До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра БлещуноваСкачати 123,74 Kb.
Дата конвертації26.05.2017
Розмір123,74 Kb.


Управління культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації

Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. МаяковськогоВершини Олександра Блещунова

(до 100-річчя з дня народження)

Бібліографічний нарис

Одеса – 2014

Вершини Олександра Блещунова: до 100-річчя з дня народження: бібліогр. нарис/ уклад. Л.Г. Сухарева; Одес. обл. б-ка для юнацтва ім. В. В. Маяковського.- Одеса, 2014.-6 с.

Цей нарис присвячений воїну Великої Вітчизняної війни, який дійшов до Берліна; альпіністу і засновнику альпіністського руху в Україні; вченому; колекціонеру, який подарував Одесі унікальний музей історії матеріальної культури; генію спілкування, наставнику молоді – легенді Одеси Олександру Володимировичу Блещунову.

Пам’ять про Блещунова зберігається в поколіннях, потік відвідувачів до музею не слабшає, а це доводить, що музей особистих колекцій потрібен не тільки нинішньому, але й майбутнім поколінням.

У бібліографічному нарисі представлені книги, статті з періодичних видань, Інтернет - ресурси, ілюстрації.


Посібник розраховано на учнів, студентів та всіх тих, хто цікавиться історією Одеси.

Укладач: Л. Г. Сухарева

Редактор: М. В. МаленюкОлександр Блещунов, альпініст, дослідник, колекціонер, заснував в 1989 році перший і єдиний в Україні муніципальний Музей особистих колекцій. Нині музей носить його ім'я.

Біографія

Блещунов Олександр Володимирович народився 1914 р. у Харкові. Цього ж року його родина переїхала до Одеси. Блещунов закінчив 39-ту одеську семирічну трудову школу. У 1932 р. здобув фах техніка-хіміка в Одеському технікумі консервної промисловості. У 1939 р. закінчив Одеський інститут інженерів водного транспорту.

У 1936 р. Блещунов організовує при Одеському обласному комітеті фізкультури і спорту секцію альпінізму. Нині саме ця подія відзначається як народження одеського альпінізму. Блещунов стає першим головою секції і, з невеликими перервами, керує нею понад 30 років. За ці роки під його керівництвом проходять альпіністські збори та науково-спортивні експедиції в Крим, Карпати, на Кавказ і Памір, в наслідок яких ,один з піків був названий його ім'ям.

У 1939 р. він організовує першу Одеську аліпиниаду. У 1940 р. — науково-спортивну експедицію на Памір, в ході якої були зібрані цінні дані щодо фізіології людини і рослин на висоті 6 тис. м. Крім цього, члени експедиції перетнули Хребет Академії Наук і відкрили верхів'я льодовика Бівачний, завдяки чому було розширено знання про географію гірського району. Початок війни перервав підготовку до другої дослідницької експедиції на Памір.

Блещунов брав участь у боях під Сталінградом, при захопленні Берліна, звільненні Праги та багатьох інших. Його заслуги були відзначені 5-ма орденами: Вітчизняної війни I ступеня, трьома орденами Вітчизняної війни II ступеня, орденом Червоної Зірки, і 10 медалями.

Після війни Блещунов зайнявся будівництвом великих науково-дослідних об'єктів у Вірменії, а саме: високогірної наукової лабораторії на горі Арагац і кільцевого електронного підсилювача. Після повернення до Одеси, Блещунов до 1974 р. керує проблемною лабораторією Одеського інституту холодильної промисловості.

Окрім альпінізму, Блещунов захоплювався колекціонуванням предметів мистецтва. 28 січня 1989 р. з його ініціативи та за сприяння Одеського міськвиконкому, а також мера міста В. К. Симоненка, відомого альпініста і вихованця Олександра Володимировича, було відкрито перший і єдиний в Україні муніципальний музей особистих колекцій, що носить в наш час ім'я його творця.

До кінця життя Олександр Володимирович був директором музею. Помер Блещунов 21 травня 1991 р. в Одесі. На будинку, де він жив, встановлено меморіальну дошку.


Одеський муніципальний музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова


Музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова - один з наймолодших одеських музеїв, який було засновано в 1989 р. Музей вирізняється серед інших своєю особливою, неповторною атмосферою. Причина цього полягає насамперед в тому, що співробітники музею досі намагаються зберегти традиції, які виникли ще за його засновника.

Історія колекції музею

Блещунов все своє життя присвятив створенню колекції, що і донині несе на собі відбиток його неординарної особистості. Інтерес до збирання Блещунов успадкував, за словами його матері Катерини Миронівни, від свого діда, підприємця Мирона Драбкіна. Проте, Олександру Володимировичу недостатньо було просто здобувати твори мистецтва і предмети антикваріату, він намагався передати радість спілкування із прекрасним оточуючим людям - а таких було дуже багато. В домі Олександра Блещунова зустрічалися найрізноманітніші люді - спортсмени і артисти, художники, поети і учені. Будинок Блещунова завжди був відкритий для друзів і однодумців. Тут відроджувалися втрачені, здавалося б, традиції життя старої інтелігенції - домашні збори творів мистецтва, домашні музичні і поетичні вечори. Люди, які бували в цьому гостинному будинку, в свою чергу намагалися допомогти Олександру Володимировичу в його збиранні.

Колекція ніколи не мала систематичного характеру, обумовлена важкими умовами підбору і підозрілим ставленням до зацікавлених подібним в СРСР. Це не завадило придбати в асортимент як типових речей тогочасного колекціонування (ікони, латунні хрести і рельєфи сакральної тематики, випадкова порцеляна, старовинні меблі), так і невеликої кількості творів живопису, кабінетної скульптури, антикварних меблів. Музей приватних колекцій має здебільшого не художній, а декоративно-ужитковий характер збірок , що нечасто зустрічається і в самій Одесі, і на теренах України.

Фонд музею становить приблизно 10 тисяч одиниць збереження.Третього липня 1986 року Одеським міськвиконкомом прийняте Рішення № 333 «Про створення в м. Одеса музею приватних колекцій, наданий як дарунок державі».

Зали –кімнати музею

Не випадково Дім Блещунова одесити називають маленьким Ермітажем. У його невеликих, але дуже затишних залах розміщено так багато рідкісних та унікальних експонатів, що вистачило б на галерею.

Численні експонати музею розташовані в десятьох кімнатах. Оглядаючи їх, маєш змогу торкнутись до традицій багатьох країн світу.

«Меморіальна кімната Олександра Блещунова»

Її створення - логічне нагадування про засновника музею приватних колекцій.В кімнаті збережено кабінет засновника та його першого керівника. Тут представлені: родинні фото та реліквії, робочі меблі, письмовий стіл і крісла, роги екзотичних тварин, старий телевізор, речі і документи, пов'язані з цивільними і військовим етапами його життя. Створення меморіальної кімнати Олександра Блещунова — повернення в буржуазну культуру України.

Кімната «Буддійський Схід»

Назва кімнати умовна, бо буддизм, як релігійна система, притаманний Монголії та Тібету, що становить неповну частину релігійного життя Китаю, Японії тощо. В цій кімнаті логічно репрезентована невеликий набір китайської та японської порцеляни, флаконів для нюхального тютюну з напівкоштовного каменю, поодинокі зразки китайських сувоїв, різьблене дерево та нефрит (каменерізні ремесла Китаю), лакові вироби Китаю. Додатками до колекцій порцеляни слугують збірки сакральної скульптури кабінетного розміру, виконані в країнах Далекого Сходу в техніці втраченого віску або у формах з подальшим доопрацюванням (карбування, шліфування). Серед експонатів музея можна знайти дерев'яні дошки-матриці для друку буддиських ікон-танка.

Кімната «Західна Європа»

Звичайно ж, все розмаїття мистецтва країн Європи ніяк не може репрезентувати одна музейна кімната. Неповнотою власних експонатів відомий і Музей західного і східного мистецтва (Одеса), спеціалізований саме на даній тематиці. Тому не слід, поки що, розраховувати на низку шедеврів західноєвропейського мистецтва в музеї приватних колекцій, бо сучасні можливості одеських колекціонерів - обмежені. В музейній кімнаті репрезентовані не стільки зразки живопису (їх обмаль), скільки декоративно-ужиткове мистецтво — вироби зі скла, порцеляна європейських мануфактур, вироби керамічних центрів Голландії та Британії (кераміка Веджвуд) , меблі, костюми, історичне взуття, віяла, тощо.

Колекція віял переносить відвідувачів до забутого побуту дворянської культури з їх садибами, бібліотеками, парками і вечірками. Власні збірки історичних віял можнп знайти в Ермітажі, музеї-садиби Росії тощо. Тим більш несподіваними є збірки віял в музеї імені О. В. Блещунова, який не є музеєм-садибою і не має велетенських можливостей Ермітажу. В колекції — віяла з пір'я страусів та інших птахів, зі стулок слонової кістки, паперу з малюнками тощо.Цікавими зразками репрезентована і порцеляна європейських мануфактур, де є вироби заводів Мейсена, Відня, Берліна, Ліможа. Композиційним центром експозиції зроблено велике венеціанське дзеркало в різьбленій рамі. Його облюбували невеликі портрети царських осіб роботи художників 18 століття.

Кімната «Російська старовина»

Збірка вимушено небагата і репрезентує не живопис, а побутові речі городян доби Російської імперії — каслинське литво, меблі, мереживо, російські вироби з бісеру, самовар, свічники, скрині, музичні інструменти тощо.

Кімната «Мусульманський Схід»

В 20 столітті розпочалися детальні, наукові дослідження мистецтва мусульманських країн. Підґрунтям були теоретичні настанови доби романтизму, котрі оголосили важливим для історії мистецтв не тільки античність чи відродження, а всі історичні періоди розвитку мистецтв, будь якого народу. На той моментЗахідна Європа вже поціновувала килимарство арабомовних країн з доби пізнього середньовіччя та відродження. Не дивно, що килими арабомовних країн представлені і в експозиції музею. Серед них — коштовний перський килим із зображенням дерева з квітами та птахами, а також хурджуми, тобто невеликі сумки-кошики в техніці килимарства. Увагу привертають і металеві вироби — різноманітний посуд майстерень Персії та Середньої Азії.

Кімната «Україна»

Зібрання українського мистецтва в музеї невелике за обсягом, але цікаве за принципом відбору експонатів: де представлені народні промисли України . У цьому залі експонуються вишиті деталі національного костюма, кролевецькі рушники з імітуючим вишивання тканим візерунком , вироби з бісеру та дерева , розписна кераміка Опішні та Косова , а також невелика колекція писанок.
Особливим пластом народної художньої творчості є українські " примітивні " ікони , найчастіше написані на полотні , виробництво яких в XIX в . набуває широкого розмаху .

Кімната «Одесика»

Тематично, це найбільш спірна експозиція музею, присвячена історії Одеси. Вона ніколи не стане універсально повною, незважаючи на різноманітність репрезентованих експонатів. Серед них - чимало меморіальних речей, старовинні книги, старі газети, фото різних десятиліть, деякі твори одеських художників.

Кімната «Християнство»

Саме тут репрезентовані російські і українські ікони, намальовані на дошках і на полотні, збірка емалевих виробів з міста Ростов Великий, реманент сакральних споруд (невелика збірка малих дзвонів, дискоси, потири, лампади тощо).Легенда Одеси

Послідовники й учні Олександра Володимировича - альпіністи, колекціонери, просто люди, з якими зіштовхнула його доля, - не забувають про його спадщину, і дотепер   приходять до музею, разом відзначають свята, дні народження музею, дні пам'яті Блещунова, допомагають в міру своїх сил. Тут, як і раніше, тепло приймають гостей.

Співробітники музею продовжують традиції його засновника, і вся їхня робота будується на принципах самого колекціонера - залучати якнайбільше   людей, особливо молоді, до спілкування з мистецтвом. Тому всі виставки, зустрічі, вечори в музеї проходять за участю художників, колекціонерів, спортсменів і школярів. Крім звичайних оглядових екскурсій, для школярів і студентів проводиться також цілий ряд тематичних лекцій безпосередньо в музейний залах.

До виставок залучаються всі одесити, які знають і люблять музей. Вони надають до тимчасової експозиції особисті речі, стародавні раритети, фамільні реліквії.

У музей приходять родинами. Люди старшого покоління, які знали Олександра Володимировича, приводять сюди своїх дітей та онуків. Пам'ять про Блещунова передається поколіннями, потік відвідувачів до музею не слабшає, а це доводить, що музеї особистих колекцій потрібні не тільки нинішньому, але й майбутнім поколінням.

Література

Арсеньева Т. Дом Блещунова – моя семейная крепость [Текст]/ Т. Арсеньева// Веч. Одесса.-2012.-30 марта.

Арсеньева Т. Его помнят – он жив![Текст]/ Т. Арсеньева// Веч. Одесса.-2011.-31 мая.

Гудыма М. Дворовые традиции приличного дома [Текст]/М. Гудыма// Веч. Одесса.-2011.-30 авг.

Креймер А. Александр Блещунов – «отец» нових одеських музеїв [Текст]/ А. Креймер// Одес. жизнь.-2010.-20 окт.

Логашевський А. П’ять начал унікального музею [Текст]/ А. Логашевський// Одес. Вісті.- 2014.- 1 лют.

Остапова.С. Вершины Александра Блещунова [Текст]/ С. Остапова // Веч. Одесса.-2009.-27 авг.

Сто великих одесситов:очерки [Текст]/ сост. А. Либин, Н. Маковец.- Одесса: Optimum,2009.- С.35-38.Чопп И. Ничего для себя - все для людей [Текст]/ И. Чопп// Ведущие к вершинам.  -Одесса, 2004. - С. 7-2.

Ресурси Інтернету

Блещунов Олександр Володимирович: біографія [Електронний ресурс].- Електрон. дані.- Режим доступу: http://www.people.su/ua/14762.- Назва з титул. екрана.- Мова укр.

Блещунов Олександр Володимирович [Електронний ресурс].- Електрон. дані.- Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Блещунов.- Назва з титул. екрана.- Мова укр.

Одеський муніципальний музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова [Електронний ресурс].- Електрон. дані.- Режим доступу: http://www.museum-collectіons.odessa.ua .- Назва з титул. екрана.- Мова укр.

Муніципальний музей [Електронний ресурс].- Електрон. дані.- Режим доступу: http://glasweb.com/index.php/programs/88/archive/2844/page9/pmodelist.- Назва з титул. екрана.- Мова укр.

Коллекция, которая стала музеем [Электронный ресурс].- Электрон. текст. Данные.- Режим доступа: http://atv.odessa.ua/?t=29540.- Назв. с титул. экрана.- Язык рус.

Каталог: old -> images -> stories -> bibliograf
bibliograf -> Управління культури І туризму, національностей та релігій облдержадміністрації
bibliograf -> Управління культури І туризму, національностей та релігій облдержадміністрації
stories -> Створюємо інформаційно-рекламний проект Одеса 2012
stories -> Серія: «Сучасна українська письменниця»
stories -> Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського Серія «Академія життя»
stories -> Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconПоетеса тетяна ульянівна корнійчук (до 60-річчя від дня народження) Біобібліографічний нарис
Поетеса Тетяна Ульянівна Корнійчук : біобібліогр нарис до 60-річчя від дня народження / Сарненська центральна районна бібліотека;...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconРівненська державна обласна бібліотека серія „Славетні земляки” До 100-річчя від дня народження рівненська державна обласна бібліотека серія „Славетні земляки”
Поклик душі: До 100-річчя від дня народження Олени Теліги: Біобібліограф покаж. / Укладач: Л. А. Костильова; Редактори: Р. М. Щербан,...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconВ᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності : до 80-річчя від дня народження В᾿ячеслава Чорновола : біобібліографічний...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconВідділ культури І туризму Черкаської райдержадміністрації
Земні І небесні терени поета-філософа Миколи Чернявського: бібліографічний нарис [до 150-річчя з дня народження Миколи Чернявського]...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconБіобібліографічний нарис
Корнія Чуковського: ( до 130-річчя від дня народж та 30-річчя присвоєння б-ці №8 імені письм.): біобібліогр нарис / цбс поділ р-ну...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconБерезнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко
Я вибрала долю собі сама”: до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко: рекомендаційно-бібліографічний список / Укладач: Гурин О....
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова icon«мій іскренний друже…» ( до 200-річчя від дня народження) Біобібліографічний нарис Київ, 2008 Біобібліографічний нарис «Мій іскренний друже»
Біобібліографічний нарис «Мій іскренний друже» присвячений 200-річному ювілею знакової постаті української культури Івана Максимовича...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconМитець світової слави : (до 120-річчя від дня народження Олександра Довженка) : біобібліогр покажч. / уклад.: Т. Петруня, Є. Руденко, А. Вінницька; ред. Л. Голубенко; Миколаїв обл універс наук б-ка ім. О. Гмирьова
Митець світової слави : (до 120-річчя від дня народження Олександра Довженка) : біобібліогр покажч. / уклад.: Т. Петруня, Є. Руденко,...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconЯ. Франка (до 160-річчя від дня народження)
Президент України Петро Порошенко підписав Указ №687/2015 Про вшанування пам’яті Івана Франка у зв’язку з 160-річницею від дня народження...
До 100-річчя з дня народження Бібліографічний нарис Одеса – 2014 Вершини Олександра Блещунова iconДо 100-річчя від дня народження
Біобібліографічний покажчик містить інформацію про буковинського єврейського письменника, почесного громадянина м. Чернівці Йосифа...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка