Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностейСкачати 122,66 Kb.
Дата конвертації20.05.2017
Розмір122,66 Kb.
 1. Життя і діяльність вчених математиків просліджується у всі часи від V ст. до н. є. і по XX ст. н. є. Це можна спостерігати на діаграмі № 1.

Діаграма № 1

 1. У калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей із різних держав і країн світу. Поглянемо на діаграму № 2. Найменша кількість представників Індії, Норвегії, Чехії, Угорщини, Іспанії, Швейцарії, України і Польщі: найбільша кількість представників Америки, Англії, Стародавньої Греції, Німеччини, Італії, Росії і Франції.

Як бачимо, серед видатних вчених різних національностей є представники і з України — це Остроградський, Вороний і Бого-любов.

Діаграма № 2

 1. Майбутні вчені народжувались у різних сім'ях: багатих і бідних, заможних і знатних. По-різному складалось життя і проходило дитинство цих великих, у майбутньому, людей. Дехто жив у розкошах, а дехто потерпав від злиднів і труднощів. У зрілому віці одні жили у славі, а інших не розуміли їх же сучасники і велич їх робіт була визнана лише набагато пізніше, після їх смерті. Деякі вчені незалежно один від одного робили однакові винаходи, а потім все життя сперечались за авторство. Про все це яскраво сказано у діаграмі № 3.

Діаграма № 3

Заглянемо в дитинство окремих видатних математиків.

Жан Д'Аламбер (Перон). Початок його життя, як у поганому романі: листопад, ніч, мороз, заметіль. На східцях церкви святого Жа-на лежав маленький згорточок, тихенько здригався і попискував. Його знайшов поліцейський, побачив, що то було немовля у дорогій ковдрі. Виявилось, що це був хлопчик, його віддали на виховання у багатодітну сім'ю, жінці скляра. Хлопчика назвали Жаном Пероном (значить Жаном Круглим) по імені церкви, де його знайшли. Ставши дорослим, він сам собі вигадав ім'я: Жан Лерон Д'Аламбер.

Нікколо Тарталья. Дійсне прізвище вченого — Фонтана. Народився у бідній сім'ї. Коли місто окупували французи, батько Нікколо загинув. Озвірілі солдати грабували, палили, вбивали. Маленького Нікколо тяжко поранили і викинули у вікно, при цьому пошкодили йому щелепу, у нього був розсічений язик. Матері вдалося врятувати життя сина, але вільно говорити Нікколо вже ніколи не міг, мова його була вкрай незрозумілою, від чого він і дістав прізвисько Тарталья, тобто заїка. 1. По-різному майбутні математики здобули освіту. Більшості з них пощастило навчатися у кращих вчителів, у престижних школах. Великий вплив на своїх дітей мали їх освічені батьки. Але багато хто не мав такої можливості через злидні та інші труднощі, а тому таким дітям прийшлось здобувати освіту самотужки. Ось поглянемо на таку діаграму.

Піфагорійський союз. Цей союз був одночасно і філософською школою, і політичною партією, і релігійним братством. Статут піфагорійського союзу був дуже суворим. Кожний, хто вступав до нього, відмовлявся від особистої власності на користь союзу, зобов'язувався не проливати крові, не вживати м'ясної їжі, берегти таємницю вчення свого вчителя. Членам школи заборонялось навчати інших за винагороду.

Для греків математика була насамперед геометрією. А тому над дверима «Академії», будинку, в якому Платон займався зі своїми учнями, було зроблено напис: «Нехай сюди не входить ніхто, хто не знає геометрії».

Одного разу цар Птоломей запитав у Евкліда, чи немає в геометрії коротшого шляху для її вивчення, ніж той, що пропонує Евклід. На що вчений відповів: «Для царів немає окремого шляху в геометрії».

Про феноменальну пам'ять Пуссена говорять, що він однієї безсонної ночі обчислив у пам'яті 27 цифр квадртаного кореня із 53-цифрового числа, а ранком записав їх.

Дазе — це була людина-рахівник. У 15 років він виступав перед публікою.

Обдаровані від природи діти з'являються у всі часи і серед всіх народів. • Боголюбов у 14 років став студентом АН.

 • Ейлер у 20 років одержав запрошення до Петербурзької АН, у 26 років його обрали академіком.

. — Гамільтон у 3 роки читав, у 5 років знав три мови, у 10 років став студентом, у 12 років знав 12 мов, у 22 роки став професором.

— Фрідман займався наукою у 6 класі.

— Грін, навпаки, тільки у 40 років вступив до університету.
Деякі жадібні до знань діти, не маючи можливості одержати

освіту, були самоучками. Ось деякі факти.

Тарталья через бідність залишив школу, вивчивши абетку тільки до букви К. Потім самостійно опанував грамоту, оволодів латинською і грецькою мовами, математикою. Не маючи паперу для вправ, він свої записи на обчислення робив на надгробках одного з затишних кладовищ.

Софі Жермен батьки не дозволяли займатися математикою, якою вона захоплювалась. Софія писала свої виклади таємно ночами під ковдрою.

Еваріст Галуа, будучи хлопчиком, прочитав першу математичну книжку, що потрапила до його рук — це «Геометрія» Лежандра. Прочитав її так, як інші читають роман.


 1. Відносно здоров'я великих вчених треба сказати, що одні вчені мали гарне здоров'я, інші хворіли, хто з дитинства, хто уже в зрілому віці. Є серед вчених і довгожителі, і ті, що пішли з життя у ранньому віці, дехто від хвороби, які того часу були невиліковні.

Є вчені, які померли своєю смертю, а є і ті, що загинули насильницькою смертю. Прослідкуємо це на діаграмі № 5а.

Загинули від хвороби: • від запалення легенів — Декарт, Больцано, Ковалевська;

 • —від чуми — Шикард;

 • від серцевого нападу — Лузін;

 • від злиднів і хвороб — Абель;

 • у стані, близькому до психозу — Больяй.

 • Померли насильницькою смертю:

 • Піфагор — випадково під час повстання;

Архімед — від руки римлянина під час облоги Сіракуз;

Гіпатія — вбили християнські фанатики;

Вільмес — спалили інквізитори;

Бонах — загинув у фашистських застінках;

Галуа — загинув на дуелі у 20 років.

Ляпунов — самогубство.

Ось деякі витяги з цього приводу.

Нестриманість, і дратівливість Больяя, успадковані ним від матері, приводили його до сварок з товаришами, які закінчувалися поєдинками. Справа доходила до того, що одного дня його викликали на дуель відразу 12 офіцерів.

У 24 роки Паскаля розбив параліч (в дитинстві його покусав скажений пес). Він ледве пересувався на милицях, але й далі працював. Здавалось дух цієї людини переміг її немічну плоть. Потім здоров'я Паскаля то поліпшувалось, то погіршувалось. Коли йому стало краще, він зібрався одружитися, але нещасний випадок (карету понесли коні) зовсім вибив Паскаля із нормального життя. З цієї миті, можна вважати, що він помер, хоч ще прожив 8 років. Він сидів одягнений у волосяницю, утикану цвяхами, жовтий, худий, мовчазний. Паскаль помер на 39 році життя.

Під час німецької окупації Стефана Бонаха замучили фашисти: його кинули до в'язниці, де вчений був використаний як донор для годування вошей з метою виготовлення протитифозної сиворотки.

Окремо слід розглянути діаграму довгожителів серед вчених математиків, якщо за точку відліку взяти 70 років, то до цього віку і довше дожили такі вчені, як: Кулік, Вінер, Лейбніц (по 70 років); Фішер (72); Чаплигін (73); Кардано і Архімед (по 75); Ейлер (76); Гулак (77); Лагранж (77); Галілей (78); Платон (80); Вівіані (81); Жордан (84); Діофант (84); Пуссен (87); Гаусс (88); Піфагор (90); Фалес (до 100 років).


 1. Математика стала у пригоді вченим при виконанні складних задач у різні часи.

Знання математики допомогли французу Вієту розкрити шифр у переписці іспанського короля Філіппа II під час війни Франції з Іспанією, чим прискорив перемогу Франції. За це іспанська інквізиція оголосила Вієта чаклуном і боговідступником і присудила його до спалення на вогнищі.

Архімед за допомогою математичних розрахунків сконструював силу-силенну всіляких механізмів, що допомогли у війні проти римлян при облозі Сіракуз до такої міри, що Марцелло вимушений був сказати: «Треба припинити війну проти геометра». Пізніше тільки зрада допомогла римлянам ввійти до Сіракуз.

Математика не була єдиною справою, якою займалися видатні вчені. Багато з них паралельно мали і іншу професію

Для багатьох вчених математика — це все життя.

Важко хворий Боссю до такої міри ослаб, що не подавав ніяких ознак життя. Коли над ним схилились його друзі, які вже думали, що він помер, тоді один з них зауважив: «Зачекайте! Боссю, скажи, скільки буде сім помножити на дев'ять?». Тяжко хворий, не розплющуючи очей, ледь чутно сказав: «63». Друзі зраділи: «Раз обчислює, значить живе».

Тяжко хворому Вороному забороняли займатися обчисленням і взагалі математикою. Він і сам це розумів, але в той же час говорив лікарям: «Як ви не розумієте, що заняття математикою це і є життя, а інакше для чого ж тоді жити».Коли на одній вченій раді постало питання, якому предмету у програмах віддати перевагу — мові чи математиці, піднявся мовчазний Гіббс і сказав: «Математика — це мова».

Про те, що математика може все, влучно сказав Чаплигін у розмові з майбутнім інженером: «Вчіть математику, все будете знати».

Штейнгауз відмітив, що якщо двом різним людям доручити виконати якусь одну справу, то її краще зробить математик.

7).Вчені математики у різні часи не стояли осторонь політичних дій, вони були у них активними учасниками. Деякі виступали проти релігії, проти існуючого уряду і потерпали від цього.

Больцано — виступав проти уряду. За ці виступи його звільнили з роботи, віддали під нагляд поліції.

Галуа — революціонер, публічно виступав проти королівського режиму. Його супротивники підлаштували ситуацію, що привела до дуелі, на якій він і загинув у 20 років, встигши за цей короткий свій вік зробити дуже багато в галузі математики.

Марков (батько) — виступав проти царських сатрапів.

Лузін — революціонер.

Галілей — під натиском інквізиції відрікся від «єресі Коперніка», але ходить легенда, що, піднімаючись з колін, він сказав: «А все ж таки вона вертиться» (маючи на увазі Землю).

Вільмес Паоло — мав необережність у присутності інквізитора Торквемади сказати, що він знає, як розв'язуються рівняння четвертого степеня, які, за словами Торквемади, самим Богом були заховані від людей. За це Паоло було заарештовано, після страшних тортур його було спалено за вироком іспанської інквізиції.

Шикарда — за винахід лічильної машини (арифмометра) інквізиція засудило до церковного каяття. Машину спалили.

Лобачевському — за його атеїзм, волелюбний характер була загроза бути звільненим з університету і відданим у солдати.

Енштейн — при Гітлері йому винесли заочно смертний вирок.

Янішевський — відмовився прийняти присягу на вірність австрійському уряду, змушений був переховуватись.

Платона правитель Сіракуз, Діонісій-старший продав у рабство.

Гіпатію з Александрії — християнські фанатики вбили за те, що вона не прийняла їх віру. 1. На прикладах з життя видатних вчених треба вчитися, виховувати у собі чуйність, людяність, мужність.

 2. Безу — повинен був прийняти екзамен у двох свої учнів, що за-і хворіли на віспу. Сам Безу не хворів на віспу і дуже цього боявся. Але розумів і те, що якщо учні не складуть екзамен, то втратять рік навчання. Забувши за свої страхи, він поїхав до хворих, проекзаменував їх і був задоволений з того, що його жертва не була марною.

Лобачевський — помітив в одній із крамниць хлопчика, який кожну вільну хвилину щось обчислював. Як виявилось, це був сирота, якого хазяїн привіз з Італії. На питання Лобачевського, чи хоче хлопчик навчатися, той з радістю відповів: «Так». Лобачевський домовився з хазяїном і, забравши хлопчика, віддав його до гімназії. Закінчивши гімназію, здібний учень закінчив і університет. У майбутньому став професором фізики.

Янішевський — роздавав бідним свій одяг, згодом на власні кошти відкрив притулок для сиріт і весь час утримував його. Після смерті своє тіло заповів університетській клініці.

9) Математика чудова наука.

Олександр з Вільдьє — написав пісню про алгоритм, яка складається з 2645 віршів.

Леонардо да Вінчі — назвав механіку «раєм математичних наук».

У XV ст. арифметику називали «малим мистецтвом», а алгебру — «великим мистецтвом».

Ньютон — сказав про математику, що вона подібна до сварливої жінки, якщо хто захоче з нею поспілкуватися, то повинен весь час сперечатися.

Магніцький — це прізвище дав йому Петро І за велике прагнення першого до математики.

Бурбакі — це псевдонім, під яким виступала ціла група вчених математиків.

Лагранж — за велику ерудицію Наполеон назвав його «Хеопсо-вою пірамідою математичних наук».

Гаусса — називали «королем математики» навіть його сучасники.

Вієта — називали «батьком алгебри».

Вінера — називали «батьком кібернетики».

Ковалевську — називали «небесною музою».

Одна з кривих у математиці називається «Локон Аньєзі».

Квітка гортензія була названа на честь жінки-математика, яка привезла її з Індії.Померли від хвороби

8

Декарт, Паскаль, Больцано, Лузін, Ковалевська, Шикард, Абель, Больяй. 

 Загинули насильницькою смертю

7

Піфагор, Архімед, Гіпатія, Галуа,Вільмес, Бонах, Ляпунов 

 Померли у ранньому віці

6

Вороний(40р),Галуа(20р),Фрідмен(37р),Марков(26р), Абель(27р), Ляпунов(39р).

 Хворі з дитинства

4

Паскаль, Больяй, Тарталья,Фішер 

 Втратили зір

3

Понтрягін, Ейлер, Галілей.  Леонардо да Вінчі - художник

Пуассон - перукар
Кардано - лікарФрідман - льотчик


Больяй - офіцер

Боссю - моряк
Елерт - кравецьШтіфель -чернець


Мерсен - чернець


Больцано - священник

Пессен - священник

Вієт - юрист
Ферма - юрист
Д´Аламбер - юрист


Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconРозглянути біографії деяких вчених, які зробили значний внесок у вивчення електричних явищ

Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconУрок читання в калейдоскопі

Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconВікторина: «І вічне слово Кобзаря…» Мета
Обладнання: портрети Т. Г. Шевченка різних періодів життя, ілюстрації до біографії
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів з російською мовою навчання 2015 Програму підготували
України різних національностей, стимулювання їх інтелектуального внеску в науковий потенціал, інтеграції в культуру українського...
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей icon«І вічне слово Кобзаря…» (Вікторина для учнів класів) Учителі української мови та літератури
Обладнання: портрети Т. Г. Шевченка різних періодів життя, ілюстрації до біографії
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей icon«щоб у серці жила україна: до 25річчя незалежності україни»
Швидко промайнули роки, багато відбулося подій, виросло нове покоління молоді. Можна зробити певні висновки, підвести підсумки
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconПояснювальна записка Роль І місце української мови в структурі загальної середньої освіти визначаються особливостями мови як могутнього націє- І державотворчого фактора, вагомого чинника формування особистості громадянина України
України різних національностей, стимулювання їх інтелектуального внеску в науковий потенціал, інтеграції в культуру українського...
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconДо історії взаємин Соломії Крушельницької та Василя Барвінського
Василя Барвінського у Музеї не зберігається, однак достатньо велика кількість оригінальних документів із різних фондових збірок Музею,...
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей iconЛітературна гра-подорож „калейдоскоп” Мета
Ми будемо подорожувати від станції до станції. І всі чекатимемо, як у калейдоскопі, чогось кращого І незвичайного. Вітаємо учасників...
Діаграма №1 у калейдоскопі промайнули біографії вчених різних національностей icon1 План біографії письменника. Чим характерна історична епоха, в яку жив письменник?
Життєві віхи біографії (дати). Скласти опорний конс­пект у вигляді хронологічної таблиці


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка