Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному роціСкачати 306,65 Kb.
Дата конвертації30.05.2017
Розмір306,65 Kb.
ТипДовідкаДовідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад

у 2011/2012 навчальному році


Відповідно до наказу управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації від 17.10.2011 №415 «Про організацію та проведення І-ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін у 2011/2012 навчальному році», наказу управління освіти Кіровоградської міської ради від 17.10.2011 року №472/0 «Про організацію та проведення міських учнівських олімпіад з базових дисциплін» та з метою підвищення інтересу до поглибленого вивчення дисциплін інваріантної складової навчального плану, виявлення і підтримки обдарованих школярів, підвищення рівня викладання предметів, в листопаді-грудні 2011 року було проведено 20 міських предметних олімпіад з інформаційних технологій, педагогіки і психології, інформатики та обчислювальної техніки, російської мови, трудового навчання (обслуговуючі та технічні види праці), хімії, історії, основ економіки, географії, української мови та літератури, основ правознавства, фізики, біології, математики, іноземних мов (англійської, німецької, французької), астрономії, екології.

Міські предметні олімпіади, до проведення яких були залучені працівники центру методичної та соціально-психологічної служби, науковці, вчителі вищої кваліфікаційної категорії, відбулися на належному науково-методичному та організаційному рівні.

Адміністраціями навчальних закладів СЗОШ№ 6, 32, НВО ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16,18, 19, 20, 24, 25, 31, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4,13, 35, гімназії №9, кібернетико - технічного коледжу, НВК «Кіровоградський колегіум», НВО ЛШДНЗ «Вікторія-П», НВК № 26, 34 щодо їх проведення.

Особливістю шкільного етапу олімпіад в 2011/2012 н.р. було те, що він був проведений за орієнтовними завданнями, які надав центр методичної та соціально-психологічної служби.

Це дало змогу наблизити рівень проведення шкільних олімпіад до міського етапу, провести більш якісний відбір та підготовку учнів для участі в міських олімпіадах.

Також в підготовці деяких з них відбулися певні зміни: • олімпіада з астрономії пройшла для учнів 10-11 класів;

 • завдання для міської олімпіади з інформатики були розміщені на відповідному сайті в день проведення олімпіади та оцінювалися дистанційно;

 • Всеукраїнський етап олімпіади з математики буде проходити в Кіровограді, що підвищує відповідальність щодо підготовки переможців міської олімпіади до наступних її етапів.

Для підвищення організаційного та методичного рівнів проведення міського етапу олімпіад під керівництвом методистів ЦМСПС відбулися наради для членів оргкомітетів, журі, мандатних комісій.

Результати міських (ІІ етапу Всеукраїнських) предметних олімпіад засвідчили, що в багатьох навчальних закладах міста приділяється належна увага викладанню основ наук, поглибленому вивченню базових дисциплін, індивідуальній роботі із здібними учнями, формуванню творчої особистості, розвитку критичного мислення.

Значна частина учасників міських олімпіад виявила ґрунтовні знання теорії, вміння застосовувати їх в стандартних і нестандартних умовах, давати правильне теоретичне обґрунтування отриманим результатам.

Свідченням цього є 424 учні-переможці міських (ІІ етапу Всеукраїнських) предметних олімпіад. Із них: І місце посіли – 75 учнів, ІІ місце – 137 учнів, ІІІ місце – 212 учнів.

Так, постійно удосконалюючи систему роботи з обдарованими дітьми, педагогічний колектив НВО «школа-ліцей №8» вже четвертий рік поспіль готує найбільшу кількість переможців міських олімпіад (51 учень).

В порівнянні з минулим роком (додаток 1) збільшилась кількість переможців міської олімпіади в НВО ЛШДНЗ «Вікторія-П» з 28 до 42 учнів. Стабільно високі результати демонструють команди гімназії №9 (34 переможці), НВК «Кіровоградський колегіум» 31 переможець), СЗОШ №6 (21+19 переможців з французької мови).

Також відмічено збільшення кількості переможців в таких закладах як гімназія імені Тараса Шевченка, НВК №34, СЗОШ№32.

Успішні виступи учнів цих навчальних закладів є результатом впровадження профільного навчання в поєднанні з ефективною системою роботи з обдарованими дітьми.

Протягом двох останніх років стабільні результати демонструють учні ГНТН, Педагогічний ліцею, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4, 35, СЗОШ № 14, НВО ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16, 18, 26, 31. Спостерігається позитивна динаміка виступів учнів НВО №15, 24, школи-інтернат, ЗОШ І-ІІІ ступенів №13, 30.

Варто відзначити, що кількість учнів 7-9 класів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах та перемогли в міських олімпіадах з математики, хімії, історії, географії, майже дорівнює кількості учнів навчальних закладів нового типу, що здобули перемогу з цих навчальних предметів. Це свідчить про те, що система допрофільної підготовки учнів середніх класів основної школи з даних навчальних предметів в загальноосвітніх навчальних закладах не відрізняється від навчальних закладів нового типу.

Поряд з цим значно знизилась кількість призерів міських олімпіад в НВО №17, 19, невисокі результати показали учні ЗОШ І-ІІІ ст. №1, 3, 7, 10, 33, 24, 29, НВО № 21.

Завдання для проведення міської олімпіади з астрономії для 10-11 класів були надані Кіровоградським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського.

Однак, для виконання роботи учням було недостатньо знань шкільного курсу, при підготовці до олімпіади потрібно було опрацювати додаткову літературу та мати ґрунтовні знання з фізики.Тому недостатня кількість знань учнів у всіх вікових категоріях вплинула на результати.

При виконанні завдань більшість учнів 10 класу не змогли пояснити зміни теплої пори року на холодну, пояснення сонячного затемнення через малюнок, жоден з учасників не зміг обрахувати скільки маси втрачає зоря за рахунок випромінювання через недостатні знання з фізики.

Завдання, запропоновані учням 11 класу, викликали труднощі в більшості учасників олімпіади, хоча завдання відповідали рівню міських олімпіад. Через недостатні знання з фізики учасники не змогли визначити відстань від Землі до Місяця, визначити висоту Сонця на горизонті в полудень 22 грудня, скільки має тривати доба на Землі.

Найкращі результати показали учні: НВО ЛШДНЗ «Вікторія –П», Педліцей, НВО школа-ліцей №25, НВО ЗОШ №17.

Аналіз олімпіадних робіт з математики показав наступне.

В учнів 6 класу найбільшу складність викликали завдання на розв’язування задач щодо складання пропорцій та застосування ознак подільності на 9 і 2 та обґрунтування відповіді про найбільше та найменше чотиризначне число. Багато різних підходів було до розв’язування завдання на складання рівнянь, та тільки 2 учні всі завдання виконали із змістовним поясненням.

В більшості робіт учнів 7 класу не прослідковувався хід міркувань та логічне завершення розв’язку завдань. До задач на визначення швидкості автобуса, кількості витрачених коштів та обчислення кількості трицифрових чисел, що містять цифру 5 та діляться на 5 складено рівняння, але неправильний розв’язок привів до отримання неправильної відповіді. Лише 1 учень виконав повністю всі завдання та дав ґрунтовне пояснення розв’язків задач.

При виконанні завдань учнями 8 класу, тільки 4 учні із 38 приступали до розв’язання всіх завдань, та 25 балів не набрав жоден учень. Значна частина учасників розглянула лише часткові випадки розв’язування завдань на доведення (довести, що числа взаємно прості, що сума довжин сторін і діагоналей вписаного п’ятикутника менша за 17 та подільність початкового числа на 27), а при розв’язуванні ігрової задачі більшість учасників запропонували свою стратегію виграшу.

Разом з тим 29 учасників набрали менше 7 балів, що свідчить про низький рівень підготовки учнів до предметних олімпіад.

В учнів 9 класу - найкращий результат в 20 балів показала Фітенко Анастасія із ЗОШ №4, тільки 4 учнів з 30-ти частково виконали всі завдання. Добре справились із завданням на стратегію успіху, знаходження розв’язків нерівності на заданому проміжку знаходження дискримінанта квадратного рівняння відносно а. Частина учнів не справилась із завданням геометричного змісту через неправильно виконаний малюнок, хоча хід розв’язку був правильний. Майже ніхто не приступав до виконання завдання на доведення нерівності, тому що дана тема в 9 класі розглядається в кінці навчального року.

В учнів 10 класу найбільшу складність виявили завдання на доведення «площа трикутника не більша за m», на знаходження функцій, які задовольняють дане рівняння, завдання на зображення на координатній площині множини точок.

Лише 1 учень (Бернадський Євген, НВО ЛШДНЗ «Вікторія-П» з 30 частково виконав усі завдання. Учні погано володіють прийомами введення нових змінних при розв’язуванні ірраціональних рівнянь. Жоден учень не розв’язав функціональне рівняння, більшість учнів не володіють навичками розв’язування рівнянь з двома змінними.

В учнів 11 класу труднощі викликали завдання на доведення нерівностей та завдання на знаходження усіх непарних натуральних чисел, більших 500 але менших 1000). З 29 учнів 10 учнів частково виконали всі завдання. Найбільшу кількість балів 16 з 25-ти, набрав Мельник Ігор, НВО №16. Труднощі викликали завдання на застосування нерівності Коші для трьох чисел розв’язування ірраціональних рівнянь при введенні радикалів у третю степінь.

Учасникам олімпіади з інформатики та обчислювальної техніки для всіх вікових категорій було запропоноване однакове завдання, яке складалося з трьох задач. Час проведення контролювався віддаленим сервером і не співпадав з фактичним часом виконання. Кожному учаснику олімпіади було надано пароль та логін, за допомогою яких вони змогли без проблем зареєструватись та отримати завдання. Завдання були посильні та вимагали для розв’язку певної базової математичної підготовки. Основною проблемою для учасників було дотримання формальних параметрів розв’язку та оформлення тексту програми для тестування на віддаленому сервері.

Перевагою такої системи проведення є наочність та прозорість процесу перевірки і те, що учні зразу ж отримали результат.

Поряд з цим, учасники даної олімпіади показали низьку результативність. Це пояснюється рядом причин:

- одногодинний курс інформатики в старших класах;

- недостатня математична підготовка учнів для реалізації серйозних алгоритмів;

- мінімальна кількість годин навчального плану на вивчення мов програмування.

Особливістю проведення олімпіади з інформаційних технологій в цьому році було те, що вперше одне із завдань подано в тестовій формі і проведено тест-контроль в он-лайн режимі. Для перегляду результатів тестування членами журі на сторінці «Олімпіада з інформаційних технологій» достатньо було ввести адресу електронної почти та пароль. Якісний доступ до мережі Інтернет - ресурсу був забезпечений працівниками КТК протягом всього часу проведення олімпіади.

Завдання були посильні та вимагали знань побудови презентації «акваріум», яка містить рухомі об’єкти, які створені виключно засобами редактора презентації та налаштування презентації для неперервної циклічної ілюзії руху цих об’єктів, створення бланку компанії «Сувенірна лавка» засобами MS Word, використання можливостей табличного процесора для обрахування мінімізації витрат на оплату праці та розподілу робочого часу працівників використовуючи файл «Графіки роботи».

Перевірка робіт членами журі здійснювалась після закінчення туру і проводилась в присутності всіх членів журі за єдиними критеріями. Такий підхід забезпечує відкритість роботи журі та знімає безліч питань щодо об’єктивності оцінювання результатів учнівських робіт та визначення переможців олімпіади і участі їх в ІІІ етапі.

Аналіз результатів міської олімпіади з фізики показав, що частина школярів на достатньому рівні продемонстрували знання та уміння розв’язування задач підвищеного рівня складності шкільного курсу фізики. Більшість учнів добре володіє базовими знаннями та вміннями. Вони, як правило, знають формули і закони курсу фізики, але не вміють застосовувати ці знання в нестандартній ситуації.

Учні 7 та 8 класу виявили елементи пошуку та творчі здібності при визначенні зображення предмету, який розміщений між двома взаємно- перпендикулярними плоскими дзеркалами, визначення ціни поділки шкали циферблату та запропонувати спосіб вимірювання товщини аркуша паперу. Але за результатами виконання завдань тільки 5 учнів показали задовільний результат.8учнів робили спробу розв’язати задачі, більша частина частково виконали всі запропоновані завдання, незначна частина учасників записали лише умову. Тому під час підготовки до олімпіади потрібно більше уваги приділяти розв’язуванню задач та запису і обґрунтуванню відповіді.

Учні 8 та 9 класу показали низький рівень знань. Найбільша кількість балів, яку набрав учень - переможець 8 класу-13,5 балів, та відповідно 9 класу - 12,5 балів.

Розв’язування завдань учнями 9 класу показало, що учасники намагалися розв’язувати задачі на знаходження роботи, яку потрібно виконати, щоб удавити пробку в посудину на задану відстань, побудувати траєкторію руху матеріальної точки за графіком залежності швидкості від часу, знаходження співвідношення води і льоду, якщо відома питома теплоємність води, льоду та питома теплота плавлення льоду без аналізу змісту завдання, без формул на встановлення залежності між величинами та вибирали нераціональний спосіб розв’язування завдань.

Стосовно учнів 10 та 11 класу доцільно зауважити, що під час підготовки учнів до олімпіади з фізики при розв’язуванні класичних задач потрібно звертати увагу на завдання, які потребують знань основ молекулярно –кінетичної теорії та динаміки. Лише 9 учнів наблизились до розв’язку та 7 намагались отримати кінцевий результат. Труднощі в учнів 10 класу викликали задачі на визначення коефіцієнта тертя, сили натягу нитки та довжини стовпчика ртуті.

Майже всі учні 11 класу справились з завданнями на визначення сили пружності, що виникає в струні під час коливань, але разом з тим деякі учні не змогли визначити силу струму в колі, якщо до пластини прикладається напруга та не визначили тертя між поршнем і стінками циліндра, якщо газу надали кількість теплоти, не вміють задавати вектори та використовувати закон збереження енергії для розв’язування задач.

Високий рівень знань показали учні: НВО школа-ліцей №8, НВК СЗНЗ № 26, «Кіровоградський колегіум», гімназія імені Тараса Шевченка, СЗОШ №6, НВО ЛШДНЗ «Вікторія –П», ГНТН, НВО ЗОШ І-ІІІ ст. № 32, НВО ЗОШ № 31,ЗОШ №35, НВО ЗНЗ №16.

Участь в міській олімпіаді з педагогіки та психології взяли учні 10-11 класів навчальних закладів міста. Олімпіадні завдання складалися з трьох частин: тестового туру з педагогіки та психології, комунікативного завдання, творчого завдання. Переможці добре справилися із завданнями, обґрунтовуючи та конкретизуючи свою думку.

Однак, труднощі виникли при розв’язанні тестового та комунікативного завдань, тому що запропоновані варіанти відповідей були нечітко сформульовані.

Міська олімпіада з біології включала в себе 2 види завдань – тести та завдання, які вимагали «відкритої» відповіді.

Слід відмітити, що взагалі не взяли участь в олімпіаді учні ЗОШ №12, «Ор-Авнер».

80 відсотків учасників олімпіади 8-11 класів виконали завдання репродуктивного характеру – тести.

Однак, слід відмітити, що учнями були допущені такі помилки:

77 відсотків восьмикласників не змогли пояснити, чому відсутні скоротливі вакуолі у морських найпростіших, а 62 відсотки не охарактеризували етапи життєвого циклу малярійного плазмодію;

37 відсотків учнів дев’ятого класу не змогли застосувати знання про будову і функції органів травлення для профілактики захворювань органів травлення та харчових отруєнь. Частина учнів не змогла пояснити чому над рівнем моря кількість еритроцитів у крові зростає, як регулюється цей процес;

31 відсоток учнів не зміг пояснити, що спільного у фізико – хімічних властивостях і функціях вуглеводів та явище плазмолізу, деплазмолізу в клітинах рослин.

Одинадцятикласники не пояснили походження мітохондріальної ДНК та явище альбінізму.

Переможців даної олімпіади підготували такі вчителі: Хаврюта Л.Я., вчитель гімназії № 9; Ларіонова Т.І., вчитель НВО № 31; Макаренко І.А., вчитель НВО № 8; Карпуніна Р.І., вчитель ГНТН; Мельничук Л.А., вчитель НВО № 24; Бабійчук Я.Л., вчитель гімназії імені Т. Шевченка; Шубіна Т.О., вчитель СЗОШ № 32; Данилов С.О., вчитель ЗОШ № 4; Герасимова Н.О., вчитель НВК № 26; Гребенюк Г.О., вчитель гімназії № 9; Тасенко Л.О., вчитель НВО № 16; Холодова Т.В., вчитель НВК «Кіровоградський колегіум»; Коваленко Л.В., вчитель НВК № 25; Кіріченко А.М., вчитель НВО № 8; Степаненко Т.С., вчитель НВО № 25; Хохлова І.М., вчитель НВО № 18; Сидоренко Т.Д., вчитель ЗОШ № 13; Осадченко М.В., вчитель СЗОШ № 14.

Учасники олімпіади з хімії виконували 3 види завдань – тести, завдання теоретичного туру і завдання практичного туру.

Учні 7 класу розуміють зміст і вміють користуватися поняттями проста і складна речовина, валентність, суміш. Розрізняють прості і складні речовини та вказують їх назви, вміють на основі знання валентності складати формули бінарних сполук і за ними визначати валентність елементів, встановили відповідність між відносною молекулярною масою речовини та хімічною формулою. 52 % відсотки учнів вміють обчислювати задачі на обчислення масової частки елемента в речовині.

Аналіз олімпіадних робіт показав, що 60 відсотків учнів 8 класу виконали завдання репродуктивного характеру – тести, встановили генетичний зв'язок між простими і складними речовинами, визначили тип хімічних реакцій.

Однак, учні відчувають труднощі при складані рівнянь окисно – відновних реакцій на основі електронного балансу, не вміють застосовувати закон збереження маси під час складання рівнянь хімічних реакцій. Не вміють розв’язувати розрахункові задачі на знаходження найпростішої формули речовини та обчислювати за хімічними рівняннями, якщо одна з реагуючих речовин дана в надлишку.

Добре впоралися з тестовими завданнями учні 9 класів, вміють обчислювати масові частки елемента речовині за хімічною формулою. При виконанні практичного туру учні дослідницьким шляхом визначили вміст трьох пронумерованих пробірок з розчинами.

Однак, учні 9 класу не змогли обчислити кількість молекул за відомою кількістю речовини, визначити якісний та кількісний склад твердого залишку, розв’язати задачу з використанням понять «масова та об’ємна частки виходу продукту».

Учні 10, 11 класів вміють складати рівняння хімічних реакцій, обчислювати масову частку розчину, молярний об’єм газів, масу і об’єм вихідної речовини, що містить домішки.

У учнів 10, 11 класів виникли труднощі при виконанні завдань практичного туру, а саме при визначенні органічних та неорганічних речовин за допомогою якісних реакцій.

Допущені помилки свідчать про те, що недостатньо часу відводиться на повторення та закріплення раніше вивчених тем, неуважність учнів та невміння розрахувати свої сили під час виконання олімпіадних завдань.

Високий рівень знань показали учні навчальних закладів: НВО №8 (8 призерів), НВО ЛШДНЗ «Вікторія - П» (4 призери), гімназія № 9 та НВО №18 (по 3 призери), НВК №25, НВК «школа – ліцей № 34», НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 24 (2 призери). Високий рейтинг учасників цих навчальних закладів є результатом систематичної індивідуальної роботи їх педагогів: Михайлової І.Г, Школенко Т.О., Прокопець Н.О., Іванащенко О.А., Акішевої Р.А., Довгорук Н.В., Тикул О.А., Марченко О.Г..

Міська олімпіада з екології передбачала наявність теоретичного і практичного туру.

Під час теоретичного туру учасникам олімпіади було запропоновано питання по теорії екологічних проблем у вигляді тестів.

Практичний тур проводився у два етапи: заочний і очний. На заочний тур було представлено 13 екологічних проектів. Аналіз представлених робіт свідчить про те, що частина учнів не дотримувалась вимог щодо структури проекту, декілька робіт оформлені як реферат.

На очному турі учні захищали екологічні проекти. Захист показав, що діти володіють вмінням чітко і аргументовано доводити актуальність даної проблеми, представити методику проведення досліду та його результату, пояснити практичне значення власного проекту.

Переможцями міської олімпіади з екології стали учні СЗОШ І – ІІІ ступенів № 6, ЗОШ І – ІІІ ступенів № 12, ЗОШ І – ІІІ ступенів № 30, НВК «школа-ліцей № 25», НВО ЛШДНЗ «Вікторія - П», ЗОШ І -ІІІ ступенів № 3, НВО «школа – ліцей № 8», ЗОШ І – ІІІ ступенів № 13.

Учасники міської олімпіади з географії виконували декілька видів завдань – тести (15 питань), теоретичні завдання, які вимагали «відкритої» відповіді, практичні завдання та задачі.

Учні 7 класу в цілому справилися із завданнями тестового характеру, деякі учні розв’язали задачі. Однак не змогли вказати типи повітряних мас, які змінюють свій напрямок за сезонами та причинно – наслідкові зв’язки цих явищ. Багато помилок допущено в завданні «Поясни відмінності», де учні не зовсім чітко вказали визначення термінів та відмінності між ними.

Учні восьмого класу найкраще справилися з завданнями тестового характеру. Всі учні встановили відповідність між країною та протяжністю державного кордону; між іменами дослідників та об’єктами їх дослідження; між родовищами корисних копалин та районами їх залягання; між тектонічними структурами та формами рельєфу, що їм відповідають. Частина учнів змогла пояснити відмінності між: архіпелагом та островом; циклоном та антициклоном; природними умовами та природними ресурсами; полонинами та яйлами. Поряд з цим, учні не вміють давати порівняльну характеристику фізико – географічному положенню материків.

Учні 9 класу виконали тестові завдання, пояснили відмінність між ФГП та ЕГП, антициклоном і циклоном, еміграцією і імміграцією, природними умовами і природними ресурсами, геополітикою і демографічною політикою. Частина учнів за описом визначили: назву озера та форму рельєфу України, тварину, назву природного об’єкту, прізвище видатного географа. Однак, слід відмітити, що не всі учні вміють розв’язувати задачі.

Десятикласники виконали завдання репродуктивного характеру – тести. Частина учнів розшифрували, що таке ПЕК, назвали провідні галузі паливної промисловості України. Пояснили відмінності між поняттями: держава та країна; монархія та республіка; еміграція та імміграція; унітарна держава та федерація. Однак, частина десятикласників не змогла пояснити відмінності між урбанізацією та субурбанізацією, назвати місце розташування географічних об’єктів.

Учні 11 класу вірно навели приклади заказників, пам’яток природи, ботанічних садів, дендропарків у нашій місцевості, назвали місце розташування географічних об’єктів. Пояснили відмінності між поняттями: держава і країна; монархія і республіка; урбанізація і субурбанізація; еміграція і імміграція; унітарна держава і федерація.

Поряд з цим, значна кількість помилок була допущена учнями 8-11 класів при розв’язанні географічних задач.

Переможців даної олімпіади підготували такі вчителі: Ліщименко В.К., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 4; Цвілюк Л.М., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 16; Федотова Т.В., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 32; Борисова Т.М., вчитель НВК «Кіровоградський колегіум»; Петренко М.В., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 15; Ніколаєнко О.С., вчитель НВО ЗОШ І - ІІІ ступенів № 18; Волошина Т.В., вчитель СЗОШ І – ІІІ ступенів № 6; Романова М.М., вчитель Нок «школа – ліцей № 25»; Орел З.Т., вчитель НВК «Кіровоградський колегіум»; Козка В.В., вчитель ГНТН; Яковлєв І.В., вчитель НВО «школа – ліцей № 8»; Хаврюта Л.Я., вчитель гімназії № 9; Колєснікова Н.Т., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 32; Мельничук Л.А., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 24; Хохлова І.М., вчитель НВО ЗОШ І - ІІІ ступенів № 18; Полулях С.О., вчитель гімназії № 9; Седель Ю.П., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 16; Грищенко В.В., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 13; Яковлєва Н.Б., вчитель НВО «школа – ліцей № 8»; Варніцька Л.С., вчитель школи – інтернат; Асланова А.Б., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 35; Миргородська О.Л., вчитель педагогічного ліцею; Нефьодова О.І., вчитель НВО ЗОШ І - ІІІ ступенів № 18; Кохно С.Й., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 23; Паталаха Л.А., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 3.

Для кращої підготовки учасників міської олімпіади з географії слід більше уваги приділяти завданням випереджального характеру, розвитку критичного мислення. Також слід більше уваги приділяти повторенню раніше вивченого матеріалу і розв’язуванню задач.

ІІ етап Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання складався з трьох турів: комплексної роботи, захисту проекту та творчого (теоретичний),

теоретичного туру.

Під час теоретичного туру учасникам було запропоновано дати відповіді на питання творчого характеру. Учениці 9, 11 класу розробляли модель фартуха та коктейльної сукні для себе (виконати ескіз розробленої моделі, виконати моделювання на базі основи, описати модель, обґрунтувати вибір тканини, прикладних матеріалів та фурнітури, розрахувати необхідну кількість матеріалів вказавши розмір виробу та ширину тканини), а учні 9,11 класів проаналізувати запропоновані матеріали (дуб, клен, сосна), вибрали один з них для виготовлення певного виробу на свій вибір та спроектували настінну прикрасу (виконати зображення виробу, вказати розміри, описати виріб, обґрунтувати вибір матеріалів та інструментів, описати технологічну послідовність виготовлення виробу, розрахувати необхідну кількість матеріалів). Максимальна кількість балів за теоретичний тур – 20.Комплексна робота поєднувала практичну роботу з творчою. Учасникам олімпіади було запропонованого виготовити:

 • для дівчат прихватку (9 клас) та фартух (11 клас);

 • для хлопців підставку під квіти (11 клас) та сувенір (9 клас).

Комплексну роботу учасники міської олімпіади виконували 6 годин.

При проектуванні виробу, учасники мали можливість користуватися

друкованою літературою та матеріалами в електронному вигляді.

Після завершення виготовлення, учасники презентували свій виріб перед членами журі.

Робота оцінювалась згідно таких критеріїв: функціональність виробу та зручність у користуванні; привабливість (естетична цінність) виробу; володіння техніками обробки матеріалів; оригінальність роботи та новизна у підході до вирішення завдань.

Під час роботи дівчата використовували власні швейні машини, а хлопці – ручний інструмент.

На високому рівні комплексну роботу виконали учні таких навчальних закладів: НВО ЗОШ І –ІІІ ступенів № 20, ЗОШ І – ІІІ ступенів № 19, НВК «Кіровоградський колегіум», ЗОШ І – ІІІ ступенів № 30, НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 16, НВК ЗОШ І – ІІІ ступенів № 26, гімназії № 9.

Домашні роботи учасники представили у вигляді захисту проект. Учні виготовляли такі вироби:

- хлопці 9 класу - «Садово-огородній інвентар» (1 шт.);

- дівчата 9 класу - «Вимпел присвячений технологічній освіті»;

- хлопці 11 класу - «Інструмент та пристосування для шкільної майстерні» (1 шт.);

- дівчата 11 класу - «Моя жилетка».

Під час виконання домашнього завдання учні використовували різні джерела інформації, проводили дослідницьку роботу, готували технічну документацію та робили елементарні економічні розрахунки.

До кожного виробу додавалась пояснювальна записка, яка містила: • короткий опис виробу;

 • зображення зразків, які коротко розкривають еволюцію об’єкта проектування;

 • зображення зразків виробів (вироби – аналоги), на основі яких відбувалося комбінування конструкції чи форми проектованого виробу;

 • елементарне економічне обґрунтування;

 • проектно – технологічну документацію (креслення, ескіз, технічний рисунок).

Оцінювання проектів здійснювалася за такими критеріями:

 • відповідність вимогам умов проекту;

 • функціональність виробу та зручність у користуванні;

 • привабливість (естетична цінність) виробу;

 • оригінальність роботи та новизна у підході до вирішення завдань.

Переможців даної олімпіади підготували такі вчителі: Горобець О.В., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 20; Пухальська Л.К., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 16; Віватенко О.П., ЗОШ І – ІІІ ступенів № 30; Іванова Л.М., вчитель НВК «Кіровоградський колегіум», Зарудна О.О., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 18, Прибутченко А.М., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 19; Кірєєва Т.С., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1; Бондаренко В.М., вчитель гімназії № 9, Ткаченко Є.О., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 19; Бардаков А.О., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 20; Король В.П., вчитель ЗОШ І – ІІІ ступенів № 30, Залєсов В.П., вчитель НВК ЗНЗ І – ІІІ ступенів № 26; Гайдай Є.Д., вчитель НВО ЗОШ І – ІІІ ступенів № 31.

Завдання міської олімпіади з історії були підготовлені у відповідності до типових рекомендацій Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, враховують зміст чинних програм для загальноосвітніх навчальних закладів, відповідають віковим особливостям учнів.

Результати перевірки робіт свідчать про те, що учні оперують історичними фактами та подіями, аргументовано доводять свою точку зору, вміють давати чіткі визначення термінів.

Однак, слід зазначити типові помилки, які були допущенні при виконанні олімпіадних робіт: більшість учнів 8 класу не змогли скласти історичний портрет Воломира Мономаха та написати статтю на тему «Ольвія», крім того, труднощі викликало заповнення таблиці «Великі подорожі». Не всі учні 9 класу справилися із завданнями на встановлення хронологічної послідовності та написання статті, яке потребувало чіткого знання історичного періоду та історичної постаті, учні 10 класу найбільше помилок допустили в питаннях, які потребували вміння складання плану виступів, чітко висловлювати свої думки, одинадцятикласники найгірше справилися із завданнями на встановлення відповідності історичних персоналій та їх сфер діяльності, а також складанню синхронної таблиці.

Слід відмітити, що учні не вміють стисло писати про історичну подію, вказувати найважливіші моменти і обирати головне. Тому вчителям історії слід більше уваги звертати на роботу з історичними джерелами, вчити учнів самостійно робити висновки, аналізувати опрацьований матеріал та встановлювати причинно – наслідкові зв’язки. Більше уваги приділяти роботі з поняттями, термінами та датами, розвивати навички учнів щодо складання розгорнутого плану.

Учасники міської олімпіади з правознавства показали достатній рівень теоретичної підготовки з предмета, продемонстрували знання українського законодавства, вміння порівнювати правові поняття і явища та розв’язувати правові задачі.

Найкраще підготовлені виявились учні з ЗОШ № 4, 10, СЗОШ № 14, НВО школи-ліцею № 8, НВО ЗНЗ №18, гімназії імені Т.Шевченка, гімназії № 9, НВК №25, № 26, № 34, НВО ЛШДНЗ «Вікторії - П», педліцею.

Однак, аналіз робіт учнів 9-х класів показав, що досить складним виявилося завдання на визначення відповідності вимогам демократичного суспільства та сучасного стану України.

При перевірці робіт учнів 10-х класів труднощі викликали тестові завдання, учні вибирали лише одну відповідь з кількох можливих. Досить складним виявилося завдання, що передбачало висловлення власної думки щодо правомірності й справедливості різних виборчих цензів.

Аналіз робіт учнів 11-х класів виявив, що учні недостатньо володіють навичками розв’язання юридичних задач, зокрема з цивільного права.

Тому вчителям правознавства слід приділити більше уваги на вивчення юридичної термінології та документів, також посилити роботу щодо розв’язання юридичних задач та формування в учнів вміння аргументувати свою позицію, звернути увагу на необхідність практичного закріплення набутих знань.

В міській олімпіаді з української мови та літератури взяли участь – 163 учні із 38 навчальних закладів міста. Високий рівень знань з української мови та літератури показали учні таких навчальних закладів: гімназія імені Тараса Шевченка, гімназія №9, ЗОШ І-ІІІ ступенів № 29, НВО «школа-ліцей» №8, НВО СЗОШ І-ІІІ ступенів № 26, СЗОШ І-ІІІ ст. №6, СЗОШ І-ІІІ ст. №14, НВО ЗНЗ І-ІІІ ст. №16, НВО ЗНЗ І-ІІІ ст. №17, НВО ЗНЗ І-ІІІ ступенів № 18, СЗОШ І-ІІІ ст. № 32, НВО «школа-ліцей» №34, ЗОШ І-ІІІ ст. №35, Педагогічний ліцей, НВО ЛШДНЗ «Вікторія-П», Гімназія нових технологій навчання, НВО ЗОШ школа-інтернат.

Семикласники при виконанні завдань з української мови правильно визначали члени речення, однак помилки допускали при визначенні службових частин мови, не в повному обсязі виконували фонетичний аналіз слова. Також проблеми виникали при визначенні значення фразеологізмів. При виконанні завдань з літератури учні виявили не точне розуміння значення слова «мистецтво», але вірно визначили способи його вираження. Впорались із визначенням фольклорних жанрів, термінів. Труднощі виникали при виконанні творчої роботи, а саме: ототожнення понять «милосердя» та «вихованість», визначення складових історичної повісті, однак приклади цього жанру наведено правильно.

Учні 8-х класів впорались із визначенням частин мови та членів речення. Труднощі виникали при виконанні морфологічного аналізу іменника. Продемонстрували вміння добирати епітети добирати лексичні засоби, однак допускали помилки при введенні їх в речення. При виконанні завдань з літератури учні чітко дали визначення поняття «літопис». Більшість учнів зуміли визначити тему, ідею твору, назвали їх художні засоби, наводили приклади епітетів та означень.

Дев’ятикласники правильно визначили частини мови, пояснили значення паронімів, навели приклади, вірно визначили рід іменників, однак при виконанні синтаксичного розбору допускали помилки у визначенні синтаксичної ролі дієприслівникових зворотів. Яскраво проілюстрували знання творчості Г. Сковороди, дібрали переконливі аргументи. Помилки допускали при визначенні корифеїв українського театру, лауреатів Шевченківської премії. Не завжди повністю аналізували ідейно-художній зміст поезії.

Учні 10-х класів вмотивовано розставили розділові знаки в реченнях, визначили частини мови, підкреслили граматичну основу речення, однак, проблеми виникали при побудові структурної схеми. Учні вірно поставили наголоси в словах, правильно визначили правопис числівника з іменником. При виконанні завдань з літератури лише два учні змогли назвати лауреатів Національної премії України ім. Т. Шевченка. При написанні твору була допущена велика кількість лексичних, граматичних та пунктуаційних помилок. Проблеми виникали при виконанні ідейно-художнього аналізу твору. Слід звернути увагу на те, що аналіз будь-якого твору – це художньо критичне осмислення учнями теоретичних знань літератури.

Одинадцятикласники продемонстрували невміння добирати до слів іншомовного походження українські відповідники та пояснювали їх реченням, або словосполученням. Помилки допускали при написанні складних прикметників. Траплялися поодинокі випадки помилок при відмінюванні кількісних складених числівників. При написанні слів, які пишуться через дефіс. При виконанні завдань літератури учні плутали назви видавництв України із періодичними літературними виданнями, що функціонують в Україні. При виконанні творчої роботи типовою помилкою була відсутність прикладів з української літератури, відсутня аргументація думок.

Продемонстрували найкращі знання та стали переможцями міського етапу олімпіади з російської мови учні таких навчальних закладів: гімназія №9, НВО «школа-ліцей» №8, гімназія імені Тараса Шевченка, Гімназія нових технологій навчання, СЗОШ І-ІІІ ст. №6, ЗОШ І-ІІІ ст. № 7, ЗОШ І-ІІІ ст. № 22, НВО ЗНЗ І-ІІІ ст. №16, НВК «Кіровоградський колегіум».

Учні 9-х класів при виконанні завдань з російської мови продемонстрували знання з розділу «орфографія», учасники правильно редагували речення, розставляли розділові знаки, але труднощі виникали при виявленні мовленнєвих помилок. При виконанні завдань з літератури дев’ятикласники не змогли визначити риси романтизму та охарактеризувати його традиції, допускали помилки при перекладі. Завдання створити схематичний літературний портрет М. Лермонтова продемонструвало необізнаність не обізнаність учнів з творчістю письменника та його творами.

Десятикласники виявили глибокі знання з тем: «фонетика», «графіка», «орфографія». Учасники правильно визначили групу слів, в яких правопис ненаголошених голосних вимагав підбору перевірочних слів. Труднощі виникали при виконанні завдань, пов’язаних зі знаннями розділу «Синтаксис і пунктуація». Не мають сформованих навичок вживання розділових знаків в складнопідрядному реченні з кількома підрядними. При виконанні завдань з літератури десятикласники не могли визначитися з рисами реалізму, допускали помилки при доборі прикладів. Слід відмітити, що при складанні схематичного літературного портрету Ф. Достоєвського учні добре орієнтуються в біографії письменника, знають основні твори.

Учні 11-х класів правильно визначили лексичні значення слів в залежності від постановки наголосу, з’ясували рід іменника та склали з ними речення, правильно вставили пропущені літери та розставили розділові знаки, однак синтаксичний розбір у більшості робіт не включав аналіз складного речення і створення схеми. Труднощі виникали під час виконанні творчого завдання. Роботи містили багато фактичних помилок, у деяких роботах були вигадані історичні місця і пам’ятки Москви. Часто порушувалась логічність викладу матеріалу.

При виконанні завдань з літератури учасники олімпіади лише в загальних рисах змогли дати відповідь на запропоновані питання. Так виявили не володіння поняттям модернізму як системи новаторських напрямів, течій і шкіл. При здійсненні аналізу вірша А.Ахматової виявлено відсутність в учнів загального вміння здійснювати дослідження-осмислення поетичного тексту. Проблеми виникали і при визначенні творів російських письменників, у яких є згадка про Україну.

215 учнів були учасниками міських олімпіад з іноземних мов, а саме: 125 учнів - з англійської мови, 40 учнів - з німецької мови, 50 учнів - з французької мови.

Учасники олімпіади виконали завдання за наступними видами роботи: аудіювання, читання, письмо (творча робота), говоріння.

Високий рівень знань з англійської мови показали учні таких навчальних закладів: НВК "Кіровоградський колегіум", гімназія імені Т.Шевченка, гімназія № 9, НВК "школа- ліцей №25", НВК "школа-ліцей №34", СЗОШ №6, 14, НВО "школа- ліцей №8", НВО «Вікторія – П», НВО №26, №4, педагогічного ліцею.

Кращі знання з німецької мови показали учні гімназії імені Т.Шевченка, гімназії № 9, НВК "Кіровоградський колегіум", НВО ЗОШ №18, СЗОШ №14, НВК "школа - ліцей №25", НВО №26, СЗОШ №32, педагогічного ліцею. Переможцями стали 25 учнів (І місце - 4, ІІ місце - 8, III місце - 13).

Традиційно, переможцями міської олімпіади з французької мови стали 19 учнів 8-11 класів СЗОШ №6.

Аналіз підсумків міських олімпіад з іноземних мов (англійської, французької, німецької) вказує на високий та достатній рівень знань учнів з предметів, про що свідчить кількість отриманих балів учнями-призерами, а саме близько 120 з 130 можливих балів. За обсягом майже всі роботи учнів відповідають вимогам навчальної програми, але більшість учасників мали труднощі з кожного виду роботи.

І тур – аудіювання - засвідчив, що більшість учасників олімпіад вміє сприймати іноземну мову на слух на високому та достатньому рівні, добре сприймає слова інтернаціонального походження та володіє мовною здогадкою, але деякі учні втрачають логічну послідовність та загальний зміст почутого тексту, що свідчить про недостатній словниковий запас деяких учасників та відсутність досвіду роботи за таким напрямком.

ІІ тур – написання твору (письмова робота) - показав, що зміст запропонованих тем був розкритий переважною кількістю учнів. Обсяг творчих робіт учнів відповідав вимогам навчальних програм. В своїх роботах учасники використали лексику, кліше та ідіоматичні звороти до запропонованої теми. Було витримано структуру твору. Але учнями було допущено ряд типових орфографічних та граматичних помилок: вживання граматичних структур з модальними дієсловами, невірний порядок слів в підрядному реченні, відмінювання прикметників, використання часових форм дієслів - в німецькій мові; правильний порядок слів при вживанні непрямої мови, узгодження прикметників з іменниками, коректне вживання відносних займенників, вживання артиклів - у французькій мові; коректне вживання артиклів, узгодження часів, вірне утворення та вживання умовних та складнопідрядних речень - в англійській мові.

ІІІ тур - читання – засвідчив, що учні розуміють загальний зміст прочитаного, вміють диференціювати інформацію, але мають труднощі при співставленні фактів та виокремленні деталей тексту, що є показником відсутності досвіду роботи учнів за таким типом завдань.

Під час говоріння (ІV тур) не всі учні розкрили зміст теми, але лексична насиченість усного мовлення учасників відповідала вимогам програми.

Більшість переможців олімпіади – це учні загальноосвітніх навчальних закладів, де іноземні мови вивчаються поглиблено, що свідчить про високий рівень роботи з обдарованими учнями у вивченні іноземних мов.

В олімпіаді з економіки в 11 класі брали участь 14 учнів. Комплект олімпіадних завдань був представлений трьома блоками, які містили 15 тестових завдань, три задачі та два творчих завдання. Кожен блок містив певну кількість завдань та оцінювався відповідною сумою балів з урахуванням знань і вмінь учнів, сформованих з початку навчального року та за всі попередні роки навчання.

В результаті перевірки робіт було виявлено, що учні найкраще справились з тестовими з тестовими завданнями. Найбільші труднощі викликали задачі на знання теоретичного матеріалу ( означення, формули). Однією з причин може є мала кількість годин відведених на їх вивчення.

Найбільше помилок було допущено при розв’язанні творчих завдань. Учні не завжди могли в достатній мірі аргументувати свої судження того чи іншого економічного явища, виявлення органічних взаємозв’язків між економічними явищами і процесами.

Учні 10 класу в цілому з олімпіадними завданнями справились добре. Вони показали значно кращі знання ніж в минулому навчальному році. Так, призери олімпіади в цілому справились з більшістю запропонованих завдань. Не викликали труднощів тестові завдання. Вони були складені відповідно до програми та вимагали відповідного творчого підходу до розв’язання. Задачі другого рівня показали високий рівень знань учнів з тем: «Ринковий попит, пропозиція та рівновага», «Раціональна поведінка споживача», «Виробництво». В розв’язках задач пропонувались раціональні рішення та докладні пояснення. Більше 70% учнів справились з завданнями, які передбачали розв’язок тієї чи іншої економічної ситуації. Ці завдання викликали в учнів найбільший інтерес, були дані найбільш розгорнуті та цікаві відповіді. В цілому учні показали наявність творчого потенціалу та нестандартного міркування.

Учні 9 класу показали високий та достатній рівні знань з тем: «Раціональна поведінка споживача», «Раціональна поведінка виробника», «Попит і пропозиція». Учні аргументовано відстоювали свою точку зору при відповідях на питання з теми «Значення економіки в житті людини». Але при цьому були виявлені недостатні вміння у розв’язанні задач з теми «Доходи у ринковій економіці» (визначення складних відсотків), не зуміли побудувати виробничих можливостей.

Для активізації роботи з обдарованими дітьми в навчальних закладах міста Кіровоград, підвищення їх рівня підготовки до предметних олімпіад рекомендуємо:

Керівникам навчальних закладів:


 • розширювати та удосконалювати співпрацю з вищими навчальними закладами в напрямку підготовки обдарованих учнів до олімпіад;

 • постійно підвищувати фаховий рівень педагогів, що працюють з обдарованими учнями, шляхом проведення різноманітних семінарів, тренінгів;

 • удосконалювати психологічний супровід по виявленню та розвитку нахилів обдарованих учнів;

 • поповнювати матеріальну базу режимних кабінетів;

 • виділяти з навчального плану відповідну кількість годин на проведення індивідуальної роботи, факультативних занять, спецкурсів;

 • створити в навчальних закладах нового типу наукові учнівські товариства, інтелектуальні клуби різних напрямків;

 • питання організації роботи з обдарованими та здібними дітьми, стан та досвід організації позакласної роботи систематично розглядати на засіданнях педагогічної або методичної ради, шкільних методичних об’єднаннях.

Педагогам:

 • ширше використовувати в навчально-виховному процесі можливості ІКТ, тестові завдання;

 • продовжувати впровадження в навчальний процес інноваційних технологій навчання;

 • забезпечувати диференційований підхід до організації навчальної діяльності учнів під час уроків на основі індивідуальної, групової та фронтальної роботи;

 • активізувати розумову діяльність на всіх етапах уроку; вчити учнів узагальнювати, аналізувати, самостійно робити висновки;

 • приділяти увагу перевірці рівня засвоєння знань учнями тем програмового матеріалу, формуванню контрольно-оцінювальних умінь; роботі учнів з різними джерелами інформації;

 • для підвищення інтересу до предмета використовувати можливості позакласної роботи на основі індивідуальної, групової та масової роботи з учнями;

 • більше часу приділяти контролю, повторенню та корекції знань, умінь, навичок.

Вчителям іноземної мови:

- посилити та систематизувати індивідуальну роботу з обдарованими учнями (у загальноосвітніх навчальних закладах, де англійська мова не вивчається поглиблено) з метою поглиблення знань, умінь, навичок учнів та досягнення ефективних результатів;

- звернути увагу на більш широке використання тестових завдань при розвитку навичок та умінь читання; використання завдань відкритого типу, де від учня вимагається висвітлення власного розуміння подій, критичного аналізу прочитаної інформації та її самостійне узагальнення;

- проводити уроки із застосуванням вправ, які б допомагали розкрити багатство лексичної системи іноземної мови, наголошуючи на доцільності та недоцільності використання різних пластів лексики в конкретних ситуаціях, використовувати тексти, які відображають весь потенціал різноманітних шарів лексики, та проводити роботу над їх мовним аналізом;

- з метою закріплення граматичних навичок використовувати вправи, які спрямовані на відтворення відповідних форм чи структур речень: вибір необхідних форм слів, складання речень шляхом підстановчих слів, їх трансформації, доповнення і завершення фраз.

Вчителям економіки:

Більше уваги приділяти:

- приділяти більше уваги виконанню завдань аналітичного характеру, які розвивають логічне мислення учнів, формують у них вміння порівнювати економічні процеси та явища, виділяти їх спільні і відмінні риси, робити висновки, узагальнення, висловлювати та аргументувати власні судження;

- звернути увагу на розв’язання задач різних рівнів складності та вміти графічно відображати результати;Вчителям історії, правознавства:

  • поповнювати знання учнів щодо роботи з поняттями, термінами та датами;

  • розвивати в учнів вміння щодо складання розгорнутого плану;

  • приділяти більше уваги вивченню юридичної термінології та документів, розв’язанню юридичних задач.

Вчителям біології:

 • більше уваги приділяти розвитку критичного мислення, повторенню раніше вивченого матеріалу, особливо курсу “Ботаніка”.

Вчителям фізики:

При підготовці учнів до олімпіад працювати над: • повторенням раніше вивченого матеріалу з оптики, молекулярно-кінетичної теорії, розв’язанням графічних задач та задач з механіки на кінематику руху тіла;

 • практичним застосуванням теоретичних знань при розв’язуванні задач;

 • побудовою графіків, що описують певні фізичні закони, явища, теорії;

 • загальною математичною підготовкою.

Вчителям інформатики:

Працювати над удосконаленням умінь та навичок учнів з: • вводу-виводу даних із текстових файлів;

 • роботи із підпрограмами (процедурами та функціями) та модулями

 • роботи з ЕХCЕL, Ассеss.

Вчителям хімії:

Більше уваги приділяти: • завданням випереджального характеру;

 • розвитку вмінь учнів розкривати взаємозв’язки та порівнювати;

 • практичному застосуванню теоретичного матеріалу.

Вчителям екології:

Для кращої підготовки учасників міської олімпіади:

- сприяти залученню школярів до науково-дослідницької роботи з екології;

- розширенню спектру досліджуваних проблем природоохоронного й екологічного змісту.

Директор центру методичної

та соціально-психологічної

служби М. Пахолівецька

Чередніченко24-17-93
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconМетодичні рекомендації щодо підготовки І проведення І-ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із суспільно-гуманітарних дисциплін у 2011/2012 навчальному році
Всеукраїнських учнівських олімпіад із суспільно-гуманітарних дисциплін у 2011/2012 навчальному році
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconНаказ №3 Про підсумки проведення міських новорічних заходів, організації зимових канікул у 2016/2017 навчальному році
Про підсумки проведення міських новорічних заходів, організації зимових канікул у 2016/2017 навчальному році
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconДовідка про підсумки районних олімпіад із базових дисциплін
Петрівської, Ганнівської зш І-ІІІ ступенів підготовлені відповідно до Положення, містять глибокий аналіз проведення шкільного етапу...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconНавчальному році. І. Навчальний 2011-2012
З організації навчально-виховного процесу з математики в 5-11 класах загальноосвітніх навчальних закладів в 2011-2012 навчальному...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconНаказ №423 Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад у 2015-2016 навчальному році
Положення про умови І порядок проведення І, ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад, зареєстрованого в Головному управлінні...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconМаловисківська районна державна адміністрація відділ освіти
Про підсумки розвитку освіти Маловисківського району у 2011-2012 навчальному році, перспективи на 2012-2013 навчальний рік та готовність...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconЗаконів України «Про освіту», «Про фізичну культуру І спорт»
Спілки учнівської молоді Вінницької області, «Положення про проведення Спартакіади серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconЗаконів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»
Балаклійської райдержадміністрації «Про організацію навчально-виховного процесу у загальноосвітніх закладах Балаклійського району...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconНаказ №291 Про підсумки проведення обласного фестивалю вчительської та учнівської творчості „Проліски надії 2013
Вінницького обласного Будинку культури учителя від 16. 01. 2012 №14/18/1 „Про проведення обласного фестивалю вчительської та учнівської...
Довідка про підсумки проведення міських предметних олімпіад у 2011/2012 навчальному році iconНаказ №36 Про підсумки методичної роботи у 2012-2013 навчальному році
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка