Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману



Дата конвертації11.09.2017
Розмір50,5 Kb.
#10724

Тема:  Ф.М. Достоєвський «Злочин і кара». Система образів героїв роману.

Мета: розширити знання учнів про роман «Злочин і кара»; допомогти простежити розвиток головних героїв у романі, визначити особисте ставлення до персонажів; розвивати навички роботи з текстом, характеризування образів, аналітичне мислення учнів; виховувати гуманізм, кращі моральні якості та інтерес до творчості письменника.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: формування вмінь та навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Людство постійно визначає для себе справжні й уявні цінності. Як люди стають злочинцями? Одні потрапляють під негативний вплив, а інші - у дуже складні життєві ситуації і, залишившись без засобів до існування, змушені йти на злочин. Шляхи різні, а кінцевий результат один – покарання. Якими якостями повинна бути наділена людина, щоб мати право розпоряджатися життям інших, судити винних і невинних? Сьогодні на уроці ми спробуємо дістатися до глибинної суті протиріч, які змушують героїв до тих чи інших вчинків.



ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

IV. Актуалізація опорних знань.

Виконання завдання пошуково-дослідницького характеру. Аналізування етапів еволюції образу Раскольникова.

Учитель. Запишіть та поясніть еволюцію образу Раскольнікова за етапами.



Очікувана відповідь.

Добра, розумна людинатеорія «сильної особистості» → задум злочину → здійснення подвійного вбивства → докори сумління, рішення під впливом Соні зізнатися → зізнання, каторга → роздуми та каяття, прихід до Бога.



Примітка. Учням пропонуються лише вихідні й кінцеві дані, решту вони заповнюють самостійно.

V. Формування вмінь та навичок.

1. Складання умовної схеми.

Учитель. Запишіть імена персонажів роману «Злочин і кара» до умовної схеми.



Персонажі

   


Позитивні

Негативні

Суперечливі

Нейтральні














2. Аналітичне коментування схеми.

3.Слово вчителя.

У романі Ф.М.Достоєвського «Злочин і кара» висвітлені складні соціальні, філософські, етичні проблеми:



  • суспільства;

  • моральності;

  • добра і зла;

  • гуманізму

  В центрі уваги письменника – страшна дійсність Росії середини XIX століття, кричущі контрасти суспільства: убогість, безправ'я, пригноблення «принижених і ображених» і розкіш, пересичення, вседозволеність «господарів життя». В  цьому «страшному» світі, за Достоєвським, є одне джерело порятунку – краса і сила духу, готовність людини до безкорисливої жертви.


А.Соня

Б.Лужин

В.Раскольніков

Г.Порфирій Петрович

Д.Мармеладов

Е.Свидригайлов

Є.Разуміхін
4.Колективна робота (або робота в групах)

Учитель. Поєднайте героїв за цитатами та портретами з твору.




1«Возлюби, перше за все, одного себе, бо все на світі на особистому інтересі основане» (згадайте Гобсека!); «…вигідніше брати дружину з убогості, щоб потім над нею володарювати»; «Якщо мені, приміром, до цього часу говорили: «Возлюби», і я возлюбляв, то що з цього виходило?.. виходило те, що я розривав жупан навпіл, ділився з ближнім, і обидва ми залишалися наполовину голими за російським прислів’ям: «Поженешся за двома зайцями, жодного не спіймаєш»».

2«У розпусті є щось постійне, основане на природі…»; «…я нічиєю думкою особливо не цікавлюсь…»; «Хто я такий? Ви знаєте: дворянин, служив два роки в кавалерії, потім так тут у Петербурзі ошивався, потім одружився з Марфою Петрівною та жив у селі. Ось моя біографія!» «Ми одного поля ягоди!»

3«Вийшло-таки підло, але ви все ж таки не безнадійний негідник»; «Але от що скажіть: як же відрізнити отих незвичайних від звичайних? …Бо, погодьтесь, коли виникне плутанина і хтось з одного розряду почне думати, що він належить до другого розряду, і почне «усувати всі перешкоди». то тут уже…»; «Страждання. велика річ. У стражданні є ідея?»

4«Це був надзвичайно веселий і компанійський хлопець, добрий до простоти. Проте за цією простотою ховались і глибина, і гідність. Був він розумний, хоч і справді часом дуже простуватий. Іноді він буянив і мав славу силача. …Жодні невдачі його ніколи не бентежили, і ніякі погані обставини, здавалось, не могли пригнітити його. Він був дуже бідний і самотужки утримував себе, добуваючи гроші різною роботою. Він знав безліч джерел, де міг почерпнути хоч сякий-такий заробіток»; «Водночас він ясно усвідомлював, що мрія, яка загорілася в його думках, зовсім нездійсненна,— така нездійсненна, що йому навіть соромно стало її, і він якнайшвидше перейшов до інших, більш насущних турбот і сумнівів.»

5«Треба, щоб у кожної людини було місце, де її пожаліли»; «Бідність не порок. Убозтво є пороком»; «Я тварюка»; «Для того й п’ю, що в пияцтві сьому співчуття й почуття шукаю».

6 «Дочка від першого шлюбу  Мармеладова Семена Захаровича. … - це дівчина «років вісімнадцяти, худенька, але досить приваблива блондинка, з чудовими блакитними очима». Коли вони пожвавлювалися, «вираз обличчя ставав таким  добрим і простодушним, що мимоволі притягувало до неї». Не дивлячись на свій вік, вона здавалася майже дитям». 

7. «Він був напрочуд гарний з себе, з прекрасними темними очима, темно русявий, стрункий, на зріст вище середнього. Був дуже погано вдягнений».

Очікувані відповіді(1-Б; 2-Е; 3-Г; 4-Є; 5-Д; 6-А; 7-В)

5.Проблемне питання

  • Хто з героїв роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара», крім головного героя, здався вам неоднозначним, складним за характером? Чому? (Суперечливі роздуми героїв, неоднозначність їх суджень, ставлення до світу. Свидригайлов, Порфирій Петрович та ін.)

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок.

Міні-диспут на тему:

Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини в романі «Злочин і кара»?



  • Чи погоджуєтесь ви  із загальноприйнятим баченням поняття духовний світ людини; 

  • Чи передбачає поняття «Духовний світ» критичне ставлення до себе?

VII. Домашнє завдання

Повторити особливості системи образів роману в усій її складності, суперечностях та взаємозв’язках.



Поміркуйте, чому творчість Достоєвського називають новим словом у реалізмі. Доведіть або спростуйте цю тезу.


Каталог: doc -> files -> news -> 489
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
489 -> Тема. Тарас Шевченко І Адам Міцкевич два генії українського І польського слова


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconІдея наполеонізму в літературі І в сучасному житті
Компаративний аналіз образів головних героїв романів «Червоне І чорне» Стендаля, «Злочин І кара» Ф. Достоєвського, «Війна І мир»...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconУрок №49 Позакласне читання Агата Крісті. «Десять негренят»
Тема: Чи можливе «ідеальне вбивство»? або Злочин без кари чи кара за злочин?
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconАналіз твору А. Камю
Мета: розглянути шукання письменником життєвих істин, прослідкувати вплив екзестенціалістських ідей на творчість А. Камю, розглянути...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconКнига, без якої я не уявляю своє життя Патрік Зюскінд "Запахи. Історія одного вбивці"
Поглибити свої знання про письменника, його творчість, розглянути систему образів героїв роману, І зрозуміти та розкрити прихований...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconТема. Редьярд Кіплінг (1865-1936). «Балада про Схід І Захід». Протистояння І примирення Сходу й Заходу в «Баладі про Схід І Захід» Р. Кіплінга. Антитези у творі. Ідеї миру І дружби. Динаміка образів головних героїв
Для розкриття образів та змісту твору; формувати уміння аналізувати образи героїв: їх характерні риси, вчинки, стосунки з іншими...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману icon«Євгеній Онєгін». Конфлікт високих почуттів головних героїв роману у канві особистої долі
Тема уроку: «Євгеній Онєгін». Конфлікт високих почуттів головних героїв роману у канві особистої долі О. С. Пушкіна
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconІдейно-художній аналіз роману І. Багряного "Тигролови"
Мета уроку: розкрити сюжетно-композиційні та жанрові особливості твору, навчити мотивувати вчинки героїв. Закріпити вивчене про сюжетні...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconМова як система. Мова як система
Система мови це система можливостей, вона охоплює ідеальні форми реалізації певної мови, тобто техніку й еталони для відповідної...
Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману iconЖанрові особливості роману В. Лиса «Століття Якова» Актуальність теми
Актуальність теми дослідження полягає у зростанні наукового інтересу до жанру історичного роману та українського історичного роману...




База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка