Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І МефодіяСторінка1/5
Дата конвертації14.08.2017
Розмір1,02 Mb.
  1   2   3   4   5

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія
Краєзнавчий відділ


Серія: «Літературна Дніпропетровщина»

Олесь Гончар – син Придніпров’я
До 95-річчя від дня народження

Дніпропетровськ

2013

ББК 91.28УДК 016:929

Г - 65
Олесь Гончар – син Придніпров’я: До 95-річчя від дня народження: Біобібліограф. покажчик / Упорядн.: Т. Бреславець, І. Голуб.– Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2013.– 108 с. (Сер. «Літера-турна Дніпропетровщина»).

У серії бібліографічних видань «Літературна Дніпропетровщина» ДОУНБ пропонує біобібліографічний покажчик, присвячений Олесеві Гончару – видатному синові Придніпров’я, відомому українському письменникові та громадському діячеві. Оскільки життя та творчість письменника неймовірно багаті, насичені, різноманітні й пов’язані з усією Україною, упорядники не ставили за мету зібрати всю його бібліографію, а лише ту її частину, що пов’язана з Дніпропетровщиною.

Бібліографії передує стаття старшого наукового співробітника відділу ДНІМ ім. Д.І. Яворницького «Літературне Придніпров’я» Світлани Мартинової.

У покажчику представлені твори та публікації О. Гончара, які друкувалися на Дніпропетровщині та в яких зображений Придніпровський край. Також зібрано книги і публікації про народження, навчання, перебування його у Дніпропетровську та інших куточках області, зв’язки з нашими краянами. Окремі розділи подають матеріали з вивчення біографії та творчої спадщини письменника, вшанування та увічнення його пам’яті.

Покажчик охоплює період з 1945 року, від перших публікацій у місцевій пресі, до 2012 року. Матеріали логічно структуровані, більшість бібліографічних записів анотовано. Бібліографію доповнює іменний покажчик.

Видання може бути корисним літературо- та мовознавцям, історикам, учителям, журналістам, бібліотекарям, студентам, школярам – усім, хто цікавиться та вивчає життєвий шлях і творчість Олеся Гончара. Також видання може слугувати матеріалом для упорядкування науково-допоміжного покаж-чика загальноукраїнського масштабу.

Видатний син Дніпропетровщини
3 квітня 2013 року виповнюється 95 років із дня народження видатного письменника і громадського діяча, Героя України, академіка, лауреата Державної премії України імені Т. Шевченка, інших державних премій –Олеся Терентійовича Гончара (1918–1995).

Дніпропетровськ є цен-тральною географічною точкою в його біографії. Саме тут, у козацькій Ломівці, на околиці Дніпропетровська, народився Олесь Гончар. Сюди повернувся обпаленим війною, аби у Дніпропетровсь-кому університеті продовжити перерване війною навчання.

У будиночку сестри по вул. Клубній, 25, де проживав під час навчання, написав перші твори – новели «Модри Камень», «Весна за Мора-вою», «Співачка», нарис «Аспірантка», роман «Пра-пороносці» (кн. 1 і 2), з яким яскраво й одразу увійшов в українську літературу і був визнаний наймолодшим її класиком.

З 1947 року, після переїзду до Києва, щорічно до 1984 року навідується в Ломівку. Приїздить сам, з родиною, зі своїми іменитими друзями. Тут, в тиші міської околиці, ховається від столичної метушні, телефонних дзвінків, офіційних зустрічей. «А такої тиші, як у Ломівці, немає ніде», – скаже, побувавши на Клубній, Олександр Фадєєв.

На тій же Клубній, усього за декілька будинків від сестриного, Гончар придбав садибу й збудував свою хату. Садиба зі споришевим подвір’ям та великим садом, як у Романа Степового – головного героя роману «Твоя зоря». А поряд – поле соняшників... «Стояли до самого обрію пишноголові, стрункі і незліченні, і всі як один обернені до свого небесного взірця, до сонця... Здавалося, вони й самі випромінюють світло своїми жовтогарячими незліченними коронами, і, може тому навкруги, в зоні їхньої дії, було якось особливо ясно, чарівно й святково, мов у заповіднику сонця».

«Вся Клубна наче пахла поезією», – писав Павло Загребельний і зауважував, що «…справжні твори тільки й можуть народжуватися у таких блаженних куточках, як Ломівка!».

Тому не випадково «добра половина творів» Гончара, як він сам зізнавався у листі до свого друга, дніпропетровського письменника Сергія Зав-городнього, створювалася саме в Ломівці, на «незабутній Клубній», де «сама атмосфера, середовище людей трудових» схиляли до творчості.

Нашим степовим духом навіяні і «Тронка», і «Таврія», і новели з циклу «Південь». Тут писалися «Людина і зброя», «Перекоп». Тут «визрів» і роман «Собор».

«Зближується все, з плавень сарматських, з Новомосковських напливає собор. Ломівка стала Зачіплянка, все, змістившись в просторі, зблизилось, зажило вже у новій поетичній географії, в нових взаємозв’язках, і почуваєш, як із цих зближень, реальностей, із твоїх уявлень, фантазій і візій виростає щось єдине, народжується ота моцартівська гармонія мистецтва… Буде «Собор».

Критика завжди відзначала головну рису творчості Гончара: уміння вивищити людину. Думається, що уміння звертати увагу більше на добрі, приязні, сонячні аспекти життя своїх героїв, ніж на темні його прояви (хоча вони й не зникають з поля бачення письменника), Гончар набув саме в Ломівці, серед «добрих», «гарних, незлобивих людей».

Він любив людей «трудових», які живуть змістовним життям, «полишають глибокий слід на землі – променистий світ любові…»

На Придніпров’ї Гончар мав безліч шанувальників і друзів. Тривалі дружні стосунки підтримував з дніпро-петровськими літераторами, своїми ровесниками: Сергієм Завгороднім, Дмитром Демерджі, Михайлом Шатровим, Петром Бібою. За словами самих письменників, сформував ціле покоління дніпропетровських шестидесятників, у свідомості яких є щось від мистецької сутності Олеся Гончара.  Це і Семен Данилейко, якого благословив у літературу Гончар, написавши передмову до його першої книжечки «Рідна сторона», і Володимир Михайличенко, рецензію на книжку якого «Ритми Кривбасу» написав Олесь Гончар, і Олесь Завгородній, у творчій долі якого зіграв безпосередню участь Гончар, спрямувавши його на перекладацьку стезю, і Віктор Корж, для якого зустріч з Гончаром стала «вищим знаком» його письменницької долі».

Називаючи дніпропетровські роки найхарак-тернішими, найвизначальнішими для свого формування, Гончар з неослабною увагою завжди стежив за розвитком літературного процесу в краї. Він часто отримував для першого прочитання рукописи своїх земляків: Михайла Дяченка, Сергія Бурлакова, Марії Зобенко, Олександра Ратнера та багатьох інших. Попри величезну зайнятість (робота у Верховній Раді, Раді Миру, ООН) жодного з творів не залишав поза увагою, хоч кількома рядками власноруч відповідав авторам, радіючи їхнім успіхам. «Знаю з власного досвіду, якою важливою може бути підтримка на початку творчого шляху», – говорив він.

Останні роки життя Олесь Гончар не приїздив на Дніпропетровщину. Та в 1994 році, за рік до смерті, письменник у своєму щоденнику занотує:«Найщасливішими для мене, думаю, були 50-ті, 60-ті роки. Щоліта живемо в Ломівці. Поруч – кохана дружина. Ростуть діти. На затишному споришевому подвір’ї все свої... Увечері сходяться у нас всі добрі люди, ближня і дальня рідня, то-ді клацає завзято доміно або прос-то говоримо до-пізна, слухаємо далекі співи по заводських наших селищах.
Навкруги все гарні незлобиві люди, рідня, заводчани, рибалки, мисливці, жартуни... І ми обоє ще молоді, праця дається, повно творчих задумів. Я цілими тижнями в степах, серед сонця, повертаюсь засмаглий як скіф, тоді Валя сідає за друкарську машинку – праця іде, як пісня.

О, які то були розкішні українські вечори!».

Про Олеся Гончара написано безліч книг, статей, досліджень. Кожен твір цього письменника ставав явищем літературного життя. Він був причетним до найбільших історичних подій XX століття. Пропоноване видання показує, яке значення в становленні Олеся Гончара як особистості і письменника зіграло Придніпров’я – земля, в яку він вріс корінням і духовно був пов’язаний все життя.


Світлана Мартинова,

літературознавець, ст. наук. співробітник

відділу ДНІМ ім. Д.І. Яворницького

«Літературне Придніпров’я».

Бібліографія

Життя і творчість Олеся Гончара

та Дніпропетровщина
1. № 17. Лист голови правління СПУ О.Т. Гончара першому секретареві Дніпропетровського обкому КП України О.Ф. Ватченку про відсутність умов зберігання експонатів в Дніпропетровському історичному музеї [Текст] // Тернистим шляхом до храму: Олесь Гончар в суспільно-політичному житті України 60–80-х рр. ХХ ст.: Зб. док. та матеріалів / Упорядн.: П.Т. Тронько, О.Г. Бажан, Ю.З. Данилюк.– К.: Рідний край, 1999.– С. 50.

Лист як реакція на статтю С. Плачинди «Музей у …підземеллі», опубліковану в газеті «Літературна Україна».
2. № 18. З листа міністра культури УРСР Р.В. Бабійчука голові правління СПУ О.Т. Гончару з проханням висловити свої пропозиції по увічненню сторінок історії українського козацтва [Текст] // Тернистим шляхом до храму: Олесь Гончар в суспільно-політичному житті України 60–80-х рр. ХХ ст.: Зб. док. та матеріалів / Упорядн.: П.Т. Тронько, О.Г. Бажан, Ю.З. Данилюк.– К.: Рідний край, 1999.– С. 50.
3. № 40. З довідки начальника підрозділу Управління КДБ при Раді Міністрів УРССР по Дніпропетровській області А. Тутика про від’їзд письменника В.Ф. Коржа на святкування 50-річчя з дня народження О.Т. Гончара [Текст] // Тернистим шляхом до храму: Олесь Гончар в суспільно-політичному житті України 60–80-х рр. ХХ ст.: Зб. док. та матеріалів / Упорядн.: П.Т. Тронько, О.Г. Ба-жан, Ю.З. Данилюк.– К.: Рідний край, 1999.– С. 94–95.
* * *

4. Гончар В. Свою душу він мусив нести на розп’яття [Текст]: [Інтерв’ю] / В. Гончар, В. Луценко // Слово про літературу та письменників Придніпров’я: Нариси та есеї / Упоряд. Л. Степовичка.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2005.– С. 145–151.Інтерв’ю з дружиною О. Гончара, яка розповідає про його творчість, зв’язок із Дніпропетровщиною. Подаються уривки зі щоденника письменника.
5. Завгородній С. Олесь Гончар на півдні. Вечір тихої розмови. Подорож до останнього махновця. Над Азовським морем [Текст] / С. Завгородній // Завгородній С. Так давно і так недавно: Спогади, документальні повісті.– Дніпропетровськ: Промінь, 1982.– С. 68–127.

Спогади про зустрічі та спілкування з О. Гончаром, розмова з його сестрою О. Совою про життя письменника в Ломівці, про роботу над творами, спільні поїздки по Дніпропетровщині.
6. Зобенко М. Провидіння [Текст] / М. Зобенко // Слово про літературу та письменників Придніпров’я: Нариси та есеї / Упоряд. Л. Степовичка.– Дніпропетровськ: Дніпро-книга, 2005.– С. 152–173.

Художньо-біографічний нарис про дніпропет-ровський період життя і творчості письменника.
7. Зобенко М. Українське небо О. Гончара [Текст] / М. Зобенко.– Львів: Видавництво М. Коць, 2003.– 185 с.
8. Калиниченко М.В. Спогади про Олеся Гончара [Текст] / М.В. Калиниченко // Олесь Гончар і шістдесятництво: Матеріали Всеукр. наук. конф., присвяч. 80-річчю від дня народження Олеся Гончара.– Дніпропетровськ: Навч. книга, 1998.– С. 15–18.

Про студента О. Гончара згадує викладачка ДДУ.
9. Олесь Гончар (1918–1995) [Текст] // Літературне Придніпров’я: Навч. посібник з хрестомат. матеріалами до шкільн. програм. У 2-х т. Т. 2 / Упорядн.: І.В. Мазуренко, С.М. Мартинова.– Дніпропетровськ: ВАТ «Дніпрокнига», 2005.– С. 500–502.

Оглядова стаття про життя та творчість.
10. Сторінки історії. Олесь Гончар [Текст].– Вид. 2-ге, доп., перероб.– Дніпропетровськ: Пороги, 2008.– 288 с.

Хроніка та сторінки біографії письменника. Наводяться документи.
11. Тронько П.Т. Митець і влада: Олесь Гончар на тлі суспільно-політичного життя в Україні в 60-80-х рр.: [Текст] / П.Т. Тронько, О.Г. Бажан, Ю.З. Данилюк // Тернистим шляхом до храму: Олесь Гончар в суспільно-політичному житті України 60–80-х рр. ХХ ст.: Зб. док. та матеріалів / Упорядн.: П.Т. Тронько, О.Г. Бажан, Ю.З . Данилюк.– К.: Рідний край, 1999.– С. 3–19.

Ідейна спрямованість роману «Собор», організація його цькування партійними організаціями, підтрим-ка роману та його автора інтелігенцією Дніпро-петровщини. Громадська діяльність О. Гончара щодо збереження історико-культурної спадщини Придні-пров’я, пам’яті про козацтво та його діячів.
12. Селіванов (Буряк) В. Могили теж мають свій голос. То говорять архетипи пам’яті. Олесь Гончар [Текст] / В. Селіванов (Буряк) // Хроніка 2000. Дніпропетровськ: виміри історичної долі.– К.: Фонд сприяння розвитку мистецтв, 2008.– Вип. 74.– С. 734–736.

Спогади автора статті про зустрічі з О. Гончаром.
13. Селіванов (Буряк) В. Скіфські профілі. Могили теж мають свій голос. То говорять архетипи пам’яті... (Олесь Гончар) [Текст] / В. Селіванов (Буряк) // Слово про літературу та письменників Придніпров’я: Нариси та есеї / Упоряд. Л. Степовичка.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2005.– С. 246–248.

Спогади автора про зустрічі з О. Гончаром, його зв’язок із Дніпропетровськом, роман «Собор».
14. Чабан М. Великі в Катеринославі-Дніпропетровську. Олесь Гончар [Текст] / М. Чабан // Дніпропетровськ: минуле і сучасне. Оповіді про пам’ятки культури, їх творців і художників.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2001.– С. 394–395.
15. Шелест П. «Справжній суд історії ще попереду»: Спогади, щоденники, документи, матеріали [Текст] / П. Шелест; упорядн.: В. Баран, О. Мандебура та ін.– К.: Генеза, 2004.– 808 с.

Є про кампанію цькування О. Гончара, оцінка діяльності письменника.
* * *

16. Баран Є. Олесь Гончар крізь призму щоденників [Текст] / Є. Баран // Кур’єр Кривбасу.– 2004.– № 177.– С. 208–210.


17. Безуглий М. Майстер чарівного слова [Текст] / М. Безуглий // Прапор юності.– 1967.– 4 жовт.
18. Безуглий М. Там, де писалися «Прапороносці» [Текст] / М. Безуглий // Зоря.– 1984.– 14 жовт.
19. Безхутрий М. Літа молодії [Текст] / М. Безхутрий // Березіль.– 1996.– № 7–8.– С. 170–183.

Спогади про Олеся Гончара його однокурсника по Харківському університету. Листування під час навчання в ДДУ.
20. Білокінь А. Листи Олеся Гончара на Приорілля [Текст] / А. Білокінь // Приоріл. правда.– 2006.– 2 серп.– С. 3.

Листування О. Гончара з поетом М. Дяченком.

21. Бойко Л. Відьомські полювання на «Ватчині» [Текст] / Л. Бойко // Вітчизна.– 1999.– № 11.– С. 111–125: іл.Документи Дніпропетровського держархіву про цькування О. Гончара та його роману «Собор» на Дніпропетровщині.
22. Бурлаков С. «Хай таланить вам у Новому році і на просторі літ!» [Текст] / С. Бурлаков // Літературне Придніпров’я.– 2002.– № 8.– груд.– С. 1.

Спогади поета С. Бурлакова про зустрічі та листування з О. Гончаром.
23. Бурлаков С. В одвічнім пожаданні істини і краси [Текст] / С. Бурлаков // Літературне Придніпров’я.– 2003.– № 1.– лют.– С. 1.

Спогади поета С. Бурлакова.
24. Бурлаков С. История двух фотографий [Текст] / С. Бурлаков // Днепр вечерний.– 1997.– 4 апр.

Спогади про перебування письменника у Дніпропетровську 1984 р.
25. Бурлаков С. Під степовим небом Олеся Гончара [Текст] / Записав Ю. Пшеничний [Текст] / С. Бурлаков, Ю. Пшеничний // Зоря.– 2003.– 25 лют.

Про дружбу з О. Гончаром згадує поет С. Бур-лаков.
26. Бурлаков С.Р. Життєві та творчі джерела Олеся Гончара [Текст] / С.Р. Бурлаков // Грані.– 2003.– № 2.– С. 3–7.
27. Буряк В. Пам’ять ніжна й гаряча: Документальна новела [Текст] / В. Буряк // Прапор юності.– 1988.– 12 трав.

Сторінки біографії О. Гончара, пов’язані з Дніпропетровщиною.

28. Буряк В. Персоналії: Скіфський воїн. Дмитро Яворницький. Ніна Матвієнко. Олесь Гончар. Віктор Корж [Текст] / В. Буряк // Зоря.– 2009.– 17 жовт.– (№ 113).– С. 4.Роздуми про творчість та життя відомих людей. Є про О. Гончара.
29. Билінов О. «Злата Прага» [Текст] / О. Билінов // Зоря.– 1948.– 17 жовт.– (№ 207).– С. 3.

Критика і бібліографія трилогії «Прапороносці».
30. Былинов А. Книги, отмеченные народом [Текст] / А. Былинов // Днепров. правда.– 1948.– 4 апр.

О. Гончару присуджено Сталінську премію.
31. Воронова Т. На берегах Росі: Чи служив О. Гончар у Криворізькій дивізії? [Текст] / Т. Воронова // Червон. гірник.– 2004.– 26 черв.– С. 4.

Про участь О. Гончара в перших боях під час війни.
32. Гамольский Л. Здравствуй, лошадь, я – Будённый! [Текст] / Л. Гамольский // Днепр вечерний.– Днепропет-ровск, 2010.– 3 верес.– (№ 129).– С. 1, 23.

У 60-ті роки О. Гончар часто приїжджав до Дніпропетровська, в один з приїздів стався конфлікт з першим секретарем обкому Комуністичної партії О. Ватченком.
33. Гончар В. «І я підкорила все своє життя до його життя» / Інтерв’ю у дружини О. Гончара взяла Т. Вергелес [Текст] / В. Гончар, Т. Вергелес // Вісник національного гірничого університету.– 2008.– квіт.– С. 6.
34. Гончар В. Ломівка [Текст] / В. Гончар // Січеслав.– 2008.– № 1.– С. 11–40.

Спомини дружини О. Гончара Валентини Данилівни про його перебування в рідному селищі.
35. Гончар В. Між вогнями Ломівки і центру Дніпропетровська... [Текст] / В. Гончар // Січеслав.– 2011.– № 1.– С. 60–63.

Дніпропетровський письменник В. Буряк листувався з О. Гончаром, пересилав йому свої вірші.
36. Де й коли народився Олесь Гончар? / Підготув. Л. Ядерська [Текст] / Л. Ядерська // Бористен.– 2002.– № 12.– С. 31.

Документальні підтвердження народження О. Гончара на Дніпропетровщині.
37. Довгаль С. Саша і Шура [Текст] / С. Довгаль // Україна молода.– 2001.– 6 квіт.– С. 14.

О. Гончар у спогадах сестри О. Сови.
38. Довженко С. Вірний син України. До 90-річчя від дня народження О.Т. Гончара (1918–1995 рр.) [Текст] / С. Довженко // Молодий будівельник.– 2008.– 16 квіт.– (№ 8).– С. 4.

Сторінки біографії письменника.
39. Дуб К. Від подиху його зростаю [Текст] / К. Дуб // Зоря.– 2003.– 3 квіт.– (№ 37).– С. 3.

Літературознавець, доцент ДНУ про вплив творчості О. Гончара на своє життя.
40. Ефимов В. Этой красы мы уже не увидим [Текст] / В. Ефимов // Бизнес-Время.– 2003.– 17 апр.– С. 7.

Спогади про зустріч с О. Гончаром у Нікопольських плавнях 1954 року.
41. Єфимов В. Давня зустріч у плавнях [Текст] / В. Єфимов // Свята справа.– 2007.– № 3–4.– С. 38–40.

Спогади про зустріч с О. Гончаром у Нікопольських плавнях 1954 року.
42. За дальше піднесення літературної творчості письменників Дніпропетровщини [Текст] // Зоря.– 1949.– 3 груд.– (№ 237).– С. 1.

На обласній нараді письменників голова дніпропет-ровської письменницької організації відзначає високохудожню цінність роману «Прапороносці».
43. Завгородній С. Олесь Гончар на півдні [Текст] / С. Завгородній // Зоря.– 1988.– 3, 5, 6, 12, 15, 17, 19, 22 квіт.
44. Захаренко Н. Пока не поздно – прислушаемся к Олесю Гончару [Текст] / Н. Захаренко // Днепров. правда.– 1998.– 23 июля.

Уривки зі щоденників О. Гончара за 1989 та 1990 роки.
45. Зобенко М. «А это эпос, это целая трагическая поэма...» [Текст] / М. Зобенко // Днепр вечерний.– 2000.– 12, 14 июля.

Про книгу О. Гончара «Катарсис», сторінки його біографії та творчості, пов’язані з Дніпропетровськом. Є фото.
46. Зобенко М. Батьки: Розділ із художньо-біографічного нарису про О. Гончара «Провидіння» [Текст] / М. Зобенко // Літератур. Придніпров’я.– 2001.– № 4.– квіт.
47. Зобенко М. Він був великим українцем... [Текст] / М. Зобенко // Вісті Придніпров’я.– 2003.– 11 лют.– С. 3.

Олесь Гончар у Ломівці.
48. Зобенко М. Митець і влада [Текст] / М. Зобенко // Літератур. Придніпров’я.– 2001.– № 6.– серп.

Стосунки О. Гончара з владою, протистояння утискам владних структур.
49. Зобенко М. Провидіння. Художньо-біографічний нарис: Розділ 1. Батьки [Текст] / М. Зобенко // Зоря.– 2001.– 3 квіт.

Маловідомі факти з біографії О. Гончара, його родини.
50. Зобенко М. Провидіння: Художньо-біографічний нарис: Розділ 2. Сестра і брат [Текст] / М. Зобенко // Зоря.– 2001.– 5 квіт.
51. Зобенко М. Провидіння: Художньо-біографічний нарис: Розділ 3. Рік у Ломівці [Текст] / М. Зобенко // Зоря.– 2001.– 10 квіт.

Життя і творчість О. Гончара, перебування його в Дніпропетровську.
52. Зобенко М. Провидіння [Текст] / М. Зобенко // Дивослово.– 2003.– № 4.– С. 7–14.

Дніпропетровський період життя і творчості письменника.
53. Зобенко М. Провидіння: Художньо-біографічний нарис [Текст] / М. Зобенко // Вітчизна.– 2006.– № 1–2.– С. 130–142.

Є фото будинку в Ломівці.
54.  Зобенко М. Тереза, фея любові: Понад півстоліття тому в Ломівці була написана новела «Модри Камень» [Текст] / М. Зобенко // Зоря.– 2000.– 1 квіт.

Гостра критика письменника з боку влади за сюжет новели.
55. Зобенко М. Феномен Кресафта [Текст] / М. Зобенко // Січеслав.– 2009.– № 4.– С. 171–173.

Етюд-диптих. Про друкування творів О. Гончара в дніпропетровській газеті «Зоря».

56. Зустріч з автором «Тронки» [Текст] // Вперед до комунізму.– 1964.– 10 верес.О. Гончар та С. Завгородній побували на Синельниківській селекційно-дослідній станції та в школі-інтернаті.
57. Зустріч з Олесем Гончаром [Текст] // Рідний край.– 2010.– 19 листоп.– (№ 49).– С. 11.

Спогади Карпа Гулака про знайомство з письменником під час відвідин с. Троїцького Павлоградського району.
58. Ищенко В. Переписка с писателем [Текст] / В. Ищенко // Голос отраслевого профсоюза.– 2003.– 7 марта.

Школярі Новов’язівської школи Павлоградського району чотири роки листувалися з О. Гончаром.
59. Калинова Д. Зупинена щаслива мить [Текст] / Д. Калинова // Зоря.– 2011.– 24 верес.– (№ 106).– С. 6. (Додаток «Ветеран Придніпров’я»).

Спогади, пов’язані з фотографією, зробленою 1953 (1954?) року, під час відвідання О. Гончаром обласної наради молодих письменників.
60. Калинова Д. Назустріч сонцю [Текст] / Д. Калинова // Літератур. Придніпров’я.– 2001.– № 8.– жовт.

Спогади О.Т. Сови, сестри О. Гончара.
61. Калинова Д. Олександра, сестра Олеся [Текст] / Д. Калинова // Днепров. правда.– 2001.– 3 апр.

Про Олеся Гончара згадує його сестра, яка мешкає в Ломівці.
62. Калинова Д. Сестра [Текст] / Д. Калинова // Бористен.– 2002.– № 10.– С. 14–15.

Сестра О. Гончара, О.Т. Сова, згадує про його дитинство та юність, приїзди до Ломівки.

63. Кам’янський М. Величне, прекрасне небо [Текст] / М. Кам’янський // Прапор юності.– 1979.– 22 верес.– (№ 113), 25 верес.– (№ 114).Зв’язок О. Гончара з Придніпров’ям.
64. Карапиш В. Прапороносець української літератури [Текст] / В. Карапиш // Зоря.– 1995.– 20 лип.

Спогади про перебування О. Гончара на Дніпропетровщині.
65. Касьянов О. Батьківщина письменника Олеся Гончара (Олександра Терентійовича Біличенка) [Текст] / О. Касьянов // Влада.– 2004.– № 2.– С. 24–25.

Інформація Державного архіву Дніпропетровської області про реєстрацію народження письменника. Фото метричної книги.
66. Кіпіані В. Смолоскипи Січеславщини [Текст] / В. Кіпіані // Левый берег, 2009.– 16–22 січ.– (№ 35).– С. 12.

Є про «Лист творчої молоді Дніпропетровська», компартійну кампанію проти роману «Собор».
67. Коваль В. Ще не розгаданий Гончар...: Чи писав письменник ... «Прапороносці» [Текст] / В. Коваль // Літератур. Україна.– 1998.– 16 квіт.– С. 16.

Подробиці біографії письменника – полон у 1942–1943 рр., перевірки, допити.
68. Колядинська Т. Так звідки ти родом, Олесь Гончар? [Текст] / Т. Колядинська // Наше місто.– 2002.– 19 жовт.– С. 15.

Зі спогадів сестри письменника Олександри Терентіївни Сови.
69. Корж В. Пам’ятаємо його усміхненим [Текст]: Розмову записав Ю. Пшеничний / В. Корж, Ю. Пшеничний // Наше місто.– 2003.– 15 квіт.– С. 3.

Дніпропетровський поет згадує спілкування з О. Гончаром.

70. Корж В. Спомини про неймовірне (Олесь Гончар у моїй письменницькій долі) [Текст] / В. Корж // Дніпропетров. університет.– 2008.– 8 квіт.– С. 3.


71. Кулик І. Письменник, громадянин, патріот України [Текст] / І. Кулик // Електротранспортник.– 2003.– 18 квіт.– С. 1.

Сторінки біографії.
72. Миколюк В. Олеся Гончара родня уговорила остаться в Днепропетровске, а Леонид Кучма в студенческие годы тушил пожары [Текст] / В. Миколюк // Комсомольская правда в Украине.– 2009.– 25 листоп.– (№ 263).– С. 15.

Сестра письменника О.Сова згадує про навчання О. Гончара в ДДУ.
73. Негода М. То дорога пам’ять [Текст] / М. Негода // Кур’єр Кривбасу.– 1998.– № 97–98.– берез.– С. 138–140.

Секретар обласної черкаської письменницької організації згадує про спілкування з О. Гончаром.
74. Нечай М. Гончар і літературне Придніпров’я [Текст] / М. Нечай // Прапор юності.– 1964.– 16 груд.
75. Нечай М. Перша скрипка нашої літератури [Текст] / М. Нечай // Січеслав.– 2008.– № 1.– С. 41–47.

Спогади відомого дніпропетровського письмен-ника про спілкування з О. Гончаром у Дніпропетровську.
76. Нечипоренко М. Гончарі [Текст] / М. Нечипоренко // Голос України.– 2002.– 13 груд.– С. 13.

Про місце народження О. Гончара.
77. О.Т. Гончару – 70 років [Текст] // Прапор юності.– 1988.– 2 квіт.

Є фото будинку у Дніпропетровську, де мешкав письменник.

78. Олександр Гончар в Дніпропетровську [Текст] // Зоря.– 1947.– 17 серп.– (№ 162).– С. 4.: фот.Плани щодо написання третьої частини роману «Прапороносці».
79. Олесь Гончар у дзержинців [Текст] // Зоря.– 1967.– 30 черв.

Письменник відвідав ДМЗ у Дніпродзержинську.

Є фото.
80. Погрібний А. Олесь Гончар: Початок пожиттєвого випробування / А. Погрібний [Текст] // Літератур. Україна.– 1998.– 26 берез.– С. 4.
81. Погрібний А. Олесь Гончар: Початок пожиттєвого випробування [Текст] / А. Погрібний // Дивослово.– 1998.– № 4.– С. 2–6.
82. Позняк В. Бібліотека, в якій побував Олесь Гончар [Текст] / В. Позняк // Рідний край.– 1999.– 3 берез.

Письменник відвідав бібліотеку с. Булахівка Павлоградський району.
83. Разумный А. Наших награждали за книги, музеи и спектакли: 50 лет назад основана высшая награда Украины в области культуры и искусства – премия имени Тараса Шевченко [Текст] / А. Разумный // Днепр вечер-ний.– 2011.– 21 трав.– (№ 74).– С. 12.

1964 р. О. Гончар отримав премію за роман «Людина і зброя». Є фото.
84. Разумный А. Олесю Гончару повезло с сестрой, женой и страной [Текст] / А. Разумный // Днепр вечерний.– 2003.– 28 марта.

Про сестру та дружину письменника, їх підтримку і допомогу.
85. Ратнер О. «Привіт островам і Дніпру!» [Текст] / О. Ратнер // Січеслав.– 2008.– № 1.– С. 94–95.

Спогади дніпропетровського поета і перекладача про зустрічі та спілкування з О. Гончаром.
86. Романчук Л. Великие имена Приднепровья [Текст] / Л. Романчук // Днепр вечерний.– 2011.– 21 січ.– (№ 9).– Вкладыш.

Є біографічні дані О. Гончара. Про написання роману «Прапороносці».
87. Селезнёв М. Ах, как давно! И как недавно [Текст] / М. Селезнёв // Січеслав.– 2008.– № 1.– С. 96–101.

Спогади поета про виступ О. Гончара у 1948 р. на зборах обласного літературного об’єднання, про «обговорення» роману «Собор» у дніпро-петровській спілчанській організації, 1968 р.
88. Собор його душі [Текст] // Сільські новини.– 2008.– № 13.– 27 березня.– С. 12.

Дніпропетровські сторінки біографії О. Гончара.
89. Сорока П. Мудрість доброти: Нотатки на берегах щоденників О. Гончара [Текст] / П. Сорока // Січеслав.– 2008.– № 1.– С. 150–155.

Роздуми про творчість О. Гончара на основі аналізу його щоденника.
90. Степаненко М. «Велика українка своєї доби» [Текст] / М. Степаненко // Бористен.– 2012.– № 8.– С. 8–9.

Книга «Зіткана з любові», про дружину О. Гон-чара Валентину Данилівну, видана у Дніпропет-ровську 2011 року.
91. Степаненко М. «…Людина людині повинна світити» [Текст] / М. Степаненко // Січеслав.– 2009.– № 2.– С. 129–140.

О. Гончар у взаєминах з письменниками.

92. Степовичка Л. Донька степу. Українська леді [Текст] / Л. Степовичка // Зоря.– 2011.– 2 серп.– (№ 84).– С. 4.Дружині і помічниці О. Гончара – Валентині Данилівні виповнилось 85 років.
93. Сухоніс Ф. «Пороги» долають пороги [Текст] / Ф. Сухо-ніс // Телепрескур’єр.– 1993.– № 29.

Про перебування письменника на Дніпро-петровщині.
94. Схвильований натхненним словом [Текст] // Зоря.– 1957.– 29 жовт.– С. 3.

Про дніпропетровський період життя, навчання в університеті, написання роману «Прапороносці».
95. Титарєва Л. Прапороносець мужності й любові, співець соборів душ людських: [Текст] / Л. Титарєва // Зоря.– 2011.– 7 квіт.– (№ 38).– С. 7.

Спогади про зустріч з О. Гончаром.
96. Хаврусь С. У пам’яті Олеся Гончара [Текст] / С. Хаврусь // Бористен.– 2001.– № 4.– С. 1–3.

Образи природи в романі «Людина і зброя», зокрема, річки Рось, звязки письменника з музеєм І.  Нечуя-Левицького у Стеблеві.
97. Царенко В. Олесь Гончар: земляк і визволитель [Текст] / В. Царенко // Зоря.– 2012.– 30 берез.– (№ 25).– С. 9.

Про повернення письменника з війни, післявоєнний період життя.
98. Цыбенко В. Трижды отважный [Текст] / В. Цыбенко // Электрометаллург, 2008.– 4 квіт.– (№ 14).– С. 9.

Сторінки біографії, є про роман «Собор».

99. Чемерис В. Конча-Озерна, Великдень [Текст] / В. Чемерис // Бористен.– 1996.– № 1.– С. 6–8.Спогади дніпропетровського письменника про О. Гончара.
100. Чемерис В. Чортомлицька ваза. 4. Знайомство з автором новели «Модри Камень». 5. Як стояли на «богах» та писали «переможки», або Олесь Гончар на півдні [Текст] / В. Чемерис // Кур’єр Кривбасу.– 1996.– № 61–64.– С. 68–74.

Спогади письменника про знайомство з О. Гончаром у 1946 році в Дніпропетровську, дружбу з ним, мандрівки по Нікопольщині.
101. Шаповал. І. Боліло серце за народ свій: До 80-річчя від дня народження Олеся Гончара [Текст] / І. Шаповал. // Січеслав. край.– 1998.– № 8.– квіт.

Автор про свою дружбу з О. Гончаром.
102. Шаповал П. Голос радянської України [Текст] / П. Шаповал, Б. Сорокін // Зоря.– 1951.– 11 листоп.– (№ 223).– С. 3.

Позитивний відгук про творчість О. Гончара, його оповідання «Ілонка», надруковане у збірнику «За мир, за демократію».
103. Штейн М. Свіжий голос [Текст] / М. Штейн // Зоря.– 1946.– 25 груд.– (№ 255).– С. 3.

Критика і бібліографія роману «Альпи».
104. Ядерська Л. Де й коли народився письменник [Текст] / Л. Ядерська // Зоря.– 2003.– 3 квіт.– (№ 37).– С. 3.

Уточнення дати та місця народження.
105. Ярема С. Де й коли народився письменник [Текст] / С. Ярема // Зоря.– 2003.– 3 квіт.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5

Схожі:

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconБібліотеки Дніпропетровщини
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconКирила І Мефодія Відділ наукової інформації та бібліографії
Бібліографічний покажчик «До джерел слов’янської писемності» містить довідковий матеріал про життя І діяльність просвітителів слов’янських...
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconАбе́тка докири́лична давньору́ська (східнослов’я́нська), писемн., азбука, що ймовірно існувава на Русі до 863 року, тобто до створення азбуки Кирила І Мефодія. Згадується у «Панонських житіях Кирила І Мефодія»
А/о/си́лки, сл міф., богатирі-велети, які за слов’янською міфологією проживали у давні часи, створювали ріки й гори
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconДніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека дніпропетровщина у полум’ї війни
Упоряд. І. Голуб, Л. Задворна, К. Костіна.– Дніпропетровськ: доунб, Дніпропетровськ, 2005.– 651 с
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconДніпропетровська Обласна Універсальна Наукова Бібліотека Відділ наукової організації І методики бібліотечної роботи
Бібліотеки Дніпропетровщини: літопис подій 2016: Інформаційний бюлетень. — Вип. 12/ Упоряд., І. Луньова, І. Білоус — Дніпро: доунб,...
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconДніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека
Недосєкіна Т. Український родовід як джерело вивчення історії України [Текст]: Посібник зі складання родоводу для вчителів, школярів...
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconДніпропетровська Обласна Універсальна Наукова Б
Зведений каталог періодичних видань, передпла-чених головними бібліотеками м. Дніпропетровська на 2014 рік [Текст] / Укладач: С....
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила І Мефодія iconДніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека Відділ краєзнавчої літератури та бібліографії Серія «дослідники рідного краю»
Літописець міста на трьох пагорбах Михайло Шатров (1908–1985). (До 100-річчя від дня народження): Біобібліограф покажчик / Упорядн.:...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка