Художні фільми за темою реабілітаційної психологіїСкачати 339,21 Kb.
Дата конвертації16.03.2018
Розмір339,21 Kb.

ХУДОЖНІ ФІЛЬМИ ЗА ТЕМОЮ РЕАБІЛІТАЦІЙНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

АГОРАФОБІЯ


Закоханий Тома/Влюбленный Тома/Thomas est amoureux

Бельгія, Франція, 2000

Дія фільму відбувається в недалекому майбутньому. Головний герой Тома́ вже 8 років не виходить з дому, нікого не впускає до себе й підтримує зв’язок зі світом лише за допомогою комп'ютерних технологій та дистанційного сервісу. Вклавши кошти в страхову компанію, він отримує від неї різні послуги, включаючи консультації психолога, який прописує Тома завести роман через службу знайомств. Образ головного персонажа залишається за кадром, глядач бачить і чує світ його очима і вухами. Крім агорафобії, Тома має страх безпосереднього контакту з людьми, тому своїй новій знайомій він пропонує зайнятися коханням на відстані. Тільки сильне почуття і співчуття змушує його залишити свою комфортну оселю-фортецю.

Фільм отримав приз Венеціанського фестивалю за найкращий дебют та приз "Laterna Magica". Не рекомендується до перегляду глядачам до 16 років.


АЛЬЦГЕЙМЕРА ХВОРОБА, ДЕМЕНЦІЯ ПІЗНЬОГО ВІКУ
Мед у голові/Мед в голове/Honig im Kopf

Німеччина, 2014


Незважаючи на нелегку тему прогресуючої хвороби дідуся 11-річної дівчинки, фільм досить швидко починає приваблювати та захоплювати своєрідним гумором, людяністю та особливою атмосферою гуманного ставлення до хворої літньої людини, повагою до її особистості та почуттів. Окрім цього, ця робота від Тіля Швайгера, режисера відомих кінострічок "Достукатися до небес" та "Босоніж", відзначається чудовими панорамами та пейзажами, талановито підібраним музичним супроводом.

АМНЕЗІЯ
50 перших поцілунків/50 первых поцелуев/50 First Dates

США, 2004
Чудове поєднання дотепної комедії та драматичної теми амнезії внаслідок мозкової травми. Головна героїня забуває після пробудження все, що відбувалося попереднього дня і тому суб’єктивно живе в тому самому дні, коли сталася аварія. Ілюзію того самого дня створюють для неї батько та інші небайдужі люди. Чи має така жінка право на кохання та сталі відносини? Це намагається довести чоловік, який до цього уникав серйозних стосунків та якихось зобов’язань перед жінками. Дія фільму відбувається на Гаваях з їхніми неповторними природою, колоритом та місцевими жителями.

З професійної точки зору вигаданого сценаристом амнестичного синдрому Голдфілда насправді не існує. Дуже рідко трапляється форма подібної представленій у фільмі амнезії (синдром Сусака), на неї страждають всього близько 250 людей у світі.


АСПЕРГЕРА СИНДРОМ
Адам/Адам/Adam

США, 2009

Адам втратив рідних та живе на самоті. Людина, якій він довірився, його кинула. Спілкуванню з людьми він надає перевагу дослідженням свого улюбленого космосу, хоча палко бажає зустріти рідну душу, яка завжди могла б його зрозуміти, вислухати. Ситуація змінюється, коли його сусідкою стає Бет. Її вплив йде Адаму на користь, але, незважаючи на те, що він починає розкриватися, всередині він так і залишається затиснутим, не знаючи, як виразити себе. З іншого боку, його ексцентричність допомагає Бет у вирішенні власних проблем. Проте спроба «соціалізації» Адама, яка спочатку виглядає милою і кумедною, з часом призводить до негативних наслідків.
Бен Ікс/Бен Икс/Ben X

Нідерланди, Бельгія, 2007

Головний персонаж, хлопчик, що страждає синдром Аспергера, настільки поринув у світ комп’ютерної багатокористувацької рольової гри, що грань між реальним і віртуальним світом для нього майже зникла. Вся картина побудована на суміші кадрів з гри і реального життя. Фільм піднімає питання співпереживання й ставлення звичайних людей до тих, чия поведінка є незвичною через особливості психічного функціонування. Матері непросто виховувати такого сина, особливо коли над ним починають знущатися в школі.

Фільм є реалістичним з точки зору проявів синдрому, драматичним, надихаючим та життєстверджуючим.


В космосі почуттів не буває/В космосе чувств не бывает/I rymden finns inga känslor

Швеція, 2010

Комедійний, мелодраматичний, але реалістичний фільм про те, як життя 18-річного Симона з синдромом Аспергера перевернулася з ніг на голову, коли його брата Сема кинула дівчина. Для нормального існування Симону потрібна якась структура. Йому необхідно, щоб все було на своїх місцях: розпорядок дня, їжа, одяг, – тиждень за тижнем. Саме Сем постійно піклувався про брата. А коли Сем впав у депресію через розлуку з дівчиною, світ Симона перетворився в хаос. Симон намагається все повернути й ставить собі завдання: знайти Сему нову дівчину.
АУТИЗМ, СИНДРОМ САВÁНТА
Людина дощу/Человек дождя/Rain Man

США, 1988

Егоїстичний молодий чоловік Чарлі Беббіт (його грає Том Круз) несподівано дізнається, що його померлий батько-мільйонер залишив спадок не йому, а його хворому на аутизм братові Реймонду, що живе в лікарні для душевнохворих, та про існування якого Чарлі навіть і не здогадувався. Обурений Чарлі вирішує вивезти хворого брата з лікарні й не повертати його, доки йому не буде віддана половина спадщини. Реймонд володіє феноменальною пам'яттю і здатний в думках проводити складні арифметичні розрахунки. Але одночасно з цим він поводиться майже як дитина, живе у своєму внутрішньому світі, спирається на суворий розклад і звички. Під час подорожі по країні брати зближуються. З'ясовується, що батьки помістили Реймонда в лікарню багато років тому, після того як він облив Чарлі окропом. Спочатку брат дуже дратує Чарлі своєю специфічною поведінкою та звичками, потім Чарлі знаходить застосування незвичайним здібностям Реймонда та завдяки йому виплутується зі складної фінансової ситуації. Наприкінці подорожі між братами встановлюється щира дружба і прихильність.

Назва фільму походить від подібності вимови англійських слів Raymond і Rain Man (англ. Людина Дощу). Чарлі пам'ятав, що коли він був маленьким і йому бувало страшно, до нього приходив Rain Man і співав йому пісні, заспокоюючи його. Тільки тепер, коли він дізнався про свого брата, Чарлі зрозумів, що це був Реймонд, який, називаючи невиразно своє ім'я, перетворився на його спогадах в чарівну "Людину Дощу".

Кінострічка отримала премію "Оскар" за найкращий фільм, найкращу режисуру, найкращий сценарій та найкращу чоловічу роль (Дастін Хоффман).

Темпл Грандін/Тэмпл Грандин/Temple Grandin

США, 2010

Біографічний фільм про Темпл Грандін, аутистку, професора зоології університету Колорадо, яка досягла більш за будь-кого щодо гуманного утримання тварин. Фільм знятий за мотивами книг Темпл Грандін «Відчиняючи двері надії» (Emergence: Labeled Autistic, 1986) та «Мислити зображеннями» (Thinking In Pictures: And Other Reports From My Life With Autism, 1996).

З точки зору реабілітаційної психології та психотерапії фільм чудово ілюструє принцип "Оберни недоліки в перевагу": героїня фільму бачить світ не так, як більшість людей, але використовує цю особливість, вміння спостерігати та досягає видатних результатів. Для психолога будуть важливими й цікавими інші реалістичні моменти життя людини з аутизмом, зокрема ті, що пов’язані з тактильним контактом.

Фільм отримав премії Гільдії акторів, "Золотий глобус", "Еммі" за найкращу жіночу роль (Клер Дейнс) в телевізійному фільмі.
ГОРЕ, ВТРАТА, ГОРЮВАННЯ
Кохання трапляється/Любовь случается/Love happens

США, Канада, Великобританія, 2009

Автор книги про те, як пережити горе втрати близької людини, яку написав після загибелі своєї дружини в автокатастрофі, стає популярним та успішним ведучим тренінгів на цю тему, збирає велику аудиторію, має активного менеджера, виступає на телебаченні, отримує грандіозні перспективи подальшого кар’єрного зростання. Але не все в порядку з тим, що психотерапевти називають конгруентністю. Виявляється, допомагаючи іншим проживати та позбавлятися болю втрати, самому герою цього зробити повністю не вдалося. По назві фільму зрозуміло, що йому в цьому допомагає. Різноманітні аспекти динаміки проживання горя, часом трагікомічні, конкретні епізоди тренінгу роблять фільм цікавим також і з професійної точки зору.
Халлам Фоу/Холлэм Фоу/Hallam Foe

Великобританія, 2007

Головний герой – підліток, який переживає горе втрати матері разом з "батьківською зрадою", оскільки його батько тепер живе з жінкою, яку Халлам підозрює у вбивстві матері. І живе він осторонь, в спеціальній кімнаті, яку влаштував для нього батько-архітектор, щоб увійти в кімнату – треба вилізти на дерево. Звідти він спостерігає за світом, часом через бінокль. Врешті решт Халламу доводиться перебратися з провінції до Едінбургу та влаштуватися мийником посуду. Тут він зустрічається з жінкою, яка нагадує його матір і починає стежити за нею. Фільм відверто показує отримання підлітком першого сексуального досвіду та його непрості взаємостосунки з жінками. Головний герой проходить через драматичні події, які впливають на формування характеру та допомагають пройти процес горювання.

Фільм отримав приз гільдії німецького арт-хаусу та був номінований на приз Золотий ведмідь Берлінського кінофестивалю.


ГЛУХОТА
Діти тиші/Дети тишины/Children of a Lesser God

США, 1986

Талановитий молодий учитель, який встиг попрацювати у найкращих школах країни, приїжджає на острів в школу для глухих і вчить їх говорити, використовуючи сучасні досягнення педагогіки, гумор і особистісний підхід. Закохавшись у випускницю цієї школи, що подавала великі надії, але тепер працює простою прибиральницею в цій же школі, красуню з крутим норовом, травматичним дитячим та підлітковим досвідом, яка вперто не хотіла знову пробувати свій голос, він домагається взаємності. Але далеко не просто встановити душевну близькість і взаєморозуміння з героїнею фільму, яка багато чого пережила та замкнулась в собі.

Виконавиця головної ролі Марлі Метлін стала єдиною в історії американського кінематографу глухою акторкою, яка отримала "Оскар" за найкращу жіночу роль. До того ж вона є наймолодшою володаркою "Оскара" (21 рік) і однією з чотирьох актрис, які отримали цю нагороду за дебютну роль.


ГУМОР
Латка Адамс/Целитель Адамс/Patch Adams

США, 1998

Зворушлива трагікомедія про використання гумору в лікуванні й реабілітації та про важливість поваги до особистості в терапевтичному і реабілітаційному супроводі.

Кінострічка отримала номінацію на премію "Золотий глобус" за найкращий комедійний фільм та найкращу комедійну чоловічу роль (Робін Вільямс).


ДИСЛЕКСИЯ
Зірочки на Землі/Звездочки на Земле/Taare Zameen Par

Індія, 2007

Традиційна індійська кінематографічна стилістика (сентиментальність, музичні паузи) не усуває, а вдало підкреслює реальність і правдивість подій в цьому фільмі. В ньому йдеться про хлопчика, який страждає на дислексію, має складнощі в читанні та письмі, що зумовлені особливостями сприйняття. Але, з іншого боку, він має неабияку обдарованість, яка розкривається завдяки новому вчителю. Фільм просто необхідно дивитися фахівцям, які працюють з дітьми, та всім, хто приймає участь у їх вихованні.
ЗАЇКАННЯ
Король говорить/Король говорит!/The King's Speech

Великобританія, США, Австралія, 2010

Фільм знімався на основі реальних подій про британського короля Георга VI. Після того, як його брат відрікається від престолу, герой неохоче погоджується на трон. Змучений страшним нервовим заїканням і сумнівами у своїх здібностях керувати країною, Георг звертається за допомогою до неортодоксального логопеда, який залучає для цього всі ресурси.

Кінострічка отримала премію "Оскар" за найкращий фільм, режисуру, сценарій та найкращу чоловічу роль (Колін Ферт).


Складна справа/ Гранит науки/Rocket Science

CША, 2007

В сюжеті цієї комедійної драми підліток, якому складно навіть отримати бажану страву в шкільній їдальні, бо він не може виговорити її назву через заїкання, отримає увагу та запрошення привабливої однокласниці стати партнером по змаганню в красномовності – міжшкільних дебатах. Закоханість в неї стає потужнім ресурсом та мотивуючим стимулом для самоствердження. Окрім іншого, фільм є цікавим для спостерігання нюансів американського освітнього середовища та образу життя.
ЗАЛЕЖНІСТЬ КОМП'ЮТЕРНА, КІБЕРЗАЛЕЖНІСТЬ
Закоханий Тома/Влюбленный Тома/Thomas est amoureux, опис див. АГОРАФОБІЯ
ІДІОГЛОССІЯ

(те ж саме, що КРИПТОФАЗІЯ – автономне мовлення, яке є незрозумілим для оточення. Зустрічається, зокрема, в спілкуванні близнюків)


Нелл/Нелл/Nell

США, 1994

Нелл, молода жінка, виросла в глухий лісовій місцевості Північної Кароліни. Вона спілкувалася лише з хворою матір’ю, яка через інсульт мала погану вимову та сестрою-близнючкою, що рано померла. Нелл говорить своєю особливою мовою, вона не знайома з міським життям. Її знаходить молодий лікар після смерті матері Нелл і прагне допомогти їй разом з недавньою студенткою, психологом, намагаючись зрозуміти її мову, подивитися на світ її очима, не вириваючи її зі звичного життєвого середовища. Але існує "цивілізована" система психіатричної допомоги для таких випадків. В результаті конфліктів і судових розглядів події у фільмі призводять до щасливого фіналу.

Фільм отримав премію Гільдії кіноакторів США та номінацію на премію "Оскар" за найкращу жіночу роль (Джоді Фостер).


МУЗИЧНА ТЕРАПІЯ
Музика ніколи не зупинялась/Музыка продолжала играть/The Music Never Stopped

США, 2011

Фільм створений за подіями, описаними неврологом Олівером Саксом в книзі "Останній хіпі". Після операції по видаленню пухлини головного мозку колишній гітарист музичної групи Габріель страждає на рідкісну форму амнезії. Його батько та лікар-музикотерапевт спостерігають, що коли Габріель слухає давні улюблені пісні 70-х, до нього повертається пам’ять.
НЕВРОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Олія Лоренцо/Масло Лоренцо/Lorenzo's Oil

США, 1992

Історія про те, як в сім’ї захворює на важку невиліковну хворобу мозку – адренолейкодістрофію – симпатичний хлопчик, як батьки проявляють себе в боротьбі за сина і що їм вдається досягнути. Сюжет фільму базується на реальних подіях.

Фільм отримав номінацію на премію "Оскар" за найкращу жіночу роль (Сьюзан Сарандон) та найкращий сценарій.


Пробудження/Пробуждение/ Awakening

США, 1990

Фільм базується на реальних подіях, що відбулися в 1969-1970 рр. з невропатологом Олівером Саксом, який пізніше написав про них мемуари. Епідемія летаргічного енцефаліту, що викликає кататонію, дійсно мала місце в 1917-1928 рр.

Скромний і сором'язливий немолодий медик-дослідник волею обставин змушений почати працювати в справжній лікарні. Його пацієнтами стають декілька хворих, що вижили після епідемії летаргічного енцефаліту 1917-1928 рр., але вже багато десятиліть знаходяться в кататонічному ступорі.

Невтомний характер дослідника змушує головного героя шукати причину дивного захворювання, що вразила його пацієнтів. З часом він знаходить причину і навіть розробляє експериментальні ліки, здатні допомогти його хворим. Чудовим чином, людина, яка ще в юності увійшла у ступор, повертається до життя після 30 років перебування в такому стані. А за ним пробуджуються і всі інші пацієнти лікаря. Ні для кого з них це не є легким випробуванням, краща частина життя для них втрачена безповоротно, пройшло багато років, але вони щасливі повернутися до життя. На жаль, до кінця фільму всі пацієнти опиняються в своєму колишньому стані. Робіну Вільямсу, який виконував роль доктора Сейера, вдалося передати характер незалежного дослідника, вимушеного неупереджено спостерігати за стражданнями дорогих йому людей.

Кінострічка відзначена номінацією на премію "Оскар" в категоріях найкращий фільм, найкращий сценарій та найкраща чоловіча роль.


ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНИЙ РОЗЛАД, НАВ'ЯЗЛИВІ СТАНИ
Краще не буває/Лучше не бывает/As Good as It Gets

США, 1997

Атмосфера фільму – іронічно-комедійна, а симптоматика розладу головного героя майстерно втілена в акторській роботі Джека Ніколсона. Його герой – письменник, що страждає обсесивно-компульсивним розладом, який через це замкнувся в світі, обмеженому своїм будинком і книгами. Незважаючи на свій запальний характер, він врешті решт стає другом своєї постійної офіціантки, матері-одиначки.

Фільм нагороджений премією "Золотий глобус" як найкраща комедія, найкраща комедійна чоловіча та жіночі ролі (Хелен Хант).


ОНКОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
50/50/Жизнь прекрасна/50/50

США, 2011

Хто може підтримати молоду людину, яка дізнається, що має небезпечну для життя хворобу? Друг, коханка, мати, молода жінка-психолог? Фільм насичений не зовнішніми ефектами, а глибокими переживаннями та перипетіями взаємостосунків його героїв й доволі автентичним гумором. Закінчується він щасливо, але це не складає враження штучного створеного "хепі енду".
Винні зірки/Виноваты звезды/ The Fault in Our Stars

США, 2014

Екранізація роману Джона Гріна. Історія про перше кохання. Історія про те, як за короткий проміжок часу може трапитися найголовніше в житті... Фільм відзначається цікавими діалогами героїв, місцями вони є глибокими та іронічними. З самого початку фільму не можливо не посміхатися головним героям. Їх посмішки заряджають позитивом. Для багатьох також не обійдеться без сліз.

Фільм отримав премію каналу "MTV" як кращий фільм та за кращу жіночу роль.

ПСИХІАТРІЯ, ПСИХІАТРИЧНІ ПАЦІЄНТИ
Босоніж/Босиком по мостовой/Barfuss

Німеччина, 2005

Головний герой Нік, неврівноважений та імпульсивний нонконформіст, рятує від самогубства в психіатричній лікарні молоду жінку Лайлу, вийнявши її з петлі. Вона лікувалась від материнського "ув'язнення" – мати протягом 19-ти років не випускала дівчину з дому. Дівчина йде за рятівником, босоніж, і вони подорожують разом. Головного героя врешті решт заворожує дитяча безпосередність Лайли, й до нього приходять почуття, яких в нього ніколи не було, незважаючи на багато короткочасних стосунків. В фільмі досить реалістично показана атмосфера психіатричної лікарні, її пацієнти та персонал. Стилістика фільму насичена своєрідним іронічним життєвим гумором.
Еллінг/Эллинг/Elling

Норвегія, 2001

Тенденція останніх десятиліть в реабілітації психічно хворих у сучасних розвинутих країнах – це відмова від їх перебування в лікарняній ізоляції та всебічна державна допомога таким людям у відновленні соціальних зв'язків і відчуття себе соціально повноцінними людьми, корисними іншим (процес, що позначається терміном деінституціоналізація). З чудовою дозою гумору ця кінокомедія освічує цю непросту тему, а ще – може викликати світлу заздрість до того, чого досягла реабілітологія в європейських країнах, і що, на жаль, в країнах, які розвиваються, може сприймається як казка-утопія. Це перший фільм з трилогії про Елінга. У 2003 і 2005 рр. були зняті сіквели "Елінг 2: Мамин синок" та "Елінг 3: Полюби мене завтра", які також заслуговують на увагу. Ці фільми стануть також відмінним посібником спеціалістам психосоціального профілю, які вивчають патопсихологію.

Фільм отримав номінацію на премію "Оскар" за найкращий фільм іноземною мовою.


Ігри розуму/Игры разума/A Beautiful Mind

США, 2001

Події в фільмі базуються на реальних біографічних фактах, герой фільму – математик Джон Неш (ім'я не змінено), лауреат Нобелівської премії 1994 р. з економіки, яку він отримав за свої ранні роботи , що стосуються теорії ігор. З молодих років він страждає на параноїдну форму шизофренії, з усіма супроводжуючими її симптомами, включаючи зорові галюцинації. Час від часу загострення хвороби змінюються періодами ремісії, допомога близьких і колег допомагають йому вести соціалізований спосіб життя. На найвищому художньому рівні в фільмі простежується доля геніального вченого протягом півстоліття – з другої половини 40-х років до кінця 90-х.

Кінострічка отримала премію "Оскар" за найкращий фільм та найкращу режисуру.


Пролітаючи над гніздом зозулі/Пролетая над гнездом кукушки/One Flew Over The Cucoo's Nest

США, 1975

Трагікомедія чеського іммігранта, режисера Мілоша Формана, всього другий фільм в його американській кар'єрі, отримав п'ять основних "Оскарів", що відбулося лише вдруге в історії Кіноакадемії. В захоплюючому сюжеті більшість часу присвячено критичному погляду на перебування пацієнтів в психіатричній лікарні та лікування, яке вони отримують. Реалістично, достовірно й тонко показані характери, симптоматика пацієнтів лікарні та їх поведінка. Фільм мав великий вплив на громадську думку щодо деінституціоналізації психіатричної системи в західних країнах.
Срібляста книга ігор / Мой парень – псих/Silver Linings Playbook

США, 2012

Головного героя фільму мати забирає з психіатричної лікарні під особисту відповідальність. Він поводиться доволі психопатично, жагуче прагне відновити стосунки зі своєю дружиною та завдяки цьому прагненню погоджується на підготовку до танцювального конкурсу разом з сусідкою, яка також має значні психологічні проблеми через загибель свого чоловіка.

Взагалі, в цій комедійній мелодрамі непросто знайти персонаж, який би не мав проблем з психічним здоров’ям.

Фільм отримав премію "Оскар" за найкращу жіночу роль (Дженіфер Лоуренс).
Це доволі кумедна історія/Это очень забавная история/It's Kind Of A Funny Story

США, 2010

16-річний мешканець Нью-Йорку, хлопець з видатними інтелектуальними здібностями та схильністю до суїциду, звертається рано-вранці до лікарського закладу і наполягає на тому, щоб йому допомогли. Оскільки психіатричне відділення для дітей знаходиться на ремонті, він попадає до дорослого та проводить там декілька днів. В фільмі показана типова атмосфера сучасного американського психіатричного закладу, хоча російськомовні рецензенти сайту "Кинопоиск" вважають її прикрашеною або ж взагалі фантазійною. Головний герой багато чого переживає за ці дні, допомагає іншим, закохується, стає досвідченішим та сильнішим.
РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ
Я – Сем/Я – Сэм/I am Sam

США, 2001

Зворушливий фільм про чоловіка з інтелектом семирічної дитини, який виховує доньку-красуню і робить це з безмежною батьківською любов’ю. Але, коли їй виповнюється 7 років, постає питання, чи зможе він як батько надати їй можливості повноцінного розвитку, та чи не краще буде передати дівчинку в іншу сім’ю. Починаються судові справи, де Сему дуже непросто відстоювати свої права на батьківство.

Фільм отримав номінацію на премію "Оскар" за найкращу чоловічу роль (Шон Пенн).


СЛІПОГЛУХОТА У ДИТИНИ
Та, що створила диво/Сотворившая чудо/The Miracle Worker

США, 1962

Півстоліття, що минуло після зйомок цього чорно-білого фільму, не вплинуло ні на актуальність, ні на реалістичний психологізм цієї живої кіноісторії про ситуацію в сім'ї з дочкою, яка осліпла та оглухнула в 18-місячному віці. Кінострічка і в наші дні може бути рекомендована в якості демонстрації можливостей поведінкової психотерапії "важких", "нестандартних", "істеричних" чи "некерованих" дітей.

Фільм отримав премію "Оскар" за найкращу жіночу роль (Енн Бенкрофт), номінації на премію "Оскар" за найкращу режисуру та найкращий сценарій.


СЛІПОТА

Метелики вільні/Бабочки свободны/Butterflies Are Free


США, 1972

Кіноісторія, створена за п’єсою Леонарда Герша "Ці вільні метелики", розповідає про прагнення головного персонажу звільнитися від надмірної опіки матері. Сліпий від народження, від укладає угоду з матір’ю, що поживе певний час окремо у найманій квартирі. Стосунки, які розвиваються з сусідкою по квартирі (її грає Голді Хоун), викликають багато почуттів та страждання, але навіть мати врешті-решт розуміє, що вони є необхідними для розвитку її сина.

Фільм буде корисним також подивитися матерям, які не завжди свідомо прагнуть утримати біля себе своїх дорослих чад.

Премію Оскар за цей фільм отримала актриса Айлін Хекарт, що грає матір головного персонажа.


Уяви/Только представь!/ Imagine

Польща, Португалія, Франція, Великобританія, 2012

Діти та дорослі живуть лише звуками й ароматами, перебуваючи в лісабонської лікарні, де їм намагаються допомогти книгами та теоретичними знаннями. Але лише уявіть: з'являється дивний відвідувач, здатний "бачити", будучи незрячим, та вселяти надію. Непросто залишитись байдужим, спостерігаючи за тим, як герої фільму долають свої страхи, біль, розчарування, знаходять сили до радості й віри у здатність любити й бачити, малюючи кораблі разом з героями фільму.


Цінним є те, що після перегляду на душі глядача не залишається гіркоти. Не хочеться відгородитися від теми сліпоти і повернутися в спокійний світ зрячих людей. Швидше навпаки, виникає дивне бажання відчути себе на місці персонажів фільму.
СОРОМ’ЯЗЛИВІСТЬ
Анонімні емоціонали/Анонимные романтики/ Les émotifs anonymes

Франція, 2010

В комедії з французьким гумором та шармом показана робота групи анонімних емоціоналів та стосунки між її учасниками. Головні герої фільму, чоловік і жінка, відвідують цю групу, вони дуже сором'язливі, жоден з них ніяк не зважиться зробити більш рішучий крок за покликом серця.
СТРЕСОВІ РОЗЛАДИ, КРИЗОВІ СТАНИ, ПСИХОТРАВМА
Апокаліпсис сьогодні/Апокалипсис сегодня/Apocalypse Now

США, 1979

Фільм реалістично показує всю жахливість впливу на психіку людини кровопролитних військових дій під час в’єтнамської війни, хоча в ньому не йдеться про реабілітацію.

Отримав "Золоту пальмову гілку" та приз ФІПРЕССІ Канського фестивалю.


Безстрашний/Бесстрашный/Fearless

США, 1993

Головний герой виживає в авіакатастрофі. До цього він дуже боявся літати літаком, але під час трагічної події проявляє дивовижну рівновагу й витримку, рятуючи багатьох пасажирів. Він перестає боятися всього, навіть власної сильної алергічної реакції на полуницю. Неймовірно, але ця алергія раптово зникає. З іншого боку, погіршуються стосунки з дружиною та виникає загроза розпаду їхньої сім’ї. І хоча персонаж досить ефективно допомагає іншим жертвам авіакатастрофи, його психічний стан не можна назвати адекватним.

Авіакомпанія надає для психологічного супроводу спеціаліста по роботі з посттравматичним стресовим розладом. Зокрема, в фільмі показана така форма групової роботи, як дебрифінг.

Те, що відбувається з персонажем, не може не співпереживатися тими, хто перебував в ситуації серйозної загрози власному життю, і це співпереживання може мати катарсичний ефект.

Важливим для розуміння динаміки стресового розладу є кінцівка фільму. Людина, яка блокує в собі почуття, властиві першій, шоковій фазі стресового розладу, в певній мірі залишається в цій фазі. І лише відреагування цих почуттів, зокрема, плач, ридання звільняють людину та несуть цілющий ефект.

Кінострічка отримала номінацію кінофестивалю "Золотий ведмідь" в категорії найкращих фільмів.

Вальс з Баширом/Вальс с Баширом/Vals Im Bashir

Ізраїль, Франція, Німеччина, США та ін., 2008

Мультфільм для дорослих з категорії арт-хаус (авторський кінематограф) розповідає про те, як головний герой через 20 років після бойових дій у Лівані все ще страждає від "флешбеків" – яскравих візуальних спогадів, що повторюються та виникають мимоволі. Він намагається згадати епізоди війни з психотерапевтом, зустрічається з співучасниками минулих подій. Заблоковані емоції щодо жахливих подій, пам’ять про які не зберігається завдяки захисним механізмам психіки, продовжують впливати на людину та не дають їй відчувати й жити повноцінним життям. Єдиний шлях – проявити сміливість, згадати, емоційно відреагувати й прийняти найбільш жахливе.

Фільм отримав премії "Золотий глобус", "Сезар", номінацію на премії "Оскар", Британської академії за найкращий фільм іноземною мовою та "Золоту пальмову гілку" Канського кінофестивалю.


Глибоко/В глубине/Deeply

Канада, Німеччина, 2000

Дівчина-скрипалька приїжджає разом зі своєю матір’ю на віддалений острів в стані психологічного шоку через втрату коханого. Вона не хоче жити, а матір не може знайти слів для того, щоб допомогти дочці. Єдина людина з тих, хто живе на острові, самотня літня письменниця, зацікавлює її історією дівчини (Кірстен Данст), що жила в цих місцях та мала відношення до містичних подій, які тут відбувалися. Це історія про прокляття, що привело до зникнення риби в морі, промисел якої був основним джерелом прибутку для місцевого населення. Історія про пристрасне й трагічне кохання, про яке дівчина вже сама дочитує до кінця зі сльозами співпереживання та звільнення. Вперше за довгі дні вона бере скрипку та починає грати.

Події в фільмі розвиваються на фоні чудових морських пейзажів та мальовничої природи острову.


Елізабетттаун/Элизабеттаун/Elizabethtown

США, 2005

Головний герой фільму (Орландо Блум) залишається без роботи, оскільки через його невдалий проект фірма втрачає майже мільярд доларів та вимушена звільняти інших співробітників. До того ж його дівчина припиняє з ним стосунки. Від самогубства героя Блума стримує, або, як він вирішує, відтерміновує, інша сумна звістка – смерть батька. Протягом подорожі на батьківщину, в літаку, в нього зароджуються романтичні стосунки зі стюардесою (Кірстен Данст), які відіграють вирішальну роль в подоланні життєвої кризи. Відреагувати глибокі почуття у кризовому стані головному герою допомагає оригінальна деталізована карта автомобільної подорожі з описами, фотографіями й музикою, складена його новою подругою.

В фільмі колоритно показуються стосунки простих людей в американській глибинці, їх дружність, життєрадісність та здатність навіть з сумних подій робити шоу. Коли людина переживає "повне фіаско", їй можна порекомендувати подивитись цей фільм.


Залізничник/Возмездие/The Railway Man

Австралия, Великобритания, 2013

Кіноісторія створена за реальною автобіографією британського військовополоненого, який переніс жорстокі тортури під час японського полону та все подальше життя переживає в собі відгук цих подій другої світової.

Навіть кохання не допомагає головному герою позбутися наслідків тих страшних подій, але доля надає можливість помститися своєму кривднику. Психологізм переживань, пов’язаних з травматичним досвідом, у всіх відтінках майстерно відтворюють актори Колін Ферт та Ніколь Кідман.Звичайні люди/Обыкновенные люди/Ordinary People

США, 1980

Життя звичайної, середньої, цілком забезпеченої та благополучної сім'ї, яка не знає тривог і хвилювань, руйнується буквально на очах. Бак, старший син, загинув в результаті нещасного випадку, а Конрад, молодший з синів, загострено сприймає цю смерть, вважаючи, що не зможе замінити Бака, тому намагається покінчити життя самогубством. Йому рекомендують пройти психоаналіз, сподіваючись позбавити комплексу провини. Конрад – дуже чутлива людина, здатна тонко відчувати брехню й лицемірство, відсутність справжньої щирості і доброти у відносинах між рідними.

Кінострічка отримала премію "Оскар" за найкращий фільм, найкращу режисуру та найкращий сценарій.


Кешбек/Возврат/Сashback

Великобританія, 2005

Молодий хлопець, художник, важко переживає розрив відносин з дівчиною, страждає від безсоння, не може не думати про колишню кохану і в пошуках засобів це все пережити йде працювати в супермаркет, продовжуючи при цьому малювати. Нові знайомства, дитячі спогади, фантазії-образи, гумор, гротескний образ шефа, розіграш друзів, який несподівано обернувся успіхом, нове кохання допомагають головному герою фільму пережити внутрішню кризу.
Король-рибалка/Король-рыбак/The Fisher King

США, 1991

Зовсім невипадково зустрічає бездомного дивака популярний радіоведучий, який сам переживає життєву кризу. Цей дивак, як виявляється, втратив сім’ю якраз через "побічний ефект" професійної діяльності останнього. Бездомного грає Робін Уільямс, його герой страждає на галюцинації, амнезію тощо. Доля колишнього радіоведучого – допомогти йому й собі, спокутуючи власну провину. Жанр фільму позначають як філософсько-містичну трагікомедію. Незважаючи на серйозний зміст, майже кожна хвилина фільму пронизана гумором.

Ця трагікомедія отримала премію "Оскар" за найкращу жіночу роль другого плану та номінацію за найкращу чоловічу роль і найкращий сценарій.


Моє життя/моя жизнь/My life

США, 1993

Чудовий, глибокий та катарсичний фільм на тему кінцевості людського життя зняв Брюс Рубін, сценарист відомої кінострічки Привид/Ghost з Демі Мур та Патріком Суейзі. В якості режисера Рубін створив цей єдиний фільм, але який!

Він про відкритість, щирість, повноту життя, важливість родинних почуттів та духовність перед близькою перспективою для головного героя, який досягнув неабиякого кар’єрного успіху, померти від невиліковної хвороби в молодому віці. Незважаючи на серйозність теми, ця кіноісторія пронизана світлом, тонким гумором, завдяки, зокрема, чудовій грі акторів Майкла Кітона, Ніколь Кідман та інших. В фільмі, між іншим, є епізод весілля, в якому бере участь українська фольклорно-танцювальна група, а головного героя по батькові звати Іванович.


Мої чорничні ночі/Мои черничные ночи/ My Blueberry Nights

Гонконг, Китай, Франція, 2007

Молода жінка, що пройшла через безліч розчарувань, шукає себе і намагається вилікувати свої сердечні рани. Поступово вони заживають, швидкоплинні зустрічі з незнайомими людьми ведуть її до нових незвіданих сторінок життя. З часом вона звільняється від туги й страждань за минулим та відкриває новий шлях до глибин своєї душі – шлях до справжньої любові. В головній ролі – відома американська співачка індійського походження Нора Джонс.

Фільм отримав номінацію на приз "Золота пальмова гілка" Канського кінофестивалю.


Надзвичайно голосно та неймовірно близько/Жутко громко и запредельно близко/ Extremely Loud and Incredibly Close

США, 2011

Десятирічний Оскар втрачає батька в день атаки на вежі-близнюки в Нью-Йорку. По всьому місту він шукає інформацію, яка повинна привести його до вирішення загадки свого батька. Це потребує неабиякої мужності, оскільки він має певні ознаки аутизму й фобії. На шляху хлопчикові зустрінуться різні люди, але їх всіх об'єднує страшна катастрофа, і кожен намагається впоратися з власним горем.

Кінострічка отримала номінацію на премію "Оскар" за найкращий фільм.


Незаміжня жінка/Незамужняя женщина/An Unmarried Woman

США, 1978

Комедійна драма, що розповідає історію про багату нью-йоркську жінку, чиє "ідеальне" життя руйнується, коли чоловік, біржовий брокер, залишає її заради молодшої жінки. Картина показує збентеження, печаль і лють головної героїні та її спроби впорядкувати своє життя, яке стало самотнім. Вона налагоджує зв'язок з кількома друзями, знаходить своє натхнення, стає більш щасливою, ніж раніше.

Кінострічка отримала номінацію на премію "Оскар" за найкращий фільм, найкращу жіночу роль, найкращий сценарій.


Пташка/Птаха/Birdy

США, 1984

Кіноісторія про дружбу двох несхожих юнаків – вразливого Пташки і задиркуватого веселуна Ела. Вони протилежності, але є між ними і спільне. М'ясорубка В'єтнаму робить їх іншими людьми. Ел не зможе вже бути таким безтурботним веселуном, а Пташка й зовсім відгороджується від світу, уявляючи себе птахом. Заради їхньої колишньої дружби, Ел повинен достукатися до свого друга, повернути йому здоровий розум, витягти його з пташиної клітки, в яку той добровільно помістив себе, ховаючись від жахів війни.

Актор Ніколас Кейдж, який грає Ела, готуючись до зйомок поставив вимогу, щоб йому, як і його герою, вирвали без наркозу два зуби.

Фільм отримав великий приз журі Канського кінофестивалю.

Турист мимоволі/Турист поневоле/ The Accidental Tourist

США, 1988

Герой фільму втрачає взаєморозуміння з дружиною після загибелі свого сина, він відчуває себе самотнім і нікому не потрібним. Турбота про улюбленого собаку, а може – сама доля, зіштовхує його з молодою жінкою, дресирувальницею собак, яка стає йому вірним супутником, даруючи стабільність і душевний спокій.

Кінострічка отримала номінацію на премію "Оскар" за найкращий фільм та найкращий сценарій.


Царство наді мною/Опустевший город/Reign Over Me

США, 2007

Головний герой фільму, лікар-стоматолог, зустрічає свого друга, з яким разом навчався в коледжі, але останній його не впізнає. Виявляється, що його друг втратив сім’ю під час захоплень пасажирських літаків США терористами у вересні 2001 р. Він багато чого не пам’ятає, усамітнився й регресував. Але і в такому стані йому може багато в чому допомогти небайдужа людина.

В цьому зворушливому фільмі глядачі відзначають його життєвість, чудову режисуру та гру акторів, майстерний підбір музики.


500 днів літа/500 дней лета/(500) Days of Summer

США, 2009

На відміну від фільму "Мої чорничні ночі", який представляє переживання кризи розриву інтимних стосунків молодою жінкою, ця кінострічка про переживання подібної кризи молодим чоловіком. Йому приходиться скрутно й нелегко, але врешті решт він проживає ці тривожні часи й виходить з них оновленим та з надіями на майбутнє.

СУЇЦИДАЛЬНІСТЬ, СУЇЦИДАЛЬНА АКТИВНІСТЬ


Це доволі кумедна історія/Это очень забавная история/It's Kind Of A Funny Story

США, 2010

Опис див. ПСИХІАТРІЯ, ПСИХІАТРИЧНІ ПАЦІЄНТИ
ТВОРЧІСТЮ РЕАБІЛІТАЦІЯ
Блиск/Блеск/Shine

Австралия, 1996

Унікальність фільму полягає в тому, що він не просто знятий за реальними подіями, але і в деякій мірі вплинув на подальшу професійну долю прототипу головного героя, одного з найвідоміших піаністів-віртуозів сучасності, австралійця Девіда Хельфготта. У фільмі використовуються справжні ім'я та прізвище прототипу головного героя картини, як і деяких інших персонажів. Елементи симптоматики психічного розладу Девіда, зокрема, резонерство та балакучість, філігранно відтворена актором, її можна спостерігати також на відео-виступах самого Хельфготта, доступних для перегляду в Інтернеті, наприклад на www.youtube.com.

Кінострічка отримала премію Британської академії та премію "Оскар" за найкращу чоловічу роль і номінацію цієї премії за найкращий фільм та режисуру.


Кешбек/Возврат/Сashback

Великобританія, 2005

опис див. СТРЕСОВІ РОЗЛАДИ, КРИЗОВІ СТАНИ
Моя ліва нога/Моя левая нога/My Left Foot: The Story of Christy Brown

Ірландія, Великобританія, 1989

опис див. ТІЛЕСНІ УШКОДЖЕННЯ, ІНВАЛІДНІСТЬ
Провидіння/Провидение/Providence

Франція, Швейцарія, Великобританія, 1977

Письменник літнього віку грає образами та сюжетом свого нового роману, і все це ми бачимо на екрані. При цьому він глузує над своїми болячками, проявляючи неабияке почуття гумору. Дія сюжету розгортається на фоні чудових пейзажів та вишуканого простору заможних будинків-замків. Персонажі роману представлені з глибоким характерологічним проникненням, конфлікти та взаємодія між ними є непередбачуваними, хоча відзначаються естетизмом та психологічною автентичністю. Процес літературної творчості не є повністю контрольованим, тому ми можемо бачити "чорнові" варіанти повороту сюжету та образи, яких письменник намагається позбавитися.
Скафандр і метелик/Скафандр и бабочка/Le scaphandre et le papillon

Франція, США, 2007

Жан-Домінік Бобі, редактор одного з французьких журналів у віці 43 років переніс інсульт, в результаті якого він став повністю паралізованим. Прокинувшись серед людей у білих халатах, Домінік починає усвідомлювати сумний факт: всі частини тіла паралізовані, окрім лівого ока. Лікарі стверджують, що ситуація не є тупиковою, тож не можна втрачати надію. За допомогою перераховування медичною сестрою алфавіту, Домінік починає писати книгу. В ній він розповідає усе про свій внутрішній світ, з уявними історіями про чарівні сфери, які він відвідував лише у своїх мріях.

Кінострічка отримала премію "Золотий глобус" за найкращу режисуру та найкращий фільм іноземною мовою.


ТРАВМА ПСИХОЛОГІЧНА ДИТЯЧОГО ВІКУ
Країна садів/Страна садов/Garden State

США, 2003

Телевізійний актор нічого не відчуває на похоронах власної матері. Він відгороджений, відсторонений від безпосереднього спілкування та прояву емоцій. Це давня історія: з дитячого віку його почали лікувати й частково ізолювати після прикрого випадку, коли він розлютився, зовсім не без причини, та штовхнув свою матір, через що вона стала інвалідом. Певну роль в цих подіях грає і його батько-психіатр, постійно призначаючи своєму синові антидепресанти.

Повернення почуттів відбувається поступово після знайомства й розвитку стосунків з героїнею, яка страждає на епілепсію. Вона спонукає його ділитися в відвертих розмовах заблокованими переживаннями, і це цілюще впливає не лише на нього.

Фільм отримав номінацію на премію каналу "MTV" за кращу жіночу роль (Наталі Портман).
Ностальгія/Ностальгия/Nostalghia

Італія, СССР, 1983

Велика цінність, яка є у людини в цьому житті – це спогади. Їх сумбурний потік тягнеться з самого дитинства, подібно звивистому струмку, почасти не піддається аналізу, немов уривки давно минулих днів. Невиражені почуття ніколи не забуваються. Фільми видатного режисера Андрія Тарковського – про це. Вони вивертають душу навиворіт і вибивають звідти весь бруд, як з мішка пилососа. Це – ліки, гіркі пігулки для хворих людей.

Фільм отримав премію Канського фестивалю за найкращу режисуру та приз Міжнародної асоціації кінокритиків ФІПРЕССІ.Переваги скромників/Хорошо быть тихоней/The perks of being a wallflowers

США, 2012

Реалістичний життєвий фільм, створений режисером за власним сценарієм свого роману, в різних аспектах показує непросте життя підлітка, школяра, якого цькують однокласники. Але головний герой знаходить собі друзів і починає "розморожувати" свої почуття й поведінку, які були придушені ще в дитинстві, коли він зазнав психологічної травми через сексуальні домагання, а потім загибель своєї тітки. Багато перепон та переживань очікують його на шляху зцілення та дорослішання.

Фільм відзначений декількома преміями каналу MTV, зокрема, за найкращу жіночу роль (Емма Вотсон).


Принц приливів/Повелитель приливов/ The Prince of Tides

США, 1991

Життя головного героя фільму складається з одних розчарувань: він нещасливий у шлюбі, позбавлений роботи і надії на майбутнє. До цього додалися переживання за рідну сестру , яка вдруге намагалася покінчити життя самогубством. Він звертається до її психотерапевта (Барбра Стрейзанд), і, несподівано, сам стає пацієнтом. Щоб врятувати сестру, він змушений розкрити найпохмуріші сторінки свого дитинства. Жінка-психотерапевт допомагає герою відреагувати й заново пережити інтенсивні почуття страшного минулого, що приносить цілющий ефект, повертає здатність кохати й жити більш повним життям.

Кінострічка отримала номінацію на премію "Оскар" за найкращий фільм, найкращий сценарій, найкращу чоловічу роль.


Розумник Вілл Хантінг/Умница Уилл Хантинг/Good Will Hunting

США, 1997

Вілл Хантінг – хлопець з феноменальним інтелектом, що дозволяє йому робити відкриття в новітніх галузях математики, і прекрасною ейдетичною пам'яттю, за допомогою якої йому з легкістю вдається накопичувати енциклопедичні знання. Але сам носій цих обдарувань мало надає їм значення: він працює простим прибиральником в Массачусетському Технологічному інституті, живе один в бідно обставленому будинку зубожілої околиці міста. Він підсвідомо звинувачує себе у своєму неблагополучному життєвому старті та перетворює цю приховану ненависть до себе у форму само-саботажу, як на своєму професійному поприщі, так і в емоційному плані.

Перші п'ять психологів, до яких Вілла спрямовував його професор, були змушені відмовитися від своєї діяльності, оскільки Вілл всіляко глумився над ними і ставився до них з неприхованим презирством. У відчаї професор звертається до свого старого друга й однокласника, який, як виявляється, виріс приблизно в тому ж районі, що і Вілл. Новий психолог відрізняється від своїх колег-психологів тим, що дає відсіч Віллу і, в кінцевому рахунку, виявляється здатним оголити його саркастичні ворожі захисні механізми. З іншого боку, гострий розум Вілла та його спостережливість змушують нового психолога проробити важку внутрішню роботу з вироблення об'єктивного погляду на своє власне життя. Вілл вирішує припинити роботу з психологом, та на останній зустрічі вони виявляють, що обидва опинилися колись жертвами жорстокого поводження в дитячому віці. Зрештою, після великої внутрішньої роботи та саморефлексії, Вілл вирішує перестати бути жертвою своїх власних демонів і повністю взяти відповідальність на себе за своє життя, яким би воно не було.

Фільм отримав премію "Оскар" за кращий сценарій, кращу чоловічу роль другого плану (Робін Вільямс) та був номінований за кращий фільм, кращу режисуру, кращу чоловічу роль та кращу жіночу роль другого плану.
ТІЛЕСНІ УШКОДЖЕННЯ, ІНВАЛІДНІСТЬ
Всередині себе я танцюю/А в душе я танцую/Inside I'm Dancing

Великобританія, Ірландія, Франція, 2004

Головний герой 24-річний Майкл через церебральний параліч проводить своє життя в будинку для інвалідів. Він знайомиться з новим пацієнтом клініки з м'язовою атрофією. Як і Майкл, він прикутий до інвалідної коляски, але це не заважає йому по-своєму насолоджуватися життям. Його сміливість і байдужість до ударів долі стають прикладом для Майкла.

Сюжет фільму базується на оповіданні ірландського письменника Крістіана О'Рейлі, який працював в дублінському Центрі з надання права на самостійне проживання, де й познайомився з прототипом головного героя.


Люблю тебе назавжди/Открытые сердца/ Elsker dig for evigt

Данія, 2002

В фільмі, окрім пронизливої історії кохання, реалістично показана динаміка змін психічного стану та переживання людини, яка раптово стає інвалідом та втрачає чутливість після нещасного випадку. Це – правдива розповідь про почуття та відповідальність за тих, кого ми кохаємо.

Визнаний кращим художнім фільмом року датського кінематографу.


Людина-слон/Человек-слон/The Elephant Man

США, 1980

Майстерна режисура, сценарій, який базується на реальних подіях з життя "людини - слона" Джозофа Мерріка (грим актора-виконавця цієї ролі був створений на основі представленого в Королівській лікарні Лондона заспиртованого тіла Мерріка), гра акторів занурюють глядача в переживання, які можуть виявитися непростими, але дуже значущими і такими, що очищують. Відомо, що коли ми приймаємо й намагаємося зрозуміти людину, то в якійсь мірі ідентифікуємося з нею, проявляємо емпатію, співпереживаємо їй. Не кожному дано подолати цей бар'єр, якщо зовнішність іншої людини настільки незвичайна. Зате нагорода – особлива й ні з чим незрівнянна.

Кінострічка отримала премію Британської академії за найкращий фільм та найкращу чоловічу роль і була номінована на премію "Оскар" за найкращий фільм, найкращу режисуру та найкращу чоловічу роль (Джон Херт).


Магія острова Бель/Третій акт/The Magic of Belle Isle

США, 2011

Відомий письменник у віці та у інвалідному візку приїжджає на літо в дім, який йому знайшли друзі, в будинку живе лише пес хазяїна. У автора вестернів творча криза, він кричить в пустому домі, немов самотній вовк, і, здається, вже ні на що не сподівається – запланував собі тихо пиячити. Натхнення йому повертається після знайомства з сім'єю сусідів: жінкою з трьома доньками. Одній з них він, за спільною умовою, дає уроки на розвиток уявлення. Для іншої – складає казку з її улюбленим персонажем – слоном. Фільм пронизаний душевною романтичною атмосферою.
Моя ліва нога/Моя левая нога/My Left Foot: The Story of Christy Brown

Ірландія, Великобританія, 1989

Через кілька хвилин перегляду занурюєшся в барвисто-реалістичну атмосферу народної життєвості; за рахунок своїх художніх і гуманістичних якостей фільм знімає дилему: дивитися чи не дивитися стрічку з такою тематикою. Переживання розвитку подій швидко захоплює увагу глядача і вже не відпускає до останньої хвилини. Чудова режисерська, акторська, операторська робота за непересічним сценарієм, заснованим на реальній історії життя ірландця Крісті Брауна, з дитинства хворого на церебральний параліч.

Фільм отримав премію "Оскар" за найкращу чоловічу роль.


Недоторкані/1+1/Intouchables

Франція, 2011

В драматичній комедії показана історія багатого аристократа Філіпа, паралізованого через нещасливий випадок. Серед всіх кандидатів він наймає в помічники чорношкірого сенегальця з околиць Парижа. Вони обидва втомилися: останній – від бідності та бруду, в якій він виріс, Філіп – від жалю. У ньому бачать, в першу чергу, не людину, а каліку. І лише цей простий і грубуватий хлопець побачив у ньому рівного, а не інваліда.

Кінострічка отримала номінації на премію "Золотий глобус" та премію Британської академії за найкращий фільм іноземною мовою.


Цирк "Метелик"/Цирк "Бабочка"/The Butterfly Circus

США, 2009

Короткометражний фільм про людину з синдромом тетрамелії – відсутністю рук і ніг внаслідок спадкового захворювання. В головній ролі – в відома персона з цим синдромом, Нік Вуйчич. Фільм несе в собі досить потужній мотиваційний заряд життєвої енергії.

Адреса для перегляду: http://www.youtube.com/watch?v=q6s8iRsqLVs


ТУРЕТТА СИНДРОМ
Перед класом/Перед классом/In Front of The Class

США, 2008З шести років головний герой фільму страждає на синдром Туретта. Його симптоми – часті моторні й вокальні тики, які неможливо стримувати. Ця хвороба є резистентною до будь якого виду терапії, включаючи психотерапію й гіпнотерапію. Проте, головний персонаж кидає виклик всім бар'єрам і неприємностям, навіть двадцять чотири відмови поспіль не зупиняють його на шляху до своєї мрії – стати вчителем. Толерантне ставлення та підтримка інших (хоча, звичайно, не всіх) може комусь здаватися казковими, проте фільм був знятий на основі автобіографічної книги Бреда Коена "Як синдром Туретта зробив мене таким вчителем, яким би я ніколи не був".

500 днів літа/500 дней лета/(500) Days of Summer, США, 2009 (підрозділ Стресові розлади, кризові стани)
 Жизнь прекрасна/ 50/50, США, 2011 (підрозділ Онкозахворювання)
Складна справа/Гранит науки/Rocket Science, США, 2007 (Заїкання)
Кохання трапляється/Любовь случается/Love happens, США, 2009 (Горе, втрата, горювання) 


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconКиївської міської клінічної лікарні №4 для створення Центру реабілітаційної медицини м. Києва
Центр реабілітаційної медицини м. Києва Понад 85% хворих з судинною патологією, розсіяним склерозом, вертеброгенною патологією та...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconПредмет, методи дослідження історії психології, завдання
Знання історії психології необхідне для розуміння різних теорій І напрямів сучасної психології та тенденцій її розвитку
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconПрограма курсу «Соціальна психологія» для студентів 4 курсу радіофізичного факультету змістовий модуль тема Предмет, завдання, історія розвитку та методи соціальної психології
Предмет та завдання соціальної психології. Генезис уявлення про предмет соціальної психології протягом її історії. Основні етапи...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології icon«Як стати українським супергероєм, про якого знімуть фільми й напишуть книги?»
Тема уроку: Як стати українським супергероєм,про якого знімуть фільми й напишуть книги?
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconSelf-менеджмент: тренінги досягнення особистісної та професійної ефективності
...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconКафедра педагогіки та психології професійної освіти
Навчальну програму дисципліни «Історія психології» розроблено на основі робочого навчального плану № нб-8 030103/15 підготовки фахівців...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconПрограма фахового вступного випробування з психології покликана перевірити знання абітурієнтів з основних психологічних курсів: «Загальна психологія»
Фахове вступне випробування з психології є важливим етапом перевірки та оцінки ступеня підготовки абітурієнта та становить особливу...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconПрограма навчальної дисципліни психологія творчості галузь знань 0301 Соціально-політичні науки
Мета: сформувати у студентів цілісне уявлення про об’єкт, предмет, завдання, методи, структуру психології творчості; розвиток наукової...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconУрок 26 Тема: Художні течії І напрямки в кінематографі
Тема: Художні течії І напрямки в кінематографі. Луї Деллюк, Жермен Дюлак, Анрі Шомет, Ежен Деслав, Абель Ганс, Люїс Бунюель, Роберт...
Художні фільми за темою реабілітаційної психології iconРобоча програма навчальної дисципліни фпн. 09 Філософія психології
Філософія психології. Робоча програма навчальної дисципліни для студентів за напрямом підготовки 0301 – соціально-політичні науки,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка