До 180 річниці з дня народження МендєлєєваСкачати 123,26 Kb.
Дата конвертації31.05.2017
Розмір123,26 Kb.

До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва

Матеріали до лінійкиДмитро Іванович Менделєєв (1834-1907) - великий російський вчений, відомий роботами в галузі хімії, фізики, геології, економіки та метеорології. Також прекрасний педагог і популяризатор науки, член ряду європейських академій наук, один із засновників Російського фізико-хімічного товариства. У 1984 році Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) назвала Менделєєва самим великим ученим всіх часів і народів. 

13 березня 1869 був опублікований перший варіант Періодичної таблиці елементів Менделєєва - робота, що прославила російського вченого і російськунауку на увесь світ.

Анкетні дані

Д.І. Менделєєв народився в сибірському місті Тобольську в 1834 році в родині директора гімназії Івана Павловича Менделєєва і його дружини Марії Дмитрівни. Він був їх останньою, сімнадцятою дитиною. 

У гімназії Дмитро вчився не дуже добре, у нього були низькі оцінки з усіх предметів, особливо важко йому давалася латинь. Після смерті батька сім'я переїхала до Петербурга.

У столиці Дмитро вступив до Педагогічний інститут, який закінчив у 1855 році із золотою медаллю.

Майже відразу після закінчення інституту Менделєєв захворів на туберкульоз легенів. Прогноз лікарів був невтішним, і він спішно виїхав до Сімферополя, де в той час працював знаменитий хірург М.І.Пирогов.

Коли Пирогов оглянув Дмитра, він поставив оптимістичний діагноз: сказав, що пацієнт буде жити ще дуже довго, це не туберкульоз, а патаплогія легенів.Великий лікар виявився правий - незабаром Менделєєв повністю видужав.

Дмитро повернувся в столицю, щоб продовжити наукову діяльність, і в 1856 році в Петербурзькому університеті захистив магістерську дисертацію.

Трудова біографія

Ставши магістром, Дмитро одержав посаду приват-доцента і почав читати курс лекцій з органічної хімії. Його талант викладача і вченого отримав високу оцінку керівництва, і в 1859 році його послали в дворічне наукове відрядження в Німеччину.

Повернувшись до Росії, він продовжив читання лекцій і незабаром виявив, що студентам не вистачає хороших підручників. І ось в 1861 році Менделєєв сам видає навчальний посібник - «Органічну хімію», незабаром удостоєну Cанкт-Петербурзькою академією наук Демидівської премії. У 1864-му Менделєєва обрали професором хімії Технологічного інституту. А в наступному році він захистив докторську дисертацію «Про з'єднання спирту з водою». Ще через два роки він вже очолив кафедру неорганічної хімії університету. Тут Дмитро Іванович приступає до написання свого великого праці - «Основи хімії». 

У 1869 році він публікує таблицю елементів під назвою «Досвід системи елементів, заснованої на їхній атомній вазі і хімічній схожості». Свою таблицю він склав на основі відкритого ним періодичного закону. Ще за життя Дмитра Івановича «Основи хімії» перевидавалися 8 разів у Росії і 5 разів - за кордоном, англійською, німецькою та французькою мовами.

У 1874 році Менделєєв вивів загальне рівняння стану ідеального газу, що включає як частковість залежність стану газу від температури, виявлений в 1834 році фізиком Б.П.Е.Клапейроном (рівняння Клапейрона - Менделєєва). 

Також Менделєєв висловив припущення про існування цілого ряду невідомих на той час елементів. Його ідеї підтвердилися, про що є документально зафіксовані свідоцтва. Великий вчений зміг безпомилково передбачити хімічні властивості галію, скандію й германію. 

У 1890 році Менделєєв покинув Петербурзький університет через конфлікт із міністром освіти, що під час студентських хвилювань відмовився прийняти від Менделєєва петицію студентів.

Після відходу з університету Дмитро Іванович в період в 1890-1892 рр.. брав участь у розробці бездимного пороху. З 1892 року Дмитро Іванович Менделєєв - учений-охоронитель «Депо зразкових гир і ваг», яке в 1893 році з його ініціативи було перетворено в Головну палату мір і ваг (нині ВНДІ метрології ім.Д.І.Менделеева). На новому для себе терені Менделєєв домігся гарних результатів, створивши найточніші для того часу методи зважування. До речі, з ім'ям Менделєєва пов'язують вибір для горілки міцності в 40 °. 

Менделєєв розробив нову технологію переробки нафти, займався хімізацією сільського господарства, створив прилад (пікнометр) для визначення щільності рідини. У 1903 році він був першим Державної приймальної комісії Київського політехнічного інституту.

Крім науки Менделєєв відмінно розбирався в економіці. Він якось пожартував: «Який я хімік, я - політеконом. Що там «Основи хімії», ось «Тлумачний тариф» - це інша справа ». Саме він запропонував систему протекціоністських заходів для зміцнення економіки Російської імперії. Він послідовно відстоював необхідність захисту російської промисловості від конкуренції з боку західних країн, пов'язуючи розвиток промисловості Росії з митною політикою. Вчений зазначав несправедливість економічного порядку, що дозволяє країнам, що здійснюють переробку сировини, пожинати плоди праці працівників країн - постачальників сировини. 

Також Менделєєв розробляв наукове обгрунтування перспективних шляхів розвитку економіки. Незадовго до смерті, в 1906 році, Менделєєв видав свою книгу «До розуміння Росії», в якій узагальнив свої погляди на перспективи розвитку країни.

Відомості про родичів

Батько Дмитра Івановича Менделєєва - Іван Павлович Менделєєв був вихідцем з родини священика і сам навчався в духовному училищі. Мати - Марія Дмитрівна, походила з старовинного, але збіднілого купецького роду Корнільєва.

Син Дмитра Івановича від першого шлюбу Володимир (1865-1898) обрав флотську кар'єру. Він з відзнакою закінчив Морський кадетський корпус, здійснив плавання на фрегаті «Пам'ять Азова» навколо Азії та уздовж далекосхідних берегів Тихого океану (1890-1893). Також брав участь у заході російської ескадри у Францію. У 1898 р. вийшов у відставку і почав розробляти «Проект підняття рівня Азовського моря загати Керченської протоки». У його праці яскраво проявився талант інженера-гідролога, але синові Менделєєва не судилося домогтися великих наукових успіхів - він раптово помер 19 грудня 1898 року.

Ольга - сестра Володимира (1868-1950), закінчила гімназію і вийшла заміж за Олексія Володимировича Трірогова, що навчався разом з її братом в Морському кадетському корпусі. Практично все своє довге життя вона присвятила родині. Ольга написала книгу спогадів «Менделєєв і його родина», яка побачила світ у 1947 році.

У другому шлюбі у Менделєєва народилося четверо дітей: Любов, Іван і близнята Марія і Василь.

З усіх нащадків Дмитра Івановича Люба виявилася особистістю, яка стала відомою широкому колу людей. Причому в першу чергу не як дочка великого вченого, а як дружина Олександра Блока - знаменитого російського поета Срібного століття і як героїня циклу його «Віршів до Прекрасної дами».

Люба закінчила «Вищі жіночі курси» і деякий час захоплювалася театральним мистецтвом. У 1907-1908 рр.. вона грала в трупі В. Е. Мейєрхольда і в Театрі В.Ф.Комісаржевської. Подружнє життя Блоків протікала сумбурно і непросто, і в цьому Олександр і Любов винні в рівній мірі. Однак в останні роки життя поета дружина завжди залишалася поруч з ним. Між іншим, вона стала першою публічною виконавицею поеми «Дванадцять».

Після смерті Блоку Любов займалася історією і теорією балетного мистецтва, вивчала школу викладання Агрипини Ваганової і давала уроки акторської майстерності знаменитим балеринам Галині Кирилової та Наталії Дудинської. Померла Любов Дмитрівна у 1939 році. Іван Дмитрович (1883-1936) закінчив гімназію в 1901 році із золотою медаллю, вступив до Петербурзького політехнічного інституту, але незабаром перевівся на фізико-математичний факультет університету. Він багато допомагав батькові, виконував складні розрахунки для його економічних праць. Завдяки Івану вийшло в світ посмертне видання праці вченого «Доповнення до пізнання Росії». Після смерті Дмитра Івановича життя сина круто змінилася. Кілька років жив у Франції, потім оселився в Менделєєвському маєтку Боблово, організувавши там школу для селянських дітей.

З 1924 року і до своєї смерті Іван працював в «Головній Палаті мір та ваг», продовжуючи справу батька, який опублікував ряд робіт в області теорії мір і ваг. Тут він проводив дослідження з теорії ваг і конструкціям термостатів. Одним з перших в СРСР вивчав властивості «важкої води». З юних років Іван займався філософією. Свої ідеї він виклав у книгах «Думки про пізнання» і «Виправдання істини», які вийшли в світ у 1909-1910 рр.. Крім того, Іван написав спогади про батька. У повному вигляді вони були опубліковані тільки в 1993 році.

Один з біографів вченого, Михайло Миколайович Немовлят, писав, що між сином і батьком «існувало рідкісне дружнє взаємовідношення. Дмитро Іванович відзначав природні обдарування сина і в особі його мав одного, радника, з яким ділився ідеями та думками ».

Мало відомостей збереглося про Василя. Відомо, що він закінчив Морське технічне училище в Кронштадті. Мав здібності до технічної творчості, розробив модель надважкого танка. Після революції доля закинула його на Кубань, у Катеринодар, де він помер від висипного тифу в 1922 році.

Марія навчалася на «Вищих жіночих сільськогосподарських курсах» у Петербурзі, потім довгий час вела викладацьку діяльність в технікумах. Після Великої Вітчизняної війни стала завідувати Музеєм-архівом Д.І.Менделєєва при Ленінградському університеті. За рік до смерті Марії Дмитрівни був виданий перший збірник архівних відомостей про Менделєєва, над яким вона працювала - «Архів Д.І.Менделєєва» (1951).

Особисте життя.

У 1857 році Дмитро Менделєєв робить пропозицію Софії Каш, з якою був знайомий ще в Тобольську, дарує їй обручку, серйозно готується до шлюбу з дівчиною, яку дуже любить. Але несподівано Софія повернула йому обручку і сказала, що весілля не буде. Менделєєв був вражений цією звісткою, захворів і довгий час не вставав з ліжка. Його сестра Ольга Іванівна вирішила допомогти братові в пристрої особистому житті і наполягла на його заручини з Феозвой Микитівною Лещев (1828-1906), з якої Менделєєв був знайомий ще в Тобольську. Феозва, прийомна донька вчителя Менделєєва поета Петра Петровича Єршова, автора знаменитого «Коника-Горбунка», була старше нареченого на шість років. 29 квітня 1862 вони одружилися. 

У цьому шлюбі народилися три дитини: дочка Марія (1863) - вона померла в дитинстві, син Володя (1865) і дочка Ольга. Дітей Менделєєв дуже любив, а от стосунки з дружиною не складалися. Вона зовсім не розуміла свого чоловіка, поглиненого науковим пошуком. У сім'ї часто були конфлікти, і він відчував себе нещасним, про що говорив друзям. В результаті вони розійшлися, хоча формально і залишалися в шлюбі. 

У 43 роки Дмитро Іванович закохався в 19-річну Ганну Попову, красуню, яка часто бувала у будинку Менделєєвих. Вона захоплювалася живописом, була добре складена, легко знаходила спільну мову з відомими людьми, які збиралися у Дмитра Івановича. У них зав'язалися стосунки, хоча батько Анни був категорично проти цього союзу і зажадав від Менделєєва залишити його дочку в спокої.

Дмитро Іванович не погодився, і тоді Анну відправили за кордон, в Італію. Однак Дмитро Іванович відправився за нею слідом. Через місяць вони повернулися додому разом і одружилися. Цей шлюб виявився дуже вдалим. Подружжя добре ладило і вони чудово розуміли один одного. Ганна Іванівна була хорошою і уважною дружиною, яка живе інтересами свого знаменитого чоловіка. 


Захоплення 

Дмитро Іванович любив живопис, музику, захоплювався художньою літературою, особливо романами Жуля Верна. Незважаючи на зайнятість, Дмитро Іванович майстрував шкатулки, робив валізи і рамки для портретів, оправляв книги. До свого хобі Менделєєв підходив дуже серйозно, і речі, зроблені його власними руками, відрізнялися високою якістю. Існує байка про те, як одного разу Дмитро Іванович купував матеріали для своїх виробів, і нібито один продавець запитав іншого: «Хто цей поважний пан?»

Відповідь була вельми несподіваним: «О, це ж чемоданних справ майстер - Менделєєв!» 

Відомо також, що Менделєєв сам собі шив одяг, вважаючи куплений незручним. 

Вороги 

Справжніми ворогами Менделєєва були ті, хто проголосував проти обрання його академіком. Незважаючи на те що Менделєєва рекомендував на посаду академіка великий учений А.М.Бутлеров і незважаючи на те що Дмитро Іванович уже тоді був всесвітньо відомим і визнаним науковим світлою, проти його обрання голосували: Літке, Веселовський, Гельмерсен, Шренка, Максимович, Штраух, Шмідт, Вільд, Гадолін. Ось він, список явних ворогів російського вченого. Навіть Бейльштейн, що пройшов в академіки замість Менделєєва з перевагою всього в один голос, часто говорив: «У нас в Росії більше немає талантів таких могутніх, як Менделєєв». Тим не менш несправедливість так і не була виправлена.

Соратники 

Близьким другом і соратником Менделєєва був ректор Петербурзького університету А.Н.Бекетов - дід Олександра Блока.

Їх маєтки розташовувалися під Клином, неподалік одне від іншого. Також соратниками по науковій діяльності Менделєєва були члени Петербурзької академії наук - Буняковський, Кокшаров, Бутлеров, Фамінцин, Овсянніков, Чебишев, Алексєєв, Струве і Сави.

Серед друзів вченого були великі російські художники Рєпін, Шишкін, Куїнджі.

Слабкості

Менделєєв дуже багато курив, ретельно відбираючи тютюн і власноруч скручуючи цигарки, мундштук він не використав ніколи. І коли друзі і лікарі радили йому кинути, вказуючи на його слабке здоров'я, говорив, що померти можна і не курячи.

Ще однією слабкістю Дмитра Івановича, поряд з тютюном, був чай. У нього був свій канал постачання чаю додому з Кяхти, куди він надходив караванами з Китаю. Менделєєв по «науковим каналах» домовився виписувати собі чай поштою безпосередньо з цього міста прямо додому. Він замовляв його на кілька років одразу, і, коли цібікі доставлялися в квартиру, все сімейство приймалося за перегородку і упаковку чаю. Пол вистилали скатертинами, цібікі розкривали, висипали весь чай на скатертини і швидко змішували. Робити це доводилося тому, що чай в цібіках лежав шарами і змішувати його треба було якнайшвидше, щоб він не видихався. Потім чай насипали у величезні скляні пляшки і щільно закупорювали. У церемонії брали участь усі члени родини, і обділялися чаєм всі домочадці і родичі. Менделєєвський чай заслужив велику славу серед знайомих, а сам Дмитро Іванович, не визнаючи ніякого іншого, в гостях чаю не пив.

За спогадами багатьох людей, які близько знали великого вченого, він небув лагідним, а був рішучим. різким і нестриманим. Але, як не дивно, навіть будучи дуже відомим ученим, він завжди хвилювався на показах дослідів, боячись «потрапити в конфуз».

Сильні сторонни

Менделєєв працював у різних галузях науки і скрізь домагався чудових результатів. На такі колосальні витрати розуму і душевних сил не вистачило б і кількох звичайних людських життів. Але вчений володів феноменальною працездатністю, неймовірною витривалістю і самовідданістю. Він зумів у багатьох областях науки на багато років випередити час. 

Все життя Менделєєв робив різні прогнози і передбачення, які майже завжди збувалися, оскільки грунтувалися на природному розумі, значних знаннях і унікальною інтуїції. Збереглося безліч свідчень його рідних і близьких, вражених даром геніального вченого передбачати події, буквально бачити майбутнє, причому не тільки в науці, але й в інших сферах життя.

Менделєєв мав прекрасні аналітичні здібності, і його передбачення, що відносяться навіть до політичних питань, блискуче підтверджувалися. Так, наприклад, він точно передбачив початок російсько-японської війни 1905 року і важкі для Росії наслідки цієї війни.

Студенти, яким він викладав, дуже любили свого прославленого професора, але при цьому говорили, що складати іспити йому було нелегко. Він не робив поблажок нікому, не виносив погано підготовлених відповідей і був нетерпимий до недбайливих студентів.

У побуті жорсткий і різкий, Менделєєв дуже по-доброму ставився до дітей, любив їх неймовірно ніжно.

Заслуги і провали

Заслуги Менделєєва перед наукою давно отримали визнання всього наукового світу. Він був членом майже всіх існуючих в його час найбільш авторитетних академій і почесним членом багатьох учених товариств (загальне число установ, які вважали Менделєєва почесним членом, доходило до 100). Особливою пошаною ім'я його користувалося в Англії, де йому були присуджені медалі «Деві», «Фарадея» і «Копілея», куди він був запрошений (1888) в якості «Фарадеевского» лектора, честь, що випадає на долю лише небагатьом ученим.

У 1876 році - член-кореспондент Санкт-Петербурзької академії наук, в 1880-му висувався в академіки, але замість нього взяли Бейльштейна - автора обширного довідника по органічній хімії. Цей факт викликав обурення в широких колах російського суспільства. А кілька років потому, коли Менделєєву знову запропонували балотуватися в Академію, він відмовився. 

Менделєєв - безумовно, видатний вчений, але навіть самі великі люди роблять помилки. Як і багато вчених того часу, він відстоював помилкову концепцію існування "ефіру" - особливої ​​сутності, що заповнює світовий простір і передавальної світло, тепло і гравітацію. Менделєєв припускав, що ефір міг бути специфічним станом газів при великому розрідженні або особливим газом з дуже малою вагою. У 1902 р. вийшла у світ одна із самих його оригінальних робіт «Спроба хімічного розуміння світового ефіру». Менделєєв вважав, що «світовий ефір можна уявити подібно гелію і аргону, не здатним до хімічних сполук». Тобто з хімічної точки зору він розглядав ефір як елемент, що передує водню, і для розміщення його у своїй таблиці ввів його в нульову групу і нульовий період. Майбутнє показало, що Менделєєвська концепція хімічного розуміння ефіру виявилася помилковою, як і всі подібні концепції.

Далеко не відразу Менделєєв зміг зрозуміти значущості таких фундаментальних досягнень, як відкриття явища радіоактивності, електрона, і наступні результати, прямо пов'язані з цими відкриттями. Він нарікав, що хімія «заплуталася в іонах і електронах». Тільки після відвідування в квітні 1902 р. лабораторія Кюрі і Беккереля в Парижі Менделєєв змінив свою точку зору. Деякий час по тому він доручив одному зі своїх підлеглих в Палаті мір і ваг провести дослідження радіоактивних явищ, що, однак, у зв'язку зі смертю вченого воно не мало наслідків.

Компромат

Коли Менделєєв захотів офіційно оформити стосунки з Ганною Попової, він зіткнувся з великими труднощами, оскільки офіційне розлучення і повторний шлюб в ті роки були складними процесами. Щоб допомогти великій людині влаштувати своє особисте життя, його друзі переконали першу дружину Менделєєва дати згоду на розлучення. Але навіть після її згоди і подальшого розлучення Дмитро Іванович за тодішніми законами повинен був чекати ще шість років, перш ніж укласти новий шлюб. Церква наклала на нього «шестирічне покаяння». Щоб отримати дозвіл на другий шлюб, не чекаючи закінчення шестирічного терміну, Дмитро Іванович підкупив священика. Сума хабара була величезною - 10 тисяч рублів, для порівняння - маєток Менделєєва оцінювалося в 8000.
Каталог: Scenarii
Scenarii -> Сценарій літературно-музичного вечора Читець О, музико, благословенна будь! С тобою я ніколи не прощався
Scenarii -> Згадаємо всіх поіменно Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років Рівне, 2014
Scenarii -> Фітобар «планета здоров’Я» 1-й ведучий. Шановні гості! Запрошуємо вас на презентацію фітобару «Планета здоров’я»
Scenarii -> «Вічний живий голос» Усний журнал, присвячений творчості Лесі Українки Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconХроніка культурно-мистецького життя області за березень 2009 р. Загальні питання До 60-ої річниці від дня народження
До 60-ої річниці від дня народження поета та композитора Володимира Івасюка відбулися пам’ятні заходи
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconМетодичні рекомендації щодо відзначення 120-річниці з дня народження М. Булгакова у загальноосвітніх навчальних закладах, розроблені кабінетом методики викладання світової літератури та мов національних меншин вошопп. (Додаток 1)
Булгакова №3168-уі від 18 березня 2011 року, надсилаємо вам методичні рекомендації щодо відзначення 120-річниці з дня народження...
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconСзш №84 м. Львова Наталя Назар, упорядник, 2009 Вікторія Деревянко, 2009
З нагоди 140-ї річниці від дня народження та 90-річниці з дня відходу у Вічність Блаженної Йосафати Гордашевської а також урочистостей...
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconСценарій літературного вечора, присвяченого 79-й річниці від дня народження В. Стуса Ведуча І
Сценарій літературного вечора, присвяченого 79-й річниці від дня народження В. Стуса
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconСценарій заходу до 120-річниці від Дня народження О. П. Довженка Ведучий. Доброго дня, шановні викладачі! Ведуча
Учень №2 (батько). Так, звиніть, се мій хлопець, чи, сказати б, ребятьонок меншенький
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconРозпорядження голови обласної державної адміністрації від березня 2012 року №151-од «Про відзначення в області 198-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка», керуючись ст п. ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»
«Про відзначення в області 98-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка», керуючись ст п ст. 39 Закону України «Про місцеві державні...
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва icon180 років від дня народження Дмитра Івановича Менделєєва
У 1882 році Лондонське королівське товариство присудило золоті медалі Деві з формулюванням «За відкриття періодичних співвідношень...
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconВелетень слова І думки
Велетень слова І думки : до 180-річчя від дня народження Олександра Потебні : біобібліографічний покажчик / Сумська обл універс наук...
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва icon180 років від дня народження Степана Васильовича Руданського (1834–1873) Степан Васильович Руданський
Степан Васильович Руданський (6 січня 834 – травня 1873) — український поет
До 180 річниці з дня народження Мендєлєєва iconДо 110 річниці від дня народження Антуана де Сент-Екзюпері Роботу виконала: Костюкевич Оксана Вікторівна, вчитель світової літератури нвк «зош І-ІІІ ст., гімназія»
Вступ. Характеристика сучасної літературної освіти


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка