чоловіків (друга половина XVI — перша половина XVII століття).

 • Деякі історики вважають, що Роксолана піклувалася і про свою батьківщину — нібито вона докладала зусиль для звільнення своїх співвітчизників, запобігала нищівним набігам татар. Хоча чітких свідчень про саме таке її ставлення до України немає. На противагу цьому є факти, що татари, як і раніше, здійснювали щорічні набіги на територію, з якої походила Роксолана, чинили жорстокі розправи, забирали велику кількість полонених. Під час одного з таких походів вони зруйнували Запорізьку Січ і змусили козаків шукати порятунку в російського царя Івана Грозного. ПриблизноУкраїнський письменник Павло Загребельний, який написав про Роксолану роман, на питання «Як Роксолана допомагала Україні через Сулеймана?» якось відповів:

 • Український письменник Павло Загребельний, який написав про Роксолану роман, на питання «Як Роксолана допомагала Україні через Сулеймана?» якось відповів:

 • «Ніяк. Почитайте історію Грушевського: за час його правління татари (ними фактично керували турки) здійснили 38 набігів (майже по одному кожного року). В султана до Роксолани були душевні симпатії, але вони мали домашній характер. Не потрібно тішити себе ілюзіями. Вона просто боролася за себе як за особистість. До речі, її розум та характер нагадує Тимошенко. З деяких джерел відомо, що вона була невисокого зросту, не була красунею, але була дуже чарівною. В неї був якийсь особливий ніс, який хвалив навіть Вольтер. Він говорив, що «заради нього Сулейман міг би віддати всю Європу»[4].Павло Загребельний джерелами свого роману про Роксолану називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського «Історія Туреччини», в якій 15-20 сторінок відведено Роксолані, і три томи творів московського академіка Гордлевського про історію Туреччини.

 • Павло Загребельний джерелами свого роману про Роксолану називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського «Історія Туреччини», в якій 15-20 сторінок відведено Роксолані, і три томи творів московського академіка Гордлевського про історію Туреччини.

 • Також Загребельний особисто був у Туреччині — в місцях, що пов'язані з Роксоланою. Відвідав місто Рогатин Івано-Франківської області, де народилася Настя Лісовська. Письменник так говорив про свою книгу:

 • «Як пташка клює, так і письменник по крихті збирає звідусіль інформацію. Я намагався написати роман, максимально наближений до дійсних подій. Роман рецензувався в Москві, все було перевірено, життєвий фактаж достовірний. А взагалі мені епоха Сулеймана Пишного нагадує Кремль»[4].

 • На питання журналістів, чи вважаєте він Роксолану національною гордістю, Павло Загребельний відповів:

 • «Її життєвий шлях і досягнення — це її особиста гордість. Я ж особисто не став би називати її національною гордістю]. • Існує версія, що спогади про пережиті після полону приниження постійно переслідували Хурем. Нібито невипадково султанша, як тільки у неї з'явилися гроші, звеліла знести невільничий ринок і поставити на його місці мечеть, медресе і богадільню. Мечеть і лікарня в будівлі богадільні донині носять ім'я султанші, так само як і прилеглий до них район міста.

 • У Стамбулі ім'я Роксолани носить також велика громадська баня (хаммам), побудована за її наказом Сінаном. Нині це пам'ятник архітектури, що охороняється державою. Лазня була побудована на гроші Хурем за умови, що прибутки від її експлуатації йтимуть на підтримку в належному стані мечеті Айя-Софія (колишній Софійський собор Константинополя).В Україні про Роксолану написані — роман Павла Загребельного «Роксолана», опера Дениса Січинського «Роксоляна» (19081909), повісті Осипа НазарукаРоксоляна», 1930), Сергія Плачинди і Юрія Колісниченка («Неопалима купина», 1968), драма Г. Якимовича (1869) та роман Миколи Лазорського «Степова Квітка» (1965), студія І. Книш «Імператорська кар'єра Анастазії Лісовської» в журналі «Відгуки часу» (1972), а також знято серіал «Роксолана» з Ольгою Сумською в головній ролі.

 • В Україні про Роксолану написані — роман Павла Загребельного «Роксолана», опера Дениса Січинського «Роксоляна» (19081909), повісті Осипа НазарукаРоксоляна», 1930), Сергія Плачинди і Юрія Колісниченка («Неопалима купина», 1968), драма Г. Якимовича (1869) та роман Миколи Лазорського «Степова Квітка» (1965), студія І. Книш «Імператорська кар'єра Анастазії Лісовської» в журналі «Відгуки часу» (1972), а також знято серіал «Роксолана» з Ольгою Сумською в головній ролі.

 • Серед українських істориків першим про Роксолану написав Агатангел Кримський — в 1924 році.Образ Хурем за чотири з половиною століття вкрився такою кількістю чуток, легенд, суперечливих оцінок, зазначають історики, що фактично не можна розгледіти справжню подобу цієї жінки, з незвичайною навіть для свого часу долею.

 • Образ Хурем за чотири з половиною століття вкрився такою кількістю чуток, легенд, суперечливих оцінок, зазначають історики, що фактично не можна розгледіти справжню подобу цієї жінки, з незвичайною навіть для свого часу долею.Каталог: public -> uploads -> books
books -> Суд над фашизмом
books -> Гітлер мобілізує молодь для війни з Англією. Пропаща молодь. Що жде її? Смерть у Європі чи в Азії загибель?
books -> Збірка новел
books -> Юліуш словацький (1809 1849)
books -> Мова І свідомість
books -> В. В. Німчук проблеми українського правопису в XX ст
books -> Уроку звучить пісня «Дай Україні волю»
books -> Загальні відомості про мову значення мови в житті суспільства
books -> 1. Картка з питаннями для тих, хто складає іспити або заліки. Екзаменаційний білет. Попався щасливий білет
books -> Методичні рекомендації щодо вивчення української літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Біографія Дружина султана iconБіографія Софії Ковалевської
Уроджена Корвин-Круковська, дружина В. О. Ковалевського основоположника еволюційної
Біографія Дружина султана iconАхма́това А́нна Андрі́ївна (Горе́нко) (23 червня 1889 (11 червня старого стилю)-5 березня 1966) російська поетеса, родом з України, дружина Миколи Гумільова, представниця акмеїзму
Ахма́това А́нна Андрі́ївна (Горе́нко) (23 червня 1889 (11 червня старого стилю)—5 березня 1966) — російська поетеса, родом з України,...
Біографія Дружина султана iconКнига тетралогії «Таємний посол»
Тема: Володимир Малик (В. К. Сиченко) «Фірман султана» (ІІ книга тетралогії «Таємний посол»). Розповідь про легендарне козацтво та...
Біографія Дружина султана iconЛіта невольничі … Т. Г. Шевченко на засланні Тематичний список літератури
Біографія Т. Г. Шевченка за спогадами сучасників : біографія окремої особи. – К., 1958. – 438 с
Біографія Дружина султана icon«благання мартопляса»: «Братове, до вогню мене прийміть, подайте хліба чесний почастунок —
Станіславі. Родина: батько — Ігор Мар'янович (1930–1997); мати — Ганна Степанівна (* 1940); дружина Ніна Миколаївна (* 1959); дочка...
Біографія Дружина султана iconБіографія Кибальчича М.І. Біографія Кибальчича М.І
«Кибальчич замечательный ум, необыкновенная выдержка, адская энергия и поразительное спокойствие»
Біографія Дружина султана iconЛауреат міжнародної літературної премії «Етна-Таорміна» (Італія, 1962). Почесний доктор літератури Оксфордського університету
Ахма́това А́нна Андрі́ївна (Го́ренко) (11 (23) червня 889, Одеса † березня 1966) російська поетеса, родом з України, дружина Миколи...
Біографія Дружина султана icon1. Біографія > Біографія
«Бігль». Ця подорож була важливою подією у житті Дарвіна, справжньою школою для нього. Інтенсивно працюючи як геолог, зоолог, ботанік,...
Біографія Дружина султана iconПрезентація поетичної збірки «Осінь стоїть на порозі»
Сьогодні ми зібралися з нагоди презентації поетичної збірки «Осінь стоїть на порозі», яку написала хороша людина, кохана дружина,...
Біографія Дружина султана iconЯ – Українець. Оце І вся моя біографія Наш проект: «Я – українець. Оце І вся моя біографія»
Але цей стереотип є далеким від правди. Оскільки бути українцем є набагато ширшою сферою. Тому, для кращого усвідомлення та розуміння...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка